hamol weer vandaag'. Eerst méér huizen daarna pas betere KLOPJACHT OP TYFUSBACILLEN IN BLIK Onechte Beatle naar Blokker bij PHILIPS Gold water kandidaat republikeinse in Californië Kamer verstrikt zich in fiscale prioriteiten UITGERUST! DRAKACELEi Verschijnsel met structureel karakter MEISJES Ringo Starr ziek. maar festival is toch gered Geen troepen meer naar La Courtine Spel met elektrisch [lakkerskarretje li kind het leven Beter en beter betaalbaar Atoombom- Barry wint DAGBLAD VOOR ZEELAND Elegant en sterk f 1,95 Weersverbetering Architect zet huizenbouw op (dure) poten HERDENKING D-DAY Uitgeslapen? néén... V oorbode nieuwe golf van besmetting 104e JAARGANGNo. 24603 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 4 JUNI 196 4 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Haikx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaandereri: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 289u) Bogaers: WONINGNOOD .NIET TIJDELIJK" (Van onze' parlementaire redactie) De onderhandelingen met de Franse regering over oet'engelegenheid voor Ne derlandse troepen in Frankrijk zijn af gesloten. Met ingang van 1965 zullen geen Nederlandse afdelingen meer in La Cour tine gaan oefenen. Aldus heeft de staats secretaris voor de landmacht, Haackx, woensdag in de Eerste Kamer meege deeld. Er zal nu uitgezien worden naar oefenruimte in België en Duitsland. Een zesjarig jongetje is gisteren om het leven gekomen by het spelen op een elektrisch aangedreven bakkerswagentje. Het wagentje stond geparkeerd op het Zuidwoldepad in Den Haag. De bakker, die zyn klanten bediende, had het con tactsleuteltje erin gelaten, zodat een jon getje en een meisje, die op het karretje geklommen waren, het rijdende konden krijgen. Toen het karretje eenmaal reed is het jongetje, de 6-jarige H. van Dein- se, er in paniek afgesprongen en met het hoofd tussen de wagen en een muur beklemd geraakt. Op weg naar de Ur- sulakliniek is het kind overleden. DOOR EEN TRAM overreden en gedood is gisteren een 78-jarige man in Den Haag. Onoplettendheid is de vermoede lijke oorzaak van het ongeluk. SJEIK Soeleiman Daher uit het dorp Ras-al-Khaima aan de Perzische Golf, is gisteravond met enkele vrouwen ko men kamperen op het Haagse kampeer terrein Ockenburgh. Hij wilde eerst zijn tenten opslaan in de tuin van een Haag se moskee, maar daar werd een stokje voor gestoken. ZONDER op het verkeer te letten staken gisteren bij het Groningse Oldehove twee zusjes op één fiets een grote weg over. Zij werden door een auto geschept. Een van de zusjes overleed later aan de op gelopen verwondingen. „HET IS NIET waarschijnlijk dat Oost en West met geweld zullen pogen een oplossing van de kwestie-Berlijn te for ceren", zo heeft de Britse oppositieleider Wilson na besprekingen met Kroestjev verklaard. EEN GEKNEUSDE knie, een dichtgesla gen linkeroog, verwondingen aan beide voeten, een flinke bloeduitstorting en een kuitwond, waren de blessures die een Haagse pompbediende opliep tijdens een gevecht met een agent. De politie zoekt nu uit of de man iets te hard aangepakt is door de dienaar van Hermandad, die overigens ook een wangblessure en een gekneusde spier had opgelopen. BONN ZAL de regering van Ethiopië verzoeken de ontsnapte nazi-moordenaar Zech-Nenntwich te arresteren en uit te leveren. (Advertenties) PHILIPS Breda heeft ook goed werk voor U Inl.: ma t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedryf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. bescherm uw huid met hamol ultra De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, meent dat de woningnood geen tijdelijke zaak meer is maar een ver schijnsel met een structureel karakter. De welvaart en de specialisatie op maatschappelijk gebied zullen een voortdurende toeneming van de behoefte aan nieuw gebouwde ruimte en aan vervanging van een gebouwenstand met zich brengen. „Ik ben ervan overtuigd dat het menselijk vernuft in staat is tegelijkertijd vereenvoudigingen en ver beteringen aan te brengen, terwijl plan en uitvoering toch arbeids besparing en kostenverlaging met zich zullen brengen om deze be hoefte op te vangen". Dit zei minister Bogaers gisteren in Amsterdam waar de koninklijke maat schappij tot bevordering der bouwkunst Bond van Nederlandse Architecten (B. N.A.) een rapport met de analyse aan bood van de experimentele woningbouw- prijsvraag 1962. De voorzitter van B.N.A., ir. H. Lam- mers, zei dat men van de minister de indruk heeft gekregen dat kwantiteit in de woningbouw op de eerste plaats komt en dat het experiment en de verbetering van de woonwaarde pas over jaren aan bod komen. „Misschien dat dit standpunt intussen iets van zijn scherpste kantjes heeft verloren. Wij hopen het, want de verstarring in de woningbouw moet door broken worden", aldus ir. Lammers. Hij noemde het verbazingwekkend dat de mens van 1964 eerst tot de ouden van dagen moet gaan behoren om een aan zijn behoeften aangepaste huisvestings mogelijkheid te krijgen. „Willen we in deze turbulente tijd bij blijven dan moe ten we naast'kwantiteit zorgdragen voor kwaliteit". Die onverbloemde kritiek op de mi nister (en zijn in die kringen weinig po pulaire „Bogaerswoning"), bewoog de bewindsman daarna tot een verdediging van zijn ideeën. Hij zei graag te willen streven naar kwaliteitsverbetering, maar dat mag niet het enige doel zijn, vindt hij. „Wij zouden ernstig tekort schieten als we de hoeveelheidsvermeerjlering en de betaalbaarheid niet in het oog hielden. Het heeft weinig zin een produkt te leveren dat kwantitatief (Advertentie) 0 Senator Barry Goldwater is gisteren als triomfator uit de republikeinse voor verkiezingen in de Amerikaanse staat Californië tevoorschijn gekomen. Met een verschil van enkele honderdduizen den stemmen versloeg hij zijn concur rent Nelson Rockefeller. Goldwater, die bekend staat als „uiterst rechts" kreeg voornamelijk de stemmen van de welgestelden. Negers en andere minderheidsgroepen, zoals Mexicanen, stemden en bloc op Rockefeller, de gou verneur van de staat New York. De groep met de laagste inkomens verdeel de haar stemmen over beide kandidaten. Goldwater krijgt nu automatisch alle 36 stemmen van de Californische afgevaar digden bij de republikeinse kandidaat stelling voor de presidentsverkiezingen. Hij verklaarde gisteren, dat „nog een lange weg moet worden afgelegd" om alle 655 stemmen die voor kandidaatstel ling nodig zijn, te verkrijgen. Volgens een semi-officiële telling krijgt hij ruim 300 stemmen van afgevaardigden. Zelf zegt hij er nog 200 te zullen krijgen. Wanneer dat allemaal zal gebeuren komt hij bij de eerste trekking toch nog 50 stemmen tekort. Uit de stemmenverhouding blijkt, dat Goldwater sterk staat in het conserva tieve zuiden en dat Rockefeller de lei ding heeft in het meer liberale noorden. Aanvankelijk stond Rockefeller giste ren voor op Goldwater, maar deze liep later in om tenslotte met een ruim stem- menverschil te zegevieren. Pierre Salin ger, de woordvoerder van wijlen presi- Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Perioden met zonneschyn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Middagtemperaturen om streeks 20 graden. Vandaag: zon onder 20.53 uur. Maan onder 13.12 uur. Morgen: zon op 4.23 uur. Maan op 2.27 uur. dent Kennedy, heeft de democatische voorverkiezingen in Californië gewon nen. De verkiezingen in Californië worden in het algemeen van groter gewicht geacht dan in welke andere Amerikaan se staat, omdat de verhoudingen daar als volkomen representatief beschouwd worden van die in de gehele V.S. Een definitieve kandidaatstelling van Goldwater is, hoewel nog niet aan de orde, een kwestie die grote betekenis zou kunnen hebben voor zowel de Ame rikaanse als de internationale politiek. Goldwater heeft namelijk ten aanzien van de sociale politieke opvattingen die niet bepaald stroken met de algemeen geldende. Laatst verbaasde hij de wereld ook met de opmerking dat de V.S. in Zuid-Oost Azië maar atoombommen moesten gaan gebruiken. Er bestaat een mogelijkheid dat binnen niet al te lange tijd begonnen zal worden met de eerste seriebouw in Nederland van huizen (bungalows) op palen. Op de tekentafel van de architect C. Jacobs uit het Noordbrabantse Cuyk ligt het gereedgekomen bestek van een plan, dat volledig is geba seerd op de Scheveningse pier en op de in de tropen nog veelvuldiger voorkomende paalwoningen. Het is de bedoeling dat de Neder landse paalwoningen zullen verrijzen in de Nederlandse merengebieden, (Loosdrecht. Vinkeveen en Fries land), en later wellicht ook langs de oude kust aan het IJselmeer. Bij de bouw wordt vanaf de oever een pier aangelegd, die enige meters boven het wateroppervlak verrijst en die als „straat" dienst doet. Aan weerszijden van deze straat worden op eilandjes twaalf luxe bungalows gebouwd, met ieder een eigen garage. De pier kan vanaf de oever worden aangesloten op het wegennet, zodat de bewoners van de paalwoningen niet zijn geïsoleerd. Onder ieder huis wordt een steiger aangelegd, waar door men zijn huis ook nog per boot kan bereiken. Dc ontwerpers hebben berekend dat de bungalows minstens 85.000 per stuk zullen gaan kosten. en kwalitatief op niveau is, doch dat te duur is voor hen die zo dringend een woning nodig hebben". Alles moet z.i. mgesield zijn op een continue produktie. Er moet zoveel mo gelijk gebruik gemaakt worden van het repetitie-effect, zonder dat een verstik kende monotonie optreedt. „Dit betekent allereerst beperking in diversiteit, zowel wat betreft de plannen als de uitvoerings- procedé's. Hierbij is uw vindingrijkheid nodig", zei de minister tot de architecten. Hij wees ook op de additionele mogelijk heden, zoals de bouw van houten huizen. De vereiste stijging van de produktie is z.i. slechts mogelijk door industrialisatie van het bouwen. „De industrie heeft zich nog niet gericht op de machinale pro- dutie van hele woningen. Maar de eerste initiatieven zijn er. Van de industriële produktie verwacht ik betere en beter betaalbare woningen". De woningbouw zal in de toekomst tevens gericht moe ten zijn op een hoger woningpeil, met ruimere vertrekken en meer centrale voorzieningen. De volledig verwarmde woning acht dc minister dank zij de aardgasbellen realiseerbaar. Drs. Bogaers sprak de hoop uit dat industrie en archi tect elkaar ten gunste van een produkti- viteitsverhoging zullen vinden. De archi tect zal zich in de toekomst met de eigen schappen van metalen, metaallegeringen en plastics even vertrouwd moeten ma ken als met de steen- en houtsoorten. Hij wees er voorts op dat de vlucht naar buiten (vanuit, de steden) geen reële op lossing meer biedt, omdat wat men van daag ontvlucht, men morgen weer zal ontmoeten, namelijk de massa, de vele buren, onrust en lawaai. „Tot een werke lijke oplossing zullen wij slechts kftn- nen bijdragen indien wij onze woningen ook in stedelijke concentraties zo weten te situeren, in te delen en in te richten, dat men niet steeds wordt ge confronteerd met hinderlijke tekorten aan privacy". Volgens de minister bete kent dit o.a. dat voor de meergezinswo ning typen moeten worden ontwikkeld met grote balkons of liever loggia's, waar men kan verblijven. De minister beloofde het rapport, waar in de B.N.A. velerlei suggesties voor de moderne woningbouw doet, ernstig te zullen bestuderen en er zijn voordeel mee te zullen doen. (Van onze parlementaire redactie) Voor het aanbrengen van verruimingen in de wetsontwerpen op de vermogens-, inkomsten- en loonbelasting heeft de regering totaal 50 miljoen beschik baar boven het voor deze wetten reeds gereserveerde bedrag van 115 mil joen. Deze door de Tweede Kamer aan minis ter Witteveen en staatssecretaris Van den Berge (beiden Financiën) ontwron gen bekentenis," heeft de Kamer giste ren opeens voor grote problemen ge plaatst. Men kwam daardoor immers voor de moeilijkheid te staan dat niet alle amendementen op de belasting- ontwerpen te realiseren zijn, omdat zulks zou leiden tot vergaande over schrijding van de beschikbare 50 mil joen. De fracties werden gedwongen tot het opstellen van een prioriteiten schema. Dit leidde er toe, dat gister middag vrijwel geen voortgang kon worden gemaakt met de behandeling van de amendementen op de inkom sten- en loonbelastingwetten. Uiteinde lijk werd besloten de vergadering te schorsen om minister en staatssecretaris de gelegenheid te geven overleg te plegen met de Tweede-Kamercommis sie, die deze belastingwetten heeft hel pen voorbereiden. Na afloop van dit overleg bleek gisteravond uit medede lingen van minister Witteveen, dat er o.a. door correcties in de kostenbere kening van de drie wetsontwerpen en kele tientallen miljoenen guldens meet ruimte voor amendering zal zijn. De Kamer toonde zich hierover opgelucht en kon toen weer verder. Aanvankelijk wilden de 4 regeringspar tijen K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. hier niet van horen en de behande ling van de wetsontwerpen gewoon voortzetten. Hierover ontspon zich een langdurige en herhaaldelijk door schor singen onderbroken discussie. Deze dis cussie leidde er uiteindelijk toe dat ook de regeringspartijen de bewindslieden van Financiën om de gevraagde op heldering verzochten. Minister Witteveen noemde toen het be drag van 50 miljoen, waarvan reeds 13 miljoen gereserveerd is voor een wijziging t.a.v. de successierechten. De minister zei er terstond bij de in het vooruitzicht gestelde 1 miljard voor verlaging van de loon- en inkomsten belasting niet te willen aantasten voor de belastingwetten, die thans in behan deling zijn. De A.R.-afgevaardigde Smallenbroek betreurde het dat minis ter Witteveen deze 1 miljard blok keert. Dr. Vondeling' <P.v.d.A.) zei nog, dat zijn fractie zich bij de verdere behandeling van de amendementen niet zal laten remmen door het argument dat ef geen ruimte beschikbaar is. „Wij hebben on ze eigen verantwoordelijkheid", aldus dr. Vondeling. Morgen en overmorgen zal in Nor- mandië worden herdacht, dat de invasie daar 20 jaar geleden plaats vond. Ter gelegenheid van dit feit dezté originele foto van een Ame rikaanse oorlogsfotograaf. De fo to toont de geallieerde troepen in het eerste bruggehoofd aan het Normandische strand. Advertentie) Dc HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Geschokt door de ontstentenis van Star-Beatle Starr hebben wij otis beijverd een waardige plaats vervanger te vinden en dat wij daarin op gelukkige wijze geslaagd zijn, daarvan getuigt het meest rechtse plaatje. Intussen hebben de Beatles zelf ook reeds een waarnemer gevonden, doch die kan tenslotte ook ver kouden worden. Wij handhaven dus de kandidatuur van de hierbij afgebeelde Beatle-ad-interim, Indien hij onder zijn kapsel trekken vertoont die enige gelijkenis vertonen met die van een bekend Oosteuropees politicus, dan is dat toeval De Beatles komen toch. Praktisch de gehele dag leefde men gisteren in onzekerheid of het roemruchte Britse viertal zou komen, nadat be kend geworden was dat drummer Ringo Starr met een amandel- en strottenhoofdontsteking in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Plaatsvervangend-Beatle is gewor den Jimmy Nichols, 24 jaar en drummer in de band van Georgie Fame en „the blue Flames". Het is een heel karwei geweest voor manager Brian Epstein om een waar dige plaatsvervanger voor zieke Ringo te zoeken. „De moeilijkheid is iemand te vinden die op een Beatle lijkt en niet op een zwerver. Per slot van re kening heeft niet iedereen een Beatle- kapsel, waardoor wij wel eens onze toevlucht tot een pruik moeten nemen", zo zei hij gisteren. Een in aller ijl be legde spoedconferentie tussen de gezonde Beatles Paul McCartney, George Harri son, John Lennon en hun manager, le verde tenslotte als resultaat op, dat het aanvankelijke plan om maar thuis te blijven werd opgegeven en dat Jim my Nichols zaterdag in de Blokkerse veilinghallen achter de Beatle-drums zal plaatsnemen, Organisator Ben Essing slaakte giste ren een zucht van verlichting toen hy hoorde dat het Britse kwartet toch naar Blokker zou komen. „Het zou een on gelooflijke ramp geweest zijn als het optreden afgelast zou zyn", vertelde hij. „In hun contract staat niets over de mogelijkheid van een ziektegeval. Ge lukkig is de drummer en niet een vo calist ziek geworden", aldus Ben Es- sing, die blij was dat „zijn" festival nog net aan een catastrofe ontglipt was. Ringo Starr, wiens ziekte overigens niet van ernstige aard is, za&te giste ren in de studio van een fotograaf tij dens opnamen voor een geïllustreerd blad in elkaar. Onmiddellijk werd hij naar zijn flat vervoerd en later naar een ziekenhuis, waarvan de naam ech ter niet bekendgemaakt werd om een stormloop van bewonderaarsters te voorkomen. „Hij zal het waarschijnlijk niet fijn vinden duizenden fans rond om het ziekenhuis te weten en ik be twijfel of de ziekenhuisdirectie het wel prettig zou vinden", zei een woordvoer der van zieke Ringo. Sinds de Beatles de Beatles werden zijn zij altijd met hun vieren opgetre den. Nog nooit ontbrak er een. De fans in Nederland en Denemarken, waar het viertal vandaag zal optreden, zullen het nu met drie echte en een onechte Beatle moeten stellen. In de Britse winkels en groothandels- magazijnen is gisteren een grote klop jacht begonen op blikjes „cornedbeef" uit Zuid-Amerika, die met tyfusbacillen zou den kunnen zijn besmet. De grote blikken, waarvan de inhoud meestal in gedeelten wordt verkocht, zijn tussen vorig jaar januari en 9 maart van dit jaar vervaardigd. Dat zyn de blikken die de tyfusepidemie in Aber deen zouden hebben veroorzaakt. In het Britse parlement werd verklaard dat twee partijen verdacht worden omdat de blikken niet waren gekoeld in gechlo reerd water tijdens de vervaardiging. Deze partijen moeten onmiddellijk uit de handel worden genomen. Het aantal tyfuspatiënten in Aberdeen is gestegen tot 287. Hiervan is met zeker heid vastgesteld dat er 248 tyfus heb ben. De medische dienst is er niet zeker van of dit aantal nieuwe gevallen de „staart" vormt van de epidemie of een voorbode is van een nieuwe, veel hevi ger golf. die naar men vreest nog veel omvangrijker dan de eerste twee samen zal zijn. Het hoofd van de geneeskundige dienst van Aberdeen heeft gezegd, dat „over een dag of twee" duidelijk moet worden of de strijd tegen de tyfusepidemie ter plaatse als gewonnen of als verloren moet worden beschouwd. In Aberdeen hebben dinsdag tien grote sproeiwagens (zie foto) een desinfecte rend middel door de straten gespoten, waardoor de stad een duidelijk „zieken huisluchtje" kreeg. Aberdeen, zei een van de inwoners, „is van de ene dag op de andere de meest hygiënische stad van Engeland geworden". DE PRINSESSEN Beatrix en Margriet zijn gisteren getuige geweest van het huwelijk van prins Maurits van Hessen en prinses Tatjana van Sayn- Wittgen- stein-Berleburg.

de Stem | 1964 | | pagina 1