Eerste paal geheid voor de 294 woningwetwoningen GOES BEPLEIT BEHOUD VAN KERNFACILITEITEN G.S. willen provinciale raad voor recreatie grote tpark Boerenleenbank zestig jaar in Aardenburg I Kloetinge keert zich tegen annexatievoorstel 4.25 3.95 3?5 IN ZUID I TE MIDDELBURG Twee a drie jaar nodig voor de bouw Eerste gondel zweefde langs kabelbaan 11 1 SHMMriuUldriSBIBl Bij minister van economische zaken In plaats van bestaand adviesorgaan ldag |rts iNN 1EN 1 sAENS WATER >rgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JUNI 1964 Ook Vlissingen Ontsluiting War toe stand P. J. J. Dekker Grote fruitoogst verwacht in Zeeland Kunstmarkt geopend te Middelburg Aulo bij Yerseke uit de bocht en over de kop Boven Grevelingen Jongcnsmarkt SP0RTSHIRTS Arbeidsplaatsen in vier jaar met 450 gestegen NAT Raad behandelt herindeling Samenspel van provincie en gemeente Teken wedstrijd Jeugdnatuurwach t Terneuzen Aardbeien voor de industrie Verdwijnende discipline Crematie Beschamend Jaarvergadering ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland Eerste kersen werden in Goes geveild Broer Dirckx 5e in Avigliana pnsdag is ►er bins kan open porden. Voor I ns. Krimpvrij itssluiting op »UT cje sportpark. Deze ;rd onlangs bij het t de gemeente Vo- ns rijk is, opgezet, rtijd de kleedgele- le bijvelden van het 'x worden. Infrastructuur en Hen de financiële 1 de gemeente iets rtpar/c wordt het t „dorp Vogelwaar- ontstaan, wanneer oppeldijtc zullen zijn t wordt een tref- '.nschappen van deze bebouwingen van elkaar verbinden, lus in tweeërlei op- element in de ge- de zijn. En zo men wijsheid" over het park wil horen: het apport, dat destijds Vogelwaarde is op- Stichting Zeeland, schakel genoemd g van de gemeente een aantrekkelijk EEKSCHOOL (sekschool te Middel- het examen voor de de dames M. Casten- W. A. Ekkenbus, n der Hooft, Groede; eke; N. Ch. Kesteloo, an Liere, Goes; P. S. 'lburg; A. M. C. van :erke on de heren A. R. J. de Groot, Mid- leerebout, Vlissingen, Goes. ■VAL" BREDA matschappelijk werk: Bos. Goes; A. E. M. •laat; E. G. M. van M. E. Th. van Geel, M. van Gestel, Ba vel; Oostburg; zuster M. D. van Geleuken), an Riel, Bavel; A. E. ilburg; B. Th. G. M. werk: de dames I. C. lwaarde; J. M. Rade- t lof)en C. A. de (met lof). g 10 juni, gelden de rstanden voor Zee- t om 2.4315.12 uur, 0614.34 uur, te Vlis- 32 uur, te Wemeldinge r Oprichting jeugd- m, 10 jaar. 'herazade, 14 j. iath en de slavin, 14 j. n de tieners alleen prairieruivel met het in een donkere spie- n de tieners alleen prairieduivel met het in een donkere spie- Anna Karenina, 18 j. Gistermiddag heeft de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zeeland, ir. L. Huisman, te Middelburg de eerste paal geheid voor de 294 woningwetwonin gen, die in de loop van ongeveer twee a drie jaar in het uitbreidingsplan in onderdelen Zuid I, gebouwd zullen wor den. By deze woningen zullen 110 garages komen, waardoor een ideale verhouding tussen het aantal woningen en het aantal garages van 3:1 bereikt wordt. Ongeveer anderhalve week geleden is het aannemersbedrijf Van Vliet en Van Duist n.v. uit Rotterdam begonnen met het graafwerk en vorige week heeft men het terrein uitgezet. Indien men de ge plande produktiesnêlheid van echt wo ningen per week kan behalen, heeft men juist iets meer dan twee jaar nodig voor de bouw. Bij de produktie wordt gestreefd naar een bepaalde specialisatie, waarbij iedere medewerker zijn eigen taak ver vult en niet zoals vroeger vaak het geval was en thans ook nog voorkomt, dat iedereen maar doet wat er te doen is. Het project, waarvoor gisteren te Middel, burg de eerste paal is geheid, maakt deel uit van een totaalopdracht van ruim 1400 woningen, gegeven door de gemeenten Middelburg en Vlissingen. In Middelburg zullen 685 woningen worden gebouwd en in Vlissingen de rest. Niet alleen woning wetwoningen zullen worden gebouwd, maar ook vrije-sector-woningen. De pro jecten in de beide steden lopen ongeveer gelijktijdig. Aanstaande donderdag zal ir. Huisman te Vlissingen de eerste paal in de grond drijven. Tijdens een bijeenkomst na het slaan van de eerste paal zei de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, dat mo menteel de bouwplannen, die vorig jaar nog niet geheel overzichtelijk waren, thans volkomen duidelijk zijn. Dit werd ook door ir. Huisman beaamd. Ook ver klaarde de h.i.d., dat de huizen in een sterke stroomgang moeten komen, omdat het uitbreidingsplan Zuid eigenlijk is ge concentreerd op de toekomstige industrie in het Sloe. Wel wordt met de bouw van de wonin gen vooruitgelopen op de toekomstige ontwikkeling, maar wellicht zullen de klaargekomen woningen in de toekomst het aantrekken van industrieën in het Sloegebied vergemakkelijken. Immers, er is dan mogelijkheid tot huisvesting van de werknemers van deze industrieën. Voorts zei de h.i.d. een goed vertrouwen te hebben in het arbeidsbesparende sy steem, dat men bij de bouw gaat hanteren. Indien namelijk werkelijk blijkt, dat het systeem arbeidsbesparend werkt, dan zul len in plaats van vier woningen er vijf mogen worden gebouwd. De bouwvergunning heeft men nu reeds vier maanden binnen. Ir. Huisman zei te verwachten dat de bouw van de woningen nu gedurende drie jaar lang onafgebroken kan plaats vinden. CJ Burgemeester Drijber deelde mee, dat voor het einde van dit jaar de eerste weningen zullen worden opgeleverd. B: deze gelegenheid zal de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. A. F. C. de Casembroot, het uitbreidingsplan Zuid ontsluiten. Waarschijnlijk zullen dan nog geen winkels klaar zijn. Het winkelcen trum ontstaat in twee fases. De eerste winkels zullen spoedig na de ontsluiting van Zuid I gereedkomen. Voor de bouw van de school is een urgentieverklaring afgegeven en ook is men van plan in het uitbreidingsplan een semi-permanent gebouw neer te zetten, waar de verschillende verenigingen hun activiteiten kunnen verrichten. Indien de industrialisatie van het Sloe gebied langzamer geschiedt dan de ver wachte ontwikkeling, die men met het uitbreidingsplan hoopt op te vangen, zul len meer Middelburgers profiteren van de te bouwen huizen, aldus mr. Drijber. Wat betreft de toekomstige telefoonaan sluiting van Zuid I, noemde burgemees ter Drijber de mededeling van de tele foondienst Middelburg als kan van enige uitbreiding van het telefoonnet geen sprake zijn, onaanvaardbaar. Het ge meentebestuur van Middelburg zal alles doen, om de nare gevolgen van deze ont- De vooruitzichten voor de komende oogst van appels en peren in Zeeland zijn gunstig. Wanneer er zich geen bijzonde re omstandigheden voordoen staat deze provincie in 1964 een grote oogst te ver wachten. Dit zei de voorzitter van de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" de heer P.J.J. Dekker te Wemeldinge in zijn openingsrede tijdens de gehouden al gemene jaarvergadering van deze veiling, waarin hij o.m. sprak over de oogstvoor- uitzichten. De weersomstandigheden in de maand mei waren zodanig, dat op de rijke bloei een massale vruchtbezetting volgde. Op het ogenblik is de zgn. juni-rui in volle gang en hoewel deze voor verschil lende rassen vrij hevig is, mag toch wor den verwacht, dat voldoende vruchten over blijven. Bij Cox's Orange Pippin, een zeer be langrijk ras voor Zeeland, is de zgn. voor jaarsziekte minder sterk opgetreden dan vorige jaren. Hoewel er van bedrijf tot be drijf bij de Cox's Orange Pippin wel ver schillen zijn, bestaat volgens de heer Dekker toch de indruk dat 1964 een „Cox- jaar" wordt. Bij de peren geven Bonne Louise en Triumphe de Vienne een uiteenlopend beeld. Bij frambozen treedt hier en daar wat stengelziekte op. De stand is echter ge middeld goed. Dat geldt ook voor de aard beien, rode en zwarte bessen terwijl de stand van de bramen, die aanvankelijk wat minder gunstig was, de laatste weken sterk is verbeterd. Op de overwegend zeer gunstige vrucht, zetting bij de verschillende fruitrassen, maken de pruimen een uitzondering. De verwachtingen voor de komende pruimen, oogst lopen uiteen van goed tot matig. (Van onze correspondent) ln zijn openingstoespraak op de alge mene vergadering van de Boerenleenbank Aardenburg wierp voorzitter H. A. A. I' erket een blik op de afgelopen zestig ja?r',..9f /I moeBijkheden en de nood zakelijkheid van een basis voor weder zijdse hulpverlening waren aan het begin van deze eeuw de oorzaak geweest van de stichting van de bank. Vele vooroor delen moesten worden overwonnen. In het begin waren de ingelegde «naar. gelden niet voldoende om aan de vraag naar leningen te voldoen. Thans zijn er meer middelen dan aangevraagde lenin gen. Daarom heeft de bank zijn werk- zaamheden uitgebreid. De nieuwe statutenhebben daartoe de mogelijkheden geopend. Voor het eerst werd ook een scheepshypotheek verstrekt De inleg op de spaarbank heeft thans dé 3 miljoen gulden overschreden en in 1963 werd 600.000 aan nieuwe voorschotten verleend. Voorzitter Ferket bracht hulde aan de oprichters voor hun durf en initiatief en noemde de vijf leden die meer dan 40 jaar lid van de bank zijn nl. oud-bestuurs lid Aug. de Bruijckere die woensdag zijn Souden bruiloft viert, J. van den Dries, André Dhondt, H. Paridaen en Th Ve>-- ^chaeve. Kassier R. O. de Bruijne gaf enige toe lichting op de balans en verlies- en winst rekening. Het totaal van de balans over schreed in het afgelopen jaar de 4 mil joen gulden, de rente werd met V*% ver hoogd en de cliëntèle van de bank be staat thans reeds voor meer dan 50% uit niet-landbouwers. Dat het afgelopen jaar voor de landbouw geen goed jaar is ge weest. blijkt thans door het opvragen van meer gelden dan normaal. Uit de winst zal in de toekomst alleen een sub sidie worden verleend aan plaatselijke in stellingen Als lid van de raad van toezicht werd G. Bonte herkozen en als bestuurslid A. Vercraeye. Namens de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank uit Eindhoven sprak drs. Oosterwaal een woord van gelukwens. Hij bracht hulde aan de beheerders van de Aardenburgse bank en noemde de kassier R. O. de Bruijne een all-round vakman. Na de algemene vergadering die plaats vond in het r.k. jeugdgebouw. zaten de leden aan een feestmaaltijd die werd ge serveerd in de hotels 's Lands Welvaren en De Roode Leeuw. Des avonds werd in de ontspanningszaal van motel Rodan- borch een cabaretprogramma, gegeven voor de relaties van de bank, door radio- en televisie-artisten. wikkeling op te vangen. „Alleen een mo- nopoliebedrijf kan zich deze wantoestand veroorloven", aldus de burgemeester, die zei dat het tekort aan telefoonaansluitin gen in de toekomst misschien even urgent kan worden als de woningnood. Ook sprak hij de hoop uit dat het plan over de 2e overbrugging van het kanaal spoedig gerealiseerd kan worden. Het was voor de journalisten Han van der Berg en Jacques Cats en voor de eeuwig „jeugdige" Louis Heymans een grote dag, toen burgemeester J. Drijber van Middelburg de eerste Zeeuwse Kunst markt opende. Op deze zonnige zaterdag morgen waren eveneens enige wethouders en leden van Gedeputeerde Staten aan wezig. Bovengenoemde initiatiefnemers troffen het wel op deze dag: er was veel belang stelling voor deze kunstmarkt, die op 'n bij uitstek geschikt pleintje wordt gehou den, nl. de Vismarkt te Middelburg We zagen naast de schilderijen o.a. van Min derhout, Heymans en Metsers, tevens aan trekkelijke marionetten, vervaardigd door Rie van Driel. Ook de pottenbakkerskunst mocht zich in een levendige belangstelling verheugen, evenals het houtsnijwerk, ter plaatse vervaardigd door Joh. Verstraete. Er was een stand van fotomateriaal, waar naast oude foto's van de vroegere Vismarkt ook de actualiteit niet vergeten was en zodoende konden de aanwezigen 's middags zien, wat er die morgen ge schied was. Bezienswaardig was zeker ook het lap jes- en scheurwerk bij Dominicus, terwijl men voor een gering bedrag een zelfpor tret kon laten vervaardigen. En naast alle bovengenoemde kunstza ken, was er natuurlijk ook het antieke kunstwerk te vinden, teveel om alles op te noemen. Deze kunstmarkt is gedurende de zo mermaanden te bezichtigen op donderdag en zatei'dag. „Wij hopen, dat velen er een kijkje zullen nemen, om zo wat gemak kelijker over de drempel heen te komen om de kunst wat dichterbij te bekijken, dan in musea", aldus Louis Heymans. (Van onze correspondent) Op de Postweg tussen de Postbrug en Yerseke is een huurauto van J. B. uit Kruiningen uit de bocht gevlogen. Na een drietal bomen en twee betonnen paaltjes te hebben geraakt is de auto omgeslagen. De inzittenden J. R. en A. C„ beiden uit Kruiningen. liepen geen ernstige ver wondingen op. De auto werd totaal ver nield. Maandagmiddag zweefde de eerste gon del langs de kabelbaan, die is opgesteld tussen de oever van Overflakkee en het deel van de dam, dat van Bruinisse uit in de Grevelingen is gelegd. Deze eerste tocht van de ongeveer 16 ton zware gondel besloeg een traject over de geul van de Krammer tot dicht bij de bocht van St.-Jacob. Deze afstand dekt ongeveer tweederde van de in de toekomst te maken totale oversteek van 1600 meter, voordat langs een tweede, nog niet gespannen kabel, de terugtocht naar de laadplaats op Flakkee kan wor den gemaakt. De gondel, die in een stalen net 10 ton stortsteen kan meevoeren ofwel in een andere installatie 10 ton zakken zand, voorgespannen zand, zandasfalt ofwel kluiten van zandasfalt, was op deze proeftocht niet geladen. De proeftocht langs de 92.2 millimeter dikke staalka bel, waarbij allerlei metingen werden verricht, zal in de komende dagen wor den herhaald en waarschijnlijk in alge hele overtochten met belastingproeven worden voltooid. De thans beproefde kabel werd verle den week gespannen om voldoende te genkracht te scheppen bij een anders te verwachten te grote „zeeg" bij voorge nomen belasting. (Advertentie) F 8ü miuüiiiuiimi»iiiiiii»m»mnm ïsHSJBHsUf» elke woensdag van 4 tot 13 jaar Vlot en sterk, in prachtkwa- liteit poplin. Het zijn shirts, die uw jongen „lekker ruim" zittenSportief ruitdessin in leuke kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs i» li leeftijd 4-6 jaar 11! kleine stijging per maat, b.v. leeftijd 13 jaar 5.25 Ook op maandagmiddag geopend! (Van onze verslaggever) Burgemeester en wethouders van Goes hebben onlangs bij de staatssecretaris van economische zaken gepleit voor het behoud van de kernfaciliteiten, die Goes sinds 1959 heeft. Dit pleidooi is gehou den mede naar aanleiding van het recente bezoek van de staatssecre taris aan Zeeland. Na dit bezoek hebben b. en w. onderzocht welke behoefte er be staat aan de uitbreiding van de bestaande industrieterreinen in Goes en welke uitbreidingsmoge lijkheden aanwezig zijn. Een en ander is inmiddels ter kennis van de staatssecretaris gebracht. Op het zogenaamde droge industrieter rein, ten zuiden van de spoorlijn, heb ben zich in de afgelopen jaren twaalf bedrijven gevestigd. Vier van deze onder nemingen kwamen van buiten Goes. Zij hebben in totaal 7 ha industrieter rein in gebruik. Inmiddels is één ha in dustrieterrein in optie gegeven aan twee Goese bedrijven. Het gevolg van het een en ander is dat dit jaar nog 5 ha industrieterrein ten zuiden van de spoor lijn ter beschikking is. B. en w. van Goes zijn van plan om in hetzelfde ge bied nog 25 ha industrieterrein bouwrijp te maken. Dit zou in het lopende en het volgende jaar zijn beslag moeten krijgen. De benodigde grond is slechts voor een deel in het bezit der gemeente. Ten zui den van de spoorlijn blijft dan nog een uitbreiding van het industrieterreinen complex tot 100 ha mogelijk. is in die vier jaar gestegen met ongeveer 450. Sinds 1959 zyn 772 nieuwe woningen tot stand gekomen. Het inwonertal vermeer derde van 14.640 op 1 januari 1959 tot 16.213 op het eind van april 1964 B. en w. van Goes heben de staatssecre taris medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt het „natte industrieterrein", gelet op de vraag, aanzienlijk uit te breiden. B. en w. verwachten hierover elk moment een rapport van ir. N. Snijders, directeur van de gemeentelijke havens- en handels inrichtingen te Amsterdam. B. en w. zijn van plan de lasten voor de gemeente van de aanleg van de spoorlijn en de weste lijke ontsluitingsweg naar het havenindu strieterrein, de verbreding van het ka naal en de vernieuwing van de sluizen aan het Goese Sas te verwerken in de grondprijs van het nieuwe havenindu- strieterr.ein. het afvalwater zeer nauw met de industrialisatie van Goes samen. Er ligt een plan klaar voor de aanleg van een persleiding naar de Westerschelde. De kosten van deze persleiding bedragen 2,5 miljoen gulden. Het gemeentebestuur van Goes ziet, resumerend, als zijn opdracht het droge en natte industrieterrein uit te breiden, de aan- en a'fvoerwegen zowel te land als te water te verbeteren en de pers leiding tot stand te brengen. Daarbij wordt zeer sterk aangedrongen op de stichting van een uitgebreid technische school in Goes. B. en w. van Goes hebben al bij al voor continuering van de kernfacili teiten voor Goes gepleit omdat zij menen dat Goes, geografisch gezien en als trefpunt van wegen, in het kader van de ontwikkeling van Zeeland, Volgens b. en w. hangt de afvoer van moeilijk kan achterblijven. Het haven industrieterrein, het zoge naamde „natte" industrieterrein van Goes is in de afgelopen vier jaar belangrijk uitgebreid. Het zal binnenkort, geheel ge reed, worden opgeleverd. Tot nu toe heb ben twee bedrijven van elders zich op dit industrieterrein gevestigd op een to tale oppervlakte van 5 ha. Vier ha is in 1963 of wordt in het lopende jaar uitge geven aan vijf ondernemingen. Van deze vijf bedrijven zijn er reeds drie in Goes gevestigd. Aan „nat" industrieterrein res teert dan nog 6 ha. Na de start als kerngemeente in 1959 is er, zo hebben b. en w. betoogd, ondanks de vele nog niet geheel opgeloste moei-( lijkheden, in totaal 16 ha industrieterrein uitgereikt aan zeventien ondernemingen, waarvan er acht van buiten Goes af komstig zyn. Het aantal arbeidsplaatsen De gemeenteraad van Kloetinge zal in de donderdag te houden raadsverga dering het herindelingsplan behandelen voor de gemeenten op Zuid-Beveland. B. en w. hebben reeds een verweer schrift dienaangaande samengesteld. Hierin wordt gezegd, dat men o.a. in het midden wil la4en of de door G.S. van Zeeland aangevoerde argumenten tot vergroting van de bestaande ge meenten in hun algemeenheid juist zijn. De raad is van mening, dat deze voor Kloetinge in het geheel niet opgaan. Technisch, financieel als administra tief ontplooit Kloetinge immers die be stuurskracht, welke het gemeentebe leid in de tegenwoordige tijd eist. Er wordt in het schrijven aan G.S. gewezen op de vele uitgevoerde kapitaalswerken der laatste jaren, o.a. de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie, het bouw rijp maken van uitbreidingsplannen, enz. Desondanks is de financiële positie van de gemeente toch gunstig gebleven. Met de zienswijze van G.S.. dat toe voeging van een gebied van 100 ha aan Goes voor de verre toekomst niet af doende is kan Kloetinge zich evenmin verenigen. Men wijst er G.S. op, dat dit college pas in 1960 de raad van Kloetinge nog heeft meegedeeld, dat door de gebieds overdracht van 100 ha (waarmee Kloe tinge toen akkoord ging) voor een lange reeks van jaren Goes voldoende moge lijkheden zou bezitten voor stadsuitbrei ding. In het huidige herindelingsplan wordt nu door G.S. met geen woord gerept over de grenswijziging, die destijds heeft plaatsgevonden tussen Goes en Kloe tinge. De raad vraagt zich dan ook met grote bezorgdheid af of het college van G.S. het grenswijzigingsvoorstel van 1963 wel conform artikel 158 der ge meentewet heeft behandeld en wil op korte tijd over deze ongewone gang van zaken worden geïnformeerd. De N.V. Apparaten en Ketelfabriek zou o.a. reeds lange tijd tot het territoir van Goes hebben behoord, indien gemelde 100 ha aan Goes zou zijn overgedragen, hetgeen reeds in mei 1954 door Kloe tinge is voorgesteld. Ondanks het feit, dat deze gebieds overdracht nog geen feit is wordt Goes niet in zijn activiteiten belemmerd. Me is dan ook in Kloetinge van me ning, dat het voor de verdere ontplooi ing van Goes niet noodzakelijk is om de zelfstandigheid van Kloetinge op te offeren en wijst het annexatievoorstel van de hand. (Van onze verslaggever) Gedeputeerde Staten van Zee land zullen de Staten op 3 juli a.s. voorstellen een Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland in te stellen. De Raad zal in de plaats komen van de in 1959 door G. S. ingestelde Recreatiecommissie, die onlangs een rapport over de re creatie in Zeeland heeft uitge bracht. Dit rapport, waarin werd aangedrongen op de instelling van een Provinciale Raad, is tijdens de jongste Statenzitting uitvoerig ter sprake geweest. Gedeputeerde Staten menen dat, met het oog op de ontwikkeling van de re creatie in Zeeland, niet langer kan wor den volstaan met een voornamelijk pas sieve adviserende instantie als de Re creatiecommissie. „Willen de ttalrijke bij de recreatie betrokken facetten als bijvoorbeeld de ruimtelijke ordening, het verkeer, het vreemdelingenverkeer, de landbouw en de welzijnsaangelegenheden volledig tot hun recht komen, dan dient een orga nisatie tot stand te komen, waarin de representanten van deze facetten zitting hebben", zo schrijven G. S. Verder dient meer dan in het verleden een samenspel te ontstaan van gemeen telijk en proviniciaal beleid, van ge meentelijke plannen in het kader van een provinciaal geheel. Een adviesorgaan kan deze taak volgens G. S. niet ver vullen. G, S. achten het van veel belang dat de te vormen Raad voor Recreatie bin nen het raam van de streekplannen re creatieplannen kan opstellen, de ontwik keling daarvan door middel van regio nale organen kan bevorderen en ook zelf initiatieven op dit punt kan nemen. Op deze wijze zal het provinciaal beleid veel meer dan voorheen leiding- en richtinggevend kunnen worden en kan een beleid voor een lange reeks van ja ren worden voorbereid en doorgevoerd, zo menen G. S. De Raad voor de Recrea tie wordt door G. S. verder gezien als hét centrale contactpunt voor allen, die met de recreatie te maken hebben of er inlichtingen over willen hebben. Het is de bedoeling dat de Raad voor de Re creatie ook zal optreden als adviesorgaan voor het provinciaal bestuur en voor de gemeentebesturen, niet alleen op ver zoek, maar ook uit eigen beweging. De benoeming van de leden van de raad willen G. S. voor zich houden, zo dat de benoeming van de leden op korte termijn kan geschieden. G S. willen in eerste instantie in de raad zitting laten nemen de nu reeds van de recreatie commissie deel uitmakende instanties, alsmede vertegenwoordigers uit de maat schappelijke en geestelijke sector. De activiteiten van de raad zullen de gemeentelijke activiteiten niet uitslui ten, zo wordt nadrukkelijk medegedeeld. Wel zal het oordeel van de recreatieraad worden gevraagd over gemeentelijke re creatieplannen. De administratieve we2'kzaamheden van de raad zullen ter provinciale griffie ver richt kunnen worden. De technische adviezen zullen verkre gen kunnen worden door inschakeling van instanties als de provinciale water staat, de provinciale planologische dienst, het economisch technologisch instituut e.d. Meer dan 30 tekeningen hebben de leden van de Jeugdnatuurwacht Terneu- zen by het bestuur ingezonden. Voor de jury was het geen geringe opgave uit deze berg soms zeer fraaie en geestige produkten van de leerlingen te beoorde len. Er zijn dan ook heel wat uren mee gemoeid geweest. Het ligt in de bedoeling van deze tekeningen een tentoonstelling te houden. Dan zullen de ongetwijfeld vele belangstellenden tot de ervaring ko men, dat kinderen soms scherpe en daar bij ook wel eens geestige opmerkers zyn. Hieronder volgt de uitslag met achter de naam van de school resp. de eerste prijswinnaars. Chr school te Driewegen: klas 5: D. Donze; klas 6: T. de Box; chr. school Leeuwenlaan: klas 5: P. Drenth; klas 6: S. Allaart; chr. nationale school te Sluis kil: klas 5: K. van Hoeve; klas 6; M. Ha- melink; Hervormde school: klas 5: J Lensen; klas 6: I. de Graaf: R.-K Jon gensschool: klas 5: R. Heijens; k'las 6: P. Haertsen; R.-K. Meisjesschool: klas 5: M. de Waal; klas 6: A. Loof; R.-K. School te Sluiskil: klas 5: A Wauters; klas 6: R. Verhoeven: Openbare schippersschool: M. Heida; Openbare school „de vrije vlucht": klas 5: C. de Meijer; klas 6: R. de Visser; Openbare „Zonneschool": klas 5: J. Calbo; klas 6: H. de Fouw; Open bare „Zuidlandschool": klas 5: F. van de Berg; klas 6: E. Schoof. Hoofdprijswinnaars waren J. Lensen, I. de Graaf, A. Wauters en R. de Visser. Bij de veiling in Kapelle-Biezelinge is maandag een begin gemaakt met het vei len van aardbeien voor de industrie. Deze worden geleverd zonder dop. dit in te genstelling met aardbeien voor verse consumptie die mét dop geleverd wor den. Het aanbood was de eerste veiling dag nog niet groot, namelijk in totaal slechts ongeveer 2500 kg. Het ras Regina zonder dop klasse 1 deed 92 cent per kg en klasse II werd verkocht voor 84 cent. Sengana klasse I deed 94 cent per kg Aardbeien in kratten deden al naar gelang de kwaliteit tussen 40 en 60 cent per doos van 250 gram voor d<- klasse 1 en goede kwaliteit klasse II. |~)e Roemenen gaan een hoge toon aanslaan tegenover Moskou. Ze na men geen standjes meer aan en wen sen zelf te bepalen met wie ze han delsbetrekkingen willen aanknopen.. Een Roemeense delegatie is in Washington geweest om over een ster ke uitbreiding van de handelsbetrek kingen met Amerika te praten. Dat zinde radio-Moskou niet. Het ziet daar in een ondermijning van de Comecon, het samenstel van communistische lan den, dat een tegenhanger moet vormen ten opzichte van de EEG. In Boekarest moet men daarvan echter niet veel hebben. De Comecon wilde Roemenië vooral een rol op agrarisch gebied toe wijzen. Dit land wil echter net als an deren ook meer zware industrie. Aan die taak wijdt het nu zijn krachten en hulp van het Westen acht het daar bij onontbeerlijk. Met dat al verdwijnt in het communistische blok de disci pline geleidelijk aan. Bulgarije en Hongarije zoeken ook al contacten met Wereldbank. Internationaal Monetair Fonds en Gatti. Naast het grote Russisch-Chinese geschil komt nu ook de zelfstandigheidswil van de landen, die Rusland als satellieten behandelde. Het is een interessante ontwikkeling met onberekenbare perspectieven. A ls nieuwe blijk van de aanpassing aan de moderne tijd. welke de Kerk doorvoert, is nu het strenge verbod van lijkverbranding voor katholieken opge heven. In de vorige eeuw werd de lijk verbranding van atheïstische zijde veelal gepropageerd als een wapen te gen het geloof in de wederopstanding. Daartegen zette de Kerk zich schrap. Ze zag in het begraven ook het door trekken van een zeer oude en eerbied waardige traditie. Die traditie blijft ze nu eren in een nog duidelijk gehand haafde voorkeur. Doch de crematie is nooit verboden geweest op grond van een goddelijke wet of de natuurwet. Het was een kerkrechtelijke maatregel, ingegeven door de omstandigheden. De omstandigheden zijn veranderd. Crematie is niet langer een manifesta tie van atheïsme. Economische en hy giënische redenen treden nu op de voorgrond. Vandaar nu de opheffing van een strikt verbod, waaraan de oorspronkelijke motieven ontvallen zijn. Het zal voor velen wel even moei lijk zijn te wennen aan de gedachte, dat de lijkverbranding niet langer als iets verfoeilijks behoeft te worden be schouwd. We moeten in deze tijd echter wel aan meer wennen. waren we twintig jaar geleden blij, toen we de tijding van de in vasie op de Normandische kust verna men! In een grandioos samenspel tus sen de geallieerden en de Russische bondgenoten zagen we hier het begin van het einde der nazi-overheersing over een groot deel van Europa. Wat zien we twintig jaar later? Een on waardig gekibbel van Montgomery met Eisenhower, een De Gaulle die zich hooghartig afwendt van de herdenking der doden, venijnige beschuldigingen van de Russen tegen de westelijke ge allieerden, die de datum van de invasie opzettelijk zouden hebben vertraagd en opgeschoven, om de Sovjets zo veel mogelijk verliezen te laten lijden. Het is allemaal zo klein tegenover de moed en de doodsverachting, waarmee de honderdduizenden op D-day het Nor mandische strand betraden om van daar uit die machtige opmars naar het hart van Duitsland te beginnen. Nu echter is het woord aan jaloezie en kleine politieke berekening. Zelfs de doden moeten daarin delen. Het is droevig en beschamend. Onder voorzitterschap van lr. W. R. Sweep hield het algemeen ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland" zijn jaarver gadering in „De Prins van Oranje" te Goes. Het jaarverslag en de rekeningen over 1963 werden door de directeur van het fonds, de heer J. Meijers, toegelicht en door de vergadering goedgekeurd. Uit het verslag bleek dat in 1963 waren verzekerd 47.923 personen, van wie 36.015 wettelijk en 11.908 vrijwillig. Hiervan had den 13.923 personen bovendien een aan vullende verzekering bij het fonds ge sloten. Door de vergadering werden vervol gens enige wijzigingen in het reglement van het aanvullingsfonds vastgesteld, be trekking hebbend op reeds per 1 januari j.l. ingevoerde uitbreiding van verstrek kingen. De bijdragen in kunst- en hulp middelen en in de kosten van kraamhulp werden verhoogd, terwijl als nieuwe ver strekkingen werden toegevoegd bijdragen in de kosten van steunzolen, kunstgebit ten. gebitsregulatie en gezinszorg. De heer Leibbrant, gedelegeerde van de Federatie VMZ, gaf ten slotte in deze vergadering een inleiding over het ont- werp-ziekenfondswet van minister Veld kamp. dat deze maand in de Tweede Kamer der Stateri-Generaal in behande ling zal komen. Maandag voerde in Goes de heer A. Krijger uit Driewegen de eerste kersen, Early Rivers, aan. Deze werden bij het veilen gekocht door de heer G. Luyk uit Goes voor 64 cent per doos van 250 gr. De Brit Jeff Smith heeft te Avigliana de grote Prijs van Italië motorcross meetellend voor -t wereldkampioenschap op de 500 cc-klasse, gewonnen De Britse BSA-rijder werd met drie punten eerste. De Zweed Per Olof Persson werd met een Husqvarna tweede met zeven punten en diens landgenoot Bill Nilsson met een Lito derde met tien punten. De Nederlander Broer Dirckx eindigde met een Lito met elf punten op de vijfde plaats.

de Stem | 1964 | | pagina 3