fiets! Momentopnamen van een korte maar uiterst boeiende reis Minister Toxopeus vóór regionale brandweren SLAMAT DJALAN spoedig inlrekkeii blijf jong, blijf fit... Rond j het af met een rondje OUDE Daar is iedereen vierkant voor Plastic ballonnen redmiddel voor luchtreizigers Door dr. E. W. Meier EELT, LIKDOORNS ENZ. Vrachtwagens uit Engeland naar Peking Gemeentelijke kernen tevens handhaven [Novosibirsk •MA NTS JOE RUE V HQ'Of (f ;Hong Kong (Bri1 BIRMA GEKONTROLEERD net is alléén Terlenka met het Terlenka eti ket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen vol doen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. DAGBLAD DE STEM "VAN DONDERD AG 28MEIT964 nie-zomerjurkje in i. Moderne empire-lijn. jeugdig, zonnig. 6 zo euren: 24.75 (Advertenties) GATEN IN CHINESE MUUR De jaarlijkse bevolkingsaanwas in China is gelijk aan de gehele Nederlandse bevolking. Dit immense land met 720 miljoen inwoners, dat ongeveer de oppervlakte van de Verenigde Staten beslaat, kan men niet in drie weken leren kennen. Hoogstens heeft de Nederlandse economische missie, welke van 22 april tot 6 mei een bezoek heeft gebracht aan China, enkele indrukken gekregen. Deze indrukken zijn dan hoofdzakelijk bepaald door het schouwspel dat men in Peking, Shanghai en Kanton heeft kunnen waarnemen. Oude Chinese gebruiken spelen nog steeds een rol. Het communistisch systeem tracht het oude cultuurpatroon in velerlei opzichten te doorbreken, waarbij aan de vrouw een overaccentuering wordt gegeven in het streven om haar naast de man als zijn gelijke te plaatsen. Aan een van de officiële banketten gezeten vroeg ik mijn Chinese buurman hoe een jongen wist of een meisje al verloofd of getrouwd was; immers ringen dragen de Chinezen niet. Omdat dergelijke vragen gewoon lijk niet worden gesteld, antwoordde mijn Chinese tafelgenoot, enigszins onthutst, dat een jongen altijd een meisje uit de kring van bekenden zou vragen en niet voordat hij toch zeker een jaar zich hierover had beraden. Dr. E. W. Meier, secretaris van het Nederlands Katholiek Werk geversverbond, was een van de leden van de Nederlandse eco nomische missie, die van 22 april tot 6 mei een bezoek aan com munistisch China heeft gebracht. Wij hebben dr. Meier bereid ge vonden in nevenstaand artikel zijn indrukken weer te geven van deze interessante reis. Ofschoon we, in het licht van andere recente getuigenissen, bij enkele van zijn opmerkingen een vraagteken willen plaatsen, zijn we ervan overtuigd dat de le zers met veel belangstelling ken nis zullen nemen van deze mo mentopname van het moderne China. De schrijver van het ar tikel zijn we voor zijn bereidwil ligheid uiteraard zeer erkentelijk. (Advertentie) WYNAND FOCKINK Aimo 1679 De passagiers van een vliegtuig, dat in nood verkeert, kunnen gered worden door plastic ballonnen, die de piloot bij het eerste teken van gevaar direct kan vullen. Dit s vastgesteld door het Ameri kaanse bureau voor lucht— en ruimte vaart, dat op 24 april in Arizona een proef genomen heeft rnet een vliegtuig, dat met opzet met een snelheid van 250 km/h, tegen een heuvel werd ge vlogen. In het vliegtuig, een Douglas DC-7, zaten poppen. Aan de rugleuningen en onder iedere pop was zo'n ballon aan gebracht, die enige ogenblikken voor het „ongeluk" werden opgeblazen. De Peppen, die daardoor werden beschermd met luchtkussens, liepen geen schade op. De ballonnen lopen automatisch leeg, zodat de passagiers het vliegtuig snel kunnen verlaten. Dat deze gesprekken aan tafel niet altijd even vlot verliepen, was ook te wijten aan de taalmoeilijkheden. Ook al had men het voorrecht nSfcst een Engels sprekende Chinees te zitten, toch werd de gehele conversatie eerst in het Chinees gevoerd met vertaling in het Engels of omgekeerd, iedereen was dan in staat de gesprekken te volgen. Om te voorkomen, dat men zich bij uitstapjes zou verliezen in taalmoeilijk heden, was een van onze eerste daden om op een briefje de naam van het ho tel in Chinese karaktertrekken aan te geven. Wij konden dit briefje dan laten zien aan taxichauffeurs, welke ons dan in Russische of Tsjechische wagens met zeer veel getoeter en voor Chinese be grippen hoge snelheid van ongeveer 40 km per uur weer thuisbrachten. Ondanks deze moeilijkheden van taal en schrift en de geheel verschillende geaardheid van Nederlander en Chi nees, is toch de ontvangst van de Ne derlandse missie bijzonder hartelijk ge weest. De missie heeft verschillende bezoe ken gebracht bij de minister en vice- minister van buitenlandse handel en zelfs bij de minister-president Tsjou En Lai. Bij de binnenkomst staan steeds Chinese porceleinen potten met groene en bruine thee klaar voor de gasten. Chinese meisjes lopen rond met heet water om in de potten bij te schenken, terwijl andere meisjes warme doeken aanbieden om hoofd en handen schoon te vegen. Ambassadeurs Naast Japan en Frankrijk werd Ne derland als het eerste land beschouwd, waarmee goede betrekkingen werden gewenst. Tsjou En Lai toonde zich ge voelig voor het feit, dat Nederland i\iet mee heeft gedaan aan de Boxer.oorlog en het de volksrepubliek China na de bevrijding en de vestiging van het com munistisch regime in 1949 snel heeft erkend. Een beroep op Nederland werd gedaan om thans ook de volksrepubliek als enige vertegenwoordiger van China in de Verenigde Naties toe te laten. Tsjou En Lai vond het jammer, dat Nederland nooit deze logische conse quentie heeft getrokken uit de politiek, gevoerd ten aanzien van China. Van belang achtte hije dat China en Nederland over zouden gaan tot uitwis seling van ambassadeurs. Een staaltje van het Chinees geduld werd door Tsjou En Lai aan de dag ge legd toen hij sprak over de onderhan delingen met de Verenigde Staten. Ge heel afwijzend stond hij tegenover het idee van de erkenning van twee Chi na's. Hij toonde er begrip voor, dat dit vraagstuk niet direct zou kunnen wor den opgelost en stelde, dat na 8 1/2 jaar onderhandelen China, als het niet an ders kon, 85 jaar geduld zou hebben voor het vinden van een oplossing, wel ke ongetwijfeld zou moeten komen. De premier toonde ook grote belang stelling voor verschillende zakelijke be langen, welke naar voren waren ge_ bracht. Daarbij deelde hij mede, dat hij met de K.L.M. gevlogen had tijdens zijn bezoek aan verschillende Afrikaanse landen. Een van deze bezoeken, aan Tunesië geschiedde op het moment, dat ik eveneens in Tunesië verbleef. Daar bij heb ik voor het eerst kennis kun nen maken met deze buitengewoon in telligente en erudiete zoon van een mandarijn, die als premier een zeer goede invloed heeft op de Chinese po litiek. K Aan het eind van zijn onderhoud deelde hy ons mee het op prijs te stel len, indien wtf Chinese industrieën zou den willen bezoeken. Op verschillende terreinen heeft de industrie in China een achterstand op het westen en Tsjou En Lai waardeerde het zeer indien de leden van de missie bereid zouden zyn tot technische samenwerking en ad viezen. Hoe stipt zyn wens werd opge nomen bleek uit het feit, dat gedurende de enkele dagen, dat de missie in Shanghai doorbracht, in kleine groep jes verschillende bedrijven dienden te worden bezichtigd. Een staaltje van technisch kunnen, wat mij frappeerde, liet een scheeps werf in Shanghai zien, waar in het be drijf zelf een automatische besturing voor een schip werd gefabriceerd. Ook de tentoonstelling in Shanghai en de fair in Kanton gaven staaltjes van sterk verbeterde technische pres taties, waarbij ook de kwaliteit van de geproduceerde goederen in de laatste jaren is verbeterd. In de fabrieken viel het op, dat de bedrijven zelfstandig waren gemaakt cn de produkten in alle onderdelen in het eigen bedrijf werden gemaakt. Technisch dikwijls een knappe prestatie van improvisatie en stukwerk, doch economisch slechts verantwoord zolang er een groot aanbod van arbeidskrach ten voorhanden blijft. Door mannen en vrouwen werd in de fabrieken en op de werkplaatsen met enthousiasme en grote inspanning ge werkt. De levensstandaard is nog be. trekkelijk gering. Een arbeider verdient een goede ƒ100 in de maand, waarbij hij enige voordelen geniet bij huisves ting, maaltijden en verzekeringen. Over houden doet hij dus niet, maar in ver gelijking met de ernstige crisis- en höngerperiode van enkele jaren gele den, is er thans toch een vooruitgang te bespeuren. In de kleinste winkeltjes met exoti sche produkten tot de grotere waren huizen, waarin eenvoudige huishoude lijke- en textielartikelen volop zijn te verkrijgen, wordt druk gekocht. Arbeidstempo De behuizing is in het algemeen een groot probleem. Hetgeen niet verwon derlijk is gezien de snelle bevolkings groei. In de grote steden wordt overal druk gebouwd. Flatgebouwen rijzen met een vaart uit de grond, welke voor Ne derlandse begrippen ongeloofwaardig is. Een staaltje van het arbeidstempo in China is wel het grote huis van het volk van Peking. Een immens gebouw met een schouwburgzaal voor duizen den toeschouwers, 32 vergaderzalen en een eetzaal, waar 10.000 mensen tegelijk bediend kunnen worden. Dit van buiten ietwat pompeuze gebouw, van binnen op smaakvolle oosterse wijze ingericht, werd in 10 maanden tijd neergezet. De avond voor de 1 mei-viering hebben wij in dit gebouw gezamenlijk met afge vaardigden van alle regionale groepen, welke voor deze feestdag bij uitzonde, ring in hun traditionele Mongoolse, Ti betaanse of Chinese kledij waren gesto ken, gezamenlijk gesoupeerd. Dat het Chinees eten beroemd is om de keuken is alom bekend. De spijzen zijn niet alleen voortreffelijk toebereid, doch worden met de grootste zorgvul digheid opgediend, in bloemrijke en sierlijke motieven. Op een van deze ta fels had men zelfs de pindanootjes een voor een gerangschikt als een zonne bloem. Visschoteltjes werden opgediend als exotische koralen. Bijzonder genoeglijk was ook een uitstapje, dat ik heb gemaakt naar een klein Mongools restaurant, waar de warme wijn in kleine glaasjes werd opgediend en waar je zelf op een open vuur stukjes schapenvlees, gemengd in kruiden en soja-olie mocht braden. De Chinese restaurants in Nederland ge ven slechts een zwakke afspiegeling van de kostelijke gerechten, welke wij in China hebben genoten. Uit de hartelijke ontvangsten en de zorg, waarmee de missie werd omringd, bleek de waarde, welke men aan ons bezoek heeft toegekend. Dat het ook anders kan, bleek uit de verhalen over een Belgische missie, die enkele weken tevoren was ontvangen. Vier dagen lang was zij afgezonderd in een hotel, waar zij kon nadenken over het feit, dat de Belgische regering de volksre publiek China niet heeft erkend. Terwijl ook verschillende missieleden vroeger dagenlang moesten wachten op een bepaalde afspraak, gingen thans alle deuren open en in een 150-tal per soonlijke ontmoetingen konden de ver schillende zakelijke belangen over en weer worden besproken. In deze ge sprekken zijn goede .perspectieven geopend voor een versteviging van han delsbetrekkingen tussen beide landen. De hartelijke ontvangst viel reeds op bij het passeren van de grenzen, waar geen bijzondere moeilijkheden werden ondervonden. In China zelf genoten wij ook een zekere vrijheid. We mochten vrij fotograferen. Wel vond men het niet leuk, indien de lens werd gericht op het oude China: armoedige huisjes, kleine ezelskarretjes of geladen bak fietsen, waarop zwoegende Chinezen voorttrapten, dan wel oude Chinese vrouwtjes met kleine voetjes, taferelen, waarvoor men zich eigenlijk schaamde. China leeft geheel in de toekomst en wil alleen voor de dag komen met zijn nieuwe gebouwen en landhervormin. gen, stuwdammen en andere moderne manifestaties van het communistisch regime. Wel overkwam het mij een keer, vlak bij mijn hotel in Peking, dat jonge man nen mij gebaarden niet in de straat te fotograferen. Even later zag ik mij ge plaatst voor een politieagent met hon derden toeschouwers, die mij minstens 10 minuten lang ophielden zonder dat ik overigens een woord van hun Chi nees begreep. Was dit omdat een fil mende buitenlander bij de man in de straat automatisch een spion is? D« uit leg heb ik nooit vernomen, doch ver ontschuldigingen zijn mij aan alle kan ten aangeboden. Ofschoon mijn films toch maar een betrekkelijk beeld geven van het gecompliceerde leven in China, is in ieder geval in de herinnering blij ven bestaan, dat het oude en nieuwe China in elkaar grijpen. Naast het mo derne Peking treft men nog talrijke kunstschatten aan, daterend uit de ver schillende Chinese keizerrijken. De ver boden stad en het zomerpaleis zijn cul tuuruitingen van sublieme oosterse kunst en roepen nog de sfeer op van vroegere toestanden. In het historisch museum, waar de geschiedenis van de Pekingmens tot de huidige samenleving staat afgebeeld, krijgt men een idee welke revolutionaire ontwikkelingen er in de laatste tijd in China gaande zijn, naast behoud van vele traditionele vormen. Op vroegere beeltenissen ont dekt men ook, dat de huidige wijze van werken aan grote objecten op frappan te wijze gelijkt op het systeem van 2000 jaar geleden, toen ook de arbeiders in het bekende drafje met twee lasten aan een juk over de schouder voort- sjouwden. Radicaal De tocht naar de Chinese muur be vestigde weer dezelfde tegenstellingen van oud en nieuw. Sinds 2000 jaar heeft China zich aigesloten van de buiten wereld, terwijl China voor onze jaar telling de bakeVmat is geweest van het wagenwiel, de boekdrukkunst en astro nomie, om enkele voorbeelden te noe men. Het communistisch regime heeft thans voor het eerst orde en rust ge schapen en tracht thans de achterstand op het westen in te lopen. De revolutie is radicaal, overal grijpt zij in op oude verhoudingen en gebrui ken. De tocht naar de Chinese muur liet zien, dat na het bouwen xan een stuwdam de vallei werd geëgaliseerd en de landbouwgronden opnieuw wer den ingedeeld. Het zijn de noodzakelijke voorzienin gen voor een moderne landbouwbeoefe- ning, zoals wij in Nederland zouden noemen grondverbetering, irrigatiewer- ken en herverkaveling. Dat daarvoor de communes een bijna noodzakelijk kwaad zijn, is moeilijk te ontkennen. In de communes, die wij in Peking en Shanghai bezocht hebben, vielen niet meer de buitensporige aspecten te ont dekken, die in het begin de boeren werden opgedrongen. Het familieleven was geheel intact. Aan eigen fabricage van goederen werd niet gedaan. Wel bouwde men eigen huizen en schuur tjes, terwijl de beschikbare mankracht werd ingezet voor landverbeteringen in het gezamenlijk belang. Ook op industrieel gebied, zoals reeds eerder is opgemerkt, vindt een dyna mische ontwikkeling plaats. Het is vooral Rusland, dat in de eerste jaren na de bevrijding in 1949 steun heeft verleend aan de industrialisatie van China. In 1959 en volgende jaren wer den volgens Chinese informaties een kleine 300 projecten door Russische experts in de steek gelaten. Deze ge. voelige klap zijn de Chinezen overigens niet zonder kleerscheuren te boven ge komen. Na enkele jaren van aarzeling is nu kennelijk besloten tot grotere samen werking op economisch gebied met het westen te komen, teneinde de verdere impulsen voor industrialisatie van Chi na te geven. Uiteraard biedt dit ook voor ons land veel mogelijkheden. De versteviging van de handelsre laties met China zullen vooral ten gunste komen van industrieën welke kapitaalgoederen, technische uitrustin gen of complete fabrieksinstallaties of andere hoogwaardige produkten kun nen leveren. Een bepaalde uitbreiding van het handelsverkeer met China en de financiering hiervan behoeft niets af te doen aan de hulpverlening aan ontwikkelingslanden. De landen achter het ijzeren gordijn en ook achter de Chinese muur verdie nen een toenemende belangstelling van het Nederlands bedrijfsleven. Het zijn niet alleen zakelijke motieven welke mij een voorstander hebben gemaakt van contacten met communistische lan den. Ik meen, dat het westen er goed aan doet om zoveel mogelijk de gebo den contacten aan te grijpen. Dit kan slechts het onderling begrip ten goede komen. Een politiek van isolement kan niet anders leiden dan tot scherpere tegenstellingen en conflicten. De Nederlandse missie naar China heeft ongetwijfeld een bijdrage gele verd tot een uitbreiding van de contac ten op economisch en technisch gebied, welke uit verschillende zakelijke trans acties kunnen voortvloeien. Gesproken is ook over een handelsakkoord. Dit zou kunnen duiden op blijvende economi sche samenwerking. Indien China het ecomisch verkeer tot speelbal wil ma ken van de politieke opvattingen, zou dit het uitgroeien van meer normale economische betrekkingen kunnen ver storen. Of een handelsakkoord hiervoor enige zekerheid biedt, blijft nog de vraag. Een verblijf van drie weken fs uiteraard te kort om een volledige In druk op te doen. De Chinese prestaties van de laatste tijd hebben ongetwijfeld grote indruk gemaakt. Hiervoor is hard gewerkt en zwaar betaald, vooral door de intellectuelen, die meer dan an dere bevolkingsgroepen lijden onder de vrijheid, die zij in het communistisch regime hebben ingeboet Maar laten wij niet vergeten, dat wij in Nederland ook zwaar hebben moeten betalen voor onze industriële vooruitgang, vooral in de vorige eeuw. Geestelijk leven Jammer is het, dat de missie weinig heeft kunnen zien van het binnenland waar de vraag zich voordoet of ook de vooruitgang even snelle vorderingen maakt als in de grote steden. Toegang tot dit binnenland is niet zo gemak kelijk te verkrijgen, hetgeen ik per soonlijk heb ervaren bij het organiseren van een autorit. Zeer hoffelijk werd mij gezegd, dat de toeristen in China de trein of het vliegtuig nemen. Een vraag is ook of de materiële wel vaartsverbetering, waarvoor de eerste grondslagen worden gelegd, niet het geestelijk leven aan het doden is. In Shanghai ben ik naar de grote kathe drale kerk geweest, waar slechts een 100-tal, meest oudere, vrouwen en mannen bij de H. Mis aanwezig waren, Monsieur Sung, de Chinese prior, ver telde mij, dat hij graag weer een band wilde zien met de kerken in het westen, doch dat de tijd daarvoor nog niet rijp was. Als men in het westen consta teert hoe de kerken trachten de gods dienst in te passen in de maatschappe lijke ontwikkelingen, dan is het toch een angstige vraag of in China de na tionale katholieke kerk de revolutio naire ontwikkeling weet bij te houden en een christelijke inhoud kan geven. In China is bitter weinig te bespeu ren van de geestelijke activiteiten van het volk, dat toch in de oudheid zulke wijsgeren heeft gehad als fonfucius en andere prominente geestelijke vaders. (Advertentie) VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS Een woordvoerder van de Britse auto mobielfabriek ,,Leyland", die verschei dene honderden bussen aan Cuba heeft geleverd ondanks Amerikaans protest, heeft bekendgemaakt, dat deze fabriek ook zaken wil doen met Communistisch China en dat daartoe reeds een contract is getekend met een handelsmaatschap pij die zich toelegt op de handel met dat land. De woordvoerder zei, dat China had laten weten bereid te zijn grote aankopen in het Westen te doen. „Leyland" wil nu vrachtwagens met dieselmotoren en bussen aan China le veren. Het Chinese wagenpark is groten deels door de Sovjet-Unie geleverd en is aan vernieuwing toe. De brandweerraad heeft de minister van Binnenlandse Zaken een nader advies uitgebracht over de vorming van regio nale brandweerorganisaties. Minister Toxopeus is, na bestudering van dit advies, tot de conclusie geko men, dat ernstig gestreefd moet wor den naar een regionale brandweer, organisatievorm, in de geest en op de wijze als door de brandweerraad wordt bepleit. Hij heeft het rapport toegezonden aan de colleges van Gedeputeerde Staten en aan de gemeentebesturen, om na te gaan welke gebieden op grond van hun constellatie voor een regionale brand weerorganisatie in aanmerking zou den komen en in hoeverre de daarbij betrokken gemeenten in principe be- Telegram aan ministers; De katholieke vereniging van be jaardentehuizen, waarbij ruim 400 tehuizen zijn aangesloten, heeft gis teren op haar algemene ledenverga dering in Utrecht telegrammen ge zonden aan de ministers van Econo mische Zaken en van Maatschappe lijk Werk. In het telegram aan de minister van Economische Zaken dringt de vereniging met klem aan op intrek king van de prijzenbeschikking be jaardenoorden. Daardoor zou, vol gens haar, worden voorkomen, dat een verdere sanering van het be jaardentehuiswezen stagneert en dat het effect van de inwerkingtreding van de wet op de bejaardenoorden bij voorbaat teniet gedaan wordt. De vereniging vraagt de minister van Maatschappelijk Werk dringend te bewerkstelligen, dat de prijzen beschikking wordt ingetrokken, op dat, zoals zij in haar telegram zegt, het bejaardentehuiswezen zich in de geest van de wet op de bejaarden oorden kan saneren en kan werken aan een verdere ontplooiing. reid zijn aan de vorming hiervan mede te werken. Een eerste rapport van de raad over dit onderwerp had de minister ter bestude ring toegezonden aan colleges van Ged. Staten, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de beide brandweerver enigingen. Na ontvangst van de uit deze kringen ontvangen commentaren verzocht de minister de brandweerraad een hernieuwd advies, dat thans is ver schenen. De raad wijst hierin op de nieuwe ruim telijke, industriële ontwikkelingen, die op allerlei verzorgings- en hulpverle- ningsgebied, ook op dat van de brand weerzorg, een andere instelling eri nieuwe organisatorische en weten schappelijke benadering vereisen. De raad is ervan overtuigd, dat uiteinde lijk 'regionale organisatie de aangewe zen oplossing is. Het brandweerwezen, aldus georganiseerd, zal aan de geva ren, die met de geschetste ontwikkelin gen gepaard gaan, het hoofd kunnen bieden. Wel hecht, de raad er grote waarde aan, dat de bestaande samenwerkingsrege. lingen op vrijwillige basis worden uit gebouwd om zonder dat zulks wordt geforceerd te kunnen groeien tot de regionale brandweren volgens het beeld, dat daarvan in het advies van 1961 is aangegeven. De raad adviseert bij de vorming van regionale organisaties uit te gaan van het beginsel, dat elke gemeente een brandweerkern kan handhaven. De gemeenten dienen echter bij de omlig gende gemeenten aansluiting te zoeken, die verder gaat dan tot nu toe op basis van de onderlinge hulpverleningsrege- Imgen pleegt te geschieden. De raad stelt uitdrukkelijk vast, dat ook in een regionale organisatie de positie van de vrijwilligers onaangetast dient te blij ven. (Advertentie) Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de damesbladen. PUBUKATIE VAN A.K.U., ARNHEM

de Stem | 1964 | | pagina 17