Bel angstelling voor motorcross is tanend Elek Schwartz naar Benfica SPORTVISSER VALT AAN Bondsdag van N.K.G.B. in de Beek, Halsteren Zege over VCW brengt Rapid kampioenschap Woensdrecht rekent op zege van René Pijnen Hengelaars gaan KNVB zoekt een van start. Nu nieuwe coach N 10 UW lotjes, lanter leitjes Isinds |men- louth KOUT 11 11 Rep rise Verandering 3500 turners op grasmat Ronde van Italië Jacq. Anquetil blijft leider Eentonig AUTOCOUREUR VERONGELUKT Voetbalploeg naar MOSKOU Tennis A. Lij sen wordt contactman nu Zuid B West-Noordbrabant Zeeland Programma Atletiekploeg van Benelux VOETBAL Amateurteam door Spanje geklopt beLZoen begint heden BREDA" -renners naar Oostenrijk WATERSTANDEN gevraagd ?oi m. J 0*6- L gaande en veroordeelde nde tot verbeurdverkla- /an al hun wapens en at in een grote stapel tafel lag. Zij zouden schoren worden en per naar Matagorda ver- Hier zouden zij op een schip worden gezet, lit ook heen mocht varen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 MEI 1964 S PORT (Van onze motorsportmedewerker) De naam Joël Robert, twee jaar geleden geheel onbekend, is de laatste weken, als door een raket gelanceerd, aan de top van de 250 cc motorcrosswereld verschenen. Iedereen was er zeker van dat de strijd om de wereldtitel in deze klas een zaak zou worden tussen de beide tweevoudige wereldkam pioenen Torsten Hallman en Dave Rickers. Deze overtuiging werd gesterkt door de uitslag van de eerste Grote Pry's in Barcelona, waar Hallman direct zijn plannen duidelyk maakte. De kenners wisten het reeds: het zou een herhaling worden van de twee vorige jaren. Zelfs voor Bickers zou het uiterst moeilijk worden met succes de strijd aan te binden tegen de volmaakte com binatie Hallman-Husqvarna. Maar als er een man in staat werd geacht in Hallmans wiel te blijven, dan zou hij het moeten zijn. Barcelona" bewees dat de Zweed weer de sterkste man was. Toen kwam de grote verrassing. In de Grand Prix van België werd Hallman geklopt door de twintigjarige Joël Ro bert en wel op een manier die men een voudig voor onmogelijk had gehouden Het gebeurt echter wei meer dat ren ners in de grote prijzen van hun eigen land tot uitzonderlijke prestaties komen. We hebben dit reeds meegemaakt met Jan Clijnk en Broer Dirks die winnaar zijn geworden van een Nederlandse Grand Prix, maar hierin buiten ons land nooit slaagden. Joël Robert bleek echter geen eendags coureur te zijn, maar nes telde zich in amper vier weken zo ste vig aan de top van de ranglijst in de 250 cc klas dat iedereen zich nu af vraagt w*e hem n°ë van de wereldti tel zal houden. Slechts de allergrootsten zoals Nilsson en Lundin hebben het ge presteerd vier Grote Prijzen achter elkaar te winnen. Robert heeft dit gedaan door achter eenvolgens als eerste te eindigen in Bel gië, Zwitserland. Tsjecho Slowakije en West-Duitsland. Vorige zondag werd hij tweede in Luxemburg na Bickers en voor Hallman. De Belgen zijn natuurlijk bij zonder ingenomen met de fantastische uitslagen van hun Joël, temeer daar deze gepaard gaan met de terugkeer naar de top van meerdere inters in de 500 cc klas. Voor België keert de tijd terug van Mingels, Leloup en René Baeten. Men merkt het aan de publieke belangstelling bij de grote wedstrijden. Te Stekene werden records geklopt door een opkomst van 20.000 betalende bezoekers Wij gunnen onze zuiderburen dit succes van harte omdat dit het re sultaat is van een goede samenwerking tussen de Belgische Bond, de renners en organisatorenZij hebben samen een nieuwe periode ingeluid voor de Belgi sche motorcross. Men zal nog veel ho ren van Robert, Theeuwissen, Baeten en Scaillet. Wat we ons wel met zorgen afvragen is, wanneer we in ons eigen land eindelyk deze verandering ten goede zullen krij gen, Jan Clijnk is praktisch gestopt met crossen, terwijl Broer Dirks alleen nog in staat is zijn concurrenten voor de Nederlandse titel achter zich te houden. In de uitslagen van de buitenlandse crossen komt de naam Dirks niet meer voor. Jo Heyboer is 28 jaar en vermoe delijk op zijn hoogtepunt, zodat we van hem niet veel meer moeten verwach ten. Te laat ziet men in KNMV-krin- gen in dat we steeds meer naar een debacle toegroeien. Nog enkele grote or ganisatoren kunnen zich handhaven, maar de belangstelling zal zeker terug lopen als we geen enkele Nederlander van enig formaat tegenover de buiten landers kunnen zetten. Waarom toch worden de goede voorbeelden van ande re landen niet nagevolgd. Het competitie. systeem dat in Zweden, Engeland, Bel gië en Frankrijk gelijk is brengt daar steeds meer belangstellenden naar de circuits. In ons land kennen we een halfslachtige competitie met inters en senioren tezamen. Het heeft geen enkel nut er een groep inters op na te hou den als ze voor de competitie in een Op het sportpark De Beek te Halsteren wordt op zondag 7 juni de jaarlijkse gro te bondsdag van het Ned. Kath. Gymna- stiekverbond uit het bisdom Breda ge houden. Het doel van deze dag is een massale demonstratie van het werk dat door de vele turnverenigingen wordt verricht, waarbij vooral zal worden benadrukt dat het niet gaat om alleen maar topgymnas- ten te vormen. Het is voor de tweede maal dat een dergelijke groots opgezette manifestatie in Halsteren wordt gehouden. De eerste maal kwamen alleen de ju nioren, doch nu zijn ook de senioren sterk vertegenwoordigd. Dat de keuze wederom op Halsteren is gevallen is te danken aan het feit dat deze plaats over zulk een unieke accomo- datie beschikt. Omdat er vele nummers van het programma tegelijkertijd moeten worden afgewerkt is het beslist noodza kelijk dat men over meer dan één veld kan beschikken. En aan deze eis voldoet het sportpark De Beek in ruime mate. De organisatie van deze dag is in han den van de Halsterse gymnastiekvereni ging „St.-Martinus" en de technische com- misie van het NKGB. Voor „St._Martinus" is dit een grote eer temeer omdat de vereniging nog maar drie jaar oud is. Er zullen dus op 7 juni omstreeks half tien ongevear drie en een half duizend gymnasten, die lid zijn van circa 25 ver enigingen, arriveren. Daarna volgt onmiddellijk de repetitie van de algemene demonstraties zowel voor de heren als voor de dames. Er zullen ongeveer achttienhonderd meisjes tegelijkertijd op de maat van toepasselijke muziek ritmische oefenin gen ten uitvoer brengen, hetgeen natuur lijk een groots schouwspel zal worden. Om half twaalf zal men beginnen met De Italiaan Vittorio Adorni lieeft de veertiende etappe van de ronde van Ita lië gewonnen. Adorni, die in de laatste van de 210 km van Caserte naar Castel Gandolfo. met zyn landgenoot Botisso uit het grote peloton was ontsnapt, no teerde een tijd van 6 uur 10 minuten en 30 seconden. De sprint van het grote peloton, dat elf seconden later eindigde, leverde een zege op voor de Italiaan Barriviera. In de grote groep bevonden zich o.a. Jacq. Anquetil, die de rose leiderstrui behield en de Nederlandse vertegenwoordigers Geldermans en Lute. Na de veertiende etappe luidt het al gemene klassement: 1.Anquetil (Fr) 67 57.00. 2 Zilioli (It) op 1.54. 3 De Rosso (It) op 2.16. 4 Mugnani (It) op 2.53. 5 Carlesi (It) op 3.32, 35 Geldermans (Ned) 68.26.44, 37 Lute (Ned.) 68.29.12. de H. Mis in de openlucht, die gelezen zal worden door pastoor Van der Maade uit Breda. De vaste gezangen zullen wor den gezongen door alle gymnasten. Om een uur wordt gestart voor het défilé door een gedeelte van het dorp. De stoet zal ongeveer drie kilometer lang zijn en wor- denij vergezeld van verschillende drum bands. Omstreeks kwart over twee zal de officiële opening plaatsvinden. Dit zal gebeuren door de heer M. G. Melis, voorzitter van de NKGB, uit Breda. Dan volgt nog een défilé dat zal worden af genomen door wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. Daarna zullen de diverse demonsti-atienummers worden uitgevoerd "Men verwacht buiten de deelnemers uiteraai'd vele andei'e belangstellenden. De auto's kunnen op het terrein voor het sportpark worden geparkeerd, terwijl er voor de bussen in de straten van de wijk De Beek voldoende plaats is. Omstreeks vijf ur zal de grote bondsdag beëindigd zijn. lijn worden gesteld met senioren. Men kan ze dan beter of allemaal senior of internationaal noemen. Het bezwaar dat we niet voldoende renners hebben voor de hoogste klasse gaat niet op. Zo lang' we nog 75 renners in de 500 cc klas hebben kunnen'we de beste 20 inde len in de klas internationaal, vervolgens 25 in de senioren en de rest in de ju niorenklas, Door het competitiesysteem zullen de besten steeds in de hoogste klas zitten en er voor willen vechten daar te blijven als de beloning de moei te waard is. Onze inters zullen dan voor lopig niet gelijk zijn aan de Zweedse of Engelse, maar wel aan de Franse. De strijd om de wereldtitel in de 500 cc klasv erloopt eerder eentonig. Het is een aanhoudend gevecht tussen de hui dige wereldkampioen Tibblin eu Smith met Sten Lundin als goede derde. De eerste twee zijn volkomen aan elk aar gewaagd en er valt riog niets te zeggen over de verdere verloop van de competitie in de 5Ó0 cc. We duimen eigenlijk een beetje voor de sportieve Jeff Smith die de wereldtitel zo hard verdient. Hij is zeker de meest constante renner van de laatste 5 jaar en misschien wel de beste. Het heeft hem echter steeds aan dat laatste beetje geluk ont broken, en wie zal zeggen of zijn trouw aan het Engelse merk B.S.A. ook niet mede oorzaak is. Natuurlijk gunnen we Rolf Tibblin zijn titels, maar hij heeft steeds loon naar werken gehad en werd reeds twee maal wereldkampioen in de 250 cc en 2 maal in de zware klas. KAPEELE krijgt dus vandaag het kampioenschap van Brabant en Zeeland voor amateurs te zien. Een ongetwijfeld spannende strijd, die om één ur begint met het startschot van burgemeester H. G. van Suylekom. WIM DU BOIS gaat nog steeds op kop in de wielercompetitie van een Belgisch blad. Hij heeft nu 68 punten en dat betekent 25 meer dan nummer twee. Een andere krant in België, dat een maande lijkse wedstrijd houdt, kende Du Bois de meeste punten toe over de maand april. RINI PIJNEN leidt met 51 punten in de Zeeuwse wielercompetitie. Willy de Feber (46) volgt als goe de tweede. Verder ziet de lijst er zo uit: 3 L. Duindam, 27p., 4 R. Wagtmans 26 p., 5 C. Rentemees- ter 26 p., 6 C. Leunis 25 p., 7 J. Brouwer 17 p., 8 W. du Bois 26 p.. 9 W. de Wilde 16 p., 10 H. van Vught 14 p. Adspiranten: 1 A. van O verveld 50 p., 2 T. Hagenaars 23 p., 3 C. de Smit 21 p., 4 D. Lin- denberg 19 p., 5 J. Kievit 19 p. COR SCHUURING, winnaar van Olympia's Tour, start zondag in de Ronde van de Rooie Pannen te Tilburg. Hij vindt er enkele broeders uit de Olympia-strijd aan zijn zijde want ook Nico Lute Van de Klooster en Rudi Lie- brechts zijn van de partij. Om vier uur, aspiranten en nieuwelin gen fietsen daarvóór, vertrekken de amateurs voor honderd kilo meter. De Britse coureur Brian Hetreed is omgekomen tijdens de training voor de duizend kilometer voor sportwagens op de Nnerburgring. De Aston Martin van Hetreed raakte van het parcours af en rolde een licl. ling af. Hetreed, die 35 jaar was. over leed op weg naar het ziekenhuis. De snelste tijdens de training van van daag was de Brit John Surtees die in een 3300 cc prototype Ferrari een ronde van 22.81 km draaide met een gemiddelde van 152.7 kilometer per uur. Het Nederlands bondselftal, dat de naam versterkt Jong Oranje heeft gekregen, is in het speciaal voor deze reis uit Mos kou gezonden grootste vliegtuig van de ganse burgerluchtvaart, de Tupolev-114, van Schiphol naar Moskou vertrokken. Aan boord bevonden zich met de spelers en officials een honderdtal supporters. De ploeg was voltallig op Bergholtz na. die wegens een blessui'e verstek moest laten gaan. In zijn plaats maakt Pierre Kerkhofs van PSV de reis mee. Chef d'equipe is de heer J. Coler, voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB. Jong Oranje komt zondag in Kiev uit tegen een Russische selectie-ploeg, op 3 juni in Leningrad tegen een versterkte plaatselijke club, genaamd Zenith, en op zaterdag 6 juni in Moskou tegen het Russische Olympische elftal. Zondag 7 juni worden spelers en officials per KLM op Schiphol terug verwacht. De suppor ters volgen een dag later. Enkelen van hen moesten vandaag bij het vertrek verstek laten gaan. Zij had den niet tijdig een visum voor de reis gekregen. DE NEDERLANDSE tenisser Tom Okker is uitgeschakeld in de halve finales van het heren enkelspel van het kampioenschap van Surrey. Okker ver loor in Surbiton met 6-4, 6-2 van de Australiër Bob Carmichael. De tweede Ronde van Woensdrecht zal morgenmiddag om 1 uur van start gaan. Op een lastig parcours, waarin o.m. een helling van 10 procent, de z.g. Rijzende Weg is opgenomen, zullen amateurs 'en nieuwelingen strijd gaan leveren. Er heb ben ongeveer tachtig nieuwelingen en negentig amateurs ingeschreven. Om 1 uur gaan de nieuwelingen van start. Zij rijden 24 maal het parcours, dat een lengte heeft van iets meer dan 2,5 kilometer en zullen dus in totaal 60 km moeten afleggen. Onder de vele ren ners uit de omgeving, maar ook uit an dere delen van het land, bevindt zich ook de plaatselijke favoriet René Pijnen. Deze 17-jarige inwoners van Woensdrecht is dit jaar eigenlijk pas voor het eerst met het echte wielrennen begonnen. Een van zijn grootste wapens is een flitsende eindsprint. René Pijnen heeft in de ai- gelopen weken een prachtige serie over winningen behaald. In totaal wist hij negen maal als eerste over de eindstreep te- gaan. ïfij won in Axel, Arendonk (B.), Ekere (B.), Putte. Nieuwvliet. De Wil- dert (B.), IJzendijke. Oosterhout en 's-Heerenhoek. Vanzelfsprekend zijn de verwachtingen in Woensdrecht hoog ge spannen. Ook bij de amateurs zal het een ener verende strijd worden. Zij starten om drie uur. Onder de velen, die hebben ingeschre ven, bevindt zich ook weer de winnaar van vorig jaar Karei Leyten uit Breda. Verder vermeldt de deelnemerslijst nog tal van bekende namen, zoals P. Bras- penninx uit Rijsbergen, M. van Ginne- ken uit Schijf, Piet Pellenaars uit Breda en B. Verhoeven uit 's-Gravendeel. Dc amateurs moeten 100 kilometer onder Het bestuur van de KNLTB deelt mede, dat de heer drs. A. C. Lijsen bedankt heeft als lid van de commissie speel. techniek. De lieer Lijsen, die de leiding had over de daviscup-ploeg in de wed strijden tegen Hongarije en Frankrijk, wil zich echter beschikbaar blijven stellen ten dienste van de KNLTB. Hierbij werd o.a. gedacht aan een taak om als contactman voor de topspelers op te treden en hun belangen bij bestuur en commissie te behartigen. Over een meer complete omschrijving van een der gelijke opdracht wordt nog overleg ge pleegd. (Van onze handbalmedewerker) In de overgangs b heren veld handbal, ontvangt Tonido in Goes de medegegadigde voor net kam pioenschap, WLC/DES. Mochten de Eindhovenaren dit duel winnen, en dat is het meest waarschijnlijk, dan gaat het met Swift strijden om de titel. HEREN le KLAS De kampioen uit deze klas E.M.M. uit Middelburg komt naar Breda om de laatste wedstrijd van deze competitie te spelen. Tegenstander is S.O.A., dat zich nog in de gevarenzone bevindt. Omdat S.O.A. ontzettend veel prijs stelt op de twee winstpunten en E.M.M. ook deze laatste wedstrijd tot een goed einde wil brengen, kunnen we rekenen op een zeer spannende wedstrijd. In Goes wordt gespeeld de wedstrijd HellasMarathon. De ploeg uit Vlissin- gen die onderaan de ranglijst staat met twee punten minder dan S.O.A.maar ook één wedstrijd minder gespeeld, zal alles op alles zetten om van Hellas te winnen. Hellas bezet de tweede plaats op de ranglijst; We geven Marathon weinig kans. HEREN 2e KLAS A Wanneer Velocitas van Boemerang wint dan zal een beslissingswedstrijd tegen Desk uit Kaatsheuvel nodig zijn om de kampioen te bepalen. Velocitas maakt een grote kans op deze beslis singswedstrijd omdat Boemerang de on derste plaats van de ranglijst bekleedt en praktische de degradatie niet kan ont lopen. DAMES le KLAS Rapid ontvangt in Breda V.C.W. uit Wagenberg. Rapid dat boven aan de ranglijst staat met slechts één punt voorsprong op Terheijden moet deze wedstrijd winnen wil het kampioen wor den. Het zal niet meevallen want ook Ter heijden sneuvelde in de wedstrijd tegen V.C.W. Terheijden speelt tegen Were Di 2 uit Tilburg, en laat geen steek vallen. De plaatselijke ontmoeting tussen EBHV 2 en EmBeE is een wedstrijd, waarbij voor beide ploegen niets meer op het spel staat. HEREN le KLAS De wedstrijd Juliana 2Uno Animo gaat eindigen in een overwinning voor de ploeg uit Loon op Zand. Tachos 2 uit Waalwijk zal het niet kun nen klaren tegen Desk 2 uit Kaatsheu vel. Voor beide ploegen staat er geen promotie of degradatie op het spel. HEREN 2e KLAS Ook in deze klas kan de kampioen be kend zijn. Kandidaat D.V.S. speelt te gen Internos uit Etten. Bij een overwin ning vaVi de Tilburgse ploeg kan de vlag gehesen worden. Bij een verloren partij kan Rapid 3 theoretisch nog gelijk ko men met D.V.S. Rapid 3 moet echter nog twee wed strijden spelen om de beslissing mogelijk te maken. Tegenstanders zijn B.H.V. uit Boxtel en D.V.S. 2. In Den Bosch wordt nog gespeeld de wedstrijd Blauw Wit 2—Volt 3 en in Tilburg de wedstrijd Were Di—GHV. Beide wedstrijden worden overwinnin gen voor de gasten. In de afdeling Zeeland heren le klas zal EMM 2 kunnen winnen van SIOS 2 en Fortuna 2 lijkt te sterk voor Olym- Omdat de kampioenen van de junio- pus 2. ren zeer spoedig bekend moeten zijn, heeft deze klas nu speciale aandacht. Bij de dames schijnt O.D.I. de beste kansen te hebben en bij de heren For tuna, zodat die waarschijnlijk voor Zee land de kleuren moeten verdedigen. Overgangsklas Heren: Tonido-WLC- DES. District zuid B: heren le kl. Hellas Marathon, SOAEMM terr. Velocitas; heren 2e kl. A: Boemerang Velocitas terr. Vel., Afd. West N.Brab. dames le, kl. Rapid—VCW. EBHV 2—EmBeE terr. EmBeE, TerheijdenWere Di 2;heren le klas JulianaUno Animo, Tachos 2 —Desk. Heren 2e kl. DVSInternos, Ra pid 3—BHV, Rapid 3—DVS 2, BI. Wit 2 Volt 3, Were Di 2GHV. Zeeland: he ren le klas: SIOS 2EMM 2, Fortuna 2 Olympus 2. DE FINALE dames enkelspel van de Franse tenniskampioenschappen zijn bereikt door de Australische Margaret Smith, die als eerste was geplaatst, en door de Braziliaanse Maria Bueno, die als tweede was geplaatst. In de halve finales won Margaret Smith met 6-3, 4-6, 6-2 van de niet geplaatste Duitse Helga Schultze en won Maria Bueno met 3-2, 6-2, 6-0 van cle als derde geplaatste Australische Leslie Turner. Dinsdag 2 juni De Benelux atletiekploeg, die zaterdag zes juni in het Vlaamse Gent tegen de herenploeg van Engeland uitkomt is als volgt samengesteld: 100 m; Luitjes (Ned.) en Etringer (Lux) 200 m; Noordenbos (Ned.) en Rossig- nol (Belg.). 400 m; Vellinga (Ned.) en Pennewaert (Belg.) 800 m; Lambrechts en Roekaerts (Belg.'). 1500 m, Snepvan gers (Ned.) en de Hertoghe (Belg.). 5000 m; Roelants en Allonsius (Belg.). 10.000 m; De Bruin en Clement (Ned.). 110 m horden; Kamerbeek (Ned.) en Marien (Belg.). 400 m horden; Gee- roms en Cauwenberg (Belg.) 4 x 100 m Poels, Roos (beiden Belg,), Luitjes en Smit (beiden Ned.). 4x400 m; van Her pen en Vellinga (Ned.), en nog twee nader aan te wijzen Belgen. Hoogsprin- ben; Van Slijpe en Dengis (Belg.). Ver springen; De Winter (Ned.) en Salmon (Belg.). Polshoog; Coppejans (Belg.) en Sax (Lux.). Hinkstapsprong; Evers (Ned en Herbrandt (Belg). Kogelstoten; Szos- tak (Belg.) en een nog nader aan te wijzen atleet. Discuswerpen; Koch (Ned) en een nog nader aan te wijzen Neder landse atleet. Speerwerpen; Debackere en van Zeune (Belg.). Kogelslingerea; Romani (Ned.) en Bigelbach (Lux.). EEF KAMERBEEK zal als aanvoer der van het team optreden. KAREL LEITEN opnieuw winnaar de wielen door laten gaan en zij rijden dus veertig ronden. Er wordt gestart vanaf café „De Zwaan" in de Dorpsstraat. Verder loopt het parcours via de Rijzende Weg, Bos- sestraat en Nederheidc weer terug naai de Dorpsstraat. Na afloop van elke wed strijd worden de prijzen uitgereikt in café „Het Hoefijzer". liet Nederlandse (amateur) voetbalelf tal heeft in de Italiaanse stad La Spezia met 3-2 verloren van Spanje. Het was de tweede nederlaag van de oranjehemden in het internationaal landentoernooi voor amateurs, dat zaterdag in Italië is be. gonnen. Eerder verloren onze landge noten met 1-0 van Italië „A". Toch heeft het er lange tijd naar uitge zien dat Nederland Spanje de baas zou blijven. Reeds in de zesde minuut scoor de de Amsterdamse midvoor Van dei- Berg (DWS) de openingstreffer. Neder land bleef sterker. Door de grotere in zet en de fysieke voordelen van de Ne derlanders waren de Spanjaarden in het defensief gedrongen en negen minuten voor rust kon een Nederlandse aanval slechts op onreglementaire wijze, ten koste van een strafschop, gestuit worden. Stopper Molenaar van het Zaanse KFC belastte zich met de voltrekking van het vonnis en deed het feilloos: 2-0. Na de hervatting zou de wedstrijd een totaal ander beeld krijgen. De Spanjaar den hadden zich aan de Nederlandse speelwijze aangepast en kwamen reeds na vier minuten aan een tegendoelpunt van Velasquez, 2-2. Vijf minuten later kende de Duitse arbiter Baumgartel de Span jaarden een strafschop toe, die door Ala- vreda feilloos werd benut: 2-2. De strijd werd nu feller. Nederland „gooide" alles op de aanval en probeerde de winnende treffer te scoren. Maar, zoals het zo vaak het geval is, viel het beslissende doelpunt aan de andere kant. Een kwar tier voor tyd stond de lange doelman Van der Wint kansloos bij een inzet van Tejada: 2-3. Elek Schwartz, de trainer en coach van het Nederlands elf tal, heeft de KNVB verzocht hem met ingang van 30 juni van zijn contractuele verplich tingen te ontslaan. De KNVB heeft hierin toege stemd. Het contract van Schwartz ELEK SCHWARTZ tabé De uitdrukking „Houwis, houwis" heeft niets te maken met de taal van het maanmannetje. Het zijn de ver ontruste woorden van een hengel-ex- pert, die met een schok bemerkt, dat hij zijn kostelijke adviezen aan een leek verslingert. „Houwis, houwis" is het S.O.S. van Toon, een rechtgeaarde Tilburger, die zijn vis-maten alarmeert, omdat de diepe gesprekken over de nobele sport, die op deze gezegende zaterdag losbarst, besteed worden aan een knaap, die bij het oneerbiedige af, vraagt wat allemaal onder witvis wordt verstaan „Houwis, houwis" betekent het fel rode stopsein, dat de sportvissers on herroepelijk scheidt van het plebs, dat hoogstens kan vragen of er nogal wat gevangen wordt Dit zijn voor mannen als Toon dagen van bezinning. Hier past geen onmon dige praat. Het visseizoen is nakende. Dus geen dolle zinnen meer. Geen ijle woorden. Het geluk van mensen, die twee volle dagen eerder dan gewoonlijk de binnenwateren op mogen, is te groot om het te laten weerklinken tegen een klankbord, waartegen termen als „opening van het seizoen" en „wondcr- deegjes" als onbekende en nooit ge hoorde trillingen te pletter slaan. Want "Houwis, houwis" betekent: Ho, stop, halt, niet verder, wie hier binnen gaat, enzovoort. En letterlijk: „Ho, nu eens", vrij vertaald uit het Tilburgs. Maar de lagen en listen van de beluste leek zijn vele. Ik heb Breda. Ik heb de verralen van mijn oom, die een grootheid was met het hengel-gertje, toen ik de luiers nog teinterde. Ik heb mijn jongste broer, die over lijntjes en aasjes praat alsof het de requisieten van een sprookjesvoorstelling vormen. Al mijn vrienden hebben „het": won- deraas, super-angels, topvangsten, snoe ken van voorwereldlijke afmetingen Maar ik schijn tussen hen een dobber, die te zwaar is gelood. Wat zij zien zie ik niet, omdat ik beneden de water spiegel wordt getrokken. P r is één kans: Bart J-J Bart zal me niet in de steek laten, nu het er met de opening van het sei zoen (weekend extra) gaat spannen. „Toeval", verzeker ik hem in Vlissin- gen, „toeval, Bart, dat ik je ontmoet". Hij glimlacht. Bart, de man van het buitenwater, heeft me verwacht. Hij zal zaterdag als een der eersten Bra bant inschieten om er volop te genie ten van het zogenaamde kleinere werk, het zogeheten „wurmen" om bliek, voorn en karpers. Hij, de stoere Zeeuwse tovenaar van de werphengel, zal overschakelen op het doodgewone „houtje", vertrouwend op zijn aas, bouwend op zijn veelzijdige ervaring. „Het gaat zeker weer over een ver haaltje voor de krant?", zegt hij. Het zijn woorden, pijnlijk en striemend als de zoekende boor van een tandarts. Ja, Bart", Vertel het verhaal van Jes, advi seert Bart, keizer van de Schelde, her tog van de Biesbosch waar hij na za terdag ook zal heersen als 'n verlate aartsvader. Tes ken je niet, zei ik dus tegen J Toon. Ik heb niks met Jes te maken Jes is een specialist op de karper, laarzen. Het was een voltreffer. Karper-specia- Tong listen zijn zeldzaam. Zij horen tot de vis-adel. Jes was minstens een jonk heer in dit genre. Jes, zei ik de tekst van Bart woor delijk volgend. Jes viste met het beste van het beste op karper. Hij viste vier dagen, vijf dagen. Lauw met een geruit petje op. Hij viste tien dagen Honderd dagen?" vroeg Toon hoop vol. Negen en negentig, zei ik. Toen ving hij vier knopperds van tegen de vijftien pond. En weet je hoe dat kwam? Op die dag vond hij pas het plaatsje, dat die doerakken hadden uitgekozen. Karpers ZIJN lui, moest Toon toe geven. Ze bijten pas als ze liggen te trekkebekken van de honger. Juist, zei ik. En gauw er achteraan het verhaal van een knaap, die een snoek had gehoord. Zeker ge hóórd. Hij had het lijf van die vis op het water horen slaan en dienaangaan de ging het minstens om een „jongen" van een pond of dertig. Toontje klakte met de tong. Nu was ik eens autoriteit. Ik werd opgenomen in het kleine wereldje van super-kenners die zich voorbereidden op de grote dag. Ik zag hoe de „maestro's" hun dobbers van basalt-hout bijsneden. De lijnen werden als een steeds gecompliceerder rag ge spannen. Het lood werd gewogen en somstijds te licht bevonden. De kruisvaarders maakten zich op. Ze staken zich in hun kurassen, scherpten hun degens, poetsten hun angel-dunne degens Het uur zéro naderde: vrijdagnacht 12 uur. Wee de argeloze bliek, de snelle voorns, de taaie karpers, de hele die rentuin van het binnenwater, waarop dan deze getrainde meute zou worden losgelaten, tot aan de tanden gewapend met hengels, snoeren, azen, haken en super-recepten voor het deeg. Jes, zei ik, Jes zou misschien het lef hebben om dwars tegen de draad in op tong te gaan vissen. Tong?, vroeg Toon, hoog in zijn zei ik, die ze zo lekker klaarmaken op Tholen. Rechtstreeks uit het water en dan Tong zei Toon en toch had ik hem nooit horen vloeken. Tong, zei-tie, meldde Toon aan de specialisten. Ze keken elkaar aan. Het vonnis was gevallen. Vernietigend. Wie vangt er nu op deze stralende eerste vissers-dag van het jaar op het binnenwater. tong. Sony, Bart, ik zal het nooit leren. JAN NOLLEN liep tot 1966. De thans 55-jarige Elek Schwartz die in 1957 als opvolger van de Engelsman Georges Hardwick in dienst van de KNVB kwam, heeft een contract getekend met de Por tugese kamuioen Benfica uit Lissa bon, die in 1961 en 1962 de Euro pese beker voor landskampioenen veroverde. Door het plotselinge vertrek van Schwartz zal de KNVB op korte termijn een nieuwe trainer aan moeten stellen, wil de voorberei ding van het Nederlands elftal op het wereldkampioenschap, dat in 1966 in Engeland wordt gehouden niet in de war gestuurd worden. Zoals bekend zegevierde het Ne derlands elftal afgelopen zondag in Rotterdam in de eerste wedstrijd voor de voorronden met 2-0 over Albanië. Ook het militaire elftal is door het vertrek van Schwartz, die mo menteel een versterkt Jong Oranje begeleid op de toernee door Rus land, zonder trainer gekomen. Elek Schwartz trad namelijk sedert 1958 ook als trainer van de militaire ploeg op. De Nederlandse ploeg, die zou deel nemen aan de Ronde van Oostenrijk (30 mei tot 6 juni) is enigszins gewijzigd. De Limburgers Jean Bastin en Harry Stevens zullen worden vervangen door Nico Lute fs-Gravenland) en Henk de Jong (St.-Wiliebrord). Zoals bekend zul len Jo van der Vleuten en Eef Dolman het kwartet completeren. Konstanz 386 (—2), Rheinfelden 293 2), Ottenheim 371 15), Straatsburg 322 18), Maxau 510 3), Plochingen 132 (+7), Mannheim 367 (—3), Stein- bach 121 (—1), Mainz 330 (—6), Bingen 232 5). Kaub 260 6), Kochem 249 (+30), Koblenz 247 (—20), Keulen 229 (—15), Ruhrort 418 (—10), Lobith 1041 (—3), Nijmegen 825 (—5). Arnhem 841 (-6), Eefde IJssel 375 3), Deventer 270 3), Monsin 5458 4), Borgharen 3868 (—4), Belfeld 1084 (-9-, Grave be neden de sluis 497 (—1).

de Stem | 1964 | | pagina 19