voor 'oom Aanklager vraagt jury om schuldigverklaring Zwitsers dorpje telt miljonairs bij de vleet... Afgedankt station kreeg een nerveuze schoonmaakbeurt ÏISCH IE IN CHIASSO GAAN SIGARETTEN BIJ TONNEN OM Getuigenverklaringen in proces-Auschwitz vol afgrijselijke details Zorin kopman Russische ontwapeningsdelegatie Koning kwam per trein naar Turnhout Gedreven door afkeer hebt U uw kind gedood FEL REQUISITOIR TEGEN MARIE-IOSE LONGPRE Voor „geschenken uit de hemel" Inboorlingen willen Johnson Smokkel met overheidssteun Afscheid van Johnson Wijziging van tijdelijke aard Keeler uit de gevangenis OMELET UIT PROTEST tegen ikaanse igewet velkom!^^ Vrouw steekt haar man neer in Limburgs dorp Spaarpotten gevraagd Schervengericht in spaarbank „Savannah" op weg naar Europa Socialisten vooruit Werners partij in Luxemburg handhaaft zich TSIOMBE WIL TERUG Vrijwilligers laten zich zes dagen m bunker opsluiten 6 i Wmi? DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JUNI 1964 kkelde voor alles wat heeft en voor het bijzonder. Na rijp J het pension van de Pin het timmeren haar I meldde zich als cur iam voor vakopleiding een instituut, waar Jan het rijksarbeids- i kunnen worden op- iambachtelijk beroep. vel wat vreemd op, vrouwelijke cursist paar er is geen enkele de toegang tot de ontzeggen, zodat zij maanden geleden de Inde. Lessen die haar Jen opleveren: door •leiding heeft zij niet lit de theorie en ook Izaamheden gaan haar Tidere mannelijke cur- volwaardige partner hd heeft ooit de nei- ■us op te halen voor •timmerman. Ook de Titrum voor vakoplei- hvankelijke schroom Imt er nu rond voor per van deze timmer en gebruiken, ling van mej. van de ■daad na het voltooien 1 zij is momenteel op 1 daadwerkelijk het gaan beoefenen. hoogleraren en Iec- :els-talige universitei- thodes, Witwatersrand ij de Zuid-Amerikaan- stitie een petitie inge- wordt aangedrongen i de wettelijke bepa- negentig dagen lang en worden gehouden tien een beschuldiging ;en van de petitie ing in strijd met het dat niemand zonder :edure gevangen kan wijl zij bovendien de tgeving in diskrediet ertentie) n primaat van Italië, i mogelijk vraagt Loog, dat de woorden sommige veel te alar- streng klinken?" beroep op de bis- lië. De twee vorige loofdredacteur van de mo, Raimondo Man jan zijn artikel wijst 5 wensen van de paus, in Italië goed fitur- ien. ,,Laat de mensen ze zingen lopen ze de Is ze de kerk niet uit- geloof en christelijk st erop. dat hier en che constitutie niet a staat, maar zelfs al lij spoort dan zijn le ien en geestelijken) epassing over te gaan. t zich voorzichtig uit. van vele buitenlandse de liturgische ver tot op heden zeer 'onden. De invoering 1 stuit zelfs op verzet ng van het latijn. Ie Vaticaanse functio- r. die de „vijanden ommunisten, socialis- ars, aan de dag leg- >me te verbreiden, een beroep op haar j in de liturgie een t God zoeken. „Het is dan in onze dagen, ische vernieuwing en ofsbeleven komt", zo De waarnemend procureur des konings Gruslin vroeg na een requi-,beeld van de model-moeder Marie-José lf j r ,T Longpré". Indien de beklaagde volgens sitoir van twee en een half uur, de jury van het Assisenhof van Namen het onderzoek in de middag van het ver- Marie José Longpré uit Auvelais schuldig te verklaren aan moord opdWi^",e£ vÜn Plfrre niet voldoende tijd x gehad heeft om twee wandelingen te ma- haar zoontje Pierre. ken, dan werd haar te veel tijd voor een „Gedreven door afkeer en angst hebt u uw kind vermoord", zoDassonvi?let0egemeten' Z° meande mr' Na zich in het warnet van opgegeven voegde de aanklager de beschuldigde toe. „Daarna hebt u uw sprook jes volgehouden onder uw aureool van goede huismoeder". Scherpe woorden vielen tijdens dit re quisitoir. dat op bewogen toon en onder lijnd met brede gebaren werd voorge dragen. Mr. Gruslin reconstrueerde naar zijn inzicht de feiten en handelingen op de Goede Vrijdag van 1962, 12 april, toen de thans 34-jarige moeder aangifte kwam doen dat haar 17 maanden oude zoontje uit zijn kinderwagen voor het warenhuis de „Blauwe Engel" gestolen was. Enkele dagen later werd het lijkje van het kind in de Sambre gevonden. Marie-José Longpré vergoot tranen tij dens dit onverbiddelijke requisitoir. Ge doken in haar koningsblauwe mantel hoorde zij het harde oordeel van de aan klager over zich heen gaan. Zij zou van de eerste dag af gelogen hebben en haar leugens stijf en strak hebben volgehou den, ondanks de zich opstapelende tegen bewijzen. „Haar houding en haar hoop op een gunstige uitspraak waren gebaseerd op de primaire, simpele en vastberaden tac tiek, uitmondend in de formule om alles te blijven ontkennen, dat als samenvat ting van veronderstellingen kan worden beschouwd". Aanklager Gruslin beschuldigde Marie-José Longpré van bedrog van de rechter van instructie, de gerech telijke politie en het tribunaal door middel van een samenweefsel van verdichtselen. Hy schilderde bewogen de verschrikkelijke gezondheidstoe stand van de kleine Pierre. By zijn dood woog hij nog geen negen pond terwijl kinderen van zyn leeftijd al gauw vierentwintig pond wegen. „Er zijn niets dan tegenstrijdigheden in de stellingen van verdachte", zo meende mr. Gruslin. Hij vond Marie-José Long pré een volmaakte toneelspeelster in een afzichtelijke komedie met kinderroof als inzet. Hij eindigde zijn bewogen toe spraak met de woorden: „Ik vraag u slechts, mijne heren gezworenen, dat u de schuld van Marie-José Longpré er kent. Ik hoop, dat zulks u niet zal ver hinderen menselijk en barmhartig te zijn op het ogenblik, dat de straf moet wor- Austrlische bestuursfunctionaris sen hebben gewapende politie naar het eiland Nieuw Hanover gestuurd om de inboorlingen te overtuigen dat zij niet in de 51e staat van de Verenigde Staten wonen. De stamhoofden op het eiland hebben verklaard alleen trouw te willen zweren aan president John son van de Verenigde Staten. Het eiland staat onder mandaat van de Verenigde Naties en wordt be stuurd door Australië. Tweeduizend van de zesduizend bewoners weigerden hun jaarlijkse belasting van twee Australische ponden te betalen. Volgens Australische waarne mers is de „Johnson-cultus" een uitloper van de wijdverbreide „vliegtuigcultus", die in de tweede wereldoorlog ontstond toen inboor lingen vliegtuigen een vracht aan parachutes naar beneden zagen roerpen en ideeën begonnen te vor men over geschenken uit de lucht. Tijdens onlangs op het eiland gehouden verkiezingen hadden le den van een Amerikaanse groep voor geodetisch onderzoek de in boorlingen voor de grap voorge steld om voor president Johnson te stemmen als hun vertegenwoordi ger in het parlement. De Australische functionarissen geloven dat deze inboorlingen de ze raad ter harte hebben genomen omdat zij hoopten op die manier weer paketten uit de hemel te ont vangen. den vastgesteld". In wezen vroeg mr. Gruslin hiermee een straf, waarbij reke ning wordt gehouden met verzachtende omstandigheden. Na dit requisitoir kwam de verdedi ging aan het woord. De eerste verdediger van Marie-José 'Longpré uit Auvelais, mevrouw mr. Das. sonville, verklaarde „dat het formele bewijs van een misdaad niet geleverd is, zelfs al zou de verdachte liegen". Haar cliënte wordt verdacht van moord op haar zoontje Pierre op Goede Vrijdag 1963. Mr. Dassonville trok de waarde der menselijke getuigenissen en de „waar heid van de chronometer" in twijfel. „De aanklager heeft geen enkel relatief element in verband met de misdaad aan. gedragen", zo meende de verdedigster. Zij vond, dat haar cliënte niet in de be klaagdenbank zat, omdat zij loog, maar omdat zij beschuldigd wordt van moord op haar kind. Zij vond, dat een derge lijke misdaad niet past in „het karakter- (Van onze verslaggever) Tijdens een echtelijke ruziek is de 39- jarige bouwvakker J. Stullens te Rothem, gemeente Meerssen, Limburg, in z(jn wo ning door zyn echtgenote met een mes doodgestoken. Er bestond al geruime tijd een gespannen verhouding tussen beide echtelieden. Het slachtoffer was vader van drie jongens en een meisje. Direct na het gebeuren holde de doch ter (15 jaar) naar de in de nabijheid wonende huisarts, die werd verzocht da delijk mee te gaan omdat thuis iets vre selijks was gebeurd. Ook de rijkspolitie werd van het gebeurde op de hoogte ge steld, die op haar beurt de officier van justitie, mr. W. A, G. Moors, waarschuw de. De plaatselijke politie kreeg assisten tie van het districtsbureau van de rijks politie uit Maastricht. Spoedig verscheen de officier van justitie en de gerechts arts J. Hollman uit Maastricht. De vrouw was totaal overspannen en kon niet wor den gehoord, zodat men in de nacht van zondag op maandag nog niets omtrent de motieven van haar daad kon meede len. De oudste zoon van het slachtoffer ver zette zich heftig tegen de arrestatie van zijn moeder. De officier van justitie zag zich verplicht opdracht te geven hem door de politie te verwijderen. Hij werd overgebracht naar het politiebureau. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd per ambulance naar het ziekenhuis St.-Annadal gebracht, terwijl de vrouw naar het bureau van politie in Meerssen werd vervoerd, waar zij tijdens het on derzoek zal verblijven, waarna zij aan de officier van justitie zal worden voorge leid. EEN TREINBOTSING ln Noord-Italië kostte drie mensen het leven. Vijfentwin- ting reizigers werden gewond. Het onge luk, waarbij twee treinen betrokken wa ren, gebeurde gistermorgen in de buurt van Ceva. tijden volgens klokken, horloges en kerk klokken van Avelais verdiept te hebben, constateerde de verdediging tegenspra ken van getuigen op essentiële punten, ondanks verhoren, die twee tot twee en een halve maand duurden. Geconclu deerd werd, dat een juiste gang van za ken zelfs niet met tien minuten speling kon worden gereconstrueerd. „Waarom", zo vroeg mevrouw Dasson ville, „zou Marie-José Longpré midden op de dag* in Auvelais haar kind ver dronken hebben en een ontvoering heb ben gesimuleerd, terwijl zij de kans liep op straat alle mogelijke getuigen tegen te komen. Dat zou haar als een lefschop per of een idioot getekend hebben, ter wijl deskundigen haar een meer dan ge middelde intelligentie toemeten. Mevrouw Dassonville vond, dat „de waarheid wellicht een slecht alibi is. Men doodt een kind niet om financiële redenen en zeker niet als men zo'n uit stekende moeder als Marie-José Longpré is." De raadsvrouw besloot met de woor den: „Mijne heren gezworenen, er zijn slechts twijfels in deze zaak. U hebt geen enkel materieel bewijs voor een misdaad. De enige zekerheid die u hebt is dat mevrouw Longpré een volmaakte moeder is. Kunt u zich haar voorstellen terwijl zij haar kind doodt, hoewel haar wereld besloten ligt in kinderarmen om haar hals?" De ongeveer 75-jarige advocaat mr. Firmin Lorand uit Auvelais belichtte de getuigenissen a décharge over de gees teshouding van de beklaagde en haar toewijding voor haar gezin. Hij releveer de weinig feiten in zijn op zachte toon uitgesproken, pathetische pleidooi. Dit bepleitte vooral de psychologische kant van de zaak. Vandaag, dinsdag, zal de derde verde diger, mr. Henri aan het woord komen, Hij zal proberen de elementen van de beschuldiging en de lofzang op de be klaagde met elkaar in harmonie te bren gen. Hij zal ook de replieken voeren Vanmiddag wordt de uitspraak van de gezworenen verwacht. „Si, si, signor, wij zyn een wereldstad, wij hebben hier onz. eigen miljonairs De kruier van bet stationsrestaurant in de Zwitsere grensplaat was kennelijk trots op deze mededeling. Chiasso is een Zwitsers' grensplaats, vlak aan de Italiaanse grens in het kanton Ticino. Het station is uitgebreid en druk, maar een spoorwegstation en goederen- station voor spoor- en wegvervoer is toch niet bepaald de plaats waar men miljonairs kweekt. Hotels dan Er zijn enkele hotels, merendeel van bescheiden afmetingen en accommodatie. Er is weinig natuur schoon in de buurt. Speelholen Misschien zijn ze er, maar Chiasso heeft niet de naam een casinostad te zyn. Heel voorzichtig is men gisteren begon nen de paar honderd gebroken en de en kele nog hele spaarpotfen uit een omge vallen kast te halen, waarin een deel van de unieke collectie spaarpotten van de algemeen procuratiehouder van de spaar bank van de stad Amsterdam, de heer N. ter Wolbeek, was opgeborgen. Op 6 mei stootte tijdens werkzaamheden in een der kelders van de bank een schilder tegen een lege kaartenkast. Deze viel toen met een aantal ernaast staande in het gelid om tegen de kast aan, waarin de spaar potten uit Duistland, Oostenrijk en Joego slavië waren ondergebracht. De restauratie van de spaarpotten, voor zover zulks mogelijk zal zijn, wordt door de verzekering betaald. In opdracht van de restaurateur worden alle scherven en schilfertjes behoedzaam bijeen geveegd. De collectie van genoemde landen om vatte een kleine duizend spaarpotten. De heer Ter Wolbeek had juist vorig jaar tijdens zijn vakantie in Joego-Slavië een 40 spaarpotten gekocht. Hij heeft met zijn gezin besloten deze zomer weer naar Joego-Slavië te gaan om opnieuw te gaan inkopen. Voorts wil de heer Ter Wolbeek contact opnemen met grossiers van speel goed, die mogelijk in hun monstercollec tie nog speciale spaarpotten hebben, als mede met antiquairs. Ook hoopt hij dat er particulieren zullen zijn, die eens de rommel op hun zolders op spaarpotten willen nakijken. Het Amerikaanse atoomschip Savan nah is gisteren naar Europa vertrokken. Het schip, dat 53 miljoen dollar heeft gekost, zal vermoedelijk 10 dagen nodig hebben voor het oversteken van de At lantische Oceaan Bremerhaven is de erste haven die wordt aangedaan. Het met vlaggen versierde schip ver voerd 33 betalende passagiers en 250 ton vracht. Na Bremerhaven zullen Ham burg, Dublin en Southampton worden bezocht alvorens het schip op 21 juli in New York wordt terugverwacht. De Savannah heeft al een tocht ge maakt langs havens in de Verenigde Staten. Sigarettenfabrieken zijn nooit karig met reclames maar ze we ten de maten altijd wel juist af te wegen. In een stadje als Chiasso met nog geen zesdui zend inwoners ziet men in de hoofdstraten huis aan huis enorme reclames voor allerlei sigarettenmerken. Dat is geen wonder; hier koopt men geen sigaretten per pakje of per slof maar per honderden*ki!o's tege lijk en de kopers krijgen de be lasting ook nog terug als de si garetten voor export bestemd zijn. Een getuige in het proces dat in Frankfort tegen 11 bewakers van het voormalige kamp Auschwitz wordt ge houden, heeft gisteren verklaard dat de nazi's met motorfietsen rond de gaska mers raasden om het gekrijs van de ge vangenen die vergast werden te onder drukken. De 42-jarige uit Warschau afkomstige journalist Ignacy Golik vertelde hoe een dergelijke scène zich afspeelde. Een paar honderd jongemannen, die ook tot de gevangenen behoorden, moesten helpen bij het ontkleden van de gevangenen die vergast zouden worden. Indien zij dit weigerden, werden zij door de Gestapo de gaskamers in geslagen", zei Golik. Josef Klehr had bij die vergassin gen de leiding van de „desinfectieploeg". Hij brulde zijn bevelen, waarna zijn mannen die op het dak stonden het „zy- klon-b" de pijpen binnenwierpen. Er ont stond daarop een afschuwelijk gekrijs. De leden van de Gestapo sprongen daarop op hun motoren en begonnen als razenden rond te rijden tot het ge schreeuw was opgehouden", vertelde getuige Golik. Hij zei Klehr goed te hebben gekend, zowel in zijn functie van „chef-desinfec- teur" als in die van medisch assistent die als taak had gevangenen dodelijke hartinfecties te geven. „Klehr had dikwijls flessen rum in zijn kamer", zei hij. SS'ers die gevangenen hadden vergast kregen vaak extra rantsoenen in de vorm van drank, siga retten en andere moeilijk te verkrijgen luxe artikelen. Golik vertelde ook hoe Klehr en zijn collega's iedere keer na een vergassing beladen met horloges, sieraden en goud terugkeerden. .Zij beroofden hun slachtoffers eerst. Officieel werden deze waardevolle voor werpen in een safe in de apotheek weg geborgen. Deze safe bleek echter altijd leeg te zijn. Beklaagde dr. Viktor Cape- sius had hettoezicht over de apotheek." getuige ging verderin op de functie van drt Capesius. „Het was een van de vreemdste apotheken ter wereld. Hij be vatte weinig echte geneesmiddelen, maar wel veel zaken die een eind aan het menselijke leven konden maken. In de kelder stonden veldflessen gevuld met karbolzuur." Een Tsjechische getuige, de 39-jari- ge dr. Imrich Goenczi vertelde dat hij stoffelijke resten van gevangenen heeft moeten koken en hoe de nazi's het af kooksel ervan gebruikten als een soort mest om hun planten beter te laten groeien. De verdere uitweidingen wek ten het afgrijzen van rechters en publiek op. „Waar komen die miljonairs van- daan?" vragen wij. De kruier glim- lacht, geheimzinnig en buigt zich naar l mij toe alsof hij een groot geheim ver- l klapt. 5 „Sigaretti, signor" zegt hij. Even later is tenminste één ding dui- delijk geworden: sigaretten moeten een belangrijk artikel zijn in Chiasso. In de hoofdstraat voor het station zijn tal van winkels, die in enorme sigaretten- l reclames goed maken wat zij aan om- J vang tekort schieten. Zouden de vijfduizend zeven hon- derd inwoners van Chiasso zo ver- slaafd zijn aan het rokertje dat men er als sigarettenwinkelier miljonair kan worden? Dat bet juist die mensen zijn die zo rijk geworden zijn is duidelijk door de mededeling van de kruier, maar verder tast men in het duister. In een café wordt een getal genoemd: eenentwintig miljonairs. Zoveel miljo nairs op nog geen zesduizend inwoners Het is bijna niet t,e geloven. Gelukkig wordt er een nadere verklaring bijge voegd: er zijn maar zeven officiële mil jonairs. de andere zijn niet officieel, maar worden als zodanig aangeduid door iedereen, wat betekent dat zij beter boek schijnen te kunnen houden. Aanvankelijk zou men zich kunnen voorstellen dat dit miljonairs in Italiaan, se lires zijn. Dan zijn het wel vermogen' de mensen, maar toch geen miljonairs. Maar in Chiasso zal iedereen u vertellen dat het gaat om echte harde, waardevol le Zwitserse franken. Dan wordt de zaak spannend want hoe kan men in een plaats met zo weinig spectaculaire mo gelijkheden zoveel verdienen, dat er een opzichtig aantal miljonairs van over blijft? Een Zwitserse douanier is zo vriende lijk er iets van te vertellen. „Signor, dit is de grens" zegt hij, en trekt met zijn voet een streep in het losse zand van een bouwperceel, „aan de ene kant is Zwit serland, waar alles te koop is, aan de andere kant is Italië, waar men graag wil kopen. Welnu, de mensen verkopen De scheidende secretaris-generaal van de NAVO, onze landgenoot D. U. Stikker, is dezer dagen door presi dent Johnson op het Witte Huis ont vangen. De heer Stikker maakt een tocht langs de landen van de NAVO alvorens zyn ambt neer te leggen. O De socialisten en communisten hebben fu P"le™enta'r<' verkiezingen in het groothertogdom Luxemburg een grote overwinning geboekt. Volgens de officieuse einduitslag heb ben de socialisten op 21 van de 56 zetels in het Luxemburgse parlement beslag ge legd, waardoor zij op gelijke voet zijn gekomen met de christelijke sociale volkspartij van premier Pierre Werner die evenveel zetels in de wacht sleepte. In het oude 52 afgevaardigden tellende parlement, dat in 1959 werd gekozen, be zetten de socialisten 17 zetels tegen 21 voor de christelijk-sociale partij, die te zamen met de liberale partij de coalitie regering van het groothertogdom vorm de. De grote verliezers van de gisteren gehouden verkiezingen waren de libera len. Zij zakten van 11 op vijf zetels. Tot verrassing van vele politieke waar nemers wonnen de communisten drie ze- 'els, waardoor hun aantal thans op zes is 'ekomen. De plaatsvervangende Russische minis ter van buitenlandse zaken. Valerian A. Zorin, is maandag in Genève aangeko men om de Russische delegatie naar de ontwapeningsconferentie te leiden, die morgen wordt hervat na een reces van zes weken. Zorin zei dat er een gunstige sfeer was voor onderhandelingen en dat er „moge lijkheden zijn voor meer overeenkom sten". Dit laatste hangt echter eerder van het Westen af dan van Rusland. Westelijke vertegenwoordigers, die oor spronkelijk verbaasd waren dat Moskou zulk een vooraanstaand diplomaat naar de conferentie zond, vatten de komst van Zorin op als een teken dat Rusland de conferentie ernstig opvat. Zorin heeft echter tegenover verslag gevers verklaard dat hij niet lang zal blijven en dat ambassadeur Semyon K. Tsarapkin, de permanente onderhande laar, zal arriveren zodra hij zijn vakantie zal hebben beëindigd. Zorin verklaarde verder bij aankomst dat Moskou „vastbesloten is al het moge lijke te doen teneinde tot een positieve oplossing te komen van de problemen die op de conferentie ter tafel liggen". Hij zei dat Rusland in het bijzonder de nadruk zal leggen op de kwestie van al gemene en algehele ontwapening doch tevens zal werken aan minder verregaan de maatregelen om de spanning te ver minderen. Zorin zei op de conferentie een over zicht te zullen geven van maatregelen die naar de mening van Moskou de beste kans maken voor overeenstemming in aanmerking te komen. Westelijke diplomaten geloven dat on der deze maatregelen zullen vallen re ducties in militaire begrotingen en het opheffen van buitenlandse basissen, voor stellen die al verworpen zijn. en kopen over en weer, vandaar de mil jonairs. Uitvoer dus. maar het kan geen ver klaring vormen want dan zou élke grens plaats minstens evenveel rijke mensen tellen als Chiasso, en waarom toch juis sigaretten? Och, u begrijpt het natuur lijk al, smokkel. Maar dat is slechts de halve waarheid, want het is niet hélemaal smokkel. Ir Zwitserland mag men zoveel sigaretten kopen als men wil en waarom niet? Men kan er bovendien alle merken kopen, ook importsigaretten uit Amerika. Enge land en Frankrijk, Wat de mensen me die sigaretten gaan doen gaat niemand wat aan! Ze kunnen zo oproken, opstoken of over de grens brengen naar het na burige Italië. Dat laatste is er nu de oorzaak van da' er zoveel miljonairs in het kleine Chias so wonen. Sigaretten die voor uitvoer bestemd zijn leveren grote winsten op. want in Italië zijn sigaretten extra zwaar belast en daardoor zeer duur. In Zwitser land zijn sigaretten tegen zeer aan vaardbare prijzen te koop en als ze voor uitvoer bestemd zijn krijgt men de be lasting nog terug ook! Dat kan tot vrij aardige bedragen oplopen als het om grote hoeveelheden gaat en dat dóet het in Chiasso. Daar komt men niet om een slof, maar om honderden kilo's tegelijk! Chiasso bevindt zich in die uitstekende teen van Zwitserland, die in Noord-Italië doordringt Jarenlang was de plaats net zoals het hele huidige kanton. Italiaans, tot men onder de leuze „vrij en Zwitsers" zich bij de Zwitserse bondstaat aansloot. Vlakbij is het Comomeer en even dichtbij is Dongo, waar Benito Mussolini werd doodgeschoten en waar men zo lang heeft gezocht naar diens goudschatten. „Wij hebben een historisch smókkel- verleden" vertelde een inwoner van Chiasso trots, „via deze weg werden de beroemde dagboeken van koning Victor Emmanuel III en van graaf Ciano naar Zwitserland gesmokkeld. Ex-koningin Marie-José woonde hier enkele dagen nadat haar man Umberto was vervallen verklaard van de Italiaanse troon. We hebben hier tijdens en na de oorlog wel het een en ander meegemaakt. Duitse generaals hebben hier met geallieerde diplomaten geconfereerd over de capitu latie van Italië. Mogen we niet een beetje wereldstad zijn? Men ziet het Chiasso niet zo een-twee-drie aan. maar tenslotte zijn Waterloo en Compiègne ook wel be roemd geworden in de wereldgeschie denis. Kijkt men Chiasso nader aan. dan ziet men inderdaad dure huizen, maar de Italiaanse raamblinden maken het onmo gelijk om te zien hoe het er van bin nen uitziet. Het Comomeer is echter vlakbij; daar hebben de miljonairs, officieel of niet, hun bungalows, hun privé-strandjes, hun dure sportwagens. De laatste ziet men overigens in Chiasso vrij veel want op de zaken moet gelet worden. Zyn de tal rijke sigaretten winkels eigendom van de miljonairs? Dat is een open vraag, want men exposeert zijn rijkdom liefst niet te veel gezien het feit, dat de Zwitserse be lastingautoriteiten zeer correct en on omkoopbaar zijn. Datzelfde kan men niet altijd zeggen van de Italiaanse douanebeambten, die blijkbaar wel eens een oogje dicht doen. Hoe kan men anders achthonderd of duizend kilogram sigaretten tegelijk over de grens krijgen? Het is een winstgevend bedrijf en de Zwitserse winkeliers van Chiasso hebben er niet rnee te maken. Zij verkopen siga retten en krijgen de invoerrechten te rug als de pakken voor export de grens over gaan. De Italiaanse douane heeft zijn eigen zorgen, ook met douane die op de douane jjast en die wel eens iets vangt. Onder kussen heeft Chiasso zijn miljonairs, meer dan men zich zou kunnen voor stellen als men het stadje zo ziet. DE 35-JARIGE reserve-luitenant D. J. J. Mandema is zondagnacht met zijn moto- tegen een boom gereden en werd daarbij op slag gedood. Het ongeluk gebeurde in Steendam, gemeente Slochteren. De voormalige president van Katanga, Moise Tsjombe, zal spoedig naar Kongo terugkeren, maar hij kon niet zeggen wanneer. „Het Katangese volk heeft mij haar volledig vertrouwen geschonken. Ik zal mijn landgenoten niet in de steek laten", zei Tsjombe. „Ik zal geen politieke ver klaring afleggen, maar het is mijn plicht het Kongolese volk uit zijn impasse te helpen". Tsjombe, die vanuit Madrid in Parijs was aangekomen, zei in de Franse hoofd stad te zijn om zijn kinderen te bezoe ken en een medisch onderzoek te onder gaan. (Van onze Blgische correspondent) Koning Boudewijn van België heeft gisteren de hoofdstad van de Antwerpse Kempen, Turnhout bezocht. De koning kwam per trein. Die beslissing heeft te Turnhout opzien gebaard en heeft het nodig gemaakt het stationsgebouw een hevige schoonmaakbeurt te geven, wanthet was sinds vijf jaar niet meer in gebruik. Vijf jaar geleden besloot de toen malige minister van verkeerswezen, alle reizigerstreinen van en naar Turn hout af te schaffen. Er gingen bussen rijden. Over de spoorlijn Turnhout Herenthals puft af en toe nog een goederentrein, of een trein met recru- ten voor 't militaire opleidingscentrum te Turnhout. De treinen die nog van die lijn gebruik maken, mogen een maximum snelheid ontwikkelen van 40 km per uur. De Belgische koning had dus ruimschoots de tijd om het fraaie Kempense landschap te bewonderen.. Een ploeg arbeiders was aan het werk gezet om de zaak in en rond het station zo goed mogelijk op te knappen. Tientallen kilogrammen witte verf kwamen eraan te pas om het geheel een fris uitzicht te geven. Een extra houten trap werd getimmerd aan de toegangshal van het station, daar de normale uitgang niet geschikt is voor hoge bezoekers. Een schoonmaakbe drijf uit Antwerpen had grote schoon maak gehouden in de hal van het station en ook de voorgevel kreeg een beurt. Steenhouwers waren ontboden om uit de verweerde arduinsteen de be naming „Chemin de Fer" weg te beite len. Want Turnhout ligt in Vlaanderen! Ook boven de ingang van het telegraaf kantoor moest het opschrift „Télé- graphe" verdwijnen. Men vraagt zich af, wie of wat de koning op het idee heeft gebracht, de reis naar Turnhout per trein te onder nemen. In elk geval hebben de Turn houtenaren deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om hervatting van de regelmatige reizigersdiensten per trein naar en uit hun stad te eisen. Reeds heeft de gemeenteraad van Turnhout in een motie aangedrongen op een rechtstreekse spoorverbinding Turnhout Herenthals Antwerpen. Reactietest keraaanval Maandag zijn de stalen deuren van een gerestaureerde, uit de tweede wereldoor log daterende bunker gesloten achter een groep vrijwilligers. De 48 mannen, 48 vrouwen en 48 jongelieden tussen de 10 en 20 jaar nemen deel aan een proef, waarbij men nadere gegevens wil verkrij gen over de menselijke levenskansen in geval van een aanval met kernwapens. Zij zullen zes dagen in de bunker blijven en in het oog worden gehouden door on geveer vijftig artsen, psychologen en an dere deskundigen. De vrijwilligers zijn de eerste burgers die in West-Duitsland deelnemen aan een dergelijke proef. Bij twee eerder geno men, minder omvangrijke proeven had den militairen meegewerkt. In de gemoderniseerde bunker bevin den zich 48 bedden, zodat de vrijwilligers om de beurt moeten slapen. Zij zullen drie maaltijden in totaal 200 calorieën per dag krijgen. Christine Keeler heeft ln de nacht van zondag op maandag onder dekking van de duisternis onopgemerkt de gevangenis verlaten, waar zij zes maanden heeft doorgebracht als gevolg van haar rol in en rond het Profumoschandaal. Zij ontkwam op deze manier aan de nieuwsgierige blikken van een menigte die samen was gestroomd om te zien hoe Christine de gevangenis heeft doorstaan Meer dan acht uur nadat zij in vrijheid was gesteld, verklaarde een functionaris van de gevangenis: „Ik kan nu bevestigen dat zij hier om vijf over twaalf vannacht is vertrokken". Urenlang is de brandweer van de Be gische plaats Tielt in de weer geweer om het marktplein schoon te spuiten n. een betoging van pluimveehouders te gen de lage eierprijzen. Zij waren naar het centrum gekomen om gratis eieren uit te delen. Maar blijk baar ging ook deze afzet niet snel ge noeg naar de zin van een aantal onder hen. Kisten vol eieren werden uit vracht wagens op straat gegooid. Een groot deel bleek ook nog bedorven te zijn of half uitgebroed. Voorbijgangers werden met eieren bekogeld. De demonstranten reden daarna nog met hun wagens door de brij. Tot laat in de avond hing er op het marktplein een doordringende stank.

de Stem | 1964 | | pagina 7