Hongersnood in Noord-T rans vaal Werkneemster vraagt modieuze werkkleding PLANTEN ZORGEN TIJDENS VAKANTIE VOOR ZICHZELF Washington: vriendschap, met Israël en Arabieren ille bronnen van natuurlijke frisheid Land verdord :v MAJORICA Doelpunt Peru was geldig Russen naar Zanzibar Britse jager onderschept wapensmokkel J Hagel en ijsregen vernielen fruit in Betuwe beslis*-' over Uw totale indruk 15 Inzamelingstijd geschenk Irene wordt verlengd Tien maanden voor jeugdbendeleider parèls Mikojan naar Indonesië Zigeunerkoning voor rechter Film toont aan: Staat van beleg in Seoel PSYCHOLOGISCH COMMENTAAR BIJ SHOW IN FABRIEK symboliek op bezoek Kleerhanger aan de kast Dodelijke ongelukken door spuitbussen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JUNI 1964 Het leven voor de gewoonlijk zorge loze bevolking van Noord-Transvaal, het meest noordelijke gebied van Zuid-Afri- ka, heeft een stadium bereikt waarin het niets minder dan een nachtmerrie kan worden genoemd. Maanden van aanhoudende droogte hebben verschrikkelijke verliezen van mensen en vee te zien gegeven, Noord- Transvaal beleeft meer dan waarschijn lijk de ergste droogte, welke de mensen zich kunnen herinneren en iedere dag sterven mensen in de greep van een thans kritieke hongersnood. De Zuidafrikaanse regering heeft be loofd plannen tot ondersteuning uit te voeren maar er zijn ernstige twijfels of de hulp tijdig zal zijn om de ernst van de huidige situatie af te wenden. De meerderheid van de bevolking wel ke te kampen heeft met de droogte zijn Afrikanen van de Pedi-, Venda- en Shan- gaan-stammen die als kleine boeren hun matige oogsten nodig hebben om in le ven te blijven. De velden liggen thans onder centimeters en soms decimeters droge, door de zon gebakken aarde. In het afgelopen jaar werd de situa tie al enigszins kritiek. Gezinnen trokken van de ene plaats naar de andere, op zoek naar voedsel en de verderafgelegen missies waar missionarissen en zendelin gen bijna dag en nacht werken om dui zenden die aan hongersnood blootstaan, te eten te geven. In de meeste gebieden zijn de boeren uit de Afrikaanse stammen al lang ver trokken. Hun vee hebben ze achterge laten. ten prooi aan de immense droogte. Grote aantallen blanken, eens welvaren de boeren, zijn ook geruïneerd door de droogte en voor vele anderen is zelfs het laatste sprankje hoop vernietigd. Het enige wat nog telt is het gezin in leven proberen te houden. Bijna alle Afrikanen die in de steden werken, ver van het door droogte ge teisterde land, hebben iedere vorm van situatie. De armzalige methoden van veldbewerking. de afwezigheid van grote irrigatiewerken, het gemis aan plattelandsindustrieën en de algemene apathie van de bevolking zelf zijn even zeer schuldig. De droogte echter deed juist de emmer overlopen. De duizenden hongerige Afrikanen in het gebied zijn allemaal erg dankbaar voor de hulp welke de regering op zo'n enorme schaal heeft beloofd. Maar ze vragen zich af of de goedbedoelde po gingen voldoende zullen zijn en de hon gersnood in het gebied volledig zullen uitroeien. Tijdens een hevige onweersbui is door hagel en ijsregen de fruittelers in de Betuwe aan weerszijden van de Waal rond Dodewaard grote schade toege bracht. Veel klein fruit als aardbeien, bessen, kersen en pruimen, werd vernield, ter wijl overigens 't ooft van de boomgaar den een geduchte knauw heeft gekregen. De ijsregen bracht volgens bewoners van het getroffen gebied ijskegels met een lengte tot tien centimeter De hagel bui leverde, wat in de volksmond heet, keien als duive-eieren. Meldingen van schade aan het fruit zijn binnengekomen uit de plaatsen Dodewaard. Fruten, Driel, Offerden, Altforst, Hêrveld, Eist. Heteren en Zet ten. Met een VAN MAAREN-bril brengt U de persoonlijke noot aan, die U zelf verkiest.,, zakelijk, sportief, verzorgd... Achter élke VAN MAAREN-bril de spreekwoordelijke VAN MAAREN-service... het 100% dienst betoon waar U op (in)gesteld bent. „v&maazut "ton BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 DEN BOSCH TILBURG EINDHOVEN HELMOND VENLO luxe opgegeven en werken over zo veel ze kunnen om hun gezinnen in Noord-Tarnsvaal bij te staan Maar de strijd is voor velen praktisch zinloos geworden. Het is echter niet alleen de droogte, welke verantwoordelijk is voor de trieste (Advertentie) Exclusief verkrijgbaar bij de kapper Het Comité huwelijksgeschenk prin ses Irene" heeft thans een bedrag bij een van ongeveer 47.000, Aangezien dagelijks nog enkele honder. den guldens binnenkomen, is besloten de inzameling te verlengen tot 15 juni. Tot die dag kunnen nog bijdragen worden gestort bij de Nederlandse Cre- dietbank n.v. te Nijmegen, postrekening 926203. ten name van het Comité huwe lijksgeschenk. (Advertentie) In Washington is een communiqué uitgegeven aan het slot van het overleg van twee dagen dat Israëls eerste minis ter, Levi Esjkol heeft gevoerd met pre sident Lyndon Johnson en leden van de Amerikaanse regering President Johnson geeft premier Esj kol in het communiqué de verzekering dat de Verenigde Staten staan achter de soevereiniteit en politieke onafhankelijk heid van alle landen in het nabije oosten. De president, aldus het communiqué, „is het geheel eens met Israëls be zorgdheid dat de vrede in het nabije oosten bewaard blijft. Hij heeft er met nadruk op gewezen dat de Verenigde Staten vriendschappelijke betrekkingen willen onderhouden met alle landen in het gebied, dat er vrede heerst, en dat de economische en sociale vooruitgang op vreedzame wijze zijn gang gaat". Het bezoek van Esjkol aan Washing- De rechtbank in Almejo veroordeelde gisteren de 21-jarige J. G. J". van der W., voeger uit Tubberg.en, |ot tfgn maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, aftrek van voorarrest en ondertoezicht stelling van de rooms-katholieke reclas sering en een psychiater. Verdachte stond terecht, omdat hij in Tubbergen honden had vergiftigd, had aangespoord tot het in brand steken van roggemijten en kleding, die aan een lijn hing te luchten, had vernield. Het optreden van Van der W. als leider van een jeugdbende, die Tubbergen min of meer terroriseerde, heeft in het najaar van 1963 de justitie handenvol werk be zorgd. T Vice-premier Mikojan van de Sovjet- Unie zal eind juni aan het hoofd van een parlementaire delegatie naar Indonesië gaan, zo is dinsdag in Djakarta ver nomen. Koos Petaio, de 23-jarige zigeuner, die zich als de koning van de zigeuners in Europa en Noord-Afrika beschouwt, moet zich de volgende week dinsdag voor de rechtbank in Den Haag verantwoorden voor het wisselen van valse munten op het grenswisselkantoor van het sta tion Hollands Spoor in Den Haag. Hij heeft hier 18 Amerikaanse 20-dollar- munten als gouden munten ter inwisse ling aangeboden en hiervoor 2.745 gulden ontvangen. De munten bleken vals te zijn. Petaio houdt echter vol niet geweten te hebben, dat het valse munten waren. (Advertentie) Teofilo Salinas, voorzitter van de Pe ruviaanse voetbalbond, heeft dinsdag avond in Lima verklaard dat de scheids, rechter bij het afgekeurde doelpunt in de wedstrijd Peru-Argentinië, dat vorige week oorzaak was van een ramp waarbij ruim 300 toeschouwers het leven nebben verloren, ten onrechte heeft gefloten. Een film van de wedstrijd heeft aange toond dat geen overtreding werd begaan. De arbiter uit Uruguay zei kort na het voetbaldrama in Lima, dat nij het doelpunt waarmee Peru gelijk maakte onmogelijk had kunnen toekennen om dat hij voordat de bal de doellijn nad gepasseerd al gefloten had en het speJ dus voordat er was gescoord terecht of ten onrechte was onderbroken De beslissende wedstrijd van het toer nooi er werd gestreden om twee plaatsen in het Olympische voetbaltoer nooi van Tokio tussen Brazilië en Pe ru zal alsnog worden gespeeld. De ploe gen komen zondag aanstaande in Rio de Janeiro tegen elkaar uit. (Advertentie) ton het eerste van een Israëlische minister heeft beroering gewekt in Arabische kringen daar. Ze zullen de passage in het communiqué niet toe juichen waarin staat dat Johnson en| Esjkol „vastbesloten" zijn alles te doen' om ,,de grote mate van begrip die all tussen beider landen bestaat, te ver groten". Het bezoek van premier Esjkol aan Washington „heeft in dit opzicht positief gewerkt", aldus het communi qué. De wens van de Verenigde Staten om Israël ook verder op de weg naar ont wikkeling te begeleiden, aldus nog steeds het communiqué, „vindt concreet bewijs in de gezamenlijk te ondernemen bestudering van vraagstukken die sa menhangen met de ontzouting van water". Wat betreft Johnsons oppositie tegen I agressie of bedreiging daarmee, aldus het communiqué, „hebben beide rege ringsleiders hun bezorgdheid uitgedrukt I over de exploitatie van ontwikkelings bronnen ten behoeve van de bewape-1 ning". Premier Esjkol heeft blijkens het communiqué als zijn diepe overtuiging uitgesproken dat de vrede, de handha ving van de soevereiniteit en de natio-| nale onafhankelijkheid van alle landen in het nabije oosten, van vitaal belang is voor dit deel van de wereld in het bij- zonder en de wereld meer in het alge meen. (Advertentie) r De frisheid van de bergbeek - koelte van lover - geurige bloesem en vruchtenextracten - heel dit samenspel van verkwikking wordt U geboden door hydriane van Dr. N. G. Payot. Deze intens stimulerende vloeibare crème houdt het natuurlijke vochtgehalte in Uw huid op peil, Uw make-up de gehele dag heerlijk gaaf en fris. Frisheid-Schoonheid-Jeugd de la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. Dertien Russische haventechnici zijn in Zanzibar aangekomen. De Russen zul len de leiding van de haven op zich gaan nemen en zorgdragen voor de ei landverbindingen, met behulp van twee| vaartuigen. De Russen vervangen de Engelse be ambten die door de eiland-regering I werden ontslagen. Het vorig weekeinde zijn de Britse havenautoriteiten vertrokken. Sindsdien waren er in de havens, in het bijzonder die van Zanzibar, geen deskundigen aan- wezig. De president van Zuid-Korea, Park Chung Hee heeft voor de hoofdstad Seoel cn omstreken de staat van beleg afge kondigd, in verband met de demonstra ties die er tegen de regering aan de gang zijn. Nog voor het kabinet aan Hee de aan beveling deed de staat van beleg af te kondigen, waren de troepen al begonnen de ordedienst over te nemen. De president heeft een beroep op de studenten en de overige burgerij ge daan het verstand te gebruiken en de orde te herstellen. Hij waarschuwde dat de straffen zwaar zouden zijn in geval van nieuwe wanordelijkheden of enigerlei poging de regering te doen vallen. Het Britse ministerie van defensie in I Londen heeft bekendgemaakt dat de Brit se torpedobootjager „Decoy" op 75 km ten noorden van Cuba een boot met wa pens en munitie heeft aangehouden. Men had waargenomen dat de boot het eilandje Asguilla Cay, Brits gebied, met hoge snelheid verliet. Na een jacht van 19 km werd de boot aangehouden en werden de vijf mannen aan boord ge arresteerd. Wapens, minitie, ontplofbare stoffen en andere materiaal werden in beslag genomen. De kapitein van het Britse marinevaar tuig liet een deel van zijn bemanning naar het eilandje waren, waar nog drie personen werden gearresteerd. De gevan genen, de boot en de in beslag genomen goederen werden daarna naar Nassau overgebracht. Moderne bedrijfskleding voor de modieuze vrouw. Van links naar rechts: 3/4 coat met witte garne ring langs kraagzakken en man chetten, met of zonder ceintuur, is een winkelschort. Industrieschort in hemdmodel met coupenaad in pas, V-hals en rugsluiting. Winkel- schort met ruitgarnering. (ENTA conf. fabr.) Er is een tijd geweest waarin fabrieksmeisjes een jutezak om bonden 0111 haar kleren te be schermen tijdens het werk. Werkgevers met meer smaak stelden kleurloze jasschorten en een belachelijke muts beschikbaar als werkuniform. Maar wie vandaag het leger kokette meisjes deuren en poorten van bedrijven ziet bin nenstromen, zal moeilijk kun nen aannemen dat al die ad- spirant schoonheidskoninginnen daarbinnen in onooglijke asse poesters zullen veranderen. Dat hóéft ook niemand aan te ne men, want het gebeurt bijna nergens meer. Mooi zijn ze en mooi blijven ze, dank zij de mode die bezit heeft genomen van de hele wereld en dus ook van de werkplaats. Modieuze bedrijfskleding is het on- derwerp waar verscheiden textiel- en confectie-industrieën zich mee bezig houden. Modeontwerpsters in hun dienst hebben de niet lichte taak, de eisen van de hedendaagse mode te combineren met de eisen die specia le werkzaamheden aan de kleding stellen. Het resultaat is een groeiend aantal modellen waar de werkende vrouw zich graag in laat zien en goed in weert: een resultaat waar de werkgevers alleen maar mee gediend zijn. Bij een modeshow van vrouwelijke werkkleding in een fabriek van De Gruyter in Den Bosch, werd diep ingegaan op dit onderwerp. De werk neemsters zelf die roepen: „Een baalzak, bah!!" en „Een snoe zige schort, enig!!" weten niet welke diepe roerselen hiermee aan de op pervlakte komen. Maar dr. G. A. de Wit, wetenschappelijk medewerker aan het psychologisch laboratorium van de Katholieke Hogeschool te Til burg, heeft de achtergrond van deze a.f- en voorkeur aan het licht ge bracht. Aangezien bedrijfskleding van huis uit een mannelijke affaire is, bekeek hij de zaak dan ook eerst van de mannelijke kant. Oorspronkelijk was de kleding be doeld als bescherming en versiering van het lichaam, maar het werd óók een communicatiemiddel waardoor de kleding een „sociale opperhuid" kan worden genoemd. Door bedrijfskleding wordt uitge drukt wat de mens moet zijn of wil zijn met het oog op de hem toebe deelde taak. In onze moderrte samenleving wordt vooral de man gewaardeerd om hetgeen hij als werker presteert en daarom is het begrijpelijk dat hij belangstelling heeft voor zijn „sociale opperhuid" als werker. Maar bovendien is een van de oud ste mannelijke bedrijfskostuums de uitrusting voor het zeer mannelijk oorlogs- en krijgsbedrijf. Er is dus een dubbele reden waarom de man zich interesseert voor het uniform, of dat nu een militair dan wel een ge- meentereinigings-uniform is. Het is goed dat vrouwen nu eens weten (zeggen wij tegen dr. De Wit) dat ook mannen een zwak hebben voor mode, en dat zij erachter ko men waar dat zwakke plekje schuilt. In het uniform dus, in de indruk wekkende Indianentooi, in het pad- vinderspak, in de pet met het em bleem van de PTT. KASTHANGEF heet het goudkleurig staafje van bijna 20 cm lengte, dat met een houdertje boven op de kast wordt vastgeschroefd. Aan het uitge schoven staafje hangen de kleerhan gers niets in de weg. (Iets voor in de caravan?) waarvan de glans weer afstraalt op ieder lid van de groep. De buitenstaander komt van al die symboliek niet weinig onder de in druk en voelt duidelijk het gewicht dat de beroeps-kleding en beroeps waardigheidstekenen aan de man geven. Zo komt het dus dat onkwetsbaar heid, groepsmacht, bewondering voor vakmanschap, die alle van de be roepskleding uitstralen, de mannen sterk aanspreken en niet nalaten de vrouw ontzag in te boezemen. Met de vrouw is dit een beetje anders. Volgens dr. De Wit heeft al léén bedrijfskleding die éen symbool is voor de typisch vrouwelijke eigen schap van „zorg geven"' genade ge vonden in de ogen van de vrouw; bijvoorbeeld het uniform van de ver pleegster en dat van de stewardess. Wij zijn het niet helemaal met hem eens. Het dienstmeisje uit vroe ger dagen droeg ook een uniform; wie zich dat niet herinnert kan het terugvinden op schilderijen van Breitner: Amsterdamse dienstmeis jes met muts en omslagdoek op de gracht. Ofschoon het dienstmeisje zeer zeker een verzorgend beroep had, heeft zij in haar emancipatie het gehate uniform afgeworpen en hoewel zij in allerlei andere beroe pen weer een voorgeschreven be drijfskleding draagt, weigert zij in de huishouding uniform gekleed te zijn. De oorsprong van de vrouwelijke bedrijfskleding is heel wat minder roemrucht dan die der mannen: dr. De Wit noemt de verleidelijke sluiers die meisjes van plezier in de klas sieke oudheid droegen, de eerste „be roepskleding". Maar wij denken dat speciale kleding voor slavinnen en dienstbaren en toen ook al wel ge weest is. Tot voor kort had bedrijfskleding in de industrie niet de betekenis van een eigen kleed, maar die van bescher ming tegen vuil van het werk. Maar bedrijfskleding die de moderne vrouw wil aanspreken zal tegemoet moe ten komen aan die typisch vrouwe lijke wens: bewonderd te willen wor den om schoonheid van het eigen wezen. Zulk een bedrijfskleding zal er natuurlijk heel anders uit moeten zien dan alleen maar doelmatig en be schermend. Modieuze werkkleding mag het spe cifiek vrouwelijke niet camoufleren zoals een overal of nonnenhabijt, maar moet de charme van de vrouw met enig raffinement uitdrukken. Voorts moet die kleding toestaan dat de vrouw er iets persoonlijks in kan leggen, want zij laat zich lang niet zo door groepsnormen leiden, als de man. Het zou zo moeten worden dat de vrouw in haar bedrijfskleding als het ware bij haar werkgever op bezoek gaat om er voor haar plezier de han den uit de mouwen te steken. De aangename werkruimten van moder ne bedrijven zijn op dit punt al uit nodigend genoeg. Prachtige architec tuur, opgeluisterd door kunstwerken van schilder en beeldhouwer, gelegen in riante tuin- en parkaanleg, zijn al geen uitzondering meer. De vrouwe lijke werkkleding is bezig zich hierbij geheel aan te passen. De vrouw staat in haar bedrijfskleding niet uitdagend in de wereld zoals een Indiaan op oorlogspad, aldus dr. De Wit. Het is een pikante tegenstelling tot deze uit spraak dat juist op het ogenblik de vrouw enorme belangstelling heeft voor een opvallend militair accent in de kleding. Haar garderobe is niet compleet zonder officierskraag, epauletten, koppelriemen en safari-zakken. Waarschijnlijk zoekt zij voor een kort ogenblik zulke grapjes om er in deze geleende krijgstooi even aandoenlijk uit te zien als het klei ne jongetje met vaders hoed. Windjack in Safari-stijl doet een be roep op de vrouw zich met pikanterie in mannelijke kleren te vermommen. De tropenhelm staat er stoer bij, maar de linnen laarzen en de korte shorts maken het uniform duizelingwekkend. Dat is de bedoeling (Constanze mode) Werkkleding verheugt zich in de belangstelling van de man. De sym boliek van de werkkleding richt zich eerstens op het innerlijk van de dra ger. De soldaat voelt zich minder kwetsbaar in zijn uniform, de mijn werker sterker in zijn mijnwerkers- pak. Voorts richt de symboliek zich ook op de persoon als groepslid. De ge lijke kleding stimuleert het saamho righeidsgevoel en het opgeven van eigen individualiteit. Tenslotte is uniforme kleding, naar buiten Het symbool van groepsmacht De vrouw die haar jurken strijkt, en zij die koffers pakt, weet er van mee te praten. De kastdeur staat open en voor het gemak worden achteloos aan de bovenkant van de deur een paar kleerhangertjes gehaakt. En dan wil men de deur weer sluiten.... de kleer kast heeft er een beschadiging bij. Over de gehele wereld gebruiken miljoenen mannen en vrouwen spuitbussen voor uiteenlopende doeleinden. Het gebruik ervan is zo eenvoudig, dat vrijwel iedereen met een dergelijk apparaat overweg kan. Wellicht juist omdat het ge bruik ervan zo eenvoudig is, weten maar weinig mensen iets van de ge varen, welke in een spuitbus schuil gaan. Zo zijn er gevallen bekend, waar bij mensen werden gedood, doordat het apparaat in een kachel werd ge gooid; door tuinlieden op brandende mesthopen geworpen of gewoon op de centrale verwarming werd gezet. In de Verenigde Staten, aldus een artikel in het juni-nummer van ..Het Beste uit Reader's Digest", hebben spuitbussen desastreuze explosies veroorzaakt, luaarbi; niet alleen doden vielen doch eveneens velen door de wegspattende scher ven levensgevaarlijk werden ge wond. De oorzaak ligt in het feit, dat spuitbussen, waarvan de inhoud is gebruikt, nog steeds een kleine hoeveelheid, gas in vloeibare vorm bevatten. Zo op het oog bijzonder onschuldig. Toch is er maar weinig nodig om zo'n bus in een gevaarlijke granaat te veranderen. Wanneer een „lege" spuitbus wordt verwarmd, begint het overgebleven gas uit te zetten. Indien dit nu te lang duurt, wordt de maximale uitzettingsgrens overschreden, waardoor de bus explodeert. Aangezien het gebruik van spuit bussen hand, over hand toeneemt, is het nuttig te weten hoe men zich van zo'n lege bus, zonder gevaar, kan ontdoen. Men kan het beste de bus, in kranten gewikkeld, geduren de een nacht in de ijskast leggen. De lage temperatuur zorgt er dan voor dat de spanning minimaal is, wanneer u de volgende ochtend met een blikopener de onderkant open maakt. Hierdoor kan het overgeble ven gas zonder gevaar uit de bus ontsnappen. Het is moeilijk een idee te krijgen van een spuitbusexplosie. Een verzekeringsmaatschappij heeft onlangs, bij wijze van proef, een aantal volle spuitbussen op een open vuur geworpen. Na korte tijd schoten sommige bussen als raket ten tot een hoogte van honderd me ter de lucht in. Een vrachtauto, die vijftig meter van het vuur verwij derd stond geparkeerd, werd door twee scherven getroffen, die de carrosserie doorboorden. Goed georganiseerd op vakantie gaan zal het thuiskomen plezierig maken. Het huis was op orde toen we het achterlieten en het verwel komt ons even keurig. Er staan geen in de haast achtergelaten vuile kop jes, er slingeren geen oude kranten. Het beetje stof zal ons daarom niet deren. En welgemoed gaan we dus met frisse moed aan de gang. Het enige wat ons humeur zou kunnen be derven zijn de planten. We hadden het dit keer zó goed georganiseerd en de buurvrouw had het zó beloofd Maar de geranium heeft gele bla deren. Het Kaaps viooltje zien we in een oogopslag is niet meer te redden. De Ster van Bethlehem heeft beslist te weinig water gehad. En de azalea, die er dit jaar nu eens zó bij stond dat we dachten hem nu eens over te kunnen houden, is compleet in de rui gegaan. De buurvrouw heeft wél de blaadjes opgeruimd zien we aan de kale takken, maar het schone tafeltje. En we denken een beetje venijnig: Gisteren zeker. Nog even tjes vlak voordat we thuiskwamen.... Waarschijnlijk doen we de buur vrouw echter onrecht aan. Het is best mogelijk dat ze de plantjes heeft ver zorgd en achterna gelopen alsof het haar eigen bloemetjes waren. Elke echte plantenliefhebster zal weten dat elke plant een speciale verzorging vraagt en bovendien gesteld is op re gelmaat. Toch is het de beste methode om tijdens een vakantieperiode anderen voor uw planten te laten zorgen. Planten vragen elke dag verzorging en als u dat zelf niet kunt doen zal een ander het moeten overnemen. Doe ook dat echter georganiseerd. Wellicht is de verstandhouding met de buren zo goed, dat u er 0erust in structies bij kunt achterlaten. Beloof in ruil dat u op uw beurt voor hun planten zult zorgen, zoals zij dat wil len. Het lijstje met „zo had ik het graag" zai dan heus wel „geslikt" worden. Heeft u niemand, die voor uw plan ten kan zorgen, dan kunnen de plan ten heel goed een tijdje „voor zichzelf zorgen". Een flinke laag water in het bad laten lopen, de planten erin zetten en dan maar „zien wat er van komt" is niet aan te bevelen. De ene plant zal het overleven, de andefe beslist niet. ,,Wij worden toch ook verkouden", zei een bloemist ons hier nuchter over. Heel goede ervaringen doet men op met het „wollen draadjes systeem", waarbij via een wollen draad uit een fles regelmatig water naar de plant wordt gevoerd. „Het kan voortreffelijk werken", aldus zei ons een bloemist. „Als het maar op de goede manier gebeurt." Het systeem werkt volgens de wet van de communicerende vaten. Om te beginnen dient men er dus voor te zorgen dat het waterreservoir hoger staat dan de planten. Daarbij moet ook nog een beetje in genieus te werk worden gegaan. Wie klakkeloos de wollen draadjes over de rand van de fles hangt kan het gebeuren dat de watertoevoer aan de rand van de fles wordt afgesneden. De fles een beetje schuin leggen is de oplossing. Leg de einden van de wollen draden gewoon op de aarde. U hoeft ze niet in te stoppen. Maar leg de draad wel in een lus om de plant heen, zodat de plant niet alleen aan één kant een beetje water krijgt. Experimenteer ook met soorten wol. U zult planten hebben, die maar weinig water nodig hebben, en er zul len planten bij zijn die veel water vra gen. En vergeet vooral niet dat het een beetje een natte boel kan worden. Dus breng de planten naar een plaats, waar ze het overtollige water rustig kunnen „lozen" zonder dat dit een vloerbedekking kost. De schoteltjes kunnen beter onder de planten uit, zodat teveel water afgevoerd kan wor den. Licht moeten de planten wel heb ben, maar geen zon als u de deur uit bent en het niet meer kunt controle ren. Dit systeem kunt u zelf tevoren uit gebreid experimenteren; voor werke lijke liefhebsters van planten niet eens zo ongezellig.

de Stem | 1964 | | pagina 17