Syrië wil unie van Arabische staten Laatste politieke delinquent vrij VAN NELLE'S UIT ONZE BRIEVENBUS Waterhoentjes in het riet oAfternoon theebuiltjes En Israël is weer de dupe J VAN NEILE'S Afternoon fjl theebuiltjes JIJ 4a5 koppen uit één builtje Sovjet-pelgrims in Heilige Land l graar f /aiif after shave lotion Oostduitse ex-minister kreeg gratie Lammers heeft 19 doden op zijn geweten CANADA WIL EIGEN VLAG De cowboys en de Indianen Mijn leven Avontuur in de Sahara Het versje van de Twaalf Geboden Onze ketel RAADSELS Franjes verjaardag FAVORIETEN A-B-C GRAPJES MAKEN r/jA J«Ra\ X Een vraag zonder antwoord DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MEI 1964 IV!et één zo'n handig Van Nelle's thee builtje zet ik een hele pot thee - en je weet zelf hoe krachtig en geurig die altijd is! Hoe kan 't ook anders! De fijne geur en smaak van Van Nelle's Afternoon me lange blijven in het theebuiltje extra geconcentreerd bewaard. Groot formaat Doos van 20 stuks 95 ct. Premier Salah Bitar van Syrië heeft maandag in een radio- en televisie rede tot de natie bekesdgemaakt, dat zün regering opnieuw zal proberen een unie tot stand te brengen met andere ,r,evolutionaire" Arabische staten. Bitar bedoelde met deze revolutionaire staten naar de mening van ingewij den de Verenigde Arabische Repu bliek Irak,, Algerië en Jemen. Premier Bitar zei, dat hij alles zou doen om de Arabische sfeer te zui veren. Syrië zou daartoe, zei hij, zijn radio-oorlog met de VAR beëindigen, zich niettemin het recht voorbehouden zich te verweren tegen „scheve voor stelling van zaken en geruchten". (Advertentie) Coen wil je een stuk van die lekkere, pittige goudse of leidse boeren- Bitar voer uit tegen het Israëlische Jor- daanplan, dat hij ziet als een daad van agressie, en hij pleitte voor ge zamenlijk optreden van de Arabische landen om het te doen mislukken. Hij verklaarde 2ich ook akkoord met de resolutie aangaande „Palestina 'en de Palestijnse vluchtelingen" van de Arabische staatshoofdenconferentie van januari. De Syrische premier zei dat zijn rege ring het handvest van de Arabische Liga onderschreef, en steun gaf aan „bevrijdingsbewegingen" in Aden en het Britse protectoraatsgebied der Zuidarabische federatie Wat het bin nenland betreft verklaarde Bitar zich voorstander van een „socialistische middenweg ter genezing van Syrië's economische kwalen", uiterst rechts en uiterst links vermijdende. Hij stel de versnelde vorming van een natio nale vergadering met wetgevende be voegdheid voor, krachtens de onlangs afgekondigde tussentijdse grondwet. De helft van de zetels zal zijn voor de boeren, omdat zij de meer derheid van de bevolking uitmaken. Aangaande de buitenlandse politiek zei premier Salah Bitar, dat die geba seerd zou blijven op positieve neutra liteit en niet-verbondenheid. S,,yrië" hij. „waardeert de steun voor het Arabische standpunt inzake Palestina en Aden van zowel de Sovjet-Unie als de Chinese volksrepubliek". President Gamal Abdel Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en pre sident Abdoel Salam Aref van Irak heb ben gisteren een overeenkomst gete kend, die volgens betrokkenen al een eerste stap betekent tot een unie van hun twee landen. De nieuwe overeenkomst voorziet in de instelling van een gezamenlijke in dustriële raad, een gezamenlijk mili tair kommando en andere lichamen om de politiek van de twee landen te co- ordineren. Een presidentiële raad bestaande uit twee presidenten heeft de bevoegdheid acties te ondernemen en te coördineren. In de overeenkomst wordt gezegd dat iedere agressie of dreiging tegen één land zal worden beschouwd als te zijn ge richt tegen beide. De overeenkomst treedt in werking bij de ratificatie door beide partijen. Voor het eerst sinds de Russische oktoberrevolutie van 1917 zijn in Tel Aviv (Israël) veertien pelgrims uit de Sovjet-Unie aangekomen voor een be zoek aan het Heilig Land. De groep, waarvan Russisch-orthodoxe geestelijken en hoogleraren in de theo logie deel uitmaken, staat onder leiding van archimandriet Filoretus van het Moskouse priesterseminarie. (Advertentie) I HD Veroverend fris*- fa 1 Georg Dertinger voormalig minister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duits- land. die in 1954 wegens spionage tot vijftien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, heeft bij besluit van de Oost duitse staatsraad gratie gekregen en is gisteren in vrijheid gesteld. Dertinger was sinds 1946 secretaris generaal van de christen-democratische unie in Oost-Duitsland .Later werd hij voorzitter. Op 12 oktober 1949 werd hij benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Medio januari 1953 werd hij door de Oostduitse veiligheidsdienst gearres teerd en in juni 1954 veroordeeld. Zijn berechting had onder de grootste geheimhouding plaatsgehad en zijn ver oordeling werd eerst anderhalf jaar na het uitspreken van het vonnis openbaar gemaakt. Dertinger was ten laste gelegd tezamen met de voormalige Oostduitse staatssecretaris Otto Lenz plannen tot omverwerping van het regime hebben be raamd. Reeds begin '50 doken geruchten op over zijn ophanden zijnde val. De politieke delinquent F.E. Lammers geboren in 1899. is voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Er zijn thans geen Ne derlandse politieke delinquenten meer ge interneerd Aan de invrijheidstelling is de bijzondere voorwaarde verbonden, dat hij zich niet mag ophouden in de provincies Friesland, Groningen Dren the. Overijssel en het oostelijk deel van Gelderland. De arrondissementsbank te Leeuwar den (bijzondere strafkamer) had aan betrokkene in 1949 de doodstraf opge legd. Deze werd in levenslange gevan gcnisstraf omgezet en in 1962 in een tijdelijke vrijheidsstraf van 27 jaren veranderd. De nu vrijgelaten delinquent Lammers was gedurende de bezetting in Leeu warden „Polizei-Angestellter" en werk zaam bij de Sicherheitsdienst (SD>. In deze functie heeft hij talrijke Neder landers gearresteerd en mishandeld. Voor de oorlog gaf hij als particulier leraar lessen in Frans, Duits en Engels. Bij de behandeling van zijn strafzaak voor de bijzondere raad van cassatie in Den Haag ontspon zich een discus sie tussen de president van deze raad en Lammers over de functie bij de SD van de laatstgenoemde. Hij zelf zei als tolk te zijn verbonden geweest aan de SD De president van de raad ech ter hield het op „Polizei-Angestellter". Hij merkte terzake o.m. op: „Ik heb een 19-tal doden geteld, die op uw naam staan. Die zijn toch niet om het leven gekomen door uw werkzaamheden als tolk." Er werd aan herinnerd, dat Lammers „gedurende vele jaren als Nederlander in dienst van de Duitsers geweest is en zich in hoge mate voor de vijand „verdienstelijk" heeft gemaakt. Door uw toedoen verloren 19 landgenoten het leven en u speelde een grote rol bij het opsporen van de Friese verzetsbe weging." De procureur-generaal bij de raad van cassaties hanteerde kwalificaties als „De ziel van de SD" en „De schurk met het intellect" tijdens de behande ling van de zaak Lammers voor de raad. Hij concludeerde, dat deze kwa lificaties boekdelen spraken. De Canadese premier Lester Pearson heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij koningin Elizabeth heeft meegedeeld, dat zijn regering een eigen Canadese vlag wil invoeren. De premier zei niet om het advies van de koningin te heb ben gevraagd, „omdat dat ongrondwet tig zou zijn geweest." De leider van de oppositie, John Die- fenbaker, noemde de voorgestelde vlag „de Pearson-wimpel". Hij vroeg de re gering of ze van mening was veran derd en het volk zou raadplegen, of be sloten had de wimpel gewoon maar aan het Canadese volk op te dringen Pearson antwoordde niet. Ik heb een poesje Het is toch zon snoesje Als hij het kan Springt hij vlak bij de pan Wat ligt daar dan in? Een fijne vis Dat is Waar hij zijn maagje mee moet vullen En er lekker van moet smullen Maar kleine poes Je bent wel een snoes Maar dat is toch stout, Hoor, schattebout. Odile Beekers Wilhelminapark 18, Breda In Breda, daar is een huis En daar loopt een muis. Daar drukt men de krant in het klein Dat kon de Kleine Stem wel eens zijn Voor alle kinderen, groot en klein En dat vinden ze allen fijn. Ze mogen van Oome Jan en Tante Thea in de Stem komen te staan Ze tekenen en ze schrijven Over kinderen voor een raam. Oome Jan en Tante Thea doen hun best, En ook al ben je allerlest Dan moet je toch niet kwaad zijn, Want wat fijn moet het zijn, Misschien kom de de volgende keer In het krantje en dan schrijf je weer! Oome Jan en Tante Thea zijn eerlijk en net En gaan op tijd naar bed. Ze zoeken alles uit voor de volgende dag, Wat dan weer in het krantje mag. En wat nodig is, zetten ze erin En dat doen ze met goede zin. Maar op woensdag komt de Kleine Stem Voor haar of voor hem. Oome Jan en Tante Thea schrijven wat Met inkt, ook al is hij nat. Zij schrijven in de brievenbus Voor broer en voor zus. In die brievenbus schrijven ze enkele namen van kinderen. Maar die mochten wel minderen! Want die komen er misschien wel niet meer in, ook al hebben ze nog zo'n zin. Dit was iets over de krant En de papieren gaan in de mand, die in het krantje hebben gestaan. En dan kan je opnieuw aan het schrijven gaan. Bedankt voor het schrijven van de STEM En dan druk ik maar op mijn pen, Want helemaal achteraan Zet ik mijn naam: Annie de Wijs Koning Haakonstraat 4, Moerdijk Prachtig Annie! Dit is wel een van de leukste verzen die we tot nu toe hebben gehad. Wij zijn erg blij dat je zo tevreden bent over de Kleine Stem! Het is echt waar, wij doen ons best het iedereen naar de zin te maken. Lc3<= ook de Brievenbus! Aan Annie de Wijs, Koning Haakonstr. 4, Moerdijk. Lieve Annie. We hebben al wat ge schreven onder je lange vers over de Kleine Stem. Maar op deze plaats willen we je brief beantwoorden. Dat was een mooie lange brief, hartelijk dank ervoor. JE STAAT VANDAAG DUS VOOR DE 16e KEER IN ONS KRANTJE! Proficiat dat wil zeggen dat je zestien keer iets leuks zelf hebt gemaakt! Met zulke trouwe mede werksters zijn we maar wat blij. Je vroeg ons hoe het was afgelopen met de versjes over DE PLAATS WAAR IK WOON. Ja, in het begin was er een geweldige geestdrift en we hebben er veel mooie inzendingen Ev waren eens vier cowboys. En er was eens een troep Indianen. Die vielen de cowboys aan. Maar ze waren net te laat! Want daar knalden de schoten, PANG, PANG. PANG. Zo duurde het wel twee uur. Maar eindelijk trokken de Indianen zich terug. Elly Emmers Arn. Verschurenstr. 9, Waspik Mijn leven is als een kranteknipsel, als letters bij elkaar gezet zo zijn mijn eigenschappen en \ichaamsdelen tot één geheel geperst. Mijn leven is als een abstracte ets; zonder bewust begin of eind zonder duidelijke betekenis voer ik de levensstrijd. Mijn leven is als een modern gedicht; als redeloze rijmen en onbeperkte bouw vormen mijn dagen een leven. Mijn leven is als vloeibaar plastic gevormd door de omgeving gekneed door 'n buur of goede vriend tot iets wat men noemt: mijn leven. Mijn leven is als een oude auto die door een ander wordt bestuurd waaraan door een ander wordt geknoeid en dat is dan mijn leven. Wynanda Kamerbeek, 18 jaar Baronielaan 156 a, Breda over gehad. Je weet dat we ook prij zen hebben gegevcm. Daarna hebben er nog maar weinig kinderen iets ge stuurd over hun woonplaats. Maar je hebt gelijk: er moet toch nog altijd een prijsje worden uitgeloofd. Goed: dat doen we. Eerst willen we hier vragen of er kinderen zijn die nog een keer een zelf gemaakt versje of verhaaltje over hun woonplaats willen opsturen. Krijgen we niets meer, dan gaan we over twee weken de prijs geven. Is dat een goed idee? Kijk maar uit. En nu, tot een volgende keer. Harte lijke groetjes en tot schrijfs, Oom Jan en tante Thea it *fg Marie-Louise Kint Gravenstraat 106, Clinge Stil, maar gloeiend heet was het in de Sahara. Versuft van de hitte en bijna ver smachtend van dorst hing ik zo'n beetje over de rug van mijn trouwe kameel. Iedere keer keek ik met mijn suffe ogen in de verte of er dan ook nergens, nergens een oase in zicht was. Maar bij de ik-weet-niet-hoeveel- ste keer gingen mijn ogen wijder open. Wat was dat? Ja, een oase, een met veel palmen, zag ik. Water, water, schoot het door mijn gedachten en ik liet mijn kameel har der draven. Maar tot mijn grote teleurstelling de oase bleef even ver weg als hij was. Toen wist ik het het was een luchtspiegeling geweest. Water, water. Toen moet ik in het zand gevallen zijn. Dat hebben ze me later verteld. Een paar nomaden hadden me naar de dichtstbijzijnde oase gebracht. Toen ik weer bijkwam, lag ik op een matje in de hut van een der oase bewoners. De dagen gingen voorbij en ik knapte al gauw weer op. Het was juist in de pluktijd van de dadels. Dus hielp ik ijverig mee. De dadels die ik kreeg waren heerlijk sappig. Na een paar dagen moest ik weer ver trekken. De oasebewoners namen har telijk afscheid van mij. En ik kreeg twee zakken dadels mee. De pitten heb ik gepoot. En zowaar ik heb nu twee boompjes. Elke keer als ik ze water geef denk ik weer aan mijn avontuur in de Sahara. Johan Roovers Rooiakker 12, Ulvenhout Twaalf apostelen, elf patriarchen, Tien geboden, negen koren der engelen Acht zaligheden, zeven sacramenten Zes kruiken met rode wijn die door God geschonken zijn. Vijf bloedige avonden Vier evangelisten die de waarheid wisten. Drie profeten, twee stenen tafelen, Eén God alleen in het algemeen. Ingezonden door Ingridje Baert, 't Zand 28a, Koewacht Onze ketel gaat fluiten zijn buikje is rond naar builen. Hij roept dan „fuut, fuut", en nu is het uut! Dorthy Freyser, Bosjesweg 67 Sluiskil en Dedith Nonneman, Bosjesweg 81 Sluiskil. 1. Waarom kan een varken niet fietsen? 2. Waarom is een olifant zo groot? 2. Een elektrische trein rijdt van Roo sendaal naar Breda. De wind komt van "Roosendaal. Naar welke kan>t waait de rook? •jjooj uaa.2 ijaaq uia.ii at{DSM)qa(a aia 'S •uarz iiajuEidujiaqpjET! ap .tappe laiu uiaq fiAV uauunq s.iapuv Z 'u^liaq aj uio yaaq afdiuinp uaaS liq jepiuo l Marian Rommens Lage Vaartkant 1, Leur Fransje is jarig vandaag, hij wordt negen jaar Koekoek, koekoek, roept het vogeltje uit het koekoeksklokje 7 keer. Meteen zit Fransje rechtop in bed, met een stralend gezichtje, want hij is jarig vandaag. Fransje denkt: wat zou ik krijgen? O, ik mag voor het eerst mijn verjaardag met vriendjes vieren, fijn zeg. Jopie zou komen en Kees, Jan en Harry. Frans stapt uit bed. Langzaam kleedt hij zich aan, want hij mocht, niet vroeg naar beneden komen. Als hij eindelijk klaar is, kijkt hij hoe laat het is. Half acht. Hij gaat naar beneden Zachtjes doet hij de deur open. Moeder staat beneden. Ze feliciteert Frans en geeft hem een pak dat ze van de tafel neemt. Fransje maakt het open en wat ziet hij een gitaar. Hij vliegt zijn moeder om de hals en geeft haar een kus op beide wan gen. Hij had al eens eerder een gi taar gehad, maar die was gestolen. Hij kon al een beetje spelen, maar had intussen nog geen nieuwe ha daar was vader. Die gaf hem een klein pakje, maar wat kwam daar uit? Een vulpen! Tenslotte kwam de driejarige Son ja in haar pyamaatje. „Hier Frans je. feliciteed", zei ze. En ze gaf een 'klein pakje. Gauw maakte Fransje het open en hij zag in een mooi doos je een lint voor zijn gitaar. Er was een foto van Elvis Presley op geplakt. Hij borg alles op de kast. 's Middags kwamen zijn vriendjes en hij kreeg één cadeau van allemaal samen: een cowboyriem. Hij vond het praentig en toen hij iedereen bedankt had, be gon het feestje. Eerst kregen ze limo nade, toen deden ze spelletjes, b.v. snoepje happen uit het water. Ook speelde Frans op zijn gitaar Toen het 5 uur was, gingen ze naar huis. Want aan alle feestjes komt een einde. Marijke Evers Oosterhóutseweg 51, Breda Bare spreekwoorden Zet ze maar in de goede volgorde! 1. Als de katjes muizen in de tand. 2. Van de hand moet er een huilen. 3. Lachen als een hoer die verkwist. 4. Als het kalf vedronken is kiespijn heeft. 5. Als er twee ruilen mauwen ze niet. 6. Spieken is zilver dertien ongelukken. 7. Twaalf ambachten is z'n haver waard 8. Twist dertien ongelukken. 9. Een goed paard zwygen is goud. Corrie Jacobs Dr. Struyckenlaan 200. Breda Waalwyk Hennie v. d. Brug Als je het waterhoentje wilt ont moeten. moet je naar vijvers, kanalen of plassen gaan. En als er dan nog riet. lisse en andere waterplanten staan, kom je ze beslist tegen. In hun broedtijd, van april tot au gustus, ftiaken ze tussen het riet van rietstengels en dorre waterplanten hun slordige nest. Meestal liggen er 7—8 eieren in, maar ook 3 of zelfs 12 eieren zijn geen wonder. De eieren zijn geel-bruin van kleur. Na ongeveer 3 weken komen de jongen uit en het is heel leuk om de ouders met hun kroost in het water te zien. De jongen zijn donkerbruin. Hun ouders (je kunt bijna het verschil tussen een mannetje en een wijfje niet zien!) zijn bruin-zwart, hebi:>en A is Adamo die zingt zeer goed B is Bobby Darin die lust graag erwtensoep. C is Cliff Richard die doet soms raar D is Doris Day altijd onvermoeibaar. E is Elisabeth Taylor in de film Cleopatra F is de beroemde Frank Sinatra. G is Gina Lollobrigida die aan judo doet H is de Henk Elsink-show altijd even goed I is het Italiaanse zangeresje Gigliola Cinquetti met een stem J is Johnny Hallyday altijd voor de pen K is Peter Kraus die best op de top kan springen, L is Louis Neefs die prachtig kan zingen. M is Mina uit Polydor N is Nat King Cole een menselijk ivoor O is „niet Onderbreken", het A-B-C gaat voort P is Pat Boone die zegt geen kwaad woord. Q is Freddy Quin daar doet niemand meer aan R is Rob de Nijs, die met eieren bekogeld werd, wat vond U ervan? S is Sophia Loren dit jaar als Greetje T is Teddy Scholten meer dan een „beetje". U is „Uit de show geklapt" een stuk of elf. V is Vico Torriani, de beste zanger ter wereld, al zeg ik het zelf. W is Willeke Alberti met de „winter is lang zonder jou" (liefde) X is XOXOL, de naam van een geliefde jongeman. Y zijn de Young Sisters, die erg leuk zijn en ze doen echt mee Z is de laatste letter van het A-B-C. Elisabeth v. Gestel, Slingerweg 20, BREDA een rood vlekje op het hoofd en een rode snavel, met een geel puntje erop. De poten zijn groen en ze hebben lange tenen. Verder hebben ze een korte staart. Het is leuk om ze te zien zwemmen! Onder het zwemmen wippen ze hun staartje op en neer en bewegen voort durend met kop en hals. Ze eten in- sekten, wormen slakken, zaadjes en bessen, 's Winters trekken er veel naar de Middellandse Zee, maar toch blijven er nog veel in ons land. Als er veel sneeuw ligt kunnen ze vaak moeilijk hun voedsel vinden. Ga ze dan dus voeren, want het zou jammer zijn als er veel zouden sterven. Ze hebben toch al vijanden genoeg. De waterrat en de snoek bijvoorbeeld. Denk er dus aan! J. K. Thea de Keizer, Clinge Vast en zeker hebt ge wel eens van Amerika gehoord, nu, hieraan stellen we *n vraag, maar krijgen geen antwoord. Want waarom is in deze machtige staat de toch zo verschrikkelijke rassenhaat? De negers hebben toch niets verkeerds gedaan, maar, waarom moeten ze dan apart naar hun scholen gaan? En waarom mogen ze in cafés, hotels, restaurants niet binnenkomen en mogen ze alleen van vriendschapsbanden dromen? Waarom is dez,e vrede maar schijn, niet echt De .zwarten' zijn toch niet minder slecht? Ze zijn toch net zo goed als wij ook maar mensen en mogen ze toch ook wel iets wensen? Mensen, die zo door 't leven moeten gaan hebben dié nog 'n menselijk bestaan? Waarom, waarom worden zoveel van hen vermoord? Ja, t blijft n vraag, zonder 'n antwoord. Elly den Dekker, leerlinge van de r.-k. meisjes-U.L.O. Vinkstraat 66, OOSTERHOUT Piet moest van vader een brief wegbrengen naar een boer. Toen hij het erf op kwam, stoof er een blaffende hond op hem af. Pietje werd spierwit van schrik. De boer kwam naarbuiten en zei: ,.Maar Pietje, ken je dat spreekwoord niet van „blaf fende honden buten niet?" „Jawel, zei Peetje, „maar kent die hr,lid dat spreekwoord ook?" Rlni Voermans Paandijkscstraat 4, Rijsbergen Een man riep in een volle autobus: Heeft iemand een portefeuille verloren waar een elastiekje om zat?" „Ik. ik, klojik het van verschillende kanten. ,Dan hebben jullie geluk gehad", zei de man, „want ik heb het elastiekje gevonden." P Adri Pruysten Zuidwal 65, Geertruidenberg

de Stem | 1964 | | pagina 5