Systematische aanpak in grensprovincies gewenst Toch insteekhaven „Axelse Sassing" Verwijten aan adres van Luik Z.L.M. liep vooruit op graanprijs verhoging laabUa P« 5>tew Twee getuigen pleegden meineed onder pressie Steekspel burgemeesters van Terneuzen en Axel Benelux Congres te Rotterdam PULL-POLO's 8.95 Beiaardconcerten te Vee re BLOUSES LINGERIE BONNETERIE Meisje gedood in verkeer te Bergen op Zoom Mosselsterfte op Wadden tot staan open-weave met lange mouw met korte mouw 7.95 Overschot Kanaalschapplannen Groot industrie terrein in de maak Meisje van 15 verongelukt in Biggekerke Sleep geschenken voor jonggehuwd Hulster paar Mandement Drukwerk Gevolg van huiselijk drama te Bergen op Zoom lijdens opening Covo Axel U.T.S. Terneuzen gaat belangrijk uitbreiden 'WÈÊZ DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JUNI 1964 (Van onze verslaggever) Het achttiende Economische Be- nelux-Congres, dat gisteren in Rotterdam besloten werd, heeft de regeringen aanbevolen een stu diecommissie van regionale des kundigen in het leven te roepen ten einde tot een systematische aanpak van de ontwikkelings vraagstukken in de grensprovin cies te komen. Volgens de oor spronkelijke redactie van een des betreffende resolutie zou deze commissie moeten bestaan uit ver tegenwoordigers van de provincies Nederlands-Limburg, Luik, Bel gisch-Limburg en het gebied van Aken, maar het conngres gaf zijn voorzitter, prof. dr. A. H. M. Al- bregts, te verstaan dat ook de ont wikkeling in de gebieden Noord- Brabant, de Belgische Kempen, Zeeland en Vlaanderen de aan dacht verdient. Een warm pleitbezorger van deze bre dere visie toonde zich de directeur van het ETI-Zeeland, drs. M, C. Verburg. In zijn inleiding gaf hij een opsomming van de verkeersassen waanangs zich een toekomstige economische ontwikke ling kan voltrekken. Hij noemde behal ve de Maas in het oosten van het Mid den-gebied de assen Charleroi Brus sel Antwerpen Rotterdam en Rijsel Gent Scheldebruggen Rot terdam in het westelijk deel. Hij wees ook op de diagonale ver bindingen, zoals de e-3 weg Rijsel Gent Antwerpen Eindhoven Roergebied, Vlissingen - Noordbrabant Roergebied en op oostwest-assen als Rotterdam Roergebied, Vlissingen Noordbrabant Roergebied, Brugge Gent Antwerpen Luik en Calais Saarbrücken. In meerdere of mindere mate, zo stel de hij vast, zijn dit nog denkbeelden. Hij betoogde echter dat dit netwerk van grotendeels nog aan te leggen ver bindingen midden-Benelux en de grote steden van Nederland, Beflgië en noord Frankrijk zullen herscheppen tot de ge decentraliseerde „megalo-polis" voor de Euromarkt. Postelkanaal Om tussen de grensgebieden de eco nomische uitwisseling te bevorderen zul len dus land-, spoor- en waterwegen moeten worden aangelegd. In dit ver band hekelde hij scherp de weinig open houding van centrale administraties als Rijkswaterstaat Ten aanzien van het Postelkanaal, de waterweg die de kana- lenstelsels van Noord-Brabant en de Belgische Kempen moet verbinden, heeft Rijkswaterstaat gemeend dat zelfs een bestudering niet eens noodzakelijk is De kanalenstelsels zijn slechts bevaar baar voor schepen tot ton en om die reden zou het Postelkanaal geen nut hebben, evenmin als een verbreding van de Stop van Lozen in de Zuid- Willemsvaart. Hij onderstreepte aldus dat de regionale deskundigen gehoord dienen te worden. De problematiek van de grensprovin cies behandelde hij niet uitsluitend als een Beneluxaangelegenheid. In de EEG als geheel heeft het regionale beleid nog geen duidelijke gestalte gekregen, zei hij. Een bedrijfstaksgewijze aanpak dient hand in hand te gaan met een echt regionaal beleid. De economische mogelijkheden in de randgewesten, die beschouwd worden als reservaten van ongeschoolde pendelaars", moeten in heel Noord-West-Europa benut worden. Men ziet doodgewoon niet, meende hij, dat de ontwikkeling in het ene gewest die in het andere kan induceren, zo als de expansie van Rotterdam en het Roergebied het resultaat is van weder zijdse beïnvloeding. Hij achtte niet al leen planologische visies, maar ook actie programma's noodzakelijk. Overwinning Ook de gouverneur van de provincie Luik, de heer P. Clerdent, meende dat de ontwikkeling in de grensgebieden ge zien moet worden in het licht van de algehele economische integratie der Be- nelux-landen en die van de EEG-staten. „De provincies Nederlands-Limburg, Luik en Belgisch-Limburg vormen, samen met het gebied van Aken dé belang rijkste ontwikkelingskern van de Maas- as", zei hij. Deze gewesten achtte hij voorbestemd om een uitzonderlijke rol te spelen in de Benelux, omdat zij het gebied vormen dat Nederland met de Waalse en Vlaamse provincies van Bel gië verbindt. In Europa zijn zij gele gen in het centrum van het sterkste ge bied van de EEG, en zij maken deel uit van de streek die zich uitstrekt van Nederlands-Limburg tot Elzas-Lo- tharingen. In de samenwerking tussen Nederlands -Limburg, de provincie Luik en Belgisch Limburg kunnen de economische en soci ale oogmerken van de Benelux het best tot uitdrukking worden gebracht, stelde hij. Hij besloot met de opmerking dat verbetering van de wegen in dit ge bied en elektrificatie van de spoorwegen overwinningen zouden zijn van de Be nelux, zoals de kanalisatie van de Moe zel een overwinning van Europa is. Ook Nederlands De kalme discussie dreigde even een sensationele wending te nemen, toen het bestuurslid van de afdeling Maastricht van het Benelux-comité, drs. J. Noter- mans, de heer Clerdent in overweg mg gaf de Luikse ouders te bewegen hun kinderen niet alleen Frans, Russisch, Italiaans en Spaans, maar ook Neder lands te laten leren'. Hij waea ook cp de Waalse acties in het Land van Over maas. „Het is allemaal te veel Liège-avant-tout", zei hij, „en dat is geen basis voor 'gesprek" Voorzitter Albregts haastte zich olie op de golven te werpen door te ver klaren dat het Nederlands Benelux-comi té samenwerking beoogt met néel België, De grensprovincies van de Noord- west-Europese landen zullen in de toekomst doorsneden worden door grote verkeerswegen. Dit kaartje geeft daarvan een indruk. Ook de nationale water- en spoorwegen stelsels zullen door grensover schijdende verbindingen aaneen gesmeed worden. De situatie van de grensprovincies randgewes ten tusen hoog ontwikkelde in dustriële centra zal dan grondig gewijzigd worden. Een doelbewust regionaal beleidte voeren in Be nelux- en EEG-verband, kan daarom niet gemist worden. Ter zijde zij opgemerkt, dat in liet toe komstige landwegenstelsel vaste verbindingen over de beide Schel de-armen noodzakelijk zijn. Vol gens berekeningen van drs. M. C. Verburg zou een eventuele Wes terscheldebrug of -tunnel in 1970 reeds 7000 voertuigen per etmaal te verwerken hebben, de Zoom- weg ook 7000 en de weg Breda- Antwerpen (E10) 10.000. cultuur en taal van Walen en Vlamingen ten volle respecterend. De heer Clerdent gaf daarop gepassioneerd uiting aan zijn wil tot samenwerking. „Ik ben een man van eendracht", zei hij Tijdens de vergadering van het dage lijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij deelde de heer J. Becu mee dat de Nederlandse regering één dezer dagen genoodzaakt zal zijn de graanprij zen voor de komende oogst zelfstandig te bepalen en bekend te maken. Deze prijzen zijn nog niet vastgesteld omdat de besprekingen hierover in E.E.G.-ver- band zijn vastgelopen. Spreker zei dit voordat de prijsmaatregelen van de rege ring bekend waren. Een nieuw plan van de Europese com missie dat voorziet in een gemeenschap pelijke graanprijs voor 1966 is nog in be handeling, maar de verwachtingen ïier- over zijn niet hooggespannen. Wel ver wacht men dat de noodzakelijk geachte verbetering van graanprijzen, zoals voor zien in het zgn. plan-Mansholt, inderdaad door de Nederlandse regering gerealiseerd zal worden. Zaterdagavond beginnen te Veere de traditionele zomeravond-bejaardencon- certen, die worden gegeven op het klok- kespel van de raadhuistoren. Deze concerten worden vooral uitge voerd met het oog op het vreemdelingen verkeer. Het uit de 18e eeuw daterende carillon zal bespeeld worden door de stadsbeiaar- dier van Veere, de heer Piet Broerse. Uitgevoerd zullen worden een Andante en een dans van Couperin, enkele volks liederen als: „ik hou van Holland", Hol- landfc vlag" en „mooi Holland", een drie tal negro spirituals en twee originele beiaardcomposities van Leo Clement. (Advertentie) Troïs-pièces Parts Marine wit tricot - kipao. AMSTERDAM, DEN HAAG, UTRECHT, BREDA, Ginnckenstraat 44 Over de aanbeiding van consumptie aardappelen aan de V.I.B. kon tijdens de vergadering geen mededeling gedaan worden. Wel werden een aantal kritische opmerkingen gemaakt over de onprakti sche werking van de innameregeling, waarbij men de regeling van de Stopa als voorbeeld stelde. Tijdens de vergadering werd ook de ontwikkeling van de kosten van levens onderhoud besproken, dit aan de hand van index-cijfers. Aanleiding hiervoor waren de verontruste opmerkingen van vakbondszijde over deze materie. Het kwam de vergadering wat verwonderlijk voor dat men zich hierbij baseert op ge stegen indexcijfers voor b.v. aardappelen en groenten, terwijl deze produkten mo menteel zeer goedkoop worden geleverd. Het bestuur was van oordeel dat men bij het hanteren van index-cijfers over het verleden spreekt en het Nederlandse volk zo niet goed wordt voorgelicht. Naar aanleiding van vragen over de gevolgen van de aanleg van de verschil lende leidingen in de provincie Zeeland za] het Grondpacht- en Taxatiebureau over dit onderwerp een nota samenstellen waarbij op alle facetten van deze mater I wordt ingegaan. Overleg met het Land bouwschap zal plaatsvinden teneinde ge coördineerd optreden mogelijk te maken. Het bestuur besloot zijn medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een aanvraag voor een ruilverkaveling van het gebied rond Kapelle. Hierover zullen nog diverse besprekingen worden gevoerd. In verband met de toenemende voor lichtende taak van de Z.L.M. werd tijdens de vergadering besloten tot het instellen van een Commissie Voorlichting, met als voorzitter de heer A. Geluk. (Van onze verslaggever) De vijftienjarige Adriana van Loon uit Bergen op Zoom Is gistermiddag tegen kwart voor zes door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het meisje reed op de fiets naast een vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door J. van der B., door de Bremstraat. Door nog onbekende oorzaak werd het meisje geraakt door de aanhanger. Ze viel onder de wielen die over haar heen reden. Een uur nadat zij naar het Alge meen Burger Gasthuis was overgebracht is het meisje overleden. (Advertentie) De sterfte onder de mosselen op de Waddenzee schijnt tot staan te zijn ge komen. De berichten die de mosselkwe kers daarover mee naar huis brengen zijn tamelijk hoopvol. Aangenomen wordt dat de verandering in temperatuur en vooral ook de harde wind een gunstige invloed hebben uitge oefend. waardoor het „rottend plankton" waaraan het zuurstofgebrek werd toege schreven. is opgeruimd. Het water her neemt op de aangetaste percelen lang zamerhand weer zijn gewone kleur. De zomer vraagt om pull- polo's, En p&c brengt regelrecht uit Italië vlotte modellen in 100% katoe nen garens duchtig fopen- weave). U kiest uit vele modetinten, terwijl de des sins zijn in uni of in fan - tasie-strepen. II! - ME]. Ook op maandagmiddag geopend! m 99 (Van onze verslaggever) De gemeente Axel koestert plannen om een nieuw industrieterrein van 60 of 70 ha op te zetten in de Axelse Sassing rond de kanaalarm naar deze buurtschap van af het kanaal Gent-Terneuzen, aldus is meegedeeld door burgemeester M. K. van Dijke van Axel in zyn toespraak tijdens de opening van het uitgebreide complex van de Coop. Aan- en Verkoopvereniging Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneu- zen op de Sassing. In dit gebied zyn reeds verschillende bedrijven gevestigd. Men hoopt er in de naaste toekomst toeleveringsbedrijven voor de industrieën in de eigenlijke ka naalzone in het algemeen en die in Ter- neuzen in het bijzonder een plaats te kun nen geven. Het zullen vooral bedrijven zijn, die baat hebben bij goed vaarwater. Het is n.1. de bedoeling, dat de kanaalarm enigszins wordt verbreed en in ieder ge val geschikt gemaakt voor wat zwaarder scheepvaartverkeer. Bij deze arm zal bo vendien een insteekhaven worden aan gelegd, die dan tevens dienst zal kunnen doen als zwaaikom. De meerkosten die gemaakt zullen moeten worden om de zwaaikom geschikt te maken als haven zullen voor rekening van de gemeente Axel komen. Men is, zoals burgemeester Van Dijke ons na afloop van de ope ningsceremonie van de CoVo meedeelde, druk doende de nodige grond voor de verwezenlijking van de plannen te ver werven. Niet nieuw Deze plannen van de gemeente Axel zijn niet nieuw. Al enkele jaren gele den gingen de Axelse gedachten uit naar een insteekhaven. Later gaven ook de gemeente Sas van Gent en Westdorpe blijk belangstelling te hebben voor een dergelijke voorziening in het kanaal t.b. v. de plaatselijke industrieën. De ge meenten maakten toen plannen om een kanaalschap te vormen. Er zouden drie havens komen, waarvan de industrieën, gevestigd in de verschillende gemeenten, zouden kunnen profiteren. De plannen voor dat kanaalschap zijn inmiddels niet meer. De haven annex zwaaikom is wel een „overschot" van de vroegere kanaal schap-plannen. Volgens burgemeester Van Dijke is destijds alleen het kanaal schap getorpedeerd, de plannen voor de aanleg van een zwaaikom, die dan zou kunnen worden gebruikt als insteekha ven voor industrieën op de Axelse Sas sing bleven. De aanleg van de insteek haven staat dit jaar op de rijksbegroting. Dat demonstreert dat het de verschillen de instanties werkelijk ernst is met de verwezenlijking ervan. Herindeling De Axelse Sassing is momenteel „be twist" gebied. Het is zeer wel mogelijk, dat de buurtschap mettertijd deel zal gaan uitmaken van de gemeente Terneu- zen. Burgemeester Van Dijke meent, dat het gemeentebestuur van Axel niettemin niet zal mogen stil zitten - een stelling die hij reeds meer naar voren heeft ge bracht - en moet blijven werken aan de ontwikkeling van gebieden die nu nog onder de gemeente Axel vallen, maar la ter mogelijk bij een andere gemeente gaan behoren. „En bovendien, wie weet ho elang die herindeling nog op zich laat wachten", aldus burgemeester Van Dijke (Van onze correspondent) Donderdagmorgen om 8.20 uur werd het 15-jarig meisje J. B. uit Biggekerke bij een aanrijding op de Badhuisstraat nabij de Paul Krugerstraat zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de elektrisch gedreven melkwagen, bestuurd door J. L. uit Koudekerke plotseling de weg opreed Het meisje botste met haar bromfiets tegen de melkwagen en liep zeer ernstig hoofdletsel op. Per ambulance werd zij naar het St. Jozef ziekenhuis ge bracht, waar zij kort na aankomst is overleden. (Van onze verslaggever De werknemers bij smederij Lampo hebben hun coll\a, de heer Johan Weemaes uit Clinge, die gisteren in het huwelijk trad met mej. Ursula Stevens uit Hulst, een serie verrassingen bezorgd. Aller eerst werd het jonge paar, met familieleden, vrienden en kennis sen feestvierend in café De Ster" te Hulst, 's avonds om ongeveer kwart voor acht onthaald op een enorme claxon-serenade, toen res pectievelijk twee auto's, een trac tor met hijskraan, waaraan een le vensgrote kist bengelde, een bak fiets en een fiets vooreden, voer tuigen, die allemaal werden voort bewogen door collega's van de heer Weemaes. Toen het hele gezelschap weer bin nen was werden voor de tafel van het bruidspaar de genoemde kist en ongeveer 25 dozen van respec tabele afmetingen gedeponeerd. Naar verluidt zijn de twee jong gehuwden ongeveer een uur doen de geweest met het uitpakken van alle dozen en de kist, die waren aangevoerd door de bovenbeschre ven colonne. Het resultaat van al dat pakken mocht er overigens wezen: het bruidspaar was ruim bedacht met Lampo-cadeaus. En dat was wel de leukste verrassing. De opmerkingen van pater Krey- kamp, hoofdredacteur van De Bazuin, in de Vara-uitzending van dinsdag avond, hebben nogal wat journalistiek bazuingeschal veroorzaakt. Pater Krey- kamp richtte zich in een gesprek over het mandement tegen de stelling van rector Doesburg, dat er geen gewe tensnood zou behoeven te bestaan on der katholieken die lid zijn van het N.V.V. De Volkskrant en Het Parool zoch ten na de uitzending contact met mgr. Bekkers, die verklaarde dat het Ne derlands episcopaat zich intern be raadt over de vraag of het mandement van 1954 niet moet worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden De mededeling van de bisschop werd tot nieuws gebombardeerd, wat de kleine lettertjes in de staart van het bericht ten spijt bij veel lezers de indruk moet hebben gewekt, dat er op korte termijn opzienbarende epis copale verklaringen te wachten zijn. Mgr. Odijk, vicaris-generaal in Roer mond, vond het dan ook verstandig dit „nieuws" lichtelijk voorbarig te noemen. De bisschoppen, zei hij, zijn altijd wel bezig met dit soort zaken, die doorlopend de aandacht hebben. „Zo zal mgr. Berkkers het ook wel hebben bedoeld Het hele gedoe is nogal irreëel. Aan het episcopaat de vraag stellen of het mandement opnieuw in studie geno men is, veronderstelt bijna het ver moeden, dat de bisschoppen wel eens een jaar of tien achter zouden kunnen lopen. Natuurlijk is het mandement in studie. Geen zinnig mens die daaraan kan twijfelen, zeker niet na wat zij van de Nederlandse bisschoppen tij dens het concilie hebben gehoord. Of de bisschoppen het nodig achten op korte termijn met een nieuw man dement te komen, is een andere kwes tie. Geen kwestie echter om ons druk over te maken. Het bestaande mande ment is een stuk van 1954. dat men rustig mag beschouwen tegen de wijde horizon die we nu kennen. We kijken nu eenmaalanders tegen de dingen aan. Ook tegen de dingen dus waar over in 1954 de bisschoppen spraken. Op de voorpagina het nieuws lance ren dat het mandement bij de bis schoppen in studie is, is ongeveer het zelfde als constateren dat de omvang van het Nederlandse wegenpark in studie is omdat het aantal auto's schrikbarend toeneemt. Anders ge zegd: men trapt er een deur mee in, die al wagenwijd openstaat. (Van onze verslaggever) De officier van justitie mr. J. Peynen burg, heeft donderdag voor de Bredase rechtbank tegen verdachte A. v. H. en diens echtgenote D. v. O. uit Bergen op Zoom zes maanden gevangenisstraf ge- eist wegens het plegen van meineed. Verdachten hadden op 24 mei voor de Bredase politierechter een valse getuige nis afgelegd onder ede ten gunste van de toen terechstaande verdachte v. N., met wie ze onder één dak wonen in een duplexwoning aan de Karei Doorman straat te Bergen op Zoom. Het was alles bijeen meer dan triest wat beide verdachten en hun raadsleden wisten te vertellen. Ter zitting werd ver klaard dat v. N.. een tiran, dronkaard en eeuwige ruziemaker, die 's nachts het huis op stelten pleegt te zetten, ver dachten onder zware druk had gezet. Raadsvrouwe mr. J. Vreyling vroeg dan ook of hier wel opzet aanwezig was, aangezien verdachten voortdurend door v. N. werden bedreigd. Zij bepleitte een symbolische straf. De raadsman mr. P. Lap gaf een uit voerige uiteenzetting van de miserabele positie van de twee veradchten, die zo wel fysiek als psychisch niet tot de sterksten behoren, maar reeds vier jaar door een bruut van een medebewoner geterroriseerd worden en gedurende al die tijd geen nacht fatsoenlijk hebben kunnen slapen. Zowel het bureau huis vesting van de gemeente Bergen op Zoom als de plaatselijke politie is reeds lang geleden van de onhoudbare toe- iinnd voor beide verdachten in kennis gesteld. Tot op heden werd er echter geen verbetering gebracht in de huisves ting van de beide echtelieden en hun kind. Mr. Lap besloot zijn dramatische pleidooi met de mededeling, dat de te rechtstaande vrouw drie weken geleden een ongelukkig kind ter wereld had ge bracht, dat inmiddels is overleden en daags voor de rechtszitting werd begra ven. Volgens een medische verklaring zou de ongelukkige geboorte beïnvloed zijn door de onrust, die de vrouw te verduren heeft gehad. Mr. Lap bepleitte derhalve in eerste instantie vrijspraak, voor de verdachten of anders een geheel voorwaardelijke straf met onder toe- zichtstelling van de reclassering. Presi dent was mr. A. Stemfoort. Pitspraak van de rechtbank over 14 dagen. M. J. VAN DIJKE het eerst aan het woord (Van onze verslaggever) Tussen de gemeenten Axel en Ter- neuzen bestaat reeds jarenlang enige sportieve rivaliteit, die, nu de ge meentelijke herindeling in Zeeuwsch- Vlaanderen op stapel staat en Terneu zen èn voor de kernaanwijzing èn voor de kanaalverbredingswerkzaamheden betere ontwikkelingsmogelijkheden heeft dan Axel, in intensiteit is toe genomen. Dit verklaarde dat de burge meesters van Axel en Terneuzen, resp. de heren M. K. van Dijke en mr. H. Rijpstra, gistermiddag tijdens de ope ning van het uitgebreide Covocomplex te Axel een woordensteekspel opvoer den, dat overigens, zo vrezen wij, jam mer genoeg over de hoofden van de meeste aanwezigen is gegaan. Wellicht heeft men elkaar de steken te diep on der water toegediend. De uitwisseling van spitsvondigheden over en weer vond wellicht haar aan leiding in de omstandigheid dat de Covo is verhuisd van Terneuzen naar Axel. Betoogde burgemeester Van Dijke in zijn feesttoespraak, dat hij er eigenlijk helemaal niet op gerekend had het „officiële woord" te moeten voeren en dus onvoorbereid was, burgemeester Rijpstra liet we ten dat een vooruitstrevend gemeente bestuur er altijd rekening mee houdt, dat een toespraak gehouden moet wor den en dus bij voorkomende gelegen heden terdege voorbereid is om goed beslagen ten ijs te komen. En 1 k heb me voorbereid", zei hij. Burgemeester Van Dijke gewaagde van het plan va.n de gemeente Axel een industrieterrein te maken aan de kanaalarm naar de Axelse Sassing, in welke buurtschap ook de Covo Is ge vestigd, en in de kanaalarm een in steekhaven te maken ten gerieve va-n de bedrijven die zich op het nieuwe in dustrieterrein zullen vestigen. Burgemeester Rijpstra zei dat men beslist geen haast moet maken met de verbreding van de kanalen, en er zelfs nog eens heel goed over moest nadenken, omdat in geval van werke lijke verbreding van de kanaalarm de parkeergelegenheid ter plaatse in het gedrang komt. Sprak de heer Van Dijke er zijn vreugde over uit, dat de Covo zich heeft gecentraliseerd in de gemeente Axel en ook van plan is het kantoor van Terneuzen naar de Axelse Sassing te verhuizen „wij zullen alle moge lijke medewerking verlenen" de heer Rijpstra veronderstelde, dat het bestuur van de Covo „het wel zal be treuren het visitekaartje Terneuzen straks van de hand te moeten doen." Voorzitter J. Dieleman van de Voorzitter J. Dieleman van de Covo mengde zich ook nog even in dit leuke woordenspel. Hij richtte zich tot bur gemeester Rijpstra: „Wanneer u op de Terneuzense watertoren staat, kyk dan niet alleen uit over de Wester- MR. H. RIJPSTRA ....Axelse kapstok... schelde of over de fabrieken op ge meentegrond, maar blik ook eens naar links en naar rechts, over de prach tig golvende korenvelden...." De twee burgemeesters zyn overi gens de beste vrienden. Commentaar van de heer Van Dijke na afloop: „Was ik maar het laatste aan het woord ge weest". Van burgemeester Rjjpstra: „Zijn toespraak was gewoon een kap stok, waaraan ik m^jn verhaal kon op hangen. Ik was er overigens ook niet op voorbereid een toespraak te moe ten houden..." Het is druk met drukwerk. Een Kamerlid heeft de minister gevraagd of hij er wat aan kan doen dat de post veertien dagen met het ver zenden van drukwerk achter is. Nu kan de minister daar wellicht minder aan doen dan vele anderen, die zo langzamerhand de posterijen tot een hulpje bij het verspreiden van reclame degraderen. De post dient ons snel brieven en tijdingen over te brengen. Maar wat zit er al in de massale bui dels, waarmee geplaagde bezorgers langs de straten lopen Wee degene, die zijn naam heeft doen vermelden in het telefoonboek. Hij kan verzekerd zijn van een eindeloze stroom reclame drukwerken die hem op goed geluk af worden gestuurd. Brievenbussen ra ken ervan verstopt, prullenmanden lopen ervan over. Is het wonder dat de P.T.T. met de weinige mensen, die zij ter beschikking heeft, achterop zal raken De post is geen aanplakbord. Als verzenders van massale hoeveelhe den reclamedrukwerk daarmee eens rekening wilden houden, zou waar schijnlijk veel kostbare energie van postmannen nuttiger besteed kunnen worden. (Van onze correspondent) Het bestuur van de uitgebreid techni sche school voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen heeft gisteren de toezegging ontvangen dat tegen half juni a.s. de ver gunning kan worden tegemoetgezien voor verdere uitbreiding van de school. Deze belangrijke uitbreiding omvat drie theorielokalen, een tekenzaal, een expo sitieruimte voor bouwmaterialen, labora torium voor bouwmaterialen, een volle dige werkplaats voor machinale houtbe werking en een stellokaal. Een schooltuin met beperkte sportaccommodatie en een terrein voor het uitvoeren van terrein- metingen zal het gebouw omgeven. De bouw zal begin 1965 gereedkomen. Dan is er ruimte ontstaan voor 200 leer lingen. Opvallend is, dat bij de opgave van nieuwe leerlingen een toenemende animo voor bouwkunde en vooral voor elektrotechniek te bespeuren valt. ■r jr ^iP^l 7% fa Kr/s, 4 iv/4 44'/4 De VARA doet alle moeite om van de actualiteiten-rubriek .Achter het nieuws' een pittige kroniek te maken. Helaas ontaardt deze poging nogal eens in een zeer tendentieuze voorlichting, waarbij meer wordt gewerkt met sarcastische insinuaties dan met goede argumenten. Gisteravond werd door deze methode het commentaar op de kamerdebatten over de belastingvoorstellen een grote flop. De reportage over Vietnam en het debat tussen twee studenten waren be tere onderdelen van deze rubriek. Een bewijs dat het anders kan. Bijzonder aangenaam was het toneel uurtje. In het t.v.-spel „Raspoetin was een aardige oude man" blonk Cor van Rijn uit in zijn rol van een psychisch gestoorde moordenaar. Door het matige tegenspel van Peter Aryans ging helaas veel spanning verloren. Na de NTS en de AVRO, gaf gister avond de VARA een documentaire over Nehroe. Het wachten is nu nog op de KRO, NCRV en de VPRO. L. v. R.

de Stem | 1964 | | pagina 5