Botsing tussen geloof en wetenschap irreëel Coopvaert Het Nederlands Spoorwegmuseum wordt door een vrouw bestuurd HERM Doel gericht op binding van handicap en arbeid Lancering ..Europa-I geslaagd heetman Haar benoeming: een hommage aan haar vader IAILLIAN0 Objectiviteit weinig meer dan mythe Frequentie mobilofoons veranderd Prinses Desiree van Zweden getrouwd VANDAAG WORDT D-DAY HERDACHT Bijeenkomsten in Normandië Zij is een wandelende encyclopedie Amsterdamse brandweer perste door DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JUNI 1964 Mgr. Bekkers tot Nijmeegse studenten ONMACHT GELOOF Koekjes en banket toch niet duurder Advies aan Johnson: Oorlog in Vietnam flinker aanpakken SPECIALISATIE DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Vier doden bij fabrieks-explosie in Schotland Min. Biesheuvel bij gesprek vakbonden A. V.O.-CONGRESDEN BOSCH B'lij met adviescommissie N.T.B.: Opera zal niet verdwijnen 20 leschermin een 3e constructie, hg en vormgeving. 'Z/sr ££ws vco# 'S/T .V'W.V OA&£ '/9A/0£{<4/?&. £DfS£fiV/C£GÏfrrS. Cadzand De verhouding van geloof en wetenschap is een probleem ge worden, omdat zowel de weten schap als de theologie de preten tie koesterde, dat men het wel wist. Met deze nieuwe benadering van de veelbesproken spanningen tussen geloof en wetenschap heeft mgr. \V. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, de lustrumvierende studenten van de Universiteit van Nijmegen verrast, toen hij gister middag voor hen een inleiding hield. De bisschop benadrukte de nieuwe ontwikkeling binnen we tenschap en theologie, welke wel veel onzekerheden laat, maar daar door tevens weer alle ruimte geeft aan het geloof. Het probleem geloof-wetenschap ligt 1 volgens mgr. Bekkers niet zozeer in het weten van de wetenschap als zodanig, maar in iets bijkomstigs, namelijk in de aanmatigende overmoed, die de plot selinge opbloei van de wetenschap na de renaissance heeft vergezeld. Toen dach ten de wetenschappers, dat zij zuiver en objectief kenden ofschoon denken toch die twijfel aan het weten insluit. De oplossing van de verhouding ge loof-wetenschap moet dan ook niet wor den gezocht in een soort synthese of compromis op het menselijk niveau van wederzijdse erkenning. Dit is niet de weg om pretenties aan te pakken. Dit geldt aldus mgr. Bekkers evenzeer voor de theologie, want ook de theologie heeft zekerheid geponeerd, toen ze zich ging bedienen van het rationele en lo gische denken van de Griekse wijsgeren. Zowel de profane wetenschap als de theologie pretendeerden eeuwige zeker heden te bieden. Immers zekerheid is geen zekerheid, wanneer ze geen eeuwigheidswaarde heeft. Die pretentie is nu wel verdwe nen. zowel bij de beoefenaars van de wetenschap als van de theologie. De theologie is bescheiden gaan spreken van: „gelovig overdenken van het heils-, mysterieZij heeft ontdekt dat God in het spreken tot de mens zich ook bin nen onze historie heeft geplaatst. De uit leg van de openbaring staat reeds bin nen dezelfde historie en kan daarom richtingwijzend worden, niet meer voor de mensen van vroeger, maar voor de mensen van nu; en straks voor de men sen van dan. In verband hiermee merkte mgr. Bekkers op, hoe juist wetenschaps beoefenaars dit erkennen van niet te weten en soms hebben toegejuicht. Heb ben zij niet van een historisch gebeu ren gesproken, toen de Nederlandse bis schoppen in hun verklaring van augus tus 1963 over het vraagstuk van ,,de pil" schreven het nog niet weten? Niet alleen de theologie heeft haar be trekkelijkheid ontdekt. Dat heeft ook de wetenschap gedaan zelfs de wereld van de natuurwetenschappen; zij erkent he den, dat de objectiviteit weinig meer dan een mythe is. ..Tot dezelfde conclusie moeten we ook komen, zo verklaarde mgr. Bekkers, wanneer we nadenken over het belang, de onmisbaarheid van de hypothese. Hij of zij, die wetenschap beoefent, kan nog zo graag teruggaan naar het onderzoek van de eerste oorzaken, maar er wordt beoefenaars, dat al hun werk maar een kort leven beschoren is. De mens is gedwongen tot specialisatie, ook al heeft hij dan duidelijk de menselijke ervaring van tekortschieten. Maar hij niet alleen ook degenen tot wie hij zich richt. Wij zien dat, aldus mgr. Bekkers, in het gewone leven bij mensen die in con tact komen met de nieuwe theologie, met nieuwe theorieën omtrent de Kerk. De klacht van wegvallen van alle hou vast" heeft in onze dagen een bepaalde vertrouwelijke klank gekregen. „Dat zelfde gevoel van ontoereikendheid is er ook als er contacten komen met men sen uit andere wetenschappen, b.v. met historici. En als er dan ervaren wordt, dat de theologie, waarnaar de christen toch een zeker heimwee heeft of een bepaalde voorkeur doet uitgaan, een bijdrage levert, die echt niet bij is. Of omgekeerddat geschiedenis niet he lemaal in de maat loopt met de theolo gie!" In tegenstelling tot aanvankelijk ver strekte inlichtingen deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee. dat de subsidiemaatregel die verhoging van de broodprijs ten gevolge van de nieuwe tarwe-richtprijs onnodig maakt ook geldt voor de uitsluitend uit tarwe ver vaardigde consumptieartikelen. Koekjes, banket, beschuit, biskwies, vermicelli, macaroni en dergelijke worden dus door deze tarweprijsverhoging evenmin duur der. De Amerikaanse ministers van buiten landse zaken en landsverdediging, Rusk en McNamara, hebben president Johnson, na het topoverleg in Honoloeloe, voor gesteld maatregelen te treffen om de strijd in Zuid-Vietnam tegen de commu nistische verzetslieden krachtiger te doen voeren, zonder evenwel de vijandelijkhe den naar Noord-Vietnam uit te breiden. Eit houdt in dat de grondslagen voor de strijd tegen de Zuidvietnamese commu nistische Vietcong ongewijzigd blijven. Tevens werd Johnson geadviseerd de economische en militaire hulpverlening aan Zuid-Vietnam, binnen de lijnen der huidige Amerikaanse politiek en strate gie, uit te breiaen Johnsons raadgevers menen dat onder de huidige omstandigheden niet moet worden overgegaan tot aanvallen op het communistische Noord-Vietnam, dat de Vietcong steunt. Dit houdt in dat de Amerikanen de aanvoerlijnen tussen Noord- en Zuid-Vietnam niet zullen aan vallen, terwijl ook de Noordvietnamese basissen, van waaruit de Vietcong wordt bevoorraad, buiten schot zullen blijven. In Laos hebben Pathet-Laotroepen in tussen weer een nieuwe aanval gedaan op neutralistische stellingen. Rusland heeft Engeland verzocht het Poolse voorstel tot een vijf-mogendheden- conferentie te willen steunen. De Sovjet- Unie is er al mee akkoord gegaan. Polen heeft destijds voorgesteld dat Rusland en Engeland als voorzitters van de Geneefse conferentie van 1962 samen met India, Canada en Polen de drie leden van de internationale controlecom missie voor het gebied zo spoedig mogelijk in Zwitserland bijeen zullen, komen. MGR. BEKKERS aan hem getrokken: hij staat in dienst van de gemeenschap. De wereldvreemde, geïsoleerde kamergeleerde bestaat niet, mag ook niet bestaan. Juist tegenwoordig legt de wetenschap enorme problemen op zijn bureau. De mensen moeten kunnen leven. De proble men van geboorteoverschot, overbevol king, onderontwikkeling moeten opge lost. Economische problemen dulden nauwelijks uitstel... De wetenschap moet iets bieden, er wordt op resultaat gewacht In zulk een situatie wordt de hypothese noodzakelijk, ook het probe ren, en wordt dus ipso facto de onzeker heid, de veronderstelling als efficiënte methode in de wetenschapsbeoefening ingevoerd. De mens, tot de bevinding gekomen dat het voor hem niet wegge legd is om ooit terug te gaan tot de eerste oorzaken, spreekt, aldus mgr. Bekkers, hiermee een duidelijke belij denis van menselijke onmacht. Mgr. Bekkers ging vervolgens in op hedendaagse problemen van weten schapsbeoefening, zoals de spoedige ver oudering van de wetenschappelijke re sultaten, de hoofdzaak van specialisatie en het schrijnend besef bij wetenschaps in het laatste deel van zijn rede ver klaarde mgr. Bekkers zich te hebben willen realiseren, dat het er hier gaat om een probleem van mensen. En hij zei verheugd te zijn dat het mogelijk is om het vraagstuk te bezien vanuit een pastoreel gezichtspunt en dat al direct gesteld mag worden, dat vooral de gelo vige mens in zijn wetenschappelijk werk een steun vindt in de kracht van zijn ge loof, geloof in het leven, geloof in de medemens, geloof in de wereld, en dat dit probleem zinvol is. Het zou beter zijn te spreken van een verhouding van geloof en wetenschap dan van een tegenstelling tussen beide. Voor de wetenschapsbeoefenaar is het leven, gebaseerd op de stelling „tegen feiten valt niet te redeneren" een fictie geworden. Daarentegen is voor hem het leven, waarin aanvaarden en geloven plaats heeft, werkelijkheid. Het is geen schande om vanuit eigen onmacht en vanuit de eigen twijfel aan het eigen geweten, tot Hem te gaan, die al het menselijke weten oneindig over treft, en Hem te vragen ons schrale beetje geloof te vermeerderen. En het is voor de wetenschapper geen schande om de beperktheid van de menselijke geest, het toeval, het moeizame tasten, het veronderstellen, aanvaarden en gelo ven te accepteren als onmisbare facto ren in de wetenschapsbeoefening, en te erkennen dat we van het enorme geheel nog maar zo weinig weten". Mgr. Bekkers besloot met de vergelij king: „En al voelt u misschien ook de neiging om, als u het geloof met een klein bootje wilt vergelijken, die kennis dan toch maar tot een trotse driemaster of een volwaardig zeekasteel te maken, dan toch is het zo, dat ze allebei bezig zijn met te dobberen op een oneindige zee. waaronder een vrijwel onbekende oceaanbodem en waarboven een onbe kende kosmos En als hier de weten schapper zijn geloof belijdt in ongeken de perspectieven van de wetenschap, is er de gelovige mens met zijn zekerheid van het heilsperspectief, maar in die wijdheid hebben ze beide de ruimte, zo veel ruimte dat de botsing ireëel is". (Advertentie) Bij een explosie, die zich vanmorgen, vrijdag vroeg, in een meelfabriek te Paisley (Schotland) heeft voorgedaan, zijn vier mensen om het leven gekomen. Een gewonde, die er ernstig aan toe is, is in een ziekenhuis opgenomen. De fabriek, die meelprodukten aan het Britse hof leverde, is veranderd in een puinhoop. In de lucht tussen de verwoes te verdiepingen, hangen verwrongen ma chines en ketels. Tientallen politiemannen, brandweer lieden, arbeiders en andere personen zochten vanmorgen onder het puin naar mogelijke overlevenden. Aan de bespreking die de ministers van Economische Zaken, van Financiën en van Sociale Zaken woensdag 10 juni met vertegenwoordigers van het N.V.V., het C.N.V. en het N.K.V. zullen hebben, zal ook de minister van Landbouw deel nemen, zo vernemen wij thans. Zoals bekend hebben de vakbonden om deze bespreking verzocht. Zij vindt plaats op het ministerie van Economische Za ken. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus heeft aangekondigd, dat de brandweren en alle andere mobilo foongebruikers in ons land in de ko mende vijf jaar van frequentie zullen moeten veranderen. Een en ander houdt verband met een nationale frequentie sanering. Dit is nodig geworden om ook in de toekomst te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar mobilofoonfre quenties. De (hoge) kosten, verbonden aan de frequentie-wijziging, komen ten laste van de mobilofoongebruikers. Mr. Toxopeus heeft bovenstaande mee- ge eeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-Tweede Kamerlid Bruggeman. Deze had als kostenbedrag voor de frequentiewijziging van de Apeldoornse brandweer 38.875 genoemd. De heer Bruggeman meende, dat de fre quentiewijziging te wijten zou zijn aan de NAVO. Dit wordt echter door minis ter Toxqpeus ontkend. (Van onze verslaggever) Twee dagen, gisteren en vandaag, con- gresseert in Den Bosch de Nederlandse Vereniging A.V.O., welke zich bezig houdt met de sociale revalidatie van mindervaliden. Gisteren was het in hoofdzaak een dag van bezinning op het werk, terwijl men zich vandaag met wat minder zakelijke zaken zal bezighouden en o.a. een bezoek zal brengen aan „De Wijnberg" in Grave om er kennis te nemen van de onderw^smogelykheden voor blinde meisjes. Doel en wezen van de A.V.O. kregen in feite hun neerslag in een nota van het hoofdbestuur, waarin een aantal Soms leidt de directrice zelf be zoekers rond. Je kunt je geen des kundiger gids wensen. Het bestuur van de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond zegt met vreugde ken nis te hebben genomen van de benoeming van een commissie die advies moet uit brengen over de vorm, waarin aan de opera in ons land gestalte moet worden gegeven, „omdat daardoor is komen vast te staan dat cle Nederlandse Opera niet zal verdwijnen". Tevens acht het bestuur het besluit van de staatssecretaris een duidelijke veroordeling van het beleid van de directie en het stichtingsbestuur van de opera. Uit de samenstelling van de commissie kan volgens de N.T.B. af geleid worden dat de regering bereid is de opera uit zijn „provinciale status" te verheffen tot het niveau van nationale muziekdramatische instelling. (Advertentie) Geleerden op de lanceerbasis Woomera in Australië hebben meegedeeld dat de lancering van de Blue-Streak-raket is verlopen zoals men verwacht had en dat de raket zichzelf in een vooraf bepaald doelgebied boven de Indische Oceaan heeft vernietigd. De lancering schijnt naar de woorden van de geleerden „in alle opzichten een volledig succes" te zijn geweest, wat men zeker zal weten als alle rapporten van volgstations onderweg binnen zijn. De raket, die de naam „Europa 1" ge kregen heeft, moest neerkomen ergens langs een lijn die zich van West-Austra- liê uitstrekt tot de Indische Oceaan. Prinses Desiree van Zweden is gisteren in het huwelijk getreden met de Zweedse edelman Niclas Silfverschioeld. De plech tige huwelijksinzegening vond plaats in cle kathedraal van Stockholm en werd door vele vorstelijke en adellijke perso nen uit lieel Europa Bijgewoond. De knappe, 26 jaar oude prinses, droeg een bruidsjapon van witte duchessekant, opgesierd met een gouden diadeem van koningin, Josefine, parels en diamanten. Koning Gustaaf Adolf van Zweden, de grootvader van Desiree, „gaf de bruid weg". Desiree verloor haar vader, prins Gustaaf Adolf, bij een vliegramp in 1947. De 29-jarige bruidegom, die twee van de grootste landgoederen in Zweden bit- zit, schoof voor de ogen van het Zweed se publiek, dat de plechtigheid via de televisie kon volgen, een witgouden trouwring aan de vinger van zijn bruid. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordigers van regerende vor stenhuizen van Europa. Voorts waren aanwezig het voltallige corps diplomati que, vertegenwoordigers van de Zweedse regering, de volksvertegenwoordigers en andere hoge Zweedse functionarissen. Onder de aanwezige koninklijke gasten waren koningin Ingrid van Denemarken, haar dochters Margarethe, Benedikte en de aanstaande Griekse koningin Anne- Marie, graaf Charles Albert Ullens de Schooten en zijn vrouw, gravin Madelei ne, als vertegenwoordigers van het Bel gische koninklijk paar en prinses Alice, gravin van Athlone. als enige vertegen woordigster van het Britse koninklijk huis. conclusies voor het toekomstige werk is vervat. Deze nota is het resultaat van een studie en vele besprekingen in en na het congres, dat vorig jaar in Zee land werd gehouden. Ten aanzien van taak en plaats van de A.V.O. in het Ne derland van vandaag kan de vereniging haar historische ontwikkelingsgang on verkort voortzetten. Particulier initiatief en overheidszorg dienen hand in hand te gaan ter bevordering van het alge meen welzijn van de mindervaliden in de gemeenschap. De kern van de A.V.O.- gedachte is nog altijd de verbinding tus sen handicap en arbeid. „Bij alle waar dering" aldus de nota, „die er bestaat voor de tot stand gekomen overheids voorzieningen, schuilt in het verder ver beteren van deze voorzieningen toch het gevaar, dat de neiging bij de gehandi capten mee te werken aan inschakeling in het arbeidsproces gaat verzwakken. De vraag dringt zich op, of de minder- valide en zijn omgeving niet tegen zich zelf moet worden beschermd, als men nagaat wat er rondom de invoering van de Interim-wet Invaliditeitsrentetrekkers is gebeurd. De Vereniging A.V.O. zal niettemin krachtig en permanent een be roep op overheid en maatschappij moeten doen om de nog steeds bestaande leemten in het geheel van sociale verze keringswetten en sociale overheidsvoor zieningen in de welvaartsstaat op te vul len. Daarbij wordt speciaal gedacht aan een volksverzekering voor zware en langdurige geneeskundige behandelings- en verpleegrisico's. In plaats van de heer J. Raaymakers die namens de provin cial e raad van Noord-Brabant zitting had in het hoofdbestuur werd benoemd de heer F. de Leeuw. 160 MILJOEN JAAR oud is dit stuk ver steende boomstam uit PatagoniS, één van de veie honderden bezienswaardigheden in de SCHATKAMER ONDER DE LIJNBAAN Expositievan edelstenen, mineralen,fossielen antiquiteiten etc. Diamantslijperij in bedrijf. Geopend elke dag van 9-5 uur. Toegang vrij. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 r'dam Vandaag zullen op de stranden van Nor mandië talrijke herdenkingsplechtig heden gehouden worden waaraan voor aanstaande vertegenwoordigers van de geallieerden uit de tweede wereldoor log deelnemen. Maar de grote „sterren" van de invasie, zoals generaal Eisenho wer en Montgomery, zijn er niet hij. De president van de V.S. wordt vertegen woordigd door generaal Omar Bradley, die het eerste Amerikaanse leger aan voerde op „D-day". Verder zullen nog een twintigtal Amerikaanse generaals of admiraals bij de plechtigheden aan wezig zijn, onder wie generaal Maxwell Taylor, de huidige voorzitter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven, generaal Ridgway en generaal Lemnitzer, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. Koningin Elizabeth van Engeland wordt vertegenwoordigd door de Engelse am bassadeur in Parijs, sir Pierson Dixon. Ook de Engelse regering zal vertegen woordigd zijn. evenals die van Frank rijk, Nederland. België en Noorwegen. Behalve vooraanstaande figuren zijn er ook minder bekende, wier roem sneller verbleekte, zoals korporaal John Steele, die urenlang aan de koorden van zijn valscherm, dat vastzat aan een kerk toren, heeft gehangen, en Robert Mur phy, de eerste „G.I.", die per valscherm neerkwam in Sainte-Mère l'Eglise. Zij zullen zaterdag, evenals dat twintig jaar geleden het geval was, weer uit de lucht komen vallen. Op tal van begraafplaatsen worden de doden van de invasie in Normandië herdacht. (Van een bijzondere medewerker) Een vrouw vervult de directeurs functie van het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht: Ma- rie-Anne Asselberghs. Ze vindt het zelf niet opmerkelijk, deze voor een vrouw zo unieke functie te bekleden in een bedrijf waar de techniek de hoofdtoon voert. Ze zit er nu al zolang in dat ze de tijd wel heeft gehad aan het idee te wennen: Meer dan 25 jaar geleden trad zij in dienst van het museum. Een jubileum heeft ze echter niet gevierd - ze vindt zichzelf niet zo belangrijk, het museum is alles voor haar. Ze spreekt dan ook steeds over „wij". Maak ik daar een opmerking over, dan bekent ze ietwat verlegen. „Ja, ik zeg altyd „wij", want het is zo vervelend steeds „ik" te zeggen". Mej. Asselberghs is sinds 1 februari 1960 directrice. Haar vader, de heer Hen ri Asselberghs, bekleedde 26 jaar (van 1927 - 1953) de directeursfunctie. Tot 1 januari 1960 bleef hij het Spoorwegmu seum als adviseur dienen. Op het af scheidsdiner bood de president-directeur van de N.S., ir. J. Lohmann, hem het mooiste geschenk aan dat hij ooit kon krijgen. ..Wij hebben besloten uw doch ter Marie-Anne met ingang van een nog nader te bepalen datum tot directrice te benoemen," zei hij. ,,Ik beschouw dit als een bekroning van mijn werk", antwoordde de heer Asselberghs. Marie- Anne zei hetzelfde. Ze kon dat doen, want ze was toen al ruim 22 jaar aan het museum verbonden, eerst als assis tente van haar vader, later als conser vatrice. Als jong meisje is ze dit uitgesproken mannenbedrijf binnengestapt. Wanneer haar vader rustig wilde werken ver koos hij daarvoor de avonduren. Marie- Anne, gymnasiaste, vergezelde hem dan want in de museumpanden was 't heer lijk rustig studeren. Als ze haar werk af had, ging ze door het museum dwa len. Zo kwam ze reeds als jong meisje een technische wereld binnen. Toen ze achttien was en haar eindexamen ach ter de rug had, werd ze assistente van de directie. Ze had er nog nooit over gepiekerd, dat ze ook een ander beroep had kunnen kiezen Eind 1959 verscheen er een fraai uit gevoerd boek: „Het IJzeren Paard". Het was mejuffrouw Asselberghs die het samenstelde. Hierin heeft ze een groot gedeelte van haar kennis over de spoor weggeschiedenis kunnen spuien. „Het moest een gezellig boek worden, had de uitgever gezegd", zo vertelt ze. ,,Ik heb daar zoveel mogelijk naar gestreefd. Maar ik kon niet nalaten achterin het boek wat wetenschappelijk verantwoor de gegevens op te nemen". Ze is een bijna onuitputtelijke bron voor informatie over de geschiedenis van. het transport per rail. Redacties van dag- en weekbladen weten haar voor informaties te vinden. Hobbyisten doen meermalen een beroep op haar kennis. Toen een paar jaar geleden een dag blad in een prijsvraag een geniepig vraagje over spoorweggeschiedenis ver werkte, stond haar telefoon roodgloei end. Misschien kent u het spoorwegmu seum. U weet dan wat er alzo aan in teressante dingen te vinden is. Behalve de historische locomotieven, trein- en tramstellen, wagons en stoommachines, ziet men er modellen van spoorbrug gen. schilderijen en panelen, litho's en tekeningen; een zaal met voorwerpen die betrekking hebben op het seinwe- zen; een collectie petten van alle perio den en alle rangen die ooit hebben be staan. Het museum bezit b.v. de wikkel van een chocoladereep die in 1931 bij de opening van de eerste elektrische spoor lijn in Noord-Holland in de handel werd gebracht: een leesboek uit 1844, geti teld ..Spoorwegreisje van Marinus en Daatje" dat verhaalt van de kinderen- van-toen die in gedachten heel ver weg reisden. Misschien wel 20 kilometer ver. Welke zorgen heeft mejuffrouw Assel berghs als directrice? „O, zoveel. Ik zou bijvoorbeeld graag willen uitbreiden. Wat u hier ziet is lang niet alles wat we hebben. Onder het Amsterdamse Amstelstation hebben we ontelbare stuk ken in depot. Hier hebben we bij lange na geen ruimte genoeg. Zo af en toe maak ik zo'n wens openbaar in de hoop dat hij eens zal worden vervuld." Van de historisch-technische kant van het spoorwegbedrijf is er niet veel dat ze niet weet. Wat de hedendaagse tech niek betreft daarmee is ze niet tot in details op de hoogte. ,,De ontwikkeling gaat te snel om dat allemaal tot in de puntjes bij te houden" bekent ze. In de zaal waar met behulp van kost bare maquettes de technische ontwikke ling van de N.S, voor de bezoekers aan schouwelijk wordt gemaakt, loopt nu een schoolklas rond. Juffrouw Asselberghs laat er een wakend oog over gaan. Zou een van die knapen vragen: „Hoe breed was vroeger het spoor?", of: „Wanneer is de Arend uit de denst genomen??' of: „Hoeveel vlampijpen had de SS-13?" dan krijgt hij daar zonder een ogenblik bedenktijd het juiste antwoord op. De functie van Marie-Anne Asselberghs is uniek in de wereld. Haar kennis van de ontwikkeling van de ijzeren wegen en de dito paarden ook. DICK DIJS Ongeveer 150 Amsterdamse brand weerlieden hebben gistermorgen ge durende bijn;i een uur de binnen plaats van het stadhuis bezet gehou den tot b. en w. van Amsterdam be reid bleken een petitie met looneisen in ontvangst te nemen. De brandweerlieden hielden eerst een protestmars door de stad, met toestemming van de politie. Zij voer den spandoeken mee met de leuzen „huis en goed door ons gered, maar het salaris Is nog pet" en „alleen goed om te blussen, maar b. en w. nemen ons er tussen". De leuze, gelicht tegen de wethou der voor personeelszaken, de heer J, Tabak: „we lieBben tabak van Ta bak", werd om tactische redenen op gerold. Na een kalme mars door de stad, arriveerden de ontevreden brand weerlieden voor het stadhuis, waar een bode meedeelde dat zij de bin nenplaats niet mochten betreden en dat de wethouder de petitie niet wil de accepteren. Volgens de leiders van de mars had wethouder Tabak giste ren nog telefonisch beloofd het ver zoekschrift wel te zullen aanvaarden. De demonstranten namen hier geen genoegen mee. „Wat doen we nu", vroeg hun aanvoerder. „Doorlopen", riepen de brandweerlieden en voor dat de bodes en de drie politieman nen zelfs maar in overweging kon den nemen de ijzeren hekken te sluiten, was de binnenplaats reeds bezet. Later werd van de zijde van de ge meente medegedeeld dat het allemaal op een misverstand berustte. Wet houder Tabak zou de mededeling dat men een petitie kwam aanbieden, voor kennisgeving hebben aangeno men, zonder te hebben beloofd deze ook te accepteren. De petitie werd nu aanvaard door een secretaris en kwam direct ter tafel in de verga dering van b. en w., die juist begon nen was. Voordat het zover was trokken de brandweerlieden de aandacht door (e joelen en in de handen te klappen. Ook de bruidsparen, die immer af en aan rijden bij het stadhuis, kregen een applausje. In de petitie wordt eraan herinnerd dat het besluit van b. en w. de sala rissen te verbeteren op 15 maart 1963 bij koninklijk besluit werd vernie tigd. Later waren b. en w. niet be reid op korte termijn een nieuw be sluit, overeenkomstig het voorstel van de erkende vakverenigingen, te nemen. De brandweerlieden zijn van mening dat er een te grote wissel op hun vertrouwen wordt getrokken.

de Stem | 1964 | | pagina 15