Actie tegen kernbewapening in krijgsmacht ontoelaatbaar ECHTER: Getuige wagentje weet zeker: was leeg „Lepelaar' in IJmuiden Tunnelboor vordert 15 meter per dag OLYMPISCH SPEL MINISTER DE JONG IN EERSTE KAMER geeft korting op vleeswaren PUROL't Superb Discussie in kerken nuttig Overlijden van Paus Joannes herdacht Overste had er genoeg Vliegkampsch ip hotst op Noorse tanker BELANGRIJKE ONTLASTENDE VERKLARING ZAAK LONGPRé Uitspraak a.s. dinsdag GEZINSWAS NIET KOKEN? OOK DAN WERKELIJK WITTER! Weer gespierde anti-Chinese taal in Pravda DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JUNI 1964 Soekarno naar Manilla dan naar Tokio Zuid-Vietnam VERLIES VOOR VIETCONG blijft altijd nieuw Aanval op Turks- Cypriotische veste op til GEVOELIG STROZAKKEN VERFRAAID van top-punt van hollandse helderheid! n Vettewinkel SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER Twee maanden wegens majesteitsschennis Tweede Kamer verwerpt fiscale amendementen Moderne sloffen? Ook die werkelijk witter! Advertentie) LEEUWARDEN De huisvrouwen die hun margarine bij de slager kopen, worden de laatste tijd aangenaam ver rast. doordat zij bij 3 pakjes Slagers goud-margarine gratis een munststuk van 713 cent krijgen. Voor twee van deze muntstukken ontvan&en zij name lijk 15 cent korting op een ons (100 gram) vleeswaren. Dit idee van Duyvis- Benninga, de fabrikanten van Slagers goud, betekent een vooral in deze tijd welkome verlichting van het huishoud budget. President Soekarno wordt morgen in Manilla verwacht, waar hij een onderhoud zal hebben met president Macapagal van de Philippijnen voordat #hij naar Tokio gaat, voor een topconferentie over de kwestie Maleisië. De premier van Malei sië, prins Abdoel Rahman, heeft zich op timistisch uitgelaten over de kansen op succes in Tokio. Inmiddels heeft het persbureau van Communistisch China, uit Djakarta ge meld, dat Soekarno het zgn. operationeel commando heeft meegedeeld, dat zijn be velen om de federatie Maliesië tot ont binding te brengen, blijven gehandhaafd In Zuid-Vietnam hebben plaatselijk georganiseerde burgerwachtsonderdelen een groep Vietconj/ebellen aangevallen en acht opstandelingen gedood. De bur gerwacht leed geen verliezen, maar maak te wel een in de Verenigde Staten ge maakt geweer, uniformen en propagan- dapamfletten buit. Elders zouden nog zeven Vietcongie- bellen zijn gedood. Een vrouwelijke po litieke officier van de Vietcong werd ge vangen genomen en in China gemaakte automatische wapens buitgemaakt. (Advertentie) Griekse Cyprioten zijn volgens onbe vestigde berichten voornemens een aan val te ondernemen op het door de Turkse eilandbewoners beheerste noordweste lijke kustgebied in de buurt van het vis sersdorp Mansoera. Uit buitgemaakte documenten zou zijn gebleken, dat uit Turkije gesmokkelde wapens hoofdzakelijk in het gebied van Mansoera werden gelost. De Turkse Cyprioten beheersen geen andere belangrijke kustgebieden. Indien men het Turkse Cyprioten onmogelijk maakt wapens te krijgen via het gebied van Mansoera, kunnen zij slechts met vliegtuigen worden bevoorraad. De Griek- se Cyprioten hebben in het verleden be vestigd. dat zij pogen luchtdoelgeschut te kopen in het buitenland. In de buurt van Mansoera is een 15-jarige jongen van Turkse afkomst doodgeschoten door1 een Griekse Cyprioot. De Cyprische vice-president, Fazil Kut- chuk, heeft president Makarios intussen formeel uitgedaagd te verklarën dat hij nog steeds achter de grondwet van Cy prus staat. Ook eist de Turks-Cyprioti sche leider, dat Makarios een voltallige kabinetszitting bijeenroept, inbegrepen de Turks-Cypriotische ministers. De kabi netszitting dient onder bescherming van de y.N. te komen en moet plaatsvinden in de „groene zone" in Nicosia, die de Griekse en Turkse strijdkrachten van el kaar scheidt. Makarios zou in een intervief hebben gezegd dat hij de grondwet van Cyprus ..niet langer meer in werking acht". De nieuwe stap van de Turks-Cyprio tische leider wordt gezien als een po ging Makarios te dwingen zijn positie «Ï2 ?r te maken en de impasse, die ,Ml;Jnks de komst van de internationale °P 27 maart is blijven be staan, te doorbreken. 'Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Minister De Jong (Defensie) heeft gisteren in de Eerste Kamer b(j de behandeling van zyn begro ting verklaard, dat hij nog geen standpunt kan innemen tegenover het atoompacifisme, zolang de kerken nog niet tot klaarheid zijn gekomen. Met is goed, aldus de be windsman, dat dit probleem in discussie is. Het zou bedenkelijk zijn indien dit niet liet geval zou zijn. Het probleem moet ook in de krijgsmacht kunnen worden be sproken. De kerken dragen daar bij wel een grote verantwoorde lijkheid, ze hebben de plicht tot grote prudentie, aldus de minister. De bewindsman was wel van oordeel dat, gezien de nucleaire middelen thans nog algemeen zijn aanvaard, hij niet kan toestaan dat binnen de krijgsmacht af wijzing van kernwapens wordt gepre dikt. De bewindsman voegde hieraan toe, dat van dienstweigering nog geen spra ke is. De minister verdedigde zijn weige ring een standpunt in te nemen t.a.v. het recht nucleaire middelen te gebruiken Met een pontificale H. Mis van Requiem in de Sint-Pieter, waar bij Paus Paulus VI de absoute verrichtte, is in Rome het feit her dacht dat Paus Joannes XXIII een jaar geleden overleed. De opvolgers van Paus Joannes in Ve netië, kardinaal Urbani, droeg de H. Mis op. Alle in Rome aanwezige kardi nalen en bisschoppen, alsmede leden van het corps diplomatique, woonden de plechtigheid bij. De „Osservatore Romano" publiceerde gisteren vier pagina's met herdenkings artikelen, met foto's en documenten uit het leven van Paus Joannes. Paus Paulus VI schrijft hierin enkele gedachten over zijn voorganger. Verder hebben kardinaal Urbani, mgr. Felici. secretaris-generaal van het concilie, graaf Delia Torre, oud hoofdredacteur van de Osservatore Ro mano, Jean Gitton, Raimondo Manzini, Federico Allesandrini en anderen hun bijdrage geleverd. Er is een afbeelding in opgenomen van de gedenkpenning, die bij de jaarherdenking geslagen is. Een delegatie van bewoners uit het dis trict Bergamo, waar Paus Joannes werd geboren, heeft een petitie bij de bisschop ingediend om een proces tot zaligverkla ring van Paus Joannes aanhangig te maken. door erop te wijzen, dat deze gewetens vraag door de kerken nog moet worden beantwoord. De minister was van mening, dat de overheid voorzichtig moet zijn bij het be naderen van de scheiding tussen kerk en staat. De overheid zal de kerken daar bij meer ruimte moeten geven dan strikt rechtvaardig is. Minister De Jong wilde niet ingaan op de kwestie, die gerezen is tussen de hoofdlegerpredikant, ds. Bos, en de leger- predikant, ds. Diekerhof. Het is een heel gevoelige kwestie, aldus de bewindsman, waarover het onverstandig zou zijn te spreken zolang de arbitragecommissie nog niet tot een conclusie is gekomen. Minister De Jong nam de beeldspraak van ds. Beerekamp (C.H.U.) over, dat, men een broedende kip de tijd moet gunnen mooie eieren uit te broeden. Over de geestelijke verzorging in de krijgsmacht was de minister zeer enthou siast. Waar vindt u een dergelijke samen werking tussen de kerken als bij de geestelijke verzorging in de krijgsmacht aldus de minister. De bewindsman vond het een zaak van het grootste belang, dat de huidige organisatie bij de geestelijke verzorging wordt gecontinueerd. Het con flict tussen ds. Bos en ds. Diekerhof mag geen reden zijn om alles nu maar over hoop te gaan halen. Wij moeten ons door kleine moeilijkheden niet van ons stuk laten brengen. Wij weten wel waar wij beginnen, niet waar wij eindigen, aldus de minister. Staatssecretaris Haex antwoordde af wijzend op desbetreffende verzoeken uit de Kamer tot vervanging van de stro zakken en van de aanwezige onvol doende wasgelegenheden. Totale ver vanging van de strozakken zou een be drag van 8 miljoen gulden vergen, de inrichting van een moderne wasgelegen heid een bedrag van 4 a 5 miljoen. Beide vervangingen hebben nog niet een zoda nige prioriteit gekregen, dat zij binnen afzienbare tijd gerealiseerd kunnen wor den. Wel worden er met betere matras sen proeven genomen in het kamp See- dorf. Minister De Jong ging niet in op het verzoek van mevrouw Van Ommeren (C. P.N.) tot verhoging van de soldij. Daar toe bestaat, na de recente verhoging, geen aanleiding, aldus de minister. De minister bestreed de mening van de heer Burger (P.v.d.A.) dat het minis terie ingrijpend is gereorganiseerd. De organisatie was verticaal, ik heb het ge heel alleen maar verfraaid en wat conse quenter doorgevoerd. Een zgn. horizontale organisatie is binnen 14 dagen weer in te voeren. Dat hangt af van de taakstel ling van de staatssecretarissen, aldus de minister, die daaraan ten overvloede nog toevoegde, dat hü een weigering van de organisatie onverstandig, fataal, ja zelfs rampzalig zou vinden. Thans wordt er doelmatiger gewerkt, doordat doublures worden vermeden. Zo zijn onlangs nog de afdelingen burger personeel en de afdelingen juridische za ken van de 3 krijgsmachtonderdelen sa mengevoegd. De minister stemde in met de opmerking van de heer Van Riel (V.V.D.), dat het nuttig kan zijn over 2 a 3 jaar een efficiëncy-onderzoek op het ministerie te laten instellen door een out sider. De bewindsman vroeg de heer Bur ger die de minister verweten had meer als commandant dan als minister te heb ben gehandeld of hij de voorkeur geeft aan bewindslieden, die gezichtsloze auto maten zijn. Minister De Jong vond het juist noodzakelijk dat een bewindsman aan zijn beleid een persoonlijk cachet geeft. De ontspanning tussen Oost en West moet niet worden overschat, aldus minis ter De Jong. Hij was met mr. Van Riel van mening, dat wanneer dit noodzake lijk zou zijn, Rusland en China naast el kaar zullen opereren. De eisen van de NAVO, aldus de minister, liggen voor de deelnemende landen net iets boven het bereikbare. Hij vond dit ook wel juist, omdat er dan steeds iets is om naar te blijven streven. De minister gaf dit ant woord op de opmerking van de heer Van Riel, die gepleit had voor onverkor te inwilliging van de NAVO-eisen „Het bereiken van het NAVO-plafond is niet mogelijk in deze boze wereld", was de speelse opmerking van de minister bij deze ernstige zaak. (Van onze parlementaire redactie) Waarom hebben een hoofdleger predikant en een hoofdlegeraalmoe zenier de rang van kolcyel? Een antwoord op die vraag is bij het debat in de Eerste Kamer door in de geschiedenis diep doorgedrongen ka merleden gegeven. Toen aalmoezeniers en veldpredi kers in het leger zouden komen, had de toenmalige minister van oorlog het voornemen de hoofden van de geestelijke verzorgers de rang van luitenant-kolonel (aanspreking over ste) te geven. De tot het ambt van hoofdlegeraalmoezenier geroepen eer waarde pater had daar echter be zwaren tegen. Deze kandidaat was overste in een klooster geweest en vertelde de minister onomwonden dat hij er niets voor voelde ook als overste te worden aangesproken. „Dan maken wij u kolonel, eerwaar de" zou de minister hebben geant woord. Dit verhaal gaf minister de Jong woensdag aanleiding de opmer king te maken: wat een geluk dat de bewindsman van defensie destijds niet te doen had met een generaal van een orde. Dan zaten we nu pas goed in de nesten, aldus de minister. (Advertentie) Gistermorgen om negen uur is het kraan- liefeiland „Lepelaar'' van de Rijkswa terstaat te IJmuiden aangekomen, ge sleept door de zeesleepboten Zeeland, Hector en Nestor van Wijsmuller, kwam het grootste drijvende eiland ter wereld omstreeks acht uur voor de IJmuiden- se pieren aan. De gezamenlijke 5000 pk van deze drie sleepboten sleepten de Lepelaar met vijf mijl vaart in de afgelopen nacht van Schiedam langs de Nederlandse kust naar IJmuiden. Voor IJmuiden aangekomen werd door rijkshavenmeester alle scheepvaart van en naar de sluizen van IJmuiden stil gelegd terwijl nog twee zeesleepboten de Simson en de Stentor het transport gingen assisteren. Klokslag negen uur gleed het grote trans port binnen de IJmuidense pieren. Een gezelschap genodigden waaronder de commissaris van de koningin in Noord- Holland, mr. Kranenburg en de burge- meester van Haarlem en Velsen kwa men aan boord. Omstreeks tien uur kon het scheepvaart verkeer te IJmuiden weer gewoon voortgang vinden. Daar de weerberich ten slecht zijn windkracht 5-6 uit westelijke richting werd er van af gezien de Lepelaar al vandaag op haar plaats in zee bij de zuiderpier te plaat sen. Deze nieuwe, door een bekende West- Juitse firma geconstrueerde tunnelgraaf machine, die voor dc eerste maal op de Hannover Messe 1964 getoond werd, heeft veel belangstelling in de internati onale vakwereld gewekt. Met deze ma chine, die het volautomatisch afgraven van aardlagen mogelijk maakt, kunnen de graafwerkzaamheden bij een tunnel met een diameter van vijf meter naar gelang de bodemgesteldheid dagelijks acht tot vijftien meter vorderen. Het ge deelte, dat uitgeboord is. kan daarna ge makkelijk met geprefabriceerde staalbe- tonsegmenten uitgebouwd worden. Dit precédé werd enige jaren geleden voor de eerste keer in Hamburg bij de bouw van een nieuw metrotraject toegepast. Hoewel destijds de graafmachine volgens vage ideeën van de ingenieurs exclusief voor de Hamburgse ondergrondse werd geconstrueerd, bereikte men zulke goede resultaten, dat besloten werd tot industri ële vervaardiging van een beter door dachte tunnelgraafmachine. Deze gigan tische mol kan op diepten tot 30 meter onder het aardoppervlak werken. Het Amerikaanse vliegkampschip ,Lake Champlain' is woensdagmorgen in aan varing gekomen met het 180. meter lange Noorse motorschip „Skauvann" in de door mist omhulde Chesapeake Bay. Er zijn geen berichten over persoon lijke ongelukken, maar beide schepen werden zwaar beschadigd. Aan boord van het vliegkampschip bra ken enkele branden uit toen de schepen met elkaar in botsing kwamen. Men was drie kwartier later het vuur meester. De Skauvann berichtte dat zij geen hulp nodig had. Hetzelfde vliegkamp schip was op 6 mei in aanvaring geweest met de Amerikaanse torpedobootjager „Decatur". (Advertentie) Nu meer dan 100 getuigen in het proces- Longpré voor het hof van Assisen in Namen zijn gehoord wordt verwacht, dat de jury volgende week dinsdag het oordeel zal vellen over de 34-jarige Marie-Jose Longpré, die wordt be schuldigd van moord met voorbedachten rade op haar 17-maanden oude zoontje Pierre. Vandaag en vrijdag zullen er nog enkele tientallen getuigen in de kleine rechts zaal verschijnen, waar de beklaagde de afgelopen twee weken heeft volge houden, dat de baby op goede vrijdag 1963 uit zijn wandelwagentje voor een winkel in haar woonplaats Auvelais werd ontvoerd. Maandag zal advocaat- generaal Cruselin 't requisitoir uitspre ken, gevolgd door de pleidooien. Dins dag zullen dan de replieken volgen, waarna de 12 juryleden zich zullen te rugtrekken om zich over zijn uitspraak te beraden. Waren tot dusver de getuigenverklarin gen vooral bedoeld om vast te stellen, waar mevrouw Longpré zich op de 12e april 1963, de dag waarop de kleine Pierre verdween, van minuut tot mi nuut bevond, woensdag werd een lange rij personen ondervraagd, die slechts een leeg wandelwagentje voor de win kel hadden zien staan. Zij dienden ter staving van de stelling van de open bare aanklager, dat mevrouw Longpré niet zoals zij zegt met haar zoon tje naar de winkel was gegaan, maar dat het wagentje leeg was toen zij uit haar woning vertrok. De verdediging liet zich daarbij niet on betuigd en bij een van de getuigen had zij daarbij een succes, dat kennelijk indruk op de jury maakte. Een vrachtwagenchauffeur, die op de 12e april twee keer de winkel voorbij is gereden, is zeer positief in zijn verkla ringen, dat het wagentje leeg voor de winü-.el stond. Bij het vooronderzoek heeft men hem weer door de straat la ten rijden, maar een pop in het wagen tje gelegd. Hij heeft het onmiddellijk gemerkt. i Gevraagd om het wagentje weer precies zo neer te zetten als het op de fatale dag stond, heeft hij de kap wat lager gezet en een dekje weggehaald. Maar voor deze reconstructie heeft hij tegen over de politie het wagentje precies kunnen beschrijven, zonder het te heb ben teruggezien na de 12e april. Dit alles laat niet na indruk te maken. Dar. komt het kruisverhoor. Verdediging: „Hebt u niet dezelfde avond met uw vrouw over het wagentje ge sproken, voordat u wist dat er een kind was ontvoerd?" Getuige: „Ja. ik weet niet waarom President: „Dit komt niet in het dossier voor". Verdediging: „Dat is in de pers versche nen. Journalisten hadden hem onder vraagd. Wat overigens belangrijk is, is dat hij het hier bevestigt. Voor mij zegt dat genoeg". Kennelijk tevreden gaat de verdediger zitten. I)e juryleden kijken elkaar aan. De verklaringen van de getuige, ui terst nauwgezet, hadden overtuigend genoeg geklonken, wellicht te overtui gend. Maar waarom zou hij met zijn vrouw over een wandelwagentje heb ben gesproken voordat hij kon weten, dat het een beslissende rol zou spelen in een kinderdrama? Een volgende getuige zei eveneens tc hebben gezien, dat er een leeg wandel wagentje voor de deur van de winkel stond op Goede Vrijdag 1963. De politierechter in Haarlem heeft gisteren de 44-jarige Hongaar J. H. we gens majesteitsschennis tot een gevange nisstraf veroordeeld van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. In augustus van het vorig jaar had hij in Haarlem de geboorte van zijn zevende kind gevierd. In beschonken toestand stapte hij in de autobus. Hij bemoeide zich met de in de bus aanwezige vrou welijke dorpsgenoten, tot wie hij beledi gende woorden richtte. Daarna liet hij zich op beledigende wijze uit over ko ningin Juliana en prins Bernhard. De Hongaar is na de Hongaarse op stand in 1956 in ons land gekomen De officier van justitie betreurde de hou ding van de man, die misbruik maakt van de Nederlandse gastvrijheid. (Van onze parlementaire redactie) De KVP'er Notenboom heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn amendement op de wet inkomstenbelasting ingetrokken, dat beoogde de eerste f 150,inkomen uit vermagen vrij te stellen van inkom stenbelasting voor hen die niet in de vermogensbelasting vallen. Hij deed dit na de toezegging van staatssecretaris Van den Berge (financiën) om deze kwestie ter sprake te brengen bij zijn ambtge noot van sociale zaken in het kader van het bezitsvormingsbeleid. Een amendement Lucas (KVP) tot schrappen van de regeling van het aan merkelijk belang uit de inkomstenbelas ting kreeg alleen de steun van de KVP en werd met 74 tegen 39 stemmen ver worpen. Eveneens verworpen werd met 59 tegen 53 stemmen een amendement van KVP en VVD om ook verpakkings middelen zoals flessen en kisten onder de bedrijfsmiddelen te rekenen waarop mag worden afgeschreven. Gecontinueerd wordt de regeling dat investeringsaftrek wordt genoten op het tijdstip van bestelling van goederen etc. (Advertentie) HET BRAZILIAANSE episcopaat heeft een manifest uitgegeven waarin gezegd wordt dat „de Braziliaanse gewapende macht de invoering van een bolsjewis tisch regime in Brazilië heeft voorko men". De bisschoppen betuigen hun er kentelijkheid aan „allen die er aan heb ben meegewerkt het vaderland te red den van een val in de zo nabije afgrond". (Advertentie) Prachtig wit wasgoed aan de lijn van oudsher de hartewens van elke huis vrouw. Het is de kroon op haar werk of zij nu gewend is haar was te koken, of het sop te maken met heet water zo uit boiler of geyser. En zij kan hoe zij ook wast nu beter dan ooit terecht bij OMO. Nu OMO vernieuwd is, nu de waskracht is vergroot, kan het kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een probleem zijn. Vernieuwde OMO geeft immers onder alle omstandigheden. een was die werkelijk witter isJa. ook als die was niet gekookt wordt. Wam vernieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bijzon der geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stoffen. Ook die wor den werkelijk witter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet-kooksters zullen er even enthou siast over zijn. De Pravda heeft woensdag de Chinezen beschuldigd van omkoperij, afpersing en andere „vuile trucs" bij hun pogen be paalde buitenlandse communistische par- tijen onder hun zeggenschap te krijgen. In België hebben zij gebruik gemaakt van een oplichter, in Chili van een trotz- kist en in Ceylon betaalden een ..splij- ter". In andere partijen vormen zU af gescheiden groepjes met behulp van „af valligen, trotzkisten en avonturiers" en met „moreel corrupte" mensen, schrift de Pravda. „Allerlei renegaten proberen te drijven op het vuile schuim van de op breuk ge richte strijd van Peking tegen de Marxis- tisch-Leninistische partijen. Hoewel de leiders in Peking bet imperialisme ver vloeken. richten zij hun voornaamste aan vallen op de ware revolutionaire Leninis ten. de communistische partijen". Vooral op Ceylon zijn de Chinezen ac tief. Diplomaten van de Chinese ambas sade proberen daar de Ceylonese com munistische partij richtlijnen te geven en voorzien deze partij van propagandali teratuur. De Chinezen hebben de schuld van een Ceylonese communist betaald, die 5000 roepies bedroeg (f 3750,voor een ander voldeden zij een hypotheek, een derde „splijter" ontving 1000 roepies voor reparatie aan zijn auto. In Peru deden Chinees-gezinden een gewapende aanval op het kantoor van het communistische dagblad, in Brussel probeerden „straatschenders" een com munistische bijeenkomst in de war te schoppen en in Australië, waar de pro- Chinese afdeling slechts 100 leden telt verschijnen een eigen krant en een Hid schrift van deze afdeling, blijkbaar me' hulp van buiten. Aldus de Pravda.

de Stem | 1964 | | pagina 11