BE Dankbaarheid bij viering koperen bedrijfsapostolaat Eif feitoren: Fr ankrijks trots, W etsoj Wandeltocht Bergen op Zoom erg zwaar NADAT ER VEEL RUZIE OM WAS GEWEEST Monsterprestatie van een kleine, grote man Europees voetbal Waar zijn ze gebleven? BEZINNINGSREDE VAN MGR. DE VEE Grondaankoop „De kinderen de Kerf aangehouden Robbie er CouveNAVO is ouderwets Tennis Diversen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 JUNI 1964 H. Matser ridder Sint Silvester RAAD SINT-JANSTEEN MARKTEN Inauguratie Fantastische plannen Oude dag 104e JAARGANG Internationale Milaan zal met Fc Bo- logne uit moeten maken welke club kampioen van Italië zal worden. Uit slagen laatste competitiedag: Bari-Fio- rentina 2-0, Bologne-Lazzio 1-0, Genua- Juventus 3-1, Internationale-Atalante 2-1, Mantua-Lanerossi 0-0, Modena- Messina 0-0, Roma-Catania 4-4, Spal- Milaan 2-4, Turijn-Sampdoria 2-1. XXX Uitslagen van de Frankrijk gespeelde voetbalwedstrijden In de eerste divi sie: Strasbourg-Rennes 2-1, Sedan- Saint Etienne 3-0, Racing Parijs—Nice 3-2, Monaco-Stade Frangais 0-1, Lyon- Stade Reims 3-1, Angers-Nimes 0-1, Nantes-Bordeaux 4-1, Valenciennes- Rouaan 2-1. Na 33 wedstrijden heeft Saint Etienne de leiding met 43 punten, voor Mona co met 39. Nice sluit de rij met 23 punten. Manuel Santana en Margaret Smith zijn de grote triomfators geworden van de internationale kampioenschappen van Frankrijk. Santana veroverde de tel in het heren enkelspel op Nicola Pietrangeli (63, 6—1, 46, 75). Maragreth Smith versloeg Maria Bueno (5—7, 6—1, 6—2). In de finale van het heren dubbelspel zegevierden Roy Emerson en Ken Fletcher 'Australië) met 75, 63. 3—6, 7—5 over hun landgenoten John Newcombe en Tony Roche. Gemengd dubbelspel: finale: Ken Fletcher-Mar- gareth Smith (Australië)- Gred. Stolle- Lesly Turner (Australië) 63, 64. Het Oostduitse amateur-elftal heeft in Leipzig in het kader van het voor- Olympisch toernooi een gelijkspel be haald tegen Rusland (1-1). De doelpun ten waren van Frenzel (Oost-Duits- land) en Swidow (Rusland). Zuid-Ko rea versloeg Seoel Zuid-Vietnam met 30 en Roemenië klopte Bulgarije met 1-0. De bekende oefenmeester Bonsema heeft besloten zijn carrière nog niet te beëindigen. Hij heeft opnieuw voor een jaar getekend bij „Veendam". In een wedstrijd voor het Olympisch kwalificatie toernooi heeft Ghana in Accra met 2-1 van Tunesië gewonnen. Bij de rust had Ghana met 1-0 de lei ding. De tweede wedstrijd wordt in Tunis gespeeld. De Brit Donald Campbell heeft zyn poging om het wereldrecord voor vier- wielige auto's te breken uitgesteld, omdat door een sterke wind de stató. liteit van zijn door een straalmotor aangedreven voertuig verminderd was. De Nederlandse Basketbal Bond heeft besloten een beperkte vorm van reclame in wedstrijdzalen en trainings- pakken toe te laten. Reclame op wed- strijdkleding blijft echter verboden. Uitslagen van 100 mijlrace zeilen op het IJsselmeer: Rorc-klasse 1 en 2: (4 deelnemers): 1. Ir. Th. Tromp de Witte Raad. Klas se 3: 22 deelnemers: 1. W. Kuhne, Noordzee; 2. W. van Duyl, Thalata, 3. A. E. Dudok van Heel Dogger. Rorac- klasse 4: 19 deelnemers: 1. M. Dudok van Heel Amuthe; 2. S. Kroes, Thor; 3. W. Visser, Stenvis. Ronde en plat bodem-jachten (gezeilde afstand 25 mijl met 6 deelnemers).: 1. J. F. Du dok van Heel Tresoor; 2. Mr. K. de Waard, De oude Willem. De uitslagen van de partijen gespeeld in de negende ronde van het Interzone- toernoot: VranesciPortisch 01; Iv- kovEvans afgebroken; RossettoRes. hevsky 0—1; Larsen—Lengyel afgebro ken; QuinonesBilek lili; Darga— Berger afgebroken; TringovBenko af. gebroken; BronsteinPerez 10; Tal— Porath 1—0; SteinGligoric afgebro ken; SpasskiFoguelman 10; Smys- lovPachman lili; SpasskiSmys. lov 1/2—1/2. Dallas Long heeft tijdens kogelstoot kampioenschappen in Los Angeles de ornde bal liefst 20.20 meter ver ge gooid, een resultaat, waarmee hij nog lang niet tevreden is. Voor de Olympi sche Spelen beginnen wil hij een af. stand van 20.42 meter kunnen halen. De hockyeyteams van West- en Oost- Duitsland zijn in het kader van het Olympisch toernooi van Tokio tegen el. kaar in het strijdperk getreden. De Westduitsers wonnen met 42. De Italiaan Mannirni heeft tijdens in- ternationale gewichthefwedstrijden met een gewicht van 360 kg in de vederge- wichtklasse de Pool Novak (357,5 kg) en de Olympisch kampioen de Rus Eugen Minajev (355 kg) verslagen. De Nederlander Cees van Dongen heeft op het circuit van Zolder bij Hasselt een wedstrijd in de 50 cc-klasse gewon nen. De afstand van 50 km legde hij af in 30 min. en 24 seconden. In de 250 cc-klasse werd hij derde. De afstand van 76,6 km legde hij af in 37.50,7. Het Nederlandse dameshandbalteam heeft in Ossweil met 93 van West- Duitsland verloren. De Nederlandse treffers kwamen op naam van Ineke Booih. Lonnie Wessels en Willy de Mare-Molenaar. Dit zijn de Poolse amateur-wiel renners Roman Chietj (links) en Wlademar Slotuinski (rechts) die hebben deelgenomen aan Ólym- pia's Tour door Nederland en die daarna in Nederland zijn onder gedoken. Hun ploeg is zonder hen met een vliegtuig van de LOT van Schiphol naar Warschau gevlogen. De foto werd vorige week donder dag in Amsterdam gemaakt bij de start van Olympia's Tour. (Van onze verslaggever) De zesde Internationale nacht tocht van Vlissingen naar Bergen op Zoom is weer ten einde. Enige honderden wandelaars uit het gehele land en uit België, Duits land en Engeland hebben met meer of minder moeite de 75 kilometer langs de eindeloze Zeeuwse weg naar Bergen op Zoom gewandeld. De 267 wandelaars, die na middernacht uit Vlissingen vertrokken troffen het meest ideale weer dat men zich kan denken: zacht en windloos. De meesten van hen lieten zich wellicht daardoor verleiden tot een tempo, dat zoals later bleek aanzienlijk te hoog was. Zo hoog, dat de eerste wandelaars zich twintig minuten voor het controlebureau in café de Landbouw te Goes werd geopend reeds meldden. Het was niet verwonder lijk dat vele wandelaars tussen Goes en Rilland, waar de tweede rust plaatshad, hiervan de gevolgen moesten dragen. Het „verse bloed" de 142 wandelaars, die vanaf Goes de veertig-kilometertocht liepen hield aanvankelijk de moed er in, maar daarna steeg- het aantal uit vallers aanzienlijk. Er waren, toen men dan eindelijk in Bergen op Zoom arriveerde, 37 uitvallers, onder wie zeven Engelsen, negen Duit sers en twee militairen van de Neder landse marine. Dat betekende niet, hele maal niet zelfs, dat alle overigen nu zo fit als een hoentje de Korenbeurs binnen stapten. Voorafgegaan door de drumband van Odiles-Rapid, UDI en de Valkenjagers van de l.t.s. O.L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht strompelde het leger wandelaars van het paviljoen Ro- zenoord naar de Korenbeurs, rijk bela den met bloemen weliswaar en toege juicht door vele supporters maar kenne lijk slechts bezield van één gedachte: zo snel mogelyk zitten. Men mag zich af- vragen of deze tocht wel dat sportieve succes is geworden, wat men er van mag verwachten. Er waren bepaald situaties die men nu niet een propaganda voor de wandelsport kan noemen. Dat er toch velen waren, die deze tocht met plezier gewandeld èn volbracht hebben, mag voor de organisators de Bergen op Zoomse Wandelsport Vereniging aan leiding zijn een volgende maal wat meer te letten op de conditie van de wan delaars. De uitslagen van de voetbalwedstrijden die gelden voor de sporttoto Van deze week, luiden: Vlissingen-Quick '20 1-2; Quick '20-Vlissingen 2-1; Hertha-Feijen- oord 1-0; Eintracht br-DWS 2-0; Kaisers- lautern-Enschede 0-0; NAC-Saarbrucken 3-0; Italië-Spanje 1-2; Nederland-Malta 3-3; Engeland-West-Duitsland 0-1; Frank rijk-Griekenland vervalt; Luzern-Bazel 3-2; Servette-Biel 3-0; Zurich-Grasshop pers 5-1; Grenchen-Chiasso 3-1. Juist ingevuld zag het totoformulier er als volgt uit: 2-1-1-1-3-1-2-3- 2 - x - 1 - 1 - 1 - 1. De 311.468 Nederlanders, die deze week in de „gemengde" toto speelden, hebben een bedrag van f 346.340.— ingelegd. Van deze som is f 68.575.beschikbaar voor de eerste prijs, de tweede prijs bedraagt f 45.717. Er was zondagavond pas één melding binnen van twaalf punten. In de Palmstraat damse Jordaan is de oude Robbie van raam van zijn oudl driehoog gevallen el lager op -de sfroafl men. Wonder boveiv de kleuter, die is het Emma-kinderzieki sterdam, slechts een I schudding opgelopeiï OP ROZENBURG is grondwerker H. Pijper door een auto aangered eifl ven gekomen, weg over. EX-NAZI Zech-Nenritwic 1 uit een Duitse gevangenis op „advies" van Egypte trokken naar Ethiopië Ni nelijk geen ruzie krijgen T Nenntwichs uitlevering ge PEKING is niet bereid grensgeschil uit te prail vermoedelijke opvolger Nehroe. ALS EEN Amerikaan in 1 gearresteerd moet dit bi aan de V.S.-consul in bekendgemaakt en moet se functionaris toi de aii toegelaten. Dit is de iil Amerikaans-Russische ovl gisteren in Moskou is ol DE ONTHOOFDE zeemJ haven van Kopenilagen il geheel hersteld op haar p, hoofd is opnieuw gegoten. Weersverwachting van geldig tot vanavond: Bewolkt met plaatse buien. Overwegend ma oostelijke wind. Koel. Vandaag: zon onder Maan onder 10 42 uur. Morgen: zon op 4.24 ui 1.49 uur. Uitgave: N.V. Uif DirecteurDrs. Wl Hoofdredacteur: Jl Redactieraad J. Ni C. J. v. Hootegem, Mes, mr. H. M. L. Vercauteren, L. J. Bureau Breda f fel. 22341 (5 lijnen)| Bureau voor de (Van onze correspondent) De aanwezigheid van Mgr. G. de Vet, de bisschop van Breda, bij de feestelijke herdenking van 12 jaar bedrijfsaposto laat in liet bisdom Breda, die zaterdag te Etten plaats vond, gaf aan dit toch al stijlvolle feest een aparte sfeer. Na de H. Mis die door honderden werd bijge woond en waarin pater P. Pisters s.m., de bedrijfsaalmoezenier in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone, de feestpredikatie hield die van grote dankbaarheid ge tuigde, werd de viering, die uiteindelijk een bezinning werd, voortgezet in de eenvoudig smaakvolle versierde vee markthallen. Tijdens deze bijeenkomst werd de heer H. Matser, door Mgr. de Vet, geridderd in de Orde van de H. Silvester. Van de nieuwe ridderschap maakte hoofdaalmoezenier M. Huybrechts gewag in zijn welkomstrede. Tezamen met de oud-directeur van de H.K.I. de heer Ch. Stulemeijer, die op het ogenblik buitenlands vertoefde, heeft de heer Matser aan „de wieg" van het be drijfsapostolaat gestaan en er tot op de dag van vandaag zijn grote zorg aan be steed. Met grote dankbaarheid de opdracht herdenkend die hij 12^; jaar geleden van zijn voorganger, mgr. Baeten kreeg om het bedrijfsapostolaat in het bisdom Breda te starten, heeft mgr. De Vet voor zijn gehoor enkele van de zeer vele ge dachten ontwikkeld over de christelijke arbeidsopvatting zoals die in het be- bedrijfsapostolaat moeten gerealiseerd worden. Dat er iets bereikt is schreef de bis schop voor het grootste gedeelte toe aan de vakverenigingen, de overheid, het overleg tussen vakverenigingen en on dernemers en het sociale bestel in ons land. Tegelijkertijd sprak mgr. de Vet er *ijn bezorgdheid over uit, dat de reli gieuze en theologische, alsmede de filo sofische bezinning op een christelijke arbeidsethiek, de brede lagen van onder nemers en werknemers amper beroert. De bisschop wees erop hoe vroeger woon- en arbeidsmilieu dicht bij elkaar lagen en elkaar beinvloedden. Thans zijn dit van elkaar vervreemde werelden geworden. De man in de in dustrie kan daar andere opvattingen hul digen dan in het gezin. Rechtvaardig heid b.v. heeft een verschillend be gripsinhoud gekregen. In de dagelijkse praktijk wordt arbeid te weinig gezien als een bijdrage tot het beter bewoon baar maken van deze aarde en als een dienst aan de mensen, zei mgr. de Vet. Datgene wat niet uit het initiatief van christenen is ontstaan kan desondanks naar zijn innerlijke aard christelijk zijn. Het streven om de wereld zo veel mo gelijk voor allen bewoonbaar te maken, om allen in staat te stellen tot een rede lijke mate van wereldgebruik, is zeker christelijk, zei de bisschop. Na een korte pauze ontwikkelde mr. H. Velu, directeur-secretaris van P. de Gruyter n.v. te 's-Hertogenbosch, in een soms geestige inleiding enkele ge dachten van de feestrede die de bis schop even tevoren had uitgesproken. De koers van het bedrijfsapostolaat is bij deze feestviering weer duidelijk voor ieder die er zijn krachten aangeeft en dit kan als de grote verdienste van dit feest gelden. De bedrijfsaalmoezeniers zijn er niet om ontevreden arbeiders de gelegenheid te geven „aan een boezem uit te huilen" zoals mr. Velu in zijn rede opmerkte. Het bedrijfsapostolaat is om de werkge vers en werknemers te leren dat zeker in de industrie eerbied voor de mens d esterkste motor is om het bedrijf voort durend op volle toeren te laten draaien, zoals alle betrokkenen dat graag willen. Dat deze dag voor de gespreksgroe pen een diepe betekenis heeft gehad bleek uit de dankwoorden namens de le den, van de heer Karremans (Terneu- zen). De heer H. Matser (derde van rechts) getooid met zjjn ridderorde. Naast hem ziet men burgemeester Oder- kerk van Etten-Leur. (Van onze verslaggever) Het was de bedoeling dat de raadsver gadering van St.-Jansteen, die vooraf ging aan een excursie naar de kanaal- werken, kort zou duren. Men had echter nog drie kwartier nodig om de agenda af te werken. Eén punt, een voorstel tot aankoop van grond van „De kinderen De Kerf", ten behoeve van de verwezen lijking van het exploitatieplan „West", werd aangehouden. Over dit punt is in een enige maanden geleden gehouden vergadering al geruime tyd van gedach ten gewisseld. Ook toen moest het voor stel worden aangehouden. Een voorstel, een motorcirkelmaaier aan te kopen werd aangenomen nadat men over de aankoop lang gewikt en gewogen had. De heren Van Acker, Stevens en Van den Berg informeerden of meer dan één offerte was aangevraagd. Toen dat niet het geval bleek te zijn „we heb ben met de leverende firma bijzonder prettige ervaringen", zei burgemeester mr. J. I. M. Reuser kreeg men van het college van b. en w. de belofte, dat bij volgende voorkomende gelegenheden zoveel mogelijk plaatselijke zakenlieden offertes zullen kunnen indienen. Een voor stel de slotwijziging in de begroting 1963 van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg goed te keuren kon geen genade vinden in de ogen van de heer Van Acker. „Ik heb destijds niet de verantwoording voor deze, begroting willen nemen", betoogde hij. Hij stemde ook nu tegen. De aankoop van een perceeltje grond aan de Molenstraat, aansluitend op het grotere stuk, waarvan de gemeente in een vorige vergadering het recht van erfpacht kocht ten behoeve van de stich ting van een nieuw hulppostkantoor, achtte de heer Van Acker voorbarig. „Men weet nog niet, of het stukje nodig zal zijn bij de bouw van het kantoor", argumenteerde hij. Burgemeester Reuser betoogde, dat de architect bij het ont werp voor het nieuwe kantoor er re kening mee zal moeten kunnen heuilen, gemeente deelneemt in de „Fraude-risico onderlinge van gemeenten", werden met hamerslagen afgedaan. Op de vergadering volgde de excursie naar de kanaalzone. Onder leiding van ir. A. J. Beenhakker van rijkswaterstr,at bezocht men de verschillende in uit voering zijnde werken, terwijl ook het spaarbekken van de waterleidingmaat schappij in de Braakman werd bezich tigd. dat men de beschikking he«ft over het bedoelde stukje grond. De heren Van Acker, Van den Berg en Vonk stemden tegen het voorstel. De andere punten, het voorstel ontruimings termijn van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen te verlengen met één jaar, dat tot het verlenen van een subsidie van f 100,. aan de r.-k. hogere landbouwschool te Roermond en dat tot verhoging van het bedrag, waarmee de BERGEN OP ZOOM 29 mei Sla 4-6, spinazie 8-22, prei 30-60, selderij 60-80, kervel 50-110, uien 20, bl.kool 12-76, sav. 6-10, spitskool 12-14, tomaten 160-210 peu len 250-350, bospeen 40-56, waspeen 60-74, komk. 22-32, radijs 7-11, postelijn 15-20, aardbeien 50-115 p.d., asperges aa ex 320 aal 320, a ex 296, al 290, a afw 165, b ex 257, bl 200, b afw 120, cl 140, dl 135, el 70, e2 50', stek 29, ondereind 20, c ex 170. MIDDELBURG, 29 mei Aardbeien D. Evern. I 97-110, II 73-102, III 72-80, Regina 106-112, 93-108, Cambridge Vi gour 99-108, 83, Talisman '11. Tomaten: A II 182-214, B I 197, B II 193-215. C I 173, C II 159-172, cc 1 138-148, CC II 147, Kriel 82, Asperges 163-361. Nieuwe aard appelen: Grote 148-153, Drielingen 139, Kriel 111-112, Komkommers groen: 75- 90 44-51. 60-75 35-51, 50-60 23-41, 40-50 15-28, 30-40 17-27, Krom per kg 17-33. .Groenten: Sla 4-9, Rabarber 4-9, Andij vie I 16-33, II 15-24, Spinazie I 37-48, II 26-53, Postelein I 36-45, II 40-44, Bospeen 65-93, Radijs 6,5-22, Sjalotten 54-59, Was peen 129, Bloemkool: 4 st. per kist 59- 74, 6 st. per kist. 30-61. 8 st. per kist 16- 38, 10 st. per kist 14-22, 12 st. per kist 12-17, Boskroten 33-61, Uien 11-19, Spits kool 13-33. Peulen 400, Prei 13-17. (Eigen buitenlandse dienst) „Ken jij", zo vroeg ons een vriend, „de overeenkomsten tussen Mau rice Chevalier en de Eiffeltoren?" „Dröle de question!", antwoord den wij, „wat een gekke vraag!" „Alle twee zijn zij grote, Franse vedetten. Zij zijn beiden vijfenzeventig jaar oud en alle twee doen zij de wereld dromen van parijs!" De oude vedette van het Champ-de- Mars heeft heel wat merkwaardige en dramatische gebeurtenissen meegemaakt. De nog stevige, metalen reus heeft twee oorlogen be leefd en drie internationale exposities- Vanaf driehonderd meter hoog keek zijn ijzeren gezicht over het Parijs van de „Belle Epoque", van de Charleston en naar de vermaledijde uniformen der Duitse bezetters. Ongestoord gaat nu zijn blik over het Parijs van de vooruitgang. De officiële geboortedatum van de „Tour Eiffel", 31 maart 1889 was een koude dag. Nadat de klok ken van de hoofdstad al lang het angelus geluid hadden, stond een grote groep vooraanstaande personen zich warm te trappelen aan de voet van de toren.. Rondom was men druk bezig met het bouwen van de pavil joenen van de Internationale Expositie, welk de 6e juni geopend zo worden. Niemand scheen echter aandacht te schenken aan de half afgewerkte expo sitiegebouwen. Op deze 31e maart 1889 had men slechts interesse voor de crea tie van monsieur Eiffel, zijn „Tour het hoogste monument ter wereld, dubbel zo hoog als de obelisk van Washington. Gedruende vijftig jaar zou de Eiffeltoren het hoogste monument ter wereld blijven. Opeens sprong iedereen in de hou ding: de Republikeinse Garde had de ,Marseilla -e" ingezet. Toen het volks- ied ten einde was, sprong een vief, klein, baardig mannetje naar de trap van de toren: monsieur Eiffel. Ieder- oei voelde het; dit was oen historisch moment. Achter de vader van de toren begonnen de leden van de Parijse gemeenteraad en een vijftigtal genodig den aar de eerste klim naar de top van het oneindig hoge gevaarte. Zich we] bewust van net plechtige van het gebeuren betrad iedereen ingetogen de ijzeren trap. Menig gezicht was echter niet in staat een zeker gevoel van a> "si te verbergen De Franse minister van buitenlandst zaken, Couve de Murville,heeft in Madrid een frontale aanval gedaan op de N.A.V.O., die hij „ouderwets" noem de. Hij heeft een officieel bezoek van vier dagen aan Spanje gebracht. „Frankrijkvindt dat de N.A.V.O. ouder, wets is omdat zij niet genoeg ruimte biedt voor ontwikkeling van de nationale verantwoordelijkheid van elke staat", zo verklaarde hij. Over Spanje zei Couve dat Frankrijk Spanje's rol in de defensie van West- Europa „belangrijk" achtte. In een Frans-Spaans communiqué wordt o m. gezegd dat Frankrijk „zich bewust is van de groeiende betekenis van de taak die Spanje bij de verdedi ging van Europa te vervullen heeft". De Franse minister heeft in een onder houd met generaal Franco een gedetail leerde uiteenzetting gegeven van de ideeën van president De Gaulle over de militaire verdediging van Europa. Men was niet klaar gekomen met het installeren van de lift. leder een hield stevig met de ene hand de trap- leuning vast en met de andere zijn klakhoed, terwijl de wind oneerbiedig speelde met de lange jasslippen. Een afgevaardigde, die bijzonder aan hoog tevrees leed, bond zijn zakdoek voor de ogen en besteeg de trap aan de hand van een vriend. Op de eerste verdieping werd even tialt gehouden om het verbaasde gezel schap Parijs van uit de hoogte te la- t n bewonderen. Eiffel profiteerde van leze pauze om de hoge herer te ver ellen hoeveel kilo's ijzer, bouten en chroeven hij voor zijn toren nodig had »chad. Daarna zetten de kwieksten en Aoutmoedigsten de klim voort. De anderen bleven zitten wachten op de oanken van het eerste balkon. Slechts twintig genodigden bestegen ie 1710 treden tellende trap en haal- ien de top. Op de bovenste verdieping hees Gustave Eiffel de Franse drie kleur, een vlag van 7,5 bij 4,5 meter, welke daarna, elke week door een nieuwe moest worden vervangen. Met al de adem, waarover de twin- tig, na de vermoeiende klim nog be schikten, werd hoog boven Parijs, de ..Marseillaise" gezongen, waaraan de president van de Parijse gemeente raad een spontaan „Glorie aan man sier Eiffel en aan zijn medewerkers! Leve Frankrijk!" koppelde. Het enthou siasme van de hoge heren was echter niet in staat hen ongevoelig te maken voor de grote, heersende koude. Toen dan ook iemand voorstelde orr de plechtigheid op de begane grond voort te zetten, was iedereen het hiermee da delijk eens. Beneden stonden verscheidene dele. gaties opgesteld met boeketten bloerrten voor Gustave Eiffel, wiens naam die d^.g opgenomen werd in de geschiedenis. Gustave Eiffel stamde uit een Rijn landse emigrantenfamilie. Een zekere Johann Boenickhausen emigreerde als jonge man van Keulen naar Parijs, waar hij een vrouw vond en een betrekking aL boswachter van de domeinen van Lode wijk XIV. Het beviel hem zo goed in Frankrijk, dat hij de Franse nationaliteit aannam Zijn naam, moei lijk uit te spreken voor de Fransen, veranderde hij iin die van Eiffel. De zonen van Johan Eiffel verwier ven in Frankrijk en in het buitenland grote bekendheid als tapijthandelaren. De vader van Gustave Eiffel, die niets voor de handel voelde, ging op zestien jarige leeftijd het leger in, bij de hu zaren. Toen hij in 1815 de rang van adjudant had bereikt, vond hij de tijd gekomen om een gezin te stichten Hij trouwde met Cathértine-Mélanie Mo- neuse. Uit het huwelijk werden twee dochters en een zoon, Gustave, gebo ren. Gustave was achtereenvolgens stu dent van het lyceum te Dijon en het college Sainte-Barbe te Parijs. Later studeerde hij aan de Polytechnische School, waar hij het, als slecht geno teerde leerling, niet lang uithield. Zijn ingenieursdiploma behaalde hij in 1855 aan de Ecole Centrale te Parijs. Zijn familie wilde hem plaatsen bij een zijner ooms, een azijnfabrikant. Hij verkoos sam<~ te werken met een zekere monsieur Neveu om onder zijn eigen verantwoordelijkheid te beginnen aan de bouw van een brug te Bor deaux, een werk, waardoor Eiffel natio naal bekend werd. Later stichtte hij de „Constructie-ateliers van Levallois- Perret". Van overal werd hij aange zocht voor allerhande, voorname bouw werken. Zijn naam werd wereldberoemd Hij bouwde fabrieken, bruggen, kerken, sluizen, viaducten, enz., in Europa, Amerika en Azië. Met het viaduct van Garabit, over de rivier de Truyère in het departement Cantal, verwierf hij de titel „grootste metalen ingenieur" van zijn tijd. In achttien jaar tijds voltooide hij eenendertig spoorwegviaducten en zeven tien grote bruggen. Van 1867 tot 1890 verwerkte hij tachtig miljoen kilo ijzer. Voor het steungeraamte van het Vrij heidsbeeld in de haven van New York, dat bijzonder sterk moest zijn om de stormen van de Hudson te kunnen trotseren, deden de Amerikanen een beroep op Gustave Eiffel. Op een dag in juni 1884, toen Eiffel vergaderde met twee zijner ingenieurs. Koechlin en Sauvestre, zeiden dezen tegen hun baas: „U moest te Parijs een hoge, ijzeren toren bouwen op hetzelfde soort pijlers als die van uw viaducten." Eiffel vond het een pracht idee, maar hij wist niet hoe het te verwezenlijken. In 1885 schreef het ministerie van koophandel een concours uit voor de bouw van een driehonderd meter hoge toren, welke men plaatsen wilde als decoratie voor de Internationale Expo sitie van 1889. Tientallen plannen kwa men binnen. Een ingenieur zond een plan in van een sproeier van driehonderd meter hoog, „waarmee stromen water over Parijs gegoten konden worden in ge val van langdurende droogte". Een andere ingenieur wilde op het Champ- de-Mars een gigantische guillotine bou wen, „cm te herinneren aan de revo lutie". Een derde plan betrof een drie honderd meter hoge „zontoren", met in de top eeri grote, met spiegels om geven lamp, „welke de Parijzenaren in staat stelde 's nachts hun krant op straat te lezen". Dit laatste plan vond in het begin nogal veel bijval. Het werd ernstig bestudeerd. Na veel wikken en wegen vond men het door Eiffel inge zonden plan toch het redelijkste. Maar wat een moeilijkheden zouden er over wonnen moeten worden om het te rea liseren! Het plan-Eiffel werd vooral bestre den door de voorstanders van de ,,zon- toren", maar de minister van industrie, Lochroy, slaagde erin de regering er van te overtuigen, dat het plan van Gustave Eiffel voor verwezenlijking in aanmerking kon en moest komen. Toen men het hierover eens was, moest uit gemaakt worden, waar de toren ge bouwd zou worden. Sommigen waren voor de Mont-Valérie, anderen voor de heuvel van Chaillot. Uiteindelijk viel de keus op het Champ-de-Mars. omdat daar het expositieterrein lag. ..Maar toen kwamen de Champ-de- Mars-bewoners in actie! Zij protesteer den: „En als die toren het eens be geeft en op onze huizen valt!". Hun protesten werden opzij geschoven met de verzekering, dat de toren stevig op z'n poten zou komen te staan en dat hij nooit het geringste gevaar zou op leveren, iets, waarvan niemand, behalve Eiffel, 'helemaal zeker was. Ten laatste kwam de financierings kwestie aan de orde. Eiffel had bere kend, dat zijn toren zes a zeven mil joen francs zou kosten. De staat gaf hem anderhalf miljoen. Gelukkig koch ten slimme, aartsrijke Egyptenaren aan delen van de „Eiffeltorensociëteit" zo dat de 26e januari 1887 met de bouw begonnen kon worden. Het leggen van de fundamenten nam vijf maanden in beslag, vijf maanden gedurende welke tegenstanders alles op alles zetten om de stopzetting van de bouw te verkrij gen. Vijftig schilders, beeldhouwers, architecten, letterkundigen en kunst liefhebbers schreven het ministerie van Industrie een brief, waarin zij de bouw van de toren veroordeelden. Onder hen bevonden zich mannen als Charles Gou nod, Francois Coppée, Alexandre Du mas, Sully Prudhomme, Maupassant en Huysmans. Zij protesteerden „in naam van de miskende, Franse goede smaak, in naam van de bedreigde Franse Kunst, tegen het oprichten, in het hart van de hoofdstad, van de monsterachtige, onnuttige toren van Eiffel. „Deze toren welke in Amerika geen kans zou heb ben, is een oneer voor Parijs. Iedereen weet dit, iedereen zegt het". Ondanks de vele protesten ging de bouw van de toren verder. Eiffel ge bruikte om de zeveneneenhalf mil joen kilo ijzer te verwerken, betrekke lijk weinig arbeiders: tweehonderd vijf tig. Alle onderdelen arriveerden te Pa rijs, pasklaar gemaakt in de Eiffel- ateliers van Levallois-Perret. Als in dustrieel montagewerk is de Eiffel toren een waar meesterstuk. Op 14 juli 1888 bood Eiffel de arbei der.® een diner aan op de tweede ver dieping. De grootste moeilijkheden wa ren overwonnen. Na deze feestdag ging het werk vlugger vooruit. Opmerkelijk was, dat er geen enkele arbeider ver ongelukte tydens de werkzaamheden. Wel vond een jonge man, na de arbeids uren, de dood: om zijn meisje te ver bluffen, haalde hij een serie gevaar lijke toeren uit op een balustrade van de toren. In maart 1889 werd de laatste hand gelegd aan de Eiffeltoren. Hij had 7 miljoen 799.401 francs en 31 centi mes gekost. Het bericht van zijn vol tooiing ging als een lopend vuurtje door Parijs en daarna door het gehele land. „Eiffel a fini sa tour., et elle reste debout!- Eiffel is klaar met zijn toren... en hij blijft overeind!!" De Parijzenaars spendeerden hun zondags wandeling aan een bezoek aan de Eiffeltoren. Iedereen was opeens Gusta ve Eiffel dankbaar voor het technische wonder, waarmee hij zijn stad verrijkt had Iedereen, behalve natuurlijk de ondertekenaars van de protestbrief aan de regering! Tot op de dag van vandaag kan de Eiffeltoren zich verheugen in een onver minderde belangstelling. Sinds 1889 werd hij door meer dan veertig miljoen per sonen beklommen. De eerste zes maan den van zijn bestaan ontving het enorme ijzeren geraamte 1.968,287 be zoekers, Op sommige dagen waren de bezoekers zo talrijk, dat een bestijging van de metalen reus gevaar opleverde, vanwege het gedrang der menigten. Daarom besloot men om de liften zo gauw mogelijk te doen functioneren, hetgeen 15 mei 1889 voor het eerst geschiedde. Weldra was de „Tour Eiffel" bekend over de gehele wereld. De meeste bui tenlanders, die een bezoek aan Parijs brachten, bezochten de Eiffeltoren. Zo is het nu nog. Velen nemen een minia tuurtoren mee naar huis. terherinnering. Ieder jaar worden nog 60.000 Eiff el- torens verkocht. Meer dan driehonderd mensen kozen de Eiffeltoren om vanuit dit tranendal de sprong te maken naar het dodenrijk. De eerste man, die gebruik maakte van de Eiffeltoren om zelfmoord te plegen, sprong echter niet van de toren: de 21e augustus 1891 hing hij zich op aan een ijzeren balk, op twintig meter hoogte. Het is steeds opgevallen, dat de Eiffeltoren zijn zelfmoordperioden heeft. Als de pers een, vanaf de Eiffel toren gepleegde, zelfmoord meldt vol gen steeds weldra een paar andere zelfmoorden! In 1909 wilde men de Eiffeltoren af breken. Generaal Ferrié wist de rege ring ervan te overtuigen, dat de toren in de toekomst heel zeker de weten schap zou dienen, o.a. de radio. Gedurende de eerste wereldoorlog deed de Eiffeltoren dienst als centrale antenne. De Franse legerleiding kwam achter veel voorname, Duitse militaire geheimen, dank zij de Parijse antenne. Ook werden vanaf de Eiffeltoren bood schappen, richtlijnen en orders overge bracht aan de geallieerde legers. De Eiffeltoren verkreeg de titel van geheime agent nr. een, die aanzienlijk bijgedra gen had tot de overwinning van 1918. Na de oorlog werd het radiozend station geperfectioneerd. Vanaf 1921 hadden geregeld muziek- en zanguit zendingen plaats vanaf de Eiffeltoren. In 1923 konden de draadloze radio- bezitters luisteren naar het eerste „journal parlé", de eerste nieuwsbe richten. In 1925 experimenteerde Edou- ard Belllin vanaf de toren met zijn eerste televisieuitzendingen. In 1936 werd de eerste, voor toen geperfectio neerde, televisiëantenne op de to ren geplaatst. Sinds de laatste wereldoorlog heelt de Eiffeltoren slechts weinig, bijzondere gebeurtenissen meegemaakt. Dadelijk na de oorlog moesten de trappen gere pareerd worden. Zij hadden danig gele den van de Duitse laarzen, gedurende de bezetting en ook een jaar lang van de Amerikanen. De Amerikanen had den in de toren een grote ..night-club" geinstalleerd. Op een dag verkocht een handige op lichter de toren voor vijftig miljoen francs aan een Nederlandse oud-ijzer handel. Op het laatste moment ver hinderde men de verkoop. De Eiffeltoren is nu een stuk Parijs, zoals de Are de Trimphe, de Notre Dame en Montmartre. Hij is een dank baar object voor (jichters en schilders. Na vijfenzeventig jaar staat de toren nog even vast op zijn ijzeren benen als op de dag van zijn inauguratie. Er is geen sprake meer van om hem af te breken. Als televisieantenne zou hij momenteel niet gemakkelijk door een ander bouwsel vervangen kunnen wor den.

de Stem | 1964 | | pagina 10