Zeeuwsch-Vlaanderen Immigratie van allerlei protestantse Vlamingen ZUID-BEVELAND Comité Aktie-0 start met diocesane actie speldjes pil* io UIT DE GESCHIEDENIS VAN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN (2) Hervormden en doopsgezinden Poortersboek KORTING Beter geluid in Statenzaal dagblad de stem van woensdag 10 juni 1964 goes J. M. Meyler 50 jaar in gemeentedienst Gymnastieklokaal in gebruik genomen Dagblad De Stem GRATIS axel hulst VERBOUWINGS OPRUIMING terneuzen W oningbouwvereniging „Werkmansbelang" bestaat 50 jaar EXAMENS HOOLWATER Vandaag Morgen De heer J. M. Meyler heeft in de huiselijke kring het feit gevierd, dat hü op 1 juni j.l. 50 jaar in dienst was bij de gemeente Goes. De heer Meyler is chef van de afdeling bevolking, inentin gen, militaire zaken, huisvesting en marktwezen. Reeds op 12-jarige leeftijd liep hij stage bij de gemeente-ontvanger van Goes. Toen hij 14 was werd hij bij de gemeen te „echt" in dienst genomen. De heer Meyler heeft veel relaties in het gehele land, waarvan de gemeente vaak heeft kunnen profiteren. Zo was hij de grote animator van vele festiviteiten en ten toonstellingen, die in de afgelopen de cennia in Goes hebben plaatsgehad. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum ontving de heer Meyler de zilveren ere medaille in Orde van Oranje-Nassau. Enkele jaren gèleden kreeg hij, bij bevor dering, de gouden medaille in dezelfde Orde. Het nieuwe gymnastieklokaal bij de openbare Burgemeester van Dusseldorp- school werd dinsdagmiddag officieel in gebruik genomen. Daartoe hadden b. en w. van Goes verschillende raadsleden, vertegenwoordigers van de oudercommis sie, van de vereniging van volksonderwijs van de Stichting Sportbelangen en ande re genodigden zich verzameld in het nieuwe lokaal. Het gezelschap woonde er een gymnastiekles bij, die werd gegeven door de heer E. v. Hensbergen. Vervol gens begaf men zich naar het handen- arbeidlokaal, waar de wethouder van on derwijs, sport en jeugdzaken, mr. J. v.d. Burgt, een overzicht gaf van de ontwik keling van de openbare uloschool. De bouw van het nieuwe gymnastieklokaal kan volgens de heer v.d. Burgt gezien worden als de voltooiing van het school gebouw, waarvoor ongeveer 25 jaar ge leden de eerste steen werd gelegd. Het volledig ingerichte gymnastieklokaal vergde een investering van f 265.000. Het aantal leerlingen is op het moment 430. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Aalink, bracht het gemeentebestuur dank voor de wijze waarop het school gebouw thans is gecompleteerd. De heer L. Frantzen, inspecteur van het lager onderwijs inspectie Goes, wees op het belang van de lichamelijke oefening. Na mens de vereniging van volksonderwijs sprak ir. D. v.d. Zaken gelukwensen uit. De heer H. Mijnsbergen bracht als lid van de Stichting Sportbelangen Goes de- vreugde over van het Goese sportleven Het hoofd van de school, de heer I. Spel toonde zich eveneens zeer ingenomen met de nieuwe aanwinst. De heer P Haverhoek sprak namens de onderwijs commissie van de Goese raad enkele woorden, waarin hij o.m. verklaarde, dat het openbare en het bijzondere onder wijs als gelijken worden behandeld. De feestelijke middag werd besloten door de burgemeester, mr. F. Huber, die zijn dank betuigde aan degenen, die aan de bouw hebben meegewerkt. Ter nagedach tenis van de onlangs overleden bouwer van de nieuwe zaal, de heer D. v. d. Poel, werd een ogenblik stilte in acht ge nomen. kampioenschieiing De ,,Prov. Zeeuwse Schutter jbond" hield haar kampioenschieting op de staande wip, op het terrein van Jac. v. Beieren te Goes. Aanwezig waren 48 schutters van 12 verenigingen, waar onder de oud-kampioenen van het vorig jaar, H. J. Driedijk en J. Gla*». Om 2 uur opende voorzitter de Beste deze schieting met een gepast woord. Kampioen op de kleppen werd C. D. Raas, van Willem-Teil te Ovezande. Kampioen op de vogels de heer A. v. Looij, van Doel n. Hoger te Wolphaarts- dijk. Ie klep C. D. Raas, voornoemd; 2e klep Jac. de Baar van Willem-Teil te Ovezande; 3e klep W. de Jonge, van A.D.L.M te Kwadendamme; 4e klep J. A. Rijk van A.D.L.M. te Kwaden damme; le zij vogel Jac. Korstanje, van Spes-Nostra te Ovezande; 2e zij vogel L. de Jager, van Doel n. Hoger te Wol- phaartsdijk; le bovenkal mevr. Stee- naert - de Winter, van A.D.L.M. te Kwa dendamme; 2e bovenkal Jac. Smallegan. ge Az. van Zorgvliet te E 11ewoutsedijk; le onderkal L. Meyaard, van Juliana te Oudelande; 2e onderkal A. Clarys, van Jac. v. Beieren te Goes. jeugdcircus „hogerop" naar duitsland Het Goese jeugdcircus „Hogerop" ver trekt vrijdag 3 juli a.s. voor een vier daagse toernee naar Duitsland. Daar zullen in totaal vier uitvoeringen gege ven worden. Voor het komende seizoen heeft „Hogerop" nog heel wat op het programma staan. Eveneens gaat de vereniging dit jaar haar eerste lustrum vieren. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulsl voor Walcheren en Zuid-Beveland. Klokstraat 1. telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeelana F DE LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-V laanderen J PETIT Breedestraat 3A Ocstburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties Bü contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,25, Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60 Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld Kapelle voetballen voor rode kruis Zaterdagavond om zeven uur zal op het gemeentelijk sportterrein een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van de veiling Kapelle en van het Kon. Kweekbedrijf v. d. Have N.V. De netto opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan het Ned. Rode Kruis. In zet van de wedstrijd is een wisselbeker, die twee jaar achtereen werd gewonnen door de v. d. Have-ploeg en nu definitief in het bezit van deze ploeg kan komen, indien ze de wedstrijd winnen. Ovezande uitslag doelschieten De handboogvereniging „St.-Sebas- tiaan" hield een vriendenschieting op de doelen bij de heer G. Doene. Meeste punten P. de Koeyer van St.- Sebastiaan te Yerseke, meeste rozen J. Doene van St.-Sebastiaan te Ovezande, meeste negens J. Beuiens van Juliana te Kwadendamme, meeste achten C. D. Raas van St.-Sebastiaan te Ovezande, meeste zevens P. Steketee van St.-Sebas tiaan te Yerseke, meeste zessen H. Steen bakker van Juliana te Kwadendamme, meeste vijven F. Peeters van Juliana te Kwadendamme, meeste vieren K. v. Steenbergen van St.-Sebastiaan te Ove zande, meeste drieën Jac. de Baar van St.-Sebastiaan te Ovezande, meeste tweeën P. Rentmeester van St-Sebas- tiaan te Ovezande, meeste enen L. Re- mijn van Juliana te Kwadendamme. (Advertentie) Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. Vraag uw melkhandelaar )fcjée-Vruchten yoghurt (Advertentie) binnenkort oplevering eerste woonflat Binnenkort zal de eerste woonflat in de gemeente Axel in plan oost worden opgeleverd. Het bouwsel, dat drie woon lagen en 22 woningwetwoningen heeft, is bijna geheel klaar. Het werd gebouwd door de N.V. Vlaco te Terneuzen. De tweede flat, die langs de weg naar Hulst wordt opgetrokken, schiet al aardig uit de grond. De N.V. Vlaco zal bovendien binnenkort beginnen met de bouw van 120 woningwetwoningen in plan Oost in Axel. Het is het eerste contingent huizen, waarin het plan voor de arbeidsbespa rende bouw van 960 woningen in gemeen ten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de kanaalzone zal voorzien. frans succes voor concordia drumband De drumband van Concordia heeft met veel succes deelgenomen aan de cavalcade en het festival, die zijn ge houden in St. Omer in Frankrijk. De drumband werd tijdens het optreden be dolven onder slingers en confetti, die de enthousiaste Fransen over het tixelse gezelschap en de dertien overige deel nemende drumbands uitstrooiden. Veel applaus was er ook voor tambour mai+re D. Schoot. De heenreis verliep overigens niet zonder moeilijkheden. Bij de Franse grens had men ruim twee uur oponthoud toen bleek dat de bussen, die de Axele naren vervoerden, teveel benzine bij zich hadden Na veel gedebatteer heeft rnen het teveel aan benzine laten weglopen. Biervliet schieting In hotel „De Vriendschap" werd een schieting op de liggende wip gehouden. Hiefaan namen 25 schutters deel. De hoogvogel werd neergehaald door A. Provoost, Biervliet. De eerste en de tweede zijvogel waren voor P. Doens, Biervliet. De heer L. Haers van Philip pine haalde de meeste kleine vogels neer. mus, A. v. Haneghem en J. Keymel. Dit comité zal diverse stappen gaah ondernemen bij rijkswaterstaat en even tueel de gemeente Breskens om te trach ten enige verzachting te verkrijgen. Breskens geslipt De bromfietser W. R. is in Langeweg over losliggend grind geslipt en geval len. Hierbij liep hij flinke ontvellingen op aan zijn gezicht en beide knieën. De brommer werd zwaar beschadigd. onrust over „de muur" In hotel Valk hebben de bewoners van de Scheldekade, Grote Kade, Spuiplein en Haven Westzijde een bijeenkomst gehouden om te komen tot een actie-co mité i.v.m. de aanlg van een muur door rijkswaterstaat ter beveiliging van de reeds eerder genoemde bewoners voor eventuele hoogwatergetijden. Het comité dat gevormd werd bestaat coupure bevatten hetgeen voor de aldaar aanwezige middenstand en Horeca be drijven een gevoelige inkomstenderving zou betekenen. Slechts een tweetal op ritten zouden nog overblijven en wel bij garage Heyboer en aan de Vismijn. Het comité dat gevormd werd beestaat uit de heer J. Heyboer, J. Valk, C. Eras- In de parochie van de H. Henricus zijn tot armenmeesters benoemd d» heren B. de Keyzer en P. Lansu. koningschieting batavieren De schuttersmij. De Batavieren heeft gistermiddag de jaarlijkse koningschie- ting gehouden. Nieuwe koning werd de heer Aloys van den Berge. De aftredende koning is Remy Neelemans. Prins werd de heer Cyril de Maat. Aan de schieting namen bijna alle leden deel. Na afloop was er nog een feestelijk samenzijn in hotel Het bonte Hert. Kloosterzande E.H.B.O.-SPAARACTIE Het bestuur' van de plaatselijke afde ling van de r.-k. E.H.B.O. is de spaar actie (Persilemmertjes), die vorig jaar werd stopgezet, weer begonnen. Er zul len weer nieuwe spaarkaarten worden uitgegeven, zo is door het bestuur van de E.H.B.O. bekend gemaakt. visfuik ontvreemd Bii het nazien van door hem in de Westerschelde uitgezette visfuiken kwam de visser A. uit Walsoorden tot de ont dekking, dat een van zijn fuiken ver dwenen was. Aangezien hij diefstal ver moedde werd de rijkspolitie verwittigd die terzake een onderzoek instelt. De grootste groep van hen, die zich in het Land van Cadzand vestig den vormden echter de Vlamingen. Wij kunnen hier vooral twee groepen van vestiging onderscheiden: 1. De vestiging direct na de verovering door Prins Maurits en gedurende de gehele 17e eeuw. 2. De vestiging vanaf het einde der 17e eeuw tot heden. De eerste groep betreft hoofdzakelijk personen, die om geloofs redenen hier hun toevlucht zochten. Deze groep kan men ook weer verdelen in tweeën, nl. de hervormden, of zoals met het in die tijd zei „Die van de Gereformeerde religie" en de doopsgezinden, ook wel wederdopers, mennonieten, menisten of anabaptisten genoemd. Wat de hervormden betreft, deze von den hier hun toevlucht In een gebied, waar hun godsdienstige overtuiging staatsgodsdienst was. Zij kregen dus de hegemonie. Voor de Vlamingen met her vormde sympathieën was dit gebied dus een ideaal. Zij waren niet meer bloot gesteld aan de maatregelen, die op het gebied der aartshertogen tegen hen wer den genomen en in hun nieuwe woon plaats hadden zij het voor het zeggen. Aardenburg was hier een van de voor naamste plaatsen, waar deze hervormden een toevlucht zochten. Deze plaats had vanouds vele banden met Vlaanderen gehad, en was de eerste belangrijke plaats die men aandeed, wanneer men vanuit het zuiden kwam. In de jaren 16091621, dus tijdens het Twaalfjarig Bestand, blijken zich bij de hervormde gemeente in Aardenburg niet minder dan 83 nieuwe leden te hebben aangesloten, die uit Vlaanderen afkomstig waren. Zij waren in de regel met hun ge zinnen overgekomen en bouwden zich in hun nieuwe woonplaats een nieuw be staan op. Naar de plaats van herkomst blijken er 8 afkomstig te zijn uit Eekio, 8 uit Sint Laureins. 8 uit Merendree, 7 uit Hansbeke en verder nog uit Gent, Brugge, Landegem en Maldegem, dus hoofdzake lijk uit de nadere omgeving van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Er blijkt zelfs een dienaar der „heimelijke gemeente" in Vlaanderen werkzaam te zijn, Johannes Michaëlis genaamd, die voor vele Vlaam se leden der Aardenburgse hervormde kerk zorgde. Evenzo was het in andere plaatsen het geval. Ook de omgeving van Groede was een toevluchtsoord voor Vlaamse her vormden. Daar kwamen vanaf 1620 onder meer gezinnen wonen uit Langemark en Bikschoote bij leper in West-Vlaanderen. Hetzelfde was het geval te Schoondijke en omgeving, terwijl zich ook in Sluis hervormde vluchtelingen uit leper en omgeving vestigden. Naast deze hervormden kwamen er ook talrijke doopsgezonden. Een aantal van hen, onder meer afkomstig uit Waar schoot, Gent en Etikhove bij Oudenaarde vestigde zich omstreeks 1620 1650 te Groede, Nieuw vliet en Breskens. Zij hiel den godsdienstoefeningen, eerst in Groede en later in 1656 ook in Nieuwvliet. De grootste groep van doopsgezinden vestig de zich evenwel in het grensgebied en wel in Den Biezen, het hoger gelegen gedeelte van het gebied tussen Eede, Aardenburg en Sint Laureins. De meesten van hen kwamen in de jaren 1629 tot 1637 Het waren vooral boeren uit de dorpen van het Meetjesland, zoals uit Waarschoot, Zomergem, Lovendegem, Sleidinge, Hans beke en Oostwinkel. Hun voorganger Jacques van Maldegem, geboortig van Zomergem, die door de bisschop van Gent in de ban was gedaan, hield voor hen kerkdiensten in Aardenburg. Het ver trek van zo velen veroorzaakte grote deining in deze Vlaamse dorpen. Op last van aartshertogin Isabella werd een on derzoek ingesteld en werden verschillen de gemeentebestuurders en pastoors uit het verdachte gebied verhoord. Naast de geloofskwestie was een voornaam punt, dat deze doopsgezinden in Den Biezen weigerden nog langer belasting te beta len. Zij rekenden daarbij op de akte van neutraliteit, die er gesloten was tussen aartshertog Albrecht en de Staten-Ge- neraal in maart 1621, waarbij het grond gebied van het graafschap Middelburg in Vlaanderen, waartoe ook het gebied van Den Biezen behoorde, neutraal ge bied zou zijn. Van beide zijden mochten dus geen militairen dit gebied betreden. Ook dit trok velen aan. Men hoopte hier op een rustiger bestaan. Deze doopsgezinden waren bij de her vormden niet welkom. Deze laatsten be schouwden hen als concurrenten, doch de staat verwelkomde hen met open armen, omdat het vluchtelingen omwille van het geloof waren. De verstandhouding tussen de beide groepen was dus niet goed. Zo is het ook verklaarbaar, dat de doopsge zinde voorganger Jacques van Maldegem in 1617 tot een paar inwoners van Ronselc, die hem verklaard hadden, dat ze zich bij de hervormden wilden aansluiten zeide: „'t Was beter, dat ge in uw oude woonplaats bleef, want de papenleringe is beter dan wat de geuzen leren". Er werd ook van beide zijden sterk ge ijverd om de nieuw aankomenden tot zijn eigen kerk te trekken. Bij de hervormden in Aardenburg had men daarvoor een Vlaamse immigrant in dienst genomen. Louis de Deene, die daarvoor later een staatspensioen kreeg. Een enkele maal gebeurde het ook dat gevluchte pastoors hier een toevlucht zochten. Dit was het geval met Jan Baptist van Wijnendale in 1618, een pastoor uit het Gentse, met Franchoijs Manchent de pastoor van Kap rijke in 1619 en in 1682 met Godefridus Hyoel. een pater van het dominicaner klooster te Antwerpen, die alle in Aar denburg onderdak vonden. Een andere gevluchte geestelijke, Johannes Steurbout, waagde het in 1668 om in het grensgebied tussen Waterland-Oudeman en Waterland- kerkje als dominee op te treden. Hij moest dit echter met de dood bekopen Tijdens een kerkdienst werd hij door van Spaans gebied opererende soldaten ge molesteerd en werd aarbij een oor afge slagen, als gevolg waarvan hij enkele we ken later te IJzendijke overleed. Naast degenen die om geloofsredenen overkwamen, waren er ook die naar west- Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen, omdat ze hier op betere levensomstandigheden hoopten. Zij werden daar „de eenvoudige luijden uit Vlaanderen" genoemd, waar onder veel dienst werd gedaan om hen tot een der beide kerkelijke groeperingen te brengen. Om een indruk te krijgen van deze immigratie uit Vlaanderen werd het Aar denburgse poortersboek er eens op na geslagen. Daaruit zijn enkele markante feiten naar voren gekomen. Allereerst is daaruit gebleken, dat de vestiging van protestantse Vlamingen hoofdzakelijk plaatsvond van 1604 tot ongeveer 1700 en later praktisch niet meer voorkwam Van de 380 nieuwe poorters, die gedu rende die tijd werden ingeschreven, wa ren er 235 afkomstig uit Vlaanderen. Dit is, gelet op een aantal personen waarbij geen plaats van herkomst vermeld staat, ongeveer 60 pet. van het totaal aantal nieuwe poorters. Van 1700 tot 1788 is dit aantal slechts 30 van de 312, dus ongeveer 10 pet. en bij die 10 pet. zijn dan ook nog katholieken, die in het laatste dee] van dit tijdvak ook poorter konden worden. V/at de plaats van herkomst betreft in de eerste helft der 17e eeuw en vooral rond 1-641-1642 treffen we veel personen aan uit het Meetjesland en wc] speciaal uit de gemeenten niet ver van de grens gelegen Merkwaardig is. dat er uit de grensgemeenten zelf praktisch geen im migranten zijn, wel uit de daarachter ge legen gemeenten onder andere uit Knes- selare, Bassevelde, Ursel, Eeklo, Kaprijke en Aalter. Verder kwamen er een aantal uit Gent en ook vele uit verder afge legen gemeenten van West-Vlaanderen zoals uit Roeselaere en Torhout e.n om geving. Vanaf 1700 wordt de meerderheid van de nieuwe poorters te Aardenburg ge vormd door personen afkomstig uit an dere plaatsen van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, door schippers en handelaars uit Holland, door achtergebleven soldaten en ook nog door personen van over of dicht bij de Franse grens. Clinge benoeming Sas van Gent OUDERAVOND Donderdagavond zal in de r.-k. kleu terschool in de Zandstraat een ouder avond worden gehouden. Op deze ouder avond zal o.a. dokter F .W. Puylaert spre ken over de gezondheid in het algemeen en in het bijzonder over de gezondheid van de kleuter. ONDERWIJSTENTOONSTELLING Door de stichting onderwijstentoonstel lingen te Den Haag wordt een tentoon stelling georganiseerd met als onderwerp De tapijtindustrie. Deze tentoonstelling zal worden geopend woensdag 1 juli half vijf en blijft open t.m. 9 juli. Daar voor gaande tentoonstellingen altijd een groot aantal belangstellenden trokken twijfelt men er niet aan, dat ook deze tentoon stelling weer een succes zal worden. Sluiskil bevestiging ds h. ruis In de nieuwe kerk van de Nederlands Hervormde Gemeente te Sluiskil is ds. H. Ruis bevestigd door zijn schoonvader, ds. Lasonder uit Den Haag. Gedmende dezelfde dienst, waarvoor grote belang stelling bestond, heeft ds. Ruis zijn in trede gedaan als predikant van de ge meente te Sluiskil. Er werden nog ver schillende toespraken gehouden, o.m. namens de provinciale kerkvoogdij com missie, de classes van IJzendijke en de ring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van pre dikanten. Voorts werd het woord gevoerd door pater-rector Paulinius en de pre sident-kerkvoogd, de heer D. Moret na mens de Nederlands Hervormde Ge meente, De dienst werd bijgewoond door een gróte groep studenten uit Utrecht, die de bevestiging van kandidaat Ruis hebben willen meemaken. Na afloop van de dienst was er een koffietafel in het Jeugdgebouw. (Advertentie) CcopVcoc modes GROTE MARKT 12 - BERGEN OP ZOOM Koewacht aanrijding Mevr. Th. uit Halsteren, een oud- dorpsgenote," stak de weg over achter een stilstaande vrachtwagen, juist op het moment dat een personenauto van de fa. de S. deze tegemoet kwam. Zij werd geraakt en kwam op de grond te recht. Zij liep een beenbreuk en een hoofdwonde op Nadat de plaatselijke E.H.B.O. de eerste hulp had verleend werd zij per ambulance naar het zieken, huis overgebracht. koningschieting Schuttersgilde St.-Sebastiaan" (staan, de wip) hield haar jaarlijkse Koning- schieting. Het duurde tot de 10e ronde eer Alf. de Nijs de Koningsvogel deed tuimelen en hierdoor Koning werd voor het seizoen 19641965, De le minister werd Al Suij. De 2e ministers vogel werd niet afgeschoten zodat St.-Sebasti aan het dit jaar met één minister moet doen. Herman Engels schoot de meeste kleine vogels (5 stuks) af. schieting Aan de schieting bij J. de Guchteneire namen 93 boogschuuters deel. Hoogvogel Th. Saman, Koewacht, le zijvogei: Vit. de Schepper Moerbeke (B). 2e zijvogel: Ach. Lammens Stekene (B). snoek gepoot Door de organisatie ter verbetering van binnenvisserij in Nederland werd deze week snoek gepoot in „Het Grote Gat" en „De Konijnenputten". In beide viswateren, welke behoren aan „De Koewachtse hengel vereniging", werden totaal 900 pootsnoekjes uitgezet. (Van onze verslaggever) Vandaag wordt in Breda de bouw van de kerk van het Heilig Kruis aanbesteed, en start het comité Aktie-O in het hele bisdom Breda met een grootscheepse ijs taarten-actie. Het comité dat nu ongeveer een jaar werkzaam is, is geformeerd uit de K.J.M.. de beweging van jongeren uit de middengroepen, waarvan bouwpas toor Piet Oomen de diocesaan aalmoeze- „We moeten er wat aan doen", zeiden de KJM-ers een jaar geleden, toen de bis schop hun aalmoezenier opdracht gaf een nieuwe kerk te bouwen in de wijk Hoge Vught te Breda. Zo werd de actie- O(omen) geboren. Tot nog toe zijn onder auspiciën van het comité hier en daar wat incidentele acties gevoerd. Deze spelde- prikkentactiek laat men thans varen. De ijstaartcn-actie is de eerste grote onder neming van de groep, wier activiteiten met de grootste aandacht ge', olgd worden door de diocesaan voorzitter Jan van den Broek te Princenhage. De ijstaarten-actie is een onderdeel van een vijfjaren-plan dat het comité op touw heeft gezet. Honderden KJM-ers bezorgen dezer dagen huis aan huis bestellings- kaarten. Op zondag 5 juli worden alle be stellingen tussen een en twee uur uitge voerd. Deze bliksem-operatie stelt de or ganisatie-talenten van het comité op zware proef. Met wil bouwpastoor Oomen na deze actie 'n bedrag van vijf- a zesdui zend gulden overhandigen. Voor deze ge legenheid heeft men samenwerking ge zocht met een Dongense groothandelaar, die al eerder in het nieuws was met ijs koude haantjes. De kerk van pastoor Oomen, 'Leegh. waterstraat 78)die ontworpen is door het architecten- en ingenieursbureau Oomen te Oosterhout telt 800-900 zitplaatsen. Zij wordt 30 meter breed en 40 meter lang. De kerk krijgt een vierkante vorm. Zij wordt opgetrokken uit betonsteen. Aan de achterzijde wordt in atrium vorm een pastorie gebouwd, berekend op een pas toor en twee kapelaans. In de paëtorie bevindt zich ook een vergaderruimte, waarin eventueel op weekse dagen de H. Mis gevierd kan worden. Gedeputeerde Staten van Zeeland wil len in de Statenzaal te Middelburg een geluidsinstallatie laten aanleggen. Behal ve acht geluidszuilen, een versterker en een bedieningspaneel, zullen er op de tafels zoveel microfoons worden ge plaatst, dat voor iedere twee Statenle den één microfoon beschikbaar is. Voorts zullen nog twee bandopnemers worden aangeschaft. Door middel van deze maat regelen hopen Gedeputeerde Staten voor goed een einde te maken aan de tot nu toe zeer slechte verstaanbaarheid van de debatten tijdens de Statenzittingen. De Staten zal 3 juli a.s. een krediet van f 25.000 wordeft aangevraagd om de plan nen ten uitvoer te kunnen brengen. Stoppeldijk europa-jeugdrevue Zoals wij reeds berichtten zal zater dagavond 13 juni in het Verenigingsge bouw door het comité in de gemeente Vogelwaarde van de actie „Europa 1- 2-3" een jeugdrevue ten bate van de actie worden georganiseerd. Voor deze avond, die zal worden geopend door de burgemeester van Vogelwaarde, de heer P. G. J. Molthoff, is een uitgebreid pro gramma samengesteld. Medewerking verlenen de Jeugddrumband Vogelwaar de, de kleuterklas van de school in Boschkapelle, de muziekgroep uit Osse- nisse, de Jonge Spelbrekers uit Kuitaart de Jeugdtoneelgroep Lamswaarde, The Young Stars uit Graauw, de Zang groep Hengstdijk, The Telstar Boys uit Lamswaarde en conferencier Han Danc- kaert. Dezer dagen zullen leden van het actiecomité de bekende puzzelkaarten van „Europa 1-2-3" aan de man trach ten te brengen. Maandag 6 juli zal de woningbouw vereniging „Werkmansbelang" vijftig jaar bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum zal die dag een feestvergade- ring worden gehouden in hotel Rotter dam aan de Westkolkstraat. Na afloop van de vergadering, die om twee uur 's middags begint, zal het bestuur re cipiëren, eveneens in „Rotterdam". burgerlijke stand Geboren: Anita dv Jan de Vriesde Frel; Monique dv Jacob van der Staal van Kerkvoort; Johanna dv Adriaan Wie- lesTollenaar te Hoek; Linda dv Camiel SijnesaelBondewel te Hoofdplaat; René zv Frederik Marinus —Plug; Wim zv Valeer Coopman—de Maiilie te Westdor- pe; Veronique dv Benny Audenaerd—He_ melsoet, te Westdorpe; Martin, zv Pieker Janse—van Belzen: Louis zv Franciscus Weijt—Dooms, te Gent; Eric zv Rosé Pop. peSmolenaers. Huwelijksaangiften: Cornelis van Zuu- ren 22 j. en Suzanna de Kok, 19 j., Jan van Baal 22 j. en Huberta Hooglander 22 j., Jan Meijer 27 j. en Elisabeth Kuijk, 21 j. Huwelijksvoltrekkingen: Cornelis Die- leman 26 j. te Venlo en Johanna Geene, 26 j. Overleden: Maatje Verheule 70 j. echtg. van Louis de Groote, te Hoek: Jan Ver- maire, 58 j., echtg. van Dina Michielsen; Jan Andriessen 69 j., echtg. van Magda- lena de Feijter, Wilhelmina Beenen, 50 j„ echtg. van Johannes Weyt, Cornelis Kouwijzer, 73 j. Jan Zegers 40 j. Catha- rina de Bokx, 76 j„ echtg. van Jacobus van Drongelen, Leendert P. Wieland, 61 j., echtg. van Catharina Commelin; Hu- bert de Meijer, 70 j. echtg. van Seraphina Guilliet. (Advertentie) RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor doctoraal geneeskun de de heren B. Vaandrager. Domburg en M. Straub, Kloetinge. KWEEKSCHOOL „DE LA SALLE" BAARLE-NASSAU Aan de „De la Salie" kweekschool te Baarle-Nassau zijn geslaagd voor het examen tweede leerkring: F. A. A. J. van den Boom, Tilburg; H J. M. Dob belsteen St.-Oedenrode; A. C. J. Hesr- kens, Tilburg; C. A. J. Klijn, GUze; A. P. Langeraert, Biervliet; A. J. Leu- ris. Chaam A. L. M. Michielsen, Uli- coten; J C J. van Raak, Chaam; F. G H M. Rommelaars, Tilburg; C. A. Schalk Galder; G. F. T. Slock, West dorpe'(Z); C F. G. P. van der Veen, Baarle-Nassau; R A, Veraa-t, Water landkerkje; A. J. M. Vlaminckx, Hulten; C L M van der Vleuten, St.-Oeden rode A.'W. M. Volkers, Tilburg j. L. Wijnen, Baarle-Nassau. KLEUTERLEIDSTERS Bij de examens van d gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg zijn geslaagd: de dames: S. J. Brakman, Terneuzen, J. A. J. Dingemanse, Terneuzen; L. I. Eiff, Kort- gene; K. W. Gabrielse, Westkapelle; C. van Hensbergen, Goes; J. M. v. d. Hout, Vlissmgen; A. A. Janssen, Vissingen: A. P. Jansens, Groede P. L. de Jon ge, Goes; M. Kamermans, Vlissingen. VAKOPLEIDING SCHILDEREN Tijdens de in de ambachtsschool te Goes gehouden examens voor de Stich ting Vakopleiding in de Schildersbedrij ven slaagden: W. Ridderhof, Yerseke; C. A. Filius, Wissenkerke; P. A. Steen bakker, Lewedorp; M. Koole, Goes; C. C. Feytel Kerkwerve; H. Meedendorp, Arnemuiden; M. Grootjans, Arnemui- den; J Goedhart, Ritthem; A. A. Din gemanse, Middelburg; A. Koppejan. Vee- re; G. K. Verboom, Kloetinge, J, B. Dierickx, Goes. Met lof: F. J. de Kra ker Wemeldinge A. W. Jansen, Katten, dijke; F, de Hamer, Lewedorp, A. A. Karman, Colijnsplaat; G. J. Harinck, Heinkenszand. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES Aan het Petrus Hondius lyceum te Terneuzen zijn geslaagd voor het exa men middelbare school voor meisjes: E de Blaey, Axel; J. S. de Ridder, Terneuzen; J M Verjaal', Philippine; M. Vos, Axel; M. J. M. v. d. Winckel, Terneuzen. KONINGIN WILHELMINA LYCEUM Aan de Koningin wilhelmina lyceum te Oestbu.g zijn geslaagd voor het exa men gymnasium-A: clames; H. J. Drie- dijk. Cadzand; F.. M. Pieterse, Oost- burg. Heren: J. de Bliek, Schoondijke; P A Lourens Aardenburg; A. A. J. Maat Oostburg, G, v. d. Molen, Cad zand; J J. Vermeulen, Breskens; R. v. d. Waal. Schoondijke. Afgewezen een kandidate. Gymnasium-B: heren: J. J. Buize, Breskens; J. H. van Gaelen, Aarden burg; C. P de Kraker, Oostburg; E, P. Kvemers, IJzendijke. HET CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND Aan het christelijk lyceum voor Zee land te Goes zijn geslaagd voor het examen M.M.S.; J. A. M. Catsmsn, Goes; A. A. Danker, Yerseke; J. M. A. van der Graaff Goes; J. W. Hert- gers, Kloetinge; M. op 't Hof, Goes; J A Hogendorf, Goes; J. M. Jansen, Goes; P M Kram Kapelle; J. J. Lu- kasse, Biezelinge; A. N. Meulpolder, Borssele; A. Sterk Goes; P. V. Teut- scher. Goes; M. J. Vermeer, Goes; P. J.' van Zweden, Rilland-Bath. Welke man, vrouw, jongen of meisje wil vanaf 29 juni in de voormiddag ons blad be zorgen te Oostburg. Goed bestelloon. Inl. Nieuwstr. 41, Oostburg. Westdorpe AANRIJDING Op de Graafjansdijk kwam een vracht, wagen in aanrijding met een personen auto, waarachter een woonwagen was gespannen. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. De materiële scha de was aanzienlijk LANGE WEG GESLOTEN In verband met uit te voeren werken op de Lange weg, ten behoeve van de ruilverkaveling „Canisvliet", is de weg gedurende enkele dagen voor alle ver keer gesloten. Het verkeer van en naar Axel moet rijden via de Axelse dijk of via Evers dam, Zuiddorpe. Morgen, donderdag 12 juni. gelden de volgende hoogwaterstanden voor Zee land: Hansweert 3.32-15.57 uur, Terneuzen 2.51-15.17 uur; Vlissingen 2.19-14.46 uur, Wemeldinge 4.11-16.44 uur. VLISSINGEN Alhambra Hebben de tieners alleen schuld, 14 j. Luxor 20 uur De prairieduivel met het lidteken, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Als in een donkere spie gel. 18 j. Electro 19.30 uur Anna Karenina, 18 NTWERPEN kvo 20 uur De lustige weduwe

de Stem | 1964 | | pagina 2