Sportpark eerste aanzet van dorp Vogelwaarde Grote eenheden in landbouw niet altijd noodzakelijk Cees Bolding exposeert in boekhandel te Hulst PARATHIONZAKEN VOOR BREDASE RECHTBANK e dienst uisvuil raa Boerenleenbank IJzendijke1 overschreed 100 miljoen Tentoonstelling PK-Gent in studio te Roeselare Boschkapelle-Stoppeldijk één yen Breskens: omplex handen meen te gelwaarde adering rzieken luiskil MENS ;WATKR indaag orgen 3 OMZET OVER 1963 Mevrouw van Someren: Bijz. Onderwijs in St.-Pliilipsland bevoordeeld Üla$lbla3 Ek ütewi In maand juni Twee vrouwen beschuldigd van moord Kanalen troef Slechte beurt hoofdpijn? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! J. VAN DEN BOS VOOR C.B.T.B. verslaggever) ramen heeft dins- reniging Haven- is haar standpunt e mogelijke over- avencomplex van lan de gemeente reniging, die een jan de vroegere ielangen Breskens, elt, is van mening moet worden dat •.x in handen van int, omdat dan de belanghebbende tastrofale hoogten reskens zijn sterk overname van de heeft zijn stand- niet kunnen be- •rstaat wil, zoals .ens wel een derde i, mits het totale iordt overgenomen te. De vereniging, van een derde it, wil toch liever nd handhaven, ge- verwachten kos- Itahoogle brengen g heeft rijkswater- twikkeld in Bres van de promenade ot de dijk van Het aan te leggen. De tot 3.45 meter be- i inhoudt dat het p de haven is ver- t voorgesteld de raads- en P. de Schepper te algemeen bestuur van ppelijke regeling zal in werking- treden. De die de dienst nodig korte termijn geleverd len van het vuil in de il, tot men de beschik- e nieuwe wagen en de nieuwe, intergemeen- maal rond is, geschie- nog toe is gebeurd, eenten zullen uniforme worden gebruikt. Het spersoonlijkheid bezit- de nieuwe dienst zal linnenkort tot de aan- ïge materiaal overgaan. Iten van de dienst zui gen door de bij de re- i gemeenten naar ver- lantal emmers, dat per clen geregistreerd. De aast goed in het raam elijke herindeling. De [emeenten zullen ha de s één gemeente vormen, gewoon kunnen blijven dag 30 mei a.s. zal de miging van Siiikerzie- eenkomst houden voor eeuwsch-Vlaanderen en 'e vergadering zal om :n en wordt gehouden Kruis-gebouw. enkomst zal o.m. het Noerd door de heer J. an de N.V.S. Het afde- ook de medisch advi- Witte, bereid gevonden e houden. Dokter Witte ijn lezingen en artike- ziekte grote vermaard- bedrijven door zal de it en doen gewoon" Men hoopt de aanwe- /ergadering een duide- unnen geven over de de Nederlandse Ver- rzieken. ïpeuk sticht >rand te Arendskerke rpen van een sigaret- bestuurster E. C. N. de bekleding en het gedeeltelijk verbrand, ermiddag op de rijks- nte toen zij, nadat zij sigarettenpeukje naar irpen, een brandlucht at dc bekleding van de nd stond. De chauffeur ie zandauto voorkwam het wei-pen van enkele id op de vuurhaard. De op eigen kracht ver- SITEIT UTRECHT 1. van Leemput uit aan de rijksuniversi- 'slaagd voor tandarts. lag 28 mei is het hoog ?ert om 4.11 en •33 en 15.50 uur; 16.28 Vlis- 5.18 uur; Wemeldinge oord boven de afgrond g nieuwe gemeentehuis oxopeus )e overwinnaars, 14 j lustige weduwe DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MEI 1964 - - -v; 55 (Van onze verslaggever) Op maandag 8 juni a.s. zal een begin worden gemaakt met de aanleg van het sportpark in de gemeente Vogelwaarde. Het complex is gesitueerd tussen de beide kerkdorpen Boschkapelle en Stoppel dijk. De aanleg van het sportpark, dat in een grote behoefte zal gaan voorzien, is de eerste aanzet van de verwezenlijking van het „dorp Vogelwaarde", dat zal ontstaan, wanneer men het gebied tussen beide dorpen zal gaan bebouwen. De samenvoeging van deze twee kernen in de gemeente Vogelwaardé tot één flinke woonplaats, zal zich gedurende de eerstvolgende jaren voltrekken. Voor de gemeen telijke herindeling rond zal zijn, hoopt men de beide kerkdorpen tot één geheel te hebben gemaakt, opdat het dorp Vogelwaarde metter tijd een duchtig woordje zal kunnen meespreken in de nieuwe ge meente, die na de herindeling uit Vogelwaarde, Graauw en Langen- dam en Hontenisse zal zijn ontstaan. De bebouwing tussen de beide kerk- dorpen wordt evenwel geen nieuwe kern. Zulks overeenkomstig allerhande plano logische adviezen en plannen, die willen, dat Boschkapelle en Stoppeldijk straks in groen zullen opgaan en dan toch een geheel zullen vormen. Het centrale punt van het nieuwe dorp wordt dus ..het groen", met andere woorden, het nieu we sportpark, waarvan de aanleg het res pectabel bedrag van zes ton zal vergen. De voorbereidingen voor de realisering van de eenwording der beide kerkdorpen zijn hoofdzakelijk in 1963 dat als het jaar van de plannenmakerij de gemeen telijke geschiedenis in zal gaan ge troffen. Toen konden ook de plannen voor het sportpark worden gemaakt kreeg men de kans deel te nemen in het plan voor de arbeidsbesparende bouw van wo ningen in de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten en konden de benodigde gron den worden aangekocht. Alle samenvoe- gingsplannen zijn vervat in het uitbrei dingsplan Vogelwaarde, voor de verwe zenlijking waarvan de gemeente 22 ha grond heeft moeten kopen, die overigens niet tegelijk in hun geheel zullen wor den opgebruikt. In het voorjaar van 1965 zullen in het uitbreidingsplan Vogelwaarde aan de westelijke zijde van het sportpark aan de kant van Boschkapelle dus, 24 ratio- woningen worden gebouwd. In het daar opvolgende jaar zal dc N.V. Vlaco de bouw van 43 van deze woningen aan de andere zijde voor haar rekening nemen. Deze woningen, de Bogaersbungalows, de vrijetijdshuizen en het nieuwe politiebu reau. allemaal bouwsels die in de ko mende jaren in het uitbreidingsplan Vo gelwaarde zullen verrijzen, vullen samen de lege ruimte tussen de beide dorpen op. Het dorp Vogelwaarde is dan eigen lijk al een feit. Er is dan een basis voor verdere uitbreiding van het nieuwe dorp naar het noorden. In het uitbreidingsplan is overigens pok voorzien in een gemeen- tewerf, die zal worden gehuisvest in de grote schuur van een landbouwbedrijf, dat. in het kader van én de gemeentelijke plannen én de ruilverkaveling, zal wor den verplaatst. In de grote schuur, die al voor een gedeelte in gemeente-gebruik is, zal ook het brandweermaterieel wor den ondergebracht. Voorbereidingen Het dorp Vogelwaarde is voorbestemd een aantrekkelijk woonoord in Oost-Z. Vlaanderen te worden, waarvan bijvoor beeld zij, die in de kanaalzone werken, gebruik zullen kunnen maken. Momen teel hebben Boschkapelle en Stoppeldijk samen ongeveer 2300 van de 3500 inge zetenen van de gemeente Vogelwaarde. Dat getal is in de naaste toekomst voor aanmerkelijke verboging vatbaar. Over de noodzaak van het tot één dorp samenvloeien van Boschkapelle en Stop peldijk zal niemand redetwisten. De in gezetenen van Vogelwaarde hebben er al le vrede mee. Te veronderstellen, dat de eenwording dus ook geruisloos zal ge schieden is echter foutief. Er zullen echt nog wel enkele problemen moeten wor den opgelost. De gemeenschappen van de beide dorpen verschillen bijvoorbeeld hemelsbreed van elkaar en de mentali teit van de Bosschenaar is zeker niet die van een Rapenburger. Beide dorpen zijn te lang op zichzelf aangewezen geweest. Optimistisch Burgemeester P. Molthoff heeft deson danks een optimistische kijk op de zaken. „In het verenigingsleven werken Bos schenaren en Rapenburgers al heel goed samen. Men vindt elkaar wel", beweert hij. Een wat zwaarder hoofd heeft hij in andere problemen: De gemeenschappen van respectievelijk Boschkapelle en Stop peldijk hebben elk de beschikking over een eigen parochiekerk en eigen scholen. De betreffende gebouwen staan er stuk voor stuk niet zo erg welvarend meer bij. Vereniging van beide scholen in één school is een onbetwiste noodzaak, ook al vanwege het te geringe aantal leerlin gen op beide scholen en de moeilijkheden die het aantrekken van personeel voor deze kleine scholen met zich meebrengt. Plannen voor een nieuwe school zijn er. mede tot grote vreugde van de onder wijsinspectie. Wat de kerken betreft ligt de zaak iets moeilijker. Ideaal ware uiter aard een groot, waardig gebedshuis voor het dorp Vogelwaarde in het centrum van het dorp. Maar of er dat ooit nou ja, op betrekkelijk korte termijn zal ko men? Voor die nieuwe kerk is meer no dig dan alleen maar een optimistische burgemeester Molthoff. (Van onze verslaggever) In het Jeugdgebouw te IJzcnd(jke beeft de plaatselijke boerenleenbank maandagmiddag de algemene jaarver gadering gehouden, die in het teken stond van de viering van het 60-jarig bestaan. De bank heeft in het voorbije kasjaar een totaal omzet bereikt van meer dan 100 miljoen gulden. De ver hoging van liet spaarsaldo zette onver minderd door en bedraagt nu ongeveer zeveneneenhalf miljoen gulden. De winst is ruim f 23.000 groot. Voorzitter Ph Haverbeke uit IJzen- dijke noemde de afgesloten periode gun stig. ,,De groei van het spaarsaldo wil echter niet zeggen dat het zo goed gaat in de landbouw", zei de voorzitter, die als reden van de toename zag de toene mende verkoop van vee door de boeren, waarvan de opbrengst naar de bank wordt gebracht. Door het scheuren van de grond, hetgeen inhoudt dat weiland omgezet wordt in akkerland, hebben tal rijke boeren het grootste deel van hun veestapel van de hand gedaan. Voor het komende kasjaar verwachtte de voorzit ter minder gunstige resultaten en een la gere winst, o.m. door de verhoging van spaarrente en stijging van de onkos ten. De vergadering waarvoor flinke be langstelling bestond, werd ook bijge woond door de heren Eugène Wijffels en Emiel Haverbeke. die meer dan 50 jaar lid zijn, en daarvoor een ge schenk in ontvangst mochten nemen. Over het diamanten bestaan van de boerenleenbank te IJzendijke hebben wij al eerder uitvoerig bericht. De vergadering ging akkoord met de herbenoeming van de heren A. Thomaes uit Hoofdplaat en A. Buysse uit Bier vliet, resp. als lid van de raad van toe zicht en van het bestuur. Het bestuur werd gemachtigd diverse leden te roye ren, die buiten de kring van de bank woonachtig zijn en er geen zaken meer mee doen. Het gaat hier o.m. om een aantal personen, die geëmigreerd zijn. De traditionele winstverdeling werd als volgt vastgesteld f. 200,. gaan naar dc Landbouwpraktijkschool in Schoondijke, f. 150,naar de w.G.K.-verenigingen in IJzendijke en Hoofdplaat - Biervliet f. 100,- naar de plaatselijke jonge boe ren, r.-k. gezinszorg en naar de paters van Sluis. f. 75, naar de W.G.K.-vereni- ging in Schoondijke en f. 50,naar de jonge boeren- en boerinnenbond te IJzen dijke. Het liberale Tweede-Kamerlid me vrouw G. van Someren-Downer, heeft de ministers van O. K. en W. cn van Binnenlandse Zaken schriftelijke vra gen gesteld over een mogelijke onjuiste toepassing van de lager onderwijswet 1920 in St.-Philipsland, waardoor het bijzonder onderwijs in die gemeente ,,met niet onaanzienlijke bedragen" be voordeeld zou worifen. Ook wordt in de schriftelijke vragen geïnformeerd naar enkele posten op de exploitatierekening bij het bijzonder onderwijs in die ge meente. Mevrouw van Someren vraagt de be windslieden of zij bereid zijn het re sultaat van een in te stellen onderzoek openbaar te willen maken en voorts of duidelijke richtlijnen gegeven kunnen worden voor het gehele onderwijs voor de vaststelling van de posten, die wel en die niet op de exploitatierekening mogen voorkomen. De schilder Cees Bol ding behoort al niet meer tot de jongsten. Hij werd in de eerste maand van het jaar W:4 1897 geboren, sleepte na WÊM zijn opleiding aan de Rijksschool voor Kunst nijverheid te Amster dam verschillende prij zen in de wacht en werkte in de Zaan streek, op Urk, te Vo- lendam, Amsterdam, Scheveningen maar ook in Singapore en Alex- andrië. Hij is lid van de Pulchri-studio Arti f| et Amieitiae, de Mij. i Rembrandt, dc ver. tot p bevordering der grafi sche kunst en lid van de Nederlandse aqua- rellistcnkring. Als aquarellist nu leert men Cees Bolding kennen op de kleine „Herfst op de Veluwe" tentoonstelling bij boekhandel van Geyt te Hulst. Als een zeer goed en bekwaam aquarellist bovendien, die met zijn aan gelengde kleuren soepel weet te spelen en een stemming en een sfeer op de be- (Van onze verslaggever) Maandag 1 juni a.s. om 10 uur 's morgens zal voor de Bredase rechtbank terechtstaan mevr. O. van H. (50) uit Tilburg. Zij wordt er van verdacht op 11 oktober 1903 met voorbedachte rade haar toen 55 jaar oude echtgenoot, de spoor wegarbeider C. H., parathion te hebben toegediend, tengevolge waarvan deze diezelfde dag is over leden. Twee weken later zal mevr. G. van M. (60) uit Goirle voor de Bredase rechtbank moeten verschijnen. Ook zij wordt beschuldigd van moord op haar man, eveneens door toediening van vergif. Haar t,oen 68-jarige echtge noot W. van N. kwam nl. op 14 ok tober van vorig jaar ook om het le ven door het gebruik van het insek- tenverdelgingsmiddel parathion. Van de zijde der justitie is reeds eer der verklaard, dat er geen aanwijs bare samenhang bestaat tussen ge noemde twee overlijdensgevallen on der verdachte omstandigheden. Wel bestaan er merkwaardige doch toe vallige overeenkomsten. Zowel de Til- burger C. H. als de Goirlenaar W. van N stierven beiden onder hevige pij nen enige uren nadat zij koffie had den gedronken, waarin zich een dode lijke dosis parathion bevond. Verder overleden zij kort na elkaar, en bo vendien wordt zowel de echtgenote van de een als van de ander ervan be schuldigd het vergif in de koffie ge daan te hebben. Beide vrouwen heb ben enkele dagen nadat zij waren ge arresteerd een bekentenis afgelegd. Beiden hebben deze later ook weer in getrokken. De officier van Justitie in het proces tegen mevr. O. van H. uit Tilburg is mr. G. Temmink. De verdachte zal worden verdedigd door advocaat mr. B. Drion uit Breda. Mr. K. Thijssen is de openbare aanklager in de zaak van de Goirlese mevr. G. van M.. die in mr. P. Lap uit Bergen op Zoom haar pleitbezorger zal vinden. schouwer weet over te dragen. Want Bol ding hier toont zijn voornamelijk im pressies van landschappen, steden en bergen, opgedaan op tochten door het eigen land en reizen naar heel wat verderaf gelegen gebieden. In het eigen land blijkt hij voornamelijk geboeid door het bos en wij danken er enkele stem mingsvolle waterverfjes aan van Velu- wegezichtcn cn een mistlandschapje dat vooral in de bovenpartij vol poëtische stemming is. De bergen van het kanton Wallis in Frans Zwitserland inspireerden hem tot enkele geslaagde impressies van de Bella Tola bij Montana, maar in Ha waii, in Singapore en Alexandrië bleef Bolding een Hollander, die de sfeer van het exotische maar moeilijk te pakken kreeg en stond de plaatsnaam niet on der deze en gene van daar afkom stige aquarel vermeld, men zou er nooit opgekomen zijn de impresies daar te lo- caliseren. Waarschijnlijk waren zijn in drukken op deze reizen vluchtig, in elk geval zijn zijn aquarellen van vaderland se bodem de sterkste, de herfst in de Veluv/se bossen cn de Scheveningse bos jes gaf hem enkele subtiele stemmings weergaven in het penseel. Sterk is ook de aquarel die van bovenaf gezien een begrafenisstoet in de Nederlandse regen navrant in beeld brengt. Een aquarel, boeiend van techiek en vormgeving en ook qua geestelijke inhoud zoals wij er meerdere zouden hebben willen zien. Maar wij ijn ook zo tvreden met, en hier en daar (zie boven) bekoord door wat Bolding ons hier biedt met kundig vakmanschap en fijn sentiment. WILLEM ENZINCK FOTO BOVEN: Rechts Boschkapelle. links op de achtergrond Stoppeldijk. Het silhou et van deze twee kernen in de ge meente Vogelwaarde zal in de naas te toekomst aan grote veranderingen onderhevig zijn, wanneer men van de twee dorpen één plaats, het dorp Vogelwaarde, zal maken. FOTO ONDER: Een plattegrond van het nieuwe dorp Vogelwaarde. Links Boschka pelle, rechts Stoppeldijk. In het mid den het nieuw aan te leggen sport park. Rondom dit sportpark zal de nieuwe bebouwing worden gegroe peerd. In het hart van Roeselare, de stad die vanwege het daar ge vestigde Klein-Seminarie zulk belangrijke plaats inneemt in de biografie van de dichter Guido Gezelle, bevindt zich in de Ooststraat een grote winkel van kunstnijverheidsartikelen, die zich Studio Callebert noemt. Op de bovenverdieping iceft men een tentoonstel- ïngszaal ingericht, intiem 'n aangenaam van karak- er, waarin vooral jonge ïog niet gearriveerde :unstenaars dc gelegenheid rijgen hun werk aan het ubliek voor te stellen. Jot het eind van de vol- ende week exposeren de oden van de groep PK- }ent er een kleine keuze lit hun werk. Het kostte vcliswaar moeite gewaar c worden wat men onder leze groep heeft te ver- taan. maar tenslotte wist ncn ons toch te vertellen lat het hier leerlingen bc- 'rof van de afdeling Plas- ische Kunsten van dc Academie voor schone kunsten te Gent. Het zijn Rik Annarel, die wij al eens eerder op een hier besproken groepstentoon stelling te Sint Niklaas ontmoetten en die hier nagenoeg dezelfde werk stukken toont en verder: Eugène Claes, Robert de Metz, Henri Devuysdcre, Josef Kuc- zinsky, Julien Meesseman, Robert Sta- dius cn René Pycarelle. Om met deze laatste te beginnen: zijn werk toont ook waar hij kleuren toe past een sterk grafische inslag en de invloed van de grote Zwitserse grafi cus Hans Erni schijnt er niet onopge merkt aan voorbij te zijn gegaan. In vloed van Octave Landuyt, die waar schijnlijk zijn leermeester is, vindt men vooral in de inzending van Julien Meesseman. hoewel zijn werk zeker het meest 'boeiende van deze tentoon stelling is. Hij vindt zijn onderwerpen vooral in het vegetatieve leven, onder werpen als wording, stralende bewe ging boeien hem en hij weet ze po ëtisch in beeld te brengen, vooral als hij andere technieken toepast dan olie verf. Een olieverfschilderij als Wording met zijn kwalachtige vormen, die niet uit de verf zijn gekomen bewijst dat hij het voorlopig maar moet houden op de gouache en aanverwante tec' v eken, waarin hij mooie en zuivere resultaten heeft bereikt. Josef Kuczinsky en Hen ri Devuysdere zijn ook allesbehalve coloristen al hebben zij met Meesse man de voorliefde voor het amorfe gemeen. Een meer uitgesproken per- Rik Annerel: „Haan" I^ANAALAANLEG heeft ettelijke jaren lang bij ons niet meer in hoog aanzien gestaan. Afgezien van de Amsterdam-Rijnverbinding heeft onze generatie geen grote nieuwe wa terverbindingen meer zien ontstaan. Weg- en spoorwegverkeer zijn grotere troeven geworden. Maar de tijden kun nen ook in dit opzicht veranderen. Naarmate onze wegen overvol worden zal het inzicht groeien, dat zij onge schikt zijn voor het massale vervoer. De industriegebieden van Europa groeien sterk naar elkaar toe. zowel door hun geografische uitbreiding als door de toenemende vervlechting der produktie. Dat zal nieuwe behoeften aan middelen tot massaal vervoer in het leven roepen. Kanaal en schip schij nen daardoor weer nieuwe kansen te gaan maken. De kanalisatie van de Moezel is nu voltooid. Vanaf gisteren is de Moezel, dank zij een kostbaar stelsel van stuwwerken, voor schepen van Europees formaat opengesteld. In dustriële burchten van oude reputatie worden daardoor met elkaar verbon den. Erts en kolen kunnen vortaan te water vervoerd worden tussen Lotha ringen en het Roergebied. Rotterdam heelt als toegangspoort tot Europa zijn betekenis met één slag beduidend ver groot. Een machtige industriële con centratie is binnen het hereik van in Rotterdam geladen Rijnaken gekomen. Ruim tien jaar heeft men nodig gehad om deze nieuwe slagader voor het Europese verkeer te openen. In Duits land is men er indertijd met heel veel aarzeling aan begonnen. Thans zijn daar kennelijk de kanaalkansen veel beter. Verkeersminister Seebohm heeft nu ook aan de Hanzestad Hamburg be loofd, dat zij een kanaalverhinding naar het zuiden zal krijgen. De Duitse havenstad zal binnen vijftien jaren binnenschepen uit Tsjechoslowakije kunnen ontvangen en zij zal haar verbinding met Oost-Duitsland even eens kunnen verbeteren. Dit noord zuid-kanaal wordt het tweede reuzen- project dat na de oorlog in Duitsland is ondernomen. Op stapel staan dan altijd nog de oude plannen voor de doorbraak van Rijn naar Donau. Zo gaan nieuwe verkeersstromen vloeien, ook dwars door het ietwat gesleten ijzeren gordijn heen. Deze belangstelling voor kanalen- aanleg mag ons in het zuiden zeker niet onberoerd laten. Wat wij hier nog aan grote plannen hebben ligt, afge zien van de Schelde-Rijnverbinding, sedert jaren in vele laden te vergelen. Wat wij nu in Duitsland zien gebeuren zou een goede aanleiding kunnen zijn weer eens een poging te wagen deze plannen van het stof te ontdoen. Dat er tuasen Maas en Rijn op onze hoogte nog geen verbinding bestaat is hoogst bedenkelijk. Dat men in alle talen zwijgt over het Postelkanaal eveneens. De grote werken in Duitsland leren ons, dat de binnenvaart een grote toe komst heeft. soonlijkheid blijkt Robert de Metz wiens monotypen opvallen door fraaie vlakverdeling en spannende contrast werking. Zeker verdient ook vermelding het werk van Eugène Claes de enige kunstnij- veraar in dit gezelschap van schilders, Hij toont in enkele vitrines een aantal sieraden in zilver, die uitmunten door mooie en originele vormgeving. Zijn ornamenten bestaan voornamelijk uit ster- en kristalachtige vormen, die te gelijkertijd speels en geheimzinnig werken. Roeselare en deze tentoonstel ling zijn een tochtje waard! WILLEM ENZINCK (Advertentie) (Van onze verslaggever) De Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond Zeeland heeft dinsdag in Oostburg en Aardenburg de jaar lijkse vergadering en toogdag ge houden. Bijeenkomsten waren be legd in het Oostburgse Ledel-Thea- ter en in de St.-Baafskerk te Aar denburg. Later op de dag maak ten de talrijke bondsleden, die met een speciale gehuurde veerboot wa ren gekomen, nog een excursie door het West-Zeeuwsch-Vlaamse land. Voor de genodigden had in de Burgerzaal van het gemeente huis te Oostburg een officiële ont vangst door het gemeentebestuur plaats. In zijn jaarrede: „De landbouw in een verschuivend maatschappij-beeld" zei voorzitter J. van den Bos uit Tholen o.m., dat de landbouw in een overgangsfase verkeert en daardoor specifieke zorgen kent. Ten aanzien van de „roep naar grotere eenheden", zowel op staatkundig, economisch als maatschappelijk terrein, was hij van mening, dat het nog niet ze ker is dat deze opvattir voor de land bouw in haar geheel opgaat. „Integendeel, de praktijk in onze pro vincie bewijst dat de ondernemer met intensieve teelten, zonder vreemde ar beidskrachten, goede bedrijfsuitkomsten DE RODE PIL u weet wel die met de kop van een lintworm zal wel een fabel zijn. Of zoiets als het monster, dat elk jaar in de komkommertijd opduikt in Loch Ness én in de krantekolommen. De pil bracht het tot de voorpagina. Het onderzoek van de volksgezondheid naai de pil is zonder resultaat afgesloten. heeft. De kleine bedrijven verdwijnen niet door hun geringe grootte. Die be drijven verdwijnen, die geleid worden door een onbekwame ondernemer", zei de heer Van den Bos, die nog eens wees op de bijzonder lange en moeilijke weg naar het vormen van grotere eenheden. Naar aanleiding van de voortschrijdende ontwikkeling van de EEG, „waardoor de Nederlandse boer meer en meer op de tocht komt te staan", pleitte de voorzitter voor een verder rationeel beheer van het boerenbedrijf, dat tegen lage kostprijs hoge kwaliteitsprodukten zal moeten op brengen om de concurrentiestrijd tot een goed einde te kunnen brengen. Met betrekking tot de tuinbouw wees de heer Van den Bos op de belemme rende factor, die op verscheidene plaat sen de electriciteitsvoorziening is. Het gaat hier vooral om de streken waar warenhuizen verschijnen. Gebleken is, dat de ontwikkeling hiervan, die wordt gepropageerd als een zaak van de hoog ste orde, nadelig wordt be invloed door de gebrekkige, en op enkele plaatsen, afwezige electriciteitsvoorziening. Aan gedrongen werd dan ook op een spoedig ingrijpen van de bevoegde instanties. Een opmerkelijke omstandigheid is mis schien hierbij, dat de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. tevens lid is van de Raad van Bestuur van de P.Z.E.M. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, com- missan» der koningin, zei dan ook dat de heer Van den Bos die belangrijke kwestie voor de tuinbouw maar eens spoedig in d:e Raad, waarvan de com missaris voorzitter is, ter sprake moest brengen. Jhr. De Casembroot zei nog over het formeren van grotere eenheden, ofwel „het trekken van lijnen op papier", zoals hij het uitdrukte, ook gedacht moest worden om de mens, die anders gedoemd is te degraderen tot „nummer zoveel van de burgerlijke stand". Toespraken werden verder nog gehou den door burgemeester J. van Leeuwen van Oostburg en door dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van de voorlichting. Eerstgenoemde schetste de nauwe bandsn van de gemeente Oostburg met de landbouw en bood twee fraaie boekwerken over West-Zeeuwsch-Vlaan- deren aan. Dr. Van Beekom pleitte voor een bedrijfsverzorgingsdienst en zei dat in de land- en tuinbouw en in de vee teelt nog een goede boterham te ver dienen is, mits er samenwerking is en begrip voor elkaar. Na de bijeenkomst in het Ledel- theater en een koffiemaaltijd in ,,De Eenhoornging het gezelschap naar Aardenburg, waar in de St.-Baafskerk Tweede-kamerlid T. Tolman uit Olde- holtpade, voorzitter van de Neder landse Christelijke Plattelands Jonge ren Bond, sprak over „Boer en ar beidsvreugde". De bijeenkomst wérd opgeluisterd door de Christ. Muziek vereniging Cadzand. Na de excursie, die voerde van Aardenburg, via Sluis en Cadzand naar Breskens, werd de toogdag besloten met een diner in „De Eenhoorn" te Oostburg het oude Franse Indo-China Is tot een legpuzzel voor de krantelezer geworden. Een stukje rood Vietnam, een brok Amerikaans dito, een naar Peking lonkend Cambodja en een Laos, dat op het punt staat naar twintigste eeuws gebruik in tweeën te worden gekapt. Voeg daarbij nog wat roman tische namen als de Vlakte der Krui ken, een naamregister van exotische generaals en hun vrijscharen en pro beer er dan nog maar eens uit te ko men. Het. zij de eenvoudige krante lezer tot troost, dat ook de hoge heren, die dit land willen bestieren, er niet meer uitkomen. Het. schijnt dat we naar een nieuwe conferentie over Laos stevenen, het stuk van Indo-China, dat eerder in Genève plechtig tot neutrale bufferstaat tussen oostelijke en weste lijke belangensferen was verklaard. De enige zinvolle voltooiing van zo'n con ferentie zou dan waarschijnlijk een verdeling langs de zoveelste breedte graad zijn, volgens het beproefde re cept van Korea en Vietnam. Maar de rode vrijscharen en de lachende Mao achter hen wroeten dan straks toch weer ais mollen onder die breedte graad door om aan de westelijke po sitie verder te knagen. Kortom, nie mand koestert de illusie dat de vol gende conferentie een duurzame op lossing zal brengen. Het alternatief zou echter een ver sterking van de defensieve oorlogs activiteit der Amerikanen zijn. De al- dus gegeven steun aan ledepopregiems begint evenwel vele Amerikanen de keel uit te hangen. Zij zien ook naar die kant geen uitweg. Senator Gold- water, in de running voor republi keins president, behoort niet tot de zulken. Hij propageert de gedachte er maar een paar „kleine" atoombomme tjes op neer te laten om de rood-na- tionalistische opstandelingen tot rust te brengen. Het is geen beste beurt voor de Verenigde Staten van Ame rika, zeker niet in de woelige Aziati sche wereld, als daar kandidaten voor de hoogste functie in de staat met zulke gedachten rondlopen. Wij ho pen dat Goldwater met zijn kleine kernbommetjes de kleine kans om president te worden, verspeeld heeft. Op zo'n post horen geen mannen, die zo gemakkelijk met de gedachte spe len een politiek bankroet door een massamoord te camoufleren. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 3