Tienerfeest in Kruiningen Baron Bluff in een wespennest FRANSE VROLIJKHEID IN AMERIKAANS GEZIN Wat weet de juwelier van tafel zilver? Programma's radio en t.v. Alt Merriman zong met succes „El amor brujo Juwelier voor 1 tafelzilver Een werkelijk wittere was bij elke soptemperatuur Vanavond: Soubrette DRIE DAGEN KIJKPLEZIER Televisie gaat bezuinigen KAT Opa's krant „Adam en Eva Tien jaar Eurovisie Franse radio en t.v. verliest klanten Show met Louis en Jo Free-lancers eruit m 't héle huis metéén fris en schoon! Radio Televisie Concertgebou workest Amsterdam 'n Amerikaan roken Voor rokers met een eigen stijl DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 MEI 1964 Franse vrolijkheid in een Amerikaans soort blijspelen, maar de verwikkelin gen vormen in ieder geval stof voor een plezierig anderhalf uur televisie. De rol van Frangoise wordt vanavond gespeeld door Petra Laseur, een rol waar mee haar moeder in 1939 triomfen vier de. Mary Dresselhuys zult u echter ook tegenkomen als mevrouw Carrington (de moeder van Eric), terwijl vertaler Joan Remmelts de rol speelt van mijnheer Car rington. gezin op het Nederlandse scherm zou men dit televisiespel van Jacques Deval mee kunnen geven. Na het nogal dramatische Woyzeck van vorige week, vanavond een van die luchtige kluchten van het Fran se toneel en zowaar niet van Feydeau, al zal men het werk van Jacques Deval een zekere verwantschap met deze schrijver niet kunnen ontzeggen. De Soubrette, waar het in dit geval om draait is de lieftallige Frangoise (ge speeld door Petra Lasseur) een meisje, dat op een goede dag haar intrede doet in het gezin van de Amerikaanse miljo nairsfamilie Carrington. Iedereen is best over het meisje te spreken, in het bij zonder de zoon der huizes Eric (gespeeld door Ramses Shaffy). Nu is dat niet zo verwonderlijk want Eric heeft op een studiereis door Frank rijk de kennismaking met Frangoise om gezet in een huwelijk dat ook in Amerika rechtsgeldig is. En er zou geen vuiltje aan de lucht zijn geweest ware het niet dat mijnheer Carrington zijn naam van miljonair bedreigd ziet door een faillise- ment, waaraan alleen valt te ontkomen als zoon Eric wil trouwen met de rijke fabrikantendochter Auriol (gespeeld door Ingeborg Elzevier). En dat terwijl Eric al getrouwd is, een feit dat echter voor vader en moeder Carrington nog even verborgen moet blij ven. Zo wordt dus de lieve Frangoise als het nieuwe dienstmeisje het huis in ge smokkeld, waar onmiddellijk de butler een oogje op de lieve Frangoise laat val len, een huis waarin Auriol rondloopt, een huis ook waar niemand iets begrijpt' van het feit, dat zoon Eric zoveel belang stelling voor het dienstmeisje toont. Troost u, het loopt tenslotte allemaal goed af - dat gebeurt toch altijd bij dit Het Nederlandse cabaret „Adam en Eva*' van Fiet en Frans Koster uit Haar lem zal met een nieuw programma op treden in het Centraal Theater te Am- - T i -i i j sterdam van dinsdag 2 tot en met don- te van het aankijken zeker waard, derdag 11 juni. Op 6 juni bestaat de Eurovisie officieel tien jaar, een gebeurtenis die door de landen die hierbij zijn aangesloten fees telijk zal worden gevierd. Nederland neemt ook hieraan deel. Op vrijdagmiddag wordt van 5 tot 6 een programma uitgezonden speciaal voor de jeugdige kijkers dat „Kris kras door Europa"' heet en waarbij de kin deren van het ene iand naar het andere land worden meegenomen door de alles- ziende camera. Hoewel de NTS officieel nog steeds geen opgave kan doen wie er in dit programma optreden, ziet het er naar uit dat Swiebertje en Bromsnor voor het Nederlandse aandeel zullen zorgen. Zaterdagavond neemt de NTS in het AVRO-programma een produktie van de Franse televisie over, waarin het variété-aandeel van de Eurovisie in de verschillende programma's wordt be licht en waarin men zestig minuten kan kijken en luisteren naar o.a. Yves Mon- tand en het ballet van de Parijse Neder lander Dirk Sanders. Op de zondagavond neemt de NCRV, eveneens onder NTS-vlag, een documen taire over van de Duitse televisie, waar in tien jaar Eurovisie in beeld wordt gebracht De eerste uitzendingen tot nu en vooral de technische kanten van dit ingewikkelde schakelwerk, zijn de moei- De Franse staatsradio heeft de helft van haar luisteraars verloren aan com merciële radiostations buiten Frankrijk. Dit is dinsdag in het parlement meege deeld dóör de minister van voorlichting Peyrefitte. De televisie, eveneens staats bedrijf, heeft in de grensstreken kijkers verloren. Peyrefitte vroeg het parlement mee te helpen de „spinnewebben" bij radio en tv op te ruimen en het staatsbedrijf op nieuwe leest te schoeien. Het is de bedoeling dat het bestuur van een nieuw te stichten raad voor de helft uit verte genwoordigers van de staat komt te bestaan en voor de helft uit vertegen woordigers van luisteraars, kijkers, per soneel, pers en anderen, die daarvoor in aanmerking komen. De raad moet het oog houden op de begroting, de program ma's en de objectiviteit van nieuwsuit zendingen. De regering zal de directeur- generaal blijven benoemen. Twee Belgische artiesten die in de loop van dit seizoen al meerdere malen te gast zijn geweest in verschillende Neder landse tv-programma's zullen binnen en kele weken een eigen show hebben: Jo Leemans en Louis Neefs, die afgelopen dinsdag voor de AVRO-televisie een half uur vol liedjes zongen. Zomaar, omdat ze het leuk vonden en hopen dat u er binnenkort met evenveel plezier naar zult kijken en luisteren. Met een dreigend begrotingstekort van ruim drie miljoen is men er in Hilver sum en Bussum allerwegen op uit om te bezuinigen. Of men het op de juiste manier doet, mag men betwijfelen want op terreinen, waar de kijker het best bediend wordt, gaat men het rode pot lood hanteren. Voorbeelden? In het komende seizoen zullen bij vrijwel alle omroepen de free lance-regisseurs hun werk moeten overdragen aan de vaste mensen. Bij de VARA zal dit o.a. betekenen dat Dick Harris, en Berend Boudewijn in vaste dienst moeten gaan. bij de AVRO Thijs Chanowski en Leen Timp, bij de VPRO Leen Timp en gaat u maar door. Maar ook in de programmasector is het bezuinigen. In het komende seizoen zullen bij slechts drie produkties per jaar grote orkesten mogen worden ge bruikt. Bij alle andere amusementspro gramma's hebben producers en regis seurs opdracht gekregen geen grotere Combo's dan van vijf man te gebrui ken. Voor de lichte muziekprogramma's heeft men bovendien gesteld dat de kosten per half uur uitzending niet meer mogen bedragen dan 2000 a 3000 gul den. Waarbij dan wel de vraag rijst: waar om bijvoorbeeld naar de atletiekwedstrij den in Londen en Brussel twee commen tatoren moeten worden afgevaardigd en bij elke buitenlandse sportreportage naast de verslaggever(s) nog een ver bindingsman mee moet gaan. Maar ja, dat zijn natuurlijk zaken, waar wij niets van begrijpen. (Advertentie) (Advertentie) Donderdag 28 mei HILVERSUM I 402 m AVRO: 12,00 Dansork. en zangsol. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Licht ens. en zangsol. 13,00 Nws. 13,15 Meded., event, act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Zang en piano, lichte muz. 14,00 Instr. ens., klass. muz. 14,45 Vocaal dubbel- kwartet, oude muz. 14,45 En passant, licht progr. 15,20 De Dierenriem op muziek gezet (gr.) 16,00 Nws. 16,20 Stereofoni- sche uitz.: Bariton en piano, klass. liede ren 16,30 Voordracht '6,45 Licht instr. kwartet en zangsol. 17,00 V.d. jeugd 18,00 Nws. 18,15 Event, act. 18,20 Uitz. van de PvdA: Partijdig. Een progr. van de PvdA, waarin iedere luisteraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator: Theo Eerdmans. 18,30 Licht orkest en zangsol. 19,00 Gespr. brief 19,05 Sportparade 19,30 Tambour- en fanfarekorps 20,00 Nws. 20.05 Stereofonische uitz.: Radio-Filharm. ork., moderne muz. 21,00 De geschiedenis van een boek, progr. t.g.v. de sterfdag van Calvijn 21,35 Licht instr. kwintet 21.55 Bondig bulletin: wekelijkse kunst notities 22.00 Licht ens. en zangsol. 22,30 Nws. 22.40 Act. 23,05 Pizzicato, nieuws flitsen en actualiteiten uit de lichte mu ziekwereld 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VPRO: 12,15 Leven op het land. gesprek 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Deze week 13.00 Nws. 13,15 Muziek uit de ro mantische periode 13,55 V.d. vrouw NCRV: 14,15 Het Evangelie en de we reld onzer jongeren, uitz. deel van de morgenvergadering van de bondsdag van van &eref. vrouwenvereniging la,00 Gram. 15,10 Moderne orkestmuz. (gr.) 15.40 Accordeonork. 16.00 Bijbel- overd. 16,30 Oude kamermuz. 17,00 Hoor spel v.d. jeugd 17,20 Lichte gram. 17 30 Schoolzang 17,45 Lichte orkestmuz. (gr.) 18,15 Sportrubr. 18,30 Lichte orkestmuz. en zangsol. 18,50 Sociaal perspectief, praatje 19,00 Nws. en weerpraatje 19.10 Op de man af, praatje 19,15 Geest, liede ren (gr. en opn.) 19,30 Radiokrant 19,50 Fragm. uit musicals en operettes (gr.) 20,25 Johannes Calvijn, van Noyon tot C-enève, klankb. 20,55 Licht instr. trio 21.25 Tenor en piano, klass. liederen 22,00 Kerkorgelconc.: gew. muz. 22,30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23,00 Rondom het kind: peda gogische etherleergang 23.30 Moderne or kestmuz. (gr.) 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Gram. 12,15 Lichte muz. (Om 12,25 Weerber. en meded.) 12,50 Beursber. en progr.-overz. 13,00 Nws. en weerber. 13,20 Kamermuz. 14,00 Nws. 14,03 Schoolradio (Om 15,00 Nws.) 15,45 Amus.muz. 16,00 Nws. 16,03 Beursber. iS'Ü? Franse les 16,24 Zang en pianospel 17,00 Nws. en weerber. 17,15 V.d. kind, 17,50 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paardesportber. 18,30 Kamer muz. 19,00 Nws. en weerber. 19,40 Lichte orkestmuz. en zang 19.50 Politieke lezing 20,00 Concours Reine Elisabeth 23,00 Nws. 23,15 Lichte muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,03 Gevar. muz. 16,08 Klass. orkest muz. 17,00 Nws. 17,15 V.d. teenagers 18,03 V.d. sold. 18.30 Lichte muz. 19,30 Nws. 20,00 Concours Elisabeth 1964 22,55 Nws. Vrijdag 29 mei HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte gram. (Om 7,30 V.d. voorpagina) 7,55 Operatie On bereikbaar, rep. 8,00 Nws. en soc. strijd lied 8,18 Lichte gram. 8,50 Ochtendgym. v.d. vrouw 9,00 Te land en te water: een informatief progr. voor weg- en water weggebruikers 9,35 Waterst. VPRO: 9,40 Morgenwijd. VARA: 10,00 School radio 10,20 Pianorec., moderne muz. 10,45 V.d. kleuters 11,00 Nws. 11,02 V.d. vrouw 11,40 Lichte gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Dagopening 7,20 Klass. gram. 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Meisjeskoor met orkestbegel. (gr.) 8.40 Griekse orkestmuz. (gr.) 9,00 V.d. zieken 9.35 Klass. orkestmuz. (opn.) 10,30 Morgend. 11,00 Klass. gram. 11,15 In het zilver, progr. voor oudere luisteraars. Donderdag 28 mei NCRV: 15,00 In ogenschouw, progr. v. d. vrouw 15,15-15,45 Rep. van Middeloo, opleidingsinstituut voor jeugdleiders en -leidsters 16,00-16,15 V.d. kind. 19,30 Ba rend de Beer, film v.d. kind. 19,35 Lassie, tv-film NTS: 20,00 Journaal en weer- overz. NCRV: 20,20 Memo 20,35 Tel- lem, documentaire NTS: 21,15 Sou brette, blijspel NCRV: 22,50 Dagslui ting NTS: 22,55-23,00 Journaal. FRANS BELGIë: 15,05 Schooltelevisie 18,30 Berichten 18,33 V.d. kleintjes 19,00 De christenen in het maatschappelijk le ven 19.30 Tekenfilms 19,40 Rocambole, tv-feuill. 20,00 Journaal 20,30 L'Impasse tragique, film (voor volwassenen) 22,05 carrousel aux Images: nwe. films 22,35 Journaal. VLAAMS BELGIë: 19,00 Gastprogr.: Het vrije woord - lekenmoraal en filoso fie 19,30 Tekenfilms voor jong en oud: De Flintstones, toekomstverhalen uit het stenen tijdperk: Een avondje uit 19,55 Sport 20,00 Nws. 20,20 Hoe prettig te le ven (Quelle joie de vivre), satirische ko mische speelfilm 22,05 Première, progr. met filmnws en fragm. uit nwe. films 22,50 Medium 23,00 Nws. De beroemde jota uit de balletsuite „cl sombrero de tres picos" van Manuel de Falla een orkestraal vuurwerk, waarvan de vonken afspatten, vurig, pathetisch, dynamisch, flitsend, opzwe pend uitgevoerd door het Concertgebouw orkest o.I.v. Robert Benzi besloot de eerste helft van dit volksconcert in de Amsterdamse muziektempel. In een laai end applaus lieten de in extase gebrachte toehoorders hun gevoelens de vr\je loop. Hieraan ging een zelden voorkomende integrale uitvoering van de balletsuite „El amor brujo" (de liefde als tovenares), eveneens van De Falla, vooraf, waaraan de beroemde alt-mezzo Nan Merriman solistische medewerking verleende. Aan deze prachtige balletmuziek ligt een oud volksverhaal ten grondslag: Can- delas, een mooie, jonge Spaanse, blijft in de ban van haar gestorven minnaar, die zij om zijn vurigheid, losbandigheid en jaloezie, fel en hartstochtelijk beminde. Als zij later kennis krijgt aan de char mante Carmelo, verliefd op hem wordt en hem wel omhelzen, komt de geest van de overleden zigeuner tussenbeide. Haar vriedin, de schone en verleidelijke Lucia, helpt haar de jaloerse schim af te leiden en dan is de ban verbroken. De jonge liefde tussen Candelas en Carmelo bloeit op. De uitvoering was evenredig aan de composities en stond dus op zeer hoog ni veau, waarmee Nan Merriman, de jonge meesterdirigent en het orkest groot en verdiend succes verhaalden. Na de pauze zong Nan Merriman van Debussy de „trois ballades de Frangois Villon". In kort bestek hier op in te gaan is ondoenlijk. Het meest bekende lied van dit drietal is de „ballade des femmes de Paris". Het is een lied, dat door de dwaze opsomming van alle schone vrou wen der wereld al vrolijkheid wekt, maar door de prachtige toonzetting enorm aan zeggingskracht wint. De slotzin van elk complet „il n'est bon bee que de Paris" is muzikaal wel zeer spectaculair en als zodanig een vondst. De vertolking kon ons helaas niet ge heel en al bevredigen en het orkestraal accompagnement was over het algemeen te luid, waaronder de vocale prestaties ongetwijfeld leden. COR BACKERS. De avonduitzending wordt verzorgd door de NCRV. Kees van Langeraad en. Herman Haan bieden om 20.35 nog wat slotindrukken en een conclusie van de Tellem-expeditie naar het land van de Dogon. Om 21.15 uur verschijnt het NTS- vignet in de hoek van het beeld voor het tv-spel van deze donderdag „Soubrette". Hij weet, dat een Nederlands bestek een prijs won in Milaan. Hij weet qua prijs en ont werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang- baai; en goed. Hij weet dat men tafel zilver in alle rust moet bespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best als cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier weet er alles van. persoonlijk adviseur Het comité „Concertfonds" van de zangevreniging Crescendo te Kruiningen organiseert op zaterdag 30 mei a.s. in Ons Dorpshuis te Kruiningen een muzikale teenershow, waaraan het bekende Goese teenerzangeresje Anneke Leemijer zal deelnemen. Zij zal beurtelings zingen met The Stereos uit Hansweert en The Violets uit Kruiningen, die onder leiding staan van respectievelijk Nauval v. d. Spil en Ko Stroosnijder. The Stereos en The Violets zullen verder ruimschoots de gelegenheid krijgen hun eigen nummers te laten horen. Na afloop groot teenerbal. De foto laat Anneke Leemijer zien, terwijl zij repeteert met The Stereos. "T^ïïvërtëntiêsT" Elke huisvrouw heeft haar eigen manier van wassen. De één kookt, de ander maakt gebruik van heet water, zo uit geiser of boiler. Maar het doel is voor allen eender: een prachtige witte was. En hiervoor kan de Nederlandse huis vrouw hoe zij ook wast nu beter dan ooit terecht bij OMO. Nu OMO ver nieuwd is. nu de waskracht is vergroot, kan het kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een probleem zijn. Ver nieuwde OMO geeft immers onder alle omstandigheden een was die werkelijk witter is! Ja, ook als die was niet ge kookt wordt. Want vernieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moder ne stoffen. Ook die worden werkelijk witter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een com pleet wasmiddel is. Kooksters en niet- kooksters zullen er even enthousiast over zijn. Nadat de Amerikanen de wereld (niet zo erg) hadden geschokt met de mededeling dat de Russen veer tig microfoons hadden verborgen in de ambassade te Moskou, en na dat roe netjes hadden gewacht tot dat ook de Britten met een aantal verborgen meeluisterapparaten over de brug waren gekomen, konden wij Nederlanders het ons, als wel de netste Navobondgenoten, gerust permitteren bekend te maken dat ook de Nederlandse ambassade in de Russische hoofdstad in zijn mu ren verscheidene microfoons had zitten. Een fijn trekje was het terloops te vermelden dat de toenmalige ambassadeur in Moskou, mr. Helb, de dingen reeds verscheidene jaren terug gevonden had. We hebben er toen geen praat over gemaakt. Een tweede tekenende bijzonderheid was dat de ambassadepoes de microfoons eigenlijk had ontdekt. Het beest was gevoelig voor de ultrahoge tril lingen die de verborgen apparaatjes veroorzaakten wanneer ze ingescha keld werden. Alles bijeen vind ik dat we deze zaak knap gespeeld hebben. Een leuk succesje voor buitenlandse za ken. En bovendien een zeker eerbe toon aan ons land, want dat de Rus sen ook ons belangrijk genoeg acht ten om afgeluisterd te worden is een teken dat men ons achter het IJze ren Gordijn niet beschouwt als de kleine jongens waarvoor we onszelf aanzien. Wat onze ambassadeur daar in Moskou bepraat, wil Kroestjev best allemaal weten. Onze rol in de wereldpolitiek heeft dus wel dege lijk belang. Dank zij de poes zat het de Rus- sen echter niet glad. Mevrouw Helb heeft het verhaal over de poes de zer dagen verteld. Maar nu blijkt weer dat een vrouw gauw teveel zegt De Eerste Kamer is er eigen lijk wel een beetje boos over ge worden. Men vindt daar dat het aan minister Luns was toegekomen het relaas van de verborgen microfoons onze ambassade te Moskou aan 5"33 Dat is vandaag de vijfde keer dat ik die bank op moet schilderen. TRADITIES De studenten van het Oriel college van de universiteit van Oxford in Engeland hebben gebroken met een traditie, die zes eeuwen lang onafge broken gehandhaafd is aan dit eer biedwaardige onderwijsinstituut. In de toekomst zullen nl. tweemaal per jaar „vrouwspersonen" aan een diner mo gen aanzitten. Zij zullen zich daarbij echter wel moeten houden aan tradi ties, die de mannelijke studenten on der geen beding willen prijsgeven, t.w. het legen van twee en een halve pint bier in twintig seconden en het zorgvuldig vermijden van gesprekken over politiek en vrouwen tijdens de maaltijd. GASZEE .,Het is wel mogelijk, dat de Noord zee t.z.t. Gaszee zal gaan heten," heeft sir Henry Jones, de voorzitter van de Britse Gasraad, op een con sumentenbijeenkomst verklaard. Ge noemde instantie heeft de Britse re gering toestemming verzocht om on der de Noordzee naar gas te mogen zoeken. „Het is niet onmogelijk, dat er veel gas zit,'' verklaarde sir Henry. „In elk geval hoop ik van weL" VAKBONDERS Een groep leden van een vakbond van arbeiders op scheepswerven in den volke kond te doen. Zoals de Philadelphia heeft op duidelijke, zij -*•het nogal hardhandige wijze, uiting gegeven aan zijn ongenoegen over het feit, dat circa 35 arbeiders nog geen lid waren van hun vakbond. De vak- bonders gingen de laatsten met bijlen, knuppels en hamers te lijf. Nu was hun voorman door een anoniem tele foontje tevoren op de hoogte gebracht van de actie, waardoor hij de slacht offers tijdig kon aanraden de benen te nemen. Een paar arbeiders die niet snel genoeg weg konden komen, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Leuke boel daar in Philadelphia. liberale senator Van Riel terecht opmerkte *,is mr. Luns zeer wel in staat interessante anekdotes te ver telleri". Deze anekdote ts zijn neus nu voorbijgegaan. Mevrouw Helb is hem voor geweest. Disciplinaire maatregelen kan Den Haag tegen haar niet nemen, zo constateerde de Kamer, misschien met enige spijt. Er is ook geen reden tegen de kat op te treden. Het dier heeft gewoon zijn diplomatieke plicht gedaan en is daarna meeverhuisd naar Kaap stad. Van daaruit heeft mr. Helb nu ontkend dat zijn vrouw het bewuste verhaal in deze vorm verteld heeft. Maar dat moet hij die kat nu maar wijsmaken. PRAET-MAECKER OUDJES t Een tiental oliemagnaten is Texas hebben een club opgericht van bezit ters van oude en heel oude auto's. De meeste leden van de club rijden in wagens van 1960. Een rijdt er in een heel oud vervoermiddel, n.l. een grote wagen uit 1958. Om 20.05 uur een stereoprogram van het Radio-Filharmonisch orkest onder lei ding van André Rieu via Hilversum I. De zesde uitzending van „De geschiedenis van het boek" is om 21.00 gewijd aan Calvijns Institutie. De NCRV vraagt over Hilversum II (298 m) aandacht voor het leven en werk van Calvijn, in een klankbeeld van Her man Felderhof. Te 21.25 uur zingt de tenor Donald Grobe Dichterliebe van Schumann gebaseerd op gedichten van Heine. De NCRV nodigt u om 23.00 uur op een etherleergang voor school en ge zin: „Rondom het kind". Horizontaal: 1. oude munt; 2. vragend voornaam woord horizon; 3. voormiddag meisjesnaam kindergezegde, 4. deel van het hoofd; 5. plaats in Rusland componist; 6. vlaskam; 7. titel troefkaart jongens naam; 8. telwoord erg; 9. mid dagmaal. Vertikaal: 1. ordeloosheid; 2. waterkering belemmering; 3. admimstratietroe- pen adviesraad acnter; 4. al lemaal; 5. rivier in Rusland deel van Nederland: 6. dik touw; 7. maanstand stijf insekt; 8. toer wiel; 9. ongeluk. •mam»111 *6 'P*J r~ VJ '8 jed 'l '9 -1**0 -at *5 !uanB 'en Jas 'g !uiai uiep z iapJOUBM. *x :*J3A •pfmeeui '6 uaa '8 ïni tau"— Jp Jjadaj '9 fqaeq jajo 'S !deeis tuf •g Juipi IBM z 'i :JOH iSujssojdo VAANDEL In Blackpool wordt een congres ge houden van circa duizend politieman nen, afkomstig uit 32 landen. Al deze dienaren van Hermandad kunnen zich ter conferentie gaan occuperen met f de vraag, waar het vaandel gebleven is. dat de ingang van liet congres gebouw had moeten sieren. i} KNUFFELAAR Een zeventienjarige jongeman in Londen heeft zich voor de plaatselijke politierechter moeten verantwoorden, omdat hy zyn meisje had gekust en geknuffeld... d.w.z., niet precies daar voor, maar voor het feit, dai hy kans had gezien tijdens deze vrijage het meisje te verlossen van haar porte monnee met tien pond sterling. De rechter heeft nog niet beslist, wat hij met de jongeman zal doen. Of de verkering verbroken is, meldt onze berichtgever niet. KOLENSPOOK Brian Goldstone uit Plymouth klaagt steen en been, omdat hij z.i. ten on rechte uit zijn woning gezet dreigt te worden. Zijn huisbaas heeft hem ervan beschuldigd het huis te bescha digen. Goldstone heeft echter met de hand op zjjn hart verklaard, dat niet hij, maar een spook de dader is van de aangebrachte vernielingen. Volgens Goldstone heeft hij een spook op zol der, dat met kolen gooit. Hy vindt steun voor zyn bewering by de plaat selijke anglicaanse deken, die een hele avond bij hem in huis is geweest om de zaak te onderzoeken. Hij beves tigde, dat er plotseling kolen van de zolder naar beneden werden gegooid. Toen hij naar hoven rende om te kij ken was er niets of niemand. Voor lopig weet geen van de partijen wat ze met deze onverkwikkelijke zaak moeten beginnen. Donderdag 28 Mei 1914. KATHOLIEKEN Koopt niet in winkels waar zeden- kwetsende artikelen worden uit gestald en voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenstallen of kiosken alleen die lectuur wel ke ZEKER geen gevaar oplevert. U kunt U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen 50 Terwijl de rupsen met een zekere regelmaat uit de takken van de boomgaard naar beneden dwarrelden, zon Baron Bluff op een een voudig procédé om hen te verdelgen. Een flinke stof zuiger, gecombineerd met een flitspuit en vliegenmep per, aangesloten op de gras machine, zou met weinig kosten al goede resultaten geven, meende de uitvinder. Hij greep zijn notitieboekje en maakte een ruwe werkte kening, maar nauwelijks was deze voltooid of een hoog gezoem trok zijn aan dacht. Het was een nijver rond vliegende wesp, die tot ver bazing van de baron een rups in de poten geklemd hield. Onmiddellijk zag de ge niale man de grote mogelijk heden, die hierin scholen. Met een zwaai wierp hij zijn notitieboekje weg. „Wat zoek ik naar een machien?!" riep hij uit „De natuur zélf biedt het mid del om de rupsen te verwij deren. Het eenvoudigste middel van al! Slechts en kele duizenden wespen be hoef ik hier in te voeren en aan de verschrikkelijke plaag zal een einde komen! Johan, kom onmiddellijk hier!"

de Stem | 1964 | | pagina 9