POLITIE VAN NEW YORK PAKT TERREUR AAN Nederland houdt vol: Spanje niet in EEG Echtparen stalen voor enkele tienduizenden uit warenhuizen FAR ''ER VLOERKLEED FEST Sovjetbeschuldiging aan adres Verenigde Staten Tegen zeven verdachten zware straffen geëist Rassenconflicten en relletjes V.S. schonden handvest niet Burgers doen ook mee aan patrouilles Burgers Liefdesverdriet zet visser aan tot amok Invalide kon anders kostje niet bij elkaar scharrelen Grote veranderingen in bouwwereld DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JUNI 1964 geluid enzaal in vMENS i WATER indaag Overstromingen in Montana kosten levens Engeland verwerpt Sovjet-brief over Z.-Vietnam Rapport over „Panama overmatig I maagzuur? h neem norac Spionage vanuit de ruimte Parijs en Bonn achter Madrid Verdwenen meisje weer terug in Ridderkerk Brandkastkraken en diefstallen Kind verdronken China tegen voor-conferentie over Laos VS-luchtvloot voor noodsituatie Vietnam op de Philippijnen Onderaardse gang ontdekt in Hoboken In bisdom Roermond Kindercommunie in 2e schooljaar; biecht later E UTRECHT litaten van Zeeland wil- fcaal te Middelburg een ■laten aanleggen. Behal- liilen, een versterker en lneel, zullen er op de |crofoons worden ge- iedere twee Statenle- beschikbaar is. Voorts bandopnemers worden I middel van deze maat- Jdeputeerde Staten voor maken aan de tot nu verstaanbaarheid van Is de Statenzittingen. De a.s. een krediet van pngevraagd om de plan- te kunnen brengen. RSITEIT UTRECHT niversiteit te Utrecht doctoraal geneeskun- IVaandrager, Domburg floetinge. JL „DE LA SALLE" RLE-NASSAU I Salie" kweekschool te lijn geslaagd voor het 1 leerkring: F. A A J. ITilburg; H J. M. Dob- lenrode; A. C. J. Heer- Ic. A. J. Klijn, Gilze; 1:. Biervliet A. J. Leu- L. M. Michielsen, Uli- J van Raak, Chaam; F. Iielaars, Tilburg; C A. |G. F. T Slock, West- G. P. van der Veen, A. Veraart, Water- I M. Vlaminckx, Huiten; Ier Vleuten, St.-Oeden- ÏVölkers, Tilburg J. L. Nassau. Ierleidsters bs van d gemeentelijke voor kleuterleidsters te geslaagd: de dames: Terneuzen, j. a. j. neuzen; L. I. Eiff. Kort- brielse, Westkapelle; C. |Goes; J M. v. d. Hout, Janssen, Vissingen; proede P. L. de Jon- tamermans, Vlissingen. |NG SCHILDEREN de ambachtsschool te |xamens voor de Stich- in de Schildersbedrij- Ridderhof, Yerseke; Isenkerke; P. A Steen- d; M. Koole, does; C. |verve; H. Meedendorp, Grootjans, Arnemui- [t, Ritthem; A. A. Din- burg; A. Koppejari. Vee loom, Kloetinge J B. ■Met lof: F. J. de Kra- 1; A. W. Jansen, Katten. Imer, Lewedorp, A. A. Oplaat; G. J. Harinck, RE SCHOOL VOOR IEISJES us Hondius lyceum te geslaagd voor het exa- school voor meisjes: ixel; J. S de Ridder, M. Verjaal', Philippine; J. J. M. v. d. Winckel, LHELMINA LYCEUM gin vvilhelmina lyceum geslaagd voor het exa- A: dames: H. J. Drie- F. M. Pieterse, Oost- Ie Bliek, Schoondijke; Ludenburg; A. A. J. G. v. d. Molen, Cad- •meulen, Breskens; R. choondijke. Afgewezen heren: J. J. Buize, van Gaelen, Aarden- raker, Oostburg; E. P. ijke. TELIJK LYCEUM ZEELAND elijk lyceum voor Zee- ijn geslaagd voor het J. A. M Catsman, nker, Yersêke; J M. iff Goes; J. W. Hert- M. op 't Hof, Goes; Goes; J. M. Jansen, im Kapelle; j. J. Lu- A. N. Meulpolder, k Goes; P. V. Teut- J. Vermeer. Goes; :n. Rilland-Bath. •dag 12 juni. gelden de aterstanden voor Zee- 1.32-15.57 uur, Terneuzen lissingen 2.19-14.46 uur, 16.44 uur. jen de tieners alleen >e prairieduivel met het s in een donkere spie- ir Anna Karenina, 18 j. orgen lustige weduwe (Van onze correspondent in New Vork) Het noodplan van de stad New York om de golf van misdaad te stoppen is in werking getreden. Zevenhonderd politiemannen zijn aangewezen voor overwerk bij de politiepatrouilles in de straten, waar de relletjes zich voordoen en op de stations van de ondergrond se, op de „spitsuren" van de mis daad. Het leek wel of de grootste stad van het land duizenden poli tieagenten extra in dienst had ge nomen. Maar dat was maar schijn. Het politiekorps van New York telt 26.000 manschappen. De mees ten gingen vroeger in burgerkle ding naar het werk. Er zijn nu speciale orders uitgegeven om ge üniformeerd en gewapend op te treden, Men hoopt dat dit bijzondere machts vertoon bij zal dragen tot herstel van de openbare orde. De extra maatrege len zijn genomen op last van de bur gemeester. Robert F. Wagner. Hij heeft opdracht gegeven de politie (Advertentie) wil je een stuk van die romig-jonge, geurig-belegen, pittig-oude Zware regenval en smeltende sneeuw in .de berg hebben grote overstromin gen veroorzaakt in de Amerikaanse staat Montana. Minstens vijf mensen zijn ver dronken De schade wordt op miljoenen dollars geschat. Vijftien bruggen en twee stuwdammen zouden bezweken zim on der het geweld van het water, dat ungs de berghellingen naar beneden raast. Honderden mensen, voor het merendeel boeren zouden door de overstromingen van de buitenwereld zijn afgesloten overuren te laten maken om iets te doen aan de huidige golf van moorden, aanrandingen, overvallen en andere daden van terreur, op straat en op sta tions van bussen en ondergrondse trei nen. De toenemende onlusten en relletjes, sommige blijkbaar met de rassenstrijd als motief, bereikten begin juni een hoogtepunt. Er werden vijf verschillen de incidenten gemeld, waarbij passa giers op ondergrondse treinen en sta tions, alsmede op een veerboot door ne gers werden geterroriseerd. Bovendien vonden twee aanrandingen plaats en een vrouw werd vermoord in het dis trict Crown Heigts van het stadsdeel Brooklyn. Sinds kort maken 200 manschappen van z.g. „transauthority" overuren, s a vonds en 's nachts, om de orde te hel pen handhaven op de ondergrondse sta tions en in de treinen, welke het duel- wit vormen voor de opgeschoten jeugd. De politiemacht van de transis-authori- ty wordt speciaal ingeschakeld bij de verkeersmiddelen bestemd vooi 't open baar vervoer. In de staat New York is de „T.A." met 972 manschappen één van de grootste politiekorpsen. Deze een heid is volledig gescheiden van de stads politie van New York Iedere dag van 6 uur 's avonds tot 2 uur 's ochtends, zullen bovendien nog 500 manschappen extra van de New- Yorkse politie de wacht betrekken op strategische punten. Iedere patrouilleman zal 8 dagen overwerk verrichten in een periode van 3 weken. Deze maatregelen kos ten veel geld. Het noodprogramma van de stad New York kost ongeveer 5 miljoen dollar. Andere punten vor men de versnelde recrutering van 200 nieuwe manschappen voor de transit- authority en de installatie van zend- en ontvangtoestellen In de machinisten- cabine van de ondergrondse treinen. In Crown Heigts, een uitgesproken Joodse wijk, grenzend aan Bedford, in het stadsdeel Brooklyn en Stuyvcsant, waar zeer veel negers wonen, wordt aan plannen gewerkt om de „basis te verbreden" van de anti-misdaadpatrouil- les. Burgers rijden mee in politiewa gens welke radio aan boord hebben. Vorige maand werden dergelijks com mando's ingesteld. De gedachte kwam tot leven in de Joodse gemeenschap, maar de rabijnen willen nu contact zoe ken met rooms-katholieke en protestant se geestelijken om de patrouilles uit te breiden. Leiders van de negers hebben dit sy steem afgewezen en ook de politie is Groot-Brittannië verwerpt het Russi sche ontwerp-rondschrijven aan de deel nemers van de Geneefse conferentie van 1954, waarin de Sowjet-Unie een be- roep op de V.S. doet zich niet met de binnenlandse zaken van Zuid-Vietnam te bemoeien. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Het Sowjet-ontwerp steunt het verzoek van Noord-Vietnam o.m. maatregelen ter voorkoming van voortduring en uit breiding van de oorlog in Zuid-Vietnam. er eigenlijk geen voorstander van. Men is echter van oordeel 't geen kwaad kan, zolang de inzittenden van de poli tiewagens niet gewapend zijn. In ieder geval is het systeem wettig. Alle maatregelen, welke thans geno men worden, kwamen echter te laat voor een 19-jarig Chinees-Amerikaans meisje, een dienstertje op de wereld tentoonstelling te New York. Het meis je werd aangerand en van haar geld beroofd. De overval geschiedde op korte afstand van de ouderlijke woning, in de Bellerose-wijk van het New-Yorkse dis trict Queen's. Het dienstertje was door de twee aanranders in een auto meege sleurd naar een bebost gebied in Bay- side, een paar kilometer verderop. Na de aanranding en roof werd het meis je vrijgelaten. In de ondergrondse van New York is weer iemand neergestoken juist enkele uren nadat de politie haar spoedplan in werking had gesteld Het laatste slachtoffer is de 42-jarige Ismaël Valez, die door een portier bloedend op een der perrons werd aangetroffen. Valez vertelde, dat een neger die hij nooit eer der had gezien, hem zonder een woord te spreken een mes in de borst had ge stoken. (Advertentie) De beschuldigingen van Panama als zouden de Verenigde Staten bjj het on derdrukken van de bloedige relletjes in de kanaalzone, in januari van dit jaar, zich hebben schuldig gemaak* aan de schending van enkele artikelen van de V.N.-verklaring over de rechten van de mens, blijken ongegrond. Dit is de con clusie. neergelegd in het rapport van een commissie van onderzoek, ingesteld door de internationale vereniging van juristen. De commissie heeft wel kritiek op een mogelijk overmatig machtsvertoon van de kant van het Amerikaanse leger. Zij spreekt haar bezorgdheid uit over het omvangrijk gebruik van zware vuur kracht in een dicht bevolkt gebied en het machtsvertoon door het leger, in volle oorlogsuitrusting met bajonetten in aanvalspositie. Ook heeft de commissie echter krachtige kritiek op de Paname se autoriteiten, die geen enkele poging hadden gedaan pers. radio en andere vormen van opwekking tot gewelddaden de mond te snoeren. Naar het oordeel der commissie hadden de autoriteiten van de kanaalzone met meer inzicht kunnen handelen. De moeilijkheden in het Panamaka naalgebied begonnen op 9 januari, toen Panamese studenten daar binnendron gen omdat Amerikaanse studenten voor hun schoolgebouw alleen de Amerikaan se vlag hadden gehesen, in strijd met een tussen de Verenigde Staten en Pa nama gemaakte afspraak dat in het z°- negebied de vlaggen van beide landen steeds naast elkaar zouden wapperen. Iedereen heeft wel eens last van maag- Z zuur. Zorg daarom I dat U Norac bij dej hand hebt. Want No- rac neutraliseert over- Z tollig maagzuur veilig* en... voor langere tijd!; Een doosje Norac staat bij Uw apotheker of drogist al voor U klaar. ten produki van de N.V. Algemecne NORIT Maatschappij 55 Het Russische ministerie van defen sive heeft de Verenigde Staten ervan be schuldigd Russische militaire en ruimte installaties te bespioneren door middel van kunstmatige satellieten en een net van radio, en radarstations. Het dagblad van het ministerie ,,Rode Ster", zei dat de V.S. dit jaar „ver scheidene satellieten" hebben gelanceerd waarvan alle bijzonderheden streng zijn geheim gehguden waaronder die betref fende plaats en tijd van afvuren, doel en baan. ..Het is duidelijk dat deze satellieten van zuiver militair belang zijn en zijn gelanceerd voor verkenningsdoeleinden", aldus het blad Premier Nikita Kroestjev verklaarde een week of twee geleden in een onder houd met de vroegere senator William Benton dat Rusland Amerikaanse mili taire installaties heeft gefotografeerd vanuit de ruimte. Het blad „Rode Ster" zei vandaag ,,met behulp van kunstmatige satellie ten willen Amerikaanse militaire kringen in vredestijd zo nauwkeurig mogelijk vaststellen waar de ligging is van lan- ceerbases voor intercontinentale geleide projectielen, vliegvelden van de strate gische luchtmacht, marinebases en van afvuurinrichtingen van luchtdoelgeschut Advertence Het politieke offensief van ue Spaanse regering, gericht op nauwer contact met de E.E.G.-landen, lijkt wat Parijs en Bonn betreft, een succes tc worden. De Nederlandse regering blijft echter, zo vernamen wij uit regeringskringen, onverkort op het standpunt staan, dat het Franco-Spanje niet in de Europese familie thuishoort. Een koerswijziging van de regering op dit punt zou boven dien in het parlement onhaalbaar zijn, zei een regeringswoordvoerder giste ren, zeker zo kort na de Irene-kwestie. Ontkend werd intussen, dat ook Neder land rechtstreeks door Madrid bena derd zou zijn. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, is op net ogenblik de voornaamste pleitbezoröer van Spanje binnen de E.E.G. Na de besprekingen, die hij in Madrid met Spaanse autoriteiten heeft gevoerd, is het standpunt van Parijs: Spanje is een deel van Europa. In Bonn denkt men ongeveer in dezelfde geest. De Weslduitsc minister van buitenlandse zaken. Schröder, gaat op uitnodiging van de Spaanse regering binnenkort naar Madrid om te bezien hoe Spanje economisch en politiek nauwer bij de E.E.G betrokken kun worden. Spanje hoopt, dat de andere E.E.G.-landen dan vervolgens door Bonn en Parijs onder diuk gezet zullen worden. Poli tieke waarnemers in Den Haag ver wachten evenwel, dat die druk voor lopig zowel op Nederland als op Bel gië weinig zal uithalen. Zelfs al zou de Nederlandse regering zelf een an dere koers willen varen, dan nog is zij door het meei'derheidsstandpuut van het parlement gedwongen Franco- Spanje op een afstand te houden. n politieke kringen vraagt men zich in tussen af, of het Nederlandse parle ment werkelijk wel zo afwijzend tegen over Franco-Spanje zal blijven staan. Nu Nederland de handelsbetrekkingen met landen achter het ijzeren gordijn probeert te intensiveren, wordt het moeilijk een logische verklaring te ge ven voor het voortdurend afstoten van Spanje. Handelsbetrekkingen met lan den als Roemenië en Joegoslavië wor den verdedigd met de stelling, dat dergelijke contacten de openheid be vorderen tussen Oost en West en een milder klimaat mogelijk maken in de communistische landen. In Parijs en Bonn staat men al op het standpunt, dat ook een nauwer contact tussen de E.E.G. en Spanje de democratisering van het Franco-regime zal bevorderen Aangenomen kan worden dat over deze problematiek binnen afzienbare tijd weer uitvoerig op het Binnenhof gedebatteerd zal worden. en anti-raketinstallaties zowel als van andere militaire installaties en instellin gen". „Behalve voor strategische militaire verkenningsdoeleinden zijn de spionage- satellieten uitgerust voor het uitvoeren van radio-vei-kenningen zowel als voor het storen van radio-uitzendingen. Met dit doel voor ogen zijn de Verenigde Sta ten van plan hun spionagesatellieten in 1965 uit te rusten met elektroniscn en anti-radio installaties", aldus „Rode Ster". Het blad vervolgde ,,de toeneming in de ontwikkeling van radiospionage en de activiteit van Amerikaanse militaire kringen aan de grenzen van de Sovjet- Unie en andere socialistische landen kan slechts ongerustheid wekken bij de vre delievende volken ter wereld". De Amerikaanse ambassade in Mos kou heeft de beschuldigingen in „Rode Ster" bestempeld tot „absurd". Het veertienjarige Ridderkerkse meis je dat sinds 30 april met een 24-jarige schippersknecht eveneens uit Ridderkerk naar liet buitenland verdween is terecht. Zij werd door Interpol te Antwerpen aangehouden, vanwaar zij op transport werd gesteld naar Ridderkerk. Zij is dinsdagmorgen in haar woonplaats ge arriveerd. Bij een verhoor is gebleken dat het tweetal in Zeeuwsch-Vlaanderen de grens over is gegaan. Vandaar ging 't per brom fiets door België en Frankrijk, waar het paar bij familie van de schipper is ge weest. Later zijn zij teruggegaan naar Antwerpen waar de schippers knecht weer aanmonsterde. Samen heb ben zij enige tijd gevaren De politie kreeg de eerste aankno pingspunten uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Vandaar is men het spoor systematisch nagegaan. Bij de Belgische justitie is om uitlevering van de jongeman ge vraagd. Van het meisje werd begin mei een signalement verspreid. (Adyertentie) In het van Starkenborgh kanaal in Groningen is de zesjarige J. H. Schaap hok. uit Groningen, verdronken. De jon gen was met enkele vriendjes bij het ka naal aan het vissen en is plotseling voor over gevallen. De andere kinderen ren den weg om hulp. Toen hulp kwam op dagen was het reeds te laat. Het stoffe lijk overschot is later door twee brand weerlieden opgedoken. China heeft het door de Sovjet-Unie gesteunde Poolse voorstel voor een voor- conferentie van zes landen in Zurich over de kwestie-Laos in feite afgewezen en ernstige bezorgdheid uitgesproken over de toestand in Laos. In een door het persbureau „Nieuw China" aangehaalde verklaring van de Chinese regering heet het, dat de enige manier om tot een vreedzame regeling in Laos te komen is het bijeenroepen van de voltallige 14-Iandenconferentie over Laos, hetzij in Genève, hetzij in Phnom- penh. Volgens het Poolse voorstel zouden de Sovjet-Unie en Engeland, als voor zitters van de Geneefse conferentie Indië, Canada en Polen als leden van de internationale commissie van toe zicht voor Laos en vertegenwoordi gers van de drie Laotiaanse groeperin gen binnenkort bijeen moeten komen). De Verenigde Staten beschikken op de Philippijnen over een vloot naar schatting 48 lichte straalbommenwer- pers van het type B57B en hun beman ningen, klaarblijkelijk om op te treden in Vietnam als ze daar nodig mochten zijn. Officieel zijn de bemanningen op de Philippijnen in training. De toestellen zouden, naar in Washing ton wordt gespeculeerd, eerst dan wor den ingezet, als werd besloten de oorlog in Zuid-Vietnam te verleggen naar Noord-Vietnam. Tot dusver neemt Amerika het stand punt in, dat de communistische opstan delingen in Zuid-Vietnam in dat land zelf verslagen moeten worden met Ameri kaanse hulp. De B57B's hebben twee motoren en behoren tot de derde Bomwing die enke le weken geleden in Japan weer is ge activeerd. Maar in plaats van doorge stuurd te worden naar de Verenigde Sta ten, werden de toestellen gedirigeerd naar de Philippijnen. Op de begraafplaats Schoonselhof bij Hoboken Antwerpenis dezer dagen als gevolg van een hevig onweer een groot aantal bomen ontworteld. Bij het omvallen van een oeroude linde roerden enorme stenen brokstukken meegesleurd, die afkomstig bleken te zijn van het gewelf van een tot dusverre onbekende ondergrondse gang, die vermoedelijk vele eeuwen oud is. Onmiddellijk na de ontdekking werd de conservator van de oud heidkundige musea in Antwerpen er bij geroepen. De onderaardse gang zal aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen worden. De officier van justitie bjj de recht bank in Rotterdam, mr. W. D. Meeter, heeft dinsdag zware straffen geëist in de zaak tegen zeven, van diefstallen in de haven en het kraken van brandkasten verdachte mannen. Zes jaar met aftrek eiste hij tegen de 34-jarige monteur Jan Willem van der V. Tegen zijn broer Eduard, een 33- jarige glazenwasser, eiste mr. Meeter vijf jaar met aftrek en tegen de 35-jarige vorktruckrijder Cornelis K. drie jaar en zes maanden. In zijn eisen hield de of ficier rekening met het feit dat de ge broeders V. na de oorlog herhaalde ma len, door het hele land, brandkasten had den gekraakt en ook nu weer van een poging tot het openen van een brandkast in Oudenbosch beschuldigd werden. K. was diefstal in de nacht van 3 op 4 april van 175 kg nikkel en 300 kg koper uit de loods „Korea" aan de Rijnhaven en De bisschop van Roermond, mgr. P. J, A. Moors heeft bepaald, dat de eerste communie der kinderen voortaan in de tweede klas der lagere school zal plaatsvinden. De biecht wordt lan ger voorbereid en in fasen zo ingeleid, dat ze in de derde en vierde klas ui gemeenschappelijk verband geschiedt. In de vijfde klas eerst als privé biecht. In het bisschoppelijk decreet wordt op de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van de ouders benadrukt voor de godsdienstige opvoeding van hun kinderen. Zij dienen zoveel mogelijk te worden ingeschakeld bij de voorberei ding op de eerste communie en de eer ste biecht. De eerste communie in schoolverband in de tweede klas van de lagere school wordt om pedagogisch- praktische redenen geschikter geacht dan in de eerste klas, waarin het kind moet wennen aan het schoolmilieu en veel nieuwe dingen te verwerken krijgt. Wat betreft de eerste biecht wordt de nadruk gelegd op een uitvoerige voor bereiding en introduktie, die in fasen verloopt. Deze introduktie begint in schoolverband in de derde klas met enige gemeenschappelijke boetevieringen waarin het kind eVrzijds de grondhou ding krijgt bijgebracht van de inner lijk ommekeer, die de biecht vereist, terwijl anderzijds het sociale karakter van het sacrament naar voren komt. Na deze introduktie nadert het kind in de vierde klas enige malen tot het sa crament van de biecht in het kader van een gemeenschappelijke viering, waarin het persoonlijk zijn belijdenis preekt en de absolutie ontvangt. Het kind is dan op een leeftijd gekomen, waarop het in staat is een belijdenis te doen, die meer is dan het nazeg gen van enkele zinnen, die de leer kracht heeft voorgezegd. Vanaf de vijf de klas komt er naast de gemeenschap pelijke viering ook ruimte voor de pri vé biecht. van 10 kisten paardehaar uit de loods ..Oostzee" aan de Binnenhaven, ten laste gelegd. De totale waarde van de gesto len goederen bedroeg ca. f 16.000,-. De diefstal van de metalen had hij gepleegd samen met de 23-jarige op Aruba gebo- 2-en constructieschilder Frederik Albert d'A. Het paardehaar had hij in januari gestolen samen met Jan Willem van der V. en de 31-jarige havenarbeider Jan H. Mr. Meeter eiste tegen d'A. één jaar en 4 maanden en tegen Jan H. één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitlokking tot diefstal en heling was ten laste gelegd aan de kooplieden Din- geman van L. (35) en Arie H. (55). In zijn requisitoir noemde mr. Meeter van L. een „koppelbaas in de Rotterdamse on derwereld" en de slechtste van alle zeven verdachten. Van L. zou de tip hebben gegeven over de aanwezigheid van paar dehaar in de loods „Oostzee". Mr. Meeter eiste tegen hem vier jaar en zes maanden met aftrek en tegen zijn collega koop man Arie H. negen maanden met aftrek. In alle zaken pleitten de raadslieden cle mentie en het opleggen van gecombineer de straffen. Uitspraken over 14 dagen. Wegens openlijke geweldpleging met ver eende krachten heeft de Haagse politie de 18-jarige L. M. R. en de 19-jarige A. D. R., beiden Scheveningse vissers, aangehouden en ingesloten. Het tweetal verkeerde bij de arrestatie onder drankinvloed. Aan de aanhouding waren nogal wat moeilijkheden voorafgegaan, die zich voornamelijk hadden afgespeeld in de Jan van Houtstraat in Scheveningen. Een bewoner van die straat had R. enkele weken geleden de omgang met zijn dochter verboden, omdat de visser voortdurend dronken was. Dit zinde deze laatste niet en hij wilde daarom verhaal halen op de vader van het meisje. Samen met A. D. R. en een der de, nog onbekend gebleven man, trok de 18-jarige visser via een café waar de nodige moed werd verzameld, rond tien uur per taxi naar de Jan van Hout straat. R. wilde het huis van zijn vroegere meis je binnendringen, doch haar vader wist dit met behulp van een stuk hout té voorkomen. De woede van de visser was echter niet meer te koelen. Hij sloeg alle ruitjes van de voordeur stuk, liep naar de zijkant van het huis waar hij een ruit vernielde en vervolgde zijn tocht naar de achtertuin, waar hij zijn vroegere vriendin by de keel greep. Op dat moment arriveerden er vier agen ten, die hem wilden aanhouden, hetgeen evenwel niet gemakkelijk ging. R. ver zette zich zo hevig dat gebruik moest worden gemaakt van sabel en wapen stok. Ook tijdens de overbrenging bleef de visser zich verzetten. De anderen waren inmiddels gevlucht, maar één van hen kon enige tijd later worden aangehouden. FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool, vachtzacht,grote scala van tinten, effen, gemêleerd of gedessineerd. Vraag folder F10 aan I Veneta N.V., Hilversum Vier echtparen uit Utrecht en een man uit Groenekan stonden gisteren en staan ook vandaag terecht voor de Utrechtse rechtbank. Zij worden ervan beschuldigd in de afgelopen vier jaar voor een waarde van enkele tiendui zenden guldens te hebben gestolen uit warenhuizen in Utrecht, Amsterdam, Amstelveen, Den Haag, Rotterdam en Den Bosch. Zij opereerden meestal in groepjes van twee echtparen. Sleutelfiguur in deze omvangrijke zaak is de 34-jarige Utrechter H.K., die deel uitmaakte van alle combinaties van echtparen, die aan de strooptoch ten langs vaderlandse warenhuizen deelnamen. De buit bestond onder meer uit kledingstukken, levensmid delen, fototoestellen, elektrische appa raten, gereedschap, grammofoonplaten, schrijfmachines en toiletartikelen. Vaak werden er goederen „voor de vuist weg" ontvreemd, maar er werd ook op bestelling gestolen en geleverd. Niet alles was voor eigen gebruik be stemd. Een groot deel werd afgezet. De echtparen, die elk over een eigen auto beschikten, trokken er bij voor keur op de vrije zaterdag op uit Zij werkten som niet minder dan vijf zes warenhuizen in verschillende plaatsen op een dag af. Doorgaans plachten de mannen de goederen zelf weg te nemen, de vrouwen assisteer den door op de uitkijk te staan, de verkoopsters af te leiden, hun ega's te te schermen of door tassen open te "houden, waarin de ontvreemde spul len een tijdelijk onderdak moesten krijgen. De zaak kwam in maart van dit jaar pas aan het licht, toen de bedrijfsre- ten te worden gevolgd, hadden zij er zich zo snel mogelijk van ontdaan. Het echtpaar K. en hun kennissen, de echtelieden Van der H. vormden in '61 de eerste combinatie, Na enige maan den ontstond er een ruzie tussen de beide families en sedertdien trok het echtpaar K er met twee partners, man en vrouw G op uit. Dat gebeurde in 1962. Later werd cherche van een Utrechts warenhuis de politie belde met de mededeling, dat zij een man (H.K.) verdacht van diestal. De man, die in gezelschap was van een vriend, ontkende en bleek ook geen gestolen voorwerpen bij zich te hebben. Toen echter op verschillende afdelingen van het warenhuis „bran chevreemde" artikelen werden gevon den horloges tussen de pocketboe ken vielen zij door de mand. Zij hadden de spullen uit een ander wa renhuis weggenomen en toen zij dach- wederom een nieuw team samenge steld, bestaande uit de echtparen K en S. De laatste groep opereerde meer dan twee jaar. K. betrok ook zijn zwager uit Groenekan, een zekere D. N., als enige „individualist" in het complot van warenhuis-stropers. Tegenover de president, mr. J. Gas man, verklaarde verdachte K. gisteren, dat hij nooit de kans had gekregen op een behoorlijke baan, omdat htf licha melijk was gehandicapt. Stapels solli citatiebrieven leverden niets op. Bij een medische keuring viel hy steeds af. Nadat hij was getrouwd werd het gemis aan regelmatig financiële in komsten steeds groter. Het echtpaar stak zich diep in de schuld. („Andere mensen konden wel allerlei dingen ko pen, wy niet"). Dit alles leidde tot de reeks diefstallen. In het begin waren het alleen levens middelen en goederen, die het gezin nodig hadden. Later volgden snel luxe artikelen, die varieerden van flessen drank tot bontjassen. K. gaf tijdens dc zitting alles grif toe. Hij kwam er rond voor uit, dat hij de man was geweest, die het „zware werk" meestal moes! opknappen. Zijn tien jaar jongere vrouw daaren tegen draaide erom heen. Pas na her haalde vragen van president en offi cier bekende zij haar man door de ja ren heen regelmatig te hebben bijge staan in zijn dubieuze warenhuiswerk Het leek of zij de hele zaak nogal ge makkelijk opnam, hetgeen mr. Gijsman deed opmerken: .,U praat er over als of het over uitgaanspartijtjes gaat maar het waren stoeipartijen.. Requisitoir en pleidooien zullen van daag worden gehouden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bo- gaers, heeft gisterochtend op de „Bouw dag 1964" in Den Haag gezegd, dat bou wend Nederland op het ogenblik gecon fronteerd wordt met drie ingrijpende ver anderingen. Ten eerste is er een duide lijke en snelle groei van de totale vraag naar gebouwd onroerend goed; ten twee de wordt de omvang, de schaal van de te bouwen objecten merkbaar groter en in de derde plaats zijn de verantwoor delijkheden in het bouwproces bezig te verschuiven. Goede gezondheid, langere levensduur, een relatief hoog geboorte- en laag sterf tecijfer, gezinsverdubbeling en afnemen de lust lot emigratie hebben niet alleen tot gevolg dat ae vraag naar woningen toeneemt, maar zij brengen ook mede een uitbreiding van de vraag naar scho len, kerken, culturele centra, ziekenhui zen eet., aldus de bewindsman. Tengevolge van een en ander neemt de behoefte jaarlijks met zeven a acht procent toe. De fysieke bouwproduktie daarentegen is in de jaren '54—'64 slechts met 3,5 a 4 procent toegenomen, aldus drs. Bogaers. Dat de schaal der gebouwde objecten groter wordt toonde de bewindsman aan de hand van cijfers aan. In 1955 had 28 pet. van het totale bedrag der bouwver gunningen betrekking op werken waar van de bouwprijs meer dan een miljoen gulden bedroeg. In 1963 was dit percen tage opgelopen tot 44. Het aantal wer ken met een bouwprijs van boven de vijf miljoen gulden was in 1955 slechts zeven. In 1963 was dit aantal 61. Voor een deel is aan die stijging debet het oplopen van de bouwprijzen. De voornaamste oorzaak ligt echter in de relatief sterke toeneming van het aantal grote bouwobjecten.

de Stem | 1964 | | pagina 3