Andere provincies nog zeer onrustig Sovjet-ambassade Peking dicht? in Aberdeen uitgestorven stad Eindelijk succes voor regeringstroepen VELE DODEN Zwemmen eist slachtoffers in Brabant hamol weer vandaag! BRUG NAAR GOEREE IS GEREED Soekarno gaat praten; maar nieuwe troepen op weg naar grensgebied Vaart achter verbetering van landbouwstructuur MEISJES! bij PHILIPS A msterdammers stalen juwelen in Italië Meer dan 200 tyfusgevallen DaGoLAD voor zeeland Jonge Rus wint concours Brussel Noodweer in Zeeland en West-Brabant spoorwegen de dupe Plaatselijk onweer MemoriaL Day op Margraten. KVP-GESPREKSDAG BOUVIGNE Ook broer van Pool duikt onder Voortekenen van totale breuk Dode bij botsing koü&nJeomp Trui in de zomer 104e JAARGANG No. 24600 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. I. v. 't Wesfende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAGT_ JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: Hulst, Steenstraaf 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OPSTAND IN KATANGA NEERGESLAGEN Het Kongolese leger heeft een felle, tegen de regering gerichte opstand in Noord-Katanga neergeslagen. De rebellenleider Iloenga is gevangen genomen en zijn volgelingen zijn de bossen in gejaagd. Iloenga is voormalig minister in het Kongolese, kabinet en ex-voor- zitter van de volksvertegenwoordiging van Noord-Katanga. Hij is naar Elisabethstad overgevlogen. Dit is de 19-jarige Rus Eugene Moguilevskydie in Brussel is uit geroepen tot winnaar van het in ternationale Koningin Elisabeth- concours 1964 voor piano. Noodweer is gisteravond in het zuiden van ons land losgebarsten. De Neder landse Spoorwegen ondervonden daar van met name in Zeeland en West- Noordbrabant veel hinder. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in de bovenleiding, wuardoor sommige spoor wegbaanvakken in de omgeving van Breda stroomloos kwamen te staan. Een trein had daardoor vijftien minuten ver traging. Automatische knipperlichtinstal- laties en dergelijke functioneerden op sommige plaatsen niet meer. waardoor spoorwegpersoneel met rode vlaggen waarschuwingsdiensten moest verrichten. VANDAAG wordt de margarineprijs met één cent per pakje verhoogd. „WE HEBBEN geen behoefte aan een volksstemming" en „West-Irian is een in tegraal deel van Indonesië", zijn enkele van de leuzen, waarmee Oe Thants naas te medewerker, Bennett, in Soekarnopoe- ra (vroegere Hollandia) verwelkomd werd. EEN MILJOEN DOLLAR heeft een Ja panse maatschappij geboden voor de „Willem Barendsz". De eigenaren van het schip willen een eventuele koop echter pas overwegen als minstens vier keer zoveel geboden wordt. DRIE NIEUWE leden zijn toegevoegd aan hel dagelijks bestuur van de KRO. Het zijn mevr. A. Ruding-Fehmers namens het Katholiek Vrouwengilde, mr. M. van Thiel namens de Katholieke Jeugdraad en drs. G. van Lieshout, namens de Ka tholieke Nederlandse Journalistenkring. Laatstgenoemde wordt tevens vice.voor- zitter. OOK DE BELGISCHE zigeuners erken nen nu de 21-jarige Nederlander Koka Petaio als hun koning. Volgende maand wil hij de erkenning van de Nederland se regering zien te verwerven. VANDALEN hebben in Rotterdam-Zuid een grote ravage aangericht in een kam- peertentenshow. Met scheermessen wer den de doeken kapot gesneden. Schade: tussen de acht- en tienduizend gulden. NA EEN HELE dag zoeken (o.a. door 1000 militairen» is gisteren de vermiste vierjarige Arie Westerbrink in een va kantiekamp nabij Steenwijkerwold terug gevonden. Men vermoedt dat het jongetje met een kudde schapen is meegelopen en zo verdwaalde. ONDANKS geweervuur van Vopo's zijn twee Oostduitse jongens er gisteren in geslaagd naar het Westen te vluchten. Kort voordien sprong een Oostberlijner van een fabrieksdak in een verboden zone, waarna hij over de muur klom. De activiteit van de opstandelingen in de provincies Kwiloe en Kivoe, die al maanden duurt, breidde zich de afgelo pen dagen plotseling uit. Men hoopt dat de opstand in Katanga met de val van Kabalo, het hoofdkwar tier, is geëindigd. Het 14e en 15e bataljon van het Kongolese leger patrouilleren thans in de gehele provincie Noord-Ka tanga. Een bataljonscommandant van het Kongolese leger en enkele van zijn offi cieren worden vermist na de gevechten. De rebellen in de provincie Kivoe wer den gesteund door Chinese communisten. Men heeft ook niets meer vernomen van vier blanke gijzelaars die door de rebellen zijn meegevoerd en mishandeld. Bewoners van Albertstad, dat al eerder op de rebellen was veroverd, hebben ver teld dat er gedurende de korte bezetting van de stad door de rebellen een vrese lijk schrikbewind heeft geheerst. Ongeveer 170 Europese mannen, vrou wen en kinderen, werden in een hotel voor 24 uur vastgehouden. Op een gege ven moment hadden rebellerende stam leden besloten alk. blanken te vermoor den. Zij werden echter door Kongolese regeringssoldaten, die de zijde der op- (Van onze correspondenten) De zestienjarige J. Eikemans uit Herpt (gem Heusden) is zondagmiddag bij het zwemmen in de Bergsche Maas verdronken. Het slachtoffer, dat met andere jongelui het water gezocht had, was geen geoefende zwemmer. De sterke stroom ter plaatse (het was half tij) is zeer gevaarlijk voor mensen, die de zwemkunst niet voldoende be heersen. Direct nadat het ongeval ont dekt was heeft de rijkspolitie te Heus den de rijkspolitie te water uit Gorkum om assistentie verzocht. Alle pogingen ten spijt was het stoffelijk overschot gisteravond kat nog niet gevonden. Het dreggen zal waarschijnlijk vandaag voortgezet worden. De achtjarige G. Dam uit Oudenbosch is gistermiddag bij het zwemmen in de nabijheid van het zwembad aan de Halsterscdijk te Halsteren verdronken. knaapie was samen met zijn vader mooder. broerties en zusies naar de Halstersediik gegaan om daar te zwemmen. B'i laagwater is hii naar men vermoedt. dn slikken ongelonen. on in eon dieoe geul geraakt. Tegen Ent eiodn van de middag werd het lE'kie drijvende in de kreek aangetrof fen. (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Perioden met zonneschijn en vry warm weer, tijdelijk echter be wolkt met plaatselijk onweer Ma tige tot zwakke wind tussen oost en zuidoost. Vandaag: zon onder 20.50 uur. Maan onder 9.31 uur. Morgen: zon op 4.25 uur. Maan op 1.26 uur. deze benden bestaan uit niets meer dan wilde, ongeorganiseerde plunderaars. Maar andere blijken dikwijls bijzonder goed georganiseerd te zijn. Dit is ook het geval met de rebellen in Kivoe, die nog grote gebieden in hun macht hebben en onder meer de stad Oevira bezet houden, standelingen hadden gekozen, van hun afschuwelijke plan afgehouden. Bij de gevechten tussen de rebellen, overgelopen regeringstroepen en Kongo lese militairen, die trouw waren geble ven. zijn zeker 150 Kongolezen gedood. Er is nu ook meer bekend geworden over degenen die achter de ongeregeld heden in Albertstad hebben gestaan. De gevangen genomen leider, Iloenga, die reeds sinds lang een fel tegenstander is van de gouverneur van Noord-Katanga, Jason Sendwe, heeft gebruik gemaakt van de opstand in de aangrenzende pro vincie Kivoe om Sendwes bestuur omver te werpen. Met behulp van de rebellenleider Gas ton Soemialot. die vanuit Boeroendi ope reert, leidde Iloenga benden jonge re bellen de stad binnen. Een deel van het garnizoen van Kongolese regeringstroe pen koos de zijde van de rebellen. Ze ventig leden van het nationale leger wer den door de rebellen overvallen en ge vangen genomen. Regeringstroepen die bij de eerste aan val van de rebellen wisten te ontkomen, staken zich in burgerkleding en deden op hun beurt een overval op de rebellen die hun kameraden gevangen hielden. Intussen haddon de rebellen Sendwe en zijn plaatselijk bestuur gevangen geno men. De minister van financiën van de staat Noord-Katanga, Loekalanga, is samen met zijn dochter tijdens de hevige gevechten om het leven gebracht. Zij zouden de bevelen van de rebellen niet snel ge noeg hebben opgevolgd en werden daar om neergestoken In andere delen van Kongo blijft de toestand zeer ernstig. Groepen opstandige jongeren, die een kruis op hun voorhoofd hebben getatoeëerd, trekken plunderend door vier provincies Kwiloe, Kivoe, Noord- en Oost-Katanga. Sommige van Zaterdag is het laatste stuk van dc brug over het Haringvliet tussen Nu- mansdorp en Ooltgensplaat op zijn plaats gelegd. Het was de klap van de 35 m lange basculebrug. De 1222 meter lange brug vormt nu één geheel. Zij bestaat uit tien overspanningen van 106 meter lang, één van 80 meter, een bascule- brug van 35 meter en nog enkele kleine verbindingen. De brug heeft een breedte van 25,5 meter. Over de helft van de brug worden twee van de vier rijbanen in gereed heid gebracht, zodat in de tweede helft van juli de brug voor het verkeer kan worden opengesteld. Goeree-Overflakkee heeft nu dus een vaste verbinding met de Hoeksewaard. De totale kosten van deze brug bedragen bijna 50.000.000.Door tolgeld te hef fen zal de n.v aan haar verplichtingen van aflossen van de geldlening kunnen voldoen. Verdacht van diefstal van juwelen ter waarde van een miljoen lire zijn twee Amsterdammers, resp. 21 en 24 jaar oud in Celle Ligure aan de Italiaanse Rivièra gearresteerd. Zij werden betrapt door een pensionhouder toen zij de kamer van een Italiaans echtpaar door zochten. Het tweetal bekende door geldgebrek tot hun daad gekomen te zijn. In het Casino van San Remo waren zij al hun geld kwijt geraakt en zij konder hun terugreis naar Nederland niet meer be talen. Bij een huiszoeking op hun hotelkamer werd aanvankelijkniets gevonden totdat een wekker, besmeurd met tandpasta, de politie op een spoor bracht. In lege tandpastatubes en brillantinepotjes ble ken ringen, gouden hangers en horloges te zijn verborgen. Ingenaaid in zomen van jasjes en broeken werden juwelen gevonden. Op de Amerikaanse militaire be graafplaats te Margraten hebben duizenden schoolkinderen op „Me morial Day" bloemen gelegd op de graven van de vele Ameri kaanse militairen, die hier hun laatste rv.stplaats vonden na in de tweede wereldoorlog te zijn gesneuveld. Foto: de erewacht bij de kransen welke de aanwezige autoriteiten bij het gedenkteken op de begraafplaats legden. (Van onze verslaggever) Op een gespreksdag, die de K.V.P. za terdag jl. in kasteel Bouvigne te Breda belegd heeft, hebben vijf discussiegroe pen en een forum zich beraden op de huidige landbouwstructuurpolitiek. De besprekingen werden in de loop van de dag gevoerd aan de hand van een vyftal vragen. De conclusies uit deze gesprekken zijn later voorgelegd aan een vijfkoppig fo rum, dat werd gevormd door de heren prof. dr. Th. L. M. Thurlings, prof. dr. H. W. J. Bosman, C. G. A. Mertens en C. J. v. d. Ploeg. De algemene teneur van de besprekin gen over de structuurpolitiek m.b.t. de landbouw in Nederland, was op de eerste plaats dat er vaart gezet moet worden achter de maatregelen ter verbetering van de agrarische structuur. Een van de belangrijkste struclurele wijzigingen ligt nu en in de toekomst in de opvoe ring van de arbeidsproduktiviteit, die o.a. te verwerkelijken is door een verdere daling van het aantal agrariërs. „Tot dus ver", aldus de voorzitter van het forum, prof. dr. Thurlings, „ligt het accent bij deze wijzigingen bij het sociale motief". Bij inkrimping van het aantal bedrijven en andere veranderingen in de algehele opbouw van de landbouw, wordt momen teel nog vooral gelet op het welzijn van de betrokken agrariërs. Er kan ech ter een tijd komen waarin „het produk- tie-accent dominant" wordt, waarbij, al dus prof. Thurlings, een mensarme land bouw zou kunnen ontstaan. Vooralsnog bepleitte hij een sociale bedrijfsvoering. Het is daarbij echter wel zaak dat het gezinsbedrijf tegenhanger van b.v. het coöperatieve landbouwbedrijf „mee komt" in deze moderne tijd. Te meer daar er geen grens is vast te stellen van de daling van het aandeel van de agra rische beroepsbevolking. Van de andere kant werd op dit K.V.P.- congres duidelijk dat de instanties, die verantwoordelijk zijn voor de industriali satie. ruimtelijke ordening e.d., bij hun bemoeienissen ook met het standpunt van de agrarische wereld in deze rekening zouden moeten houden. Prof. Thurlings kenschetste de huidige periode voor de landbouw als een tijd die vele en snelle veranderingen met zich brengt, zonder dat op het ogenblik al vast te stellen is waarheen dit complex van veranderingen de landbouw op den duur zal brengen. Hij meende te mogen stellen dat de agrariërs echter bereid zijn zich aan deze kentering aan te passen, zij het dat ze bepaalde garanties voor continuïteit van het bedrijf en beperking van b.v. de afvloeiing van arbeidskrach ten willen hebben. De samenwerking in de E.E.G.. de een wording van de agrarische markt en de gemeenschappelijke prijspolitiek, zal het enerzijds noodzakelijk en anderzijds mo gelijk maken te komen tot een coördina tie van de landbouw in de verschillende lid-staten. De deelnemers aan deze ge- spreksdag waren echter geen voorstan ders van een al te snelle coördinatie en harmonisatie, omdat dan de nationale be langen van de lid-staten wel eens in het gedrang zouden kunnen komen. En het zwaartepunt moet, aldus de vergadering, blijven liggen op het nationale vlak. De „planning" vanuit Brussel mag daarom ook niet te ver gaan. T.a.v. de vraag op welke elementen in Nederland het voornaamste accent moet worden gelegd bij de aanpassing en de verbetering van de agrarische struc tuur, kwam tensiotte naar voren, dat men hierbij rekening dient te houden met krachten en factoren die vanuit de eco nomische expansie op de land- en tuin bouw inwerken. Daarbij is een krachtige concurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw noodzakelijk. Deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door een selecte groep uit het partij kader van de K.V.P.werd geopend en gesloten door partijvoorzitter mr. P. J. M. Aal- berse. De Poolse wielrenner Jan Chtiej, die aan de „Ronde van Oostenrijk" zou mee doen heeft zijn hotelkamer in Wenen verlaten en aan zijn kameraden verteld dat hij niet van plan is naar Polen terug te keren. Hij is een broer van Rolmar Chtiej, die vrijdag met nog een Poolse wiel renner in Amsterdam verdween. Westerse diplomaten in Moskou me nen dat het Russisch-Chinese geschil thans zulke ernstige proporties heeft aan genomen dat de volgende logische stap het terugroepen van ambassadeurs tus sen Moskou en Peking lijkt te zijn. Vele buitenlandse waarnemers noemen een volledige schorsing van alle diplo ma feke en partijbetrekkingen „onaf wendbaar". Aanwijzingen dat het Kremlin op zijn minst een drastische inkrimping over weegt van de Russische ambassadestaf in Peking, waren vervat in een artikel van de hoofdredactie in de zondagseditie van het regeringsdagblad Izvestia. „Methodisch, koudbloedig en met opzet hebben zij (de Chinezen) de Tirana, politici (de Albanezen) gedreven in een openlijke politieke strijd tegen de Sovjet- Unie. Wij waren genoodzaakt politieke tegenmaatregelen te nemen", aldus het blad. Eén van de ernstigste tegenmaatrege len van Moskou bestond uit de uitwij zing van Albanese diplomaten uit de Russische hoofdstad in december 1961 en het terugtrekken van de eigen diploma tieke missie uit Tirana. Nu, drie jaar na de breuk met Tirana, schijnen de Russen op het punt te staan dezelfde tegenmaat regelen tegen Peking te nemen. De staats- en partij contacten tussen de twee communistische rivalen zijn reeds tot het noodzakelijkste minimum geredu ceerd. Zaterdag bleek op een bijeenkomst van de Komsomol, de liga van jonge Sov jet-communisten, dat de Chinezen reeds sinds 1961 alle contact met Sovjet-jeugd organisaties hebben geweigerd. De „Izvestia" beschuldigde Peking gis teren ook van schending van de beginse len van gelijkheid en wederzijdse waar dering in de betrekkingen tussen „socialis tische landen". De Chinese leuzen van „soevereiniteit" en „onafhankelijkheid" noemt het blad huichelarij. Chinese organisaties hebben volgens de „Izvestia" getracht politiek vat te krijgen op Russische studenten en toeristen en zouden anti-Russische geschriften de Sovjet-Unie binnengesmokkeld hebben. „Bijzonder alarmerend" vindt de „Iz vestia" de Chinese grensprovocaties. De speciale afgezant der Philippijnen Lopez heeft bjj zijn terugkeer in Manilla gezegd dat hij in zijn opdracht is ge slaagd. Vandaag, maandag wordt de datum voor de topconferentie over Ma leisië waarschijnlijk bekendgemaakt. Lopez bleek niet bereid commentaar te geven op de kennelijk tegenstrijdige opvattingen van Indonesië en Maleisië over dat deel van de aankondiging waar in sprake is van terugtrekking van In donesische militairen uit die delen van Borneo die door Maleisië worden be stuurd. Zaterdag is in Manilla, Djakarta en Koeala Loempoer 'n gemeenschappelijke Het ziekenhuis van Aberdeen is (zie foto) met alle ter beschikking staande ambulances ontruimd, om plaats te bieden aan de tyfus- patiënten. Te Zuidwolde is de 16-jarige M. ter Haar om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets tegen een motorrijder botste Zijn eveneens 16-jarige duo passagier werd gewond evenals de motor rijder. Het aantal tyfusgevallen in de Schotse havenstad Aberdeen is gisteren tot 209 opgelopen en de gehele stad wordt nu geïsoleerd totdat het gevaar is geweken. Volgens de laatste opgave zijn er 160 bevestigde en 49 nog niet vastgestelde gevallen. Volgens de stedelijke medi sche dienst is de epidemie ernstig ge noeg om over te gaan tot het isoleren van de gehele stadsbevolking. Alle openbare diensten worden gesloten en de bewoners wordt aangeraden de stad niet te verlaten. Bezoekers van buiten de stad kunnen voorlopig beter weg blijven. Men is er niet zeker van of de epidemie haar hoogtepunt reeds heeft bereikt. Men verwacht dat het aantal tyfusgevallen nog zal toenemen. Gisteren was het strand, ondanks het prachtige weer, geheel verlaten. De stad leek volkomen uitgestorven. De tweede golf van de epidemie, die thans heerst, is het gevolg van besmet ting door een van de drie bedienden in een winkel waar ook het eerste tyfusgeval vandaan kwam. verklaring uitgegeven over een in de eerste helft van juni in Tokio te hou den conferentie Djakarta voegde echter een eigen paragraaf toe met de opmer king dat een verdere terugtrekking van Indonesische guerrillastrijders zou plaats hebben in overeenstemming met de vordering van het politiek gesprek. In Koeala Loempoer is daarentegen gezegd dat Maleisië slechts dan de con ferentie zal bijwonen indien is gebleken dat de terugtrekking der guerrillatroe pen aanzienlijk is gevorderd. Het heeft in de Maleisische hoofdstad ook bepaald geen prettige indruk ge maakt dat, ,,de eerste golf" Indone sische vrijwilligers „om Maleisië te ver pletteren" zaterdag uit Tandjong Priok vertrokken is. Het reisdoel is het grens gebied van Maleisië en Indonesië op Borneo. Het vertrek vond plaats kort nadat Soekarno officieel bekend had gemaakt, dat hij in juni met premier Rahman van Maleisië aan de conferentietafel zal gaan zitten. De Sovjet-Unie heeft Indonesië straal- bommenwerpers gestuurd die zelfs com munistisch China nog niet bezit, heeft de Britse luchtmachtschalk McGregor, opperbevelhebber der Britse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten gezegd. ZANDVOORT is gisteren onveilig ge maakt door groepen Amsterdamse jonge lui, die elkaar in de badplaats kwamen uitdagen. Ze raakten onderling slaags èn met de politie. De jongens gebruikten flessen, ploertendoders en tafelpoten als slagwapens, waarbij nogal wat gezichten flink zijn gehavend. Ook de Chinezen hebben zich in het afgelopen weekeinde niet onbetuigd ge laten in de hoog opgelaaide ideologische strijd. Het persbureau Nieuw-China keerde zich scherp tegen het recht dat de Sovjet- Unie zegt te hebben op deelneming aan de tweede conferentie van Afrikaans- Aziatische landen. De Chinese regering motiveert haar standpunt met het feit dat Rusland ook niet aan de conferentie in Bandoeng deelnam, omdat het toen al als een Euro pese mogendheid werd beschouwd. „De conferentie is er een van de leiders van Aziatische en Afrikaanse landen. Aange zien de Sovjet-Unie een Europees land is, kan zij natuurlijk niet aan dit gesprek deelnemen. Dit is een principiële zaak en heeft niets te maken met het feit dat de betrekkingen tussen China en Rusland op het ogenblik niet zo goed zijn", aldus de Chinese bekendmaking. (Advertenties) Breda heeft ook goed werk voor U bil.: ma t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. SELECTIEKLEDING Voor alle mannen die de Nederlandse zomer wan trouwen komt Hollenkamp met oen speciale tricot zomer-pullover. Met col cycliste en lange mouw. Keus uit maar liefst twaalf kleuren. AMSTERDAMS gflEDA EINDHOVEN ENSÓHEDF rfEEltLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1