Zeeuwsch-Viaanderen Sportp; „dc Walcheren ZUID-BEVELAND Teveel leerlingen hebben slechte lichaamshouding Nederlandse botcrsmokkelaars in België veroordeeld Gemeenschappelijke dienst voor ophaal van huisvuil speldjes Grond- en wegwerken voor Hulster aannemersbedrijf CAMERA- INRUILACTIE t/m 6 juni B. en w. Ellewoutsdijk vóór combinatie van negen Viering van zeventig jaar gymnastiek in Yerseke Dagblad De Stem Gemeente in regeling ophaal huisvuil Gemeentelijke herindelling Schoolartsendienst Z.-Vlaanderen Havenbelangen Breskens Havencomplex niet in handen van gemeente Voor Hontenisse, Graauw en Vogelwaarde GRATIS... Raad Axel beslist donderdag: Geen armen aan de „Armendijk" Vergadering suikerzieken te Sluiskil ..VOORUITGANG ZIJ ONS STREVEN" EXAMENS H<)< )G WATER Vandaag Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 27 MEI 1964 VLISSINGEN regeling zomeravondconcerten De regeling van de zomeravondconcer ten in dit jaar is als volgt Zaterdag 13 juni door Ons Genoegen in Vn- Be*Jamypark; zaterdag 20 juni door d? H°geweS Muziek Ver. 'V.K.M.V.)zondag 28 juni St. Cae- cina aan de Hogeweg (gewijd concert van 12.00—13.00 uur); maandag 29 juni door Ons Genoegen in het Bellamy park; zaterdag 11 juli door Acc. Ver. „Scala" m het Bellamy park; zaterdag 15 augustus door St. Caecilia in het Bellamypark; zaterdag 22 augustus door Ons Genoegen in het Bellamypark; zaterdag 29 augustus door Acc. Ver. „Crescendo" in het Bel lamypark en 2aterdag 5 september door Ons Genoegen in het Bellamypark. CONGRES brandstoffenhandelaren Donderdag 2 mei a.s. houdt de Ned. Vereniging van Brandstoffenhandelaren tie? jaarvergadering in het Scheldekwar- W estkapelle n.c.v.b. vergadering Tijdens de maandelijkse vergadering van de N.C.V.B., afdeling Westkapelle, die onder leiding stond van mevrouw A. van Rooijen van Sighem, sprak de neer Visser te Middelburg, over het on derwerp „alcoholisme". bestuursvergadering voetbalclub Tijdens een bestuursvergadering van de voetbalclub „de Noormannen", die gehouden werd in het clubhuis „Kas teel van Batavia", werden diverse plan nen gemaakt voor de zomermaanden. In samenwerking met het fanfarekorps O.K.K. wil men enkele voetbalwedstrij den organiseren, waarvan de baten ten goede zullen komen aan „Sport steunt Zonneveld". Gedurende de zomermaanden zal we kelijks een wedstrijd gespeeld worden tegen de vakantiegangers. (Advertentie) U krijgt voor uw oude camera f 7,50, f 10,- of f 15,- terug CGi1\etoCV: (Advertentie) /SM* MEER DAN 7000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Breskens raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering hadden b. en w. een voorstel gedaan f 1000 huur te betalen voor het huren van een repe titielokaal voor de muziekvereniging „Uit het volk voor het volk". De vereniging moest noodgedwongen uitzien naar een ander lokaal aangezien het gemeentelijk verenigingsgebouw niet meer beschikbaar was. Mevrouw Niermans en de heer Leen- houts vonden dit bedrag nogal hoog en vroegen of het mogelijk was deze repe tities in de openbare kleuter- of lagere school te houden. Wethouder Zegers meende dat het noch in het belang van de school, noch in het belang van de muziekvereniging zou zijn deze repetities aldaar te houden. Tot slot ging men akkoord met de huur. Van het kerkbestuur van de H. Barbara was een mededeling ontvangen, dat de m 1952 aangegane geldlening met de pa rochie van St. Bavo groot f 50.000 en pro resto f27.500 wordt opgezegd. Hoewel de geldlening niet de mogelijkheid biedt de lening op te zeggen stelden b. en w. voor het restant van de lening terug te betalen. Voor de gemeente geeft dit mo menteel geen enkel financieel nadeel. De heer Cambier vond het vreemd dat de gemeente geld leende van een kerkbe stuur, waarop burgemeester J. Eekhout antwoordde, dat in 1952 i.v.m. de rente stop er niet aan geld te komen was voor de gemeente, en er op deze manier wel een mogelijkheid was. Aan de heren M. Frelier te Breskens en J. Willemsen te Biervliet werden percelen grond verkocht in het uitbreidingsplan West ter grootte van 172 en 182 m2 voor f 19,25 per m2. Deze percelen liggen aan de van Zuylen- straat ledenvergadering ,ons belang' Door de visserijvereniging Ons Belang is in hotel Scheldezicht de algemene ledenvergadering gehouden. Penningmeester P. Roest kon uit zijn financieel verslag laten horen, dat de vereniging er gezond voor staat. Het haringseizoen begon reeds op 5 sep tember toen een Urker span de eerste haring aan de wal bracht. De vloot kon worden uitgebreid met drie nieuwe schepen. Van de scheepvaart inspectie was bericht binnen gekomen, dat elk schip verplicht is twee brand- blusapparaten en drie vuurpijlen aan boord te hebben. Het opvangfonds voor de sprot ver keert in grote financiële moeilijkheden. De heren A. de Baare en A. v. d. Heuvel werden bij acclamatie herkozen. In de kascommissie werd benoemd de heer A. de Rooij. Voorts kwamen de reisplannen ter sprake, waaruit tenslotte besloten werd om op 25 juli een reis te maken naar Scheveningen, waar de tentoonstelling E 64 zal worden bezocht. FIETSER GEWOND In de Dorpsstraat had een aanrijding plaats tussen de fietser D. uit Breskens en een vrachtauto van de firma R. uit Breskens. D. werd aan hoofd en hana gewond en na door dokter Hermans te zijn verbonden naar huis gebracht. Koewacht HEPSENSCHIETING Er hebben 52 schutters deelgenomen aan de grote hepsenschieting bij R. Clapdorp, alhier. De uitslag is als volgt: Hooggvogel: Th. Saman, Koewacht. De hepsen werden afgeschoten door: A. van Osselaer, Belsele (België), Th. van Hoecke, Overslag, M. Paelinck, Koe wacht, K. v. d. Sijpt, Kalken (België), Raym .Buijs, Koewacht. JAARVERGADERING HENGELVERENIGING „De Koewachtse hengelvereniging" heeft in het clublokaal bij Koos Jan sen haar algemene jaarvergadering ge houden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de onlangs overleden pen ningmeester der vereniging, René Wau- mans. Besloten werd om het grote internationale hengelconcours dat de ver eniging zal organiseren op 13 septem ber de naam te geven van de over leden penningmeester. Twee nieuwe be stuursleden werden gekozen n.l. Et. Baes en Eug Buys. Laatstgenoemde werd tevens benoemd tot lid voor de concourscommissie. Door de leden werd algemeen hulde gebracht aan Fons Buys die reeds het gehele voorjaar onverdro ten bezig is om de beide viswateren in orde te brengen. Hij heeft van de kre ken werkelijk stukken recreatie-gebied gemaakt De leden waren het verder algemeen eens met het beleid dat door het bestuur de laatste twee jaar wordt gevoerd om de kreken in prima staat te krijgen, deze met vis te bezetten en verder een goede verhouding te houden in de vereniging. Het ledental is nu zodanig gestegen, dat men besloten heeft geen nieuwe leden meer aan te nemen. Wel staat voor de gelegenheidsvissers de mogelijkheid open, gebruikt te maken van een dag vergunning. Het jaarlijkse clubkampioenschap werd vastgesteld op 5 juli. OOSTBURG VOGELBESCHERMERS MAKEN TRIP De Vogelbeschermingswacht in West- Zeeuwsch-Vlaanderen maakt zaterdag 'n excursie naar het landgoed van graaf Mare de Hemptine, in de volksmond beter bekend onder de naam de plaat. De eigenaar heeft toestemming verleend dit landgoed te betreden en de leden van de wacht zullen daar worden rondge leid door de bewaker van het terrein, de heer C. Loete uit Sint Margriete (Bel- jië). Langs het bovenvermelde terrein oopt de linie of Passegeule, een brede singel beplant met populieren met on der begroeiing en men hoopt op dit terrein minder bekende bloeiende orchi deeën aan te treffen. GOES burgerlijke stand Geboren: Paul Jurgen. zv N. RobaU- Farley; Humphry zv F. Spangenberg- Mansveld; Willemina dv L. van Koeve ringen—de Bat; Walter, zv G. van der VlietMurk; Marie-José, dv F. Naaktge borende Coninck; Peter en Jan zonen van J. BlokHoogstrate te Kruiningen. Antonia dv H. BaarsGiesen; Ingrid dv J. Strijdde Leeuw; Danny zv C. Breen- de Jonge; Martinus zv J. Zuidhofde Bruijne. Huw. aangiften: A. Breen 22 jaar en C. Scheffers, 19 jaar; J. Wijs 34 jaar en C. Middelhoven 36 jaar. Gehuwd: L. Geschiere 24 jaar en C. Schrier, 21 jaar; H. Jasperse 22 jaar en t. Priester. 23 jaar. Overleden: Cornells Baarendse, 69 j„ e.v. W. Rijn; Johanna Fret, 77 jaar. e.v. G. Houtekemer; Krijn van Langeraad 71 jaar, e.v. L. Klompe te Kamperland; Bou dewijna Schipper, 73 jaar, e.v. J. van Kleunen te Kruiningen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Viaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Viaanderen J. PETIT, Breedestraat 3A, Oostburg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2fó mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. K wadendamme SCHIETING De handboogvereniging „Victoria' te Kwadendamme hield haar schieting op de staande wip. Voorzitter Doene opende deze schieting met een korte toespraak, en dankte de leden die de wip hadden verzorgd met een mooi kleurtje en de nieuwe prang hadden helpen monteren. Aanwezig waren 65 schutters van 15 verschillende verenigingen. Hoofdvogel niet afgeschoten; le zijvogel P. Doene, Victoria, Kwadendamme, 2e zijvogel F. Claeys, Edele Handboog Oude lande, le bovenkal Jac Korstanje, Spes- Nostra Ovezande, 2e bovenkal C. Lous, Edele Handboog, Oudelande. le onderkal A. de Jonge Pz, Willem Teil Ovezande, 2e onderkal C. v. d. Guchte Spes-Nostra Ovezande, le klep Jac. Smallegange Mz, Zorgvliet, Ellewoutsdijk, 2e klep H. Koens Spes-Nostra Ovezande. 3e klep W. de Jonge ADLM, Kwadendamme, 4e klep A. de Jonge jr. Soranus, Heinkenszand. Meeste kleine vogels J. Rijk. Concordia, 's-Heerenhoek, 4 stuks. Wol ph aartsdijk BROMFIETSER BOOR AUTO GEGREPEN. Toen de 80-jarige bromfietser D. P. G. te Wolphaartsdijk plotseling links afsloeg naar zijn woning aan de Molendijk, werd hij gegrepen door een achterop komende auto bestuurd door de heer J. B. uit Goes. Hoewel de verwondingen van de heer G. aanvankelijk ernstig leken, con stateerde dokter A. I. Vos, die eerste hulp verleende, slechts een lichte hersen schudding en enkele hoofdwonden. NIEUW ORGEL Woensdagavond zal het Nationaal Rampenfonds een nieuw orgel overdra gen in de kerk der Gereformeerde Ge meente te Wolphaartsdijk. Dit orgel, dat dient ter vervanging van het orgel dat door de watersnoodramp van 1953 on bruikbaar is geworden, is gebouwd door H. J. Vierdag te Enschede. POSTDUIVENVLUCHTEN De postduivenvereniging „De Blauwe Doffer" te Wolphaartsdijk nam deel aan een tweetal wedvluchten. De uitslagen waren Noyon: l en 4 gebr. Houtekamer; 2, en 7 P. A. van Loo; 3, 6 en 8 P. Dieleman Creil: 1, 3, 7 en 11 gebr. Houtekamer; 2 4, 5 en 6 P. A. van Loo: 8, 9 en 10 P. Dieleman. N.C.V.B. VERGADERDE De afd. Wolphaartsdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar maande lijkse bijeenkomst onder lpiding van me vrouw J. Remijnseop 't Hof. Voor het reisje naar Soest haebben zich 41 dames opgegeven. Verslag werd gedaan van de algemene vergadering te Amsterdam. In de vacature van presidente werd bij ac clamatie gekozen mevr. E. C. L. Goet- hals—Sneep; Mej. N. Wandel vertelde daarna aan de hand van dia's over haar reis naar Israël. De volgende vergadering zal gehouden worden op 9 juli; mevr. J. W. de Jongede Jonge uit Yerseke zal dan declameren. Sluis In de raadsvergadering verklaarde de meerderheid van b. en w. zich vóór de gemeenschappelijke regeling voor het op halen van huisvuil in West-Z.-Vlaande- ren. De heer Herdink merkte op, dat met allerlei centrale regelingen de herinde ling van de gemeenten in de hand wordt gewerkt, waarop burgemeester van Hoo- tegem repliceerde dat juist de onwil niet tot centrale regelingen te komen een her indeling aanmoedigt. Na veel heen en weer gepraat staakten de stemmen. Vóór centrale regeling waren de beide leden van de PvdA, de heren J. Wage en W. de Ruiter, en wethouder van Hal. Tegen stemden wethouder J. Gevaert, F. Du- sarduyn en A. Herdink. Het beheer van de tennisbanen zal in eigen hand worden genomen omdat de plaatselijke tennisclub dit niet aan kan. Aan het architectenbureau Rothuizen en van het Hooft te Middelburg werd opdracht verstrekt tot het maken van een plan voor de bouw van een christe lijke en openbare school in de Klooster straat. De heer W. de Ruyter vroeg of het ook in de bedoeling lag bij dit com plex een gymzaal te bouwen .De voor zitter antwoordde, dat het college hier wel naar streeft maar hij kon geen po sitief antwoord geven 'omdat vergun ningen van rijkswege hiervoor schaars zijn. Zuiddorpe SCHIETING LIGGENDE WIP Op de schieting van St.-Sebastiaan, liggende wip. schoot E. van Cronenburg Zuiddorpe dé hoogvogel en de le zijvo gel. De 2e zijvogel schoot O. van de Walle, Zuiddorpe. De le kol schoot Arth. de Block, de 2e W. de Munck, beiden te Zuiddorpe. Het aantal schutters was 43. BISSCHOP DIENT H. VORMSEL TOE Op maandag 15 juni a.s. komt de bis schop van Breda, mgr. G. de Vet, aan 22 leerlingen van de 3e en 4e klas van de r.-k. lagere school het sacrament van het H. Vormsel toedienen. De plechtig heid begint om 5 uur 's middags en vindt plaats in de parochiekerk. B. en w. van Ellewoutsdijk hebben bij de agenda voor de raadsvergadering van donderdag 28 mei a.s. een toelichting ge voegd m.b.t. hun visie aangaande door G.S. van Zeeland voorgestelde herinde ling van gemeenten, waarbij Ellewouts dijk ook is betrokken. G.S. hebben gedacht aan de samen voeging tot één gemeente van Ellewouts dijk, Driewegen, Baarland, Oudelande, Hoedekenskerke, Nisse, 's-Gravenpolder, Ovezande (gedeeltelijk) en 's-Heer Abts- kerke (gedeeltelijk). B. en w. van Elle woutsdijk zijn van mening, dat deze sa menvoeging inderdaad dé beste oplossing is, al hebben zij zich tevoren beraden op twee andere mogelijke samenvoegin gen. De eerste combinatie, waaraan zij hebben gedacht was die van de plaatsen uit het vroegere herverkavelingsblok. t.w. Ellewoutsdijk, Driewegen, Ovezandé (gedeeltelijk), Oudelande, Baarland en Hoedekenskerke. Naast enkele voordelen, blijft bij deze combinatie het nadeel van de grote verschillen in religieus en men taal opzicht. Een andere combinatie zou gevormd kunnen zijn door de gemeenten aan de De Antwerpse rechtbank heeft dinsdag drie Nederlanders wegens botersmokkel veroordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot zestien maanden en een geza menlijke boete van ruim 2.300.000 Belgi sche frank, (165.000 gulden). Zij werden erva-n beschuldigd 6.000 kg boter, afkomstig van diefstal uit koelin stallaties in Dongen, over de Belgische grens te hebben gesmokkeld. Schelde, t.w. Borssele, Driewegen, Elle woutsdijk, Oudelande, Baarland en Hoe dekenskerke. Voor deze combinatie pleit, dat de sociale structuur en de geaard heid van de bevolking weinig verschilt. Bovendien hebben of krijgen deze ge meenten alle in de toekomst min of meer te maken met recreatie langs de Westerschelde. Een bezwaar is echter, dat de verbinding met Borssele en de overige gemeenten slecht is. Vanwege het gemis aan contact lijkt ook deze combi natie b. en w. daarom niet beter, dan de door G.S. voorgestelde. (Va nonze verslaggever) Met algemene stemmen heeft dins dagavond de vereniging Haven- belangen Breskens haar standpunt bepaald inzake de mogelijke over dracht van het havencomplex van rijkswaterstaat aan de gemeente Breskens. De vereniging, die een voortzetting is van de vroegere Stichting Havenbelangen Breskens, en die 39 leden telt, is van mening dat voorkomen moet worden dat het havencomplex in handen van de gemeente komt, omdat dan de kosten voor de belanghebbende bedrijven tot catastrofale hoogten zullen stijgen. B. en w. van Breskens zijn sterk geporteerd voor overname van de havens. De raad heeft zijn stand punt echter nog niet kunnen be palen. Rijkswaterstaat wil, zoals bekend, in Breskens wel een derde haven aanleggen, mits het totale havencomplex wordt overgenomen cioor de gemeente. De vereniging, die de noodzaak van een derde haven wel inziet, wil toch liever de huidige toestand handhaven, ge let op de dan te verwachten kos- tenexplosie. T.a.v. het op Deltahoogte brengen van de zeewering heeft rijkswater staat plannen ontwikkeld in Bres kens een muur van de promenade rond de haven tot de dijk van Het Vrije van Sluis aan te leggen. De hoogte zou 3.25 tot 3.45 meter be dragen, hetgeen inhoudt dat het vrije uitzicht op de haven is ver loren. (Van onze verslaggever) De vorig jaar begonnen besprekingen •tussen de respectivelijke colleges van burgemeester en wethouders van de ge meenten Hontenisse, Graauw en Langen- dam en Vogelwaarde hebben geresulteerd in een ontwerp voor een gemeenschappe lijke regeling voor het ophalen van huis- en tuinvuil voor de ingezetenen van de genoemde gemeenten, waaraan de ge meenteraden nog hun goedkeuring moeten hechten. De raad van de gemeente Vogel waarde zal tijdens de vrijdagavond te houden vergadering een voorstel tot vast stelling van de regeling worden voorge- Advertentie) Schoondijke TENTOONSTELLING LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL In de Landbouwhuishoudschool alhier wordt morgen een tentoonstelling gehou den van werkstukken die door de leer lingen vervaardigd zijn in het cursusjaar 1963-1964. De ouders kunnen dan tevens geïnformeerd worden over de mogelijk heden, die deze school voor hun doch- ter(s) biedt. Water land kerk je ORlëNTATIERIT Bij gelegenheid van de jaarlijkse ker mis werd er een oriëntatierit gehouden voor auto's, motoren en brommers. Geen enkele deelnemer gelukte het zon der strafpunten de finish te bereiken. Bij de auto's was de uitslag: 1. A. Ter- mote, IJzendijke 57 strafpnt. 2. B. v. d. Slikk'e, Biervliet 59 strafpnt. 3. J. Ris- seeuw, Zuidzande 61: 4. T. van Tiggelen. IJzendijke 61; 5 L. Girolami, alhier. 6. J. Duste, Oostburg 68 7. A. Haartsen alh. 74; 8. P. de Jonge, IJzendijke 92; 9. L. Verheije, IJzendijke 95; 10. J. Avot, Oostburg 112; Bij de bromfietsen en motoren was de uitslag: 1. N. Maas, St. Kruis 22 straf pnt.: 2. A Vermeire, Oostburg 24; 3. H. Goethals, St. Kruis 26; 4. J. Kolijn, Oostburg 26; 5. A. Jansen, Oostburg 26; 6. J. v. d. Waeter. Groede 42; 7. G. Hu- bregtsen, alh. 46; 8. A. Triou, Bres kens 49; 9. Esseling, Schoondijke 50; 10. J. Triou. Breskens 51 Westdorpe EXCURSIE GEMEENTERAAD Op woensdag 10 juni a.s. zal de ge- meenteraad na een openbare raadsver gadering een excursie maken. De raads leden zullen onder meer de werken be zichtigen aan het kanaal, benevens de afvalwaterleiding en de ruilverkaveling Canisvliet. HANDBOOGSCHIETING De handboogmaatscliappij „St.-Sebas tiaan" heeft een schietwedstrijd gehou den op de staande wip. De hoge vogel werd geschoten door A. v. Pottelberghe, Zuiddorpe. De zijvogels waren voor Gustaaf de Caluwé, Zuiddorpe en Fl. van Poecke, Koewacht. De kallen, wer den gewonnen door G. de Moor West dorpe en P. van Hove, Koewacht. Zuidzande SINT SEBASTIAAN HEEFT NIEUWE KONING Er hebben 33 schutters deelgenomen aan de jaarlijkse koningschieting. Fl. van Geertsaem werd koning. Het gilde maakte met de nieuwe koning de ge bruikelijke rondgang, de trommelaar voorop. De uitslag van de schijfschieting was: hoogvogel A. van Hoecke, le zijvogel P, Samijn, 2e zijvogel ook P. Samijn, le kal J. van Haelst, 2e kal B. Herman, allen uit Zuiddorpe, (Van onze correspondent) Een van de meest frequente afwijkin gen uit medisch oogpunt bij scholieren bljjkt wel te zijn de houdingsafwijking, nl. bij dertien procent van de onder zochte leerlingen. Deze opmerking kan men lezen in het verslag over 1963 van de schoolartsen- dienst Zeeuwsch-Viaanderen. Daarbij wordt opgemerkt dat voor vrijwel alle overige afwijkingen een verwijsbrief kan worden gegeven voor behandeling. Het is evenwel onmogelijk alle houdings afwijkingen te verwijzen. Dat zou even tueel een dagtaak zijn voor een docent. Met schoolgymnastische oefeningen zijn deze afwijkingen niet te corrigeren. In de schoolartsendienst Zeeuwsch- Viaanderen worden thans alle leerlingen, die scholen en onderwijsinrichtingen in Zeeuwsch-Viaanderen bezoeken, perio diek systematisch onderzocht. Daarin zijn, dank zij de aanstelling van een derde schoolarts, begrepen de leerlingen van het voortgezet, hoger en middelbaar on derwijs. Daarbij merkt de schoolarts voor het rayon Midden op, dat op een school in Terneuzen geen enkele leerling gevac cineerd is. De Nederlandse schoolartsen verzoeken met klem te propageren, dat de bedrijven van gymnastiek en sport onder verantwoorde leiding komen, goed geoutilleerde gymlokalen worden ge bouwd en overdekte en onoverdekte zwemgelegenheden en sportvelden wor den aangelegd. Zowel in West- als Mid den- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen con stateren de schoolartsen vrij veel ge zichtsafwijkingen en om paal en perk te stellen aan het toenemende tandbederf propageren zij fluoridering van het'drink water. Ongeveer tien procent van de leerlingen heeft een slecht gebit. Er komen steeds vrij aanzienlijke aan tallen nieuwe gevallen voor die naar de huisarts moeten worden verwezen. Niet te verwonderen dus, dat de school artsen voor gymlokalen en zwemgelegen heden pleiten. Men is dan ook zeer ver heugd, dat in Terneuzen het nieuwe zwembad kon worden geopend. In het rayon Oost constateerden de schoolartsen bij een steekproef in 1962 en in 1963 onder de leerlingen van de derde klas u.1.0., dat er van de 103 onderzochte jongens 29 niet, 21 nauwelijks en 53 wel konden zwemmen. Bij de meisjes was dit 98 "meisjes niet, 7 nauwelijks en 75 wel. De schoolarts de heer Rozemeyer, kan dit moeilijk een fraai resultaat noe men. Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje, Vraag uw melkhandelaar Yoki-VrucHtebyoghurt legd. Tevens wordt voorgesteld de raads leden W. Lambert en P. de Schepper te benoemen in het algemeen bestuur van de ophaaldienst. De gemeenschappelijke regeling zal voorlopig nog niet in werking treden. De roltrommelwagen, die de dienst nodig heeft, kan niet op korte termijn geleverd worden. Het ophalen van het vuil in de drie gemeenten zal, tot men de beschik king krijgt over de nieuwe wagen en de organisatie van de nieuwe, intergemeen telijke dienst helemaal rond is, geschie den zoals dat tot nog toe is gebeurd. In alle drie gemeenten zullen uniforme huisvuilemmers worden gebruikt. Het zelfstandige rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam, dat de nieuwe dienst zal exploiteren, zal binnenkort tot de aan schaf van het nodige materiaal overgaan. De exploitatiekosten van de dienst zul len worden gedragen door de bij de re geling aangesloten gemeenten naar ver houding van het aantal emmers, dat per gemeente zal worden geregistreerd. De nieuwe regeling past goed in het raam van de gemeentelijke herindeling. De drie aangesloten gemeenten zullen na de herindeling immers één gemeente vormen. De dienst zal dan gewoon kunnen blijven doorgaan. Op zaterdagmiddag 30 mei a.s zal de Nederlandse Vereniging van Suikerzie ken weer een bijeenkomst houden voor de leden in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en de kanaalzone. De vergadering zal om half drie beginnen en wordt gehouden in het Wit Gele Kruis-gebouw. Tijdens de bijeenkomst zal o.m. het woord worden gevoerd door de heer J. Rotte, directeur van de N.V.S. Het afde lingsbestuur heeft ook de medisch advi seur. dokter J. J. Witte, bereid gevonden om een inleiding te houden. Dokter Witte geniet vanwege zijn lezingen en artike len over de suikerziekte grote vermaard heid. Tussen de bedrijven door zal de film „Wij gaan uit en doen gewoon" worden vertoond. Men hoopt de aanwe zigen tijdens de vergadering een duide lijk exposé te kunnen geven over de doelstellingen van de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken. (Van onze verslaggever) Tijdens de donderdag avond te houden vergadering krijgt de raad van Axel te heslissen over een voorstel van b. en w. betreffende het bouwrijp maken van de gronden in het exploitatieplan „West" (Van onze verslaggever) Een regelingscommissie, gevormd door het bestuur en de technische commissie en enkele medewerkers, is al enkele maanden druk doende met de voorbe reidingen van de viering van het 70-ja- rig bestaan van de gymnastiekvereni ging „Vooruitgang Zij Ons Streven" te Yerseke, die op zaterdag 27 juni of, in geva.l van slecht weer, op zaterdag 4 juli, te Yerseke gehouden zal worden- De hoofdschotel van deze viering zal een massale turndemonstratie en gale-- uitvoering vormen. Aan deze massale demonstratie werken mee Sportlust uit Hansweert, Sparta uit Krabbendijke, BTV uit Bergen op Zoom, Olympia uit Ka- pelle. W.I.K. uit Wemeldinge, U.D.I. uit Wolphaartsdijk, Volharding uit Goes en natuurlijk de jubilerende vereniging zelf. De viering begint met een receptie in restaurant Nolet. In de middaguren is er een officiële ontvangst ten gemeen tehuize. waarna een mars en défilé volgt. Na de massale turndemonstratie komt de gala-uitvoering, waar men de beste verenigingsnummers en keur tur nen te zien krijgt Ook zullen Tea Belmer (landskampi oene turnen), Janny Vierstra (lands kampioene jeugdturnen) en Benny Ver- mandel (landskampioen jeugdturnen) hun medewerking aan dit programma onderdeel verlenen. Het geheel wordt besloten met een concert en taptoe door de muziekvereniging Mozart. waarin opgenomen zyn de bestaande plannen „West" en „Zuidsingel". Het college stelt voor de riolerings-, bestra tings- en verdere bijkomende werkzaam heden onderhands aan te besteden aan het Aannemersbedrijf M. P. Hol "N.V. te Hulst voor f 1.288.450,-, een bedrag dat het dagelijks bestuur van de gemeente alleszins redelijk vindt. Het genoemde exploitatieplan werd in een op 25 fe bruari jl. gehouden raadsvergadering vastgesteld. Het genoemde aannemersbedrijf wacht overigens nog een ander groot Axels karwei: de reconstructie van de Singel- weg, de Bilocquestraat en een gedeelte van de Prins Hendrikstraat. Ook dit werk zal, indien de raad daarmee ak koord gaat, onderhands worden aanbe steed aan Hol N.V. en wel voor een be drag van f 224.650,-. De overige punten van de agenda zijn van minder belang. B. en w. stellen voor het pand Molenstraat. 5. onbewoon baar te verklaren, medewerking te ver lenen aan het r.-k. kerkbestuur, dat ver beteringen heeft laten aanbrengen op en rondom de speelplaats bij de r.-k. school en medewerking te verlenen aan het be stuur van de christelijke school voor ulo voor de aanschaf van nieuw meubilair. De raad dient verder te beslissen over een voorstel tot verkoop van grond, aan de Axelse Sassing, aan de Verkoopver eniging „Zeeuwsch-Viaanderen" te Ter neuzen. Het gemeentebestuur heeft van de be woners van panden aan de Armendijk het verzoek gekregen de naam van de weg te wijzigen. B. en w. blijken zich de bezwaren van de bewoners te kunnen voorstellen, want zij adviseren de raad de Armendijk voortaan Liniedijk te noe men. Ongeveer twee jaar geleden kreeg de betreffende weg de gewraakte naam. Sigarettenpeuk sticht autobrand te 's-Heer Arendskerke Door het wegwerpen van een sigaret tenpeuk door de bestuurster E. C. N. uit Middelburg is de bekleding en het dak van haar auto gedeeltelijk verbrand. Mej. N. reed gistermiddag op de rijks weg in de gemeente toen zij, nadat zij even tevoren een sigarettenpeukje naar buiten had geworpen, een brandlucht rook. Het bleek dat de bekleding van de achterbank in brand stond. De chauffeur van een passerende zandauto voorkwam verder onheil door het werpen van enkele forse scheppen zand op de vuurhaard. De personenauto kon op eigen kracht ver der rijden. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT De heer M. M. van Leemput uit Sas van Gent is aan de rijksuniversi teit te Utrecht geslaagd voor tandarts. Morgen, donderdag 28 mei is het hoog water te Hansweert om 4.11 en 16.28 uur; Terneuzen 3.33 en 15.50 uur; Vlis- singen 3.00 en 15.18 uur; Wemeldinge 4.53 en 17.18 uur. OOSTBURG Ledel 20 uur Moord boven de afgrond KLOETINGE 14.30 uur Opening nieuwe gemeentehuis door minister Toxopeus OOSTBURG Ledel 20 uur De overwinnaars, 14 j ANTWERPEN KVÜ 20 uur De lustige weduw# (Vï Op maandag 8 juni aanleg van het sportpark is gesitueerd tussen de 1 dijk. De aanleg van het s] voorzien, is de eerste aai Vogelwaarde", dat zal c beide dorpen zal gaan b kernen in de gemeente 1| zich gedurende de eerstv telijke herindeling rond 2 één geheel te hebben gen| tijd een duchtig woordje meente, die na de herindi dam en Hontenisse zal De bebouwing tussen de b< dorpen wordt evenwel geen nit Zulks overeenkomstig allerhai logische adviezen en plannen, dat Boschkapelle en Stoppelci in groen zullen opgaan en dan geheel zullen vormen. Het een] van het nieuwe dorp wordt 1 groen", met andere woorden, |1 we sportpark, waarvan de aanle pectabel bedrag van zes ton z; Da voorbereidingen voor de i van de eenwording der beide k< zijn hoofdzakelijk in 1963 d; jaar van de plannenmakerij de telijke geschiedenis in zal gas troffen. Toen konden ook de voor het sportpark worden gema men de kans deel te nemen in voor de arbeidsbesparende bouv ningen in de Oost-Zeeuwsch-VT< meenten en konden de benodi? den worden aangekocht. Alle s gingsplannen zijn vervat in he dingsplan Vogelwaarde, voor d zeplijking waarvan de gemeen grond heeft moeten kopen, die niet tegelijk in hun geheel zu den opgebruikt. In het voorjaar van 1965 zul uitbreidingsplan Vogelwaarde westelijke zijde van het sport de kant van Boschkapelle dus, woningen worden gebouwd. In opvolgende jaar zal de N.V. bouw van 48 van deze woningè andere zijde voor haar rekeninl Deze woningen, de BogaersbungJ vrijetijdshuizen en het nieuwe reau, allemaal bouwsels die ii mende jaren in het uitbreiding.' gelwaarde zullen verrijzen, vuil de lege ruimte tussen de beid op. Het dorp Vogelwaarde is d lijk al een feit. Er is dan een 1 verdere uitbreiding van het nie naar het noorden. In het uitbre: is overigens pok voorzien in eei tewerf, die zal worden gehuis\ grote schuur van een landbo dat in het kader van én de gem plannen én de ruilverkaveling,] den verplaatst. In de grote sJ al voor een gedeelte in gemeenf is, zal ook het brandweermatei den ondergebracht. Voorbereidingen Het dorp Vogelwaarde is vo< een aantrekkelijk woonoord ii Vlaanderen te worden, waarvai beeld zij, die in de kanaalzone gebruik zullen kunnen maken, teel hebben Boschkapelle en Si samen ongeveer 2300 van de zetenen van de gemeente Vog Dat getal is in de naaste toek< aanmerkelijke verhoging vatbaai Over de noodzaak van het tot samenvloeien van Boschkapelle peldijk zal niemand redetwiste gezetenen van Vogelwaarde heb le vrede mee. Te veronderstelle eenwording dus ook geruisloo schieden is echter foutief. Er zil nog wel enkele problemen moe; den opgelost. De gemeens chapp€| beide dorpen verschillen bij1 hemelsbreed van elkaar en de teit van de Bosschenaar is zeke:

de Stem | 1964 | | pagina 2