1 Clemens de Landtsheer: de man van de Ijzerbedevaart Jonge mensen willen kleur brengen in woonwagenleven DIKSMUIDESYMBOOL VAN HELDENEPOS UIT '14-'18 Boliviaanse president herkozen Z25 j.T««K«»Icj.1èl.|ï.r Brits parlement in actie tegen Mods en Rockers Portugal wil nu praten over Angola en Guinee Terug in de aarde ASPIRIN® Tien dagen streng voor de tekening van de blauwvoet Chefarine 4 „SPORT" ONDERGOED! NEUZEN In BredaAmersfoort en Oss: Idealistendie betalen om te mogen helpen Examen doen? METERFABRIEK TERNEUZEN INDUSTRIEWEG Eerste wereld- oorlog-historie Samenwerking bij bestrijding van pijn Jüngensmarkf singlets en slips f per 2 stuks Weer arrestatie in Lima na voetbaldrama Verj aardag D R O ST E pastilles, altijd welkom! Verantwoordelijkheid Sloppen Bivak Oorlog kost helft van staatsbudget Wereldcongres vrijgezellen uitgesteld vrij van pijn, koorts en verkoud heid door Aspirin Memorial Dav in VS. Record aantal ongelukken Mikojan terug Vredesverdrag Rusland-Japan niet haalbaar Iets bij de thee? DROSTEpastilles,altijd welkom! 8 aanbeurs", rijf Kalshoven 11, I ronden ;vla en it-geel- roghurt koken! Aanmelding tijdens werk tijd aan het MONTAGE ATELIER METERFABRIEK Industrieweg 17, Terneuzen U kunt desgewenst ook schriftelijke sollicitaties richten aan dit adres. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 JUNI 1964 (Door dr. H. Deceuster) In Angelsaksisch journalisten-jargon zouden wij hem Mister Ijzerbedevaart moeten noemen. Zonder hem zou het trotse monu ment te Kaaskerk-Dixmuide wellicht niet verrezen en herrezen zijn en zou niet aan de boorden van de IJzer, onder het motto „Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus" jaarlijks de meest in drukwekkende gesneuveldenherdenking en vredesmanifestatie van heel Europa plaatsgrijpen. Zijn naam is Clemens de Landtsheer. Hij is bijna drie decennia de secretaris geweest van het Ijzerbedevaart- comité en is nu gaan uitrusten in Oostduinkerke. Hij woont er met zijn vrouw (die een Frangaise is) in een bescheiden villa met een grote tuin aan een straat die de Hugo Verriestlaan heet en waar Noordstar Boerhave een gedenkteken heeft helpen oprichten: een modern gestileerde bron zen blauwvoet, ter herinnering aan de priester-dichter. Achter de borstwering der blonde duinen komt de zeewind aanzetten. En Diksmuide is niet ver Het is een passend-harmonfiche re traite, voor de nu zeventigjarige. Want Clemens de Landtsheer is zeventig ge worden. Ter gelegenheid daarvan zijn wij hem gaan opzoeken. En meteen wa ren wij ook bij die andere komende ver jaring beland: de halve-eeuw-herdenking van 1914. Zelfs voor de ouderen, laat staan de Jongeren, is de eerste wereldoorlog al ge schiedenis. Men moet al „bejaarden' noemen hen die aan de IJzer gestaan heb ben. Elk jaar worden hun dunnende ran gen kleiner. Wie zal nog voor hen spreken? Wie bewaart hun gedachtenis? Wie vertelt hun smartelijk en toch roemrijk epos' Clemens de Landtsheer doet dit. Een voudig, diep-menselijk, zonder dweep zucht, met piëteit en stille humor. Wy waren gekomen om over de IJzerbede vaart te spreken, maar wtf hebben ge boeid en ontroerd zitten luisteren naa de oud-stryder die zich kon losrukken uit die herinnering aan het grote drama dat zijn leven heeft bepaald. En dan wordt eerste Temse opgeroe pen, het lieve stadje aan de Schelde en de halcyonische dagen van vóór veer tien. Daar had vader de Landtsheer een drukkerij en de negentienjarige Clemens leefde er onder zijn vrienden in een at mosfeer van cultuurdrang en ontluikend Vlaams besef. De gebroeders Van Raemdonck waren zijn neven. Franske van Raemdonck was een jonge dichter. Zijn zusters musiceer den en daar kwam men bijeen om te zin gen en verzen te horen. Daar was ook Fonske Sevens vaak te gast. Daar waren Piet van Rossum en Leo de Nayer, die in Leuven studeerde en de notariszoon Karei Schaepdrijver „Het was zo schoon", zegt Clemens de Landtsheer. „Ik heb een ideale jeugd ge had. Ik vraag mij af of de jongeren van nu nog zoveel ware vreugde beleven" En mijmerend schudt hij de forse kop, met het volbloedige sterkgetekende ge zicht onder een nog wilde spierwitte haardos. Midden in deze idylle viel verbrijzelend de bom van de eerste wereldoorlog. Het was toen de eerste Belgische soldaten in aftocht voorbijtrokken, al niet meer de jongsten, velen met rafelige uniformen, uitgeput en gedemoraliseerd, dat de Van Raemdoncks en hun vrienden zeiden: „En wij dan?" Met 38 hebben ze zich uit Temse vrijwillig gemeld. Onder hen was ook de Landtsheer, maar hij moest wach ten omdat hij van de lichting veerjien was en pas twee weken later zou worden opgeroepen. Voor de gebroeders Van Raemdonck eindigde de oorlog met de dood in eikaars armen, die de Vlaamse saga is ingegaan: Leo de Nayer sneuvelde als luitenant tijdens het groot offensief. Acht dagen voor dit offensief, bijna op de plaats zelf waar later het IJzerbede vaartsecretariaat zou komen, lag De Landtsheer in de vuurlijn te Kaaskerke Een gasgranaat viel voor de „abri" waar in hij zich bevond. Clemens was een van degenen die met aangetaste lor\gen naar het hospitaal werden gevoerd. Zeventien van zijn makkers bekochten het met de dood. Van geluk gesproken „Ik mocht van geluk spreken. Voor mij was de oorlog gedaan. Het grote offen sief van 1918 was een ware moordpartij Veel van onze jongens stormden op niets ontziende wijze vooruit omdat het ditmaal menens was en omdat het huistoe ging. Ga maar kijken in de crypte van de IJzer- toren. Een vierde van hen wier namen daar vereeuwigd staan, zijn slachtoffers van het offensief van 1918". Ook tevoren had Clem. de Landtsheer, termen van zelfbehoud gesproken, ge luk gehad. Te Cherbourg was hij lange tijd gedetacheerd geweest als vertaler. Daar was het dat hij, de drukkerszoon, het frontblaadje „Onze Temschenaar" was gaan uitgeven. Samen met Octaaf Bultrys. Hij moest het nog eens in het Frans vertalen, want de sous-préfet stond in voor de censuur. „U kunt niet geloven wat deze front blaadjes, opgevat als streekorgaan voor onze soldaten betekend hebben! Sommi gen hadden die vier jaar lang nooit een brief gekregen. Hier kregen zij dan ten minste nieuws over wat er bij hun „in de gebuurte" voorviel onder de bezet ting". Hoeft het gezegd dat de Vlaming De Landtsheer met hart en ziel deelnam aan de poging om de Vlaamse soldaten die zo vaak verachting en vernedering moesten ondergaan, een hart onder de riem te steken, op te beuren en bewust te maken? .,Ik was goed geplaatst", zegt onze zegsman, „om te helpen. Ik zat immers te Cherbourg en kon daar dingen ge drukt krijgen. Kijk, zegt hij, en van de muur haalt hij behoedzaam een inge kaderd prentje. Dat is de originele blauw voettekening van mijn goede vriend Joe English. Ik had Joe gevraagd eens een mooie tekening van een blauwvoet te maken om op kaarten en briefhoofden te verspreiden. Ik drukte ze en stuurde ze naar het front, waar de vraag haast niet kon worden bijgehouden. Aan het Bel gisch hoofdkwartier had ik toestemming gevraagd voor „un dessin montrant une mouette qui sur vole une mer déchalnée" prompt kwam het O.K. Maar enige weken later kwamen mijn pakjes niet meer aan Men had lont geroken en mijn compag- niecommandant kreeg opdracht mij te straffen. Eerst kon hij het niet want ik (Advertentie) V/er middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt daardoor niet al leen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien vei liger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. toonde de toestemming van het hoofd kwartier. Maar de hoge omes wisten daar wel raad op. Niet voor het blauw voetsymbool werd ik gestraft, maar om dat ik een „daad van commercie" had gesteld. Barbertje moest hangen: tien da gen arrest. De Landtsheer kan er nu hartelijk om lachen. IJzertragiek Maar dan wordt hij weer bewogen ernstig. „Onze Vlaamse intellectuelen aan het front zijn vervolgd geweest en la ter nog verdacht gemaakt en verketterd. Maar weet u, als er in tegenstelling met Frankrijk, aan ons front zo weinig de faitisme is geweest, dan is het juist aan die Vlaams-gezinde soldaten, sergeants en officieren te danken geweest, die het gevoel hadden dat hun offer gebracht werd voor een vaderland dat hen ver drukte en misprees, maar die toch zei den: „We moeten voorbeeldige Belgische soldaten zijn, om na de overwinning met opgeheven hoofd over Vlaanderen te kunnen spreken. Dat was de tragiek van de Ijzer." En zo is de Ijzerbedevaart ontstaan. Zoveel lijden en schamele vreugde had den zij samen beleefd, die Vlaamse oud strijders, dat een soort heimwee hen naar het front terugtrok (er is maar één mooi ding in de oorlog, zegt de heer De Landts heer, maar dat is dan ook heel mooi: de kameraadschap). En zo besloten zij in 1920 eens samen te komen aan een graf: dat van de edele Joe English. Dr. O. Dambre was er bij. Volgend jaar dan, zei hij, moeten we naar de gebroeders Van Raemdonck gaan: (Hij had de aan val meegemaakt waar de jonge Tem- senaren gesneuveld waren en was secre taris geworden van het Van Raemdonck- comité). En zo ontstond in 1921 de be devaart naar Steenstra te. Van toen af zou het geen einde meer nemen. Flitsen Heel de geschiedenis van deze unieke bedevaart wordt opgeroepen. Daar kan men uren over vertellen en boeken vol over schrijven. Maar wij moeten ons be perken tot enkele flitsen. Clem. de Landtsheer blikt even naar het portret van prof. Daels, dat in zijn werkkamer hangt. In witte chirurgenjas „Zo'n voorzitter zal men niet licht vin den. Op een uur tijd handelde hij twin tig dagordepunten af. Hij deed zijn hor loge van de ketting en legde het op tafel. Nooit schreef ik hem een brief of twee dagen later was er antwoord". „Hoe ons befaamde IJzerbedevaartco- mité was samengesteld? Op de trein. Jef Goossenaerts schudde zo de namen uit zijn mouw. Daan Boens was er nog bij en A. Hans, de volksschrijver. Schrijf die lui aan en zeg dat zij lid zijn, indien zij geen negatief antwoord sturen. Jef ken de zijn pappenheimers". .Tweemaal hebben onze tegenstrevers de Ijzerbedevaart naar nieuwe hoogten gevoerd. De eerste maal toen de graf zerkjes van Heldenhulde op de graven der Vlaamse gevallenen verbrijzeld wer den en de vierde Ijzerbedevaart te Oeren een triomf werd, gevolgd door de vijfde, de eerste algemene Ijzerbedevaart te Diksmuide. Want dat was het antwoord', het symbool van de Heldenhuldezerk zou in een monument van achttien meter (Advertenties) President Estenssoro van Bolivia is zon dag herkozen. Terwyl zijn aanhangers dit feit uitbundig vierden, moest de po litie met traangasbommen werken en waarschuwingsschoten lossen om een ein de te maken aan wanordelijkheden, die ontstonden na tegenbetogingen door vol gelingen van de oppositie. Meer dan tachtig procent der Bolivi aanse kiezers is naar de stembus getogen Ruim zestig procent stemde op de pre sident, terwijl de overigen hun stembil jet ongeldig maakten. Deze stemmen zul len ten goede van de oppositiepartijen komen. elke woensdag van 4 tot 15 jaar 100% katoenen ,j peru-garens, perfekte pasvorm oer 2 stuks voordeliger j per stuk -i 05 4-5 jaar I- per maat kleine stijging per maat hoog vereeuwigd worden. De idee was van prof. Daels. „Ik maak er een van 40 m van", zei ingenieur De Bondt Het werden er vijftig". Groots en georganiserd Wij vragen aan Clemens de Landts heer wie de verdienste heeft van de in nigheid, de zinvolle ordening, de feilloze regie van de Ijzerbedevaart. Zeg maar Juliaan Platteau en Sam de Vriendt, als grote regisseurs vooral voor de oorlog. Nu is de bedevaart nog beter georgani seerd dan voor de tweede wereldoorlog. Nu kost ze ook meer. Het zal wel niet ver van het half miljoen blijven.. Inder tijd rekenden wij nog met duizenden franken. Voor mij was de meest gedenkwaardige Ijzerbedevaart die van 1932, toen de grote gesneuvelden in huifkarren werden over gebracht om bijgezet te worden in de toren. Meestal was er te veel organisa- tiewerk om zelf ontroerd te zijn. Maar toen was ik dieD bewogen. De woeligste was die van 1930, met het vliegtuiginci dent en de rijkswachtcharges. Na de oorlog is het Ward Clottens ge weest die de bedevaart gered heeft. De oorlog Clemens de Landtsheer behoorde tot degenen die in mei 1940 ver sleept werden, zonder eten of drinken in een beestenwagen met Duitsers, joden, Rexisten en Flaminganten. Een niet te beschriiven vierdaagse hel. En zijn huis werd verwoest. Na de bevrijding trof hem een repressie. Maar na de kerker kwam het eerherstel en de voortzetting van het grote werk. Een jonge kracht heeft thans het secre tariaatswerk overgenomen. Mafar Cle mens de Landtshecrs hart is nog te Kaaskerke-Diksmuide. „Ik hield er zo van", zei hij, „alleen in de crypte te gaan en wat vers geplukte bloemen te leggen ter gedachtenis aan hen die mijn kameraden waren". Ja, de veteranen ver geten niet. De Peruviaanse politie heeft in de hoofdstad Lima de tweede hoofdaanstich ter van de wanordelijkheden, die zich zondag jl. in het plaatselijke stadion heb ben voorgedaan, gearresteerd. Deze on geregeldheden, die zich voordeden tijdens een voetbalwedstrijd tussen de nationale amateurelftallen van Peru en Argenti nië, hebben, als gemeld, aan een kleine driehonderd personen het leven gekost. De arrestant is de 28-jarige Edilberto German Cuenca, die in een plaatselijk elftal speelt, dat in de derde Peruviaan se divisie uitkomt. Hij verklaarde tegen over de politie: „Ik ben (met een stukge slagen fles in de vuist) het veld op ge rend, omdat de (Uruguese) scheidsrechter een geldig doelpunt van het Peruviaanse elffel had afgekeurd. Ik werd toen door een vreemde macht gedreven en ik was van plan hem naar de keel te vliegen". Men had in Lima aangenomen, dat Cuenca bij de ongeregeldheden het le ven had verloren. Hij verklaarde zelf dat bij gedurende de wanordelijkheden een klap van een politieman had gekregen, waarop hij „rustig naar huis was ge gaan". Een nieuwe golf van gewelddadigheid door op geschoten Engelse jonge ren heeft parlementsle den aanleiding gegeven voor te stellen deze jon gelingen hoge boeten op te leggen welke gebruikt kunnen worden voor het herstel van de schade en zelfs zijn er voorstellen om ze op te roepen voor de militaire dienst. De voorstellen richten zich in het bijzonder te gen de z.g. „Mods" en „Rockers" die verwoes tingen hebben aangericht in badplaatsen in de af gelopen weekeinden. Deze opgeschoten jon gelingen maken zich ken baar bij het publiek door hun kleding en middel van vervoer. De jongens die deel uit maken van de „Mods" dragen hoeden van vilt, waarvan de randen zijn afgeknipt. Hun vriendin netjes dragen rokken tot op de enkels. Hun middel van vervoer is gewoonlijk de scooter. Deze jongens gaan regelmatig naar de kapper. De „Rocker"-jongen draagt een zwart leren vest en een valhelm. Hij draagt zijn haar lang en ongekamd. Zijn vriendin netje draagt haar rok kort en nauwsluitend. Het duo reist op een zware motor en met hoge snelheid. Sir Thomas Moore, lid van het Lagerhuis, zei dat hij van plan is om de dienstplicht voor te stel len voor deze jongelin gen. Sir John Eden ver klaarde zich voorstander van lichaamsstraffen en het instellen van bijzon dere jeugdkampen in de openlucht. Sir William Teeling wil hoge boeten opgelegd zien en deze bedragen gebrui ken voor het repareren van de schade, welke door de jeugdige vandalen is aangebracht. Als een andere moge lijkheid zag dit parle mentslid werkverschaf fing in de mijnen of an dere vormen van niet- militaire dienstplicht. Teeling wil ook de leef tijdsgrens voor het ver krijgen van rijbewijzen voor scooters en motoren verhogen. Portugal zal wellicht bereid zijn' met de Afrikaanse staten te onderhandelen over de status van de Portugese overzeese gebieds delen, op voorwaarde dat de agenda voor de besprekingen specifieke onderwerpen bevat, aldus is gisteren in kringen, die dicht bij de Por tugese regering staan, vernomen. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) De woonwagenbevolking (ongeveer 23.000 personen), behoort nog steeds tot de meest verwaarloosde groep van ons volk. Het sociale isolement van deze groep is ten dele te wyten aan de houding van deze mensen zelf. De schuld ligt evenzeer bij de verwaarlozing en verachting door de burgermaatschappij, ook bij de verant woordelijke overheidsinstanties. Een reëel open contact tussen de woonwagenbe woner en de burgerij zou het wederzijds wantrouwen en het insolement kunnen verminderen. Een kleine groep jonge Nederlanders, studenten, middelbare scho lieren, fabrieksarbeiders, bouwvakkers, kantoorpersoneel etc., willen een deel van hun vakantie opofferen om dit doel te bereiken. Zij gaan namelijk een of meerdere weken werken in de woonwagenkampen te Amersfoort en Oss en in het bivak kamp voor woonwagenkinderen te Breda. Het zyn jonge idealisten, die niets voor dit werk betaald krijgen; er zelfs nog geld by moeten leggen. Deze werkkampen worden georgani seerd door de nationale Sint-Jozef stam in samenwerking met het landelijk bu reau voor woonwagenwerk. Iedereen, die de nood van de medemens wil verlichten zonder onderscheid van milieu en religie, kan aan deze kampen deelnemen. De St.- Jozefstam is in 1948 ontstaan. De voor trekkers, jongemannen in de leeftijd van 18 tot 23 jaar, hielpen in dat jaar bij de herbouw van een benedictijner klooster. Dit experiment was zo goed geslaagd dat men besloot om het te herhalen. Jaren lang is men toen alleen bezig geweest voor de jeugdbeweging, maar langzaam groeide het besef dat het lenigen van werkelijke nood harder nodig was. Zo zijn er in 1956 ongeveer 150 jongeren naar Frankrijk getrokken om een pastoor te helpen. Twee jaar geleden hebben 320 jongeren huizen gebouwd in West-Duits- land voor Oostduitse vluchtelingen, ter wijl idealistische jongens en meisjes zich vorig jaar hebben ingezet voor de gehan dicapte medemensen. Doel van deze kam pen is ook dat de deelnemers een eigen kijk krijgen op de verschillende proble- Het werkkamp in het regionale kamp te Oss wordt gehouden van 19 juli tot 9 augustus. Per week zijn er zo'n vijftien tot twintig werkers of werksters nodig plus nog enkele kooksters. De jonge mensen moeten proberen de mensen wat meer verantwoordelijkheids gevoel bij te brengen. Of dit zal lukken is voor een belangrijk deel afhankelijk van de houding die zij tegenover de kampbewoners aannemen. Er zullen di verse schilder- en restauratiewerkzaam heden verricht moeten worden, men zal er tuintjes aanleggen en een kinder- speelterreintje. Ook in het werkkamp te Amersfoort dat duurt van 1 tot 30 aug. zal o.a. een speelterrein worden aangelegd, dat te vens moet dienen voor sportveld. Men hoopt dat uit deze kennismaking met het woonwagenwerk een nauwer contact zal resulteren, zodat een aantal jongelui ook later in hun eigen woonplaats vrij willig af en toe tijd beschikbaar blijven stellen. Vooral de woon wagen jeugd komt veel te kort, zowel materieel als op het ge bied van scholing, creatieve vrijetijdsbe steding, vakantie-mogelijkheden. Deze kinderen staan buiten elke vorm van jeugdwerk en kunnen ook niet naar va kantie-kolonies. De laatste jaren wordt er door het Ministerie van maatschappelijk werk en de r.k. Vereniging voor Woon wagenwerk in Nederland wel iets ge daan ten behoeve van dit achtergebleven gebied in eigen land. nis kunnen maken met een tot in de puntjes geregelde huihouding. Slaagt dit bivakkamp in Breda, dan is er een goede kans, dat er via het Mi nisterie voor Maatschappelijk Werk voor 1965 een terrein beschikbaar komt als definitief vakantie-bivakoord ten behoe ve van het woonwagenwerk. Men ziet thans vooral uit naar de mo gelijkheid om deze jeugd eens helemaal uit het isolement van het kamp weg te halen en ze te plaatsen in een totaal an dere. ordelijker, opbouwender en vooral gastvrije omgeving in onze burgermaat schappij, in een open contact met men sen door wie zij geaccepteerd worden. Daarom worden voor de woonwagen- jeugd tussen acht en veertien jaar in Breda bivakkampen georganiseerd. In totaal worden vier kampen gehouden, waaraan telkens tussen vijftien en twin tig kinderen deelnemen. De kampen du ren van maandag t.e.m. vrijdag. De kin deren komen met hun eigen maatschap pelijk werker. De Sint Jozefstam levert de kooksters, spelleiders (o.a. sportin- structeurs en kwekelingen) en de „klusjesmannen". De woon wagen jeugd wordt ondergebracht in het Patronaats gebouw te Ginneken. Het wordt geen primitief kamp zoals de welpen en gidsen etc. organiseren. Het gaat er in de meeste woonwagengezinnen al primitief genoeg aan toe, zodat de kinderen nu eens ken- De Nationale Sint-Jozef stam organi seert ook nog een ander werkkamp voor idealistische jongeren. Dit kamp heeft niets met het woonwagenwerk uit te staan maar heeft wel betrekking op een eveneens verwaarloosde bevolkingsgroep. Een andere levensgrote nood in Neder land is namelijk de woningnood. Voor dit probleem wordt de aandacht gevraagd in het werkkamp in de Haagse sloppen- buurt, waar mensen samenhokken in veel te kleine vochtige, op elkaar gepakte krotwoningen. Het plan bestaat om heel deze buurt te saneren en de bewoners over te planten in een nieuw te bouwen wijk. Maar dit zal zeker nog vijf a tien jaar duren, terwijl de huidige toestand onhoudbaar is. Daar komt nog bij dat het gevaar groot is, dat de mensen de nieuwe huizen met hun primitieve be- woningswijze in de kortste tijd misschien weer hebben uitgewoond. Daarom moeten le jonge vrijwilligers meehelpen om deze mensen „verhuisrijp" te maken, en nu al te wennen aan een betere manier van wonen. Niet alleen moeten de meisjes en jongens de huizen helpen restaureren, zij moeten ook de aankleding en inrichting verbeteren en er moet een goede huis houdelijke begeleiding zijn in de tijd, dat het huis wordt opgeknapt. De bedoeling van dit „Sjaloom-bouwkamp" is om ze ker een tiental gezinnen te helpen. Het kamp wordt gehouden van 12 juli tot en met 8 augustus. Het wordt in ieder op zicht een gemengd kamp: er zullen zo wel jongens als meisjes aan deelnemen; katholieken, protestanten en buitenkerke lijken, Amerikanen, Duitsers, Nederlan ders en andere nationaliteiten. Boven dien zullen bij de opzet van het kamp voor het eerst een aantal werkkamp-or ganisaties samenwerken, namelijk de Oecumenische Jeugdraad, de Internatio nale Vrijwillige Hulpdienst, de Nothelfer- gemeischaft der Freunde en de Nationale Sint-Jozef stam. Het kamp wordt weke lijks door ongeveer zestig deelnemers be volkt. Inlichtingen over de vier kampen kan men inwinnen by de heer P. v. d. Ven, Jacob van Lennepstraat 17 te Breda (tel. 0 1600—42912). De Afrikaanse staten hebben in de Verenigde Naties voorgesteld bespre kingen over het zelfbeschikkingsrecht voor de 12 miljoen inwoners van de Portugese gebieden in Afrika te hervat ten. Portugal beschouwt deze gebieden als provincies. Volgens waarnemers verkeert Portugal thans in een betere onderhandelingspo sitie dan in de afgelopen drie jaren van de strijd in Angola het geval is geweest. De Portugese minister van buitenland se zaken, Alberto Franco Nogueira, zal dinsdag een persconferentie houden en algemeen wordt aangenomen dat hij het beleid van zijn land in een aantal Afri kaanse aangelegenheden nader zal toe lichten. Toch zal hij vrijwel zeker vast stellen dat de Portugese gebieden in Afrika een onafscheidelijk deel van het moederland uitmaken en dat de gekleur de bevolking daar dezelfde rechten als de blanken heeft, aldus de kringen. De minister van staat, Correia Oliveira, heeft onlangs hetzelfde standpunt inge nomen. Deze onthulde ook dat de oorlog in Angola en Portugees Guinea het land jaarlijks 3.500.000.000 escudo kost, onge veer de helft van het staatsbudget. De Stichting Greijn heeft meegedeeld dat het wereld-vrijgezellen-congres 1964 in Den Bosch, oorspronkelijk gepland op 1, 2 en 3 augustus, door bijzondere om standigheden verschoven is naar de data 5, 6 en 7 september Dit besluit is ge nomen in overleg met de directeur van de V.V.V. 's Hertogenbosch, de heer J. Bruens. Naar men wel mag aannemen staat de enige boom, die in de aarde terug- groeit, op een boerenerf in de buurt van Neurenberg. Een buurman wedde met de door zijn oculeervaardigheid bekende eigenaar van de boerderij, dat deze ondanks zijn grote handigheid bij de behandeling van planten en bo men niet in staat zou zijn een boom in de aarde te laten teruggroeien. De boer begon daarna twee naast elkaar staande jonge essen zo te buigen, te snijden en te oculeren, dat zij boog vormig volledig met elkaar vergroei den. Na 55 jaar toont de algemeen be wonderde, zeer bijzondere boompoort, dat de oculeerkunstenaar de wedden schap won. Inzet was een vat bier. Advertentie) daar staat BAYER achter. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten Als gevolg van de drukte op de Ame rikaanse wegen na het lange weekeinde in verband met „Memorial day" is het record van 371 verkeersdoden tijdens het „Memorial day"-weekeinde van 1958 over troffen. Sedert het begin van het weekeinde donderdag om 18.00 uur zijn 381 men sen omgekomen bij verkeersongelukken. Voorts kwamen 46 personen door ver drinking om het leven, 4 bij vliegongeluk ken en 70 bij diverse ongevallen. De Russische vice-minister van buiten landse zaken. Anastas Mikojan, heeft voor de Russische televisie verklaard dat de onderhandelingen met Japan in Tokio over een vredesverdrag tussen beide lan den zijn mislukt. Mikojan die zojuist van een bezoek aan Japan was teruggekeerd, deelde mede dat de Japanse regering twee eilanden van de Koerillen heeft geëist. Japan en de Sovjet-Unie onderhouden reeds drie jaar diplomatieke betrekkin gen en hebben sindsdien over een vredes verdrag onderhandeld. „Men moet thans wachten tot de be staande geschillen over het vredesver drag zijn verdwenen", aldus Mikojan, ..intussen is het noodzakelijk contacten en vriendschap te ontwikkelen welke zul len bijdragen tot een spoedige onderteke ning van het vredesverdrag". Volgens Mikojan is er thans een betere verstandhouding met Japan dan tevoren met betrekking tot vraagstukken als het verdrag, de directe luchtverbindingen en het verbieden van ondergrondse kern proeven. Hij onthulde dat een voorlopige over eenkomst over een directe luchtverbin- ding tussen Moskou en Japan was be reikt. Wanneer een definitieve overeen komst wordt gesloten, wil de Japanse re gering Japanse vliegtuigen over Siberië laten vljegen. In dit verband wees Mikojan erop dat de Sovjet-Unie niemand heeft toegestaan over Siberië te vliegen, maar zei dat toe stemming hierover aan Japan in principe is gegeven. Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 13