PARATHION-VERGIFTIGING MOORD OF ZELFMOORD? APEDORST 't is weer tijd voor Verdachte blijft schuld aan de dood van haar echtgenoot ontkennen Laos-debat slechts 5 lar uitgesteld iden present Acht jaar geëist tegen Tilburgse vrouw Veel getuigen, maar weinig verklaringen steekhoudend Ballonrace om lange-afstands- trofee PRESSIE BIJ VERHOOR? Britten hebben voorsprong met ,Concorde' Memorial Day: 414 doden P. v.d. A. wil veel democratischer Euro-parlement Sneller dan getuid.... Eindhovens squadron naar Noorwegen Negende dag proces-Longpré Dominee in Amerika „Kardinaal moet protestantse kerk leiden Indonesisch exportbureau in Amsterdam Twee gewonden ongeluk op werf overleden Kongolezen vluchten naar Roeanda Twee gewonden ongeluk Maasdam overleden DIENSTPLICHT OP CYPRUS NU MOGELIJK Nieuwe (Franse) TEE-trein van aluminium Andere negen weigerden mee te praten Zuid-Vietnam l zó zacht zó geurig DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 JUNI 1964 Zeven bemande ballons, afkomstig uit zes landen, zullen op zaterdag 20 juni in Utrecht het luchtruim kiezen. Zij doen mee aan de traditionele luchlrace om de Trophee du ballon libre", een race met onbekende bestemming. Degene die de grootste afstand aflegt, is winnaar. De Haagse Ballonclub treedt op als or ganisator. De ballonnen worden in totaal door negen ballonvaarders bemand. Daar van Zijn er drie uit ons land afkomstig: TJini Boesman, die internationale faam geniet, de heer J. Deminent, een Haagse notaris, en de heer B. Steeman uit Rot terdam Tezamen met collega's uit Bel- giè Duitsland, de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk gaan zij proberen de trofee te veroveren. De wedstrijd om de „Trophee du bal lon libre1' is de enige luchtrace ter we reld over lange afstand. Daar landingen in landen achter het ijzeren gordijn thans zijn verboden, wordt er nog maar zeer sporadisch een lange afstandsrace geor ganiseerd. De toeneming van het lucht verkeer is een andere oorzaak van het feit dat het steeds moeilijker wordt voor de ballonvaarders hun romantische sport te bedrijven. De duur van de wedstrijd is één dag. Wie bij zondsondergang de grootste af stand heeft afgelegd is winnaar. (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische fractie uit het Euro pees parlement, samengesteld uit afge vaardigden van de zes E.E.G.-landen, ver gadert op het ogenblik in Den Haag. Deze vergadering is bijeengeroepen door de P.v.d.A. De socialisten zijn, evenals trouwens andere Nederlandse partijen, hoogst ontevreden over de gang van zaken in het Europees parlement. Men heeft vooral bezwaar tegen de on voldoende democratisering, die onder meer tot uitdrukking komt in de zeer geringe zeggenschap van het Europese parlement. Er zijn aanwijzingen dat de P.v.d.A. zal proberen de andere socialistische partijen in Europa te bewegen zich nu krachtdadig te gaan verzetten tegen de gang van zaken in het Europese parle ment. Er wordt zelfs gesproken over een saboteren van de huidige gang van za ken als men de andere partijen niet mee krijgt voor een democratisering van het Europese parlement. Op een onlangs ge houden commissievergadering van de handelspolitieke commissie uit het Euro pese parlement heeft een socialistische Nederlands Tweede-Kamerlid, ir. Vre- deling, in verband met de huidige gang van zaken reeds geweigerd een rappor teurschap op zich te nemen. (Van onze verslaggever) Tijdens een bijna vier uur durende zitting van de Bredase recht bank onder presidium van mr. A. F. Stenifoort heelt maandag wed. O. van H. uit Tilburg categorisch ontkend haar op 11 oktober 1963 over leden man parathion te hebben toegediend. Desondanks eiste de officier van justitie mr. G. Temmink tegen haar acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Deze laatste eis baseerde hij op de verklaringen van de als getuige-deskundige opgeroepen psychiater, die verdachte in hoge mate ontoerekeningsvatbaar achtte en een psychiatrische verpleging noodzakelijk vond, mede om herhalingen te voorkomen. Verdediger, mr. B. Drion uit Breda, was het met de eis van de officier niet eens: „Waarom eist de officier een zware gevangenisstraf als hij in het verzoek tot onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling erkent dat verdachte ontoerekeningsvatbaar is?" De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen in deze even trieste als ingewikkelde affaire rond „het slachtoffer van een slachtoffer", zoals de verde diger zich uitdrukte. gesloten zaten, omdat zij niet wilde be kennen?" De getuige bevestigde, dat de vrouw inderdaad haar kinderen wel eens had gezien in de cellen, maar het uitoefenen van pressie ontkende hij. Tevens vroeg de verdediger bevesti ging van het feit dat er een bandopna me was gemaakt van de verklaringen van de zoon van de verdachte door de verbalisanten, die eindigden met de kreet: „Moeder, zeg het nu maar, dan kunnen wij naar huis!" De getuige en ook de officier bevestig den dit, evenals het feit dat deze geluids band voor de moeder was afgedraaid. Reden waarom de verdediger de waarde van de destijds gedane bekentenissen door verdachte, die op dat moment reeds drie weken lang ondervragingen door staan had. in twijfel trok. De verdediger verzocht aan het slot van zijn pleidooi de rechtbank ernstig de mogelijkheid van zelfmoord van het slachtoffer in kwestie te willen overwe gen en alsdan tot vrijspraak te besluiten. Voor het geval de rechtbank wel tot de conclusie zou komen dat de verdachte schuldig is aan moord subs, poging tot moord subs, mishandeling met voorbe dachten rade, vroeg hij terbeschikking stelling van de regering en opname in een geschikte verpleeginrichting. De Britse minister van luchtvaart, Ju lian Amery, heeft in de Australische hoofdstad verklaard dat Engeland zijn eerste supersonische vliegtuig vier tot vijf jaar eerder in dienst zal hebben dan de Verenigde Staten. Volgens minister Amery zullen de bouwkosten voor het Amerikaanse super sonische verkeersvloegtuig zeker twee,- maal zo hoog 'ziin als voor het Brits- Franse model, de „Concorde", welke laat ste volgens hem in 1971 in dienst zal wor den genomen. Het leek hem onwaar schijnlijk dat de Amerikaanse tegenhan ger voor 1975 of 1976 in dienst zal ko men. De minister verklaarde dat de „Con corde" iets meer dan 100 passagiers met een snelheid van 2,2 maal het geluid zal vervoeren. Het Amerikaanse vliegtuig, waarvan de plannen nog niet helemaal gereed zijn, zal 200 passagiers kunnen vervoeren, een hogere snelheid kunnen halen en van titanium, een kostbaar me taal, worden gebouwd. De minister verwacht daarom dat het Amerikaanse vliegtuig zeker tweemaal zo duur zal zijn als de „Concorde'. Raadsman mr. B. Drion zorgde voor een nogal verrassende wending in het proces. In een knap opgebouwd pleidooi, waarin hij een aangrijpende gevoelstoon wist te treffen, legde hij het accent van zijn verdediging op de mogelijkheid van suïcide. Hiermede trachtte hij beide te gen zijn cliënt ingebrachte beschuldigin gen in één klap te weerleggen. De wed. O. van H. was namelijk niet alleen ten laste gelegd, dat zij op 11 oktober 1963 's avonds een dodelijke hoeveelheid van een parathion bevattend insektenbestrij- dingsmiddel in de koffie van haar man zou hebben gedaan, waardoor deze na ongeveer een uur overleed, voordat me dische hulp aanwezig was, maar ook dat zij op 7 juli 1963 reeds een poging zou hebben ondernomen haar man met para thion te vergiftigen. Als argument voor zijn stelling dat in het onderhavige ge val ernstig gedacht moet worden aan zelfmoord, voerde de verdediger aan dat het slachtoffer, de 55-jarige C. Haneveer, die voor zijn overlijden reeds viermaal wegens vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis was opgenomen, geen enkele keer tegenover dokters verdenkingen had geuit tegenover zijn vrouw. Ofschoon, aldus de verdediger, het slachtoffer er niet voor terugschrok aan het adres van zijn vrouw de grofste en schandelijkste verwijten te uiten. Reeds in zijn requisitoir had de officier het slachtoffer een „dissonant" in het gezin genoemd, maar het oordeel van de ver dediger over de overledene was zonder meer vernietigend. Hij noemde hem een dronkaard, sadist en seksueel totaal ont spoord man. „Het verdwijnen van de va der was een zegen voor het gezin", zei hij. Volgens zijn zienswijze had de over ledene redenen om zelf een eind te ma ken aan zijn (uitgezonderd in zijn werk) totaal mislukt leven. De man zou niet alleen zijn vrouw en anderen met moord hebben gedreigd, maar ook meer dan eens over zelfmoord hebben gesproken. Mr. Drion zei verder dat het slachtoffer, nadat het van de giftige koffie had ge dronken, op 11 oktober jl. zowel zijn vrouw als zijn zoon gezegd had, dat deze raar smaakte. Ook had hij hen het „groe ne spul" (parathion) op de bodem van het kopje laten zien. De vrouw had hier op gezegd: „Laat mij dan ook maar eens proeven". Zij had inderdaad een slokje genomen, maar dit meteen weer uitge spuwd. Nadien had de man zelf ook nog een en ander van het gebruikte servies goed omgespoeld in het aanrecht van de keuken. „Waarom deed hij dat", vroeg de verdediger, „als hij vermoedde dat zijn vrouw het vergif in de koffie gedaan had?" Mr. Drion ging nog verder. Hij achtte het slachtoffer nog in staat tot een laat ste afschuwelijke handeling vlak voor zijn sterven door zijn familie verdacht te maken, toen hij (duidend op zijn vrouw) uitriep: „Jij hebt me vergeven". Ook volgens een verklaring van de verdachte zou haar man zelfmoord heb ben gepleegd. De officier van justitie daarentegen was van mening, dat er geen sprake kan zijn van toevallige vergiftiging. Te vens sloot hij zelfmoord uit, omdat hij het met voor mogelijk achtte dat iemand zich vijfmaal achtereen middels een pijn lijke parathionvergiftiging om het leven tracht te brengen. De officier gebruikte de laatste woorden van het slachtoffer als een bewijs tegen verdachte. Sprekende over de echtelijke moeilijk heden destijds tussen verdachte en haar man betreurde de verdediger het (ook de officier had hierop reeds gewezen), dat de vrouw enkele jaren geleden niet was ingegaan op een voorstel van een kapelaan uit haar parochie om scheiding van tafel en bed aan te vragen, aangezien de samenwoning onhoudbaar was gewor den. De vrouw kon dit echter niet met haar geweten en met motieven, gebaseerd op haar primitieve vroegere milieu, niet overeenbrengen. De officier hield de vrouw voor dat zij na haar arrestatie met zoon en dochter, na lang verzet uiteindelijk een volledige en zelfs uitvoerige bekentenis had afge legd. Zij had de verbalisanten zelfs ver teld dat zij een flesje, waarin parathion had gezeten, in het toilet had gegooid. Hiervan was de politie tot dan niet op de hoogte geweest. Wel waren in de tuin van de buren voordien scherven van een flesje gevonden en parathionsporen op een schutting. Na onderzoek werd in de beerput bij de woning van verdachte in derdaad een flesje gevonden van verma geringspillen, benevens een flesje waarin parathion had gezeten. De vrouw, die morgen in het huis van bewaring haar 51e verjaardag zal meemaken, maakte gisteren voor de rechtbank een uiterst gespannen indruk. Zij werd een ogenblik driftig toen zij naast een getuigende brigadier van de Tilburgse gemeentepolitie voor het hekje geroepen werd. „Ik heb moeten beken nen om mijn kinderen te helpen", bracht zij uit. „Ik moest alles bekennen van die man", riep zij opgewonden. „Hij was zo astrant. Hij sloeg met de vuist op tafel. En ik kon niet meer Ik kon niet meer staan of liggen". De verdediger sprong haar bij. „Is het waar", vroeg hij de brigadier, „dat men deze vrouw door de raampjes van cellen heeft laten kijken, waarin haar zoon Harry (17) en haar dochter Maria (20) werden opgesloten toen zij tegelijk met hun moeder gearresteerd werden?" „Is haar toen gezegd dat het haar schuld was, dat haar kinderen daar op- Vandaag vertrekt van de luchtmacht basis bij Eindhoven het 314e squadron van de Koninklijke Luchtmacht naar Noorwegen om deel te nemen aan een NAVO-oefening, die daar van 2 tot 20 juni wordt gehouden. Met 18 Thunder- streaks zullen de Nederlandse luchtstrijd krachten zich samen met eenheden uit Engeland, België en de Verenigde Staten -Voegen bij de Noorse luchtmacht, om ver sterking te bieden bij een grootscheepse oefening van de landmacht van diverse NAVO-landen. Het betreft hier een troepenverplaat sing door de lucht van ongeveer 6000 militairen van de Belgische, Italiaanse en Britse landmacht. Van Amerikaanse zijde zal aan deze airlift worden deelgenomen door in Europa gelegen eenheden van de landmacht en marine der Verenigde Sta ten. Doel van deze oefening, geordonneerd door de opperbevelhebber in Europa, ge neraal L. L. Lemnitzer, is de versterking van de noordflank van het NAVO-leger in het geval dat de vijand hierop een aanval zou doen. Het transport van man schappen en materieel geschiedt in 150 vluchten met militaire toestellen van de Belgische, Nederlandse, Engelse en Ame rikaanse luchtmacht. Vanuit Nederland zal materieel en grondpersoneel worden overgevlogen met vier Fokker F-27 Troopships. De Northern Express, zoals deze oefe ning heet, vindt plaats in het noorden van Noorwegen, in het gebied van de Troms en staat onder leiding van de vice-admiraal van de Noorse marine, I. V. Storheill. Een plaatje uit de Londense dieren tuin, waar het ook zó warm is ge weest dat deze jonge chimpansee een hele pot koude thee in één teug leegdronk. Weer zijn gisteren op de negende dag van het proces tegen de 34-jarige Bel gische mevrouw Marie-José Longpré, die ervan wordt beschuldigd op 12 april van het vorig jaar haar 17-maan- den oude zoontje Pierre met voorbe dachten rade te hebben vermoord, tien tallen getuigen voor het hof van As- sizen in Namen verschenen. Hun verklaringen brachten echter wei nig licht in de vraag, wat er op Goede Vrijdag in het dorp Auvelais is ge beurd: wierp de beklaagde haar baby in de Samber, zoals de beschuldiging luidt of werd de kleine Pierre uit zijn wandelwagentje ontvoerd? De eerste getuige van de verdediging, een arbeider uit het naburige Saint- Servais, heeft op 12 april 1963 een leeg wandelwagentje zien staan voor de winkel, waar mevrouw Longpré in kopen deed. Hij zag ook een oude, grijze auto voor de winkel stoppen, die het wagentje aan zijn blik onttrok. vooronderzoek had zij dingen gezegd, die zij niet durfde herroepen. President: „Spreekt u altijd zo licht zinnig?" Ook de verdediging voelde haar aan de tand. Zij kon alleen aanvoeren in de war te zijn geweest, omdat zij juist in die dagen haar moeder had ver loren. De verdediger: „Jammer, dat u uw tong niet hebt verloren". Met deze opmerking werd het getui genverhoor verdaagd tot vandaag. ?5 Kardinaal aartsbisschop Cushing van Boston is voorgesteld als kandidaat voor het leiderschap van de protestantse episcopale kerk van de Verenigde Staten. Het voorstel is afkomsting van dominee Wendell B. Tamburro, predikant in Highland Falls. In het episcopaals week blad Living Church zegt de dominee van kardinaal Cushing: „Dat is nu een man zoals de eerste apostelen, ruig en met twee benen op de grond, oprecht en on stuimig, maar een heilige in de nieuw testamentische zin van het woord". Domi nee Tamburro vindt, dat „wanneer de kardinaal geleid door de H. Geest de uit nodiging zou aanvaarden, dit de grootste doorbraak zou zijn in de kerkelijke su perplie-muur sedert generaties". Kardinaal Cushing verklaarde naar aanleiding van het voorstel van' dominee Tamburro: „Het is onmogelijk. Trouwens er zijn betere mensen dan ik om de episcopale kerk te leiden". De Indonesische minister van handel, Adam Malik, heeft de sluiting bevolen van het Londense kantoor van het In donesische Exportbureau. Het kantoor zal worden overgeplaatst naar Amsterdam en het personeel zal helpen de uitvoer naar West-Europa te stimuleren. In handelskringen te Londen is gezegd dat het Londense kantoor wordt gesloten in verband met de kwestie-Maleisië en om de goede betrekkingen met Neder land te bevorderen. De vestiging van het kantoor in Am sterdam is de eerste stap van deze soort sedert de hervatting van de Nederlands- Indonesische betrekkingen verleden jaar. Van de drie arbeiders die vorige week woensdag tijdens werkzaamheden in de hektank van het Noorse m.s. „Mosoil" op de werf Boeie in Bolnes levensgevaarlijk werden gewond, zijn er twee overleden. Door een vonk uit een lasapparaat raakte hun kleding in brand. Het derde slachtoffer, de 34-jarige D. Vorster, maakt liet naar omstandigheden redelijk wel. Uit Kivoe is vernomen dat vijf compag nieën van het Kongolese leger waarbij het elite eerste bataljon paracommando's in paniek is gevlucht na een rebellen- aanval. De vijf compagnieën zijn naar het naburige Roeanda gevlucht. De hele Roe- zizivlakte ligt nu onbeschermd. In de pro vinciehoofdstad Boekavoe beginnen de 500 blanke inwoners zich ernstig onge rust te maken. Het verluidt dat de V.N. de evacuatie van haar civiele deskundi gen uit Boekavoe overweegt. De autoriteiten van Roeanda hebben de Kongolese soldaten gisteravond naar Boekavoe teruggestuurd. De rebellen rukken thans op naar Boekavoe, een stad met 100.000 inwoners, gelegen aan het Kivoemeer. Verkenningsvliegtuigen hebben in de grensstreek van Roeanda tientallen lijken van Kongolese rebellen zien liggen. Mo gelijk wilden de rebellen Roeanda bin nendringen en is die poging door soldaten van Roeanda afgeslagen. Van de vijf mannen die vrijdagochtend zwaar werden gewond bij een autobot sing in de omgeving van Maasdam, zijn er twee overleden. Zaterdagavond bezwe ken in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam aan hun verwondingen de 38-jarige betonwerker G. van Dam en de 33-jarige ijzervlechter T. de Wit, beiden uit 's-Gra- vendeel. Het ongeluk gebeurde in een dichte mist. Het busje, waarmee de slachtoffers op weg naar hun werk wa ren, botste tegen een stilstaande vracht auto. Drie andere inzittenden van het busje, die eveneens zwaar gewond wer den, worden nog in het ziekenhuis ver pleegd. Tijdens het weekeind van Memorial Day (de periode van 78 uur tussen vo rige week donderdagavond 6 uur en zon dag middernacht) zijn in de Verenigde Staten tenminste 414 mensen omgekomen bij verkeersongevallen. Hiermee is het op 371 staande record, vorig jaar geno teerd, ondubbelzinnig gebroken. De nationale veiligheidsraad, die op 410 tot 490 doden had gerekend, ziet nog een lichtpuntje. In verhouding tot het aantal mijlen dat is gereden, is het do dencijfer waarschijnlijk het laagste sinds I jaren. Het Grieks-Cyprische parlement heeft gisteren het omstreden wetsvoorstel op de dienstplicht goedgekeurd, waardoor het de regering mogelijk zal zijn 25.000 man op te roepen voor de nationale garde. Engeland en Turkije hebben felle kritiek geleverd op het wetsontwerp en ook de Griekse regering zou het er niet mee eens zijn. Alle 25 Grieks-Cyprische parlementsleden stemden voor het wets, ontwerp. De Turkse Cyprioten boycot ten het parlement. Een en ander houdt niet in dat de dienst plicht onmiddellijk zal worden inge voerd, maar de regering zal nu tot conscriptie kunnen overgaan indien zij dit nodig acht. De Turks-Cvprische vice-president van Cyprus, Fazil Kutchuk. heeft zijn veto uitgesproken over het goedgekeurde wetsontwerp. Kutchuk sprak tevens zijn veto uit over plannen van de re gering zware wapens te kopen overzee en de politie en gendarmerie van Cy prus samen te smelten. De Cypriotische regering heeft echter verklaard zich van Kutchuks veto niets aan te trek ken. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Over de Nederlandse spoorbielzen rydt sinds gisteren een nieuw fenomeen: een Franse T.E.E.-trein, die tweemaal per dag vice versa de verbinding onder houdt tussen Amsterdam en Parys. Het aluminium treinstel wordt getrokken door een Belgische locomotief, omdat deze berekend is op de net-spanningen van drie landen. Het vroegere Neder landse materieel gaat als T.E.E.-trein r|jden tussen Parijs en Zürich. Het is een nogal opzienbarend gevaar te, want aluminium is bij de Nederlandse spoorwegen nog niet in gebruik. Het heeft vele voordelen. Behalve minder gewicht betekent het ook minder vóór- arbeid. Een normaal treinstel wordt na melijk negen maal gelakt, dat is dus nu overbodig, terwijl het materiaal boven dien gemakkelijker is in onderhoud. De luxueuze trein is strak en rustig gebouwd en gemeubileerd. Doordat bij voorbeeld de bagage-netten praktisch geheel verdwenen zijn (daarvoor zijn bagage-kasten op de balkons aange bracht), wordt meer ruimte gesuggereerd dan in een wagon van het normale Ne derlandse type. De vliegtuigstoelen bie den een comfortabele zit: zij hebben per wagon een andere kleur. De rijtuigen hebben dubbele ruiten, waartussen zich metalen jaloezieën bevinden, die met een druk op de knop bediend worden; de deuren van de coupés gaan automa tisch dicht. De stabiliteit is erop vooruitgegaan, aldus de experts, maar zelf ervaarden wij. dat de geruisloosheid bij deze Fran se versie der T.E.E. er niet op gewonnen heeft. Een tweede nadeel is, dat men dineert in dezelfde ruimte als waarin men reist; het restauratie-rijtuig is ko men te vervallen, zodat de loc minder onbenutte ruimte meetrekt. Het trein stel is air-conditioned. De T.E.E. AmsterdamParits if in 1957 gestart; zij begon daarmee de con currentie met het vliegtuig op deze mid delgrote afstand. Het schijnt dat deze trein het pleit aardig begint te winnen, vooral op het gedeelte Brussel—Parijs. In Vientiane, de hoofdstad van Laos, zou gisteren een conferentie begonnen moeten zijn over de nu al wekenlange nieuwe crisis in dit verscheurde Zuid oost-Aziatische koninkrijk. Slechts v|jf van de veertien landen, die destijds aan de Geneefse conferentie deelnamen, wa- 'on echter vertegenwoordigd en dit aan tal achtte men te gering om tot zaken te komen. Alleen de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Thailand en Zuid- ietnam waren present. De andere uit genodigde landen weigerden aan de be sprekingen deel te nemen of hadden de uitnodiging, die door Engeland met steun van Amerika was verzonden, eenvoudig niet beantwoord. Rood-China en Cambodja weigerden formeel aan het debat deel te nemen, Birma onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Laos, Rusland, Polen en Noord-Vietnam gaven „niet thuis" toen de uitnodiging hen bereikte, India wilde niet komen, maar de reden hier voor is nog niet duidelijk en Frankrijk voelt alleen maar voor een tweede Ge neefse conferentie. Met zo'n gering gezelschap te gaan vergaderen werd zinloos geacht, omdat noch de communistische landen, noch de Pathet Lao de aanbevelingen van de conferentie zouden aanvaarden. Het debat is uitgesteld tot vandaag in de hoop, dat de „thuisblijvers" alsnog op hun beslissing zouden terugkomen. Volgens Meivin Laird, republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, bereidt de regering-Johnson zich voor om in de oorlog in Zuid-Vietnam „noordwaarts" tegen de cummunisten op te rukken. De ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, resp. Dean Rusk en Robert McNamara, zouden hiertie beslo ten hebben. Laird hoopte, dat de commu nistische Viet Cong-troepen tot in Laos en Cambodja achtervolgd zouden wor den. „Echter niet door de Amerikanen, fnaar door de Zuidvietnamezen", zo voegde hij daar haastig aan toe. De president: Bij het vooronderzoek hebt u gezegd, dat de auto al voor de winkel stilstond, maar nu verklaart u, dat de auto voor de winkel stopte. Geuige: Het is zoals ik het nu zeg. President: U hebt ook een tweede auto gezien? Getuige: Ja, er zaten een man en een vrouw in. President: En wat is er gebeurd? Getuige: Dat weet ik niet. Ik ben doorgelopen. Daarna kwam een 14-jarige debiele jon gen, Jean-Claude Jennard in het ge- tuigenbankje. „Herinner je je wat er op Goede Vrij dag 1963 is gebeurd?" „Ja". „Je hebt eerst gezegd, dat je het kind in het wandelwagentje hebt gezien en daarna weer Jiiet. Waarom?" „Ik ben gek geworden". De president deed daarna nog enkele pogingen om de jongen aan het praten te krijgen, maar al spoedig gaf hij het op. Een vriendje van Jean-Claude, 12 jaar oud, kwam daarna aan het woord. Daarna enkele meisjes, tieners, die werden ondervraagd over het tijdstip, waarop de 12e april 1963 de kerkdienst in Auvelais eindigde. Een vrouwelijke getuige kwam daarna verklaren, dat zij een dag voor de verdwijning van Pierre Longpré een man met een ouderwetse kinderwagen had gezien. Toen de president op merkte dat dit niet op de dag van de - verdwijning zelf was, antwoordde zij; „De ontvoerders van mevrouw Das sault waren ook een dag tevoren op de plaats van de misdaad". President: „Ja, maar mevrouw Dassault is geen baby". Een andere dorpsgenote van de beklaagde beleefde geen ple zier aan haar verklaringen. Bij het AA- Luis,er naar1» "id voor North State", ipet de Dutch Swing College Band o.I.v. Peter Sehilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di, 19.00, do. 18.45 o,

de Stem | 1964 | | pagina 11