Nieuw-Namen herstelde O.L. Vrouw v. Hulsterloo in ere GS. willen vliegveld nabij Lewedorp Zaterdag eerste Zeeuwse Kunstmarkt NIEUW BEELDJE IN „HISTORISCH" KAPELLETJE AAN DE VEERSTRAAT Geen invoer- verruiming Vijf stadsgewesten (o.a. Eindhoven) in ons land Echte beeldje staat verloren in Drongen Boze Bredanaar poogt zijn vrouw te overrijden E.M.S.-cultuurprijs voor Wil Brons Paus bewerkte gratie voor veroordeelde In Laos Breuk Pathet Lao- regering nu volkomen VLEES BLIJFT DUUR JHR. IR. J. DE RANITZ: Project van miljoenen In Liefdehuis Hulst Twee dagen feest rond jubilerende rector Kramer Goed gericht Gesprek met Franco DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JUNI 1964 onderzoekingen doen voor hij de ver blijfplaats van het beeldje had opge spoord. Daar bleek hem echter dat het beeldje onder de hoede van de Belgische monumentenzorg staat, die het monument (je) voor geen geld ter wereld wil afstaan. Alleen toen de parochie te Nieuw -Jamen in 1959 het 100-jarig bestaans- 'eest vierde werd het beeld gedurende •nkele dagen naar Nieuw Namen uit- oesteed. echter niet nadat een borgsom van 50.000 frank was neergeteld. Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo zou en moest echter in ere worden hersteld. Vandaar dat de gemeente het kapelletje aan de Veerstraat liet bouwen en de heer Vermeulen opdracht kreeg het „Belgi sche" beeldje zo getrouw mogelijk te kopiëren. De heer Vermeulen is in die opdracht geslaagd. Zonde „Het is ook zo mooi", zegt pastoor Mangnus, terwijl hij tevreden naar het ..kapelleke" blikt. Maar het had nog mooier kunnen zijn, oordeelt hij met iedereen. Het zou een grote zonde zijn ge weest, meneeer pastoor, wanneer we het beeld hadden meegenomen. Maar het had best gekund. Er is niemand die er naar omkijkt", hebben hem plaatselijke geschiedvorsertjes doen weten. Ware men bij de pastoor in de biecht stoel komen vertellen, dat men het beeld je uit Drongen had geroofd, hij had wel licht zijn armen uitgebreid en een be grijpend „Ego te absolvo" gegeven. Wel zou hij naar alle waarschijnlijkheid de zondaar of zondaars een strafbedevaart hebben opgelegd. Niet naar onze Lieve Vrouw van Hulsterloo maar mét Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo naar Dron gen. (Van onze verslaggever) De veertigjarige Bredanaar J. F. v. O. heeft op de Markendaalseweg te Breda tot tweemaal toe getracht zijn 34-jarige echtgenote v. O.-v. D. met zijn auto te overrijden. De echtgenote van J. F. v. O. wandelde in gezelschap van een vriend over de Markendaalseweg. Dit wekte de gramschap op van haar man, die tot tweemaal toe op het tweetal inreed, ove rigens zonder hen te raken. J. F. v. O. is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. De E.M.S.-cultuurprijs voor muziek 10.000) is gewonnen door de Amster damse pianist Wil Brons. Hij competeerde woensdagavond in het Scheveningse Kurhaus met Mariette van Wijk. Beiden waren na een voorselectie, waaraan elf pianisten deelnamen, tot de finale toege laten. Door bemiddeling van Paus Paulus VI is de zaak van de tot levenslang veroor deelde Siciliaanse boer Rosario Scala- brino, herzien en heeft hij gratie gekre gen. Tijdens het bezoek dat Paus Paulus in april aan de Romeinse gevangenis „Re- gina Coeli" bracht, sprak de H. Vader ook met Scalabrino, die voor observatie in het ziekenzaaltje van de gevangenis was opgenomen. „De Paus interesseerde zich voor mijn geval het resultaat was als een wonder", aldus Scalabrino. Scalabrino is nu 43 jaar oud. In 1944 werd hij tot levenslange gevangenschap veroordeeld, omdat hij op de uitkijk had gestaan toen anderen een zakenman be roofden en deze daarna vermoordden. „Ik was 23 en had een jonge vrouw. We hadden niets te eten. Van louter ellende bood ik aan op wacht te staan tijdens de overval", aldus Scalabrino. (Van onze verslaggever) Aan de Veerstraat op de Kapelleberg in Nieuw-Namen staat sedert enkele dagen een kappelletje (zie foto), dat is gewijd aan Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo, die zeer nauw verweven is met de geschiedenis van Nieuw-Namen. Het gebouwtje is opgetrokken uit bouwstukken van de kapel van de paters Norbertijnen op de Kapelle berg, waarvan men enkele jaren geleden gedeelten heeft opgegraven en waarin vroeger een ereplaats was ingeruimd voor het beeldje van Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo. Een beeldje dat momenteel echt een beetje verloren staat opgesteld op een weinig opvallende plaats in de sacristie van de parochiekerk te Drongen achter Gent in België. Norbertijnen op de Kapelleberg. Meteen na de beeldenstorm vertrokken de paters naar Drongen; het beeldje bleef toen nog enige tijd in Nieuw Namen verborgen. Later kwamen de Norbertijnen het op eisen om het, toen zij uit het klooster te Drongen verhuisden over te dragen aan de paters jezuïeten, die 't klooster toen betrokken. De jezuïeten deden het beeld je op hun beurt cadeau aan de parochie te Drongen, die het in dank aanvaardde, maar er niet zo erg goed weg mee wist en Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo dat vergeten plaatsje in de sacristie toe bedeelde. Rond het beeldje zijn vele legenden geweven. Het is zeer waarschijnlijk dat de kapel van Onze Lieve Vrouw van Hul sterloo vroeger als strafbedevaartsoord fungeerde. Vele penitenten kwamen er dus hun opwachting maken. Monumentje Men was zich in Nieuw Namen van het bestaan van het beeldje eigenlijk niet bewust, tot enkele jaren geleden opgravingen werden verricht rond de kapel van de Norbertijnen op dc Kapel, lebrug in Nieuw Namen en Kieldrecht. Toen werd de gedachte aan Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo weer levend. Pastoor Mangnus moest uitgebreide Onze Lieve Vrouw van Hulsterloo is in Nieuw Namen in ere hersteld, maar niet helemaal helaas, zoals de ingezetenen verzuchten. In het „Kapelleke" staat na melijk maar een kopie van het oorspron. kelijke, een-en-twintig en een half centi meter hoge beeldje, gemaakt door een Bredase kunstenaar, de heer Vermeulen. De kopie is twee keer zo groot als het echte beeldje, maar dat heeft het gemis aan het monument (je) niet kunnen verhelpen. Donderdag jl. werd het door Jan van Driessen uit Nieuw Namen op gemeente- kosten opgetrokken kapelletje ingewijd door pastoor Mangnus van Nieuw Namen. Die heeft, toen hij voor het gebouwtje stond, wellicht even met spijt gedacht aan de vergeefse pogingen, die hij en anderen in het werk hebben gesteld om het beeld naar Nieuw Namen terug te halen. Historie Zoals gezegd het beeld stond eertijds in de kapel bij het klooster van de paters De neutralistische premier van Laos, Soevanna Phoema heeft ermee ingestemd, dat de laatste autoriteiten en troepen van de communistische Pathet, Lao. die zich nog in de hoofdstad Vientiane bevinden, deze stad mogen verlaten. De evacuatie van de Laotiaanse com munisten uit de hoofdstad zal tot gevolg hebben, dat de laatste resten van de coalitieregering zullen zijn verdwenen. Laos zal dan een land zijn, dat verdeeld is tussen de communisten en de coalitie van rechts-neutraal. Het produktsrhap voor vee en vlees voelt er niets voor het aantal invoer vergunningen voor rundvlees te verrui men. Dit betekent dat er voorlopig geen kans is op verlaging van de vleesprijzen. He ministers Andriessen en Biesheuvel badden eerder op vragen van de Kamer te kennen gegeven, dat slechts verrui ming van de ruilvoetverhouding uit komst zou kunnen bieden. De verplich tingen in E.E.G.-verband staan namelijk Keen bererking van de uitvoer naar de lid-staten toe. (Van onze verslaggever) Tijdens de jaarvergadering van de Ko ninklijke Maatschappij voor Nyverheid en Handel, die op 10 en 11 juni in Nijmegen zal worden gehouden, zal de stedelijke ontwikkeling in Nederland in het mid delpunt van de belangstelling staan. Prof. dr. W. Steigenga, jhr. J. de .Ranitz en prof. dr. S. v. Poelje hebben dit thema uitvoerig van een pre-advies voorzien. Eerstgenoemde stelt in. zijn pre-advies de diagnose, jhr. De Ranitz doet oplos singen aan de hand. terwijl prof. Van Poelje zijn visie geeft op de bestuurlijke aanpassing, die volgens de oplossingen van jhr. De Ranitz nodig zal zijn. Jhr. De Ranitz is voor projecteren van vijf stadsgewesten, elk bestaand uit een duidelijk in zichzelf gedeconcentreerd patroon om een duidelijk hoofdcentrum heen. Deze hoofdcentra zouden moeten zijn Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, een stad in Twente en Groningen. Naast deze vijf stadsgewesten zou een aantal flinke provinciesteden gekozen moeten worden, die zo krachtig moeten worden, dat ze aanvullende regionale taken kun nen verrichten. Jhr. De Ranitz meent dat de positie van Breda samenhangt met de wijze van ontplooiing van het stadsgewest Èindho- ven. Het is volgens hem denkbaar, dat Breda van beperkte omvang blijft in ver houding tot het stadsgewest Eindhoven en daar geen aeel van zal uitmaken. De heer De Ranitz waarschuwt voor een Brabant se oost-westband met min of meer gelijk waardige steden erop. „Maak de sterken sterk", aldus het pre-advies. In west-Brabant ziet de heer De Ranitz een aantal flinke, doch duidelijk afzon derlijke steden: Bergen op Zoom en Roo sendaal, gescheiden door de Benelux- route, en één nieuwe of praktisch nieuwe stad in het noord-westen van Brabant: Zevenbergen of Oranjestad. Tilburg wordt in het oog van de heer De Ranitz een stad in het stadsgewest Eindhoven. Jhr. Ir. J. de Ranitz In Zeeland worden drie zelfstandige steden aangegeven. Een op Walcheren, Terneuzen en. in mindere mate. Goes. Volgens ir. De Ranitz moet het natio nale hoofdcentrum Amsterdam worden, niet Rotterdam. Tijdens de jaarvergadering van het de partement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, te Vlissingen gehouden, heeft burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen het thema van de landelijke jaarvergadering toegelicht. Prof. dr. Van Poelje meent dat. de ideeën van De Ranitz o.m. verwezenlijkt zouden kunnen worden via de wet op de ruimte lijke ordening en anderzijds door middel van het financieel bevoordelen van be paalde steden door het toepassen van „verfijningen" in de financiële verhou ding tussen rijk en gemeente. Als middel om extra uitkeringen te verkrijgen wordt een fusie van gemeenten genoemd: vol gens burgemeester Kolff een ireële zaak. Het idee voor een overkoepelend orgaan voor elk stadsgewest met bestuurlijke be voegdheden, waarnaar in het pre-advies van prof. Van Poelje de voorkeur uitgaat, kwam burgemeester Kolff aantrekkelij ker voor. (Van onze verslaggever) Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich uitgesproken over de naar hun mening beste plaats voor de aanleg van een vliegveld in Zeeland. Die plaats ligt op de Schorgronden van het Zeeuwse meer ten noorden van Leweciocp, in de nabijheid van het nog te bouwen Zilveren Schor. Bij gaande situatietekening geeft on geveer de plaats aan waar de air strip is gedacht. De plannen omvatten de aanleg van een dertienhonderd meter lan ge start- en landingsbaan van west zuid-west naar oost noord-oost, die geschikt zou zijn voor alle heden daagse viermotorige propeller vliegtuigen. Naast zakelijk vliegverkeer zullen van uit Zeeland met een dergelijke baan ook chartervluchten mogelijk worden. Op bepaalde tijden zal de baan ook voor zweefvliegen gebruikt kunnen worden. Ged. Staten hebben hun besluit geno men aan de hand van een uitvoerig rap port van de Werkgroep Vliegveld Mid den-Zeeland. Deze werkgroep is vorig jaar gevormd op initiatief van het de partement Zeeland van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel, in het bijzonder op aandringen van de heren D. Hoegen, voorzitter van ge noemd departement en B. Ter Haar Ro- meny, lid van het departement en bur gemeester van Oost- en West Sou burg. De werkgroep vliegveld midden-Zee land heeft in het afgelopen jaar de ver schillende mogelijkheden voor de aanleg van een vliegveld onderzocht. Behalve aan de economische aspecten van deze zaak heeft men ook uitvoerig aandacht besteed aan de vestigingsplaats van de airstrip. Van een zestal mogelijkheden bleven er tenslotte twee over, die de werkgroep voor verwezenlijking geschikt achtte: de genoemde plaats in het Noord-Sloe en 'n pelk ten oosten van Vlissingen in de omgeving van Ritthem. Ged. Staten heb ben de laatste mogelijkheid, die uit pla nologisch oogpunt het beste was, moe ten laten schieten in verband met de aanwezigheid van een bovengrondse hoogspanningskabel en de voorgenomen „hoge" uitbreiding van de Centrale Zee land. Andere mogelijkheden waren een plaats in de Quarlespolder, de Kaloot, een terrein nabij Wolf aartsdijk en het natuurgebied de Schotsman bij Kam perland. In 1947 nog wilden Ged. Staten niet medewerken aan de aanleg van een vliegveld in Zeeland. De Rijks Lucht vaartdienst kwam toen met een voorstel, dat er financieel heel gunstig uitzag. De Rijks Luchtvaartdienst zou het leeu weaandeel van de kosten voor haar re kening hebben genomen. Ged. Staten waren in 1947 evenwel van mening, dat in Zeeland geen behoefte aan een vlieg veld was. Van de zijde van het college vernamen wij gisterenavond, dat de recente ontwik keling in het Zuid-Sloe Ged. Staten tot het standpunt heeft gebracht, dat de aan leg van een airstrip nabij het Sloe als een noodzakelijk complement voor de industriële ontwikkeling in dit gebied wordt beschouwd. De werkgroep vliegveld midden-Zee land zal nu Onderzoeken in welke tijd de vliegveldplannen verwezenlijkt kun nen worden. Binnenkort zullen reeds grondproeven in het Noord-Sloe worden genomen. Het grootste probleem zal zijn de zaak financieel rond te krijgen. De aanleg van een vliegveld zoals men hier op het oog heeft zal vele miljoenen gaan kosten. Daarbij zal moeten worden afgewacht of de Rijks Luchtvaartdienst zijn be reidheid van 1947 gestand zal willen doen. De grond waarop de airstrip is gepro jecteerd is eigendom van de Domeinen. Vanaf zaterdag belooft het op de Mid delburgse Vischniarkt aardig druk te worden. Niet dat dan opnieuw een be gin wordt gemaakt met de visverkoop. Verre daarvan. Het pleintje wordt een trefpunt van kunstenaars, kunsthande laars, kunstnijverlieidsmensen, anti- qairs en ambachtslieden, die elkaar daar iedere donderdag en zaterdag in de maanden juni, juli en augustus zullen ontmoeten op de Zeeuwse kunstmarkt. Middelburgs burgemeester mr. J. Dry- ber heeft zich bereid verklaard zater dagmorgen de officiële opening van de Zeeuwse kunstmarkt te verrichten. Een twintigtal deelnemers en deel neemsters zal in wisselende bezetting een plaats in de stands en de kramen in gaan nemen. Kunstenaars die op de Vischniarkt hun werken te koop zullen aanbieden zijn Piet Bulthuis, Middel burg; Geert van Fastenhout, Philip pine; Louis Heymans, Middelburg Frans Maas, Vlissingen; K. Mertens Ritthem; Guido Metsers, Hulst; Andrie; Minderhoud, Middelburg; B. J. vai Vliet te 's-Heer Arendskerke eii Olg; Wiese, oud-Middelburgse, die thaiu woonachtig is in Hoogkerke. Er zal oi de marktdagen nog heel wat te belevei zijn. Men kan er een sneltekenaar aan treffen, er zit een pottenbakker, mario netten zijn er te vinden en ook zal ei een houtsnij werker gaan demonstreren Verder worden er onder meer ook foto'; aangeboden. Het Middelburgse draai orgel „De Sater" wordt juist op zater- lag grondig nagekeken, maar op ver schillende marktdagen zal men tevens vat meer over dit bijzondere inst.ru- nent en de fabricage van draaiboeken e weten kunnen komen. De idee tot verwezenlijking van deze Kunstmarkt werd enkele maanden ge leden gelanceerd door twee Zeeuwse journalisten, Han van den Berg en Jacques Cats. Besloten werd tot oprich. ting van een werkgroep kunstmarkt Vischmarkt Middelburg. In deze groep namen later verder zitting de heren F. Florusse, secretaris-penningmeester, en de heer A. Wondergem. Deze laatste zal de „bistro" gaan beheren, die tijdens de openingsdagen de bezoekers aan frisdranken zal kunnen helpen. Van gemeentewege wordt het „zit.je-in-een franse-sfeer" verfraaid met bloembak ken. De orgainserende werkgroep hoopt met haar activiteiten te bewerkstelligen, dat de markt zal bijdragen aan een ver korting van de afstand, die er momen teel nog bestaat tussen kunstenaar en publiek. Men zal thans niet alleen zoals bij een expositie veelal het geval is kennis kunnen maken met de werken, maar ook met de persoon, die voor de schepping verantwoordelijk is. Wellicht zal de Zeeuwse kunstmarkt, die onge twijfeld nog een introductieperiode zal moeten doormaken, kunnen uitgroeien tot, een jaarlijks terugkerend evenement, interessant voor Zeeuw en toerist. Bij de opening zullen genodigden en be- Lotiis Heymans bevestigt een der affiches voor de kunstmarkt. langstellenden kennis kunnen maken met weer een andere kunstvorm: het ballet. Dat zal hen worden voorgescho teld door mevrouw Helen Riemens- Soesman en twee van haar vakleerlin gen. De Nederlandse televisiestichting heeft toegezegd in de regelmatig terug kerende toeristenrubriek aandacht te schenken aan de Zeeuwse kunstmarkt. (Van onze verslaggever) In het bejaardencentrum Liefdehuis St.-Elizabeth te Hulst is gisteren een begin gemaakt met de viering van het 25-jarig priesterfeest van rector C. Kra mer. 's Morgens om negen uur droeg rector Kramer in de kapel een plechti ge H.Mis uit dankbaarheid op. Na het ontbyt viel de rector een hartelijke hul diging door ,,het huis" ten deel. Daarna werd in de spreekkamer een receptie gehouden, die een grote drukte kende. Tijdens de huldiging door de inwo ners van het bejaardentehuis in de hal werd o.m. het woord gevoerd door de voorzitter van het Liefdehuis St.-Eliza beth. deken A. J. Koopmans. die be toogde, dat rector Kramer zich gedu rende zijn nog maar korte verblijf in Hulst zeer bemind heeft gemaakt. Hij zei alle waardering te hebben voor het werk, dat de jubilaris voor de bejaar den verricht. Een van de bejaarden, mevrouw Wauters, gaf een declamatie ten beste, een andere inwoner, de heer Th. Vlassenrood, bood het geschenk van de bejaarden aan, echter niet dan na dat hij de verdiensten van de jubilaris enigermate had geschetst. Men bracht tenslotte enige door de zusters gedichte feestliederen ten gehore. Tijdens de re ceptie. die van half twaalf tot half een werd gehouden, zijn velen rector Kramer komen gelukwensen. De gees telijkheid uit Hulst en wijde omgeving was uitstekend vertegenwoordigd, ter wijl ook plaatselijke autoriteiten, beken den en relaties hun opwachting kwa men maken. Het moet voor rector Kra mer ongetwijfeld een grote voldoening zijn geweest dat ook Brabant" hem niet vergeten bleek te zijn. De jubile rende rector kreeg gisteren vele mooie geschenken aangeboden. Vandaag zal rector Kramer nog worden gehuldigd door de zusters, terwijl alle huisgeno ten" een filmavond krijgen aangebo den. Op 9 juni a.s. zal het personeel nog feest vieren. In vier jaren hebben wij voor bijna drie miljard gulden inflatie ge ïmporteerd. Dat is ons naar schatting op een prijsstijging van drie pet. per jaar komen te staan. De president van de Nederlandse Bank, dr. Holtrop, heeft dat zo becijferd en daarmee een nieuwe waarschuwing gegeven tegen de inflatie-epidemie in de Euro pese gemeenschap. Import van infla tie ontstaan door 't hoog oplopen van betalingsbalansoverschotten. Een al te vette deviezenpot bevordert de geld ontwaarding. En onze pot is de afge lopen jaren wel wat al te zeer ge spekt, vooral door de aanzienlijke ver koop van Nederlandse effecten naar het buitenland. Nu zou men geneigd zijn de huidige achteruitgang van onze betalingsbalans tegen de achter grond van Holtrops nieuwe waarschu wing niet zo ernstig te nemen. Maar zo eenvoudig liggen de kaarten na tuurlijk ook weer niet. Economisch gezond leven we immers pas als de balans in evenwicht blijft, behoudens een overschotje dat moet dienen om te voorzien in een behoefte aan ver meerdering van de goudreserves. Duikelingen als de balans in het eerste kwartaal van dit jaar gemaakt heeft, zijn dus altijd ernstige waar schuwingen. Die duikeling heeft er mede toe geleid dat de Stichting van de Arbeid weer eens de vinger aan de pols heeft gelegd. Zoals we zaterdag hebben bericht zijn werkgevers en vakbonden het daarbij niet eens geworden. Uit niets is gebleken dat zij het labiele even wicht niet beiden evenzeer bedreigd achten. Maar het vertrouwen van de werkgevers in de diligentie der rege ring is kennelijk heel wat groter dan dat van de vakbonden. De eersten ge loven dat de regering reeds zozeer op haar hoede is, dat het niet nodig is haar nog eens extra wakker te schud den. De vakcentrales echter menen dat er niet te veel geschud kan wor den. De tweespalt in het sociale rijk wordt dus wel heel duidelijk gedemon streerd. Men doet er goed aan naar de oorzaak ervan te speuren. Deze schuilt waarschijnlijk in het feit dat de vak- oentrales bij hun mars naar Den Haag voornamelijk verdere actie tegen de hoge prijzen op hun schild zullen schrijven. De vakbonden hebben na melijk gesteld, dat tegenover de moei lijk tembare seizoensprijzen nu maar eens verlagingen moeten komen waar die mogelijk zijn. Daar gluurt dus weer de kartelpo- litiek om de hoek. Het ziet ernaar uit dat de vakbonden een nieuwe storm loop tegen de prijzen in de zin hebben. Daar dit thema aan de andere kant van de sociale discussietafel minder populair is, laat zich gemakkelijk ver klaren waarom de Stichting het niet eens kon worden. Jammer is het wel, want de beoogde actie is goed gericht, namelijk niet zo zeer op nog hogere lonen dan wel op eindelijk stabiele prijzen. lyTet Spanje praten is nog lang geen gewone zaak, zeker niet bij ons te lande. Velen die al lang hun scru pules hebben overwonnen in de om gang met rode dictators, hebben nog een heilige afschrik van de Spaanse caudillo. Voor het internationale so cialisme is Spanje nog besmet gebied. Nederlandse socialisten gooien, net als in het geval Zuid-Afrika, nog een extra schepje op de algemene afkeer, om toch maar vooral zuiver in de leer te blijven. Daarom zal men in die kringen wel met de bekende „gemeng de gevoelens" kennis nemen van het besluit der EEG-ministers met Franco te gaan praten. Dit ondanks het feit, dat de pil van een dikke laag suiker is voorzien. Had het aan Duitsland en Frankrijk gelegen, dan zou Franco een associatie met de gemeenschap zijn aangeboden. De Gaulle is bezig daar voor de wegen te effenen. Maar Bene lux en Italië hebben zich verzet tegen zo'n nauwe binding. Zij hebben alleen willen goedvinden, dat er gepraat zal worden over de problemen, die voor Spanje rijzen uit het bestaan van de gemeenschap. Deze distantie is gemo tiveerd. De huidige club heeft ai een duidelijk gebrek aan parlementaire controle en de democratische inslag verder ontkrachten door vers auto cratisch bloed toe te voeren zou niet verstandig zijn geweest. Op zakelijke grondslag praten met een land, dat in toenemende mate mee gaat spelen in het handelsverkeer, is echter op de duur onvermijdelijk. Weinige landen schuwen zakenrelaties om zuiver poli tieke redenen. Ook de zes kunnen zich dat niet permitteren. Daarvan ge waagde ook de voorzitter van het Verbond van Werkgevers, die zelfs een associatie niet zou schuwen vanwege de ontwikkeling, die Spanje te wach ten staat. Beter lijkt ons de voorzichtige aan pak van Brussel, die kans geeft nog even te zien welke vaart deze ont wikkeling In de NCRV-rubriek „Memo" verdui delijkte prof. Wemelsfelder zijn specta culaire theorie dat inflatie bepaalde voordelen zou kunnen opleveren. Hij wil de inkomens, pensioenen en beleg gingen waardevast maken. Daarna ad viseerde de vertegenwoordiger van het consumenten-contactorgaan de huisvrou wen om in plaats van het peperdure rundvlees meer eieren, vis, kip, kaas of varkensvlees te kopen. Dit zou, mits dit advies massaal wordt opgevolgd, sterk prijsverlagend werken. Een biefstuk van een pond kost nu al ƒ7,en dat terwijl het produktschap voor vee en vlees de invoer niet wenst te verruimen. „Gepre zen zij de PBO", verzuchtte Gerard van den Berg. Hierna was het de hoogste tijd voor de Beverly Hillbillies. Het schonk ons de gelegenheid om even over te schake len naar het tweede net, waar de uitste kende documentaire „Te voet door Vlaanderen" werd vertoond, gevolgd door een film over de strijd tegen de ivoorjagers in oost Afrika. Een sublieme rolprent met prachtige authentieke op namen over het leven der wilde dieren, die een hopeloos schijnend gevecht le verden tegen de meedogenloze en op winst beluste blanken. We waren zo geboeid door deze faici- nerende film, dat toen wij om kwart voor elf weer op Lopik 1 overschakel den, we in het tweede journaal nog juist de jonge ooievaartjes uit hun eieren konden zien kruipen.

de Stem | 1964 | | pagina 3