Walcheren m Heinkenszand akkoord met herindelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen Vogelwaarde heeft grote behoefte aan sportpark TOFEM brengt ouders naar hun kinderen VLISSINGEN ZUID-BEVELAND GOES Slechts één raadslid tegen Dagblad De Stem HULST Sociale opleiding Markendaal besloten Talentenjacht in Oostburg zonder ontdekte sterren N.V. SLAVENBURG'S BANK Omzet veiling Kapelle vorig jaar gedaald Zuid-Beveland verwacht record oogst appels WEEKENDERS JONGENSSHORTS VROOM DREESMANN AANLEG REEDS BEGONNENt Met Sabena naar Amerika en Canada Complex wellicht in 1966 gereed Cijfers Details EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JUNI 1964 (Advertentie) JUBILARISSEN BIJ „DE SCHELDE" De heer J. C. Eiff heeft in het afge lopen weekeinde zijn gouden jubileum gevierd in dienst van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" alhier. De heer Eiff is werkzaam op de afdeling machinale bewerking van het bedrijf. De heer P. Walhout vierde als eerste in een reeks van negen jubilarissen deze maand zijn zilveren dienstverband even- eens in het voorbije weekeinde. De acht collega's die deze maand een zelfde gedenkwaardige dag te wachten staan, zijn de heren C. A. P. van Hoepen (op 13 juni). P. Dingemans (op 15 juni), G. de Bruijn (op 16 juni), A. J. Janssen (op 18 juni), J. W. Braser (op 25 juni), W. Daane en G. de Nooijer (beiden op 26 juni) en ten slotte W. Kruit (op 27 juni). De heer F. A. de Jonge zal „De Schelde" op 24 juni aanstaande met pensioen verlaten. AGENDA GEMEENTERAAD In de raadsvergadering van vrijdag 12 juni a.s. zal worden voorgesteld de jaarlijkse subsidie in de exploitatie van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer tot het exploitatietekort, met een maximum van f 4000,te verhogen tot een maximum van f 5000, Verder zal de raad de voorstellen van b. en w. in behandeling nemen betref fende de wijze van uitvoering van de be palingen volgens de Algemene Bijstands wet, welke 1 januari 1965 in werking treedt. Ook komt een voorstel aan de orde om direct voorzieningen te treffen aan de glooiing van de Ballastkade aan de Vissershaven ter voorkoming van verdere afkalving. Het verdient aanbe veling aan de te treffen maatregelen een tijdelijk karakter te geven, aangezien één van de plannen welke in verband met het op delta-hoogte brengen van de zeewering worden bestudeerd, het opheffen van de huidige vissershaven inhoudt. Om het uitvoeren van bedoelde voorzieningen mogelijk te maken, dient de vissershaven gedurende een periode van drie weken te worden afgesloten. MUSICAL „HET DING" Voor een nagenoeg volle zaal van de „Prins van Oranje" gaf een groep jonge ren van de Hervormde Jeugdraad een zeer geslaagde opvoering van de musical „Het Ding" van de heer J. H. A. Stigter uit Amsterdam. In dit zangspel, dat voor de eerste maal in Nederland op de planken werd ge bracht, zijn zowel een echtpaar uit het oosten als een echtpaar uit het westen, die beiden hun vakantie in Amsterdam doorbrengen, op zoek naar Het Ding. Zij komen daarbij in contact met diverse jongeren uit de hoofdstad des lands. Het Ding, waar iedereen al dan niet bewust naar zoekt, is het hart van de medemens. De ruim twintig medewerkenden, die op het toneel te zien waren en de vele onzichtbare medewerkers gaven van deze 21/2 uur durende musical een enthou siaste opvoering. Vooral Ans Tilroe en Rien de Munck, als Marijke en Wim, twee Amsterdamse jongeren kwamen tot goede prestaties. De artistieke decors en de aankleding waren zeer verzorgd. De regie was in handen van wika D. E. Hiensch. De heer Jaap Boon verzorgde zowel de muzikale leiding als begeleiding op de vleugel. De schrijver van de musical, die aanwezig was, bracht alle medewerkenden dank voor de geleverde prestatie. Uit de ovatie, die de zaal na afloop liet horen bleek de grote waardering voor het getoonde. Wolphaartsdijk GEREFORMEERDE GEMEENTE HERDACHT 125-JARIG BESTAAN In het Dorpshuis herdacht de Gerefor meerde gemeente het feit, dat 125 jaar geleden deze kerk werd geïnstitueerd. De bijeenkomst werd ingeleid met een lof verheffing met medewerking van de jongens- en meisjesclub, waarna de plaat selijke predikant ds B. Mintjes een wel komstwoord sprak. De oudste in leven zijnde predikant, ds. G. Heijermans te Kampen sprak 'n herdenkingsrede uit. Voorts werd het woord gevoerd door ds. J. van der Veen, namens de classis Goes, burgemeester Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, namens de plaatselijke overheid, ds. E. Janse te Goes, als vroe gere consulent'en ds. D. Bouwknegt te Den Haag, als oud-predikant van de ge meente. Na de pauze kwam de jeugd voor het voetlicht. Leden van de Geref. Jeugd Vereniging schetsten in grote lij nen verleden en heden yan het kerkelijk leven. De heer A. Katsman Jacz. dook daarna in de geschiedenis en bracht korte schetsen naar voren, vergaard uit mondelinge overlevering. De collecte die gehouden werd voor het bouwfonds bracht f 590,68 op en een door de jeugd gehouden flessenactie f 177,76 RIJTOER BEJAARDEN De rijtoer voor de ouden van dagen zal dit jaar gehouden worden op 13 juli a.s. met als reisdoel een bezoek aan Brugge en de Belgische kust. AANVOER VISMIJN In de week van 1 t/m 6 juni bedroeg de aanvoer aan de vismijn 2458 kg bot, 5014 kg schar, 1916 kg schol, 336 kg wijtin, 1606 kg tong, 52 kg' tarbot, 79 kg griet en 194 kg rog. West kapelle OPENING SKELTERBAAN Door bijzondere omstandigheden kon de reeds eerder vermelde opening van de skelterbaan donderdag j.l. niet door gaan. Dit zal nu gebeuren woensdag 10 juni, door de burgemeester Th. H. de Meester, in aanwezigheid van véle genodigden. Bij de skelterbaan is tevens een speel tuin aangelegd. VISWEDSTRIJD JUNIOREN Het bestuur der hengelsport vereniging „Westkapelle" organiseerde voor haar ju niorenleden een viswedstrijd in de kreek. Er waren 23 deelnemers die tesamen 5 vissen ophaalden. De winnaars waren: 1 Adri Dominicus; 2 H. Balthazar; 3 L. Janisse en 4 WC de Hoop. (Van onze verslaggever) Bijna alle raadsleden van Heinkens zand hebben zich tydens de raadsverga dering gesteld achter het préadvies van b. en w. over het herindelingsplan voor de gemeenten op Zuid-Beveland en daarmee het plan aanvaard, zy het dat wel toevoegingen worden gewenst o.a. wat betreft de instandhouding van de huidige grenzen van 's-Heer Arendsker- ke, i.v.m. de industrialisatiemogelyk- heid en de herziening van de oostgrens van de nieuw te vormen gemeente. Alleen de heer M. van Iwaarden (gem. bel.) sprak zich uit tegen het plan. Hij vond het te rigoureus en voelde meer voor een aantal kleine correcties in- plaats van het herindelingsplan. Hij zei aan tradities te hechten en meende te- Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Huls voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch-V laanderen J PETIT. Breedestraat 3A. Or^tburg. tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonheheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2Va mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0.25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekéns. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gedurende de maand mei werden de volgende voorwerpen als gevonden c.q. verloren aangegeven. Gevonden: paar zwart lederen d§imes- handschoenen; zonnebril; wit kinder- schoentjë; grijze regencape; zakmesje; „Viro" sleuteltje; witte katoenen dames handschoen; bruine damesglacéhand schoen; witte kinderportemonnee; brui ne kinderportemonnee; rode kinderporte feuille. Verloren: Junghans polshorloge; band je van kinderwagen; bruine damesporte monnee met inhoud; handtas met inhoud; Pontiac polshorloge; zwemabonnement; gouden kruisje; blauw wollen kinder- vest; rode damesportemonnee met inh.; gitaarboek; witte damesschoen; gereed schapsset; portefeuille met papieren; zil veren kettinkje; beige damesportemon nee met inhoud; lipssleutel no. 4199; Ro ma herenpolshorloge; portemonnee met inhoud; kinderportemonnee. Absdale JUBILEUMSCHIETING Aan de jubileumschieting te Absdale, die werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat Frans de Vilder uit Hei kant 50 jaar schutter is, hebben ondanks het slechte weer nog 90 schutters deel genomen. De uitslagen waren: hoge vogels: Ph. Vonck, Kapellebrug, en M. Herrewegh, St.-Jansteen; zij vogels: Fr. Buysse, Graauw, N. Sorber, Paal, J. Cockheyt, Absdale, L. v. Damme, Koewacht. Clinge VEEKEURINGSDA'A Door de plaatselijke Landbouwstudie club wordt een veekeuringsdag georga niseerd op het voormalige landbouwter- rein van C. Casteels, op woensdag 10 juni a.s., 's middags om twee uur. Het ingebrachte vee zal gekeurd worden door de Rijkslandbouwconsulent ir. Harmsen uit Goes. Evenals in vorige jareh wordt er veel vee verwacht. Sluis PUBLIKATIE OVER STADHUIS De heer E. 4- Canneman, die in 1960 ereburger van Sluis werd, toen het raadhuis volledig was gerestaureerd, heeft een publikatie het licht laten zien over de restauratie van dit bouwwerk- Hij deed dit in verband met het congres van de Nederlandse Oudheidkundige Bond, dat 19 juni in het stadhuis gehou den wordt. Hierdoor krijgen de deelne mers enig begrip over dit historisch monument. De publikatie is opgenomen in het Bulletin van de Koninklijke Oud heidkundige Bond terwijl hiervan een overdruk is verschenen. De studie van de heer Canneman geeft blijk van grote nauwkeurigheid en bevat talrijke illu straties over de vroegere en tegenwoor dige toestand van het gebouw. VISCLUB ZET POOTVIS UIT De visclub „Jantje van Sluis" heeft op dracht versterkt tot het uitzetten van pootvis in de vaart van Sluis naar Brugge. Speciale aandacht zal hierbij geschonken worden aan de ontwikkeling van de snoek. Het gevaar bestaat wel dat de uit' gezette vis naar België uitzwemt, omdat de grim het kanaal kruist, maar daar staat tegenover, dat ook in veel Belgische ge meenten waar visclubs gevestigd zijn, pootgoed uitgezet wordt. De belangstel ling voor de sportvisserij in de vaart is vrij groot, vooral van Belgische zijde. West-Vlaanderen heeft niet veel binnen- viswater, vandaar de trek naar de kana len. BENEV ONTVANGEN In de raadszaal van het stadhuis ont ving burgemeester P. F. van Hootegem een afvaardiging van de Benev uit Gent een Belgisch-Nederlandse vereniging die tot doel heeft de goede betrekkingen tussen Noord en Zuid te bestendigen en te verstevigen. Hij gaf voor de gasten een overzicht van de wordingsgeschiede nis van het stadhuis en bracht dank aan burgemeester D. Hansse uit Hoek, die bemiddelend optrad bij dit bezoek. De heer R. Chantier, voorzitter van de Be nev beantwoordde zijn toespraak. Later op de dag vertrok het gezelschap voor een excursie naar de Braakman. K' estdorpe LEDENVERGADERING E.H.B.O. Door de plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. werd in het Verenigingsgebouw een algemene ledenvergadering gehou den onder voorzitterschap van de heer J. Strobbe. Op diverse verzoeken ter verlening van bijstand werd gunstig beschikt. Deze ver zoeken betreffen o.a. de door het feest comité te organiseren reis voor ouden van dagen, de op de derde kermisdag te hou den wielerwedstrijd en de op 11 juli te Westdorpe in te richten wandeltochten. In verband met dit laatste werd door dokter E. du Puij uitvoerig de voetbe handeling besproken. Tevens werd besloten om op 22 juni a.s. een grote oefening te houden, welke, in dien het weer dit toelaat, buiten zal plaats hebben. BODEMVONDSTEN De door de heer Johan Thomas te Westdorpe in de Canisvlietpolder geda ne opgravingen deden de gemeenteraad onlangs besluiten hierover advies te vra gen aan de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Naar aanleiding hiervan werden de voorlopig in het gemeentehuis opgesla gen vondsten door een ambtenaar van gemelde dienst bezichtigd. De ambtenaar J. Trimpe Burger stelde hierbij vast, dat de vondsten, hoofdzakelijk gebruiksvoor werpen, dateren uit het einde van de veertiende eeuw. Het bezoek van de heer Trimpe Burger maakte duidelijk, dat het hier een zeer interessante collectie betreft. De gevonden voorwerpen, gedeeltelijk door de heer J. Thomas gerestaureerd, zullen binnenkort worden gesorteerd door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, en worden daarna in Amersfoort volledig hersteld en zonodig gecompleteerd. IJzendijke REIS VOOR BEJAARDEN Dinsdag 23 juni a.s. gaan de bejaar den van onze plaats weer hun jaarlijkse reis houden. De trip gaat deze maal langs de Belgische kust met als eindpunt het amusementspark „de Meli" bij de Panne. Teneinde de reis te kunnen bekosti gen zal het comité een huis-aan-huis- collecte houden. POSTCOMMANDANT De wachtmeester eerste klas der rijkspolitie H. Berkelder te Aalten is met ingang van 10 juni bevorderd tot opper wachtmeester en benoemd als post- commandant alhier. Op Bouvigne te Breda werd zaterdag aan de geslaagden van het katholiek insti tuut voor sociale opleiding „Markendaal" door voorzitter dr. R. Scholtis het diploma uitgereikt Tevoren had drs. J. van Steen uit Utrecht een inleiding gehouden over het onderwerp „De creativiteit van de mens in de moderne tijd". De bijeenkomst ook bijgewoond door ouders van de cur sisten, stond onder leiding van directeur drs. P. Vennix. Met deze diploma-uitrei king werd de eerste 4-jarige opleiding af gesloten. (Advertentie) vens dat Heinkenszand wel zijn eigen boontjes kan doppen. Raadslid C. de Vries (KVP) toonde zich voorstander van het plan. Wel vroeg hij zich af wat eigenlijk met het tegenwicht van Vlissingen wordt be doeld. Hij achtte het wenselijk om vóór de realisatie van het plan nog zoveel mogelijk tot stand te brengen. De heer C. Dellebeeke (partijloos) vondt even eens dat het plan doorgang moet vinden. Raadslid M. de Leeuw vond het pré advies van b. en w. nuchter samenge steld. Hij was het eens mèt de door het college genoemde moeilijkheden. De heer A. van Leeuwen (KVP) stond ook volledig achter het advies van b. en w. Wel sprak hij de vrees uit dat de nieuw te vormen gemeente geen ho mogene eenheid zal vormen. Burgemees ter N. Welsen zei hiervoor niet bang te zijn, omdat nu al de voortdurende nood zaak tot samengaan zich manifesteert. „Indien het mogelijk is met grotere lij nen te werken, dan kunnen ook grotere dingen tot stand worden gebracht," be toogde hij. Over het al dan niet behoren van de St.-Antoniepolder en de' Louissepolder tot de nieuwe gemeente, sprak de raad zich niet uit. Men wil dit laten beoor delen door G.S. De burgemeester sprak de mening uit dat realisatie van de herindelingsplan nen niet te lang op zich moet laten wachten. (Van onze verslaggever) De talentenjacht, die zaterdag in hotel „Victory" te Oostburg is georganiseerd, heeft het firmament van de amusements wereld met geen enkele ster, hoe klein ook, kunnen uitbreiden. Een platenmaat schappij uit Amsterdam, die gekomen was om een aantal contracten af te slui ten, moest uit Oostburg met lege handen huiswaarts keren, want geen der deelne mers behaalde, zelfs in de verste verte niet, een aantal punten van 185. De jury, bestaande uit de heren E. W. van Hemert, mejuffrouw Van Schilt en de heer Bram Houps uit Den Haag, be hoefde dan ook slechts een generaal ad vies te geven: studeren en oefenen. In het najaar komt de platenmaatschappij mis schien nog eens naar het Oostburgse, om dan opnamen voor radio Veronica te ma ken, waarvoor blijkbaar minder hoge eisen worden gesteld. Geen optimistische geluiden dus over het peil: de sportieve sfeer, waarin de diverse ensembles en. solisten elkaar be- kampten, was er niet minder om. Voor een behaald totaal van 116 punten kreeg het ensemble „The Swinging Brothers and Sister" uit Goes, onder leiding van C. Vredeghem, de eerste prijs en de grootste beker. De tweede prijs met 107 punten ging paar Tony (van de Luyster) and his Rocking Kids uit Zuidzande. De derde prijs, met een totaal van 103 pun ten, ging naar Johnny and the Saints, on der leiding van F. Jansen uit Vlissingen, BANKGIRO Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)37 74 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 In de kantine van het veilinggebouw te Kapelle werd de jaarvergadering gehou den van de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". In zijn openingsrede wees voorzitter P.J.J. Dekker er op, dat niet tegenstaande de omzet van de veiling in het afgelopen boekjaar met 1,4 miljoen gulden is gedaald ten opzichte van het vorig jaar, de normale afschrijvingen kon den plaatsvinden en bovendien nog een bedrag van ruim 68.000,zijnde 0,75% van de omzet aan de leden kon worden terugbetaald. Voor de telers waren de resultaten van de fruitteelt in 1963 in bepaalde gevallen teleurstellend. De kilo aanvoer van de verschillende produkten was hoger dan het jaar daarvoor, maar de middenprij- zen waren aanzienlijk lager. De opslag van fruit in het koelhuis gaf gunstige re sultaten, vooral door de prijsstijging' op het eind van het seizoen. Verder besteedde de heer Dekker aan dacht aan de vele vraagstukken en pro blemen, waarmee ook het veilingbedrijf wordt geconfronteerd. Hij noemde in dit verband het vraagstuk van de fusthuur, van het gebruik van eenmalig fust, van het intern transport, het centraal sorteren en verpakken aan de veiling en de op slag van fruit. Over het intern transport deelde de heer Dekker mede dat een tweetal heftruks zijn aangekocht. Ter voorziening in de behoefte aan koel huisruimte denkt het bestuur aan het bij- huren van ruimte elders, dit in verband met de te verwachten grote fruitoogst. Rijksg'oedkeuring werd ontvangen voor de bouw van een emballageloods, waar mee ondertussen een begin is gemaakt. Tegen het eind van het jaar hoopt men de goedkeuring te krijgen op de uitbreiding van de veilinghal. Op verzoek van het veilingbestuur wordt door enkele deskundigen van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst een on derzoek ingesteld naar de mogelijke oor zaken van het meer of minder goed houd baar zijn van het appelras Jonathan. Door de direkteur der veiling de heer A. C. de Klerk werd vervolgens rekening en verantwoording uitgebracht over het afgelopen boekjaar. Namens de financiële commissie adviseerde de heer W. J. Meeu- se te Yerseke tot goedkeuring van de re kening, waartoe werd besloten, In de va cature I. Slabbekroon te Biezelinge werd benoemd tot lid van de financiële com missie de heer A. Stols te Wemeldinge en tot plv. lid de heer P. Visscher te Krui- ning'en. De contributie voor 1964 werd onver anderd vastgesteld op 2,50. Ook het vei lingpercentage onderging geen wijziging. De aanvoer van appels bij de veilings- vereniging „Zuid-Beveland" te Goes was in 1963 ruim 14 miljoen kilo. In het aan staande seizoen wordt verwacht dat het aantal kilo's nog hoger zal zijn. Het aantal jonge appelbomen, dat vruchten begint te geven, neemt steeds toe. Alle appelbomen hangen nu overvol. Het is voor de fruittelers een grote opga ve om de jonge appeltjes op tijd „gedund" te krijgen. Als alle appeltjes aan de bo men blijven, groeien deze niet voldoende uit. Daarom moet nu vdn vele bomen de helft of meer van de pas gezette vrucht jes met de hand verwijderd worden. elke woensdag is KINDER VOOR DEELDAG In diverse kleuren en dessins kan open en gesloten gedragen worden. Voor leeftijd 6 t/m 14 jaar. Qc Voor leeftijd 6 jaar kleine stijging per maat) Zeer fijne kwaliteit jeans. Krimpvrij verstelbare tailleband, ritssluiting op de zakken A«r Voor leeftijd 4 jaar kleine stijging per maat) BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT (Van onze verslaggever) „Ik ben 64 jaar en dit is de eerste keer dat ik geluk heb in mijn leven", aldus mevrouw Schevers-Gevers uit Schijndel, die zaterdagmorgen j.l. zenuwachtig maar gelukkig met nog 167 ouders en familie leden van emigranten vanaf het vliegveld Brussel Nationaal naar Canada en Ame rika is vertrokken. Mevrouw Schevers had alle reden om van geluk te spreken, want zij mocht de reis naar haar vier dochters en twee zoons in Canada gratis maken. Dit, dank zij een groot gebaar van de VOFEM (katholieke vereniging van ouders en familieleden van emi granten in de bisdommen Breda en Den Bosch) die haar duizendste passagier de reis naar de nieuwe wereld had geschon ken. Het waren merendeels bejaarde men sen. die in Brussel de Boeing 707 van de Sabena binnengingen. Uit alle windstre ken van Brabant en Zeeland warén ze 's morgens al vroeg met bussen naar Bel gië gereisd. Er waren er onder hen, die nog nooit langer dan een paar uur in de trein hadden gezeten. Nu werdén ze door de majestueuze Sabenavogel in één ruk naar Toronto gevlogen om van daaruit naar hun kinderen te reizen, die her en der verspreid wonen in Amerika en Ca nada. Deze vlucht is de eerste van drie rei zen die de VOFEM dit jaar organiseert. Zaterdag 13 juni a.s. vliegt een Sabena- Boeing nog eens 165 passagiers en eind juli volgt een laatste groep van 164 per sonen. Het betreft hier charterreizen, die veel goedkoper zijn dan individuele rei zen en waarbij de vliegee^a emigranten- ouders bovendien kunnen rekenen op deskundige reisleiding. Zoals gezegd komen de VOFEM-leden uit alle hoeken van Brabant en Zeeland Er waren er zaterdag bij uit Breda, Ma de, Tilburg, Steenbergen, Chaam, Alphen Zundert. maar ook uit St.-Jansteen, uit Breskens, Souburg, Terneuzen en Hulst Op een enkeling na blijven allen twee maanden bij hun geëmigreerde kinderen Een klein deel van de grote groep emigranten-ouders voor de Boeing. De pyl wijst naar mevrouw Schevers- Gevers, de duizendste passagier. Begin augustus zullen ze weer in Brussel aan de gropd worden gezet. De reizigers werden uitgeleide gedaan door een grote schare familieleden. Het was voor velen een niet zo gemakkelijk afscheid. Wat onzeker wandelde de grote groep VOFEM-reizigers de betonnen startbaan op. Enerzijds in het gelukkige vooruitzicht nog dezelfde dag /s middags (circa 8 uur 's avonds Nederlandse tijd) bij de kinderen 'te zijn, die ze in jaren niet meer gezien hadden. Anderzijds ze nuwachtig gespannen om dit grote avon tuur van een vliegreis met n.b. een vier motorige jet Boeing. De spanning werd even verbroken door een klein incident. Daar zorgde pater v.d. Elzen, de aalmoe zenier van deze reizen voor, die met en kele journalisten per helikopter vanuit Heliport Eindhoven naar Brussel was gekomen om bij het afscheid aanwezig te zijn. Kort voor het vetrek van de Boeing 707 begaf hij zich aan boord om nog even met de passagiers te spreken. Intussen hadden ijverige platformbedien den de grote trap voor de ingang van het vliegtuig weggerold, zodat de pater ongewild meegevlogen dreigde te wor den naar Toronto. De verstekeling werd echter nog bijtijds van boord gehaald, waarna de 167 emigranten-ouders, ge stuwd door vele honderden paardekrach- ten en onder het oorverdovend geloei van vier straalmotoren, koers zetten naar de voor hen nog onbekende wereld van hun kinderen (Van onze verslaggever) De Nederlandse Heidemaatschappij heeft gisteren een begin gemaakt met de aanleg van het nieuwe sportpark van de gemeente Vogelwaarde. Het park is een ruime plaats toebedeeld tussen de beide kerkdorpen Boschkapelle en Stoppeldijk, die binnen enkele jaren zullen worden samengevoegd. Het werk zal, naar men hoopt, in zijn geheel in 1966 klaar zijn. In ieder geval zal met de aanleg de grootst mogelijke spoed worden betracht, omdat de behoefte aan dit sportvelden complex by zonder groot is: op het ogen blik beschikt d;e gemeente Vogelwaarde over één sportterrein, dat bovendien in slechte staat verkeert. De eerste plannen voor een nieuw sportpark werden in het begin van 1963 gemaakt. Hoe groot de behoefte is aan het nieuwe sportpark blijkt op ondubbel zinnige wijze uit de resultaten van een enquête, die onlangs is gehouden door het Maatschappelijk Centrum in de ge meente Vogelwaarde. Tijdpns die enquête waaraan de bevolking overigens schitte rend heeft meegewerkt, bleek, dat de in gezetenen van Vogelwaarde sportminded genoeg zijn maar de ruimte missen om aan hun sportieve wensen te voldoen. Om enkele cijfers te noemen: de Voet balvereniging Vogelwaarde, onlangs kampioen geworden in de eerste klasse van de afdeling Zeeland van de KNVB en daarna gepromoveerd naar de vierde klasse, heeft 145 leden. Ongeveer 120 jongelingen staan met ongeduld te wach ten op hun lidmaatschapskaart. Het is voor de voetbalvereniging bijzonder moeilijk al die nieuwe leden op te van gen: men heeft immers maar één speel veld beschikbaar. Men zal het er echter maar op wagen. Het voetbalveld mag over twee jaar „kapot gespeeld" zijn want de vereniging verhuist daarna naar het sportpark, waarin twee prachtige velden voorhanden zijn. Er zijn 95 gegadigden voor de hand balsport, zo wees de enquête uit. Er is nu een handbalvereniging in oprich ting, die voorlopig ook gebruik zal ma ken van het voetbalveld. De handbalver eniging krijgt over twee jaar een veld beschikbaar. Er zijn in de gemeente Vogelwaarde 73 aspirant-tennisbeoefenaars. Die zul len gebruik kunnen maken van twee ten nisvelden in het nieuwe sportpark, die zeer binnenkort reeds gereed zullen zijn. De volleybalvereniging Luctor te Stop peldijk telt 37 leden. De resultaten van de enquête zeggen dat er 62 bijkomen. Voor die 100 man zullen drie velden wor den aangelegd. Deze velden hoopt men ook lang vóór de officiële opening van het sportpark gereed te hebben. Gym nastieklessen voor de lagere scholen zul len over enige tijd ook in het sportpark kunnen worden gegeven; daarvoor kan het handbalveld worden gebruikt. Verder is voorzien in een open speelterrein voor alle kinderen, dat 's winters zal kunnen worden ingericht als ijsbaan. Een beschrijving van wat het nieuwe sportpark zal hebben te bieden is eigen lijk al gegeven. Om nog enkele details te vermelden: het hele complex wordt ongeveer 250 meter lang en 150 meter breed. Het hoofdveld zal worden voor zien van een aarden staantribune van ongeveer één meter hoogte. Er komen twee kleedlokalen, er zal een grote hoe veelheid groen worden aangeplant en rondom de entree, aan de Bosschestraat, zal veel parkeergelegenheid worden ge schapen. De volleybalvelden zullen ook kunnen worden gebruikt qls rolschaats- baan. Van de oostelijke naar de westelij ke zijde van het sportpark is er een ver val van twee meter. De verschillende velden zullen dus trapsgewijze moeten worden aangelegd. Betonnen trapjes zul len ervoor zorgen dat men de overstapjes gemakkelijk zal kunnen nemen. De aan leg zal ongeveer f 250.000.- vergen. Ver dere voorzieningen zoals bijvoorbeeld de bouw van twee kleedlokalen, kosten f 200.000.-, zodat voor het hele complex een bedrag van f 450,000,- beschikbaar Het eerste stukje sportpark. Deze kleedkamer werd onlangs hij het ene terrein, dat de gemeente Vo gelwaarde thans rijk is, opgezet. Het zal mettertijd de kleedgele genheid voor de bijvelden van het nieuwe complex worden. moet zijn. Door de Infrastructuur en Staatsbosbeheer zullen de financiële sportparkzorgen van de gemeente iets worden verlicht. Het nieuwe sportpark wordt het middelpunt van het dorp Vogelwaar dedat zal zijn ontstaan, wanneer Boschkapelle en Stoppeldijk zullen zijn samengevoegd. Het wordt een tref punt voor de gemeenschappen van deze dorpen en zal de bebouwingen van beide dorpen met elkaar verbinden. Het sportpark zal dus in tweeërlei op zicht een bindend element in de ge meente Vogelwaarde zijn. En zo men nog een andere wijsheidover het aan te leggen sportpark wil horen: het wordt door een rapport, dat destijds over de gemeente Vogelwaarde is op gemaakt door de Stichting Zeeland, een niet te missen schakel genoemd in de ontwikkeling van de gemeente Vogelwaarde tot een aantrekkelijk woongebied. RIJKSKWEEKSCHOOL Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden voor het examen voor de tweede leerkring: de dames M. Casten- miller, Middelburg; W. A, Ekkenbus, Breskens; M. J. van der Hooft, Groede; M. I. Huysse, Yerseke; N. Ch. Kesteloo, Poortvliet; M. N. van Liere, Goes; P. S. Stadhouders, Middelburg; A. M. C. van der Steen, Koudekerke en de heren A. J. But, Vlissingen; R. J. de Groot, Mid delburg; D. W. Heerebout, Vlissingen, J. M. van Weele, Goes. „MARKEDAAL" BREDA Geslaagd voor maatschappelijk werk: de dames M. W. Bos, Goes; A. E. M. Cammaert, Hoofdplaat; E. G. M. van Dongen, Oosterhout; M. E. Th. van Geel, Roosendaal; G. P. M. van Gestel, Bavel; G. M. J. T. Geurtz, Oostburg; zuster M. Henriëtte (C. M. D. van Geleuken), Goirle; W. J. M. van Riel, Bavel; A. E. A. van de Ven, Tilburg; B. Th. G. M. Ypinga, Nijmegen. Sociaal kultureel. werk: de dames I. C. M. de Clerck, Vogelwaarde; J. M. Rade maker, Breda (met lof); en C. A. de Weert, Steenbergen (met lof). Morgen, woensdag 10 juni, gelden de volgende hoogwaterstanden voor Zee land. Te Hansweert om 2.4315.12 uur, t'e Terneuzen om 2.0614.34 uur, te Vlis singen om 1.34—14.02 uur, te Wemeldinge om 3.10—15.53 uur. HANSWEERT Zeelandia 20 uur Oprichting jeugd- korps Scheldegalm, 10 jaar. TERNEUZEN Luxor 20 uur Sheherazade, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Goliath en de slavin, 14 j. VLISSINGEN Alhambra Hebben de tieners alleen schuld, 14 j. Luxor 20 uur De prairieruivel met het lidteken, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Als in een donkere spie gel, 18 j. VLISSINGEN Alhambra Hebben de tieners alleen schuld, 14 j. Luxor 20 uur De prairieduivel met het lidteken, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Als in een donkere spie gel. 18 j. Electro 19.30 uur Anna Karenina, 18 j.

de Stem | 1964 | | pagina 2