Tyfu sepidemie nu over hoogtepunt? Uitzinnige tieners gillen de Beatles welkom toe Belgische kinderartsen weigeren medewerking aan zuigelingenbureaus bij PHILIPS vandaag! Van Aartsen opent haven van Bergen op Zoom Volendamse mutsen op de Liverpoolse haardossen! Mag ik even een Beatle van U? WANDREK MEISJES! voor u I Paus herroept decreet tegen crematie Cordon toch doorbroken Fusie N.H.M. en Twentsche Bank op til inkster rijs vraag hamol weer DRIEDUIZEND JONGELUI OP SCHIPHOL Zonnig Al 351 patiënten in ziekenhuizen Liftende student komt om bij verkeersongeluk Westen zal arme landen 10 miljard dollar schenken Ruimteproject Amerika- Rusland op gang MASSIEF TEAK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Zonnige perioden en bijna overal droog. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum temperaturen van 19 tot 24 graden. Vandaag: zon onder 20.55 uur. Maan onder 15.51 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Zon on der 20.56 uur Maan op 3.06 uur. Maan onder 18 44 uur. Maandag: zon op 4.21 uur. Maan op 3.29 uur. (Van onze verslaggever) De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen, heeft gisteren de nieuwe Theodorushaven van Bergen op Zoom geopend. Bij deze feestelijke ge legenheid heeft de commissaris van de koningin voor Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, gepleit voor erken ning van Bergen op Zoom als centrale industriekern voor het Markizaat in het komende regionale industrialisatie beleid. Dr. Kortmann. die sprak nadat burge meester ir. L. A. Peters een historisch overzicht van de ontwikkelingsgeschie denis van de haven had gegeven, en minister Van Aartsen door het open draaien van de sluisdeuren de haven officieel had geopend, noemde de ope ning van de Theodorushaven een moed gevend startpunt voor het Reimerswaal- plan, dat voorziet in de creatie van zeehavens in de Oosterschelde en dat functioneel en planologisch met de Bergse haven verbonden dient te wor den. Hij pleitte ook voor het realise ren van goede wegverbindingen, zoals de weg Korteven-Tilburg en het vol tooien van de Zoomweg, die onder geen beding bij Dinteloord mag doodlopen. Minister Van Aartsen (zie foto), wenste het gemeentebestuur van Bergen op Zoom geluk met dit project en noemde het niet alleen van belang voor stad en streek, maar ook voor de econo mische ontwikkeling van het hele land. Na het officiële gedeelte begaf het ge* zelschap zich aan boord van de mij nenveger H. Ms. Alblas, die aan het hoofd van een klein konvooi schepen de haven binnenvoer. (Voor verslag zie pagina 3). Het hoofd van de Aberdeense gezond heidsdienst, dr. Ian MacQueen, heeft gisteravond op een persconferentie ver klaard dat het aantal tyfusgevallen de laatste 36 uur sterk is afgenomen. „Dit geeft hoop dat de epidemie wel licht over haar hoogtepunt heen is", zei MacQueen. De arts vertelde dat in de afgelopen 36 uur tien nieuwe gevallen zijn vastge steld en dat zich één nieuw verdacht De 19-jarige student J. van Loon uit Boxtel is gisteren op rijksweg 55 (Nijme- gen-Den Bosch) in Nuland bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer studeerde aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Vermoedelijk had hij in Nijmegen een lift aangeboden gekregen om naar zijn ouders in Boxtel te gaan. De personen auto kwam met de linkerwielen in de middenberm van de weg, kwam vervol gens de rijbaan weer op, en reed daarna tegen een boom. De student was op slag dood. De bestuurder werd met ernstige ver wondingen overgebracht naar een zie kenhuis in Den Bosch. (Van onze Belgische correspondent) De Belgische vereniging van kinder artsen en de huisartsen, aangesloten bij de Belgische artsenfederatie, hebben het Belgisch nationaal werk voor kinderwel- zyn laten weten dat zy voortaan hun medewerking zullen weigeren aan de consultatiezittingen voor zuigelingen van deze instelling. Het nieuwe conflict is ontstaan nadat een vrouwelijke arts door een socialisti sche vereniging, die is aangesloten bij het werk voor kinderwelzijn, werd ont slagen. Dit ontslag was het gevolg der weige ring van de arts nog langer in de in stelling inentingen te verichten. De so cialistische vereniging zou pressie heb ben uitgeoefend op de vrouwelijke dok ter om oen contract te ondertekenen in het raam van de nog steeds omstreden wet Leburton. Dit werd geweigerd door de arts. Toen deze bovendien nog opmerkingen maakte over de onbevredigende inrichting van de lokalen waar de spreekuren voor zui gelingen plaatsgrepen, werd zij ontsla gen. De Westerse geïndustrialiseerde mo gendheden zullen hun hulp aan de ont wikkelingslanden meer dan verdubbe len tot een bedrag van naar schatting 10 miljard dollar jaarlijks. Dit zou neerkomen op een bedrag van naar schatting 10 miljoen jaarlijks, bijna 2,5 maal zoveel als het tegenwoordige bedrag. De landen van het Russische blok heb ben zich niet tot het verlenen van hulp verplicht en zich onthouden van de stem ming voor de aanbeveling. Tot. nu toe heeft het Russische blok langs elke vaste verplichting geschipperd en geen aanbod tot hulpverlening gedaan. Uit solidariteit hebben nu alle kinder artsen hun activiteiten bij het nationaal werk voor kinderwelzijn opgeschort. Zij zeggen dat inentingen tegen kinderver lamming, pokken en griep geneeskundige handelingen zijn, waarbij de verantwoor delijkheid van de geneesheer betrokken is. Daarvoor zijn geschikte lokalen, goed materieel en personeel noodzakelijk, zeg gen zij. Inmiddels duren de moeizame onder handelingen tussen de afgevaardigden van de Belgische artsenfederatie en ver tegenwoordigers van de Belgische rege ring over een eventuele herziening van de wet op de ziekteverzekering eindeloos voort. Verwacht wordt dat eind volgen de week de besprekingen afgelopen zul len zijn, maar men blijft pessimistisch ten aanzien van het resultaat. geval heeft voorgedaan. De cijfers voor de voorafgaande 24 uur waren respec tievelijk 17 en 15. Ofschoon dr. MacQueen deze cijfers hoopvol noemde, vond hij het toch te vroeg om te verklaren dat de tyfus- epidemie op zijn retour zou zijn. Sinds het begin van de epidemie zijn er 351 mensen in ziekenhuizen opgeno men. Van 302 staat het vast dat zij aan tyfus lijden. Tot dusverre is er één do delijk slachtoffer gevallen, een bejaar de vrouw. Zij overleed kort nadat de epidemie begon. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag heeft gisteren meegedeeld, dat schepen, die Schotland hebben aangedaan, door de Nederlandse autoriteiten gecontroleerd zullen worden op tyfusgevallen, wan neer zij een Nederlandse haven bin nenlopen. Op de luchthavens wordt nog geen controle uitgeoefend. De ervaring heeft de autoriteiten geleerd dat medische controle op luchthavens voor dit type epidemie gewoonlijk niet uitvoerbaar is. Het Nederlandse jeugd Rode Kruis zal honderd geschenkpakketten, met o.m. speelgoed, voor de jeugdige slachtoffers van de tyfusepidemie in Schotland ver zenden. De pakketten worden per vlieg tuig verstuurd aan het Britse Rode Kruis, dat voor de distributie zal zor gen. Ook in Eskilstuna in Zweden is een ge val van tyfus gesignaleerd. Het betreft een 12-jarige jengen, die in een zieken huis is opgenomen. Voor zover men weet. houdt dit ziektegeval echter geen verband met de situatie in Aberdeen. Paus Paulus VI heeft zijn goedkeuring gehecht aan een document waarin ver klaard wordt dat aan mensen die be schikken dat hun stoffelijk overschot ge cremeerd moet worden, in plaats van begraven, niet meer de sacramenten ge weigerd mogen worden. Dit document is aan de fewsschoppen toegezonden. Hoewel duidelijk wordt ge maakt dat de Kerk de praktijk van lijk verbranding niet aanbeveelt, betekent dit docuinent in feite een herroeping van een decreet van 1886 tegen crematie. Paus Paulus stelt in zijn verklaring dat het anti-godsdienstige karakter van toe passing der lijkverbranding minder scherp is geworden en dat de Kerk re kening houdt met nationale en gewich tige economische en hygiënische motie ven. (Van onze speciale verslaggever) Slechts met de grootste moeite hebben luchthaven- en rijkspolitie en de marechaussee gisteren even na één uur de Beatles veilig Schiphol kunnen binnenloodsen. Onder het gekrijs van 3000 tieners, verspreid over prome nades en op daken van vier verschillende gebouwen, stapte het beroemde viertal uit de Caravelle uit Kopenhagen. Toen de Beatles eenmaal de trap waren afgedaald stormden plotseling honderden mensen en ondanks de scherpe bewaking toch binnengeglipte tieners naar voren. Zij dreigden de Beatles onder de voet te lopen. Slechts door zich in een kring rond hen op te stellen en hen zo, trappend en klappen uitdelend aan het opdringerige publiek, naar de ontvangsthal te begeleiden, kon de politie de Beatles zon der kleerscheuren binnen brengen. Intussen hield het gegil van de opge wonden tienerschare onophoudelijk aan. De Verenigde Staten en Rusland heb ben bekendgemaakt dat hun eerste ge zamenlijke ruimteproject, een program ma voor weersatellieten, eind dit jaar in werking zal treden. De twee landen hebben tevens besloten tot samenwerking op het gebied van ruimte-biologie en medisch onderzoek. Al een uur tevoren waren er een paar honderd jongelui op Schiphol aanwezig, onvermoeibaar Beatles-songs zingend en hun liefde voor de Beatles uitschreeu wend. Allengs groeide het aantal en om één uur bevonden zich volgens de schat tingen van de politie zeker 3000 jongeren op de luchthaven. Een politieman zei ons: „Een aantal dat groot genoeg is om heel gekke dingen te doen. Mochten ze los kunnen breken, geloof dan maar van mij dat ik de benen neem". Herhaaldelijk moest de politie in actie komen toen jongelui via daken probeer den het platform te bereiken. Toen de Beatles als laatsten uit het vliegtuig stap ten, zich de lange, door de wind beroerde haren uit de ogen wrijvend, kende het enthousiasme geen grenzen. De aandacht van de politie verslapte even oindat rond het viertal een groot gedrang ontstond. Onmiddellijk glipten tieners door de controle en brachten sa mendrommend rond de Beatles de polity tot wanhoop. De Beatles waren getooid met Volendamse bontmutsen, hen aange boden door het uit vier meisjes bestaande ontvangstcomité en droegen bossen fraaie bloemen, die zij hadden gekregen van S.A.S.-stewardessen. Enigszins beduusd en ook wel nerveus verdwenen zij in de perskamer, waar zij heel wat rustiger op de verschillende vragen antwoordden, onder het scherpe licht van t.v.-lampen. Beatle Paul McCartney toonde zich de meest onbevangene van het viertal. Hij antwoordde links en rechts op al de op hem afgevuurde vragen, vrij serieus, hoe wel met een ondertoon van ironie. Hij toonde zich verbaasd over de enorme be langstelling en over het gekrijs waarmee hij door de Nederlandse tieners was be groet. Bovendien was hij verheugd dat. naar hij had geboord, in Nederland goéd Engels werd gesproken en verstaan, het geen zeker bij het optreden van pas zou komen, meende hij. Toen men vroeg hoe lang hy dacht dat de populariteit van de Beatles nog zoji duren antwoordde hy, schouderophalend: „Dat kan mij niet schelen, zo lang er publiek is dat ons leuk vindt, gaan wjj door". Over het aantal grammofoonplaten dat inmiddels van de Beatles is vervaardigd toonde Paul McCartney zich zeer ver baasd, toen hij door zijn collega John Lennon kreeg ingefluisterd dat het er al 30 miljoen waren. „Oh, that is very good", reageerde hij, verbaasd. Ook werd nog gevraagd of de moge lijkheid bestond dat de Beatles een song zouden gaan zingen in het Nederlands. Hij toonde zich geen voorstander daar van. omdat ze behalve Engels en weinig gebrekkig Duits spreken en het plaatje dat zij in Duitsland in het Duits hebben uitgebracht geen succes is geworden. Foto hiernaast. Zo hardhandig moest de politie op Schiphol tegen al te opdrin gerige Beatle-fans optreden. Een agent gooit hier een jongen met het hoofd naar beneden over een hek heen. Foto onder. Hier een foto van de aankomst van het luidruchtige kwartet. U ziet John (links) en Paul (met Volendammer muts), beladen met bloemen, temidden van de grote drukte op Schiphol. Over invaller drummer Jimmy Nichols waren de Beatles uiterst tevreden. Zij hoopten wel dat Ringo Starr zich zo spoe dig mogelijk bij hen zou kunnen voegen, omdat zij gevieren meer populariteit ge nieten en in hechter verband tot betere successen kunnen komen. Hij zal vol gende week echter ook nog niet mee kunnen naar Hong Kong, waar de Beatles dan optreden. Na de persconferentie werden de Beatles in de looppas naar het platform gebracht, waar zij in twee witte Chevro- lettes stapten en via een zij-uitgang ra ting Amsterdam (Doelenhotel) gingen, e engrote schare tieners, die zich had op gesteld bij de hoofduitgang hevig teleur stellend. De directies van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij N.V. en van de Twent sche Bank N.V. delen mede, dat bespre kingen gaande zijn over een fusie van beide bedrijven onder één nieuwe naam. Indien de directie van de Nederland sche Bank haar toestemming daarvoor zou verlenen en de raden van commis sarissen het fusieplan zouden goedkeu ren, zal een bericht aan aandeelhouders uitgaan. Het plan behelst dat de Nederlandsche Handel-Maatschappij aan aandeelhouders van de Twentsche Bank het aanbod doet hun aandelen te ruilen tegen aandelen Nederlandsche TIandel-Maatschappij N.V. op de voet van nominaal 1000,- aandeel de Twentsche Bank N.V. tegen nominaal 1000.- aandeel Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V., zulks nadat de Neder landsche Handel-Maatschappij in verband net de fusie uit haar stille reserve aan ïaar aandeelhouders een uitkering van 7,5 pet. in aandelen zal hebben gedaan. De Nederlandsche Handel-Maatschap- uj werd in 1824 opgericht door koning Willem I. Haar balanstelling per 31 de cember 1963 beliep ruim 2823 miljoen. De Twentsche Bank werd opgericht in 1861. De balanstelling per 1 januari 1964 beliep 1791 miljoen. Beide banken be horen met de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank tot de vier groot ste bankinstellingen van Nederland. Het Doelenhotel, waar de Beatles logeerden, is de hele nacht extra zwaar door de politie bewaakt. Van af het moment dat de vier het deftige hotel binnenkwamen, heeft de gehele omgeving gegonsd van bedrijvigheid. Spreekkoren en uitgelaten joelende jongelui gaven de politie handen vol werk. By de aankomst van de Beatles hadden de verpleegsters van het aangrenzende Binnengasthuis de beste plaatsen: aan alle vensters ston den zwaaiende zusters. De hele dag is de omgeving van het Doelenhotel, de plaats waar eens Rembrandt zijn Nachtwacht schil derde, „bezet" gehouden door jonge lui. Om op alles voorbedacht te zijn had de rijkspolitie te water aan de achterkant van het hotel, waar de Beatles hun kamers hadden, drie schepeiT gestationeerd, om enthousias telingen het overzwemmen te belet ten. Er werden enorme stapels brieven en telegrammen aan het hotel afge leverd, evenals vele boeketten bloe- 1 men. De telefoniste had het ver- schrikkelijk druk met het afpoeieren f van telefoontjes van mensen die vroe gen: „Kunt u mij even met een Beatle verbinden?" VAN ONZE ADVERTEERDERS Elders in dit blad vindt u de uit slag van bovenvermelde prijsvraag. De gelukkige winnaars wensen wij van harte proficiat en tot de min der fortuinlijke lezers en lezeres sen: volgend jaar beter. Alle prijswinnaars ontvangen nog schriftelijk bericht. (Advertentie) deens zeer fraaie vorm I voor woonkunst op z-n besl grote markt 50 catharinastraat 4 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) 104e JAARGANGNo. 24603 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Haikx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 'f Wesfende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERPA6 6 JUNI 9o a Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Breda heeft ook goed werk voor U Inl. ma. t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. bescherm uw huid met hamol ultra PHILIPS lectuurm e n ui Twintig jaar geleden, bij het krieken van de dag, begon de grootste militaire operatie uit de geschiedenis. Zes juni 1944 was D (van „Decision")-day. Wij wijden aan dit grote gebeu ren, dat de bevrijding van Europa inluidde een hele pa gina. Pag. 14. Zestig jaar geleden begon de Japans-Russische oorlog. Een bloedige strijd tussen twee ster ke tegenstanders. Het merkwaar dige relaas van die oorlog vindt u op pag. 8. Na rijp beraad heeft een jury van deskundigen de prijswin naars van onze grote pinkster prijsvraag aangewezen. Het ju ryrapport, alsmede de lijst van gelukkigen vindt de lezer op pag. 10. De Beatles en tal van andere teeneridolen confronteren ons met het verschijnsel van de muziek voor een hele generatie. Music for the millions. Onze muziekmedewerker geeft er een beschouwing over op pag. 15. Onze lezers zijn weer aan het woord op onze pagina „Papier voor uw Pen". Vandaag storten zij zich o.a. op één onzer lezers, de heer A. Kanis uit Breda, die een hondloze maatschappij voor staat. Van de reacties eten de honden geen brood Pag 19. Onze theologische medewerker, drs. Wouters Sm. vervolgt van daag zijn reeks artikelen over het Existentieel denken. Deze keer bespreekt hij de filosofie van Heidegger. Pag. 8. En zoals gewoonlijk: een royale sortering interessante en gees tige bijdragen, puzzels en nog veel meer. AUSTRALIË en Indonesië zijn overeen gekomen gezamenlijk de gemeenschap pelijke grens op Nieuw-Guinea in kaart te brengen. ULBRICHTS „loonzakje" bevat iedeer maand 5000 mark. Bovendien mag hij maandelijks 3000 mark aan onkosten in rekening brengen. Dit heeft zijn naar het Westen gevluchte persoonlijke assistent onthuld. ZIGEUNERKONING Koka Petaio zal niet voor de Haagse rechtbank behoeven te verschijnen om zich te verantwoorden voor het inwisselen van onechte munten. Hij heeft beloofd het desbetreffende grenswisselkantoor schadeloos te zullen stellen. OP SLAG GEDOOD werd gisteren een 24-jarige man uit Zutphen, toen hij op de IJselbrug door het stoplicht reed, ter wijl de brug voor de scheepvaart ge opend was. Daardoor botste hij tegen een boog van de brug. NA EEN tournee door de Sovj#t-Unie is Marlène Dietrich gisteren in Parijs aangekomen. Ze was vol lof over Rus land. waar ze volgend jaar hoopt terug te komen. MAANDAG komt de Veiligheidsraad bijeen voor een debat over de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. ZUID-AFRIKA is om politieke redenen uit de Wereldpostunie gezet, aldus is in Wenen besloten tijdens een stormachtig congres, dat tweemaal door wanordelijk heden werd onderbroken. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1