AOW: 3540 gld. gehuwd; 2478 gld. ongehuwd Machinaal stemmen bij wijze van proef Vuilnisbeltgeld (31.000 gulden) was van PTT Weven? I Wetsontwerp (nog niet ingediend) stelt voor: uiterlijk op 1 januari 1967 Aanpassing a.o.w., a.w.w. en k.b. aan hoger loon isingen- g zwaar MEISJES! bij PHILIPS O Loonstijging in 1965 beperken Prijzen zullen loonsverhoging niet inhalen Vluchteling haalde zijn vrouw op Aberdeen227 mensen voor tyfus in ziekenhuis PER ONGELUK IN DE PRULLEMAND. Tellen wordt overbodig DAGBLAD VOOR ZEELAND Robbie kwam. er goed vanaf Koel Werkgeversvoorzitter: Zweed wint kwart miljoen in pool Zeven doden op de weg en te water WEER THUIS Tilburger schiet buurman in de buik Donald Campbell heeft zijn het wereldrecord voor vier- hto's te breken uitgesteld, pr een sterke wind de stabil I zijn door een straalmotor len voertuig verminderd was. erlandse Basketbal Bond iten een beperkte vorm van wedstrijdzalen en trainings- te laten. Reclame op wed- |ig blijft echter verboden. van 100 mijlrace zeilen op neer: 1 en 2: (4 deelnemers): Tromp de Witte Raad. Klas- Ideelnemers: 1. W. Kuhne, 1 2. W. van Duyl, Thalata, 3' bk van Heel Dogger. Rorac- 19 deelnemers: 1. M. Dudok Amuthe; 2. S. Kroes. Thor; er, Stenvis. Ronde en plat ten (gezeilde afstand 25 deelnemers).: 1. J. F. Du- (ieel Tresoor; 2. Mr. K. de oude Willem. bn van de partijen gespeeld |ide ronde van het Interzone- i/ranesciPortisch 01; Iv- i afgebroken; RossettoRes. •1; LarsenLengyel afgebro- ones—Bilek 12V2; Darga ebroken; TringovBenko af- BronsteinPerez 10; Tal— -O; SteinGligoric afgebro- ski—Foguelman 1—0; Smys- nan I2—V2; SpasskiSmys- 2. ig heeft tijdens kogelstoot- :happen. in Los Ang'eles de liefst 20.20 meter ver ge- resultaat, waarmee hij nog evreden is. Voor de Olympi- n beginnen wil hij een af- 20.42 meter kunnen halen. yteams van West- en Oost zijn in het kader van het toernooi van Tokio tegen el- et strijdperk getreden. De :s wonnen met 42. 1 Mannirni heeft tijdens in- 5 gewichthefwedstrijden met it van 360 kg in de vederge- de Pool Novak (357,5 kg) pmpisch kampioen de Rus lajev (355 kg) verslagen. nder Cees van Dongen heeft :uit van Zolder bij Hasselt jd in de 50 cc-klasse gewon- itand van 50 km legde hij af en 24 seconden. In de 250 verd hij derde. De afstand n legde hij af in 37.50,7. rlandse dameshandbalteam ssweil met 9—3 van West- verloren. De Nederlandse 'amen op naam van Ineke nie Wessels en Willy de Hun ploeg is zonder hen vliegtuig van de LOT van naar Warschau gevlogen, verd vorige week donder- Amsterdam gemaakt bij van Olympia's Tour. tocht wel dat sportieve rden, wat men er van mag r waren bepaald situaties it een propaganda voor de an noemen. Dat er toch 'ie deze tocht met plezier volbracht hebben, mag lisators de Bergen op Hsport Vereniging aan- 1 volgende maal wat meer de conditie van de wan- van de voetbalwedstrijden de sporttoto van deze Vlissingen-Quick '20 1-2: ingen 2-1; Hertha-Feijen- icht br-DWS 2-0; Kaisers- 0-0: NAC-Saarbrucken ije 1-2; Nederland-Malta 'est-Duitsland 0-1; Frank- i vervalt; Luzem-Bazel el 3-0; Zurieh-Grasshop- hen-Chiasso 3-1. zag het totoformulier er -1-1-1-3-1-2-3- 1 - 1. lerlanders, die deze week toto speelden, hebben f 346.340.— Ingelegd. Van 6.575.beschikbaar voor de tweede prijs bedraagt gavond pas één melding If punten. 104e JAARGANG No. 24601 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 2 JUNI 1964 Abonnementsprijs ƒ9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 BELASTING - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MILJARD OMLAAG In de Palmstraat in de Amster damse Jordaan is de bijna twee jaar oude Robbie van Burgt uit het raam van zijn ouderlijke woning, driehoog gevallen en twaalf meter lager op de straat terechtgeko men. Wonder boven wonder heeft de kleuter, die is opgenomen in het Emma-kinderziekenhuis in Am sterdam, slechts een lichte hersen schudding opgelopen. OP ROZENBURG is gisteren de 62-jarige grondwerker H. Pijper uit Oostvoorne door een auto aangereden en om het le ven gekomen Hij stak onverwacht de weg over EX-NAZI Zech-Nenntwich. die onlangs uit een Duitse gevangenis ontvluchtte, is op ..advies" van Egypte uit Cairo ver trokken naar Ethiopië Nassoi wil ken nelijk geen ruzie krijgen met Bonn dat Nenntwichs uitlevering gevraagd heeft PEKING is niet bereid met India het grensgeschil uit te praten, meent de vermoedelijke opvolger van Pandit Nehroe. ALS EEN Amerikaan in Rusland wordt gearresteerd moet dit binnen drie dagen aan de V.S -consul in Moskou worden bekendgemaakt en moet een Amerikaan se functionaris toi de arrestant worden toegelaten. Dit is de inhoud van een Amerikaans-Russische overeenkomst die gisteren in Moskou is ondertekend. DE ONTHOOFDE zeemeermin van de haven van Kopenhagen is gisteren weer geheel hersteld op haar plaats gezet. Het hoofd is opnieuw gegoten. (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft thans bij de Sociaal-Economische Raad haar adviesaanvrage ingediend inzake het voor 1965 te voeren sociaal-economische beleid. Het is een gerichte ad viesaanvrage. De regering geeft er zelf een aantal uitgangs punten in aan. Als centrale doelstelling wordt genoemd her stel van het verstoorde evenwicht, c.q. een krachtige inflatie- bestri jding. Het belangrijkste nieuws in deze adviesaanvrage kan als volgt worden samengevat: 1. De A.O.W.-uitkeringen worden per 1 januari a.s. verhoogd van 2754 tot 3540 gulden (voor gehuwden) en van 1770 tot 2478 gulden (voor ongehuwden). De uitkeringen ingevolge de A.W.W.-wet stij gen van 2910 tot 3540 gulden (voor we duwen met kinderen) en van 2034 tot 2478 gulden (voor weduwen zonder kin deren). Voor 1 januari krijgen de A.O.W.- en A.W.W.'ers nog een tussentijdse verho ging als compensatie voor de komende huurverhoging. (Zie elders op deze pa gina). De optrekking op 1 januari 1965 blijft echter gesteld op 3540 gulden. 2. De loon- en inkomstenbelasting wordt in de periode 19651967 verlaagd met rond één miljard gulden, eventueel in twee jaren. Als ingangsdatum voor de eerste fase wordt gedacht aan 1 januari 1966. Deze eerste belastingverlaging van ruim 550 miljoen komt voornamelijk ten goede aan de lagere inkomens. Vervroeging van de ingangsdatum tot 1 juli 1965 is mogelijk als de bestedingen in 1965 niet uit de band springen. Het tweede deel van de belastingverlaging (rond 500 miljoen) is gericht op de mid dengroepen en. moet uiterlijk 1 januari 1967 ingaan. 3. Om het betalingsbalanstekort van 1 miljard over 1964 te kunen wegwer ken zal de toeneming van de binnenland se bestedingen in 1965 met 2 procent moeten achterblijven bij de produktivi teitsstijging van 4 procent. Dit impliceert, verklaarde minister Witteveen (Financiën) gisteravond, dat de lonen in 1965 slechts zeer beperkt zul len kunnen stijgen. De loonontwikkeling zal in de pas moeten blijven met de produktiviteitsstijging. Gebeurt dit dat is een lokkertje van de regering dan kan de belastingverlaging voor de lagere inkomens van rond 550 miljoen al op 1 juli 1965 ingaan. 4. Voor de rijksuitgaven blijft gelden, dat de stijging ervan moet achterblijven Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: BeivoJkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noord oostelijke wind. Koel. Vandaag: zon onder 20.51 uur. Maan onder 10.42 uur. Morgen: zon op 4.24 uur. Maan op 1.49 uur. (Van onze Haagse redactie) De loonsverhoging van dit jaar zal niet door prijsstijging worden ingehaald Dit is de mening van de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers. de heer H. J. de Koster. Deze uit spraak deed hij maandag tijdens een persconferentie in Den Haag ter gelegen heid van het verschijnen van het jaar verslag 1963 De heer De Koster dacht dat de prognose van het Centraal Plan bureau 7 procent prijsstijgingen bij een gemiddelde loonsverhoging van 15 pro cent. nog wel te realiseren zal zijn. In het jaarverslag wordt gewaarschuwd tegen merzijds een te sterke prijsstijging, welke nieuwe (hoge) looneisen zou kun nen oproepen, en anderzijds tegen een te stringent prijsbeleid, waardoor de reële inkomstenstijging van de werknemer te groot wordt, de groeiende consumptieve uitgaven zouden leiden tot een aanmer kelijke overbesteding en de betalingsba lanspositie nog verder zou worden aan- Er is geen enkele reden voor een pa niekstemming, aldus de verbondsvoorzit ter. doch wel vrees voor de toekomstige ontwikkeling, met name voor de kosten stijgingen als gevolg van eisen van het maatschappelijk leven. o.a. door de ver hoging van de a.o.w. tot een sociaal mi nimum. Het is economisch niet verant woord alle eisen en wensen in te willi gen. I bij de toename van het nationale inko men. Aan de temporisering van de rijks uitgaven komt echter in 1965 een einde. Verwacht wordt dat het particuliere in vesteringsvolume nauwelijks zal stijgen, misschien wel zal dalen, uitgezonderd dan de investeringen in de bouwnijverheid, waarvoor een verdere stijging in het vooruitzicht ligt. Mochten de particuliere investeringen te ver dalen, dan zal de schorsing der fiscale investeringsfacili teiten geheel of gedeeltelijk ongedaan ge maakt kunnen worden. 5. Het prijsbeleid zal in 1965 ongewij zigd worden voortgezet met dien ver stande dat in principe geen doorbereke ning meer mogelijk zal zijn van hogere loonkosten. Voor 1965 wordt overigens nog wel een .zekere" prijsstijging ver wacht onder invloed van de E.E.G. en als gevolg van de doorwerking van de loonexplosie van dit jaar. 6. Na de komende huurverhoging van 10 12 procent wil de regering voor Een jonge Duitser die drie jaar gele den naar het Westen vluchtte is het af gelopen weekeinde „in het hol van de leeuw" teruggekeerd om ditmaal samen met zijn achtergebleven vrouw opnieuw aan de communistische dictatuur te ont snappen. „Mijn hart stond bijna stil, ik hield n?.'Jn.,ac'em in en het geluk was aan onze zijde Met deze woorden liet een opge lucht lachende Marion Salewski de ang stige minuten in de kofferruimte van de auto van haar echtgenoot nogmaals de ïevue passeren. Zonder argwaan te wekken van de grenswachten wist Hart- mut op deze wijze zijn vrouw over de Tsjechisch-Westduitse grens te smokke len. De 22-jarige Salewski wist in augus tus 1961 naar West-Berlijn te ontsnappen. Zijn vrouw met wie hij nog pas enkele maanden was getrouwd zou hem volgen. Acht dagen later begonnen de commu nisten met de bouw van de beruchte muur waardoor de ontsnappingsroute naar West-Beidijn te gevaarlijk werd. Salewski vond een baan in Wuppertal en begon plannen te maken om zijn vrouw naar het Westen te laten ont vluchten. Hij bouwde een dubbele bo dem in de kofferruimte van zijn auto. Hij schreef Marion hem in Praag te ont moeten. Van daaruit wisten beiden de vrijheid te bereiken. 1967 nog wellicht in enkele fases huurverhogingen doorvoeren tot een to taal van 15 a 20 procent. 7. Er komt geen kostwinnersbijslag. De regering heeft de S.E.R. ge vraagd haar advies over de punten loon ontwikkeling. A.O.W., belastingverlaging en huurpolitiek zo mogelijk nog vóór augustus uit te brengen. Een apart ad vies is aan de S.E.R. gevraagd over de mogelijkheden om op langere termijn in flatie te voorkomen. De bejaardenorganisaties hebben voor wat de optrekking der A.O.W. tot het sociaal minimum betrelt een bedrag van 3640 gulden genoemd. De regering meent het sociaal minimum op 3540 gulden te kunnen stellen, zei minister Veldkamp (Sociale Zaken) gisteravond op een persconferentie. Aangezien de A.O.W.-uit keringen waardevast zijn. zal het bedrag van 3640 gulden bij enige loonstijging overigens gauw bereikt zijn, verwachtte dr. Veldkamp. De financiering van de optrekking van A.O.W. en A.W.W. heeft de minister zich als volgt gedacht: met de optrekking is een premiestijging gemoeid van in totaal 2,9 procent. Hiervan zal 150 miljoen per jaar (0,5 procent) worden gefinancierd uit de algemene middelen, het overige uit premie. Het premiedeel wordt ten dele gecom penseerd door de beëindiging van de premiebetaling voor de invaliditeitswet en door een verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzekering. Voor de werknemers en werkgevers impliceert een en ander dat 0,5 procent zonder las tenverhoging gecompenseerd kan wor- den. Blijft dan nog over 1,9 procent. De helft hiervan wil de regering door de werknemers zelf laten dragen. Dr. Veld kamp deelde ook nog mee dat de loon grens voor de sociale verzekeringen zal worden opgetrokken tot 12.000 gulden. Volgens dr. Veldkamp zal de thans voorgestelde financiering van de A.O.W.- optrekking niet verstorend werken op de conjunctuur. Prof. Witteveen voorziet ook geen (overbestedings) gevaren van de door hem aanbevolen belastingverlagingen, omdat deze in twee fases gerealiseerd zal worden. De ministers erkenden overigens dat zij bij hun olannen rekenen op een grote zelfbeheersing bij de werknemers ten aanzien van het stellen van loon eisen in 1965. Om die zelfbeheersing niet al te moeilijk Ie maken, zal het eerste deel van de belastingverlaging van rond 550 miljoen gericht zijn op de voet, op de lagere inkomens dus. Bij haar pleidooi voor grotere zelfbe heersing bij de ontwikkeling van lonen en bestedingen haakt de regering in haar adviesaanvrage in bij de aanbevelingen van de E.E.G. tot herstel van intern en extern economisch evenwicht. Op het ogenblik is het evenwicht in ons land sterk verstoord, betoogde prof. Witte veen. De spanningen op de arbeidsmarkt duren onverminderd voort, er is een beta lingsbalanstekort van één miljard en de loonexplosie heeft een totale loonkos tenstijging veroorzaakt van 15 a 16 pro cent in 1964. Ook voor het najaar van 1964 behoeft nog niet op een verminde ring van de spanningen gerekend te wor den. Een nog onbekende inwoner van Stockholm heeft gisteren zijn prijs in de voetbalpool van verleden week geïnd: een bedrag van 350.000 Zweedse Kronen (ruim 250.000 gulden). De winnaar had voor 45 oere (9 dollar cent) slechts een enkele rij ingevuld om de grootste prijs die ooit in Zweden in de pool is uitgereikt te winnen. Later werd bekend, dat de winnaar ook nog op een ander formulier vijf rijen had ingevuld, waarmee hij ook nog eens 30.000 kronen won. Hierdoor kreeg hij in totaal 380.000 kronen (76.000 dol lar). Het aantal gevallen van tyfus in de Schotse stad Aberdeen is gestegen tot 197. Het aantal „verdachte" gevallen meegerekend zijn nu in totaal 227 men sen in het ziekenhuis opgenomen. (Van onze Haagse redactie) De regering is van plan de sociale uit keringen verder te verhogen in verhand met de komende huurverhoging en de stijging der lonen sinds 1 januari jl. Deze verhoging staat geheel los van de optrek king van de A.O.W. tot een sociaal mini mum. De sociale uitkeringen hebben reeds op 1 januari een aanpassing ondergaan van tien procent als voorschot op de loonont wikkeling, die +oen is begonnen. De loon- In Langewcg is de 14-jarige scholier P. van Oers bij het zwemmen verdron ken. Plaats des onheils was een kuil van ongeveer 1 ha groot en plaatselijk 5 tot 6 meter diep. De jongen was de zwem kunst niet machtig. Gisterochtend werd zijn stoffelijk overschot opgehaald. Hij werd al sinds zondagmiddag vermist. Eveneens in Lange weg verloor de 27-ja rige ongehuwde Roovers uit Etten het leven, toen hij met zijn tractor van een zandweggetje raakte en in een sloot terechtkwam. Hij raakte daarbij zodanig bekneld, dat hij zeer ernstige verwon dingen opliep en later aan de gevolgen daarvan overleed. In de Merwede bij Woudrichem is het elfjarige dochtertje van de familie K. uit Baardwijk verdronken. Zij was er met een paar vriendinnetjes aan het zwem men, toen zij door de sterke stroom werd meegesleurd. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Gevreesd wordt, dat het door de stroom vele kilometers is weggedreven. In Geleen zijn gisteren de 7-jarige Petronella Gerritsen en haar 4-jarige nichtje S. W. Boor verongelukt toen zij onverwacht de weg overstaken en door een auto werden aangereden. In Bredevoort, gemeente Aalten, ver loor een 82-jarige heer tijdens het voeren van watervogels in een gracht plotseling zijn evenwicht, waardoor hij te water geraakte en verdronk. In Sassenheim viel gisteren een drie jarig zoontje van de familie Rietkerk in een sloot, waarna het verdronk. aanpassing, die thans wordt overwogen, is het gevolg van het feit, dat de loon explosie de tien-procentgrens heeft over schreden. Uit de adviesaanvrage, die de minister van Sociale Zaken. dr. Veldkamp, terzake aan de S.E.R. heeft gericht, blijkt, dat de regering denkt aan de volgende verho gingen: A.O.W. thans straks gehuwden 2754 2928 ongehuwden 1770 1908 A.W.W. weduwen m. kind. weduwen z. kind. 2910 2034 642 966 1260 3096 2172 666 1002 1314 wezen tot 10 jaar wezen 1016 jaar wezen 1627 jaar Interimwet inval, rentetrekkers klasse A 4620 4830 klasse B 3750 3924 klasse C 2892 3024 Kinderbijslag (per kwartaal) thans straks le kind 76.40 78.78 2e en 3e kind 82,68 85,80 4e en 5e kind 112.32 117, 6e en volg. kind. 126.36 131.04 De hierboven genoemde bedragen zijn slechts ramingen. Het ministerie van Sociale Zaken ves tigt er de aandacht op dat de verhogin gen pas definitief vastgesteld worden als de S.E.R. terzake advies heeft uitgebracht en het indexcijfer der lonen bekend zal zijn op de laatste dag van de maand waarin de huurverhoging ingaat, d.w.z. eind juli of eind augustus. Behalve de hierboven genoemde sociale uitkeringen zullen ook bepaalde ongeval lenrenten worden verhoogd. Daartoe is op Sociale Zaken een wetsontwerp in voor bereiding. Wat de O.A.W. en A.W.W. be treft, de thans Voorgestelde nieuwe Var hoging loopt vooiuit op de plannen der regering deze uitkeringen op 1 januari 1965 op te trekken tot in de buurt van het sociaal minimum. Prinses Irene en prins Carlos zijn gisteren teruggekeerd van hun hu welijksreis naar de Canarische ei landen, die vier weken heeft ge duurd. De foto toont het paar bij hun aankomst op het vliegveld Barajas bij Madrid. (Van onze correspondent) Met twee kogels in zyn buik, afge vuurd door zijn buurman, uit een FN 9 millimeter-pistool, is een 45-jarige Til- burgse autohandelaar opgenomen in het St.-Elizabethziekenhuis. Zijn toestand is thans redelijk. De politie heeft de dader gearresteerd. Maandagmiddag om half twee kwam de 45-jarige autohandelaar J. B., wonen de Bosscheweg in Tilburg, bij zijn buur man de 47-jarige eigenaar van een slo persbedrijf C. S. achter op de plaats. Er vielen woorden. Het was niet de eerste maal dat de autohandelaar een bezoek bracht aan het erf van zijn buur man. De autohandelaar was niet hele maal nuchter. Na een woordenwisseling werd deze lastig, dreigde en sloeg. De sloper gaf hem advies op te stappen. Dat hielp niet en de handelaar bleef schelden, dreigen en slaan. De sloper ging toen de schuur in. Uit een kastje haalde hij een revolver, een FN-pistool, dat hij in de mei-dagen van 1940 op de kop had getikt. Hij richtte en de autohandelaar liep op het vuur wapen in. Twee schoten knalden. Bei den waren raak en troffen de handelaar in de buik. Mensen die in de buurt wonen hoor den de schoten en waarschuwden de po litie en de G.G.D. De gewonde werd naar het ziekenhuis gebracht, de dader naar het politiebureau waar hij werd inge sloten. Het raadsel van 31.000 gulden, die op de vuilnisbelt te Wijster zijn gevonden, is opgelost. Althans, dat is wel zo goed als zeker. Het geld is van de P.T.T. Sinds eind januari mist men daar een bedrag van 33.000, afkomstig van de Rottcrdamsche Bank in Den Haag. Niet het hele bedrag is dus teruggevonden. De P.T.T.-recherche sloot een lang durig onderzoek af met de conclusie dat de waardebrief met het geld erin op het postkantoor Rijswijkseweg in Den Haag in een prullenmand moet zijn gedepo neerd. Dit leidde bij de P.T.T. tot de maatregel dat er' op die afdeling geen prullenmanden meer mogen worden ge bruikt. De vondst in Wijster heeft voor de Haagse ambtenaren van het postdistrict intussen een bijzonder prettige kant. Zij staan niet meer onder verdenking geld te hebben weggenomen en zij hebben geen reden meer te vrezen met een on eerlijke ambtenaar in hun midden te werken. Eind januari bood de Rotterdamsche Bank de waardebrief op deugdelijke wijze aan op het Haagse postkantoor Nobelstraat. Vandaar werd de brief naar het kantoor aan de Rijswijkseweg gebracht. De bank had de zending laten aantekenen, waarbij de waarde van een paar honderd gulden werd aangegeven Dit is gebruik in de bankwereld. Een deel van de waarde van de inhoud wordt aangegeven om verzekerd te zijn van een bepaalde wijze van verzending. Voor het overige deel van de waarde zijn de banken verzekerd. Het P.T.T - onderzoek naar de vermissing heeft voor de bank dan ook geen nadelige ge volgen gehad. De verzekering betaalde. De praktische zekerheid dat het ge vonden geld inderdaad afkomstig is van de Rotterdamsche Bank in Den Haag, is gebaseerd op het feit dat de bank de coupures kent en de nummers no' teerde van de bankbiljetten, waaruit de zending bestond. Het geld is kort na de datum, waarop het de P.T.T. werd aangeboden, met huisvuil afgevoerd naar Wijster. Het had al enige bewerkingen ondergaan, maar bleek er beter tegen bestand dan het vuil. De beide employés van de vuilafvoermaatschappij konden h^t daar door vrijdag ook opmerken, toen zij op het V.A.M.-terrein onder een sorteer- band doorliepen. Zij zagen op de band een bundeltje bankbiljetten liggen. De biljetten waren verkleurd, evenals het andere bankpa pier, dat daarna bruin geworden door het verwerkingsproces gedurende vier maanden verfomfaaid en in el kaar gefrommeld uit de resten vuilnis op de band kon worden gezocht. Op verzoek van de minister van Binnen land.se Zaken bereidt de kiesraad een wijziging van de kieswet voor. waarin onder meer bepalingen betreffende het gebruik van stemmachines worden op genomen. Om de bruikbaarheid van een inmiddels voor Nederland ontwikkelde stemma- chine uit te pi-oberen, zal daarmee on der auspiciën van de kiesraad een proefverkiezing worden gehouden op woensdag 17 juni in Den Haag. De af deling verkiezingen van deze gemeen te zal een stembureau inrichten, waar omstreeks 800 gemeenteambtenaren hun stem zullen uitbrengen alsof het een gewone verkiezing was. stemmachine is ontworpen door een Amerikaanse firma die al ruim 65 jaar stemmachines maakt voor de verkiezin gen in de Ver Staten. De voor Nederland ontworpen machine is omstreeks 2 meter hoog en 2,5 meter breed. Op het voorpaneel staat een nauwkeurige weergave van een stem biljet, zoals dat hier te lande wordt gebruikt. Nadat de kiezer een hefboom heeft overgehaald, sluiten zich achter hem de op de machine aangebrachte gordijntjes en kan eenmaal worden ge stemd. Een beweeglijk gemonteerde rode stip moet dan door de kiezer op het witte stemvakje voor de naam van de kandidaat zijner keuze worden ge plaatst. Wanneer de kiezer nu op een stemknop drukt en de hefboom weer overhaalt wordt zijn stem mechanisch per kandidaat opgeteld. Na afloop van de stemming behoeft het stembureau slechts de machine aan de achterzijde te openen om de volledige uitslag van de stemming te kunnen noteren. Het voordeel van deze machine is. dat de uitslag onmiddellijk na de stemming ter beschikking staat. Na afloop van de stemming behoeft derhalve niet meer het langdurige en vermoeiende tellen van de stembiljetten te volgen, waarbij ondanks de grootste zorgvul- ligheid nu nog vaak fouten voorko men. Bovendien worden bij het stem men met deze machine ook de fouten vermeden, die bij het gebruik van stem biljetten worden gemaakt, zoals het verkeerd aangeven van de stem, het stellen van aantekeningen op het stem biljet en het rood maken van meer dan een stemvakje, In de beslotenheid van de machine heeft iedere kiezer de ge legenheid zijn keus zo dikwijls te ver- anoeren als hij wil voor hij zijn stem heeft geregistreerd. Ook kan hij blanco stemmen als hij dat wenst. (Advertentie) PHILIPS Breda heeft ook goed werk voor U Inl.: ma t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450.

de Stem | 1964 | | pagina 1