Vlaamse immigratie in liet land van Cadzand Meer veiligheid door sneller optrekken... met Arbeidsreserve afgelopen maand sterk gedaald Een jaar geëist tegen Vlissingse messesteker ENGELS STOP RIJ OP GULF x -- Vlaams karakter Nederlands bestuur UIT DE GESCHIEDENIS VAN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vier maanden geëist wegens oplichting F.N.J.J.B. moet judoka s kiezen Duits - Spaans Frans - Nederl. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 JUNI 1964 Interessante expositie bij Van Benthem en Jutting Middelburg Raad voteert krediet Bevrijdingsfeesten te Sas van Gent Voor Olympische Spelen FICKINGER VERKOOP BIJ EXECUTIE AAMBEIEN! g Pijn en jeuk wèg e Zwelling verdwijnt g 6 6 Het zal bij velen bekend zijn, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen, in de volksmond ook het „Land van Cadzand" genaamd, in de mid deleeuwen een integrerend deel van Vlaanderen vormde. Kan niet de streek van Aardenburg gerekend worden tot het oudste deel van Vlaanderen? Volgens sommige schrijvers, o.m. M. van Empel en H. Pieters in hun standaardwerk „Zeeland door de eeuwen heen", is het de bakermat van Vlaanderen. Dit plekje grond kreeg volgens hen het eerst de naam van Flandria. Van hieruit verbreidde Boude- wijn I, ook Boudewijn met de IJzeren Arm genaamd, de naam van Vlaanderen naar het Zuiden. Ook geografisch vormde dit gebied een deel van Vlaanderen. Het werd in cultuur gebracht door de abdijen van Sint-Baafs en Sint- Pieters uit Gent en de abdij van Ter Doest en het Sint-Janshospitaal uit Brugge hadden er hun bezittingen. De steden moesten partij kiezen in de politieke strijd. Zij werden gemengd in de rivaliteit en werden door plunderingen en brand schattingen getroffen. Voorbeelden daarvan zijn er vele. Zo werd Aardenburg in 1202 door de Rijsselaars verwoest, in 1383 door de Gentenaren uitgemoord, in 1436 door de Bruggelingen ten dele vernield en in 1581 door de Malcontenten uit Kortrijk geplunderd. De steden kregen stadsrechten van de Vlaamse graven en het gebied behoorde kerkelijk tot het bisdom Doornik. Bewijzen zijn er voor dit alles genoeg te vinden. In het gemeente-archief van Aarden burg berustten 28 privileges op perka ment van de Graven van Vlaanderen, waarvan het oudste dateert van 1201. Verder zijn er nog 32 van de hertogen van Bourgondië, van Karei V en Fi- lips II. De namen van inwoners uit de ver schillende steden in die tijd getuigen, dat de bevolking Vlaams was. Be kijken we de oudstbekende stadsreke ning van Aardenburg, die van 1303-1310. dan treffen we daar aan de klerken Pieter van den Damme, Willem Blon- deel, Bouden Coene, Jacob die Vos en Eustaes de Backre. In de oudste reke ning van Biervliet, die van 1404-1405 vinden we de schepenen Hughe Maes, Willem de Corte, Lodewijc Buuc, Heinric Vossaert en Jan Bramaert. In de stadsrekening van Sluis van 1395- 1396 treffen we aan Michiel de Vlees- hauwer, Lauwereins de Smet, Boot de Busere, Heinric Veesaert, Jacob van Roesselaere en Jan Zevecote, alle maal door en door Vlaamse namen. Verder was Lucas Monnich prelaat van de Sint Baafsabdij te Gent, lid van het Aardenburgse Sint Sebastiaans- gilde in 1544 en liepen de vier klooster orden uit Brugge jaarlijks mee in de grote processie, die te Aardenburg uittrok. Dit alles getuigt van het volledig Vlaams karakter van de streek. Toen kwam de tachtig jarige oorlog. In 1572 kwam Biervliet aan de zijde van de Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden. De watergeuzen deden strooptochten vanuit Vlissingen en maakten de hele streek onveilig. De geestelijken van Aardenburg en andere plaatsen namen de vlucht, onder meer naar Middelburg in Vlaanderen. Sinds 1583 had de loop der krijgsbedrijven het verblijf in deze streek erg onveilig gemaakt. Het in brand steken van Oostburg en omliggende dorpen had schrik en angst verbreid onder de be volking. Dijken waren doorgestoken en de sluis van Slependamme was ver nield, zodat het water vrij spel had in het grootste gedeelte van de streek Slechts enkele hoger gelegen plaatsen als Aardenburg, Sluis en Oostburg en het gebied rond Cadzand bleven droog. De pest had er lelijk huisgehouden. De mensen die het er levend afge bracht hadden, zochten een goed heen komen, onder meer in Brugge. Damme en Vlissingen en de magistraat van Aardenburg had alle belangrijke ge meentestukken uit veiligheidsoverwe gingen naar Brugge laten overbrengen. De streek was zo verlaten dat in Oostburg zelfs de wolven 's nachts uit een put op de markt kwamen drinken. In 1604 deed prins Maurits met een troepenmacht vanuit Vlissingen een aanval op 't noordelijk deel van Vlaan deren met het doel om Oostende, dat in Staatse handen was gebleven, te ontzetten. Eerst werd IJzendyke ver overd, daarna Aardenburg en tenslotte Sluis. Hiermede kwam het gebied in Staatse handen en werd het losge scheurd van Vlaanderen, waarmede het tot dan toe één geheel had ge vormd. De bevolking, die er nog was overgebleven, of die na de ergste tyden weer was teruggekeerd, nam de wijk naar Vlaanderen. Na de veroveringen en de kiijgsver- richtingen, die daarop volgden, kwam er reeds spoedig een geheel nieuwe bevolking in de streek, voornamelijk bestaande uit protestantse immigran ten uit Vlaanderen. In het begin vorm den de militairen nog het grootste deel der inwoners. Zo bijvooroeeld wa ren van de 4 leden van de hervormde kerkeraad van Aardenburg in 1604 er 3 militair. Tot aan het twaalfjarig be stand in 1609 was de vestiging echter nog niet groot. De toestand was er nog te onveilig; er hadden nog steeds scher mutselingen plaats. Tijdens het twaalf jarig bestand van 1609-1621 begon men ook met het weer indijken der onder gelopen polders, waardoor de vestiging in deze polders weer mogelijk werd. De bevolking, die zich in de daarop volgende eeuwen vestigde was wel voor een groot deel Vlaams, maar ook van andere oorsprong. Er kwamen ook hu genoten uit Noord-Frankrijk. Van 1617 begon de stroom uit de streek van Rijsel en Calais. Zij vestigden zich on der meer in het nieuwbedijkte land onder Groede. en werden gevolgd door talrijke bloedverwanten en ken nissen. Uit de streek van Marke en Calais vestigden anderen zich in 1637 en 1638 in Sint Anna ter Muiden en omgeving. Men zou deze groep mis schien ook onder de Vlamingen kunnen rekenen, daar de meesten uit Zuid- of het huidige Frans-Vlaanderen kwamen. Een deel van hen sprak Vlaams maar anderen spraken Frans. Dit laatste blijkt hieruit, dat er in 1622 een Franse predikant in Groede kwam. Een grotere groep van hugenoten kwam na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685. Er werden zelfs op 3 plaatsen Waalse kerken gesticht, namelijk te Aardenburg, Cadzand en Oostburg. Ook later kwamen er nog hugenoten, doch slechts kleinere groe pen, onder meer uit Champagne, Nor- mandië, de streek van Orleans en uit de omgeving van Saint Quentin en Va lenciennes. Een speciale groep vluchtelingen ver scheen in de streek in 1733. Het betrof hier lutherse emigranten uit de streek van Salzburg n Oostenrijk en Berch- tesgaden in Beieren, in totaal een 800 man sterk, die neerstreken rond Groe de en Breskens. Verder bleven militai ren hier na hun diensttijd hangen en gingen over op een burgerbestaan. Wij vinden daaronder Duitsers, Zwitsers en anderen. Er vestigden zich ook kooplui en schippers uit Holland en in latere jaren ook boeren uit andere de len van Zeeland. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is dus, nadat het in 1604 praktisch als een leeg gebied onder Nederland gekomen is, een vestigingsplaats geworden voor mensen uit velerlei streken en van ver. schillende godsdienstige overtuiging. Gezien de grote belangstelling, die er vorig jaar bestond voor de tentoonstel ling over Zeeland en Vlaanderen, expo seert de Stichting Kunstzaal van Ben them en Jutting te Middelburg dit jaar van 12 juni tot half september een ten toonstelling, genaamd „De zeventien provinciën". Deze uitgebreide verkoop expositie zal gevormd worden door ongeveer duizend oude verzamel- en detailkaarten van de Verenigde Nederlanden, Holland, België, Luxemburg en Frans-Vlaanderen, aange vuld met enkele oude stads- en dorps gezichten, zeekaarten, oorlogskaarten (belegeringen en zeeslagen), klederdrach ten, portretten etc. De opening van deze tentoonstelling zal verricht worden op vrijdag 12 juni door mej. J. van Over- eem, directrice van het Maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam. Ook zal aan deze tentoonstelling wor den toegevoegd een collectie oude boek werken over Zeeland en Vlaanderen, een verzameling maritieme boekwerken en een verzameling Zeeuwse aquarellen van vader en zoon Vaarzon Morel uit Veere, Joop Dam uit Haarlem en Kees Broerse uit Enschede. (Van onze verslaggever) Tydens de jongste vergadering heeft de raad van de gemeente Sas van Gent zich garant gesteld voor f 3200,in de te organiseren bevrijdingsfeestenin Sas van Gent op 18, 19 en 20 september a.s., wanneer Sas van Gent twintig jaar be vrijd zal zijn. Het initiatief tot de feest viering is uitgegaan van de Sasse vereni ging van neringdoenden. Het wordt het eerste grote bevrijdingsfeest in deze ge meente. Het comité, dat zich heeft belast met de organisatie van de feestelijkheden, heeft een voorlopig programma samen gesteld dat een bedrag van ongeveer f 4250,zal gaan kosten. Het bedrijfs leven zal naar alle waarschijnlijkheid f 1000,bijdragen, de gemeente heeft zich dus garant gesteld voor de rest. De aanvraag van het comité kwam overigens pas dezer dagen bij de gemeen, te binnen. Hoewel de meeste raadsleden zich blij toonden, „dat er eindelijk eens iets in Sas van Gent zal gaan gebeuren" had men er weinig bewondering voor, dat het comité de raad eigenlijk voor een voldongen feit heeft gesteld: zou het geld niet meteen beschikbaar zijn ge steld door de raad dan was de moge lijkheid dat de feesten zouden kelderen, zeer wel aanwezig. Men drong er bij de voorzitter, burgemeester R. A J. den Boer, bovendien op aan te bedingen, dat eventuele baten uit het feest zullen wor den aangewend ter dekking van het te kort in de algemene exploitatie. Onder die voorwaarde krijgt het comité nu het geld. Op deze vergadering waren er drie ab senten: wethouder de Maayer, die een ongeluk heeft gehad, mevrouw Vervaet, die. dat is een voortvloeisel van de kwestie de Maayer, waarover wij eens eerder schreven, binnenkort ontslag zal nemen uit de raad en de heer van Assche. De koopman P. S. uit Middelburg is t|jdens de zitting van de Middelburgse rechtbank ten laste gelegd het opzette lijk stichten van brand en oplichting. Hij zou z|jn eigen woonwagen, die hij pas met inboedel en handelswaar had laten verzekeren voor een bedrag, dat de werkelijke waarde verre overtof, in brand gestken hebben. Hij werd er voorts van beschul digd, dat hij bij het kopen van een nieuwe caravan met toebehoren te Leerdam een valse voorstelling van za ken zou hebben gegeven. Hoewel de officier van justitie, mr. A. Hoving, er van overtuigd was, dat S. zijn eigen wagen in brand had gestoken om het verzekeringsbedrag te kunnen innen, zei hij toch niet in staat te zijn het bewijs hiertoe te leveren. Op dit punt vroeg hij dan ook vrijspraak. De oplichting achtte hij echter bewezen. Hij eiste daarvoor een gevangenisstraf van vier maanden. De raadsman van verdachte, mr. H. de Bruin, zei in zijn pleidooi, dat de schuld van verdachte in de zin der wet twijfelachtig genoemd moet wor den, omdat er geen sprake was van wederrechtelijke bevoordeling. Voor op lichting is het noodzakelijk dat men er zelf beter van wordt, aldus de raads man. Wanneer hij had opgelicht, had hij bij de caravan-verkoper met een be ter verhaaltje moeten aankomen, zo be toogde mr. De Bruin, die op grond hiervan vrijspraak vroeg. De uitspaak volgt op woensdag 17 juni. Uit de arbeidsreserve van mannen in de provincie Zeeland geregistreerd door het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening in de provincie Zeeland, over de maand mei blijkt, dat vorige maand het werklozencfjfer aanzienlijk gedaald is t.o.v. de maand april. Waren er in april nog 1026 mannen werkloos, in mei waren er dat nog maar 719. Deze daling werd vooral veroorzaakt doordat de seizoenwerkzaamheden in de landbouw weer op gang zijn gekomen. Grote dalingen zijn waar te nemen in de rayons Goes. Middelburg, Oostburg en Zierikzee Ook het gedeeite van de arbeidsreserve, dat werkzaam was op A.W. heeft ten opzichte van dt maand april een grote daling ondergaan, wat eveneens toe te schrijven is aan de sei zoenwerkzaamheden in de landbouw. Slechts 13 personen bleven ei in mei van de 77 in april over. Zij zijn echter werkzaam op niet onttrekbaie objecten. De geregistreerde arbeidsreserve is ten opzichte van de maand mei vorig jaar hetzelfde gebleven. Uit de arbeids reserve, onderverdeeld naar de verschil lende beroepen, blijkt dat in de land bouw, het hotelpersoneel, de losse ar beiders en de overige beroepsgroepen de grootste dalingen zijn geconstateerd. Ook is er een daling te zien bij de groep minder geschikten. wat vooral 'n gevolg is van het overbrengen van een gedeel te van deze groep naar- een niet te be middelen groep. Tevens zijn enkele min- Van onze versla'ggever) ,,De verdachte kon zich gemakkelijk aan het gevecht onttrekken of zich op een andere manier verdedigen. Wan neer in een vechtpartij getrapt wordt, mag men niet verwachten, dat de be laagde onmiddellijk naar een steekwa pen gr|jpt", zo luidde het oordeel van de officier van justitie, mr. A. Hovingh, toen de rechtbank de steekpartij behan delde, die in de nacht van 18 op 19 april jl. op de Vlissingse Boulevard plaats vond. Deze vechtpartij had ernstige gevolgen. De 46-jarige taxi-ondernemer L. H. uit Koudekerke bleef kreunend op de grond liggen, nadat de 10 jaar jongere W. v. d. A., een caféhouder uit Koudekerke, hem met een of ander steekwapen zo danig in de liesstreek had gestoken, dat het volgens het oordeel van de artsen een dubbeltje op zijn kant was geweest of L. H. had niet meer voor de recht bank kunnen verschijnen. Ook v. d. A. had nog wat van de vechtpartij overgehouden; een gezwol len gezicht, een blauw oog, een ge schaafde pols en een blauwe liesstreek. De aanleiding tot het gevecht was eigen lijk heel simpel geweest. Van de A. had van H. een accu geleend en hiervoor wilde H., toen hij v. d. A. in een café aan de Vlissingse Boulevard ontmoet te, geld hebben. Van het een kwam het ander en spoedig vielen er klappen. Er kwamen andere mensen bij en men be sloot de zaak buiten verder ,,uit te pra ten". Dat uitpraten resulteerde in een fikse vechtpartij waarbij H. de verdach te enkele, zoals de verdediger, mr. J. v. d. Weel het uitdrukte, gemene en levensgevaarlijke stompen uitdeelde. Van de A. maakte aan het gevecht 'n einde door H. met een wapen (wat voor wa pen werd tijdens de zitting niet duide lijk), enkele steken toe te brengen. Van de steken wist de verdachte zelf niets meer. Hij achtte het wel mogelijk gestoken te hebben. Getuige, mevr. K., waarmee H. sa menwoont, verklaarde dat H door v. d. A. werd neergeslagen en toen hij overeind wilde komen werd hij door ver dachte neergestoken. L. H. zelf, die in de eerste zaak als getuige optrad, was de vechtpartij nog zeer goed aan te zien. Hij zei dat v. d. A. buiten gekomen de eerste klap had gegeven en dat hij hem toen schopte. Verdachte ontkende de eerste klap gegeven te hebben, maar zei dat hij eerst een trap van H. in zijn ües- streek kreeg en vervolgens nog enige trappen die volgens de raadsman van verdachte voor het hoofd van verdach te waren bedoeld. De officier van justitie was van me ning dat er van noodweer voor ver dachte geen sprake was, omdat verdach te wist dat het buiten tot een gevecht zou komen. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger trachtte het beroep op noodweer wel aan te tonen. Ook achtte hij het denk baar dat zijn cliënt in een panieksitua tie handelde. Daarom vroeg hij ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling. Dit werd door de rechtbank afgewezen. De uitspraak volgt op woensdag 17 juni. Tegen L. H. werd het gevaarlijk trap pen ten laste gelegd. H. bekende dat, maar zei zich door de gedragingen van v. d. A. bedreigd gevoeld te hebben. De officier van justitie was van mening dat door het trappen in de liesstreek iemand ernstig gekwetst kan worden en eiste voor mishandeling een boete van 100 gulden of twintig dagen. Ook hier volgt uitspraak op 17 juni. der geschikten te werk gesteld in de sei- zoenbedrijven. In de bouwsector is het aantal werklozen afkomstig uit de WSW sector t.o.v. mei vorig jaar gestegen van 14 tot 26. Dit wordt vooral veroorzaakt doordat de grote werken minder grond werkers nodig hebben. Uit de analyse van de mannelijke arbeidsreserve blijkt dat de seizoenwerkloosheid een grote vermindering heeft ondergaan, terwijl ook de werkloosheid van minder geschik ten wat is afgenomen. De andere soor ten van werkloosheid zijn hetzelfde ge bleven. De geregistreerde vraag naar arbeids krachten is in de vorige maand ten op zichte van de maand april gedaald en heeft in verhouding met de maand mei van het vorig jaar een stijging onder gaan. Zoals gewoonlijk werden de mees te mensen gevraagd in de bouwnijver heid en in de metaalindustrie. Ook de geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten in de verschillende ray ons vertoonde hetzelfde beeld als ge woonlijk. In het rayon Terneuzen be staat nog steeds de grootste vraag naar arbeidskrachten vanwege de industria lisatie en kanaalwerken. Het aanbod van vrouwen vertoonde een daling t.o.v. het aanbod in april. Deze daling was het grootste bij de levens- en genotmiddelenbereidsters en bij het landbouwpersoneel, wat zijn oor zaak vindt in het beginnende seizoen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten was eind mei 1964 hetzelfde als eind mei 1963. De vraag naar vrou welijke arbeidskrachten is ten opzichte van het vorige jaar toegenomen. Dit wordt vooral veroorzaakt door de uit breidende bedrijven en het toenemende toerisme. Het hoofdbestuur van de Federatie van Nederlandse Jiu-Jitsu- en Judobon- den (FNJJB) heeft aan het nationaal technisch college gevraagd voor het sei zoen 1964-1965 een trainingsprogramma samen te stellen. Voorts zal het NTG de training organiseren voor de judoka's die in aanmerking komen voor uitzen ding naar de Olympische Spelen te Tokio. Het ligt in de bedoeling een trainer aan te stellen voor de Olympische kan didaten. De keuzecommissie van de FNJJB heeft de opdracht gekregen vier judoka's aan te wijzen die in de Olym-1 pische kernploeg worden opgenomen. De FNJJB heeft aan het bestuur van de NJJB, de judo-organisatie die het voorlopige lidmaatschap van het Neder- landsch Olympisch Comité bezit, ver zocht aan het NOC de wens van de Nederlandse judowereld kenbaar te ma ken, dat men het op prijs stelt indien vier Nederlanders naar Tokio worden uitgezonden. Uit de aard der zaak zul len t.z.t. aan het NOC gegevens wor den verstrekt over de prestaties van de judoka's, waaruit volgens de mening van de FNJJB blijkt dat zij voldoen aan de eisen voor uitzending naar To kio. Uit de kandidaten, onder wie zich ook Anton Geesink bevindt, zal dan op een later tijdstip een definitieve keuze voor de vier gewichtsklassen dienen te geschieden. De bedoeling is dat acht kandidaten voor vier gewichtsklassen aan het NOC worden opgegeven. Naar bekend mag één judoka per land per gewichtsklasse te Tokio op de mat ko- Handelscorrespondentie Convesatie. Bijwerken Vertalen TYPEN MIDDENST.-DIPLOMA Snelle opleiding door Mgr. v. Hooydonkstraat 16 (Brabantpark A) Breda Gedipl. leraar handelscorr. en beëdigd Tolk-Vertaler Mijn grote ervaring in PRAKTIJK en theorie is uw waarborg voor succes KOSTELOOS Het faillissement van J. Her- selman, woninginrichter, wonende te Dinteloord aan de Oostvoorstraat 19a., is wegens gebrek aan bate^ bij beschikking der Arron- dissements-Rechtbank te Breda van 13 december 1963 opgeheven. De curator Mr. P. P. Lap Advocaat en procureur Stationsstraat 40 Bergen op Zoom welke zal worden gehouden op dinsdag, 9 juni 1964 te elf uur ten laste van P. M. Haak wonende te Breda, Sophia- straat nr. 16 van enige ROE RENDE GOEDEREN, be staande uit: meubilaire goe deren. Een centrifuge. Twee gasfornuizen Etna. Een ijs kast Marijnen en wat verder te koop zal worden aange boden. De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld. De goederen zijn een uur voor de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie O. BOLLUYT fi SCHROMPELEN WEG h Do wetenschap heeft thans A s een helende substantie ont-g ^dekt met de verbazingwek- t kende eigenschap de aam- *4 S beien eenvoudig te doen weg- Indrogen - de pijn houdt op.S zwelling verdwUnt. Toege- Eg past in SPERTI, doet ditg weefselvernieuwende Bio- 5 Dyne zelfs de meest hardnek- kige aambeien lneenschrom-K pelen, zó afdoend dat ze nu g geen probleem meer zijn. S Sperti Zalf en Zetpillen R SPERTI ia zacht en desinfeo- d fc terend - bevat géén verdo nvende middelen. Voor veili W ge, rechtstreekse behande K Sling van aambeien, BPERTI 2 Zalf f3.30. Zetpillen f 4.90. Denk na. Een vuile motor kan niet snel optrekken. Vervuiling van de carburateur en de sproeiers,aan slag op zuigers en kleppen, dat maakt Uw motor traag. En een trage motor is een directe bedreiging van Uw veiligheid. Super No-Nox, de superbenzine van Gulf, geeft méér veiligheid door sneller optrekken. Want Gulf Super No-Nox geeft een schone verbranding en minimale aanslag. En daardoor - blijvend! - veilige kracht! Kijk daarom uit naar een station van de dynamische, snelgroeiende Gulf organisatie. Let op het oranje Gulf embleem en tank daar de zuivere, veilige kracht van Gulf Super No-Nox. GULF OIL (NEDERLAND) N.V., BLAAK 32, ROTTERDAM N 41 Gulf Super NO-NOX benzine

de Stem | 1964 | | pagina 6