winnen in Rebellen N oord-Katanga mBÉ8StSB hamol weer Problemen Kasjmir en China Straaltrainer neergestort twee inzittenden gedood Hof van Namen zoekt nu naar juist tijdstip fleXa ANTI-BRITSE BETOGING OP CYPRUS Miljoenen op de been bij uitvaart APOLLO IN BAAN OM DE AARDE KLM vaker naar Djakarta Pinkster i rijsvraag bij PHILIPS vandaag! koU&nJecwvp house of enqland; MEISJES Uw laatste kans DAGBLAD VOOR ZEELAND ZONNIG Ir. Dassault zou losgeld hebben betaald Neem geen risico.verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voorde doe-het-zelver Zin in zee 29.75 - 19.75 r 104e JAARGANG No. 24598 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tal. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 29 M11 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 eent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon^26CnOQSTBURG^N^euwstra^^^^^^^^^^^ Door communisten gesteunde Kongole se opstandelingen zouden van Albertstad, dat door hen is ingenomen, opmareheren naar de Katangese steden Boudewijnstad en Manono. Het ziet ernaar uit dat de rebellie in Noord-Katanga de derde Kongolese provincie waar zich opstanden voordoen om zich heen grijpt. Albertstad, een belangrijk spoorwegknooppunt aan het Tanganjikameer, werd eerder door de rebellen ingenomen zonder dat één schot werd afgevuurd. Het provinciale bestuur van Oost-Ka- langa, dat zetelt in Elisabethstad nam geheime maatregelen 9m te voorkomen dat de rebellie zich naar het gebied be noorden Elisabethstad zou verspreiden. In een verklaring die na een kabinets zetting werd uitgegeven, werd de aard (Advertentie) Breda heeft ook goed werk voor U Inl.: ma t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11, Tel.: 01600 - 47450. CARLISTEN hebben in Madrid een anti- .Tuan Carlos.opstnotje verooizaakt toen de echtgenote van de troonpretendent, prinses Sophie van Griekenland, gaven van het volk in ontvangst nam in het kader van de „Dag der liefdadigheid". DE TYFOON, met de lieftallige naam „Viola", bracht in Hong Kong zowel wanorde als vreugde. Duizenden mensen raakten dakloos, maar de schaarste aan water was ineens opgeheven De rege ring vergrootte direct het waterrantsoen IN KALYBIE worden twee dorpen be dreigd door een aardverschuiving, die zich over een breedte van driehonderd meter, per dag een meter of veertig verplaatst. De dorpen zijn geïsoleerd. FIDEL CASTRO'S regering heeft be kendgemaakt dat dezer dagen vier Cuba nen ter dood zijn gebracht wegens spio nage. Volgens de verklaring waren de Cubanen afkomstig uit de V.S. der maatregelen niet bekendgemaakt. De centrale regering van Kongo had de autoriteiten in Elisabethstad verzocht stappen te nemen in Noord-Katanga, met het doel de rebellen die niet met te genstand te kampen hebben in hun opmars te stuiten. Manschappen van het Kongolese leger zijn blijkbaar niet bereid tegen de op standelingen in liet geweer te treden. De Kongolese regering zou hebben ge dreigd hen voor een krijgsraad te bren gen. Zegslieden schatten het aantal rebellen in Noord-Katanga op tussen de 3000 en 7000. De bemanningen van verkennings vliegtuigen zeiden dat zij gewapende burgers, maar geen soldaten, in een nabij Albertstad hadden gezien. Het gebied waar de rebellen thans ac tief zijn, ligt tussen Elisabethstad en Oevira. ongeveer 290 kilometer benoor den Albertstad. De val van Albertstad heeft grote op schudding teweeggebracht onder de di plomaten in de Kongolese hoofdstad. Al bertstad telt een bevolking van 150.000 zielen en is de grootste stad welke in handen van de rebellen is gevallen sinds de ongeregeldheden in de provincie Kwi- loe eerder dit jaar De centrale regering van premier Cy ril Adoela ziet zich thans geplaatst tegen over een opstand op drie fronten in de provincies Kwiloe en Kivoe en in Noord-Katanga. Oe opstand in de provincie Kwiloe, welke in januari uitbrak, is nog lang niet onderdrukt, hoewel het Kongolese leger onder bevel van generaal Moboe- toe de provincie hermetisch heeft afge grendeld. De opstandelingen hebben grote stre ken in de provincie Kivoe veroverd en uit hun plotselinge opmar^naar Noord- Katanga blijkt, dat zij mobiel zijn en zeer goed georganiseerd Waarnemers geloven dat het in Brazza ville gevestigde nationale bevrijdingsco. mité verantwoordelijk is voor de drie opstanden. (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Overwegend zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren, maar in Zeeland en de kuststreken van Zuid-Holland iets hogere tempera turen. Vandaag: zon onder 20.47 uur. Maan op 23.42 uur. Morgen: zon op 4.27 uur. Maan on der 7.24 uur. De Franse miljonair, politicus en straal- bommenwerperljouwer Marcel Dassault, zou de ontvoerders van zijn echtgenote een losgeld van vier miljoen francs heb ben betaald Dit wist het Parijse ochtend blad „Libération" gisteren te melden. Volgens het blad was dit ook de reden dat de politie iioea recta naar de boer derij ging waar madame Dassault gevan gen werd gehouden. De Franse politie bevestigde woensdag dat 11-. Dassault inderdaad zaterdag een losgelribrief had ontvangen. De hoofd verdachte, Jean Casanova, belde zater dagavond om te horen of de brief was ontvangen. Casanova is nog steeds voortvluchtig. De Franse politie heeft een massale jacht op hem ontketend. Het is vrijwel uitge sloten dat de Corsicaan het land heeft verlaten. (Van onze verslaggever) De plechtige onthulling van het bronzen beeld „De gebroe ders Vincent en Theo van Gogh" van de Franse kunstenaar Ossip Zadkine, door koningin Juliana, en de officiële opening van de tentoonstelling van tekeningen van Vincent in het parochiehuis, is met alle festiviteiten er om heen voor Zundert een onverge telijke dag geworden. Met grote geestdrift is onze vorstin er ont vangen. Tekenend was vooral de gemoedelijke sfeer die in Zun dert spreekwoordelijk te noemen is. Koningin Juliana en de vele autoriteiten werden er met bij zondere eer omringd, doch dit geschiedde tevens met een grote hartelijkheid, die weldadig aan deed. Het moet er Hare Maiesteit goed bevallen zijn, want zij bleef een uur langer dan voorzien was in Zundert. Pas om twee uur werd zij, luid toegejuicht, uitge leide gedaan door burgemeester G. Manders en dr. C. N. M. Kort- mann, commissaris van de konin gin. Het visitekaartje van Zun dert, twee smaakvol versierde kistjes aardbeien, gingen mee naar Soestdijk. Op de foto ziet men de koningin het Van Gogh-monument onthullen. De kwestie-Marley, de Britse militair die wapens voor Turks-Cyprioten ver voerde, heeft donderdag op Cyprus aan leiding gegeven tot anti-Britse betogin gen. In Ktima marcheerden duizenden betogers door de straten, die riepen dat de Britten uit de V.N.-strijdkrachten moesten treden en naar huis dienden te gaan. Het Rode Kruis maakte donderdag in Genève bekend dat door zijn bemid deling deze maand 36 vermiste Turkse Cyprioten zijn Teruggevonden. De inter nationale commissie deed onlangs een beroep op beide partijen de toestand op het eiland te verbeteren. Het maken van gevangen gaat ondanks de aanwezigheid van de V.N.-troepen door, aldus de com missie. President Makarios antwoordde hierop, dat de Cyprische regering het ma ken van gijzelaars en alle andere vor men van discriminatie afkeurt. Hij gaf de oemmissie de verzekering alles in het werk te zullen stellen om herhaling van de gewraakte feiten te voorkomen De Turkse regering heeft president Makarios een nota gezonden waarin zij protesteert tegen diens besluit dienst plicht op Cyprus in te voeren en wapens aan te schaffen. Volgens de Turkse re gering kunnen dergelijke maatregelen alleen genomen worden na overleg tus sen de 'Grieks-Cyprische) president en diens (Turks-Cyprische) plaatsvervanger, Kutchuk. ZORGEN IN INDIA NA NEHROE'S UITVAART Gisteren is aan de oever van de Joemna het stoffelijk overschot van premier Nehroe van India verast. Dit gebeurde met alle pracht en praal welke de aloude Hindoetradities voorschrijven. Intussen wordt in politieke kringen in New Delhi enige onrust merkbaar. Hoe zal de kwestie-Kasjmier worden op gelost door Nehroes definitie ve opvolger en vooral wié zal dat zijn. Dat zijn de vragen die men zich thans stelt in India Ook hoe het in de toekomst met de verhou ding India-China moet. De tijdelijke premier Goelzarilal Nanda heeft alle ministers ver zocht te willen aanblijven en van daag al zal bepaald worden wan neer een nieuwe premier gekozen wordt. Zoals wij gisteren al meld den maakt minister Lal Bahadoer Sjastri de meeste kans. Vanuit Moskou komen berichten als zou men daar vrezen dat het wegvallen van premier Nehroe, de Russische diplomatie in Azië niet onaanzienlijk zal bemoeilijken, met name tegenover de agressieve Chi nese Azië-politiek. Onder geween van de voor Nehroes woning verzamelde menigte trok de uit vaartstoet door het grote ijzeren tuinhek, waar nog slechts een uur tevoren twee mensen onder de voet waren gelopen en gedood toen een opdringende mensen massa poogde een laatste glimp van de overledene op te vangen. Een tiental an deren liep daarbij verwondingen op. Langs de ongeveer tien km lange route naar de plaats van crematie, voerend langs het parlementsgebouw, waar in 1947 India's onafhankelijkheid werd afge kondigd en waar Nehroe zovele malen zijn gehoor door zijn welsprekendheid geboeid had gehouden, hadden zich naar schatting wel drie miljoen mensen opge steld om de laatste eer aan de dode te bewijzen. Onder de vele buitenlandse autoriteiten, die naar India waren gekomen om de crematie bij te wonen, werden in de stoet o.m. opgemerkt de Britse premier sir Alec Douglas Home, lord Mountbatten als vertegenwoordiger van koningin Eli zabeth, de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken Bhoetto en de Russische vice-premier Kosygin. Het door zestig leden der strijdkrach ten voortgetrokken affuit werd vooraf gegaan door detachementen van land-, zee- en luchtmacht, de kolven der wa pens naar boven gekeerd en marcherend op het geroffel der omfloerste trommen en de tonen der treurmuziek. Zo dicht was de miljoenenmenigte langs de route, dat de begrafenisstoet slechts met moeite voort kon komen. Buiten de oude stadswallen aan de oe ver van de Joemna richtte de lijkstoet zich naar de brandstapel van sandel hout, die op een ondergrond van bak stenen was opgebouwd. Militairen hadden de grootste moeite de opdringende me nigte, zich met zonneschermen en kran ten tegen de brandende zon beschuttend, op een afstand te houden. Om zeven minuten over half vijf in de middag wierp Nehroes 18 jaar oude kleinzoon Sanjay de toorts in de brand stapel, waarop al spoedig het stoffelijk overschot van de man die sinds 1949 het Indische schip van staat bestuurde door een zee van vuur werd verteerd. Terwijl de vlammen hun werk deden bliezen militaire hoornblazers het af scheidssignaal en riepen de omstanders ..Lang leve Nehroe". (Van onze verslaggever) Gistermiddag omstreeks twaalf uur is in de Olifantspolder op het eiland Voorne-Putten een straalvliegtuig van de konink lijke luchtmacht neergestort. De twee inzittenden, commodore J. C. J. Vermeulen van het depot materieel op Soesterberg en zijn chef-staf luitenant-kolonel J. Vonk (39) uit Wageningen, kwa men hierbij 0111 het leven. Het toestel, een Fokker S 14 „Machtrai- ner" kwam neer niet zo ver van de plaats waar eerder deze week een Lockheed T 33 van de luchtmacht neerstortte. De S-14 was afkomstig van de vliegbasis Soesterberg. Het vliegtuig raakte in de lucht in moeilijkheden. Er ontstond een grote rookontwikkeling en direct daarop stortte het neer, boorde^ zich tussen Heenvliet en Geervliet in de buitendijk van de Olifantspolder en explodeerde. Het type S-14 is al meer dan twaalf jaar bü de Koninklijke Luchtmacht in ge bruik. Het is een tweezitter met de zit plaatsen naast elkaar. Het ongeluk van gisteren is het eerste dat zich met dit type toestel heeft voorgedaan. De beklaagde, Marie-José Longpré. is haar ontroering soms niet mach tig. Op de zevende dag van het proces- Longpré voor het Hof van Assisen van Namen is het verhoor begonnen van de 120 opgeroepen directe getuigen. Velen zijn dorpsgenoten van de 34-jarige me vrouw Marie-José Longpré. Zij hebben ofwel mevrouw Longpré op de 12e april 1963, de dag waarop haar zeven tien maanden oude zoontje Pierre ver dween. in Auvelais gezien ofwel ken nen zij het gezin Longpré goed. Hun verklaringen liggen al vast in de 2500 processtukken, die de afgelopen week door de rechter van instructie, de ge rechtelijke politie, leden van de mare chaussee en deskundigen zijn toegelicht. Maar nu verschenen zij in de rechts zaal om voor de jury hun verklaringen persoonlijk te herhalen. Al uit de eerste vragen, die werden gesteld, blijkt dat het hof zo nauwkeu rig mogelijk het uur wil bepalen waar- op volgens twee vrouwelijke getuigen, beiden inwoonsters van Auvelais, me vrouw Longpré met haar dochtertje Dominique en een leeg wandelwagentje in het dorp liep. Zij hadden haar op 12 april 1963 Goede Vrijdag om drie minuten voor vier ontmoet. Het juiste tijdstip van deze ontmoeting is daarom van zo groot belang, omdat mevrouw Longpré zegt daarna naar huis te zijn terugge keerd om de kleine Pierre t.e halen. De twee getuigen hadden haar gezien na afloop van een kerkdienst. Aan alle voor donderdag opgeroepen getuigen werd dan ook de vraag gesteld: ..Hoe laat eindigde de kerkdienst?". Tal van getuigen, waaronder de pas toor („om vier uur was er een begrafe nis, daarom weet ik het precies"), een hoofdonderwijzer (,,ik ben een tijdma- niak: het was tien voor vier") ver klaarden pertinent dat de kerkdienst tussen kwart voor vier en tien voor vier was geëindigd. Haar echtgenoot, L. Longpré, bleek en mager, antwoordde ontkennend op de vraag, of de gezondheidstoestand van zijn zoontje Pierre, die volgens zijn vrouw werd ontvoerd, maar vol gens de beschuldiging door haar met voorbedachten rade werd vermoord, te wensen overliet. Hield uw vrouw zich minder met Pierre dan met de andere kinderen bezig?" ,,Zij had natuurlijk meer werk met zes kinderen dan met één, dat is nor maal," luidde het antwoord. De schoonmoeder en schoonzuster van de beklaagde huilden toen zij de getuigenbank betraden. Ook mevrouw Longpré was haar ontroering niet meer machtig. Beide getuigen hadden Pierre sinds nieuwjaar niet meer gezien. ,,Het was een normaal kind. Mijn schoon dochter houdt veel van haar kinderen", aldus de schoonmoeder. Alleen de president van het hof stel de vragen aan de famalieleden. Don derdagmiddag werd de zitting tot vrij dag geschorst voor het verdere getui genverhoor. De Amerikanen hebben donderdag met behulp van een reusachtige Saturnus-1 raket voor de eerste maal een onbemand model van het Apollo-ruimteschip gelan ceerd. De ongeveer 7,7 ton wegende Apollo, die de naam Boilerplate 13" heeft gekregen, is een vereenvoudigd mo del van het ruimteschip, waarmee drie Amerikaanse astronauten over enkele ja ren, misschien in 1969 naar de maan zullen vliegen. De lancering, die te 18.07 uur Ned. tijd plaatshad, was de zesde van een Sa turnus-1. De vijf vorige zijn alle succes vol* verlopen. De bedoeling is, dat het ruimteschip en de tweede trap van de Saturnus-1 in een baan om de aarde komen, die in af stand tot het aardappervlak varieert van 180 tot 225 kilometer. Twee minuten na de lancering, die bij een helderblauwe hemel verliep, werd bekendgemaakt, dat de motoren van de tweede trap volgens plan waren gaan werken. Het ruimteschip kwam in een baan om de aarde en van dat moment af werd de lancering door het Amerikaanse bu- deau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) als een volledig succes beschouwd. Het ruimteschip en de tweede trap van de raket, die met elkaar verbonden blij ven, wegen samen bijna zeventien ton. De Apollo bestaat uit een kegelvormige commando- en een cilindervormige dienstcabine voor de ruimtevaarders. De eerste trap van de Saturnus-1 wordt aangedreven door acht motoren met een totale stuwkracht van ruim 750.000 kilogram. De zes raketmotoren van de tweede trap ontwikkelen een stuwkracht van in totaal 45.000 kilogram. SELECTIEKLEDING Zouk de zee op, in Zand- voort of aan de Cóte maar ga sportief gekleed in 'n moderne strandsst: jasje, short en slip. Nd heeft Hollenkamp nog een rijke keus In leuke motieven en met badstof gevoerd 37.50. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM De Indonesische regering heeft de K.L.M. toestemming verleend met ingang van 1 juni a.s. haar dienst op Djakarta uit te breiden tot twee vluchten per week. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De K.L.M. verklaarde dat de tweede dienst met ingang van 12 juni iedere vrijdag vanuit Amsterdam en met in gang van 14 juni iedere zondag vanuit Djakarta zal worden uitgevoerd. Deze nieuwe verbinding wordt gerea liseerd door de bestaande dienst op Sin gapore via Frankfurt - Rome Beiroet- Karachi - Bangkok naar Djakarta door te trekken. IN GUYANA, waar momenteel betrek kelijke rust heerst, zijn de eerste Britse versterkingen gearriveerd. Het Britse fre gat Tartar loste in de haven van George town een torpedojager af. DE VLIEGER, een vrouw en een kind, beide laatsten passagiers, kwamen om bij een vliegongeluk in Frankrijk. Het sportvliegtuigje stortte neer op een ak ker. (Advertenties) Sportshirts-parade in zomerse stijl Slechts een kleine greep uit de enorme House-kol- lektie: Belofast-stretch overhemden; Trenco-ter- lenka shirts; shirtjasjes met opengewerkt front en drie opgestikte zakken; CIT shirts In diverse pasteltinten. 19,75 - 29,75 Karreatraat 3. Breda FLEURIGE JAPONNEN en moderne BLASERS in diverse tinten Breda - Tilburg - Den Bosch (Advertenties) om deel te nemen aan de van onze adverteerders ii vandaag. Tot vanavond 24 uur be staat voor u gelegenheid uw oplossing in te leveren i

de Stem | 1964 | | pagina 1