Frans katholiek onderwijs bevindt zich in een crisis MMocllf 'n klasse apart! PITTIGE SIGARETTEN 1,25 OORLOG EN VREDE van tenaar HOOGLERAREN VERPAUPEREN...... DE ARMOEDE IN DE KERK onderwerpen van congres Pax Christi te Den Bosch ERHOUT Kritiek apothekers op medicamenten-industrie Bisschoppen bevelen een renovatie aan Fortuinlijke parachutiste Nieuwe opzet Kleine meermin weer even lief als vroeger CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI 12 BREDA 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JUNI 1964 13 Dit jaar nog bijna honderdduizend nieuwe telefoons Hoogmis op t.v. vanuit Lourdes Gouden penning voor moedige kapt.-vlieger Worden eindexamens afgeschaft? Vertraging in Gemini-project Overstromingen in Mexico voor sociale zaken zoek en rapportage worden geplaatst: foorlichting en be- jrderde studie voor ciale arbeid strekt sftijd, opleiding en 746,- per maand, sn vakantietoelage. alijk te richten aan nde dienst, Hout erwijzing naar dit ingericht. juni a.s. GRATIS kDE GRATIS rheerlijk ijs 01140 - 2395 De Franse bisschoppen beramen mid delen om het katholiek hoger onderwas, dat in een ernstige crisis verkeert, ten gevolge van het gebrek aan financiën en gebrek aan waardering van de zijde der priesters en gelovigen zelf, geheel te mo derniseren en aan te passen aan de eisen, die deze tjjd aan de wetenschappelijke vorming stelt. Vorige maand heeft de Franse bisschop penconferentie hiertoe besloten na ampele besprekingen en uitvoerige rapporten. Een commissie van 25 personen is thans aan het werk gegaan. Daarin zitten 5 aartsbisschoppen, de 5 rectoren van de katholieke instituten voor hoger onder wijs (de naam van „universiteit" mogen zij niet voeren in Frankrijk, omdat dit het privilege van de staat is) en 10 des kundigen op het gebied van het universi tair onderwijs alsmede nog enige ande ren zoals de secretaris van de organisa tie voor het katholiek onderwijs. De Franse bisschoppenconferentie heeft de commissie opïhracht gegeven om op korte termijn voorstellen uit te werken om de 5 instituten voor hoger onderwijs, in Pa rijs, Rijssel, Angers, Lyon en Toulouse De Westduitse parachutiste Regina Straube heeft wonderbaarlijk veel geluk gehad al valt dit niet af te lezen van haar gezicht zoals het hier is gefotografeerd. Toen zij maandag van duizend meter hoogte een sprong maakte bleek haar parachute slechts ge deeltelijk open te gaan. Het mag een wonder heten dat zij niettemin vrij wel ongedeerd op de grond terug kwam. Toen deze foto werd geno men was zij al geconcentreerd op de sprong die zo gelukkig zou aflopen. uit het moeras te halen. Deze vijf insti tuten met hun 12.000 studenten zijn allen gesticht rond het jaar 1880. Door gebrek aan financiën (geen subsidie van de re gering) hebben deze instituten de snelle wetenschappelijke vlucht niet kunnen bijhouden en zijn verouderd. Hierdoor hebben zij ook niet het respect van de katholieken in Frankrijk, noch van de priesters, noch van de leken, kunnen behouden. De financiële situatie is zo triest, dat niet zelden een professor, die tevens geestelijke is, slechts 450 frs. per maand verdient. Zijn collega van een staatsin stelling verdient 7 tot 8 maal zo veel. Verder heerst er In Frankrijk, ook onder katholieke gelovigen en priesters een tegenzin in katholiek hoger onder was. Men kan zelfs zeggen: er heerst een afkeer van het bijzonder onderwijs in het algemeen. Zelfs de kloosterlingen zo schrijft prof. Vancourt van de univer siteit van Rijssel staan vijandig tegen over onze universiteiten: de verschillen de aalmoezeniers bedrijven soms een ware anti-katholieke propaganda: priesters in het ambt gedragen zich minstens vol komen onverschillig. De 16 pastoors in Nantes, die onlangs bij hun bisschop protesteerden tegen de instandhouding van allerlei katholieke instellingen, gaven uiting aan hun afkeer. De gedachten der Franse bisschoppen bij de nieuwe aanpassing, gaan uit naar drie hervormingen: 1 Moderne studie van de godsdienst-we tenschappen. De toekomstige clerus heeft een moderne opleiding nodig, evenals de kloosterlingen en de elite der leken. 2 Studie van moderne apostolaatsmetho- den: vooral de bisschoppen dienen grondig georiënteerd en bijgestaan te worden bij de geloofsverkondiging on der intellectuelen en studenten. 3 Actieve deelneming in de leerstellige en pastorale onderzoekingen, die ten behoeve van het katholieke leven in Frankrijk gedaan moeten worden. 4 Gedeeltelijke deelneming in de weten schappelijke arbeid op profaan gebied. Hoewel de Kerk recht en plicht bezit hieraan deel te nemen, moet men re kening houden met: de behoeften der jeugd, met de verwachtingen van de wereld en met de mogelijkheden van de katholieke institutie. Met name zal de voorkeur voor de Kerk uitgaan naar de menswetenschappen. In hun motivering zeggen de Franse bisschoppen, dat de Kerk het initiatief moet blijven nemen om de katholieke le vensopvatting tot uitdrukking te bren gen in de wereld van de wetenschap. De commissie heeft daarom niet alleen opdracht tot herstel der contacten van de Kerk met de 260.000 studenten aan de staatsuniversiteiten, temeer daar de toe loop zeer groot is en deze het aantal studenten op een half miljoen zal bren gen. Zonder tegenslagen zullen dit jaar 95.000 nieuwe telefoonaansluitingen kun nen worden gemaakt. Met behulp van de additionele f 24 min op de begroting 1963 zullen van dit aantal 4000 aanslui tingen kunnen worden verwezenlijkt. De minister van Verkeer en Water staat zegt hierover in zijn memorie van antwoord op de PTT-begroting 1964, dat slechts op basis van een in overweging zijnd investeringsplan de achterstand jaarlijks met 25.000 aansluitingen kan worden ingelopen. Zolang de mogelijk heden tot investeringen er niet zijn kan het produktie- en verwerkingspotenti- eel niet worden vergroot. Per 1 april van dit jaar bestond een achterstand van 118.690 aansluitingen of 9 percent van de 1.330.137 bestaande aan sluitingen. Het grootst zijn de achter standen in het district Amsterdam (12 pet.), in de hoofdstad zelf 8 pet. en in het district Rotterdam (11 pet.) Een achterstand van 10 pet. bestaat in de districten Arnhem, Groningen, Haarlem. Hengelo en Leeuwarden, van 8 pet. in de stad Den Haag, van 8 pet. in de dis tricten Utrecht en Zwolle, van 7 pet. in 't district 's-Hertogenbosch, van 6 pet. in het district Den Haag en 5 pet. in het district Breda. (Advertentie) socks of standing dus fris/ TEXTIELFABRIEKEN EMILE LOCKEFEER en hygiën',scV* N.V. HULST (Z) (Van onze Haagse redacteur) Het komt in Nederland nogal eens voor dat de apotheker produkten van de far maceutische industrie moet afkeuren. Wat dat betreft zit er nog wel kaf onder het koren. Dit heeft drs. H. A. A. J. Martens te Hoensbroek, voorzitter van de Kon. Ne derlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (K.N.M.P.), gezegd op een persconferentie ter gelegenheid van het jaarcongres van de K.N.M.P. te Maas tricht. Drs. Martens zei ook dat fouten bij de etikettering nog wel eens voorkomen en dat daar de moeilijkheid ligt. De eti kettering wordt volgens drs. Martens niet door de industrie gecontroleerd. Een interessante mededeling van drs. Martens was ook, dat er in Nederland jaarlijks voor niet minder dan f 100 miljoen aan medicamenten wordt om gezet door niet-apothekers (drogisten, groot-winkelbedrijven etc.). Het gebruik van geneesmiddelen in Nederland neemt toe. Zeventig procent van de bevolking krijgt zijn geneesmiddelen via het zie kenfonds. Drs. Martens sprak voorts over de be zwaren voor de apothekers welke ver bonden zijn aan de octrooien van de in dustrie op grondstoffen. Als een genees middel er eenmaal is, moeten wij over de grondstoffen kunnen beschikken, maar dat is niet het geval, aldus drs. Martens. Het gevolg daarvan is soms het voorko- Ter gelegenheid van de jaarlijkse inter nationale bedevaart van militairen naar Lourdes, neemt het r.-k. kerkgenootschap zondagochtend a.s. een Eurovisie-uitzen ding over van de pontificale hoogmis, die door mgr. P.M. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, in de ondergrondse basiliek van paus Pius X te Lourdes wordt opgedragen. Katholieke militairen van de bij de NATO aangesloten landen nemen aan deze jaarlijkse bedevaart naar het gena de-oord van Maria deel. Ook uit Neder land is er een contingent aanwezig. Deze Nederlandse groep staat onder leiding van kardinaal Alfrink in zijn functie als vicaris voor de strijdkrachten. Leger aalmoezenier P.C. Groenendijk spreekt het commentaar bij deze televisie-uit zending. (Advertentie) De commissaris der koningin in Overijs sel, jhr, mr, dr O F. A. H. van Nispen tot Parinerden,heeft gisteren namens de minister van binnenlandse zaken in de burgerzaal van het stadhuis te Hengelo (O.) aan kapitein-vlieger M. G. Janssen, de erepenning voor mens lievend hulpbetoon in goud uitgereikt. Kapitein Janssen, die invlieger bij de koninklijke luchtmacht op de vliegba sis Twenthe is. heeft zoals bekend op 16 januari j.l. 'met groot gevaar voor zijn leven zijn in brand geraakte Star- fighter boven Hengelo en Enschede niet per schietstoel verlaten. Hij is teruggevlogen naar de vliegbasis en heeft het vliegtuig aan de grond ge zet. Daarmede heeft hü de bevolking van deze steden voor een ernstige ramp behoed. De ere-penning werd in aanwezig heid van vele burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie de chef van de luchtmachtstaf luitenant- generaal H. P. Zielstra aan kapitein-vlieger Jans sen uitgereikt. De erepenning in goud wordt hoogst zel den verleend. Onlangs werd ze pos tuum toegekend aan een vlieger, die boven Eindhoven in moeilijkheden ge raakte maar doorvloog. Hij verloor daardoor zijn leven. men van vreemde vulstoffen in het eind- produkt van de apotheker. Drs. Martens sprak voorts zijn verheu genis uit over het intensiever wordende contact tussen apothekers en artsen. De nieuwe geneesmiddelenwet brengt voor beide groepen meer rechtszekerheid. De heer Martens zei ook nog dat de farmaceutische voorziening ten platte- lande in principe in handen van de apothekers behoort te zijn. Prof. Faber deelde tenslotte mede, dat men er met ingang van het nieuwe stu diejaar naar streeft de doctoraal studie voor apotheker in zes jaar te doen plaats vinden, terwijl dan het beroepsexamen in het zevende jaar wordt afgelegd. „Zowel de hiërarchie in de Kerk als de gelovigen zyn bezig zich te hervormen", zo zeide Francis Mayor, redacteur van Informations Catholiques Internationa les, op een bijeenkomst, welke te Lyon werd gehouden. Deze vergadering was gewijd aan de studie van de armoede in de Kerk met het oog op de beslissingen en veranderingen, welke men van het concilie verwacht. De bijeenkomst droeg tot devies: de kerk der armen ondervraagt de rijken, Bij alle zittingen was aanwezig de hulp bisschop van Lyon, mgr. Ancel, die op het concilie het vraagstuk van de ar moede in de Kerk aan de orde had ge steld. Hij zei tot de aanwezigen, dat er verschillende redenen geweest zijn op het concilie om zich met de armen bezig te houden. Hij zeide ook dat de kwestie van de armoede in de Kerk, gedurende de interimperiode wel niet geheel uitput tend was behandeld, maar wel zo, dat er verschillende oplossingen uitgewerkt zijn, om de Kerk meer tot de Kerk der armen te maken. Mgr. Ancel verklaarde, dat wij allen bij Christus in de leer moeten gaan. Vervolgens zullen er een aantal prakti sche maatregelen moeten worden geno- In de catechismus zal het de kin deren worden bijgebracht, dat wij als katholieken een Kerk van de armen zijn. Op de seminaries is men tot heden te kort geschoten dit aan de priester dui delijk te maken. In verschillende redevoeringen werd er de nadruk op gelegd, hoe moeilijk het in deze tijd is, zich op de armen te concentreren. De hele economie is ge richt op de welvaart, op de financiering en het geld. Het is voor de Kerk ook zo gemakkelijk mee te gaan met de rijken, omdat duizend en een omstandigheden het haar zoveel gemakkelijker maken met behulp van de rijken haar plannen te verwerkelijken. Maar naarmate de Kerk de zijde van de rijken kiest of er de schijn van aanneemt, in diezelfde mate is zij meer verdacht bij de armen, i (Advertentie) GOLD STAR 25 Het wereldberoemde standbeeldje van Kopenhagens .Kleine meermin" staat weer op zijn oude plaats nadat het aanvallige vis-vrouwtje (of vrouw-visje) 'n nieuw hoofd heeft ge kregen. Zoals men zich herinneren zal werd dat deel van de mensheid dat ooit persoonlyk de charmes van de meermin en haar Kopenhagen onderging, geschokt door het bericht dat onverlaten haar hadden ont hoofd. In Kopenhagen bleek men echter over de gietvormen van alle in de stad staande beelden te beschikken, zodat deze week met officieel ver toon de plaatselijke schoonheid in ere kon worden hersteld. Burgemeeester Jörgensen hield een gloedvolle toespraak en legde aan het einde daarvan een ruiker bloe men in de armen van het meermin netje. (Van onze Haagse redactie) De Pax Christi vredesbeweging zal van 8 tot 10 september in Den Bosch een internationaal congres beleggen, waar van de leidende gedachte is de traditio nele leer van de katholieke kerk te con formeren met de nieuwe realiteiten van de problemen van oorlog en vrede. Dit congres wordt gehouden aan de voor avond van de heropening van het Vati caans Concilie, dat schema 17 gaat be handelen, welk schema de positie zal bepalen tussen kerk en wereld en de kwestie van oorlog en vrede aan de orde zal stellen. De Pax Christi vredesbeweging is ont staan uit een Frans-Duits initiatief. Het is thans nog een Europese organisatie, doch het is de wens van Paus Paulus VI de continentale geslotenheid te ver breken. Tijdense en persconferentie in Den Haag deelde dr# W. J. Schuijt, vice- voorzitter van dé Nederlandse afdeling van de Pax Christibeweging mede, dat er een aantal buitenlandse bisschoppen naar het congres zullen komen. Zowel kardinaal Alfrink, die president van de Nederlandse afdeling is, als kardinaal Feltin. aartsbisschop van Parijs, zullen een aantal van hun mede-concilievaders vragen hun reis naar Rome in Neder land te onderbreken om het congres bij te wonen. De eerste inleiding wordt op het con gres gehouden door een niet kathoiek, de Engelsman Alastair Buchan, directeur van het instituut van strategische stu dies. Zijn opdracht is in een keiharde uiteenzetting de voornaamste kenmer ken van het atoomtijdperk te schetsen. Uit zijn inleiding zal blijken hoe zeer de situatie ten aanzien van oorlog en vrede niet kwantitatief maar kwalitatief veranderd is. Het vraagstuk van het recht om oorlog te voeren zal ook uit voerig worden besproken door Rene Coste, hoogleraar in het canonische recht aan de katholieke faculteit te Tou louse en door Dominique Dubarle, hoog leraar aan het katholieke instituut te Parijs. De heer August Istendael uit Brussel zal spreken over de sociale recht vaardigheid in de wereld, want het is de overtuiging van de organisatoren van het congres, dat niet alleen met de fak kel van de vrijheid moet worden ge zwaaid, maar dat speciaal ten opzich te van de ontwikkelingslanden aan de vrijheid sociale inhoud moet worden ge geven. De aanbevelingen van het congres zul. len ten aanzien van het atoomvraagstuk wellicht niet zover gaan als de con clusie van de brief van de generale synode van de Ned. Hervormde kerk. Verwacht wordt, dat zal worden uitge sproken. dat atoomwapens dienen ver kerk moeten zijn, die dit verbod uit spreekt, doch de verantwoordelijke fi guren uit de lekenmaatschappij, die zich aan het standpunt van de katholieke kerk conformeren. (Advertentie) De afgelopen weken circuleren hardnek kige doch oncontroleerbare geruchten dat men er in onderwijskringen veel voor zou voelen de eindexamens af te schaffen. In de eerste plaats zou men daardoor een eind willen maken aan de wantoestand dat de ene helft van Nederland de andere het vuur aan de schenen legt, in de tweede plaats - zo wordt beweerd - is het slagen veel te vaak een kwestie van geluk en toeval. Deze berichten stammen ech ter hoofdzakelijk van scholieren, zodat zij met een grote korrel zout genomen dienen te worden. Dit in tegenstelling tot een situatie waarbij letterlijk ieder een slaagt en wel uitsluitend door nuch tere, terdege controleerbare en vast staande feiten: het kopen op de markt. De markt biedt zulk een grote keus en maakt het kiezen en vergelijken zó ge makkelijk, dat duizend-en-een wensen op de markt op de voordeligste manier vervuld worden. Marktkoopman en straathandelaar staan altijd klaar om hun klanten tegen lage prijzen artikelen te leveren die een hoog kwaliteitscijfer verdienen. Geen wonder dat dit gezellig ste koopcentrum steeds meer publiek trekt, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD De voorgenomen tweede lancering van een onbemande Gemini-ruimtecapsule is naar vandaag is Houston Texas, is ver nomen, uitgesteld tot september. De hoop dat nog dit jaar een bemande Ge- mini-ruimtecapsule zou kunnen worden gelanceerd, is er opnieuw sterk door afgenomen. De Amerikaanse astronauten Virgil I. („Gus") Grissom en John W. Young zouden nog dit jaar in een tweelingcap sule een reis van drie omwentelingen om de aarde maken. Het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart heeft niet willen meedelen wat verant woordelijk is voor de jongste vertraging, of zelfs maar toegegeven dat er proble men of vertragingen zijn. Bij overstromingen in Mexico zijn deze week minstens 23 mensen om het leven gekomen. De wateroverlast deed zich voor na zware regens. Veel mensen liepen letsel op en er werd aanzienlijke materiële schade aan gericht. Men veronderstelt dat drie mensen die in Vera Cruz als vermist werden opge geven eveneens de dood hebben gevon den. Het grootste aantal mensen kwam om te San Juan de Atzingo, nabij Mexico- stad, waar zes huizen werden wegge spoeld. Een tiental mensen kwam hierbij boden te worden. Het zal echter niet de|om het leven. Toen iemand een zeer ingewikkelde lezing had gehouden, zei Albert Einstein: „U hebt mij overtroffen. Er zijn maar 12 mensen op de wereld die mijn theorieën begrijpen, maar er is niemand, die de uwe kan begrijpen". Bij de schrijver Honoré de Balzac werd ingebro ken en Balzac lag de inbreker vanuit zijn bed uit te lachen. „Waarom lacht u?", vroeg de inbre ker. „Omdat u", zei de schrijver, midden in de nacht geld aan het zoeken bent op een plaats, waar ik dat overdag nog nooit heb kunnen vinden". Een dame stuurde een manuscript naar een uit gever en kreeg het terug, terwijl de bladzijden 20 tot en met 80 nog net eender dichtgeplakt zaten als zij ze had ingezonden. Daarover beklaagde ze zich, maar de uitgever schreef terug: „Mevrouw, ik behoef een ei niet helemaal op te eten om te weten, dat het vuil is". Toen ik pas als redacteur van een eigen blad begon, zei Mark Twain, kwam er een vent een ad vertentie opgeven dat zijn hond was weggelopen. Maar je denkt toch niet, dat ik hem plaatste? Ik heb de hele dag naar die hond gezocht en tenslotte kon ik de beloning in ontvangst nemen. Van Bernard Shaw is de uitspraak, dat de jeugd een heerlijke tijd is. En dat het dood jammer is, dat deze aan kinderen wordt ver spild. „Ik kom nooit in Amerika", zei de schrijver Re marque, „omdat ik de taal nauwelijks ken. Ik kan alleen in het Amerikaans zeggen: hoe maakt u het, ik houd van u, neem me niet kwalijk, vergeef me en hebt u nog ham met eieren". „Maar meneer Re marque", antwoordde een meisje, „daarmee kunt u ons hele land doorkruisen zonder enig probleem". „Kijk", zei een heer, „mijn grootvader werd tot ridder geslagen door de koning, wiens beeltenis op deze munt staat". „Ach", antwoordde zijn vriend, „mijn grootvader werd naar de hemel ge stuurd door een Indiaan, wiens beeltenis op deze staat". Ik ben, zei een heer, een vrij regelmatig eter. Soms eet ik iets meer dan anders, maar toch eigenlijk nooit minder. Toen Chamberlain eens als eregast aan een diner aanzat, waar het vrij vrolijk toeging, kwam de tafelpraeses op hem af en zei: meneer Chamberlain, wflt u nu uw toespraak houden of zullen we de men sen nog een beetje plezier laten hebben? De acteur Leslie Howard vertelde graag het ver haal, dat hij in een klein Londens gezelschap optrad Op een dag was hij zijn tekst kwijt en rende achter de coulissen naar de directeur. „Wat moet ik zeggen?' vroeg hij aan deze. „Hoe heet het stuk?" vroeg de directeur. Er zijn twee dingen, zei een dame tegen Wiston Churchill, waar ik een hekel aan heb; uw nieuwe politiek en uw snor. Ik denk niet, mevrouw, zei Churchill, dat u ooit met een van beide in contact zult komen. In Stratford-on-Avon moet een toerist eens aan een inwoner hebben gevraagd: wie is toch die Shakespeare, waar jullie het allemaal over hebben" Dat is een schrijver, zei de inwoner. En wat heeft hij dan geschreven?, vroeg de toerist. Daarop moet de inwoner toen hebben geantwoord: precies weten doe ik het niet, maar ik geloof de Bijbel. Een Amerikaanse senator hield een rede ii Zweden en kreeg, omdat hij Amerikaans sprak maar weinig applaus. Even later hield iemand anders een toespraak en opnieuw lachte er nauwelijks iemand. Alleen de sena tor zelf lachte en applaudisseerde voortdu rend. „Waar had die man het over?" vroeg hij even later aan zijn buurman. „Hij gaf een vertaling van UW toespraak", zei de buur man.

de Stem | 1964 | | pagina 9