Zeeuwsch-Vlaanderen Veel bezwaren tegen de polderconcentratie FILMS Walcheren Nieuwe Covo-gebouwen Axel feestelijk geopend Prima Spinoza-opvoering door Studio Middelburg IN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN AEG 250 jaar goeie ouwe ZUID-BEVELAND Gemeentekrant Vogelwaarde binnenkort uit Bewijs van agrarische aanpassing PREMATUUR MEER LASTEN ZEGGENSCHAP VERMINDERD VERAMRTELIJKING In de Staten op 3 juli Salomonsoordeel (met de baard) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JUNI 196+ MIDDELBURG GOES HULST TERNEUZEN Jeugdvakan tieweek Firma v. Drenkdaar en Buijze Dagblad De Stem Gezonken Marie III in twee stukken op slikken gezet Van onze adverteerders cooooc UZENDIJKE SAS VAN GENT HULST TERNEUZEN OOSTBURG VLISSINGEN MIDDELBURG GOES EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morg< en 2 2 LAATSTE Z.V.U.-FILM VAN DIT SEIZOEN Woensdag 10 juni organiseert de Z.V.U. voor haar leden in midden-Zeeland de laatste flimavond van dit seizoen in de Electro-bioscoop. Vertoond zal worden de film „Anna Karenina" met Greta Garbo en Frederic March (Advertentie) CREOSOOT HOÜTIMPREGNEERVERF Dealer voor Zeeland A. DE JAGER TOLHOEK N.V. Goes - Middelburg - Vlissingen Subdealers Middelburg: L. Janse de Jonge Lange Noordstraat 70; Spruijt's Verfhandel, Kromme Weele 19. Oostkapelle: Fa. Janse Aalewijnse, Dorpsstraat 48. Oost-Souburg: W. van Maldegem Buteuxstraat 12 Vlissingen: De Verfbron, Walstraat 8. Zierikzee: P. Schuls, Meelstraat 40. JAARLIJKSE SPORTDAG LAGERE SCHOLEN Dinsdag wordt in Goes de jaarlijkse sportdag van de lagere scholen gehouden op het gemeentelijk sportterrein aan de Westhavendijk. Elf lagere scholen zullen deelnemen. H answeert OPRICHTING JEUGDKORPS Dinsdag 9 juni a.s. zal er in de zaal „Zeelandia" een propaganda-avond ge houden worden met als doel t.z.t. een jeugdkorps aan de kon. harmonie ,,Schel- degalm" te kunnen toevoegen. Op en na deze avond zullen jongens en meisjes van 10 jaar en ouder in de gelegenheid worden gesteld zich aan te melden om daarna onder deskundige leiding een muziekinstrument te leren bespelen. Deze propaganda-avond zal muzikaal worden opgeluisterd door het jeugdkorps van „Euterpe" uit Heinkenszand, dat dan hiermede tevens een demonstratie zal geven van datgene, wat er met jeug dige muzikanten gepresteerd kan wor den. Clittge SEMPER GALDETE De muziekschool Semper Gaudete zal zondag een reis maken naar St. Omer in Frankrijk. Hier zullen zij deelnemen aan muziekfeesten, 's Middags om vier uur zal een mars gemaakt worden. Om zes uur g'eeft men een uitvoering. VEEL SCHADE BIJ AANRIJDING Op de Absdaalseweg heeft zich donder dagmiddag een aanrijding voorgedaan tus sen een bestelauto en een personenauto, die werden bestuurd door resp. K. v. K. en H. F. uit Kloosterzande. De aanrijding ontstond toen Van K. afremde terwijl F. er te dicht achter zat. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. Kloosterzande TELEFOONSTORING Tijdens graafwerkzaamheden langs de Hulsterweg in het kader van de verbete ring van de traverse Kloosterzande is een telefoonkabel, waarschijnlijk op ver schillende plaatsen, beschadigd, waardoor een storing is opgetreden, die nu al drie dagen duurt. Personeel van de telefoon dienst van de PTT is al geruime tijd doende het euvel te verhelpen, tot nog toe zonder resultaat. Verschillende be woners van panden aan de Hulsterweg kunnen nog steeds geen gebruik maken van de telefoon. Sluis CURSUSAVOND E.H.B.O. In het medisch centrum in de Hoog straat vond de laatste cursusavond plaats van de E.H.B.O.-afdeling voor het jaar 19631964^ De cursisten slaagden allen voor het diploma. Eén kandidaat kon door andere verplichtingen niet aanwe zig zijn en zal over enige dagen in de gelegenheid gesteld worden haar exa men af te leggen. Het examen werd afgenomen door dokter N Rijk te Aar- Waarschijnlijk zal volgende week de eerste uitgave van de gemeentekrant van Vogelwaarde verschijnen. Het blad, dat de naam „Rond de Vogel" mee zal krijgen, zal waarschijnlijk een keer per twee maanden aan alle gezinnen in de ge meente worden aangeboden. Het zal voorlopig vier pagina's tellen. Uitbrei ding van dat aantal is overigens zeer wel mogelijk. De krant zal telkens huis-aan-huis worden verspreid. Alle gemeentelijk nieuws, dat de ingezeten vermag te in teresseren, zal er in worden gepubli ceerd. Voor de redactie zullen hoofd zakelijk de burgemeester, de heer P. G. J. Molthoff, en de gemeentesecretaris, de heer B. de Schepper, zorgdragen. Ook „particuliere" artikelen, wanneer die tenminste niet van politieke aard zijn, kunnen worden opgenomen. „Rond de Vogel" wordt gedrukt bij Drukkerij Ve- ka te Stoppeldijke. (Advertentie) denburg in aanwezigheid van dokter G. de Meyer uit Sluis, docent van de cur sus. Geslaagd waren de dames M. J. G. C. Dekkers en R. J. M. Ultee en de heren R W. de Baere, A. A. B. M. van den 'Oever, A. G. van Pamelen en J. de Feyter. De heer Joh. de Bruy- ne. voorzitter van de afdeling, bracht beide doktoren dank voor hun mede werking. Het vorige jaar werd gedurende de laatste week van de zomervakantie voor de Terneuzense lagere schooljeugd een week van sportevenementen georgani seerd, Hoofddoel was de jeugd, die op het einde van de vakantie wel eens baldadig begint te worden, op een pret tige manier bezig te houden. Het suc ces was toen zo groot, dat het jeugd- vakantiecomité besloten heeft dit evene ment dit jaar ongeveer eind augustus te herhalen. Er zijn nu reeds plannen in studie om weey zoveel mogelijk alle (Advertentie) in grote verscheidenheid brengen de gezellige huiselijke sfeer Bij aankoop van f 500.— reiskosten voor 2 personen vergoed. ZUIDZANDE - Tel. 01170—2161 TERNEUZEN - ZUIDLANDSTR. TEL. 01150—3529 W estdorpe BIBLIOTHEEK GESLOTEN De leesbiblotheek is aanstaande zondag voor het laatst open in dit seizoen. De lezers kunnen er weer terecht van af zondag 6 september aanstaande. HANDBOOGSCHIETING In het ,,Oudt Raedhuys" bij M. Pluijm werd een schieting gehouden op de lig- schoolkinderen er aan mee te kunnen laten doen gende wip.' Er namen 33 schutters aan deel. De hoge vogel werd geschoten door André Verschelden, Westdorpe. De zij vogels waren respectievelijk voor André de Ridder, Zuiddorpe en Jos de Meester uit Axel. De meeste kleine vogels had P. Kersbulck, Sas van Gent; hij haalde er 5 stuks omlaag. EERSTE PRIJS IN „LENTE" Onze dorpsgenoot de heer G. Meche- linck heeft de eerste prijs behaald in een clubtentoonstelling van de „Sasse Foto kring", met als onderwerp „Lente". De winnende foto stelt een bloeiende magnolia voor. Er waren 26 inzendingen Zuiddorpe WIELERRONDE De bekende ronde van acht, uitge schreven door de supportersclub „De Zwaluw", wordt te Zuiddorpe verreden op zaterdag 20 juni a.s. 's middags om 2.30 uur. De deelnemers krijgen 70 km af te leggen. KERMIS De kermis zal dit jaar op 21, 22 en 23 juni gehouden worden. Hoewel er voor deze dagen niet meer zoals vroeger een heel jaar gespaard wordt, blijven het toch dagen van ontspanning waaraan de hele gemeenschap deelneemt. De draai molen voor de allerkleinsten, die nog al eens ontbrak, zal tot vreugde van de moeders weer op het kermisterrein aan wezig zijn. Verder worden verwacht een rupsbaan, enige schiet-, wei'p- en speel- goedkramen en natuurlijk de frit'mrwa- gen. Schietingen, bollingen en dansen completeren het programma. (Van onze verslaggever) Onder grote belangstelling zijn donder dagmiddag de uitbreidingen van het be drijf scomplex van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging Oost Zeeuwsch-Vlaande ren „Covo" te Terneuzen in de buurt schap Axelse Sassing in de gemeente Axel geopend door de directeur van de Cebeco, mr. A. F. C. Hendrikse. De nieu we zaai- en zaadloods, die met de tweede laagbouwsilo, de derde silo in het geheel, en de kunstmestloods, behorend tot het nieuwe gedeelte van het prachtige bedrijf, werd gedurende de gehele middag be volkt door ongeveer 450 personen, leden en hun vrouwen en vele genodigden die liet openingsfeest de nodige luister heb ben weten bij te zetten. Het bestuur van de Covo had kosten noch moeite gespaard om de openings plechtigheden op de gepaste feestelijke manier te doen verlopen. Om ongeveer half drie sprak de voorzitter, de heer J. Dieleman, een openingswoord, daarna hield mr. Hendrikse zijn toespraak, waar- De toneelgroep Studio heeft in het City-theater in Middelburg een jubile- umvoorstelling gegeven van het toneel stuk Spinoza, geschreven door de Ne derlandse auteur Dimitri Frenkel Frank. Na afloop van deze voorstelling werd het gehele gezelschap door het gemeen tebestuur van Middelburg in de burger zaal van het stadhuis ontvangen. (Van onze verslaggever) Niet minder dan 39 polders of waterschappen en dg Bond van pol» ders en waterschappen in^oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich uit gesproken tegen de door Gedeputeerde Staten beoogde reorganisatie van het polderwezen in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals bericht komt deze reorganisatie neer op een concentratie van 123 polders tot 3 grote waterschappen: het Hulster Ambacht en het Axeler Ambacht ten oosten van het kanaal Terneuzen naar Sas van Gent en het Westerkwartier, dat ten westen van dit kanaal is uitgezet. Er zijn verschillende argumenten van de kant van polder- en waterschapsbe sturen tegen de concentratie aangevoerd. De belangrijkste zijn: reorgansatie is pre matuur; reorganisatie zal leiden tot lastenverzwaring; de ingelanden zullen weinig zeggenschap hebben in de nieuwe waterschappen; er bestaat vrees voor de ver- ambtelijking van het waterschapswezen; er is geen behoefte aan reorganisatie om dat de bestaande situatie nog voldoet, enz. (Advertentie) PERFECT L f30.- Dagblad KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur voor Zeeland: voor Zeeland Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel. 2377 Hulst F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor VJ est-Zeeuwsch-V laanderen 3 PETIT Breedestraat 3A Ocstburg. tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1,— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. t 1,60 en 1 0,80. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Gedeputeerde Staten delen Provin ciale Staten, die het reorganisatievoor stel op 3 juli in behandeling zullen ne men, mede dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat enkele van de ge noemde bezwaren in een waterschap in derdaad tot uiting zullen komen. Met name worden in dit verband als voor beeld genoemd de verambtelijking van het waterschapswezen en de verzwaring van de lasten. In dit verband wijzen Ge deputeerde Staten op de grote verant woordelijkheid waarvoor de te vormen waterschapsbesturen zich gesteld zullen zien. Het waterschap zélf zal het te hef fen geschot bepalen. De hoogte van het geschot zal echter afhangen van het ver zorgingspeil dat men zich ten doel stelt. Naarmate dat verzorgingspeil hoger ligt zullen ook de lasten hoger zijn. Uithollen Gedeputeerde Staten zijn het niet eens met de door de polders en waterschap pen naar voren gebrachte argumenten dat een reorganisatie prematuur is omdat de bestaande situatie nog voldoet of om dat de vaststelling van de Bijdragenwet Deltawerken eerst moet worden afge wacht. G.S. menen dat de toestand van het polderwezen in het algemeen, maar ook in Óost-Zeeuwsch-Vlaanderen, reor ganisatie eenvoudig noodzakelijk maakt. Over de uiteindelijke vaststelling van de Bijdragenwet Deltawerken is volgens G.S. al wel zo veel bekend dat de tot standkoming van die wet niet behoeft te worden afgewacht. Gedeputeerde Staten onderschrijven volledig de argumenten, die de Advies commissie Reorganisatie Polderwezen in OostrZeeuwseh-Vlaanderen voor de con centratie heeft aangevoerd. Genoemde commissie is o.m. van oordeel dat alleen bij samenvoeging van polders gerekend kan worden op de maximum-rijksbijdra ge in de kosten, die de uitvoering van de Deltawerken met zich meebrengen. De adviescommissie heeft zich uitgespro ken tegen de oprichting van dijkringen, wegschappen of uitwateringsschappen aangezien deze organen de autonomie der individuele polders zouden uithol len. Een ander argument voor de con centratie van de polders en waterschap pen is de noodzakelijke verbetering van de waterbeheersing in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze verbetering is in klei ner vei'band niet goed mogelijk, aldus de adviescommissie, IS iet reëel De Bond van polders en waterschap pen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen vindt dat een verdeling van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in drie nieuwe waterschap pen „geen reële en moderne oplossing" is. Het argument van de adviescommis sie dat één waterschap voor het gehele gebied in bestuurlijk opzicht te groot is gaat volgens genoemde bond niet op om dat in en buiten Zeeland veel grotere waterschappen bestaan, die uitstekend functioneren. De commissie, die G.S. geadviseerd heeft, heeft zich wél bezig gehouden met de vraag of het wenselijk is alle polders en waterschappen ten oosten van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent tot één waterschap samen te voegen. De onderlinge afstanden in een dergelijk waterschap vormen volgens de commis sie echter ook dan nog een bezwaar. Bij de verdeling van het gebied in drie wa terschappen is de adviescommissie uit gegaan van natuurlijke grenzen. Het kanaal vormt de grens tussen de ont worpen waterschappen Westerkwartier en Axeler Ambacht; een rug van hoger gelegen gronden op de lijn Hellegat- Koewacht is als grens gekozen tussen het Axeler en Hulster Ambacht. Tussen haakjes zij hier vermeld dat de com missie nog overwogen heeft om het ont worpen Westerkwartier te voegen bij het waterschap Het Vrije van Sluis. Hét Westerkwartier wordt echter én histo risch én waterstaatkundig gezien als een afzonderlijk geheel met een eigen ka rakter. Kop er af Het waterschap Stoppeldijk met nog zeven andere polders of waterschappen heeft G.S., in verband met gemeenschap pelijke belangen, voorgesteld een afzon derlijk waterschap op te richten van de tot het waterschap Stoppeldijk behoren de polders en de Kruispolder, de Molen polder, het calamiteuze waterschap Walzoorden, de Burgpolder en het wa terschap De Vereenigde polders van Os senisse. Dit voorstel behelst het afkap pen van de kop van het geprojecteerde waterschap Plulster Ambacht. Dit voor stel wordt o.m. bepleit met het argument dat volgens de voorgestelde indeling het Hulster Ambacht veel meer zeedijk zal hebben te onderhouden dan het Axele: Ambacrt. Gedeputeerde Staten brengen hiertegen nadrukkelijk in dat een be langrijk deel van de zeewering van het Hulster Ambacht wordt beschermd door de daarvoor gelegen schorren van het Land van Saeftinghe, terwijl de zeewe ring van het Axeler Ambacht nagenoeg geheel gevormd wordt door waterke ringen van calamiteuze polders, zodat de lasten van beide zeeweringen niet veel van elkaar zullen verschillen. Wat het voorstel van het waterschap Stoppeldijk betreft willen G.S. niet ont- De naamgeving van het ontwor pen waterschap ten westen van het kanaal Terneuzen-Gcnt heeft moei lijkheden opgeleverd. De adviescom missie is er niet uitgekomen. Twee polders stelden de naam „De Brak man" voor; één polder was voor „Het kwartier van Sas van Gent"; vier polders dachten aan „Het Kwar tier van Terneuzen". Het Is G.S. gebleken dat tegen de naam „Het kwartier van Terneuzen in het algemeen in de streek nogal bezwaren bestaan. De naam „Het kwartier van Sas van Gent" zou historisch niet juist zijn- De Brak man of Braakman was een zee-arm, die slechts een gedeelte van het ge bied ten westen van het kanaal omvatte. Vandaar het Salomons-oor- deel van G.S.: „Het Westerkwartier". kennen dat hier gemeenschappelijke be langen op het spel staan. Dit mag er volgens hen echter niet toe leiden dat meer dan drie waterschappen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zouden worden opgericht. Uit waterschapsoogpunt voelen G.S. evenmin voor de door enkele polders gedane suggestie om de gebieden van het Axeler Ambacht, geheel of gedeeltelijk, en het Westerkwartier tot één water schap samen te voegen. Uit de bezwaarschriften springt ver der de vraag naar voren of het niet be ter is de polders of waterschappen Abs- dale-, Riet- en Wulfsdijk, Wildelanden, Ferdinandus en St. Jansteen met het oog op hun afwatering te voegen bij het wa terschap Axeler Ambacht in plaats van bij het Hulster Ambacht. De adviescom missie heeft over dit punt ernstig ge discussieerd en uiteindelijk voor het Hulster Ambacht gekozen. G.S. hebben het advies overgenomen en willen dat nu zo laten. Kommen De gemeent enSas van Gent en Ter neuzen hebben bezwaren aangevoerd tegen de opneming van de bebouwde kommen van die gemeenten in het wa- terschapsverband. Dit brengt namelijk met zich mee, dat de bebouwde kom men worden betrokken in het geschot van de gebouwde eigendommenwe gen, plantsoenen enz. De gemeenten zijn van oordeel dat de gebouwde ei gendommen uit hoofde van andere be lastingen reeds voldoende bijdragen in de collectieve voorzieningen van de overheid. Gedeputeerde Staten zijn het hiermee niet eens. In het algemeen moet een waterschap door heffing van geschot dekking zoeken voor zijn uitgaven. Slechts voor bepaalde werken wordt nu en dan, van X'ijkswege bijvoorbeeld, ge subsidieerd. Het is daarom volgens G.S, vanzelfsprekend dat de gebouwde en on gebouwde eigendommen, die mede pro fiteren van de bemoeiingen van het wa terschap (zoals de bescherming tegen het buitenwater, de wegenzorg en de zorg voor de afwatering) ook meebeta len in de lasten. Acht waterschappen blijken voor een dijkring te voelen. G.S. zijn tégen een dijkring. Ondemocratisch Behalve door een groot aantal polders of waterschappen en de gemeenten Ter neuzen en Sas van Gent zijn nog bezwa ren binnengekomen van rijkswaterstaat, het Kroondomein, het rentambt Hulst- Middelburg-Goes en de domeinen te Breda en te Goes. Zeventien polder- en waterschapsbe sturen en de Bond van polders en wa terschappen in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren zijn tenslotte van mening dat de voorlichting en de samenwerking tussen de adviescommissie, de aangewezen ver trouwensmannen en de polderbesturen onvoldoende zijn geweest. Sommigen achten de gang van zaken zelfs ondemo cratisch. G.S. antwooi'dde hierop dat het con tact van de adviescommissie met de streek in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van groter omvang is geweest dan in welk gebied ook. waarin- tot nu toe geconcen treerde waterschappen zijn opgericht. Wij zijn Studio buitengewoon dank baar voor dez.e voorstelling. Dit stuk is min of meer fragmentarisch opgebouwd, waardoor de schrijver de gelegenheid kreeg twee belangrijke figuren uit onze gouden eeuw bij elkaar te brengen; de al oudere Rembrandt en de toen nog joodse wiskundige en wijsgeer Spinoza, voor wie beiden in dezelfde maand een ingrijpende gebeurtenis plaatsvond. Rembrandt wordt in deze maand juli 1656 failliet verklaard, Spinoza wordt door de Portugees joodse gemeente in de ban gedaan en ook de gemeente Am sterdam wijst hem uit. De schrijver heeft een prachtige sfeer tekening gegeven van het Amsterdam uit die tijd door deze twee volkomen te gengestelde figuren tezamen te brengen. Ver verheven boven deze beiden staat de figuur van rabbi Morteira, die met zijn wijsheid en zijn gevoel voor humor, maar ook met grote weemoed zijn be slissing neemt om Spionoza in de ban te doen. Een prachtige zeer genuanceerde rol van Johan Kaart. De hartstochtelijke fi guur van Rembrandt, die niets anders overblijft dan zijn verf en penselen, werd magistraal vertolkt door Wim van de Brink. Op gelijke hoogte stond de vertolking van Henk van Ulsen als de jonge, felle, nog zoekende Spinoza. Ook de kleinere rollen, stuk voor stuk uiter mate moeilijk werden op hetzelfde hoge niveau vertolkt. De regie werd met strakke en zeer kundige hand gevoerd door Peter Oost hoek die, doordat de spelers van het begin tot het einde op het toneel ble ven, tot een uiterste concentratie ge dwongen werd. Juist door deze concen tratie kreeg het spel een grote intensiteit. Een voorstelling die men niet snel zal vergeten. Studio had geen beter stuk voor deze jubileumtoernee op haar reportoire kun nen nemen. In de toespraak tot het jubilerende gezelschap Studio sprak burgemeester J. Drijber zijn dank er voor uit dat nu Middelburg zijn nieuwe schouwburg nog niet heeft, Studio toch in staat is ge weest deze voorstelling in de Zeeuwse hoofdstad te realiseren. De burgemees ter hoopte Studio het volgend jaar in zijn weliswaar bescheiden schouwburg weer te zien. De directeur van het gezelschap, de heer Han Surink, zei de burgemeester dank voor zijn lovende woorden en maakte gewag van de z.eer goede sa menwerking die vanaf de oprichting van Studio, nu tien jaar geleden, de Zeeuwse overheid heeft bestaan. B. na hij de installatie in werking stelde. Vervolgens maakte het hele feestvierende gezelschap een rondgang door het bedrijf, terwijl tenslotte, na het gebruiken van een aperitief in de kunstmestloods een koffiemaaltijd alle eer werd aangedaan. Het feestdiner werd afgewisseld door verschillende toespraken van de genodig den. Voorzitter Dieleman memoreerde alle zwoegen, dat aan de opening van de nieu we Covo, verhuisd van Terneuzen naar Axel, is voorafgegaan. Hij betoogde dat de Covo een mijlpaal in de 35-jarige ge schiedenis heeft bereikt. Mr. Hendrikse noemde de tot stand ko ming van het nieuwe bedrijf het resul taat van jarenlange noeste arbeid. Haj gaf aan welke doelstellingen een boeren coöperatie erop na moet houden, en zei van mening te zijn dat men die doelstel lingen zeker zou kunnen nastreven. Hij had bijzondere lof voor de directeur, de heer Heygelaar, die bijzonder heeft ge ijverd voor de uitbreiding. Concentratie Burgemeester M. K. van Dijke van Axel toonde zich bijzonder verheugd over de concentratie van het bedrijf in Axel, juist in het gebied, dat is voorbe stemd voor de vestiging van andere be drijven, een gebied dat hij zei te beschou wen als een afstraling van de spectacu laire ontwikkeling in de gemeenten in de kanaalzone naar de gemeenten in de on middellijke omgeving. Hij vestigde er de aandacht op, dat de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen nog altijd een der eerste bronnen van inkomsten is. Burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter neuzen vestigde de aandacht op het grote aandeel, dat de oud-voorzitter, de heer P. Dekker, in de bloei van de coöperatie heeft gehad. Hij wenste het bestuur geluk. Tijdens de koffiemaaltijd werden nog verschillende gelukwensen uitgesproken. (Van onze correspondent) Het 1350 ton metende sleepschip Marie III, dat was geladen met grind en in de nacht van 14 op 15 maart j.l. in storm weer nabij het Sas van Goes in de Oos- terschelde zonk. is door het bergings bedrijf van L. Polderman uit Hansweert de afgelopen dagen in twee stukken ge licht en op de slikken gezet. Donderdagmorgen werd het achter schip met behulp van de sleepboot Anjo van de firma Hoekman uit Wemeldinge en de bergingsvaartuigen Inktvis en Haai van genoemd bedrijf weggesleept naar Hansweert. Het voorschip, dat nog op de slikken nabij het Sas van Goes zit, zal deze week nog worden dichtgemaakt, waarna dit stuk eveneens naar Hans weert zal worden vervoerd. Wat er met beide stukken zal gebeuren is nog niet bekend. OPENING MANUFACTURENZAAK Wanneer te Biervliet het winkelpand van J. Lecluijze-van Pamelen zal worden heropend zal Biervliet weer een modern zakenpand rijker zijn. Deze manufacturenwinkel in de Noordstraat is geheel gemoderniseerd en uitgebreid. De diepte van de winkel is nu gebracht op 23 meter en kan zodoende een grote collectie dames- en herencon- fectie bevatten. HEROPENING VAN DALE'S WINKELBEDRIJF TE ST.-JANSTEEN Om van een oude, kleine zaak een viermaal zo grote moderne zaak te ma ken was een opgave die de architect en aannemer Bolssens zware hoofdzorgen heeft gekost. Alles is echter op tijd klaar gekomen en de dank daarvoor werd door de heer van Daele sr. dan ook spontaan vertolkt, voordat burgemeester Reuser van St.- Jansteen de familie van Daele compli menteerde met de mooie vernieuwde pand dat een sieraad betekent voor de Hoofdstraat en de gemeente. Mettertijd zal de nieuwe verbindings weg die naar Hulst loopt juist tegenover deze zaak uitkomen en dit zal de aan dacht erop nog vergroten. Gelukwensen werden verder uitgesproken door pastoor Preijers die de winkel inzegende. oooooo HOFZICHT THEATER: DE NOORMAN NEN KOMEN. Een Italiaans spekta kelstuk, zoals er al vele zijn gemaakt. Deze is van Mario Bava met de acteurs Cameron Mitchell en Alice en Ellen Kessler. Twee jonge Vikingbroers, door de oorlog gescheiden, komen jaren la ter als vijanden tegenover elkaar te staan. Ze herkennen elkaar, maar het loop toch niet goed af. KFC: 14 jaar. OLYMPIA THEATER: IM SCHWAR- ZEN ROSSL. 'n Nummermeisje uit 'n revue erft een vervallen hotel aan het beroemde Wolfgangmeer. Met een groepje vrouwelijke toeristen wordt al les in gereedheid gemaakt en krijgt het hotel de naam die ook de film draagt. Vele komische momenten. Lief de, Jeugd, muziek en gezang. Niet be ter en niet slechter dan andere derge lijke Duitse amusementsprodukten. KFC: a.l. BIOSCOOPGEBOUW: ONDER KRUIS VUUR. In het stadje Little Rock, een nogal onstuimig mengsel van het oude Zuiden en het nieuwe Westen, be schouwt rechter Kyle zich als ,,de wet". Audie Murphy als Joe Maybe, half sheriff, half misdadiger, speelt de hoofdrol. Spanning voor de liefheb bers. 14 jaar. WEDREN MET DE OOIEVAAR. Doris Day en James Garner acteren er vro lijk op los in deze comedie. Een dok tersvrouw verwaarloost haar gezin om een populaire ster voor de reclame-te levisie te kunnen blijven. Een bevalling in een auto brengt haar tot inkeer. KFC: 14 jaar. LUXOR THEATER: SHEHERAZADE. De kalief van Bagdad heeft drie prinses sen naar zijn hof laten komen en wil een van hen trouwen. De schone Shehe- razade bekoort z'n hart maar zij heeft dit reeds verpand aan een Frankische ridder. Veel moeilijkheden dus. Men heeft aan deze met Oosterse pracht, praal en geheimzinnigheid doorspekte showfilm kosten noch moeite gespaard. KFC: 14 jaar. LEDEL THEATER: GOLIATH EN DE SLAVIN. Goliath staat weer eens model voor een historische film. Krachtmens Gordon Scott speelt de titelrol. Veel strijd, maar dat is de mooie slavin ten volle waard. Veel lage karakters en onbetrouwbare autoriteiten. Het was in die tijd dus ook geen koek en ei. Amu sement voor de liefhebbers. ALHAMBRA: DE VENUS VAN HET OOSTEN. Na de dood van haar vader strijdt Cleopatra om de macht met haar broer. Aanvankelijk moet ze zelfs naar Siberië vluchten. Ze slaagt er evenwel in de macht in handen te krij gen. En dan, hoe kan het anders, komt Caesar ten tonele. Het is een verward verhaal en de historie wordt aan de laars gelapt. KFC: 14 jaar. LUXOR: MACISTE GLADIATOR VAN ROME. Gordon Scott vecht zich in dit Italiaans spektakelwerk van Mario Costa voortdurend gevangenis in en ge vangenis uit. Dank zij hem komt er een betere keizer. KFC: 14 jaar. FEEST VANDAAG. Een een klein Frans dorpje CITY: 'T IS postbode in raakt door de komst van een kermis gezelschap geheel uit zijn evenwicht. De kermisbeden maken hem name lijk wijs, dat hij zijn bestellingen veel te langzaam uitvoert en dat dat in Amerika allemaal veel sneller in zijn werk gaat. Dat wil de wakkere man dan ook gaan proberen. Veel komische verwikkelingen in een zeer geestige comedie. KFC: alle leeftijden. ELECTRO: Herman Leiner regisseerde de Duitse zedenfilm „HEBBEN DE TIENERS ALLEEN SCHULD?" met Corny Collins en Magda Schneider in de hoofdrollen. Een schoolmeisje komt in aanraking met slechte" vrienden, maar een auto-ongeluk brengt haar weer tot betere inzichten. KFC: 14 jaar. GRAND DR. MABUSE CONTRA SCOT LAND YARD. Een volgeling van dr. Mabuse maakt een hypnotiseermachi- ne, waarmee hij Engelsen in zijn macht krijgt. De politie maakt het toestel on schadelijk. KFC: 14 jaar. (Advertentie) KATHOLIEKE UNIVERSITEIT Aan de katholieke universiteit te Nij megen is geslaagd voor het kandidaats examen mej. J. J. M. Jansen te 's-Her- togenbosch; voor het doctoraal examen 2e gedeelte geneeskunde mej. A M. Th. Dellaert te 's-Hertogenbosch en" de heer A. J. M. Pelkmans te Rijen; voor het kandidaatsexamen sociale aardrijkskun de de heer A. A. J. G. van der Ho ven te Kaatsheuvel, RIJKSKWEEKSCHOOL MIDDELBURG Bij de gehouden examens der Rijks kweekschool te Middelburg slaagden voor de 2e leerkring: De heer A. P. Provoost, Vlissingen; de heer R. Roose, Middelburg; de heer C. J. Schout, Terneuzen; de heer G. I. Tim merman, Vlissingen; mej. F. G. Heeren, Middelburg; mej. M. M. Hofstee, Goes; mej. A. Hordijk, Goes; mej. A. B. Krijger Goes; mej. H. v. Liere, Middelburg; m<vj. E. J. W. Slabbekoorn, Goes; mej. <J. Wolters, Axel; mej. A. de Voogt, Oostka pelle; de heer J. Boelhouwer, Vlissingen. AUTOGEEN LASSEN Bij de examens voor de cursus autogeen, lassen, beginners, slaagden de volgen de cursisten van de Technische School te Terneuzen: W. J. Andriessen. Sluiskil; W. de Jonge, Axel; J. F. G. Roeloffzen, Sas van Gent. Morgen, zaterdag 6 juni, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 11.46 en 0.00 uur; Terneuzen 11.18 en 23.40 uur; Vlis singen 10.45 en 23.12 uur; Wemeldinge 12.09 en 0.00 uur WATERLANDKERKJE Kleuterschool 20 uur Algem. verg. Stichting Openbaar Kleuteronderwijs. IJZENDIJKE Hof zicht 20 uur De Noormannen komen, 14 jaar DE KLINGE Cinema v. Djjck 19.30 uur Afspraak in september HENGSTDIJK P. v. Dijk 15 uur Grote schieting P. de Waal 16 uur Grote gaaibolling CLINGE Groot internationaal muziekfeest ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Schieting SAS VAN GENT Olympia 20 uur lm schwarzen Rössl TERNEUZEN Luxor 20 uur Sheherazade, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Hun laatste ontmoeting, 18 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur Onder spervuur AXEL E. Tieleman 15 uur Staande-wip schieting KOEWACHT L. Seghers 15 uur Kermisschieting KEMSEKE-PAAL Ad. de Bakker 15 uur Grote schieting GOES Barends 13.30 uur Kampioenschieting van de bond ANTWERPEN KVO 20 uur De lustige weduwe

de Stem | 1964 | | pagina 2