Spanjaarden voor de zesde en Italianen voor de eerste maal 0=p=s=t=e^h[=i=n=g=e=n. Wim van Est start in Bordeaux-Parijs Ad van Kemenade wint etappe naar Oldenzaal Olympia TOER In topvorm Doping-controle Uitslag jacqucs Anquetil blijft leider in Giro d* Italia WATERSTANDEN DAGBLAD Dg STEM VAN DINSDAG 26 MEI 1964 WENEN EN EUROPA KIJKEN NAAR FINALE INTER-REAL (Van onze In iirt machtige Prater-stadion te Wenen wordt vanavond de finale gespeeld van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Real Madrid is finalist gewor den door in Bernabeus heiligdom Zurich met 60 uit te schakelen, iels waar niemand eigenlijk meer aan twijfelde na de nederlaag van de Zwitsers (12) op eigen veld. Df andere ploeg in de eindstrijd is Inter Milaan, dal op San Siro het Duitse B'orussia Dort mund niet 20 versloeg. Thuis waren de Borussen tot 22 gekomen. De Madrilenen wonnen reeds vijfmaal achtereen de Europese beker, namelijk in de periode 1955-1960. sportredacteur) In 1962 bereikten zij andermaal de finale, maar verloren in Amsterdam tegen Benfica met 55. Het vorig jaar werd de Spaanse sterrenploeg reeds in de voorronde uitge schakeld (33, 10) door Anderleclit Inter Milaan neemt voor de eerste maal aan liet toernooi deel en schakelde achtereenvol gens Everton, Monaco, Partizan Belgrado en B'orussia Dortmund uit. Op 22 mei 1963 werd A.C. Milan de eerste niet-Iberische bekerwin naar door in hel Londense Wembley Benfica met 21 te verslaan, maar dit seizoen wer den de rood-witten uitgeschakeld door Real Madrid. De Milanese eer wordt nu in de fi nale verdedigd door Internazionale, dat minder talent herbergt dan A.C.Milan, maar minstens zo homogeen is en bij zonder realistisch voetbalt, dit alles naar het voorbeeld van zijn beroemde trainer Helenio Herrera, Deze was aan wezig bij Real Madrid Zurich, doch echt niet onder de indruk van de 6 0 overwinning. In zijn kladboekje noteer de hij, dat het tempo van de Madrilenen veel te laag was en dat Di Stefano en zijn mannen in de tweede helft dik wijls acht man voor het doel moesten houden. Heeft Inter in de komende fi nale een kans? Trainer Herrera heeft zonder de minste verlegenheid verklaard dat Inter niet alleen Italiaans kampioen zal worden, maar ook de Europese be ker in zijn prijzen zal zetten. Alle leden van de club, en dat zijn er zestigdui zend, hopen dat hij gelijk heeft. Inter is de club der miljonairs, in die zin, dat de raad van beheer 27 leden telt die tot de high» society" be horen: industriëlen, bankiers en politici. Ze vertegenwoordigen miljarden lires. Voorzitter is de multi-miljonair Angelo Moratti, die een vooraanstaande plaats inneemt in de industrie. Internazionale Milaan is vorig seizoen voor de achtste maal kampioen van Italië geworden en ook nu heeft het nog een goede kans om als eerste te eindigen. In 1910 veroverde het voor de eerste maal de titel Inter heeft zijn ontstaan te danken aan A.C. Milaan. Een groep bestuursleden van deze ver eniging stichtte op 9 maart 1908 Inter. De club is dus 56 jaar oud. Onder het fascistische bewind heette het Ambro siana, naar de patroon van Milaan, de heilige Ambrosius. Internazionale is ook altijd de club der internationals geweest. Voor de oorlog was er Meazza (53 interlands), die tweemaal deel uitmaakte van de Italiaanse ploeg die wereldkampioen werd (1934 en 1938(. De meest bekende van na de oorlog waren Pandolfini (21 selecties1». Lorenzo (14). Almedei en Gio vanni (13). Ook thans telt Internazio nale nog verscheidene spelers die voor de nationale ploeg uitkomen, te weten Facchettig, Mazzola en Corso. In totaal telde de blauw-zwarte ploeg reeds 61 internationals. De mannen van de nog altijd even dynamische Herrera, de welbespraakte en duurst betaalde trainer ter wereld, zijn op het ogenblik in topvorm. De verdediging is bijzonder sterk Het is een van de redenen, waarom dc Mila- nezen zo vaak een 1O-overwin ning behalen in de Italiaanse competi tie en geen doelpunt tegen krijgen. Blijkt dat de Spaanse verdediging niet haar beste dag heeft Santamaria is toch wel wat trager geworden dan mag men een offensief spelend Inter verwachten. De Milanezen hebben een ploeg zonder zwakke plekken. De meest gevaarlijke man in de aanval is de 23-jarige Bra ziliaanse rechtsbuiten Jair. Deze kleur ling werd in dit toernooi al verschil lende keren matchwinnaar, maar de meesters in bet voorbereidende werk wa ren Suarez en Corso. De basisopstelling: Sarti; Burmich en Facchetti; Masiero, Guarneri en Picchi; Jair, Szymaniak, Mazzola, Suarez en Corso. De Duitser Szymaniak wordt beschouwd als het „geheime wapen" en Corso is de lieveling van het Milanese publiek. Het contract van Suarez loopt volgen de maand ten einde, maar Inter zal de Spanjaard vermoedelijk wel behouden. Toen de fabelachtig spelende Suarez bij Inter kwam, was hij nog omstraald met zijn titel van ..Beste Europese voet baller 1960". Hij en zijn ploegmakkers beleven nog een aantal koortsige uren. De Italianen verblijven in een gloed nieuw hotel aan de rand van de stad. Maar ook bij spelers van Real Ma drid, die logeren op 80 km van We nen meer bepaald in Krems, heerst de gebruikelijke nervositeit. Real heeft dit seizoen steeds zijn beste opstelling kun nen behouden, al vreesde men dat doel man Vincente en linksbuiten Gento het seizoen niet zouden kunnen uitspelen Eerstgenoemde had een lelijke zweer op zijn neus, die moest worden weggebrand, Gento sukkelde met een .onwillige spier. Merkwaardig is, dat in de laatste wedstrijd die Real voor de Europese beker speelde, tegen Zurich, de zes Spaanse doelpunten door zes verschil lende spelers gescoord werden: Zocco, Felo, Muller, Puskas, Di Stefano en Amancio. Ja, het gaat Real Madrid de laatste tijd weer voor de wind. Klopt het Inter nazionale, dan betekent dat de zesde Europese' beker. Di Stefano drukt zich in voorzichtige bewoordingen uit: „We hebben een uitstekende kans. Het elf tal speelt zo sterk als in de grote periode, het is klaar voor de laatste en beslis sende sl. Indien wij wat geluk heb ben, wordt Wenen een onvergetelijke mijlpaal in Reals historie." aldus de 36-jarige onverslijtbare aanvalsleider, In vergelijking tot de ploeg die in 1962 de eindstrijd bereikte, zijn er nu toch wel wat jongere krachten bijgekomen. Vol waardige elementen, die niet gedomi neerd worden door het duo Di Stefano - Puskas, maar overtuigd zijn van hun vele kwaliteiten. De basisopstelling ziet er als volgt uit: Vincente: Casado. Santamaria, Pa chin, Isidro; Zocco, Muller; Amancio, Di Stefano, Puskas en Gento. De Spaasse club heeït een doping controle gevraagd en hoopt dat ook In ter zich daai'aan zal onderwerpen. Zo de finale van de strijd om de Europese beker geen beslissing brengt, dan zal deze op 3 juni te Amsterdam worden overgespeeld met Leo Horn als scheids rechter. Op een veldje achter het Weense hotel onderwerpen enkele spelers van Inter zich nog even aan een lichte training. Van links naar rechts Corso, Mazzola, Jair en de gevreesde trainer Helenio Herrera. Alfredo Spaanse di Stefano: de vermaarde midvoor, die opnieuw een beslissende rol kan spelen in de cupstrijd tegen Inter. En dit zijn de vier voorwaartsen van Internazionale Milaan, die het vanavond tegen Real zullen moeten doen. Geheel links de vermaarde Mazzola, de puntspeler. Daarnaast Mario Corso, die op de linkervleu gel mee aan de opbouw van de aanvallen moet helpen. Vervolgens de Braziliaanse importspeler Jair die de grote en gevreesde man is in de Italiaanse competitie en ten slotte het ex-Spaanse idool Louis Suarez, een van de duurste spe lers van de wereld. De vermoedelijke opstelling van de ploegen is INTERNAZIONALE FACHETTI PICCHI CORSO SZYMANIAK SARTI GUARNERI MAZZOLA AMANCIO MULLER FELO SANTAMARIA Dl STEFANO PACHIN ARAQUISTAIN BURMICH MASIERO SUAREZ JAIR PUSKAS GENTO ZOCCO ISIDRO REAL MADRID (Van onze sportredactie) Wim van Est wist het niet meer. Hij zou dus niet kunnen starten in Bordeaux-Parijs. Hij kon er niet van slapen en omdat hij geen raad meer wist, kwam hij dinsdagmiddag naar het home van de sportredactie van het „Dagblad De Stem". Of zij met Frankrijk en België wilden telefoneren om hein in de derby te brengen. Wat kon de sportredactie anders zeggen dan: „Wij kunnen het proberen". Een telefoontje met de redactie van „L'Equipe", het organiserende sportblad van BordeauxParijs leverde niet het gewenste resultaat op. Een nieuw tele foontje, ditmaal met een Antwerps journalist, die goed thuis is in wielerkringen. gaf weinig uitzicht, maar opende toch een perspectief tot een nieuw gesprek met de heer A. Selleslagh, de directeur van de Belgische fabriek dr. Mann. de extra- sportieve groepering, waarbij Wim van Est is aangesloten. Vorige week vrijdag had Wim van hem een gedecideerd „neen" ontvangen. En nu? Na een telefonade van een dik kwartier was er enig uitzicht. De heer Selleslagh wilde nog wel eens overleg plegen met de ploegleider Cois Cools. Na een uur zou hij terugbellen. En jawel. Om zeven uur wist Wim het. Hij zou een nieuwe, wellicht zijn laatste kans krijgen. Zondag zal Wim dus weer in BodeauxParijs rijden. (Van onze sportredactie) Het werd teveel voor de 24-jarige vrouw van Cor Schuuring. Rietje stopte beide oren potdicht toen Christ Delbressine op het parkoers in Oldenzaal. waar nog vier ronden van 2,5 kilometer gedraaid werden, de achterstand van het peloton op de kop groep bekend maakte. De achterhoede waar haar dap pere man in zat. Hij kon uit het oranje-tricot ge reden worden, heel goed zelfs. En dat wapenfeit zou op naam moeten komen van Rini Roks' grote troef in deze toer, Nico Lute, die dinsdagavond zijn moeder in 's-Gravendeel voorspeld had: „Ma, als wij don derdag langs ons huis komen op weg naar de finish Iet dan op een oranjetrui. Daar zit ik in. Om jou een Roks zegt dat ik het best kan". Hard, afschuwelijk Nico Lute gevochten voor dat truitje. Zoals elke dag zat hij ook nu in de beslissende slag. Cor Sc'huuring lag ver achter hem te worstelen om iets van do achterstand goed te maken. Maar die laatste rondjes in Oldenzaal deden Lute de das om. Drie keer kwam hij op kop door. Een overwinning zou, door boni ficatie, een eerste plaats betekenen. Zo ver kwam het niet. De reis naar het ere- tricot had teveel van zijn krachten ge vergd. Ad van Kemmenade won. Op de rand van het trottoir gezeten, liet Lute nog eens zijn gedachten gaan over deze voorlaatste etappe, die voor hem zo te leurstellend was geëindigd. Lange tijd kreeg hij daar niet voor. Een voor een kwamen de ploeggenoten hem felicite ren. Voor hen was hij een enorme bink. Lange Nico schudde meewarig het hoofd „En toch Rini Roks vulde hem aan: „En toch ligt er voor hem nog een kans. On ze ploeg draait voortreffelijk. Samen zullen we ons best doen om Nico naar een eventuele eindzege te dragen". Had Nico Lute zich in de kijker gefietst. Piet Cooremans deed er weinig voor onder. Steeds beter krijgt de Bredase coureur zijn benen rond en vooral in deze vijfde rit liet hij een bewonderenswaardige vorm zien. Bij de allereerste poging al toonde Cooremans zijn capaciteiten Sa men met Karei Leytcn en de Deen Fredo Toxvaerd ging hij aan de haai. Het spel was begonnen. De drie verstonden elkaar goed, namen een ruime voorsprong, doch in Amsterdam, plezier te doen. hard, heeft die konden niet verhinderen dat Gerard Dey- kers, Henk Schouten en Jan Pieterse bijkwamen. Aan Schouten had men wei nig want die deed, om de draai van ploegmaat Koch te verdedigen, geen me ter kop. Toxvaerd had er evenmin zin in. 40 kilometer lang di-aafden de zes aleen richting Oldenzaal. Makkelijk soe pel en enthousiast. Grote teleurstelling in Molebroek (na 53 km) waar een brug opengedraaid stond. eHt peloton pakte op die manier 1.5 minuut achterstand te rug. De hereniging was overigens van korte duur. In de Nijmeegse straten trokken op nieuw enkele mannen de stoute schoenen aan. Jan Magiera (weer eens present), Ferd Boonstra, Anne Koster en Willy Vanneste kozen de vrijheid en hun sprong, zo bleek later, was de beslis sende. Vanaf dat moment laaide het strijd- vuur op en vooral Piet Cooremans blies aanhoudend in de vlam. Zich niets aan trekkend van natuurwetten, kromde hij de rug en ging alleen op jacht. De'volgers- karavaan sidderde Piet vond geen tijd om passerende journalisten te woord te staan. Formidabel. Toch kon hij de achterstand niet alleen goed maken, al had hij er dus wel een flinke hap van weggewerkt. Een groep van 13, met o.a. Ad van Kemenade, Henk Peters, Jean Bastin, Frans Everts, Nico Lute en Ro man Chtiej streek op de eenling neer Bikkelhard werd er vanaf dat moment gereden voor het halen van de leiders trui. Geen geringe opgave, als men weet dat die kopmannen ruim 2 minuten voor lagen. Geen nood, vonden de achtervol gers, die wild geroken hadden en bij Hengelo hun werk bekroond zagen. Nau welijks trok de bekende kruitdamp op, of Henk Hoekstra luidde een nieuwe periode in. Willy Vanneste. Frans Evers, Roman Chtiej, Ad van Kemenade, Jos van de yieuten, Nol Kloosterman, Nico Lute en Fred Lachterop sprongen aan zijn wiel om dit buitenkansje niet voor bij te laten gaan. Verbaasd bleet de rest achter, de strijd wordt gestreden. Nooit of te nimmer besliste Piet Cooremans toen weer en trok voor de zoveelste keer weg. En daarmee begon voor Piet Cooremans een droevige zaak. Hij moest immers niet te veel werk doen, want er zaten voorop concurrenten van zijn goed genoteerde ploeggenoten Bart Zoet en Jan Pieterse bij. Gevolg was dat het tempo dood viel. Na afloop kon Brabantse Pieter er nog niet over uit. De uitslag luidt 1 Van Kemenade 4.43.59 met bonificatie 4.42.59; 2 Van de Vleuten, z.t., met bon. 4.43.29; 3 Hoeksti'a z.t. met bon. 4.43.44: 4 Evers. 5 Vanneste, 6 Chtiej. 7 Van Lachterop: 8 Kloosterman; 9 Lute allen z.t. als de winnaar 4.43.59. 10 Koopmans, 4.45.08; 11 Van Ginneken. 12 Schouten, 13 Karstens, 14 Visser; 15 Van Breugel; 16 Stevens; 17 De Jager; 18 Drummen; 19 Van Clooster, 20 Pieterse; 52 G. Deykers: 58 H. de Jong. 54 K. Leyten. 66 P. Coo remans, allen z.t. als Koopmans. Het algemeen klassement luidt nu: 1 Schuuring. 22.12.48: 2 Zoet. 22.13 50; 3 Visser. 22,13.54: 4 Peters. 22.14.38; 5 Van de Vleuten. 22.14.42; 6 Lute. 22.14.53; 7 Paul. 22.15.46; 8 Van Kemenade. 22.15.49; 9 Stevens, 22.15.53: 10 Ritter (Denemar ken) 22.15.54: 11 Middelkoop 22.16.10: 12 Pieters zt., 13 Van Ginneken 22.16,31; 14 Reijkers. z.t. 15 Hoekstra 22.16.45; 16 Schouten 22.17.34 17 Liebrechts 22.17.35. 18 Kloosterman 22.17.35: 19 Van der Lans. 22.18.28; 20 Van Smirren 22.19.09; 26 P. Cooremans 22.19.46; 44 M. de Jong. 22.23.52: 56 K. Leyten 22.26.31; 72 A. v. d. Breugel 22.34.28. Het puntenklassement na zes etappes: 1 Stevens, 76 punten: 2 Van de Vleuten 67 punten; 3 Visser, 64 punten; 4 Van Kemenade, 52 punten; 5 Pieters, 49 pun ten. De prestatieprijs ging naar de Belg Vanneste: het sprintklassement ziet er nu als volgt uit: 1 Vanneste en Dolman 8 punten; 3 Van de Vleuten 7 punten; 4 Hoekstra 6 pun ten; 5 Paul 5 punten. Het dagploegenklassement van de zes de rit is als volgt 1 Breda Bier 14.14.15; 2 Amstel Bier zelfde tijd; 3 De Witte Molen zelfde tijd; 4 België zelfde tijd; 5 Vredestein zelfde tijd. Het algemeen ploegenklassement: 1 Amstel Bier 65.13.16; 2 Caballero 65.14.38; 3 Breda Bier 65.14.47; 4 Dextro Energen 65.17.20; 5 De Witte Molen 65.21.22. De Italiaan Marcoli heeft dinsdag dr elfde etappe van de Ronde van Italië ge wonnen. Hij legde de 185 kilometer van Rimini na.ar San Benedetto dei Tronto af in 4 uur 35 minuten en 35 seconden. Het bijna voltallige peloton kwam in deze rustige etappe langs de Adriatische kust in dezelfde tijd als de winnaar bin nen, Slechts enkele renners, onder wie onze landgenoot Cees Lute, hadden een achterstand van ruim een halve minuut De Beverwijker Ab Geldermans bevond zich eveneens in het grote peloton. De Fransman Jacques Anquetil behield de rose leiderstrui. De uitslag van de elfde rit luidt: 1 Marcoli (It.) 4.35.35; 2 Zandc- gu (It.): 3 Dancelli (It.): 4 Baldan (It.); 5 Ongenae (Belg.l allen z.t. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Anquetil (Fr.) 48.53.24: 2 De Rosso (It.i op 1.41: 3 Zilioli (It.l op 2 01; 4 Mugnami (It.) op 3.03: 5 Carlesi (It.) op 3,26; 47 Geldermans (Ned.) 49.22.06; 49 Lute (Ned.) 49.23.13. Konstanz 292 (—2); Rheinfelden 302 (—8); Ottenheim 384 (—13); Straatsburg 337 17); Maxau 532 11); Plochingen 130 4); Mannheim 395 (—17); Stein- bach 121 (—2): Mainz 350 (—12); Bingen 252 14); Kaub 283 19); Kochum 232 20); Koblenz 273 7); Keulen 267 (—171Ruhrort 450 (—4)Lobith 1065 20); Nijmegen 842 (+24); Arn hem 861 (+21); Eefde IJssel 370 (+20); Deventer 26! (+17); Monsin 5464 (—8); Borgharen 3927 (+23); Belfeld 1088 (onvl Grave beneden de sluis 501 4); Ame- rongen - Lekkanaal (260).

de Stem | 1964 | | pagina 7