Brood duurder; koek en gebak wel Staatssecretaris dreigde met aftreden Reclame-t.v. deze zomer op laag pitje ANNEKE wil niet aangeplakt worden TARWEPRIJS OMHOOG: Prijspeil nu op EEG-niveau TWEEMAAL „ONAANVAARDBAAR" IN TWEEDE KAMER Tyfus voor geheel Engeland Biesheuvel: Schiphol klaar voor invasie „Bieteljeugd" koUenJccuwp THE BEATLES EI MOET ZICHZELF REDDEN Financiële consequenties belastingamendementen belopen vele miljoenen MEISJES! bij PHILIPS house of i enqiand: gevaar Commissie kwam er niet uit „Sjeik" tafereel DAGBLAD VOOR ZEELAND Volgende week stemming Nog ernstige moeilijkheden Jongen gedood bij oversteken weg In ondertrouw? Blijf er koel onder De grote mode... a.s. maandagavond van 8.30 - 9.10 uur 104e JAARGANG No. 24604 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Haikx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 5 JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 w H|nenj. postgiro i l 141 l l Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Kloksfraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377^ JBijbureaus^TERNEUZENMJsbaanstraat^24^telefoonJ2601^^OOSTBURG. Nieuws raat Aberdeen bezorgd Het hoofd van de medische gezond heidsdienst in de Schotse stad Aberdeen, heeft gisteren gezegd, dat als men er niet in zou slagen de tyfusepidemie die in de stad heerst in te dammen, geheel Enge land in gevaar kan komen. „We mogen niet vergeten dat tyfus zich niet stoort aan een grens zoals de Tweed (de rivier langs de Engels-Schotse grens)", zei hij. Het aantal tyfusgevallen van deze door bezoekers gemeden stad, was gisteren ge stegen tot 275 bevestigde gevallen en 43 observatiege vallen. Ook uit andere Schotse steden zijn op lopende cijfers gemeld. Glasgow 4 beves tigde gevallen en 3 observatiegevallen, Dundee resp. 4 en 3, Edinburg 5 observa tiegevallen. Ook in diverse andere plaat sen zijn er zieken. Men meende dat het gisteren de „qrisis- dag" was. Indien het aantal gevallen vanaf nu vermindert, is de strijd wellicht gewonnen. Als liet aantal gevallen ech ter nog zou oplopen, zou er reden zijn tot zeer grote bezorgdheid. (Van onze Haagse redactie) Minister Biesheuvel (Landbouw en Vissertf) is niet van plan een toeslag te verlenen op eieren. Als gevolg van de lage eierprijzen is hem dat van vele kanten gevraagd. De bewindsman zei in de motivering van zijn afwijzing dat het E.E.G.-reglement zich tegen het geven van een dergelijke toeslag verzet. Bo vendien zou een dergelijke subsidie han delspolitieke maatregelen van andere lan den oproepen. Minister Biesheuvel is van oordeel dat de producenten van eieren hun kansen op de binnenlandse markt meer moeten gaan benutten en voorts hun bedrijven op een meer moderne wijze moeten op zetten. De bedrijven, die zich toeleggen op de produktie van slachtpluimvee, zijn veel gezonder, omdat zij van jongere da tum zijn en moderner zijn opgezet. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Van den 'Berge (Financiën) gisteren bij de behandeling van amendementen op zijn belastingvoorstellen tot tweemaal toe gedwongen een „onaanvaardbaar" uit te spreken. Tot tweemaal toe dreigde de staatssecretaris desgevraagd af te treden indien de Kamer twee amendementen zou aanvaarden die hij afwees omdat zij zijns inziens niet pasten in ons fiscale systeem. Voor dit dreigement bogen de regeringspartijen. Het eerste amendement was afkomstig </an de socialist Van Urk en beoogde uit keringen krachtens de algemene bij standswet niet aan inkomstenbelasting te onderwerpen, zoals ook thans met uit keringen krachtens de armenwet het ge val is. De liberalen wilden dit amende ment wel steunen, K.V.P., A.R. en C.H.U. echter niet. De liberale leider, mr. Geert- sema, liet echter na de verklaring van de staatssecretaris weten dat de V.V.D. on der die omstandigheden het amendement niet zou steunen. Het was voor de staats secretaris niet om budgettaire maar om principiële redenen onaanvaardbaar. Het amendement werd toen vervolgens met 70 tegen 38 stemmen verworpen. De P.v.d.A., P.S.P., C.P.N. en de Boerenpartij stem den voor het amendement. Het tweede „onaanvaardbaar" van de staatssecretaris viel over een amendement Portheine (V.V.D.) dat beoogde studie beurzen vrij te stellen van inkomsten belasting. De liberaal trok zijn voorstel in. Aan het begin van de vergadering had de Kamer besloten de stemming over de belastingamendementen, waaraan grotere financiële consequenties verbonden zijn, volgende week te houden aan het slot van het belastingdebat, om zodoende een HET AANTAL supermarkten is vorig jaar toegenomen met 170. Er zijn er nu 352. Dit jaar zullen er 200 bijkomen. Het aantal zelfbedieningszaken steeg vo rig jaar met 730 tot 4267. FRANKRIJK en Spanje gaan een ge meenschappelijk station voor het opspo ren van satellieten oprichten. Het com plex zal verrijzen op de Canarische eilan den. OP SLAG GEDOOD werd gisteren in Amsterdam een 77-jarige Zandvoortse dame, die door een op het trottoir rij dende auto door een etalageruit gedrukt werd. De auto was stuurloos geworden na een botsing. IN LAOS is het momenteel „betrekkelijk rustig", zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken laten weten. De Pathet Lao schijnt zich de laatste dagen nogal kalm te houden. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) De pacificatie-commissie is er gisteren ondanks alle hoog gestemde verwach tingen niet in geslaagd voor de zomer vakantie een interim-advies op te stellen voor minister Bot (O. K. en W.) over reclame in de televisie. „Mijn optimisme is te groot geweest", zei ons de voorzitter van de commissie, prof. Langemeijer, in de lunchpauze van de vergadering, die bijna de gehele woensdag heeft geduurd. Na afloop van deze vergadering werd alleen meegedeeld dat de commissie niet gereed was gekomen met haar werk en dat zij niet eerder dan op 16 september weer bijeen zal komen. Het moeten wel moeilijkheden van zwaar wegende aard zijn geweest die de negatieve afloop van het gesprek heb ben veroorzaakt. Officieel werden deze moeilijkheden niet opgehelderd. Zoals bekend gaat het bij het opstellen van het advies om een tijdelijke regeling voor de interim-periode, die vooraf moet gaan aan de definitieve regeling van de reclame in de televisie. De vragen, die daarbij o.a. moesten worden beantwoord, waren: 1. Wanneer wordt er met reclame be gonnen? 2. Op welk net of op welke netten? 3. Door wie moet de reclame worden verzorgd en onder wie moeten de ba ten worden verdeeld? De omstandigheid dat volgens de laat ste berichten het R.E.M.-eiland nog deze week in zee zal gaan, alsmede het feit dat het nog lang niet zeker is dat het wetsontwerp inzake installaties op het continentaal plat (het door de regering aangegrepen middel om de R.E.M.-acti- viteiten te kunnen verbieden) tijdig door de Staten-Generaal zal worden behan deld, maakten het hoogstwaarschijnlijk dat met de start van reclame door Bus- sum nog in het najaar zou worden begon nen. De verwachting was ook dat de pacificatie-commissie welwillend zou staan tegenover het plan dat door de N.T.S. en de omroepen is opgesteld. Volgens dit plan zou een apart orgaan van de N.T.S. en omroepen de reclame verzorgen, terwijl de organisaties van dagbladen en tijdschriften bij de exploi tatie zouden worden betrokken. Naar verluidt zouden de moeilijk heden, die de pacificatie-commissie belet hebben een advies op te stel len, schuilen in de onzekerheden die er nog bestaan over de uitwerking van de samenwerking tussen ener zijds de N.T.S. en omroepen en an derzijds de organisaties van dagbla den en tijdschriften. In een onlangs gehouden bespreking zijn de bij de reclame-exploitatie betrok ken gegadigden over deze uitwerking niet tot overeenstemming kunnen ko men. Het lijkt waarschijnlijk dat het niet bereiken van de overeenstemming de pa cificatie-commissie parten heeft gespeeld, Intussen werkt het N.T.S.-bestuur voort aan een advies, waarom minister Bot ook heeft gevraagd. De bewindsman heeft de N.T.S. verzocht hem voor 15 juli een uitgewerkt plan voor te leggen van voor waarden en richtlijnen voor reclame in de t.v. voor het geval dat aan de N.T.S. toestemming zou worden gegeven recla meboodschappen te gaan verzorgen. beter overzicht te hebben van het totaal der financiële consequenties. Men kan dan de amendementen tegen elkaar „af wegen" in het licht van de beschikbare gelden. Alleen de P.v.d.A. en de Boeren partij waren hier tegen. De Kamer verwierp voorts gisteren met 59 tegen 50 stemmen van K.V.P. en V.V.D. een amendement Lucas (K.V.P.) dat beoogde bijschrijving op aandelen tot herstel van vroegere afstempeling onbe last te maken voor de inkomstenbelasting. Omdat de staatssecretaris zich er tegen verzette trok de heer Lucas voorts zijn amendement in om de omzetting van lijfrenten in een uitkering ineens onbe last te laten. De Kamer maakte voorts gisteren een begin met een drietal amendementen van K.V.P., P.v.d.A. en A.R., terzake de re geling in de inkomstenbelasting op het stuk van verwervingskosten, de zgn. 5- procentregeling en de aftrekbaarheid van reiskosten tussen woon- en werkplaats. De staatssecretaris zei zich met de amen dementen, zoals zij er thans liggen, niet te kunnen verenigen, maar zich toch con structief te willen opstellen. Hij deed de suggestie om te bezien of de 5-procent- regeling en de reiskostenregeling in een of andere vorm onder één regeling zou den kunnen worden gebracht. De Kamer wilde wel samen met de staatssecretaris een poging doen deze gedachte uit te werken. Over een en ander zou de com missie met de staatssecretaris overleg ple gen. De Kamer heeft voorts nog een aantal amendementen besproken waaromtrent vanwege de budgettaire consequenties de stemmingen om reeds genoemde redenen eerst volgende week gehouden zullen worden. Twintig miljoen gaat een amen dement Van Urk (P.v.d.A.) kosten dat beoogt voor de inkomstenbelasting de on dergrens van ziektekosten (ziekte, inva liditeit, bevalling) van 2,5 procent naar 2 procent te brengen. Terwille van een gave buitengewone lastenregeling voelt de staatssecretaris er niet voor. Redelijk vindt hij de gedachte van de heer Schol ten (C.H.U.) in de procentuele grens een vast bedrag in te brengen. Hij heeft ook grote bezwaren tegen de meer dan 5 miljoen kostende amen dementen, die beogen verzachtingen aan te brengen in de regeling van het zgn. aanmerkelijk belang. De staatssecretaris verzette zich ook tegen een 12 miljoen kostend amendement Scholten (C.H.U.) dat beoogt de maximumgrens voor de giftenaftrek te stellen op 10 procent van het onzuivere inkomen en de minimum grens op een vast bedrug van 120. Vol gens de heer Schol ten wordt hierdoor de vrijgevigheid in de hand gewerkt, maar de staatssecretaris had bezwaren, omdat zijns inziens aldus iedere relatie met het inkomen verbroken wordt. Tot niet aanneming adviseerde de staatssecretaris wederom bij een amendement Kieft (A.R.), dat ouderdoms- en invaliditeits- aftrek ook wil toekennen aan belasting plichtigen die 5 jaar gehuwd zijn ge weest of uit wier huwelijk een kind is geboren. De heer Van Urk (P.v.d.A.) wil de bejaardenaftrek echter ook aan de vrijgezel geven. Totaal zou dit de schat kist 30 miljoen gaan kosten. Van liberale zijde wil men tenslotte een verruiming van aftrek voor de wer kende gehuwde vrouw van 2000 tot 2750 en een verhoging van het forfait van 2250 tot 3000. De socialisten willen bovendien het te verminderen bedrag voor de aftrek ten minste 1000 in plaats van 500 laten bedragen. Totaal zou dit de schatkist 17 miljoen gaan kosten. Staatssecretaris Van den Berge voelt niet voor deze amende menten omdat hij het onjuist vindt „prik kels" tot arbeid door de werkende ge huwde vrouw in het belastingstelsel op te nemen. Gistermiddag is de 16-jarige Jogchem Walboer, zoon van de directeur van de zuivelfabriek te Marssum (Fr.), toen hij met zijn fiets de rijksweg vlak bij zijn woonplaats overstak, aangereden door een personenauto. De jongen was op slag dood. Bij zijn poging om de aanrijding te voorkomen kwam de chauffeur van de personenauto, de heer J. Eerligh, in bot sing met een personenauto. Hij werd ge wond en moest in het ziekenhuis te Leeu warden worden opgenomen, evenals de beide dames, die in de uit tegenoverge stelde richting komende auto zaten. Beide auto's werden zwaar beschadigd. (Van onze Haagse redactie) Minister Biesheuvel heeft de nationale richtprijs voor tarwe, oogst 1964, f 2,35 per 100 kg hoger vastgesteld dan de prys die vorig jaar gold. Consequenties voor de broodprijs heeft dat voor de consument niet. De subsidie van 5 cent op een brood van 800 gram, welke thans wordt gege ven via de maalindustrie wordt verhoogd tot 6,5 cent. De minister verwacht dat de broodprijs in het seizoen 1 juli '64-1 juli '65 onge wijzigd zal kunnen blijven. De verhoogde tarweprijs zal wel consequenties kunnen hebben op de consumentenprijs van an dere artikelen welke tarwe tot grondstof Op het kampercentrum De Ocken- burgh bij Den Haag vetroeft op het ogenblik sjeik Soeleiman Daher met zijn familieleden voor een kort verblijf in ons land. Onze fotograaf werd getroffen door dit tafereeltje van twee Arabische kinderen, spelend op Nederlands grondgebied. (Van onze show-redacteur) Naar wij gisteravond uit wel ingelichte showkringen verna men zou Anneke Grönloh dezer dagen in Amsterdam in onder trouw gegaan zijn. Een en ander zou gepaard zijn gegaan met de nodige geheimzinnigheid, omdat Anneke een enorme oploop van fans verwachtte. Daarom ook zou zij er, volgens onze informa tiebron, tegen gekant zijn ge weest dat haar huwelijksaan kondiging aan het Amsterdamse gemeentehuis zou prijken. Men zal zich herinneren dat An- nekes verloving met een van Ra dio Veronica's disc-jockeys, Wim Jaap van der Laan, daags voor haar vertrek naar het Eurovisie-song festival in Kopenhagen, onder de grootste geheimzinnigheid en zon der enige publiciteit in haar werk ging. Bovendien is het in de showwe reld een algemeen verschijnsel dat tienerartiesten na hun verloving of huwelijk snel aan populariteit in boeten, hetgeen Anneke, momen teel een van Nederlands meest ge vierde artiesten, kennelijk door een zo gering mogelijke poeha, wil voorkomen. Aanstaande zondag, wanneer Anneke haar 22e verjaardag viert, zal zij, zo vernemen wij, nadere mededelingen over haar huwelijk doen. Op die dag ook zal zij zich naar Italië begeven om daar tot 29 juni van een on gestoorde vakantie te genieten. hebben zoals biscuit, koekjes, gebak, be schuit e.d. Subsidie op brood mag volgens EEG-afspraken tot uiterlijk 1970 worden gegeven. Op welke wijze en in welk tempo deze consumentensubsidie in de komen de jaren zal worden afgebroken staat nog niet vast, aldus deelde minister Biesheu vel op een persconferentie in Den Haag mee. Het prijspeil van de Nederlandse tarwe wordt door de verhoging met f 2,35 ge bracht op het niveau dat het zgn. plan Mansholt voor de Europese Economische Gemeenschap was gedacht. Zoals bekend is dit plan door oppositie van Duitse zij de voor dit moment niet aanvaard. De sterke stijging van de produktiekosten in de akkerbouw noopt tot hogere graan prijzen. aldus minister Biesheuvel. De basisrichtprijs voor de tarwe zal voor de maanden juli en augustus worden ver hoogd van f 35,60 tot f 37,95 per 100 kg met een interventieprijs (een bodem in de markt), die gebracht wordt van f 33,70 op f 35,75. Deze prijzen zullen na 1 sep tember 1964 worden verhoogd met acht maandelijkse verhogingen van 35 ct p. 100 kg. De prijzen van voedergranen gaan ook omhoog. Voor gerst en haver met f 2,50 per 100 kg, voor rogge, mais en sorghums met f 3,per 100 kg. Minister Biesheuvel somde een aantal overwegingen op welke hij bij zijn be slissing ten aanzien van de nieuwe graan prijzen heeft laten gelden. Daarbij stond voorop dat de akkerbouw betere prijzen behoeft. Tempering van de prijsverho ging was nodig met name ten aanzien van voedergranen omdat deze de grond stof vormen voor de veehouderij. Even eens zesse het belang van de consument tot matiging van de prijsverhoging aan. De telers zullen ongeveer een extra inkomsten van acht procent boeken. Het hogere voedergraanprijspeil en de daarmee samenhangende aanpassing van de heffingen op de verdelingsprodukten in het handelsverkeer tussen de EEG- landen zal in het komende jaar lei den tot een prijsstijging voor eieren, slachtgevogelte en varkensvlees. Hoe groot deze prijsstijging zal zijn valt niet te schatten, aldus minister Biesheuvel. Dat hangt mede af van exportmogelijk heden. Hij verwachtte echter dat de prijs verhogingen uitermate gering zullen zijn. Voor het verkoopseizoen 1 juli '64-1 juli '65 zal nog niet worden overgegaan tot het voeren van een interventiebeleid voor de voedergranen» Breda heeft ook goed wei voor U lil. ma. t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrüf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. Koeler Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Koeler. Vandaag: zon onder 20.54 uur. Maan onder 14.30 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Maan op 2.46 uur. Lightweight in effen donkerblauw Gedistingeerde kostuums voor modieus comfortabel gekleed gaan. In effen don kerblauw mohair of Tyra- lon-80. Voor elke zomerse i gelegenheid. 179,50 - 279,50 OM JOSEPHINE Baker van een drèi- gend bankroet te redden heeft Brigitte Bardot gisteren via de Franse televisie een actie ingeluid, die vóór 9 juni 400.000 dollar op moet brengen. (Advertenties) SELECTIE KLEDING Licht, luchtig en vooral koel in de zomer; sport- underwear, heerlijk net- ondergoed. Met grove of fijne gaten, Hollenkamp laat de keus aan u. Singlets en slips, per stuk AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM De drie echte en een onechte Beatle zijn in Kopenhagen aan gekomen. Ruim vijftigduizend schreeuwende en gillende fans stonden hen op het vliegveld af te wachten. Toen zij probeerden hotel Royal, waar het Britse kwar tet een persconferentie gaf, bin nen te dringen raakten zij slaags met de politie, zoals bovenstaande foto laat zien. De kans dat de Beatles vanmiddag bij hun aan komst op Schiphol door horden enthousiaste tie ners in het nauw zullen worden gedreven, is ge ring. Schiphol, dat zo vaak voor hete vuren heeft gestaan, zal morgen ook de Beatle-rage wel weten te doorstaan, zo is de algemene verwach ting op de luchthaven. Op een korte vergade ring van enkele hoofden van dienst zijn gisteren de ordemaatregelen vastge steld, die zullen worden getroffen. Het lijntoestel van de S.A.S., waarin het befaamde viertal om 12.50 uur uit Kopenhagen zal arriveren, zal vlak voor de verkeerstoren worden ge parkeerd. Aan alle tieners die naar Schiphol komen, zal bij de hoofdingang reeds worden verteld dat zij zich naar de publieke promena de op het dak van het stationsgebouw mogen be geven en dat de beste plek is het stuk balusti-a- de voor de verkeerstoren. Daar zal Nederlands jeugd uit de hoogte een prachtig uitzicht krijgen op de langharige Britten. De Beatles zullen als laatste passagiers de Cara- velle aan de voorzijde ver laten en onder <pn de trap niet onder de voet worden gelopen, want er worden zoals vaker bij beroemdheden is gebeurd hekken geplaatst, die de Beatles een brede, vrije doorgang moeten garande ren naar de aankomsthal. Tussen de hekken zullen behalve politie en mare chaussee slechts enkele zeer bevoorrechte perso nen worden toegelaten, zoals impresario Van Gel der, organisator Ben Es- sing, VARA's chef amuse ment Simons, twee verte genwoordigers van een grammofoonplatenfirma en tot slot enkele em ployés van de S.A.S. en de luchthaven. Buiten de hekken krijgen pers, ra dio, t.v. en film gelegern heid het grote gebeuren mee te beleven. Intussen zullen reeds uren van tevoren een 40- tal leden van de lucht havenpolitie en v^n de politie Haarlemmermeer alle diensttoegangen tot het platform afzetten, op dat daarlangs geen tiener invasie kan doordringen. Hetzelfde geldt voor de aankomsthal, waarin het toch al strenge toezicht \/an de douane ditmaal uog versterkt zal worden. Uitsluitend ten gerieve van de bewonderaars zul len de Beatles zich niet per auto doch te voet schuin onder de balustra de langs naar de aan komsthal moete» begeven. Het ligt in de bedoeling hen dan naar de perska mer aldaar te dirigeren voor een persconferentie. Karrestraat 3, Breda een linnen TAILLEUR of DEUX-PIéCE vanaf 69. Breda Tilburg Den Bosch NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN...

de Stem | 1964 | | pagina 1