NEHROE grondlegger moderne India van het Grotere in bouw vrijheid gevraagd SANDALEN Vermiste Rietje Afink nog steeds spoorloos Vijf jaar voor marineman, die collega neerstak altijd al de sigaar voor moderne mannen Wel of geen microfoons in ambassade in Moskou Westen verdacht hem van communistische smetten Hengelaars nog éven.... Britse opvoeding Eenzame jeugd Eerste premier iandposla Piima en niet duurt fyfusepidemie in Aberdeen breidt zich uit LEVEN IN WEELDE GERUILD VOOR DE GEVANGENIS REACTIES HOOFDPRIJS IOOOgld. Bericht uil Oostende vrijwel zeker onjuist Lustrumviering Nijmeegs corps geopend maten 27 t/m 48 Dader was niet toerekenbaar PROMINENT MARTINEZ Lans: Nog geen kans op Europese unie de sublieme sigaar voor moderne mannen van vandaag! Jawaharlal Nehroe zal de geschiedenis ingaan als de vormer van het moderne India. Was Mahatma Gandhi de geest achter de massale beweging die het land de onafhankelijkheid bracht, Nehroe viel de taak toe deze onafhankelijkheid te behouden. Waar Ghandi de vader en de grondlegger was van het nieuwe India, was Nehroe de man die het opbouwde. Als enige zoon van een rijk gezin gaf hij een gemakkelijk leven, vol rijkdom en welvaart, op om deel te nemen aan een leven van verzet en gevangenschap. Hij leefde echter niet alleen om zijn ideaal werkelijkheid te zien worden, maar ook om de bestemming van zijn land in de eerste jaren van de onafhankelijkheid vorm te geven. In 1947 zag Nehroe zich voor de taak gesteld de nieuw gevestigde eenheid in het land te consolideren, de moeilijke betrekkingen met het naburige Pakistan in goede banen te leiden en een buiten landse politiek op te bouwen. Binnen vijf jaar had Nehroe het vluchtelingen probleem opgelost, hervormingen inge voerd op het gebied van landbouw, we tenschap en industrie, de 570 Indiase prinsdommen op vreedzame wijze in ae Indiase Unie verenigd, de grondwet vol tooid en door landelijke verkiezingen het eerste gekozen Indiase parlement in Nieuw Delhi doen vestigen. De betrek kingen met Pakistan inzake dc kwestie- Kasjmier bleven weliswaar gespannen, maar de hysterische toestande.. die tel kens weer bijna tot een oorlog hadden geleid, behoorden tot het verleden. On danks kritiek van oost en west volgde Nehroe een gematigde buitenlandse politiek van vriendschappelijke neu traliteit die in de eerste vijf jaren van onafhankelijkheid. India een positie in de wereld verleende die door geen enkel ander Aziatisch land werd inge nomen. Nehroe voerde een vriendschappelijke politiek tegenover communistische lan den, die op een gegeven moment leidde tot vertroebeling van de betrekkingen met Amerika, dat de Indiase neutrali teit uitlegde als pro-communistisch Ver. wonderlijk was dit niet, want Nehroe, die volkomen westers was opgevoed maar uiteraard Oosterling ble^f heeft vaak gezegd dat veel in het commu nisme hem sterk aantrok. Hij veroor deelde het geweld en de dwang in de Sovjet-Unie, maar voegde eraan toe. dat dit geweld erop gericht was vrede en eenheid te bewerkstelligen. Hij wees net communisme voor India beslist af. Hei heeft lang geduurd voordat men in nJ westen begreep dat Nehroe geen rode sympathie had. In 1951 was de weg echter geëffend voor Amerikaanse nulp en stroomden de dollars het land binnen Later toen China het grensconflict toe spitste, moest Nehroe, de „Kampioen van de neutraliteit" zijn vredelievende houding enigszins aanpassen en ont kwam ook hij niet aan de noodzaak do tanden te laten zien. Jawaharlal Nehroe werd op 14 novem ber 1889 in Allahabad geboren. Hij nad een eenzame jeugd. Hij had geen vrien den van zijn leeftijd en bezocht geen scholen omdat hij privaat onderwijs ge noot. Hij was de enige zoon van een welgesteld Brahmaans gezin uit een familie die in het begin van de 18e eeuw uit Kasjmier naar India was ge komen. Zijn vader, Pandit Motilal Neh roe. bouwde als jurist het familiefortuin in de centrale raadgevende vergadering ind e centrale raadgevende vergadering. Nehroe ontving zijn eerste lessen van een Engelse huisonderwijzer. In 1905 vertrok de familie naar Engeland en de toen 15-jarige Jawa harlal ging naar school in Harrow. Later studeerde hü geologie, schei kunde en natuurkunde in Cambridge en slaagde aldaar in de natuurwe- Advertentie) tenschappen. Na zijn vertrek uit Cam bridge studeerde hij rechten in Lon. den en werd in 1912 tot de balie toegelaten. Later in dat jaar keerde hü naar India terug. Hij werd ingeschreven als advocaat aan het hooggerechtshof van Allahabad, maar ofschoon hij enige tijd werkzaam was als zijn vaders assistent duurde het niet lang of hij werd meegesleurd door de opkomende golf van nationale en politieke gevoelens. In 1916 ontmoette hij voor het eerst Ghandi en zijn lot was hiermee beze geld. Twee jaar later werd hij secreta ris van de vereniging voor zelfbestuur in Allahabad en lid van het Indiase Congres-comité. De strijd tegen hetBrit- se bestuur was begonnen. Zijn eerste toespraak hield Nehne in Allahabad op een protestbijeenkomst te gen een nieuwe wet waarin de pers werd gemuilkorfd. Toen de rede was geëin digd feliciteerde de liberale staatsman Saproe de jonge Nehroe met deze toe spraak. Zijn schuchterheid verloor hij echter pas door het nauwe contact ir.et de boeren van India. Nehroe reisde van dorp naar dorp om klachten van boeren te onderzoeken. Om zich een werkelijk beeld van de toestanden te kunnen vormen, leefde, at en sprak hij met de boeren. Nehroe werd onweer staanbaar tot Ghandi aangetrokken. Al leen hij had volgens Nehroe een actie plan Overigens was hij geen slaafs na volger van Gandhi. In vele opzichten hield Nehroe er, afwijkende meningen en ideeën op na. Hij nam deel aan Gandhi's ongehoorzaamheidscampagne hoewel zijn vader daar fel tegen ge kant was. Binnen een jaar had de zoon de vader echter volkomen over wonnen. Toen Jawaharlal naar de ge vangenis moest, ging zijn vader met hem mee. De gefortuneerde advocaat moest daartoe een bestaan in weelde opgeven, evenals zijn uitgesproken Brit se levensstijl, die hem dierbaar was geworden. Zijn vrouw Kamala, met wie hij in 1916 was getrouwd, volgde hem eveneens naar de gevangenis, evenals zijn twee zusters. Zijn bejaarde moe der werd in die dagen aan het hoofd gewond en door de politie neergeslagen. Zelf liep hij ernstige verwondingen op. Zijn tengere en niet erg gezonde vrouw die hem een dochter had geschonken) was aanvankelijk in Nehroes ogen Een leven voor de vrede Schrijf ons opeenbriefkaart in hoogstens 15 woor den Uw mening over deze Amerikaanse sigaret MARVELS Prijsvraagcomité, Postbus 598, ROTTERDAM O Volledige Inlichtingen b?j Uw winkelier O De heer Versloot, voorzitter van de derlandse Katholieke Aannemers- en Pa Nederlandse Christelyke Aannemers en Bouwvakpatroonsbond, heeft gisteren om meer vrijheid in de woningbouw ge vraagd. Hü pleitte voor een geheel vrü laten van kleine bouwobjecten. „Des noods om te beginnen die objecten die liggen beneden de gestelde grens van f 35.000". „Als men begon met deze vrü- heid te geven", aldus de heer Versloot op de algemene vergadering van zij" hond in Amsterdam, „zou men verrast worden door het gunstig effect dat er van zou uitgaan op de prijzen in de han del in bestaande woningen. Het zou heel wat effectievei blijken dan de prijsbeheersing die dr Vondeling met zijn intiatief.wetsontwerp beoogt" De N.C.A.B.-voorzitter luidde de noodklok over de vakopleiding. „Niet tegenstaande opleidingen en cursus sen neemt de vakbekwaamheid eer der af dan toe". Als een van de oor zaken daarvan zag hij de sterk op getrokken jeugdlonen, die vooral voor de kleinere patroons de prak tijkopleiding veel te duur gemaakt heeft. Uitvoerig sprak hij over de organisatie van het bouwbedrijf. Hij herinnerde aan de hartelijke samenwerking met de Ne- Advertentie) t.roonsbond en signaleerde een verbetè ring in de betrekking tussen de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond en de confessionele bonden. Met de herzie ning van de werkgeversfederatie loopt het helaas niet zo vlot. De heer Versloot zei de oorzaak daarvan duidelijk te zien liggen in de tegenstelling tussen de drie algemeen maatschappelijke organisaties enerzijds en de specialistenbonden an derzijds. Als de drie algemene bonden nu met de meeste spoed de reorganisatie van de raad van bestuur bouwbedrijf doorzetten in die zin, dat de raad de bonden blijft overkoepelen, staat niets meer in de weg aan een spoedige oprichting van een een. traal. permanent samenwerkingsorgaan met de werknemers in privaatrechte lijke vorm in de zin van bijvoorbeeld een vakraad, zo zei hij. De heer Versloot wekte vooral het midden- en kleinbedrijf <>P tot het rond één tafel gaan zitten met gelijk gerichte bedrüven, om zodoende tot samenwer king te komen. Hü zei te menen dat ook hij kleinere bouwobjecten mogeliikheden tot arbeidsbesparing aanwezig zijn, bij voorbeeld door ook daar meer gebruik te maken van voorgefabriceerde elemen ten. niet het type van de voorvechtster van de nationale gedachte. Zij nam echter gestadig meer deel aan de activiteiten van haar man en het was haar grootste trots dat zij tenslotte ook werd gear resteerd en (voor korte tijd) in de ge vangenis gezet. In 1936 overleed Kama la. na een ziekte, in Zwitserland. Meer dan elf jaren in totaal bracht Nehroe zelf met tussenpozen in allerlei gevangenissen door. Soms werd hij gedwongen in afzondering te leven. Zijn belangrijkste bezigheden waren le zen en schrüven. AI zijn beroemde wer ken schreef hij achter de tralies: zijn autobiografie, zijn historische brieven aan zijn dochter en „ontdekking van India". Maar zijn populariteit groeide met de dag en slechts Mahatma Gandhi over trof hem hierin. Gedurende een tiental (Advertentie) Voor gezonde witte Minister-president Marijnen en minis ter Luns hebben telegrammen van rouw beklag gezonden naar New Delhi. Het telegram van premier Marijnen, gericht aan de Indiase minister Gulzarilai Nanda (die inmiddels als premier is beëdigd), is gezonden namens de regering en ver klaart dat Nehroes grote persoonlijkheid blijvend in de herinnering zal blijven. Minister Luns verklaart in een telegram aan mevr. Menon. minister van staat aan het ministerie van buitenlandse za ken van India, dat hij het heengaan van deze grote zoon van India, die hij het voorrecht heeft gehad te kennen, voelt als een persoonlijk verlies. De voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer hebben telegrammen van rouwbeklag gezonden aan de voorzitters van het Hoger, en Lagerhuis van India in verband met het overlijden van de Indiase premier Nehroe. Sovjet-premier Nikita Kroestjev zond ook een boodschap aan mevrouw Indira Gandhi, Nehroes dochter, waarin hij zei: „Nehroe was een ervaren en wijs leider, een grote geest die tot zijn laatste le vensuur al zijn krachten heeft gewijd aan de ontwikkeling van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen onze beide landen, voor de vrede". Ook de Paus heeft mevrouw Indira Gandhi een condoleantieboodschap gezo'n den. President De Gaulle bracht in een verklaring hulde aan de „grote staats man wiens eminente kwaliteiten ten dien ste van democratie, sociale vooruitgang en vrede een groot stempel hebben ge drukt op het lot van India en van de gehele wereld". President Ajoeb Khan van het buur land Pakistan, waarmee India al gerui me tijd in onmin leeft, gaf woensdag uiting aan zijn diep leedwezen over het overlijden van de Indische premier. De Pakistaanse minister van buitenlandse za ken. Bhoetto, zal de uitvaartplechtigheid bijwonen. In Egypte is naar aanleiding van het overlijden van premier Nehroe een week Nehroe heeft in 1957 ons land be- rouw afgekondigd. zocht. Deze foto toont hoe hij toen, President De Gaulle zond zijn Indiase ambtgenoot een telegram, waarin hij Nehroe beschreef als „een groot staats man, wiens uitnemende hoedanigheden gesteld in de dienst van de democratie, sociale vooruitgang en vrede, van diepe betekenis zijn geweest voor het lot van India en derhalve ook voor dat van de wereld". volgens nationaal gebruik, door de in ons land wonende Indiërs werd verwelkomd. jaren bekleedde hij de functie van se cretaris van het Indiase nationale con gres en vijf maal weerd hij tot voorzit ter gekozen, een ongebroken record in de partij-annalen. Voor Nehroe en miljoenen van zijn volgelingen was 15 augustus 1947 een historische dag. De Britten droegen het bestuur aan India over en Nehroe werd de eerste premier van onafhankelijk lm dia Nauwelijks waren de twee nieuwe staten India en Pakistan gevestigd of de vijandelijkheden over Kasjmier bra ken uit, een strijd die meer dan een jaar duurde alvorens een staken van het vuren werd bereikt. De kwestie bleef echter de betrekkingen tussen beide lan den vertroebelen en nog steeds hebben de Verenigde Naties geen oplossing ge vonden. Nehroe had meer dan ooit de over tuiging dat India zich slechts kon ont wikkelen en tot welvaart kon komen door Gandhi's boodschap, waarin werd aangedrongen op eenheid en vrede, uit te voeren. Onder Nehroes leiderschap werd een verlichte en democratische grondwet ingevoerd, krachtens welke politieke en godsdienstige vrijheid voor ieder worden gegarandeerd. Het wetenschappelijk onderzoek kwam onder Nehroes bewind tot een ongeken de hoogte. Elf nationale laboratoria wer den in het leven geroepen. Op sociaal gebied was de afschaffing van het groot-grondbezit een historisch gebeuren op zichzelf. De politie in de Belgische badplaats Oostende acht het uitgesloten dat het 14- jarige Amsterdamse schoolmeisje Rietje Afink werk zou hebben gevonden in een hotel aan de Belgische kust. Niet alleen moet elk hotel opgave doen van zijn per soneel, maar ook wordt toestemming ver eist van de ouders indien een werkzoe kende minderjarig is. Wel heeft de politie van Oostende een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een mededeling van een Nederlander, die het meisje, dat van huis is weggelopen nadat zij haar schoolrapporten had ver valst, in de Belgische badplaats zou heb ben gezien. In verband met haar jeug dige leeftijd zou haar volgens deze ver klaringen ook een kamer in een hotel zijn geweigerd. Naar de politie mededeel, de bestaat hierover echter geen kele zekerheid. Het onderzoek wordt voortgezet en de politie van Oostende heeft een verzoek doen uitgaan om inlichtingen. De Amsterdamse kinderpolitie beschikt ondanks haar uitgebreide, zich tot in het buitenland uitstrekkende nasporingen, nog steeds over geen enkele aanwijzing waar de sedert 30 april verdwenen Am sterdamse u.l.o.-leerlinge Rietje Afink heen zou zijn gegaan. Op die donderdag- Het achtste lustrum van het Nijmeegse studentencorps, dat van 27 mei tot en met 6 juni duurt, is geopend met een pontificale H. Mis, gecelbreerd door kar dinaal Alfrink van Utrecht. De pas af getreden hoogleraar en president-curator van de Katholieke Universiteit, mgr. prof. dr. R. R. Post en de moderators van het Nijmeegs studentencorps dr. A. van Waes- berghe en dr. Körver assisteerden. De predikatie werd gehouden door pa ter dr. mag. B. G. M. van Ogtrop s.j.. oud-moderator van het Nijmeegs studen tencorps. over het thema „Christus en de toegepaste wetenschappen". Het congres „Oecumene der Culturen' in de „Vereniging" te Nijmegen, zal ge opend worden door de rector-magnificus prof. dr. T. A. Birrell. Daar de algeme. ne inleider, de Pool Wozniakowski, re dacteur van het Poolse katholieke week blad „Tygodnik Powzechny", van de Poolse regering geen uitreisvisum verkre gen heeft, heeft in zijn plaats prof. dr. A. G. M. van Melsen het congres ingeleid met een lezing over „University and the Universals of Culture". avond zetten haar ouders hun dochter op de boottrein naar Hoek van Holland. Het meisje zou in het kader van de uit wisseling van scholieren voor 10 dagen naar Engeland gaan. Achteraf bleek dat het meisje het hele verhaal van dit reis je had gefantaseerd. Zij had haar school rapporten vervalst en het vermoeden be staat dat zij daarom van huis is wegge lopen. Haar moeder heeft zich nu per brief met de Utrechtse paragnost G. Croiset. in verbinding gesteld. De kin derpolitie heeft voor de tweede keer, via Interpol, aan de Engelse politie verzocht een onderzoek te doen. Het gaat hierbij om het horen van een Britse dame. die mogelijk met het meisje in de trein of op de boot zou kunnen zijn geweest en haar gezien of gesproken zou kunnen hebben. De kinderpolitie heeft al tien tallen mensen, die mogelijk zelfs maar de geringste aanwijzing zouden kunnen geven, zonder enig succes ondervraagd. Iedereen die met het meisje maar iets te maken heeft gehad, al is het zelfs jaren terug, wordt nu door rechercheurs der kinderpolitie ondervraagd. President Johnson zei dat de meest pas. sende nagedachtenis aan premier Nehroe een wereld zonder oorlog zou zijn. De Amerikaanse president zei in een bood schap aan president Radjakrishnan dat woorden niet toereikend waren om het diepe gevoel van verlies, dat in de Ver enigde Staten heerst, weer te geven. (Advertentie) vanaf f 15.95 De sandaal met 6 maanden garantie op de Supra Solid 200!J De zeekrijgsraad heeft gisteren de 18- jarige machinist van de Koninklijke Ma rine, M. J. v. d. W., uit Amsterdam, we gens doodslag veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest, voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, met, een proeftijd van drie jaar, gedurende welke periode verdachte onder toezicht van de reclassering zal staan en onder behan deling van een psychiater, en tot ontslag uit de militaire dienst met ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Op 27 oktober vorig jaar werd in Cura sao aan boord van hr. ms. „Van Ewijck" de 36-jarige gehuwde kwartiermeester van de Koninklijke Marine, J. Lagendijk, door verdachte met een mes doodgesto ken. De fiscaal bij de krijgsraad voor de zeemacht had hiervoor zeven jaar gevan genisstraf en ontslag uit de militaire dienst gevorderd, evenwel zonder ont zegging bij de gewapende macht te die nen. De fiscaal noemde de doodslag het af schuwelijke gevolg van een „snertrel" om een radio. De machinist had aan de radio gezeten. Daarvan meende de kwartier meester iets te moeten zeggen. Daarop had verdachte zijn meerdere gedreigd met het dienstmest te steken, als hem nog iets in de weg zou worden gelegd. Dit leidde tot het aanzeggen van arrest. Terwijl de kwartiermeester het voor gevallene rapporteerde, zocht verdachte in de spoelkamer zijn veertien cm lang mes op, om vervolgens in bed te gaan liggen. De officier en de onderofficier van dienst en een schildwacht, die hem ophaalden om hem op te sluiten in de noodstuurkamer, fouilleerden verdachte niet. Op weg naar deze kamer toe trok v. d. M. bij het zien van kwartiermeester Lagendijk het mes en stak hem in de borst. Het slachtoffer werd in het hart getroffen en overleed op weg naar het ziekenhuis. Uit de rapporten bleek dat v. d. W. verminderd toerekenbaar is door een ziekelijke stoornis van de geestvermo gens. Geconcludeerd werd dat bij de psycho technische keuring bij de marine een blunder is gemaakt Verdachte had nooit goedgekeurd mogen worden, Zelfs de woordblindheid van v. d. W. was by de keuring niet aan het licht gekomen. Het aantal tyfusgevallen in de Schotse stad Aberdeen is woensdag gestegen tot 94. Bovendien zijn nog 14 patiënten ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Volgens het hoofd van de gemeentelijke gezondheidsdienst, MacQueen, begint de eerste „golf' nu enigszins af te nemen. De tyfus-epidemie wordt toegeschre ven aan een bedorven blikje corned-beef. Doordat men te laat de oorzaak heeft kunnen vaststellen heeft de ziekte zich verder kunnen verspreiden. De machine, waarmee de geïmporteerde corned-beef werd gesneden heeft al het vlees wat daarna door de machine ging met de tyfusbacil besmet. Drie personen die in de bewuste win kel werkzaam waren, behoren tot de 94 patiënten. Er zijn tot op heden nog geen personen aan de ziekte overleden. MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez in een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! De geurigste, mildste en royaalste sigaar in deze prijsklasse BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGARENI (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren bij de behandeling van *ün begroting in de Eerste Kamer de juistheid ontkend van het bericht, vol gens welk mevrouw Hclb, de echtge note van de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, in een voordracht te Kaapstad zou hebben gezegd dat in de Nederlandse ambassade te Moskou ook afluistermicrofoons zouden zün gevon den. Het is ongebruikelijk dat van afluister apparatuur gebruik wordt gemaakt, al dus minister Luns, doch op die onge bruikelijkheid worden nogal eens wat uitzonderingen gemaakt, aldus het di plomatieke en ingewikkelde antwoord van de minister van Buitenlandse Za ken. De bewindsman zweeg verder over de methoden die worden gebruikt bij het opsporen van afluisterapparaten. Minister Luns onderschreef het stand punt van verschillende afgevaardigden, dat een politieke unie in Europa op korte termijn niet te verwezenlijken is. Daarvoor zijn de tegenstellingen nog te groot. Bij het streven naar politieke eenheid is geduld geboden. Volgens de bewindsman is een Europa zonder En geland even heilloos als een Europa zonder Frankrijk. Voor het houden van een topconferentie over de Europese integratie, waarvoor bondskanselier Erhard van West-Duitsland blijkt te voelen, is de tijd nog niet rijp, aldus minister Luns. Staatssecretaris De Block deelde de Ka. mer mede, dat maandag aanstaande te Brussel opnieuw het verzoek van Span je tot toetreding bij de E.E.G. ter spra ke zal komen. Portugal heeft nog geen stap gedaan om een band met de zes te krijgen, aldus staatssecretaris De Block. Minister Luns deelde de .Kamer mede. dat Djakarta spoedig de mogelijkheid zal openen voor repatriëring naar In donesië van Ambonezen, die in Neder land verblijven. Alleen Ambonezen die dit wensen zullen kunnen repatriëren. Nog éven geduld betrachten moeten de hengelaars, die nu dagelüks hun hengels, lijnen en haken betasten en ten overvloede nazien. Zaterdag gaat het seizoen weer open. Het extraatje van twee dagen krügen ze vanwege het feit dat het weekeinde zo gunstig valt. Zaterdag zullen tienduizenden 't voorbeeld van Ko van Dük navolgen. De besnorde en pijprokende aeteur kijkt een beetje sceptisch naar zün dobber. Het is weer even wennen- _7DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 MEI 1964 Advertentie!

de Stem | 1964 | | pagina 11