..Nieuwe loonexplosie moet voorkomen worden5 Busje vermorzeld zes man gedood B8HSB hamol weer Chinezen eisen Laos-overleg i Twee Poolse coureurs verkozen de vrijheid bij PHILIPS vandaag'. OPLOSSING NADERBIJ fl. 995.- MEISJES! Werkgevers Niet opportuum voor u Frans-Spaans gesprek in goede sfeer palisander slaapkamer u 79.- is 36.75 PRIMEUR DAGBLAD VOOR ZEELAND PASSEREN IN DE MIST Vrij warm Kolonel laakt „streng arrest" Geen vraag naar dertig mille op vuilnisbelt Zweedse regering ongehavend door Wennerströmdebat AI bert stad weer in handen van regeringstroepen Belasting en Jodenmoordenaar op vrije voeten Kroestjev tol V.S. „SPIONNEER (NET ALS WIJ) PER MNEKENSTRAAT 64 en 83 BREDA s ÏG... Terlenka zorgt voor liaakt er het perfecte li vrij in te voren. Of he zon."Comfort Style" Somfort Style.'Zonnig 148.- |iw/grijs of beige/bruin. mkreukbaaren kijk Makkelijk voor en en niet te strijken, is er vol van. .jq qq NM 104» JAARGANG No. 24599 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur i Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 fijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 30 MEI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. zzj41 to ii|nen;. rostgiro i i 141 i i Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus; TERNEUZEN: IJsbaansh^t^24^telefoon^260^—^OOSTBURG^Nieuwstraat^4^^^te^^^^^^ VAKBEWEGING ACTIEF INZAKE PRIJZEN Slecht uitzicht op de weg wegens mist heeft gisteren enkele ver schrikkelijke verkeersongelukken veroorzaakt. Bij Weert werd een busje ver pletterd tussen twee vrachtauto's. Alle zes de inzittenden, inwoners uit Budel op weg naar hun werk, werden op slag gedood. Bij Maasdam botste een busje op een stilstaande vrachtauto. De vijf inzittenden van het busje werden allen ernstig gewond. Het ongeluk bij Weert gebeurde toen de bestuurder van het busje, de 32-jarige heer W. van Moorsel ondanks het slechte uitzicht twee voor hem rijdende brou werijwagens wilde passeren. Toen hij ter hoogte van de voorste vrachtauto was aangeland doemde uit de mist plotseling een tegenliggende vrachtauto op. Het busje werd tussen de vrachtwa gens volkomen verpletterd. De chauffeur van de achterste brouwerijwagen ver klaarde later dat het busje eerst omhoog werd geperst en daarna op het wegdek smakte. Geen der inzittenden bleek nog in leven te zijn. De slachtofers waren onherkenbaar verminkt. Later werden zij geïdentificeerd. Het waren behalve de chauffeur, die ongehuwd was, de 22-ja- rige J. van der Sande, ongehuwd; de 28- jarige A. Staals, gehuwd en vader van drie kinderen; de broers A. en P. Huy- bens, resp. 22 en 24 jaar, beiden onge huwd en de gehuwde 63-jarige H. Ste vens, allen uit Budel. De officier van justitie van Roermond en de burgemeester van Weert kwamen zich ter plaatse op de hoogte stellen van het ongeluk. De bestuurders van de vrachtauto's bleven ongedeerd en de wagens bleven op de weg. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zeven. Rond dezelfde tijd botste op de provin ciale weg tussen Maasdam en Blaakse- dijk een zelfde soort busje tegen een rechts van de weg geparkeerd staande vrachtauto. Wegens de dikke mist had de chauffeur van het busje, de 38-jarige P. v. d. Voorde uit Puttershoek, de vracht wagen te laat opgemerkt. De ravage was verschrikkelijk. De chauffeur moest met een snijbrander be vrijd worden. De andere zwaar gewon den zijn de 65-jarige J. Verkerk, de 50- jarige Van Ballegooyen, de 38-jarige G. van Dam en de 33-jarige T. de Wit uit 's-Gravendeel. De vrachtwagenchauffer was gestopt om dat hij in de sloot een personenauto had ontdekt. Om half acht reed te Koedijk een auto busje, bestuurd door de aannemer van straatwerken, J. S. uit Schagen. met wie nog zes personeelsleden in het busje za ten, in het Noordhollands kanaal. De inzittenden konden de deuren van het snel zinkende busje op tijd openen. De mannen wisten zwemmend de kant te bereiken. 5? PANAMA heeft zich een nieuwe presi dent gekozen. Gisteren werd Marco Au- relio Robles officieel tot president ver klaard na de verkiezingsrel, die Robles mededinger Arias had ontketend. EEN TIENJARIGE jongen in Amster dam kwam met de fiets te vallen over een half op de weg liggend rijwiel. Een achteropkomende vrachtauto overreed de jongen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. OP DE KRUISER Hr. Ms, De Ruyter is een geval van besmettelijke tbc ge constateerd. Er is vooralsnog geen reden tot ongerustheid, heeft de Marinevoor lichtingsdienst meegedeeld. De beman ning wordt in Den Helder onderzocht. OVER HAGENAARS gaan veel verha len. Het nieuwste: de politie hield vier mannen en een vrouw aan met een bak fiets vol uit stedelijke plantsoenen ge stolen bloemen. Die hadden ze nodig voor een feestje verklaarden ze. UIT EEN FLAT in Den Haag is een bedrag van zesduizend gulden gestolen. Het geld zat in twee geldkistjes, die op geborgen waren in een kast De inbre ker maakte gebruik van een valse sleu tel. WALTER ULBRICHT isnaar hij zei ,,met grote verwachtingen" naar Mos kou vertrokken om belangrijke gesprek ken te voeren met Kroestjev. (Advertenties) Breda heeft ook goed werk voor U Inl.: ma t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 474.50. bescherm uw huid met hamol ultra Overwegend zonnig en warm weer, behoudens een enkele zeer lokale bui. Meest zwakke wind. Vandaag zon onder 20.48, maan op Morgen zon op 4.26, maan op 00,24, zon onder 20.49, maan onder 08.25. Maandag zon op 4.26, maan onder 09,31. Kolonel W. Bakker, zenuwarts btf de Koninklijke Landmacht, heeft een be toog, dat hij in Utrecht in de jaarver gadering van de nationale christelijke onderofficierenvereniging heeft gehou den, laten uitmonden in de stelling dat het In militaire dienst opleggen van vrijheidsstraffen voor krijgstuchtelijke vergrijpen als een achterhaalde zaak moet worden beschouwd. Hij zei zich ervan bewust te zijn dat krijgstuchtelijk vergrijp, te kunnen vergelijken met het geruime tijd op sluiten van een kind in een kolenkel der voor een huishoudelijke misdra ging. ,,Ik dacht dat we boven het sta dium van dat soort opvoeding moes ten zijn uitgegroeid", aldus kolonel Bakker. Hij zie eich er van bewust te zijn dat tegen zijn stelling bezwaren van tech nische en juridische aard zijn aan te voeren. Die bezwaren zijn echter zo zei hij minder belangrijk dan het risico dat men loopt. Het risico, be staande uit de kans dat er een verre gaande onevenredigheid zal bestaan tussen het krijgstuchtelijk vergrijp en de opgelegde straf, omdat men niet voldoende bij machte is om de zwaar te te schatten waarmee de straf aan komt. Kolonel Bakker stelde dat er een veel betere methode is om èn het straf- element te laten gelden èn het opvoed kundig element. Deze namelijk, om de man in de gelegenheid te stellen zich door eigen prestatie een nieuwe waar- dering te veroveren, niet in eenzaam heid, maar in de collectiviteit. (Van onze correspondent) Iemand heeft ruim dertigduizend gulden in bankbiljetten verloren en dat niet eens gemerkt. Dit althans moet de voorlopige conclusie zijn van het „vuilniswonder" te Wyster in de provincie Drente. Verbijsterde arbeiders van de vuil- en afvoermaatschappij VAM vonden op een van de sorteerbanden het pak papiergeld tussen huisvuil van alle soorten. Het is moeilijk te zeggen waar het geld vandaan komt maar men vermoedt dat het afkomstig is van een vuilnistransport uit Den Haag Daar heeft echter niemand bij de po litie aangifte van de vermissing van dertigduizend gulden gedaan. In de Zweedse kamer van afgevaar digden is vrijdag met 116 tegen 105 stem men bij 5 onthoudingen een motie van afkeuring verworpen tegen de Zweedse oud-minister van buitenlandse zaken Oesten Unden. wegens zijn houding in de zaak Wennerstroem. De Zweedse senaat, die in strijd met het parlementaire gebruik zich eveneens over deze zaak moest uitspreken, heeft donderdagavond oud-minister Unden eveneens van verantwoordelijkheid vrij gepleit. Wat de Zweedse minister van defensie, Sven Andersson. aangaat, op wie even eens scherpe kritiek is geoefend in ver band met de zaak-Wennerstroem, diens verantwoordelijkheid is in het parlement niet aan de orde gesteld. De parlementaire weerslag van de zaak-Wennerstroem heeft, naar gebleken is, voor de Zweedse regering dus geen ongunstige gevolgen gehad. Wat Wennerstroef zelf betreft, hij wacht in de gevangenis het vonnis af van de rechtbank in Stockholm, dat 12 juni wordt geveld. (Van onze Haagse redactie) De werknemersbonden gaan een gesprek aanvragen met de regering over de veront rustende prijsontwikkeling. Zij wil daarmede hun leden duidelijk maken dat zij voor hen op de bres staan. De werkgeversbonden vinden op dit moment een gesprek met de regering nog niet opportuun. Zij wille nde verdere prijsontwikke ling afwachten en op hun beurt hun leden, die zich toch al heel slecht met de prijsmaatregelen van minister Andriessen kunnen verenigen, niet tegen zich in het harnas jagen. Dit verschil in zienswijze is gisteren aan de dag getreden bij het overleg in de Stichting van de Arbeid over de stij ging van de kosten van levensonderhoud. „De belangen van werkgevers en werkne mers lopen parallel. We moeten zien te voorkomen dat we in 1965 opnieuw ko men te staan voor een loonoperatie ge lijk aan die van dit jaar. Daar kan in het belang van de werknemers èn van het bedrijfsleven geen sprake van zijn", al dus zei na afloop van de bespreking ir. Bosma namens de werkgeversbonden, een mening die door de heer Roemers, na mens de wernemersbonden, werd onder schreven. „Wij hebben er allemaal belang bij dat de loonsverhoging voor dat deel dat cor respondeert aan de verwachte produkti- viteitsstijging (4 procent) reëel blijft, doch er is voor ons weinig aanleiding voor een gesprek met de regering", aldus ir. Bos ma, die er aan herinerde dat het grootste deel van de prijsstijgingen is veroorzaakt door seizoensinvloeden en slechts voor 3 procent het gevolg is van doorboeken de loonsverhogingen. Minister Andriessen (Economische Za ken) heeft zelf in de Tweede Kamer ver klaard daet het bedrijfsleven zich goed aan de prijsgedragsregels houdt. Waar om zouden we dan met de regering gaan praten?, aldus de heer Bosma. De werknemersbonden willen de rege ring tijdig waarschuwen, aldus motiveer de de heer Roemers het standpunt dat door NKV, NVV en CNV is ingenon%en. Tijdig voor 1965 moeten prijsdalingen zijn bereikt. Onder meer wil de vak beweging spreken met de regering over de vleesprijzen en vragen de import van goedkoper vlees te bevorderen. Volgens de werknemersbonden werkt het produktschap voor vee en vlees on voldoende mee bij de uitbreiding van de invoer. De vakbeweging had liever teza. men met de werkgevers met de regering gesproken, doch nu dit niet mogelijk is gebleken, aldus de heer Roemers, gaan we alleen. De vakbeweging zal in het gesprek met de regering ook aandringen op een snelle verhoging van de AOW. AWW, invalid! teitsrente en kinderbijslag. De vakbeweging wil ook de toezegging van een voorschot aan trekkers van AOW. AWW, invaliditeitsrente. De werk geversbonden staan op het standpunt dat aanpassing van genoemde uitkeringen aan het loonindexcijfer toch reeds per 1 juli zal plaats hebben en dat het daar om geen zin heeft om voor ten hoogste twee weken een voorschot van enkele guldens te gaan vragen. De troepen van de centrale Kongolese regering hebben in Albertstad, de hoofd stad van Noord-Katanga, het gezag weer in handen. Dit werd vrijdag in Elisabethstad be kendgemaakt door de bevelhebber van de Kongolese troepen in Katanga. Vol gens hem was de stad twee dagen tevo ren niet bezet door aanhangers van de linkse opstandeling Pierre Moelele, maar ..alleen maar door jongeren". De besprekingen, die de Franse minis ter van buitenlandse zaken Couve de Murville in Madrid voert met zijn Spaan se ambtgenoot Fernando Castiella ver lopen, naar door het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag werd medegedeeld, tot dusver in een sfeer van grote hartelijkheid en positieW vriendschap. Na een beschouwing van de internatio nale politieke situatie, kwamen de be trekkingen tussen Frankrijk en Spanje ter sprake en daarmede verband houdende onderwerpen. Terwijl de conferentie op het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken aan de gang waren, ontplofte buiten het gebouw een lichte bom. terwijl dicht erbij nog twee niet ontplofte bommen werden ge vonden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op de foto: Couve op bezoek bij Franco. V.l.n.r. de Spaanse collega van Couve de Murville, Castiella, ge neraal Franco, de Franse minister en de Franse ambassadeur in Spanje. (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet is gisteren tijdens een ze ven uur durende vergadering nog niet ge reed kunnen komen met het vraagstuk van de AOW-verhoging en de belasting verlaging. Dit is ten dele veroorzaakt door de omstandigheid dat het kabinet uitvoerig stil heeft gestaan bij de hui dige financiële situatie als zodanig. Maan dag vergadert het kabinet weer over AOW en belastingzaken en men hoopt dan tot beslissingen te komen. Inmiddels staat vast dat van spannin gen binnen het kabinet over de AOW en belastingverlagingproblematiek geen spra ke meer is. Op een verlaging van de belastingen per 1 januari a.s. mag men niét rekenen. Zoals wij reeds berichtten wil het kabi net de belastingverlaging in twee etappes doorvoeren. De eerste verlaging zou in de loop van 1965 moeten ingaan. Een precieze datum schijnt echter nog niet vast te staan. Zoals bekend gaat het bij de belastingverlaging om een afzwak king van de progressie voor de midden groepen en om een optrekking van de belastingvrije voet. Het zou daarbij gaan om een bedrag uit de schatkist van rond f 300 miljoen. Als de zaken maandag rond komen en daar ziet het zeker naar uit zal de Sociaal Economische Raad op korte ter mmijn een gerichte adviesaanvrage van de regering worden voorgelegd over het in 1965 te voeren sociaal-economisch be leid. Communistisch China heeft vrij dag bij monde van het „Volksdag blad van Peking", de omiddellijke bijeenroeping van een internatio nale conferentie betreffende Laos geëist. Het dagblad schrijft dat „de vrede in zuidoost-Azië ernstig wordt bedreigd" en noemt de Amerikaanse voorwaarden voor een dergelijke conferentie „belachelijk en dwaas". „De waarheid is", zo schijft het Pekings dagblad, „dat de V.S. geen internationale conferentie willen, maar de Geneefse overeenkomst over boord willen gooien en de Verenigde Naties met alle macht bij de krisis in Laos en Indo-China wil- 1 enbetrekken". In een hoofdartikel betoogt het blad dat China een „eerlijk en redelijk" voor stel heeft gedaan om in juni een 14-lan- den conferentie te houden in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh. „De kwestie van Laos staat niet alleen, het is slechts een onderdeel van de Ame rikaanse agressieplannen tegen geheel Indo-China". Voigens het blad kan China niet ak koord gaan met welke vorm van overleg ook waar de 14 bertokken landen niét allen aan deel 2ullen nemen. Van de veertien landen, die in 1962 de in Genève tot stand gekomen over eenkomst over de neutralisering vsti Laos hadden ondertekend en nu door Engelend zijn uitgenodigd voor een conferentie op ambassadeursniveau te Vientiane ter be spreking van de huidige toestand in Laos hebben tot dusver volgens diplomatieke kringen de Verenigde Staten. Frankrijk,, Thailand en Zuid-Vietnam deze uitnodi. ging aanvaard. Cambodja daarentegen heeft haar van de hand gewezen. Engeland en Amerika zijn het gisteren eens geworden hun pogingen voort te zetten om zo spoedig mogelijk een 14- landen conferentie over Laos te houden in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane. In dien mogelijk nog volgende week. De Britse regering heeft zich tevens geschaard achter de voorwaarden die Amerika heeft gesteld om een volledige 14-landen conferentie over Laos te hou den. Amerika eist dat een dergelijke con ferentie kan plaats vinden indien de Pathet Lao zich achter de linies die het op 16 mei innam, zal terugtrekken en onmiddellijk het vuren zal staken. De Amerikaanse-Britse overeenstem ming is bereikt nadat minister Butler en de Amerikaanse onder-minister William Bundy in Londen met elkaar overleg hebben gepleegd. De mededeling over de overeenstem ming valt samen met berichten als zou den de Amerikanen ernstig overwegen over te gaan tot een militair ingrijpen om de opmars van de Pathet Lao te stuiten. Amerikaanse troepen zouden on der meer vanuit Thailand naar de grens rivier de Mekong oprukken. Wat de militaire situatie betreft zou volgens militaire kringen generaal Kong Lae, de bevelhebber der neutralistische troepen, nog steeds stand houden in zijn comandopost in de heuvels ten westen van de Vlakte der Kruiken, die in han den der Pathet Lao is. Hij zou nog over 23 tanks van Russische makelij beschik ken. Op verschillende punten zouden de neutralisten de troepen van de Pathet Lao hebben teruggeslagen. I ecu ur menu De Oosterscheidebrug sta«at van daag in het centrum van de be langstelling. VVe wijden er dan ook een extra-pagina aan. Pag. 15. In het Cultureel Centrum te Breda exposeren drie Belgische schilders hun werk. In Zundert zijn tekenin gen van Van Gogh tentoongesteld. Beschouwingen daarover op pag. 13 In de serie Mijn grote tijd komt vandaag Jef van de Vijver aan het woord. Sportliefhebbers zullen met genoegen van zijn herinneringen kennisnemen. Pag. 19. En voorts weer veel Papier voor uw Pen, duivennieuws van Den Bruinen en een aantal andere ver slagen en beschouwingen, die het lezen waard zijn. De niet weggelopen Poolse renners zitten ietw&f; nerveus in de vertrekhal ioT te wa op SchiphoT vachten en bespreken het gedrag van hun sportbroeders die kennelijk liever in het westen blij ven. De 53-jarige Gerhard Schneider, die kapitein bij de SS is geweest en tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op 320 Russische joden in 1941 in de Oekraïne, is vrijdag als vrij man uit het gerechtsgebouw in West-Berlijn vertrok ken. Van 1959 af had Schneider in voor arrest gezeten. Die periode werd van de straftijd afgetrokken en het zesde jaar werd hem geschonken. Twee Poolse wielrenners, die deel hebben genomen aan Olyni- pia's Tour door Nederland, zfjn in ons land ondergedoken. Zij ontbraken gisteren op het appèl toen de andere vier renners van de Poolse wielerploeg, waarvan ook zij deel hebben uitgemaakt, met het lijntoestel van de LOT van Schiphol terugkeerden naar Warschau. De namen van de bei de sinds gisteren spoorloos ver dwenen renners zjjn Roman Chtiej en Wlademar Slowinski. Naar verluidt bevindt de broer van Wlademar zich op het ogen- blik ook buiten Polen. Hij rijdt nl. mee in de Ronde van Oosten rijk. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken was gisteravond nog geen aan. vraag om asielverlening ontvangen van de zijde der „ondergedoken" Poolse wielrenners. Het was op het ministerie ook niet bekend, waar zij zich bevin den. Men vermoedde dat de wielrenners zich nog steeds schuilhouden. Naar verluidt zou de moeder van Ro man Chtiej al in Frankrijk wonen. Dit zou voor haar zoon mede de reden zijn. dat hij niet naar Polen wilde terugke ren. Ietwat triest en angstig zat de rest van de ploeg gistermiddag op Schiphol het vertrek af te wachten. Het waren vier renners, een mecanicien, een soig- neur en ploegleider Tadeusz Piorkowski. De laatste hulde zich in stilzwijgen toen journalisten hem vroegen waar zijn twee renners waren gebleven. „Mis schien komen ze nog", zei hij ontwij kend, „het duurt nog een half uur voor het vliegtuig vertrekt". Maar de beide renners kwamen niet. Zonder hen stapte de ploegleider met de overige leden van zijn gezelschap in en reisde terug naar Warschau. De ploeg had gelogeerd in het Amster dams tehuis voor arbeiders, de ATVA. Daaruit bleken gisteren de twee ren ners spoorloos te zijn verdwenen. Gister middag na het vertrek wisten konink lijke marechaussee en vreemdelingen politie nog van niets. Op Schiphol was de secretaris van de Poolse ambassade, de heer W. Rolski. bij het vertrek aanwezig. Ook hij hulde zich in stilzwijgen. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie is van mening, dat het niet op haar weg ligt zich met de zaak te be moeien. Bij de ATVA in Amsterdam, waar de ploeg heeft gelogeerd, wist de leiding nauwelijks dat de twee Polen waren verdwenen. „Wij controleren toch niet of onze gasten aanwezig zijn", zei een zegsman. ..Wel zijn er van ochtend allerlei officials geweest, die bij ons gevraagd hebben of we wisten waar die twee jongens waren". Er is geen bagage in het tehuis achter, gebleven. Bij de vreemdelingendienst was de verdwijning gistermiddag om half drie nog niet bekend. Voor de gewone stervelingen wordt het hoe langer hoe moeilijker de ver houding in de koude oorlog precies te doorgronden. Bezorgd voor het wel zijn van de Verenigde Staten zou Kroestjev Amerika hebben aangera den geen verkenningsvluchten meer boven Cuba te maken met vliegtuL gen, maar daarvoor in de plaats foto grafische verkenning vanuit de ruim te toe te passen, „precies zoals ook wij dat doen". Kroestjev zou deze wijze raad heb ben meegegeven aan de Amerikaan se oud-senator Benton met wie hij in Moskou een langdurig gesprek had. Alsof Kroestjev bang was dat het ijs tussen hem en de Amerikanen, nog niet voldoende was gebroken, ontwapende hij hem met de open hartige bekentenis dat de Russen al sinds jaar en dag Amerikaanse instal- laties fotograferen vanuit de ruimte. (Advertentie) IN ONZE ETALAGE GROTE MARKT 50 kast 4 deuren, 2 laden voor woonkunst op zn fcesl GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1