LunsWe zijn er helaas niet uitgekomen Hele compagnie in Kongo uitgemoord Schippersvrouw verdrinkt na aanvaring op Westerschelde Afwijzing plan-Mansholt bedreigt Kennedy-ronde Regering gaat oorzaak van tyfus-epidemie uitzoeken MEISJES! bij PHILIPS Schot ramt sleepschip Vijf maanden voor aanslag op politieman Sjastri volgt Nehroe op SAMEN MET RAY OP DE FILM 16?°247s DAGBLAD VOOR ZEELAND Belofte aan Britse Lagerhuis Nu en dan buien NKV: aow moet naar 3600-3700 Arme en rode landen willen nieuw GATT VETO TEGEN COMPROMIS Weer executies op Cuba Dienaren van India krijgen het salaris Moeder-overste wordt kapelaan Nu VN-troepen naar huis moeten: TOESTAND IN KIVOE ZEER KRITIEK lixslie^vIoMvSp Rivièra- pantalon Nu nóg mooier! zei hij verrast... SCHERK 104e JAARGANG Ne. 24602 "Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave» N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Brurta. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG S JUNI 1*64 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaandereri: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893 LAATSTE AANVAL OP BONN MISLUKT „Neen," zeiden de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Schroder (links) en zijn collega van economische zaken Schmiicker gisteren beslist in Brussel. De uniforme EEG-graanprijs is hier mee voorlopig wel definitief van de baan. „Een teleurstellende middag". Zo vatte minister Luns gisteravond in Brussel de resultaten samen van het „politieke debat", dat de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gehad over het totstandbrengen van een gemeenschappelijke graan prijs in de E.E.G. Het was in feite de laatste poging van de vijf part ners van de Duitse Bondsrepubliek in de gemeenschap om de regering in Bonn te bewegen de reeds maandenlang durende oppositie tegen het „plan-Mansholt" om tot een gemeenschappelijke graanprijs te komen op te geven. Daartoe was een ministerraad van de E.E.G. belegd, waaraan niet alleen de ministers van landbouw van de „zes" deelnamen, maar ook de ministers van buitenlandse zaken en van economische zaken. Het baatte echter niet. „Wij zijn er niet uitge komen", moest minister Luns na afloop ervan erkennen. De Britse onderminister voor Schot land, Michael Noble, liceft gisteren in het Britse Lagerhuis bekendgemaakt dat de regering een onderzoek zal instellen naar de oorzaak van de tyfusepidemie in Aberdeen, waarvan nu al zeker 234 en vermoedelyk nog eens 25 mensen het slachtoffer zijn geworden. Noble zei dat, het „niet uitgesloten moet worden geacht" dat de epidemie is ver EEN DODE viel gisteren in Driebergen te betreuren toen een auto uit een bocht en tegen een boom vloog. De wagen, die ook nog een tegenligger raakte, brak to taal doormidden. ALS EEN niet-joodse partner bij een ge mengd huwelijk weigert jood te worden, dienen beide echtelieden onvoorwaarde lijk het land uitgezet te worden, zo heeft de Israëlische minister van godsdienstza ken gisteren het parlement voorgesteld. TWINTIG „Thunderstreaks" van het 314e squadron van de Nederlandse luchtstrijd krachten uit Eindhoven zijn gisteren in Noorwegen geland voor deelname aan een NAVO-oefening. EEN VAN de drie bemanningsleden van de sleepboot „Schouwenbank", die over boord sloegen toen een grondzee het schip te pakken kreeg, is niet teruggevon den. Het is een 21-jarige olieman, af komstig uit Bilthoven. DRIE LEDEN van de Algerijnse rege ringspartij zijn in Kabylië. waar vaker tegen het bewind gerichte ongeregeldhe den voorkomen, vermoord. OP SLAG gedood werd de 40-jarige H. Scheele uit Blaricum toen hij gisteren in Nunspeet met zijn auto slipte en tegen een pijler van een viaduct reed. ZWEMMENDE scholieren vonden gitete ren op de bodem van een natuurbad in Zeist het stoffelijk overschot van een 53- jarige man die in een psychiatrische in richting wordt verpleegd. Hij kwam gere geld daar zwemmen. (Advertentie) Breda heeft ook goed werk voor U InL: ma t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, waarvan sommige met onweer. Zwakke tot matige winti uit noordelijke richtingen. Iets lagere temperaturen, vooral in bet zuidoosten van het land. Vandaag: zon onder 20.52 uur. Maan onder 11.56 uur. Morgen: zon op 4.23 uur. Maan op 2.08 uur. oorzaakt door ingeblikt corned beef. maar hij voegde er aan toe: „Er bestaat geen grond voor de veronderstelling dat de haard van de epidemie gezocht moet worden in door de regering opgeslagen voorraden corned beef". De minister kondigde aan dat blikken corned beef. die in bedrijven worden ver vaardigd waar koeling geschiedt .door middel van ongechloord water, uit de handel zullen worden genomen. „Zover ik kan nagaan is de haard van de epidemie nog steeds niet met zeker heid vastgesteld", zei Noble. Volgens de minister bevonden zich in de winkel waar het besmette vlees zou zijn ver kocht ook blikken corned beef die niet uit regeringsvoorraden afkomstig wa ren. Dokter Ian MacQueen, het hoofd van de geneeskundige dienst in Aberdeen, heeft twee namen van fabrikanten van corned beef genoemd, van wie er een, volgens de dokter, „abosluut verantwoor delijk" was voor de tyfusepidemie. „Ik weet niet of we ooit zullen vast stellen welke firma het is. Het karwei om dit uit te zoeken is er geen voor Aber deen of voor dit eiland. De bacterie, die deze epidemie in ons land bracht, was absoluut afkomstig uit een blikje corned beef van Zuidamerikaanse oorsprong. De medische autoriteiten vrezen een uitbreiding van de epidemie tot andere delen van Groot-Brittannië. Tot dusver zijn er echter nog geen aanwijzingen, dat er verband bestaat tussen de geïsoleerde gevallen, die geconstateerd zijn in Glas gow, Elgin en Manchester, en de epide mie in Aberdeen. Zelfs in Walthamstow, in de buurt van Londen, is een geïso leerd geval van tyfus ontdekt. Het betreft een 3-jarig jongetje. Het Nederlandse Katholiek Vakverbond heeft gisteren een uitvoerige beschou wing gewijd aan de kwestie van de be lastingverlaging en de verhoging van de a o.w. en a.w.w. Het N.K.V. zegt daarin o.a. dat de verhoging van het ouderdoms pensioen tot 3540 gulden „in de buurt" ligt van wat de vakbeweging gevraagd heeft, doch dat men er daarbij van moet uitgaan dat de stijging van het indexcij fer en de huurcompensatie er nog boven op moet komen, zodat het totaal (voor gehuwden) komt te liggen tussen de 3600 en 3700 gulden. De ontwikkelingslanden hebben giste ren met communistische steun legen de wens van de westelijke landen in een resolutie aanvaard, waarin wordt opge roepen tot de instelling van een nieuwe internationale handelsorganisatie. De westelijke landen hebben het idee van zulk een nieuwe organisatie verwor pen, omdat bestaande handeslichamen voldoende in deze behoefte voorzien. De westelijke landen weigeren boven dien een lichaam te aanvaarden, dat de bevoegdheid zou hebben bindende beslui ten te nemen. De ontwikkelingslanden hebben tot dusverre geweigerd een com promis te aanvaarden en hebben daarom de stemming over de resolutie afgedwon gen. „Vele pogingen om zo vergaand mo gelijke concessies te doen om het besluit voor Duitsland aanvaardbaar te maken en in beginsel een gemeenschappelijke graanprijs voor 1966/67 vast te stellen om voor de landbouwprodukten de on- dei'handelingen in de Kennedy-ronde mogelijk te maken, zijn op Duitse weige ringen gestuit". Tot deze pogingen behoorde ook een compromis-voorstel, dat door de Bel gische ministers van buitenlandse za ken en van landbouw, Spaak en Heger, werd ingediend. De vijf punten daar van kwamen op het volgende neer: 1. Een thans af te sluiten principieel akkoord voor een gemeenschappelijke graanprijs voor het oogstjaar 1966/67; 2. een studie van de vraagstukken, die bij het toepassen van een gemeen schappelijke graanprijs rijzen, dus ook van de Duitse voorwaarden zoals de harmonisatie van transporttarieven en sociale uitkeringen in de gemeenschap; 3. een principiële uitspraak over de compensatie, die zal worden gegeven aan de boeren, die hun inkomens zien verminderen als gevolg van een lagere opbrengst van de graanoogst (in het bij zonder geldt dit de Duitse landbou wers) 4. Aanvaarding van het in het „plan- Mansholt" vervatte voorstel voor de graanprijzen voor het seizoen 1964/65; 5. definitieve vaststelling van de ge meenschappelijke graanprijs op 31 december 1965. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Schroeder, maakte een debat over dit voorstel overbodig door er onmiddel lijk zijn veto over uit te spreken. Hij betoogde, dat voor de Duitse bondsrepu bliek het aanvaarden van een datum voor het instellen van een gemeenr- schappelijke graanprijs zonder dat reke ning is gehouden met de Duitse voor waarden, onaanvaardbaar is. Deze verklaring had een nieuwe Fran- Drie mannen die beschreven worden als „leden van de (Amerikaanse) centra le inlichtingendienst" zijn dinsdagochtend in de provincie Camaguey op Cuba ge- executeerd, zo is door de Cubaanse rege ring bekendgemaakt. Twee andere „leden van de Amerikaan se inlichtingendienst" werden veroordeeld tot gevangenisstraffen voor onbepaalde duur. se waarschuwing tot gevolg van minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- ville. die wees op de ernstige gevaren van het uitblijven van een beslissing niet alleen voor de „Kennedy-ronde", maar ook voor de verdere interne ontwikke ling van de gemeenschap. De Nederlandse minister van land bouw, Biesheuvel, sprak van een „moei lijke situatie". Het vaststellen van een graanprijs voor 1964/65 het verkoop seizoen in Italië is al begonnen noem de hij een dringende noodzaak. Hij legde er de nadruk op, dat het ..plan-Mansholt" nog steeds „boven de gemeenschappelijke markt hangt". Mr. Biesheuvel legde na afloop van de middagvergadering er nog de nadruk op, dat de graanprijzen voor 1964/65 ge koppeld moeten zijn aan de aanpassing daaraan van de heffingen, die in het handelsverkeer in agrarische produkten tussen de lidstaten worden toegepast. Voor Nederland is dat van groot be lang met het oog op de uitvoer van veredelingsprodukten naar Duitsland. Mocht deze toenadering niet doorwerken in de heffingen per 1 juli a.s., dan zou dit bijvoorbeeld voor ons land een ver lies van een cent per ei betekenen. De Bredase politierechter heeft dinsdagmorgen in snelrecht een jongeman, M. H. uit Etten, veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf. De officier had zes maanden geëist. Toen de jongeman zaterdagavond door een wachtmeester van de rijkspolitie in Oudenbosch gesommeerd werd tot stop pen, omdat hij met nog drie personen op één bromfiets reed. stormde hij in volle vaart met zijn voertuig op de politieman af. Deze zag nog maar juist kans opzij te springen. Zondag waren drie politieagenten nodig om H. in een café te arresteren. Hij pleeg de hevig verzet, waarbij een zestienjarig meisje en twee jongens uit Oudenbosch probeerden het de politie zo lastig moge lijk te maken. Ze slaagden er nog in de deur van de politie-auto open te rukken, in de hoop H. de kans te geven om te ontsnappen. Tegen de drie jongelui die meenden H. te moeten helpen, is proces verbaal opgemaakt. De parlementaire fractie van de rege rende congrespartij in India heeft de mi nister zonder portefeuille Lal Bahadoer Sjastri als leider aangewezen. Dat houdt in dat hy automatisch minister-presi dent wordt. Sjastri, die met algemene stemmen is gekozen, stond Nehroe het naast in diens laatste dagen. Hij zal over enkele dagen beëdigd worden als opvolger van de pre mier ad interim, Nanda. Hij heeft meege deeld dat de politiek van Nehroe (neu traliteit) onveranderd zal worden voort gezet. Sjastri blijft zijn salaris afdragen aan het genootschap „Dienaren van India", waarvan hij voorzitter is. Het genootschap zal hem een uitkering doen ter bestrij ding van noodzakelijke kosten. Als minister al droeg hij zijn salaris over aan de organisatie, maar hij kreeg het grootste deel ervan terug als uitke ring. De leden van het genootschap ver plichten zich dienstbaar te zijn zonder promotie of andere eigenbelangen na te streven. (Voor een levensbeschrijving van Sjastri zie pag. 7). Op 'n kermis in Londen werd deze opname gemaakt voor de Ray Charles film „Ballade in Blue' We zien de Amerikaanse zanger hier met zijn tegenspeler, de acht jarige Piers Bishop tijdens een scène in een botsautootje. Piers speelt in deze film de rol van een blind jongetje. De moeder-overste van het zuster klooster in Nizia Floresta in Rio Grande del Norte (Brazilië) is door de bisschop van Natal benoemd tot kapelaan van de parochie in die plaats met alle canonie ke rechten aan de kapelaansfunctie ver bonden. De parochie van Nizia Floresta heeft geen eigen priester. Alleen 's zondags komt een priester uit Natal om er de H. Mis te lezen en biecht te horen. Moe der-overste heeft thans de officiële op dracht om de zielzorg op zich te ne men. Samen met nog twee zusters geeft zij godsdienstles, verzorgt zij de liturgi sche vorming, doet zij sociaal werk en leidt met groot succes in de kerk de godsdienstoefeningen. In de Kongolese provincie Kivoe is een gehele compagnie van 100 man van het Kongolese leger door rebellen vanuit een hinderlaag overvallen en met vergiftigde pijlen en speren gedood. Het drama: speelde zich af in het dorp Rizizi, ten zuiden van de provinciale hoofdstad Boekavoe. Kongolese regeringstroepen, twee com pagnieën sterk, hebben stellingen bij de hoofdstad betrokken om deze te verdedi gen tegen de muiters. De situatie is onoverzichtelijk en hoogst verontrustend. In geheel Kivoe is de noodtoestand afgekondigd. Men vreest dat het leger niet in staat zal zijn stand te houden tegen de rebellen. Naar het schijnt is een groot aantal regeringssol daten uit angst op de loop gegaan voor de rebellen. Ook was het al voorgeko men dat militairen van het geregelde leger overliepen naar de rebellen. De Verenigde Naties hebben al hun burgerpersoneel naar Goma overgebracht. Daar is een vliegveld dat een snelle vlucht mogelijk maakt als dat nodig wordt. Ook het hoofdkwartier van de Zweedse zending in Bakoevoe is geëvacueerd. De vrouwen en kinderen van de zendelingen zijn naar Goma gebracht. De Amerikanen houden een vliegtuig gereed om personeel van het Amerikaan se consulaat te evacueren indien de toe stand dat zou eisen. In Leopoldstad staan Nigeriaanse V.N.- troepen met gepantserde wagens klaar om zo nodig per vliegtuig naar Kivoe te worden overgebracht. Maar het is niet waarschijnlijk dat het V.N.-hoofdkwartier in New York het Kongolese verzoek om V.N.-troepen in te zetten zal inwilligen. Volgens de over eenkomst moeten alle V.N.-militairen te gen 30 juni uit Kongo teruggetrokken zijn. Meer dan 300 Ethiopische blauwhelmen zijn al uit Elisabethstad naar huis gevlo gen. De verdere terugtrekking is gisteren echter voorlopig opgeschort, kennelijk met het oog op de huidige zeer gespan nen toestand in Kivoe. Ook elders is het trouwens zeer onrustig in Kongo. De regering heeft de noodtoestand afgekon digd in midden-Kongq, de voormalige Equator-provincie, waar tussen verschil lende stammen bloedige incidenten zijn voorgevallen. De provinciale regeringen in Kivoe en midden-Kongo zijn „geneutraliseeod". (Advertenties) SELECTIEKLEDING Indirdaad graag gedragen aan da Méditerranée. En uiteraard graag gebracht door Hallenkamp. Katoe nen gabardine of met „linnen" effect. In vele nuances beige. Twas prijsklassen. Matroos Henry Croes van de Poseidon 3: gered Matroos D. Rijkens van de sleepboot Leba III: er was geen manoeuvreren aan Dinsdagmorgen om half vijf is het met kolen beladen sleepschip Poseidon 3, even na het verlaten van de haven van Hansweert door het ruim 8000 ton metende vrachtschip Bencruacliam uit Schotland overvaren en vrijwel onmid dellijk gezonken. Van de drie opvaren den wisten de 62-jarige schipper A'. Specht uit Den Doel en de 37-jarige ma troos Henry Croes uit Antwerpen zich te redden. De 59-jarige schippersvrouw M. Specht-Michielsens is verdronken. Gistermiddag om kwart voor één spoel de het stoffelijk overschot vlak bij het westelijk havenhoofd van de Ilans- weertse haven aan. De Poseidon 3 werd gesleept door de sleepboot Leba III van schipper J. H. van Lopik uit Papendrecht. Zijn relaas over het ongeluk: „We vertrokken uit Hansweert op weg naar Antwerpen. Er was geen vaart te zien. Er was ook niets te horen. Het zicht was duizend meter. Ik stak gelijk over naar de andere kant. We waren over de helft van de rivier toen ik die zeeboot zag naderen. Ik heb direct tweemaal stuurboord geblazen. Maar die boot heeft zijn koers niet ver anderd. Hij is stug doorgevaren. Het sleepschip werd vol geraakt. We zijn onmiddellijk achter de zeeboot om ge varen om de drenkelingen te redden. Het schip was al niet meer te zien, de vrouw is verdronken. We hebben nog ruim een half uur naar haar gezocht maar niets gevonden". Schipper Van Lopik is ervan over tuigd dat men hem op de Bencrua cliam pas op het laatste moment heeft gezien. „Op die korte afstand was het nauwelijks te merken dat hij nog uit week", zo vervolgt hij. „Als het goed zicht was geweest", zo voegt schipper Van Lopig er nog aan toe, „waren we niet voorlangs gegaan. Maar hoe dan ook: hij had gemakkelijk kunnen uit wijken". Wat zich op de Poseidon 3 heeft af gespeeld vertelde ons matroos Henry Croes. Alle drie de opvarenden bevon den zich bij het uitvaren te Hansweert in de stuurhut. Toen het duidelijk werd dat een botsing met het sleepschip on vermijdelijk was, verliet iedereen over haast de stuurhut. Henry Croes had nog tijd de roeiboot los te maken en vooruit te duwen. Toen volgde de klap. Het sleepschip werd geraakt aan bakboord zijde. De stuurboord-achterkant werd hoog opgelicht en omgehaald naar bak boordzijde. Henry Croes had zich aan het achterschip vastgeklemd, werd mee omgehaald en onder het zeeschip ge trokken. In paniek liet hij toen los. Toen hij weer boven water kwam was er van het sleepschip niets meer te zien. Wel dreef op 20 meter afstand de roeiboot. Hij zwom er naar toe, hees zich er in en hielp even later ook schipper Specht in het bootje. Schipper Specht kwam tijdens de omhaal van zijn sleepschip klem te zitten tussen een deur. Toen het schip onder water getrokken werd is de deur weer opengeslagen. Dit is zijn redding geweest. De schippers vrouw is eveneens met het sleepschip onder water gegaan. Zij heeft niet de kracht gehad zich aan de zuiging van de schepen te onttrekken. Matroos W. Rijkens van de sleepboot Leba III was koffie aan het zetten toen hij zijn schipper tweemaal achtereen het stuurboord-sein hoorde geven. Volgens hem heeft Bencruacliam daarop niet ge reageerd. „Die zeeboot ging zo hard dat er voor ons geen manoeuvreren aan was". Precies op het moment van de botsing gooide matroos Rijkens de sleep kabel los. Nog geen minuut later was de Poseidon 3 volgens hem verdwenen. De dienstdoende officier op de Ben- cruaeham verklaarde dat hij het stuurboord-sein gegeven heeft en nog voor de botsing volle kracht achteruit bevolen heeft. De Bencruacham Jieeft tot omstreeks negen uur gistermorgen nabij de havenmond van Hansweert voor anker gelegen. Daarna heeft het schip zijn reis voortgezet. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN* ENSCHEDE HEERLFN ROTTERDAM Inderdaad; het valt op hoe gezond en fris de huid er uit ziet na de eenvoudige behandeling met Scherk Gezichtslotion. Elke huid wordt dag in dag uit belaagd door weer en wind, door vet en vuil. Ook üw huid. Daarom heeft ook uw huid Scherk Gezichtslotion nodig! Met wat Scherk Gezichtslotion ver wijdert u voor het slapen gaan in 'n minuut alle stof-, poeder- en crème- resten van uw gezicht. Scherk Gezichts lotion stimuleert ook de bloedcirculatie. Gebruik Scherk Gezichtslotion. Begin er vanavond nog -mee! In flacons v.a. f2.95. 0111. ,1 SCHERK Jj totton /-/

de Stem | 1964 | | pagina 1