Gebr. Praet, Nieuw Namen ongedeerd weer aan wal NIEUW f Gediplomeerdenflat huis Hulst in juli zieken- klaar „CLINGE 20" ZONK ALS EEN BAKSTEEN IN WESTERSCHELDE Bommen op Vlissingen Oude zaken opgegraven in s-Heer Hendrikskinderen ÜaublaO Mïem Puike HOCRES-uitgave Drank- en Horecawet Sasse zandstralerij moest werkzaamheden stoppen matrassen Gevaarlijk CAMERA- INRUILACTIE t/m 6 juni Spijtig "prijsbewuste" mensen kopen zó lekker- zó gezond Oefening van de Mobiele Colonne In afwachting hinderwetvergunning Wasgoed kwam onder het stof FILM Vrijda, g a.s. Telefooncentrale Braakman in gebruik OLGA-MATRASSEN ook bij WILKING IN HULST WONINGINRICHTING P. R. LAMMENS Geven en nemen NU met nóg Vier leslokalen en nieuwe vleugel Man redt kind van verdrinking te Sluiskil DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JUNI 1964 (Van onze verslaggever) (,Of we erg geschrokken zijn Edmond Praet (25) uit Nieuw Namen, een van de opvarenden van het vissersvaartuig „Clinge 20",dat gistermorgen nabij boei I in de Westersehelde, ongeveer één kilometer voor de haven van Vlissin- gen. is gezonken, woelt door zijn blon de kuif. „Nee, ik geloof het niet. Wij (hy en zijn twee jaar jongere broer Theo, die samen de bemanning van de schuit uitmaakten) hadden geen tijd om bang of gesenrokken te zijn. Het zinken van het schip ging enorm vlug in zijn werk. Toen we later in het koude water lagen te dobberen hebben we alleen maar pogingen in het werk ge steld om dichter naar de haven te komen". Edmond Praet vertelt zijn verhaal in zijn ouderlijke woning aan de School straat in Nieuw-Namen. „We zijn weer thuis", dat is voor de broers het voornaamste. „We gaan de hele boel eerst nog eens goed overdenken. We weten echt nog niet wat we nu gaan doen. Het is ook nog niet bekend of de schuit weer naar boven zal worden gehaald". De Clinge 20 voer om ongeveer half vier uit de haven van Breskens. Om tien minuten over negen liepen de bokken (het vistuig) aan stuurboord vast. „Vissen is altijd gevaarlijk. De netten blijven dikwijls aan een oneffen, heid een wrak of een anker op de bodem vastzitten. Maar we hebben ons tot voor vanmorgen altijd kunnen redden", vertelt Theo. Deze keer ging het niet goed. De vier- kabel liep klem. Het schip belde me teen naar stuurboord. De aan bak boord uitgeworpen netten kwamen toen ook onder het schip door naar stuur boord de boot helde nog meer en ging water maken. „We wilden de zaak nog los sjorren maar we hebben er niet eens de tijd voor gehad. We moesten onszelf in veiligheid brengen, het schip was niet meer te redden". De een bemachtigde een zwemvest, de ander een gordel. Beiden klommen daarna naar boven, naar bakboord en sprongen van boord, slechts enkele seconden voor het vaartuig volledig onder water ver dween en naar de bodem van de ter plaatse dertig meter diepe Wester sehelde zonk. De broers hebben ongeveer 20 minuten in het water gelegen, voor sleepboot „Woelderen" van de S.H.V. Vlissingen De oefening „Va et Vien", waarvan al eerder melding werd gemaakt, is vlot en zonder storingen verlopen. In de nacht van 1 op 2 juni tussen 3 en 4 uur was het zuidelijk deel van Vlissingen een ge fingeerde prooi der vlammen tengevolge van een zware vijandelijke luchtaanval met conventionele wapens als brand- en brisantbommen. Direct werd alarm geslagen, doch het bleek al spoedig dat de eigen brandweer colonne van de BB-kring H Zeeland de grote brand niet aankon. Ein daar ge vreesd werd dat by de heersende zuid westen wind het vuur zou overslaan naar de overige stadsgedeelten, werd door het hoofd Bescherming' Bevolking om bijstand gevraagd aan de provinciale commandant BB. die dit verzoek doorgaf aan de natio nale commandant BB, van wie uiteinde lijk het korps Mobiele Colonne opdracht kreeg uit te rijden. Om 9.15 uur arriveerde deze colonne bij de loodspost Leeuwedorp, vanwaar de gidsen de eenheden snel naar de vijf uitgangsstellingen brachten. Een kleine anderhalf uur na aankomst in de uit gangsstellingen draaide alles, hetgeen be. tekende dat per minuut honderdtwintig kubieke meter water verspoten werd, dat echter weer direct terugvloeide in de re servoirs. Om ongeveer 12.45 uur werd einde oefe ning geblazen, waarna alle eenheden te ruggingen naar hun uitgangspunt. Om 14.45 uur vertrok de Mobiele Colonne. Het verkeer ondervond nagenoeg geen hinder van deze grootscheepse oefening. De heer J. P. van der Leelie, hoofd BB afdeling Zeeland, was van mening dat de oefening goed geslaagd mag heten. De organisatie verliep vrijwel volgens schema, waaraan ook zeer zeker het en thousiasme van alle medewerkers in hoge mate heeft bijgedragen. (Advertentie) (Advertentie) langszij kwam en de twee drenkelingen opviste. Het zijn de meest spannende minuten uit de levens van de jonge vissers geworden. „Er was veel stro ming. We werden gewoon naar buiten getrokken. Zwemmend hielp niet. Rondom ons wat niets of niemand te zien". Na ongeveer een kwartier doemden twee sleepboten op. die een zeeschip trokken. De "bemanning van de „Woel deren" kreeg de drenkelingen in zicht. Even later lag de boot langszij. Theo en Edmond werden eerst onder de Neefje Pattrick kijkt vol bewondering op naar de grote neven Edmond (links) en Theo, die ,,in het water gelegen hebben". douche gezet „ik geloof dat ik er uren onder heb gestaan om weer een beetje op temperatuur te komen" en daarna volgegoten met koffie. In Vlissingen kwam dokter Du Fossé aan boord. „Nog volkomen gezond" was zijn oordeel. Inmiddels was ook de reddingsboot „President Wierds- ma uit Breskens op zoek naar de drenkelingen. In Vlissingen kon het reddingsvaartuig de beide jongeman nen overnemen. In café Marina in Breskens konden zij tenslotte weer een beetje op verhaal komen. (Van onze verslaggever) De rijkspolitie te Sas van Gent heeft dezer dagen zandstralingswerkzaamhe- den, die werden uitgevoerd achter de werkplaats van de fa. H. aan de Oost kant te Sas van Gent, stop laten zetten, nadat het karwei overigens nog maar een paar uur tevoren was begosnen. Buurtbewoners maakten er de politie op attent dat de werkzaamheden gepaard gingen met intensieve stofontwikkelin gen. Het fijne stof'bcsmette het wasgoed en de muren van verschillende huizen in de omgeving. De fa. H. bleek niet in het bezit van een hinderwetvergunning, die overigens wel, reeds lang tevoren, is aangevraagd. Er is door de politie geen proces-verbaal opgemaakt: de zaak is in der minne geregeld. Van de zijde van de rijkspolitie is medegedeeld, dat de buurtbewoners (Advertentie) U krijgt voor uw oude camera f 7,50, f 10,- of f 15,- terug VOOR DE RMflTEUR DIE HOGE EISEN STELT eigenlijk van de bekende mug de even zo bekende olifant hebben gemaakt. De politiemannen, die poolshoogte gingen nemen constateerden slechts een geringe stofaanslag. De fa. had zeilen gespannen, die veel stof hebben tegengehouden. Dat de fa. H. de zandstralingswerk- zaamheden uitvoerde in Sas van Gent berustte volgens de politie op een onge lukkige samenloop van omstandigheden. De ijzeren balken, die vorige week p^r schip naar de zandstralerij werden aan gevoerd, zouden oorspronkelijk in Ter neuzen, op de plaats van afkomst wor den gereinigd. Over de gemaakte af spraak heeft kennelijk echter enig mis verstand geheerst tussen de opdrachtge ver en de fa. H., die zich, toen de bal ken waren aangevoerd, voor een voldon gen feit gesteld zag en besloot het zand stralen dan maar ter plaatse uit te voeren. De fa. H. heeft zich volgens de rijks politie zeer loyaal gedragen: de werk zaamheden werden onmiddelijk beë'n- digd en de balken werden weggehaald Het aanvragen van een hinderwetver gunning is doorgaans voor de aanvrager een lange lijdensweg, waarop ook de fa, H. heeft gelopen Het bedrijf heeft reeds vorig jaar een vergunning aangevraagd, maar die tot op heden niet gekregen Na het voorval van de vorige week zal met betrekking tot deze aanvrage meer spoed worden betracht door de arbeids inspectie. Wil de fa. H. in aanmerking komen voor een hinderwetvergunning dan zal zij o.m. afzuiginstallaties moeien kopen, die kunnen bewerkstelligen, dat geen stof meer zal kunnen vrijkomen en de huisvrouwen mettertijd toch met een gerust hart hun witte was kunnen op hangen. Vrijdag 5 juni om 22.00 uur zal in Zeeuwsch-Vlaanderen de nieuw gestichte telefooncentrale Braakman (met een ca paciteit van 100 aansluitingen) in dienst worden gesteld. Dan zullen ruim 50 telefoonabonnees die voorheen op het telefoonnet Biervliet (netnummer 01152) waren aangesloten, worden overgebracht naar het telefoonnet Braakman (netnummer 01151). De telefooncentrale Biervliet, die ge heel volbezet was, krijgt aldus weer ruim te voor nieuwe aansluitingen. De betrokkeji telefoonabonnees zijn om trent deze wijziging ingelicht; zij behou den met een enkele uitzondering hetzelfde telefoonnummer doch allen krij gen nu dus een ander netnummer, n.l. 01151 (Braakman) i.p.v. hun oude net nummer 01152 (Biervliet). Op het genoemde tijdstip van overgang, zullen de betrokken telefoonabonnees ge durende korte tyd niet telefonisch be reikbaar zijn. In de nieuwe telefoongids voor het dis trict Breda, die in mei j.l. verscheen is by de naam van de betrokken abonnees onder het oude telefoonnummer te vens het nieuwe netnummer en telefoon nummer aangegeven. .Spijtig dat we die goede, oude schuit kwijt zijn. We hadden het hele geval gemoderniseerd en konden er uitste kend onze boterham mee verdienen", zegt Edmond berustend. Nog over stuur „Nee, pa wel. Die moet zich vanmorgen doodgeschrokken zijn. Onze meisjes weten nog van niets. Hebben dus ook niet hoeven te schrikken. We vertellen het ze vanavond wel. Dan zullen ze al lang blij zijn dat het zo goed is afgelopen" Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde zaken. Landpoortstraat 21 - IJzendijke - tel. 01176 360 IWTet professor Kogier zijn wij het eens dat de oecumene geen zaak is van geven en nemen. Het is een zaak van geven alleen. Men geeft vertrouwen en begrip. Maar dat geven kan niet van een kant komen, het moet van ons evenzeer komen als van de christe nen die aan de reformatiekant staan. Daarom scharen wij ons niet onder de genen die menen dat de Nijmeegse pro fessor in zijn grote lustrumrede de juiste toon getroffen heeft toen hij dn thema aanroerde. Rogier ziet de oecu mene slechts als een terugkeer tot de ware schaapsstal, zij het onder beding dat deze hier en daar wat zal worden bijgeveegd. In de huidige problematiek kan zo'n beschouwing slechts als een negatieve bijdrage aan het gesprek worden uitgelegd. Geen wonder dat van een rechtstreekse aanval wordt ge sproken en dat de vrees is geuit, dat in Nijmegen, waar toch de doorbraak uit de Roomse apartheid werd gevierd veel porselein is gebroken. Men krijgt de indruk dat de Nij meegse professor al te zeer geschrok ken is van de harde woorden die in d« ongelukkige periode, die achter oni ligt, zijn gevallen. Die hebben het pac naar het herstel van de eenheid der christenen niet gemakkelijker begaan baar gemaakt. Maar het zou onver antwoord zijn, geestelijk aan inciden ten te blijven kleven waar de hele po sitie der christelijke kerken een voort snellen naar samengang nodig maakt De oecumene is geen Nederlandse zaak Zij is een streven dat tegen een ach tergrond van wereldformaat moet wor den gezien. Dat Britse dominees uit af gesloten dorpen kans hebben gezien gifpijltjes te schieten over de dorps- horizon, die zij zelf niet kunnen over zien, mag ons niet ertoe verleiden het herstel van christelijke eenheid terug te plaatsen in Nederlands perspectief. Wij vrezen dat Rogiers visie wat te zeer bedoeld is als antwoord op een typisch Nederlands krakeel. Zij doet daarom geen recht aan een wereld wijde beweging die erop uit is, hel christendom door eendracht te verster ken in zijn strijd voor het behoud var zijn invloed. De massale ideologische bewegingen die erop uit zijn die in vloed uit te schakelen, nopen ons tot samengaan. Ook als dit een samengaan in pluraliteit zal zijn, dan nog moeter wij er dankbaar voor zijn. De christe lijke wereld kan zich op den duur niet permitteren verdeeld te zijn in kam pen die arwanend tegenover elkaar staan. Van dit inzicht mogen wij onf niet laten afbrengen, zelfs niet dooi Hollandse schimpscheuten. Trouweni Rogier zelf is de eerste om onsterfelijk antipapistisch onkruid te bagatellise ren, „omdat onze herleving er immeri geen zier schade van ondervindt". Maai liever zouden wij daar óók de conclusi< aan verbinden dat dit onkruid ook d< groei naar een veelvormige eenheic der christenen niet kan beletten. meer hazelnoten oUct (Van onze verslaggever) Bij het uitgraven van grond in het uit breidingsplan te 's Heer Hendrikskinde ren is men gisteren gestuit op een grote hoeveelheid oude stenen, waartussen men stukken oud aardewerk en glaswerk aan trof. Ook vond men een oude muur aan de rand van de afgraving die nog intact was. Gevonden werden o.a. pijpekoppen met (Van onze verslaggever) Begin juli zal de nieuwe flat voor de gediplomeerde verpleegsters van het St.-Luidinaziekenhuis -te Hulst, waarin tevens de eigen verpleegstersschool zal worden ondergebracht, worden geopend. Het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis aan de Tabakstraat is van dezelfde ma kelij als het nu ongeveer vier jaar oude ziekenhuis-complex: het ontwerp is weer van architect W. Bunnik uit Breda, het Aannemingsbedrijf Nelissen uit Venray droeg zorg voor de bouw. De nieuwe vleugel verschilt slechts in één opzicht van de „oude" gebouwen: voor de ka mers voor de gediplomeerde verpleeg sters zijn balcons aangebracht, die zeker niet misstaan. De flat biedt huisvesting voor 23 ge diplomeerde verpleegsters. De oude ver pleegstersflat heeft 43 kamers. Alle vrouwelijke verpleegkrachten, voor zover zij in het. ziekenhuis ondergebracht moe ten worden, kunnen nu gehuisvest wor den. Het nieuwe gedeelte voorziet voorts in een sporthal, waarin de georgani seerde sportbeoefening door de ver pleegsters tot volle bloei kan komen, een conversatiezaal, twee leslokalen en een praktijklokaal, een bibliotheek, die te vens als docentenkamer gebruikt zal worden en, in het souterrain, een rij wielstalling en de garage voor de am bulance-auto. Tegelijk met de bouw van de flat is de eetzaal voor het verplegend personeel uitgebreid. MEER ACCOMMODATIE Vooral de leslokalen zullen in een grote behoefte gaan voorzien. Zoals wel licht hekend, staat een nieuwe wet op stapel, die de uitbreiding van de basis opleiding voor verpleegsters regelt. Dat houd in dat er in de ziekenhuizen meer accommodatie voor het geven van de verschillende opleidingen moet komen. Met de nieuwbouw heeft men in het De nieuwe flat van het St.-Luidi naziekenhuis, waarin de gediplo meerde verpleegsters gehuisvest zullen worden en waarin er plaats is ingeruimd voor drie moderne, goed geoetilleerde leslokalen. St.-Luidinaziekenhuis de men reeds ondervangen. ruimteproble- de In de twee theorielokalen zullen opleidingen algemene ontwikkeling en de theorielessen voor de verpleging wor den gegeven. De opgedane verpleegken- nis kan men aan de praktijk toetsen in de twee praktijklokalen, die overigens in één ruimte zijn ondergebracht. In de nieuwe lokalen zullen ook de prékli- nische opleidingen kunnen worden ge geven en kunnen de leerling-verpleeg sters, die al enige tijd leerlingen zijn, opgevangen worden. In de praktijklokalen zijn echte zie kenhuislokaliteiten natuurgetrouw nage bootst. In het oude complex heef men de be schikking over nog een leslokaal, dat, ook na de opening van de nieuwe flat, als zodanig gebruikt zal blijven worden. Een van de medewerkers van het aannemersbedrijf H. v. Sabben en Zn. uit Goes, bekijkt enkele vondsten. allerlei versieringen en wapens erop. pij- pestelen, kapotte aardewerk- en glazen vaasjes en scherven. Op sommige pijpe koppen waren letters te zien. Een van hen droeg de letters M.V.G. mét daar onder de afbeelding van een ooievaar. Op een andere pijpekop waren de letters S.S. waar te nemen. Ook op het aardewerk waren versieringen aangebracht. Gisteravond had men reeds 30 pijpe koppen en -stelen en ongeveer 20 scher ven gevonden. Hoe de pijpekoppen, he? aardewerk en glaswerk in de grond zijn gekomen weet men nog niet. Wat de stenen betreft vermoedt men enerzijds, dat ze afkomstig zijn van een vluchtgang die er volgens bepaalde ver halen bestaan moet hebben vanaf Slot Ostende te Goes naar 's Heer Hendriks-^ kinderen. Anderzijds bestaat het vermoe den, dat de stenen afkomstig zijn van een buitenverblijf dat daar vroeger waar schijnlijk heeft gestaan. Dit buitenver- bliif moet toebehoord hebben aan Jaco- ba van Beieren, maar het kan ook van Heer Hendrik geweest zijn. Vandaag zal een deskundige uit Mid delburg een nauwkeurig onderzoek in stellen. Het VARA-programma opende met eer interessante aflevering van de rubriel „achter het nieuws". Herman Wigbolc1 had een gesprek met de hoofdredacteur van het weekblad „De bazuin", pater Kreijkamp o.p. over het tien jaar geleden verschenen amandement van het espis- copaat. In grote openhartigheid ver klaarde pater Kreijkamp dat z.i. in da( mandement een grievend beeld van hel NVV werd gegeven, en vele katholieken leden van deze socialistische arbeiders beweging in gewetensnood hebben ver keerd. Hij zag het liefst dat de kerk nooit meer zo'n mandement uitvaardigde, maar de gelovigen in plaats daarvan een be vrijdend gods- en mensbeeld voorhield. Ook de geruchtmakende toespraak van professor Rogier betreurde spreker. Hij had daarin de eeuwige terugkeer der dingen beluisterd. Na deze weldadige openheid van visie richtte men de ca mera op het vraagstuk van de enorme verkeerscongestie in ons land. Een compliment verdient de productie van de Waalse t.v., gewijd aan de suc cesvolle Belgische zanger Adamo ,die met zijn hese, maar toch aangename stem zijn bekendste liedjes zong. Perry Mason had hierna zijn handen vol aan een in gewikkelde affaire over speelschulden en valse cheques. De problemen die het zakgeld oproept, in huisgezinnen met schoolgaande kin deren. vormde het uitgangspunt voor een gesprek met deskundigen in de rubriek „ouderavond". In deze discussie werd de geïnteresseer de toeschouwer geconfronteerd met tal van waardevolle praktijkvoorbeelden. B. de R. 5? (Van onze verslaggever) Met gerechtvaardigde trots heeft de voorzitter van de HOCRES, afdeling Bre da, de heer A. J. Cli. van den Hurk, de leden tijdens een vergadering in hotel „Cosmopolite" te Breda een keurig ver zorgde uitgave ter hand gesteld van de Drank- en Horecawet 1964, zoals die is samengesteld door de HOCRES-studie- commissie van de afdeling Breda, be staande uit de heren A. H. Deckers, afde ling algemene zaken gemeente Breda, W. du Pont, Kamer van Koophandel en Fa brieken te Breda, J. M. Schoone, afdeling bijzondere wetten hoofdbureau van po litie te Breda, P. v.d. Velden, caféhouder, P. Schalk, slijter, beiden Bredase HOCRES-leden en J. W. van Poppel, bij kantoor HOCRES Breda. Voorzitter van den Hurk bracht de le den van de studiecommissie en in het bijzonder de heer Du Pont hartelijk dank voor de toewijding en nauwgezetheid, waarmee de commissie zich van haar taak heeft gekweten. Men heeft zich bij deze uitgave beperkt tot een losbladig boek. dat de mogelijkheid tot aanvullingen open laat. Dit. omdat tenslotte de Eerste Kamer nog haar fiat aan het ontwerp, dat door de Tweede Kamer reeds in februari werd aangenomen, moet verlenen, voor dat het tot wet zal worden verheven. Eerst daarna komen de algemene maat regelen van bestuur en ministeriële be schikkingen, waarin de uitvoering van de wet. nader zal worden geregeld. Vandaar ook. dat de studiecommissie haar activiteiten voorlopig onverminderd voort zal blijven zetten om er voor te zorgen, dat de uitgave „Drank- en Hore cawet" „bij de tijd" blijft, zoals de heer Van den Hurk dit uitdrukte. Het huidige boekwerk geeft allereerst de tekst der wet met toelichting, een overzicht van de te verwachten algemene maatregelen van bestuur, een overzicht van de te verwach ten beschikkingen, van gemeentelijke verordeningen, van verordeningen van Gedeputeerde Staten en een overzicht van instanties en personen, hun bevoegd heden, taken of bemoeiingen. Behalve de HOCRES-leden hebben ook vele gemeenten, instellingen, brouwerijen distilleerderijen, notarissen, advocaten, enz. voornoemd boekwerk aangeboden gekregen. De Bredase commissie is hier mee de eerste gewest, die deze uitgave in circulatie heeft gebracht. „Het verschil tussen de huidige (oude) drankwet van 1932 en de nieuwe is", aldus voorzitter Van den Hurk. „dat de oude een sociaal- politiële inslag had, terwijl de nieuwe sociaal-economisch genoemd kan wor den". Tot slot voegde de voorzitter hier nog aan toe, dat de samenwerking tussen ge meente, politie. K.v.K. en HOCRES-leden door de gezamenlijke arbeid in beduidend hechtere banen is gekomen en juist hier door een beter begrip is ontstaan voor de wederzijdse standpunten. Na het offi ciële gedeelte, dat in hoofdzaak de aan bieding van de uitgave „Drank- en Ho recawet" en de openingsrede van voor zitter A. J. Ch. van den Hurk omvatte droeg de vergadering verder een feeste lijk karakter. Dinsdagochtend is het twee-ën-eei half jarig zoontje van de familie Vai Minnen uit Sluiskil bij zijn spel in hei kanaal van Gent naar Terneuzen geval len. Mevr. De Vrieze uit Sluiskil, die juist passeerde, sloeg onmiddellijk alarm in smederij Dupuy. Dankzij het kordate optreden van de daar juist aanwezige heer B. Korevaar werd het kind van dc verdrinkingsdood gered. Hij sprong met een te water en wist het kind nog tijdig bij een van zijn beentjes te grijpen. Nadat de heer Korevaar de kleuter op het droge had gebracht, gaf hij de klei lie in een poging om het bij dé brenge een paar fikse tikken op het zitvlakj Het verheugende resultaat daarvan wc een huilbui

de Stem | 1964 | | pagina 3