,HT Kroestjevs winst in niet zo denderend Engeland antwoordt Rusland inzake Laos Braziliaanse de vrouwen revolutie wonnen Mr, Koning Hoessein dreigt met „bevrijdingsoorlog' Bundy naar Bangkok Enorme brand in haven van New Jersey Ruim driekwart van vervoer geschiedt door vrachtauto's OOGGETUIGE-VERSLAG VAN LEO KLINKERS: 10 stuks f 1.60 eigen Nasser zal wel baas willen blijven Trein ontspoord in Engeland: drie doden President houdt zelf appèl Australische mijnenvegers bij Borneo Landhervorming Revolulie gewonnen Geen bloedvergieten Jubelend publiek Lausaituc-Feijeuoord niet op de 3e juni man: fijn... over piaties. MODE GESCHENKEN AKKOORD Arabieren tegen Israël Amerika maakt anti-raket-raket Duits geleerde: W aarom Russen niet berecht in Neurenberg? Vier infiltranten op Cuba gedood Gouvernementskantoren Na drie jaar cel Oost-Berlijn laat Westduitse spion vrij uitsluitend tabak N. O.B.-voorzitter Donkelaar Ir. Bosnia vreest nieuwe looneisen einde 1964 Inflatietoestand in Indonesië zeer gevaarii „Coupe d'Europe' driebanden i f DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 MEI 1964 Volgens diplomatieke kringen in Londen heeft premier Krocstjev van Rusland weinig teruggekregen voor alle „aanbiedingen" aan de Arabieren, maar het is mogelijk dat het akkoord van Cairo enkele geheime afspraken inhoudt. Uit het slotcommuniqué van de Egyptische reis blijkt dat de Rus sische premier de meeste conces sies gedaan heeft in de besprekin gen in Cairo. Volgens de zegslieden hreft Rusland een buitengewoon hoge prijs betaald voor de verwer ving van de „vriendschap" van de Arabische volkeren, zelfs in het licht van Moskou's streven om de steun van ontwikkelingslanden te verwerven in de ideologische strijd met China. Tot dusver is er in Londen niets ver nomen over geheime akkoorden ten voordele van de Russen, maar Kroest jevs bereidheid om president Nasser en andere Arabische leiders te behagen, heeft achterdocht opgewekt. Onder de vele speculaties is er een dat de Russische premier de grondslag heeft gelegd voor een nieuw Russisch steunpunt in het Midden-Oosten om de westelijke positie in de Middellandse Zee te verzwakken. Kroestjevs „geschenken" aan Nasser omvatten onder meer een lening van ongeveer 300 miljoen dollar, een belofte tof, materiële hulp, bijstand in de land- ontginningsplannen van Egypte, een ge deeltelijke steun aan de anti-Israëlische politiek van de Arabische landen en de belofte tot nieuwe wapenleveringen. Kroestjev heeft er zo te zien niet op aan gedrongen dat de Arabische leiders een soepeler standpunt tegenover het com munisme moeten aannemen. Ook is niets vernomen van de aandrang tot erken ning van Oost-Duitsland. Van Nasser heeft hij geen bevestiging gekregen dat deze de Russische deelname aan toekom stige Afro-Azialische conferenties zal steunen. Communistisch China streeft er naar Rusland van dergelijke conferenties uit te sluiten op grond van het feit dat Rus land geen Aziatisch land is. De eerstvol gende Afro-Aziatische topconferentie zal in de zomer in Cairo worden gehouden. Terwijl Kroestjev zijn strijd met com. munistisch China in Cairo voortzette, is hij er volgens diplomatieke waarnemers in Londen niet in geslaagd van de Ara bische landen de belofte te verkrijgen dat zij zich zullen inspannen voor een verenigd revolutionair socialisme en men verwacht dat Peking hem in de toe komst op dit falen zal aanvallen. Wal betreft een mogelijk geheim Ara bisch-Russisch akkoord, brengen deskun digen in herinnering dat Rusland in maart van dit jaar met de Verenigde Arabische Republiek een visserijverdrag heeft gesloten, waarbij de Russen twee havens voor hun vissersvloot verkregen. Deze zouden zich in het oostelijk gedeel te van de haven van Alexandrië en in Ras Benas aan de Rode Zee bevinden. Alexandrië geeft toegang tot de Mid dellandse Zee en Ras Benas zou de Rus sische trawlers tot in de Indische Oceaan kunnen laten opereren. Tijdens zijn be zoek aan Egypte heeft kroestjev deze laatste haven bezocht. Het is bekend dat Russische vissersschepen met moderne Koning Hoessein heeft donderdag de eerste „Palestynse nationale conventie" sinds 1948 geopend in Jeruzalem. De vorst noemde deze bijeenkomst de wer- kelijke start van de voorbereiding van de „bevrijding" van Palestina (de huidige joodse staat Israël). „Iedere inwoner van Jordanië is be reid om zyn leven op te offeren voor de heilige bevrijdingsoorlog want er kan geen echte vrijheid, zuiverheid of Arabische eenheid bestaan zonder Palestina", zei de koning. Kroestjev wil graag weer naar de Afro-Aziatische conferentie en betaalt er ook voor. radar- en geluidsapparatuur zijn uitge rust om onderzeeboten op te sporen. Tijdens geallieerde vlootoefeningen in de Middellandse Zee en in Het Kanaal zijn, zij altijd in de buurt te vinden. Het kan volgens de diplomatieke waar nemers nog v/el enige tijd duren voor dat alle bepalingen van de overeenkomst van Cairo duidelijk worden. Nasser hult zich, als het er op aan komt, in een (Midden-) Oosters stil zwijgen. Een top-raketexpert van het Ameri kaanse leger heeft gisteren gezegd, dat de Verenigde Staten „in het komende jaar ongeveer een miljoen dollar per dag zullen besteden om een anti-raket-raket met een aantal nieuwe geheime bestand delen te ontwikkelen". Met het nieuwe anti-raketwapen (Nike-X-project geheten), hoopt het Amerikaanse leger intercontinentale bal listische projectielen te kunnen neer schieten. Het Amerikaanse leger hoopt met haar nieuwe raket in aanbouw tevens een ge ducht antwoord te hebben op bewerin gen van premier Kroestjev, dat Rusland een rakel bezit die een vlieg in de lucht kan treffen. De grootste moeilijkheid bij het bouwen van de anti-raket-raket ligt in het inbou wen van een ingewikkeld radarsysteem, waarmee een projectiel met een snel heid van meer dan 17.000 mijl per uur kan worden opgespoord. Een Duitse rechtsgeleerde heeft in een artikel geschreven dat ook Russen had den moeten worden berecht door het in ternationaal militair tribunaal in Neuren berg, wegens de verdeling van Polen met Adolf Hitler en de moord op 11.000 Pool se officieren in het woud van Katyn. Hij beweert dat het tribunaal geen on derzoek had ingesteld naar beschuldigin gen legen de Russen. „Daarom is het grootste bezwaar legen het proces in Neurenberg, dat de oorlogsmisdadigers, die tot de overwinnaar behoorden, niet werden vervolgd", aldus de geleerde. In het Engelse graafschap Cheshire, na bij de plaats Cheaöle Hulme, is woens dagochtend een trein met vakantiegan gers ontspoord, waarbij tenminste drie personen zouden zijn gedood en 20 ge wond. Met de trein reisden ongeveer 30 kinderen en een gezelschap bejaar den. Volgens een woordvoerder van de Brit se spoorwegen zijn acht rijtuigen uit de rails gelopen. Ziekenauto's en brand weerploegen werden onmiddellijk naar de plaats van de ramp gezonden. De oor zaak van het ongeluk is nog niet be kend. Enkele rijtuigen raakten na de ontsporing een spoorbrug, die zou zijn ingestort. De speciale afgevaardigde van presi dent Johnson William E. Bundy die met de Britse regering besprekingen voert over Zuidoostaziatische problemen zal onverwachts zijn besprekingen afbreken en naar Bangkok vliegen voor een bij eenkomst met minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Verwacht wordt dat Bundy zaterdag in de hoofdstad van Thailand Rusk zal ontmoeten die zich daarheen zal be geven uit New-Delhi waar hij de be grafenis van premier Nehroe heeft bij gewoond. Engeland heeft Rusland ervan beschul digd de toestand in Laos om propagan- Vier mannen, die als agenten van de Amerikaanse geheime dienst hadden ge tracht op de Cubaanse kust te landen, zijn gisteren op Cuba terechtgesteld. De mannen lieten het leven voor een executiepeloton. Een van hen was majooi- Fel ipe Vidal Santiago, een voormalige Cubaanse diplomaat in Venezuela. Zij zouden gewapend met een boot uit Miami, in de Amerikaanse staat Florida, op last van de tegen premier Castro ge richte „revolutionaire raad" naar Cuba zijn gegaan om te trachten op de noord kust van de provincie Las Villas te lan den. Regionale gouverneurs in Guinea, die te laat op kantoor komen, lopen voortaan het risico president Sekoe Toeré daar aan te treffen, om hen om een verklaring te vragen. De president heeft onlangs in de nationale vergadering van de revo lutie (Guinea's enige politieke partij) gezegd de kantoren van de gouver neurs bij verrassing te zullen bezoe. ken om te controleren of de heren op tijd komen. ,.U zult mij daar zelfs vóór kan toortijd vinden", zo zei hij. Zijn actie maakt deel uit van een nieuwe regeringscampagne om ieder een hard te laten werken. Op politie ke conferenties, bijeenkomsten van vakverenigingen cn per radio heeft men zich achter deze actie geschaard. De president zei op de bijeenkomst van de nationale vergadering, dat het ambitieuze nieuwe zeven jarenplan voor economische ontwikkeling, ge heel uitvoerbaar is, mits iedereen hard werkt. distische redenen verkeerd voor te stel len en gezegd dat, de communisten het vredesakkoord op de meest duidelijke en brutale wijze schenden. In een bij de aankomst van William Bundy uitgegeven verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wijst Engeland de Russische beschuldi ging van de hand dat de met Britse goedkeuring verrichte verkenningsvluch ten van Amerikaanse vliegtuigen boven communistisch gebied in Laos in strijd zijn met de overeenkomst van Genève. Engeland en Rusland zijn beide voor zitter van de conferentie van Genève, welke in 1954 de oorlog in Indo-China beslechtte en in 1962 de neutraliteit van Laos garandeerde. Beide landen zijn verantwoordelijk voor de controle op de uitvoering van de overeenkomsten. Het Britse antwoord aan Moskou is een van de scherpste van de laatste tijd en toont duidelijk dat de spanning rond de crisis in Zuidoost-Azië is toegenomen. De neutralistische premier van Laos, prins Souvanna Phouma, heeft de Sovjet- Unie om militaire hulp gevraagd. Hij deed dit in een brief aan de Russische ambassadeur te Vientiane. In de door de regering gepubliceerde brief verklaarde de premier dat de neutralisten wegens „talrijke gevechten die onlangs zijn geleverd tussen de neutralistische troepen en de Pathet Lao" geen munitie meer hadden. In de haven van New-Jersey aan de rivier de Hudson woedt over een af- 1 stand van anderhalve kilometer een felle brand die zeker al voor miljoenen dollars schade heeft veroorzaakt. Drie brandweerlieden dreigden levend te worden verbrand, toen zij op een toren door het vuur werden ingesloten.' Met acht collega's waren zij op een tien meter hoge uitkijktoren geklommen om vandaaruit het vuur te bestrijden. Boven aangekomen bemerkten zij dat de watertoevoer was afgesneden. De drie man konden zich niet snel genoeg in veiligheid brengen en werden door het vuur ingesloten. Een boot van de kustwacht wist hen uit hun benarde positie te bevrijden. Om 7.00 uur plaatselijke tijd was de brandweer het vuur nog steeds niet meester De brand begon 's nachts om 3.00 uur' in een lege opslagplaats, maar sloeg allengs over op de havenpieren en gemeerde schepen. Vijftien brandweerlieden zijn met rook vergiftigingsverschijnselen in het zieken huis opgenomen Een brandweerman liep lichte brandwonden op. Een ogenblik werd gevreesd, dat de brand zou overslaan op Manhattan. Het vuur heeft tot nu toe zes havenpieren. eén bark en een waterkanon in de as gelegd. Bij Koeching in Serawak zijn twee Australische mijnenvegers aangekomen om hulp te verlenen bij de beveiliging van Maleisië. De twee schepen, de Gull en de Hawk, zijn naar Maleisische wateren gekomen op verzoek van de regering van Maleisië. De commandant van de Gull zei dat de schepen ,,zo lang als nodig is" in Maleisische wateren zullen blijven. De eerste Indonesische groep vrijwilli gers voor de „vernietiging van Maleisië" is gereed om zaterdag volgens plan naar Borneo te vertrekken. Volgens Antara heeft de commannant van de vrijwilligers, kolonel Sabirin Moektar, verklaard dat de vrijwilligers slechts op bevel van president Soekarno Maleis grondgebied zullen betreden. Aan de bijeenkomst nemen deel af- gevaardigdnn van de Arabische staats hoofden en Palestijnse vertegenwoordi gers uit de Arabische landen. Hoessein zei dat deze vergadering het eerste vruchtbare resultaat was van de Arabische topconferentie van januari, Dit is het feitelijke begin van de organisatie en coördinatie van de Pales tijnen met het doel om de Arabische rechten te herstellen en Palestina terug te geven aan de Arabieren, „vrij en be vrijd", aldus Hoessein. De secretaris-generaal van de Arabische Liga. Abdel Khalek Hassouna zei „De Arabieren vertrouwen er op dat zij het zionisme en imperialisme kunnen overwinnen door zich te vereni gen en zij zullen Palestina herwinnen zoals Algerije weer aan ons toebehoort en de invasie van de imperialisten bij Suez en in Zuid-Arabië werd terugge drongen. Ahmed Shukeiry, de Palestijns- Arabische afgevaardigde bij de Liga zei dat alle socialistische landen de Pales tijnse resolutie om Palestina weer als staat te „herstellen" steunen Maar, aldus Shukeiry, de westelijke machten zijn tegen ons. ,,Onze zaak kent slechts een weg naar Palestina vechtende over deze heuvels en geen politiek gepraat. De conventie was nodig om een Palestijns nationaal verdrag en een sta tuut voor het bevrijdingsfront vast te stellen". Hierin worden regelen vastgesteld voor de „Palestijnse gevechtsbrigades", een nationaal fonds, de oprichting van politieke bureaus over de gehele wereld en een organisatie voor alle Palestijnen. IN MAIDSTONE «Kent) raakten gisteren twaalf arbeiders bedolven tóen een vijf meter diepe sleuf instortte. Op twee na konden de mannen snel worden gered. Na twee uur koortsachtig werken kon den brandweerlieden nog een man le vend uit de massa aarde halen. Zijn col lega bleek dood te zijn. De Westduitse vakbondsfunctionaris Heinz Brandt, die amnestie heeft gekre gen na bijna drie jaar gevangenisstraf te hebben uitgezeten wegens spionage, is gisterochtend door Oostberlijnse autori teiten vrijgelaten. Brandt, de 55-jarige hoofdredakteur van „Metall", het vakorgaan van de mach tige vakbond van metaalarbeiders, ver dween op 16 juni 1961, tijdens een bezoek aan Oost-Berlijn. Men nam destijds aan, dat hij door communistische agenten was ontvoerd, hoewel dit nooit bewezen is. Op 10 mei 1962 maakten de communis ten bekend, dat Brandt was veroordeeld tot 13 jaar dwangarbeid wegens spionage voor „westelijke inlichtingendiensten". Brandt was in 1932 lid geworden van de communistische partij en bracht twaalf jaar door in concentratiekampen van de nazis. Na de oorlog sloot hij zich aan hij de Oostduitse verenigde socialistische (communistische) partijorganisatie. In 1958 brak hij met het communisme en vluchtte hij naar het Westen, waar hij hoofdredacteur van „Metall" werd. «Advertentie) De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. van Aartsen, heeft gis terochtend in het RAI gebouw te Amsterdam met een korte toespraak het 17e congres beroepsvervoer NOB wegtransport officieel geopend. De voorzitter van de NOB, de heer O. van Donkelaar, herinnerde er in zijn congresrede aan, dat „meer dan driekwart van alle vervoer in Nedei- land wordt verricht met vrachtauto's. In het internationale beroepagoederen- vervoer over de weg binnen de EEG hebben de Nederlandse vervoerders een aandeel van ongeveer 40 pet. In 10 jaar tijd steeg het totale laadver mogen bij het Nederlandse beroeps- goederenvervoer over de weg van 100.000 tot 300.000 ton. Gemeten naar tonkilometers verzet het beroepsgoede- renvervoer over de weg op het ogen blik al bijna even veel werk als spoorwegen en watervervoer samen". De voorzitter wees erop, dat het be- roepsgoederenvervoer over de weg het eigen vervoer wat tonnage be treft was voorbijgestreefd. Deze storm, achtige ontwikkeling had volgens spre ker ook schaduwkanten „De buiten wereld heeft de neiging transporton dernemer te zien als vrachtrijders en vrachtwagens als tamelijk lastige ob stakels in het verkeer. De overheid toont onvoldoende inzicht in de be langen van het wegvervoer door het De voorzitter van het centraal sociaal werkgeversverbond, ir. J. Bosma, heeft gisteren gewaarschuwd tegen uitingen „die men nu reeds kan vernemen", dat indien de arbeidsmarkt zo overspannen I blijft als ze thans Is, aan het eind van I het jaar soortgelijke looneisen dienen te worden gesteld als aan het einde van 1963. Ir. Bosma zei dit in de besloten algemene ledenvergadering van het C.S. W.V. in Enschede. „Indien wij blijven voortgaan de over spannen arbeidsmarkt met die midde len te lijf te gaan. dan zullen wij onge twijfeld binnen afzienbare tijd niet meer hoeven t.e spreken over een dergelijke overspannen arbeidsmarkt, maar dan zal ons welvaartspeil ook dusdanig zijn aan getast, dat er maar weinigen in Neder land zullen zijn te vinden, die de uit voerders van een dergelijke operatie dankbaar zullen zijn". Ir. Bosma neemt aan dat de gemid delde stijging van de loonsom per werk nemer in 1964 14 a 15 percent zal be dragen. Dee overschrijding van het ak koord in de Stichting van de Arbeid, is z.i mede het gevolg van het feit dat ver schillende bedrijven bepaalde achter standen bij deze loonoperatie hebben willen inhalen. 31 maart begon in Belo Horizonte, de hoofdstad van de tweede staat van Bra zilië: Mlnas Gerais, de revolutie tegen president Goulart. Ik bevond me toen op een afstand van ongeveer 150 km van Belo Horizonte, op een Nederlandse missiepost in het gehucht Nova Serrana, waar ik de paters enkele maanden help met bouwen en ontginnen. Op mijn reis van 2500 km heb ik heel wat ge sprekken gevoerd over het meest ge liefkoosde gespreksthema: de politiek, Nauwelijks was ik in Brazilië aan land, of velen voorspelden my een revolutie. Want president Goulart streefde merk baar naar een dictatuur, iets wat de Brazilianen verafschuwen. Zijn voorganger Quadros, die zonder reden plotseling was weggelopen, werd voor een gek versleten, omdat hij er enkele vreemde ideeën op nahield. Zo verbood hij b.v. paardenwedstrijden," ha nengevechten en het dragen van biki ni's. Daarnaast was Quadros echter ook de man, die het mes zette in de corrup tie en de mensen eens voor de veran dering liet werken. Goulart werd als een slappe opportunist beschouwd, omdat zijn sympathie uitging naar die politieke groepering, waarmee hij het meeste voordeel kon behalen. Hij steunde de laatste tijd de nog niet erkende communistische partij gedeel telijk om zijn beurs te spekken want in feite is hij de grootste kapitalist van het land gedeeltelijk als springplank naar de dictatuur. Met Brizola, de leider der communisten en aangetrouwd fami lielid van Goulart, bedroog hij het volk met loze beloften. Wat hij beloofde? Er kenning van de communistische partij en. een landhervorming ten gunste van de arme lui, die het grootste deel van de bevolking uitmaken. De echte communisten vormen slechts een kleine maar fanatieke groep, gesteund door China en Cuba. De rest is slechts com munistisch, zolang ze niets hebben en ze denken van het communistische regi me alles te kunnen krijgen. Goulart speelde het magnifiek: Hij be loofde ook de analfabeten tweederde deel van de bevolging stemrecht te geven. In het kader van de landhervor ming beloofde hij ook gronden te ont eigenen en onder de armen te verde len. Stemrecht voor analfabeten is in Brazilië echter ondenkbaar, daar zij door een handig demagoog handig te bespelen zijn. De Braziliaanse mentali teit, vol sentimenten, is zeer ontvanke lijk voor mooie woorden en beloften. Met stemrecht voor de analfabeten zou Goulart zijn slag geslagen hebben. De Reformia Agraria is in haar opzet des het land heeft, welke juist zo liggen, dat ze buiten de 10-mijls-zone liggen en dus met onder de onteigening kwamen te vallen. Zo is het toevallig ook nog eens een keer. Dat er een landhervor ming moet komen, dat zien de revolutio nairen ook in, maar de manier, waarop Goulart dat wilde, was waanzinnig en gevaarlijk voor Brasil. Alle mensen, die niets bezaten, zouden hem steunen. Hier. door zou hij na een plebisciet een grond wetsherziening doorvoeren, waardoor hij zich het volgend jaar kon laten her kiezen, hetgeen dan tot een onvervalste dictatuur zou leiden. Gelukkig broeide het verzet De ontwikkelde groep, die in buitenlandse dagbladen en kort gele den nog door dr. De Jong in een uitzen ding van Radio Wereldomroep „de rij ken" genoemd werd (waarmee hij wel licht „kapitalisten" bedoelde), formeer de zich tot een putsch. Achteraf weten we, dat het verzet zich heeft ontwikkeld in de hogere legerleiding en dat de ci viele autoriteiten de revolutie moesten verklaren en dat ze samen Goulart heb ben verjaagd. Maar nu komt er iets merkwaardigs. Degenen, die eigenlijk de revolutie be gonnen en wonnen, zijn de vrouwen! Al enkele maanden hielden vrouwen van allerlei stand acties tegen het commu nisme met gebeden en demonstraties. Een dagblad schreef, dat de revolutie was gewonnen door „A prece e a mui her" (door het gebed en de vrouw). En gebeden is er in alle huizen. Toen Bri zola een bezoek aas Belo Horizonte zou brengen en er een politie-kordon was getrokken om de zaal, waar Brizola zou spreken, drongen duizenden vrou wen er door heen, bezetten de zaai en de tafels op het podium, gewapend met rozenkransen en spanborden met gods dienstige leuzen. Brizola kon niets an ders doen dan enkele woorden stame len op de trappen. Toen het gevaarlijk begon te worden dwong hy iemand met zijn revolver hem weg te rijden. Maar waarom deze zo felle actie van de vrouwen? Zij waren het, die instinctief aanvoelden, dat het communistische sys teem het huisgezin kapot zou maken. Door hun greep op het onderwijs zou den de communisten de kinderen in hun meest ontvankelijke jaren aangrijpen en tweedracht zaaien in geloof en huisge zin. Met enkele van deze vrouwen heb ik gesproken en het is verrassend, hoe Tijdens de maanden, dat het verzet zich in het geheim organiseerde, was Magalhaes Pinto. gouverneur van Mi- nas Gerais. genoodzaakt om zich tame lijk links te gedragen, om niet de ver denking van revolutionair op zich te la den en de zaak voortijdig te verraden. Hij voorzag zich zelfs van een commu nistische secretaris, die echter door een woedende menigte vrouwen uit zijn huis werd verjaagd. Pinto zelf kreeg het daardoor ook moeilijk, maar hij kon weer opgelucht ademhalen, toen hij de opdracht kreeg de revolutie af te kondi gen. Het was noodzakelijk, dat een ci viele autoriteit dit deed om bij het volk niet de indruk te vestigen, dat het op een militaire dictatuur zoii uitdraaien. Het was een publiek geheim dat 1 mei, de internationale D-day der communis ten, Goulart de grote stap zou wagen en de communisten wellicht dood en ver derf zouden zaaien op weg naar de macht. Het liep echter anders. De directe aan leiding tot de opstand was zoals be kend het feit dat Goulart enkele links georiënteerde muiters amnestie verleen de, waartegen iedere officier in verzet kwam Alleen de legers in het zuiden en noorden lieten niets van zich horen. Later zou Brizola dan ook naar het zur den vluchten om het daar nog enkele dagen vol te houden. Na de afschaffing van Minas Gerais begon het spannende spelletje van partij kiezen. Wat de mili taire macht betrof stond Pinto safe. Na dat de gouverneur van Recife in de kuif gepikt was, deed het leger daar ook mee. Vele andere gouverneurs, waaron der Lacerda van Guanabara met Rio de Janeiro als hoofdstad, schaarden zich achter hem en toen kwam de geweldige bijval van bijna heel Brazil. te verachtelijker, omdat Goul'art zelf]helder zij het gevaar van de politiek enkele van de grootste facenda's van van Goulart inzagen. Er is vrijwel geen schot gelost, of schoon in het zuiden door de linkse vakbonden wapens verstrekt werden en in de vlakte, grenzend aan Rio de Ja neiro, voor miljoenen aan wapens, munitie en explosieven is gevonden. Als de bevolking in Goulart werkelijk het heil had gezien, dan was er zeker een burgeroorlog uitgebroken. De radio meldde op een dag, dat er slechts ge schoten was, toen twee naar het zuiden optrekkende legers elkaar ontmoetten Twee generaals en een soldaat waren reeds doodgeschoten, toen men tot de ontdekking kwam, dat beide legers aan dezelfde kant stonden! Goulart vorderde een vliegtuig en vluchtte naar Brazilia en vandaar via Rio Grande do Sul, waar intussen ook al Brizola zat, naar Uruguay. Alle linkse kamerleden werden opgepakt en heel Brasil onderging een zuiveringsactie, Als afgezant van de Jongeren-ver eniging K'59 te Geleen vertrok enke le maanden geleden Leo Klinkers, zoon van het hoofd van de B.L.O.- school te Geleen, per boot naar Bra zilië om een bezoek te brengen aan de oud-aalmoezenier en oprichter van K'59, pater Anastasius, Ong. Karmeliet op diens missiepost in No va Serrana in het warme binnen land van Brazilië. Nauwelijks had Klinkers voet op Braziliaanse bodem gezet, of in dit onmetelijke land brak de opstand uit, die even dreigde te ontaarden in een burgeroorlog, maar die zoals bekend gelukkig toch nog zonder bloedver gieten is verlopen. Van nabij beleefde hij deze staatsgreep. Na vele ge sprekken met Brazilianen en met in Brazilië werkzame Nederlandse mis sionarissen, schreef hij bijgaande boeiende beschouwing over de re cente revolutie, die aldus Leo Klinkers feitelijk gewonnen werd door de Braziliaanse vrouwen. Het verhaal is wat de feiten betreft wel niet nieuw, maar de persoonlijke be levenissen* van Klinkers, die hij op originele en indringende wijze ver telt, sluiten goed aan bij hetgeen on ze correspondent terzake heeft ge schreven. invoeren van stringente bepalingen ten aanzien van maten, gewichten, Uit rusting van de vrachtwagens en snel heden. Volgens berekeningen van het economisch bureau voor het wegver voer hebben de afhaal, en bestel diensten in de grote steden door het achterblijven van verkeersvoorzienin- gen op het ogenblik zeker 50 pet. meer tijd nodig dan in 1956 om van de ene plaats naar de andere te ko men" Het ontbreken van autosnelwegen in verschillende „uiterst vitale verbin dingen", zoals van het westen naar Twente, tussen Gorinchem en Zevenaar Breda en Antwerpenen tussen Noord - Breda en Antwerpen en tussen Noord en Zuid-Limburg, kost het wegver- vervoer aldus spreker kapita len aan tijdverlies. Volgens de laatste gegevens waren twee en een half maal zoveel personenau to's bij verkeersongevallen betrokken als vrachtauto's. Autobussen waren 8000 maal bij een verkeersongeval be trokken op een totaal van 9000 wagens. Dat is circa 90 pet. per bus. Voor vrachtauto's, met nog geen 70.000 op een totaal van 164.000 wagens, ligt dit percentage op minder dan de helft nl. circa 42,5 procent. Zelfs al* de autobus gemiddeld tweemaal zo inten sief werd gebruikt als de vrachtauto, zou de veiligheidsvergelijking nog tén gunste van de vrachtauto uitvallen. Geconcludeerd werd. dat het vrachtver voer zwaarder is belast met motor rijtuigenbelasting, maar een geringer gebruik van de openbare weg mag maken dan het overige gemotoriseerde verkeer. Het vrachtvervoer is be perkt naar tijd (rijtuigenbesluit) en naar ruimte (breedte-maxima van vrachtauto's voor onderscheidene we gen). welke haar weerga niet had. In de an nalen zal deze revolutie geboekstaafd worden als de grootste communisten jacht aller tijden. Toen na 3 dagen het busverkcer weer op gang kwam, ging ik naar Belo Hori zonte. omdat ik een revolutie wel eens van dichtbij wilde meemaken. Maar al les was rustig. Het verbod om met meer dan 3 mensen samen te scholen was op geheven. Alles draaide weer, behalve de scholen. Ik heb de intocht gezien van Z compagnieën, die in gerequireerde autobussen naar Belo Horizonte terug keerden. Ofschoon er niet gevoch ten, maakten alle soldaten het V-teken en het publiek langs de avendia's ju belde. Ik maakte de huldiging mee van de generaal, die de grote man was ge weest. Deze revolutie ontstond niet om de rijken rijker en de armen armer te ma ken Zij was een treffende uiting van de groeiende democratisering, die nog on telbare offers moet brengen, voordat Brasil het mooiste, rijkste en grootste land is en presidenten zal voortbrengen, die dit onbegrensde land kunnen bestu ren zonder voortijdig verjaagd te wor den. De inflatietoestand in Indonesië is „zeer gevaarlijk" en het zal mogelijk drie tot vijf jaar duren om deze te boven te komen, zo heeft de derde plaatsvervan- fende minister-president, die vaak als e voornaamste woordvoerder van pre sident Soekarno op het gebied van eco nomische zaken wordt beschouwd, tegen over het Far Eastern Economie Review verklaard. Hij deelde mee dat Indonesië zijn de viezenreserves vergroot door zich te ver zekeren van buitenlandse kredieten en leningen en door vergroting van de land- bouwproduktie. West-Duitsland, Frankrijk en Neder land hebben steun aangeboden. „Wij heb ben de verzekering gegeven en wij zullen ons daaraan houden dat con. cerns in Indonesië, die buitenlands eigen dom zijn, recht hebben op onze bescher ming, binnen het raam van onze econo mische doelstellingen", zo zei hij. De voor woensdag 3 juni vastgestelde voetbalwedstrijd Lausanne - Feijenoord voor de intertotocompetitie gaat niet door en zal, na overleg tussen Lausan ne en Feijenoord, naar een andere da tum worden verschoven. De reden hiervan is, dat de zaterdag gespeelde competitiewedstrijd Lausanne- Grechen (bij de stand 30 voor Lau sanne) wegens het uitvallen van de licht, installatie moest worden gestaakt. Een sprake van sabotage was, en besloten onderzoek heeft uitgewezen, dat er geen sprake van sabotage was. en besloten is de wedstrijd in zijn geheel over te spelen De opnieuw vastgestelde wed strijd maakt het onmogelijk voor Lau sanne de intertotowedstrijd tegen Feije noord volgende week doorgang te doen vinden. In het toernooi om de Coupe d'Europe driebanden, dat van 4 tot en met 7 juni te Kiel wordt gehouden, zal Nederland vertegenwoordigd worden door 't kwar tet van de biljartvereniging „Van den Brandt" uit Waalwijk, bestaande uit Henny de Ruyter, de gebroeders W, en C. Soeterboek en J. van Alphen.

de Stem | 1964 | | pagina 19