Ondanks lal van bedenkingen Straaljager stort neer voor de kust BwftS WILLEM GAAL TOCH! Hevige brand in vakantiehuis zeventien doden Neutralisten terug in Moeong Kheoeng Westhiners sloten vrede met koning Petaio bij PHILIPS hamol weer vandaag'. ZIN IN CASSIS VAN Pinkster Prijsvraag MEISJES Kroestjcv (bruin) weer in Moskou Huurprobleem gevolg van woningnood Weer hindernis op weg naar Maleisië-top Staatshoofden openden nieuwe Moezel 1964 *1- ex or DAGBLAD VOOR ZEELAND Vlieger redt zich per schietstoel WARM Diplomatieke bedrijvigheid BEJAARDEN IN PANIEK kotlenleoMnf Blazers in 4 tinten Zaak-Dassault Franse politie kent leider kidnapbende 10 en 11, !Zl! bij ge- ge van ten ver- ide con- ictioneren. anzienlijk! STEEN 104e JAARGANG No. 24596 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur s J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 27 MEI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KAMER VOOR MEER HUUR (Van onze verslaggever) Een T-bird (Lockheed T-33 straaltrainer) van de vliegbasis Woensdrechl, is gistermiddag om twintig minuten over twee neer gestort in de omgeving van de bad plaats Rockanje. De vlieger, de 25-jarige Belgische onderluitenant M. Hurdebise uit Spa, verliet het vliegtuig per schietstoel en maakte een veilige parachutelanding op het wateroppervlak van het Ha- (Advertenties) „CAPRICE" modes vraagt voor direct VERKOOPSTER Leeftijd 18 jaar Aanmelden na 19.00 uur Grote Markt 12 - Bergen op Zoom Een formatie T-33's, van welk type straaltrainer er gisteren een bij Rockanje neerstortte. ringvliet. Later is hij met een heli kopter naar Woensdrecht terug gebracht. Hij heeft geen enkel let sel opgelopen. Onderluitenant Hurdebise is leerling vlieger van de Belgische luchtmacht. Al geruime tijd hebben Nederland en Bel gië hun vliegeropleidingen samenge voegd. Op Woensdrecht vindt behalve de elementaire vliegeropleiding ook de transitievliegopleiding plaats. Hierbij maakt men gebruik van de uit de Shoo ting Star ontwikkelde T-33 trainer. Hur debise vloog in formatie, toen hij moei lijkheden kreeg. Dit gebeurde boven het Haringvliet. Nadat hij per parachute was geland op het water van het Haringvliet, blies hij zijn rubberbootje op en peddelde naar een van de kunstmatige eilanden. Inmiddels zocht een Tracker van de Marine Luchtvaartdienst al naar hem. Een onbekend gebleven man pikte de vlieger van het eiland op en bracht hem met een bootje naar Hellevoet- sluis. Daar heeft een Alouette-helikopter van de luchtmacht Hurdebise opgepikt. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel is in zee gestort en moet als verloren worden be schouwd. BREDA HEEFT OOK GOED WERK VOOR U ïnl.: Ma. t/m vr. van 25 uur AAN HET BEDRIJF KALSHOVEN 11 TEL.: 01600—47450 CAMBODJA zal V.N.-toezicht vragen langs de grens met Zuid-Vietnam, waar het de laatste tijd tot incidenten is ge komen tussen Cambodjanen en Viet Kong-rebellen. DE BLIKSEM zette gisteren in de Bom- melerwaard een boerderij in brand. Om wonenden konden slechts een zeug en een aantal biggen in veiligheid brengen. Meer dan dertig varkens kwamen in de vlammen om. IN EINDHOVEN overleed in een zieken huis een 71-jarige heer en diens echt genote als gevolg van bij een verkeers ongeluk opgelopen verwondingen. Het echtpaar dat een brommer bereed, werd geschept door een auto. DE KONINGIN en prins Bernhard zullen in het najaar de ingebruikstelling van de nieuwe kaliber walserijen van de Hoogovens bijwonen. EEN PLOTSELINGE sneeuwstorm Japan heeft duizenden toeristen totaal verrast in de beroemde vakantieplaats Nikko, ten noorden van Tokio. De tem peratuur lag rond het vriespunt. Zoiets komt er vrijwel nooit voor. (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwacnting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke wind, vrij warm, maar aan de kust koele zeewind. Zonnige perioden. In het zuiden vooral kans op onweersbuien. Vandaag: zon onder 20.44 uur. Maan op 21.54 uur. Morgen: zon op 4.29 uur. Maan on der 5.51 uur. Een boeket bloemen in de hand en wuivend met zijn witte hoed, stapt de diep gebruinde Kroestjev langs een rij applaudisserende Russen, die hem verwelkomden bij zijn aan komst uit Cairo (Van onze parlementaire redactie) Een meerderheid in de Tweede Kamer staat achter dc voorstellen van minister Bogaers tot verho ging van dc meeste woninghuren per 1 juli a.s. Gisteren hij het debat over de nieuwe huurronde, waren vriend en vijand het er ech ter wel over eens dat evenwichtige huren niet beter kunnen worden verkregen dan door opheffing van de woningschaarste. Zolang er een woningprobleeni zal bestaan, zo lang zal er een huurprobleem zijn, aldus de K.V.I'.-afgevaardigde, de heer Van Hcivoirt, die de minister moed, volharding en succes toe wenste bij de opvoering van de woningproduktie. De oppositie Kwam van de heren Bom- mer (P.v.d.A.), Lankhorst (P.S.Pj en Ja ger (C.P.N.). Zij waren van oordeel dat de minister zijn voorstellen heeft inge diend onder druk van de werkgevers organisaties, die bij de loononderhande lingen in het najaar van 1963 min of meer een huurverhoging hebben geforceerd. De heer Bommcr noemde een huurverho ging een bijdrage tot nog meer specula tie in onroerend goed. Zeker nu aange kondigd is dat er nog meer huurronden zullen volgen. De heer JElfeick (AR), die evenals de heren Visser <V.V.Dj en Van der Peyl (C.H.U.) niet afwijzend stond tegenover de voorgestelde huurverhoging, pleitte voor meer planmatigheid bij het voor schrijven van huurronden. Hij stelde een reeks jaarlijkse verhogingen voor, waar van de compensatie kan worden inge bouwd in het loonbeleid. Ook de heer Van Helvoirt drong aan het huurbeleid niet als een onafhankelijk vraagstuk te beschouwen, doch dit in het sociaal-eco nomisch beleid in te passen. Welke zijn de hoofdlijnen van het aanstaande huur beleid op lange termijn?, wilde ook deze afgevaardigde weten. Wacht de minister, overeenkomstig het S.E.R..advies, met een volgende loonronde tot 1966?, aldus vroeg de heer Visser, die reeds bij voorbaat de verzekering gaf dat hij dit een te laat tijdstip achtte. Volgens de liberale woord voerder is de voorgestelde huurverhoging te laag om voordelen te kunnen afwer pen vooi- het onderhoud van de wonin gen. Hij pleitte voor liberalisering in het bouw- en huurbeleid. Wim van Esi mag naar Bordeaux- Parijs. Hij mag voor de elfde maal aan de derby-van-de-weg deelnemen. Op het laatste momev.v kon zijn naam op de startlijst worclen geschre ven. Willem bereikte dit door het voeren van een aantal telefoontjes op onze krant. In overleg met onze sportredactie werden de bronnen nog eens aangeboord die hem in de derby konden brengen en met een onverwacht succes. Op de foto ziet men Willem bezig op onze redactie. Op dit moment is hij nog niet zeker van zijn deelne. ming. Voor verslag: zie sportpagina. Volgens generaal Amkha Soekhavong, de militaire adviseur van de neutralisti sche premier, prins Soevanna Phoema, hebben de neutralistische strijdkrachten Moeong Kheoeng heroverd. Maandag zetten deze troepen een tegenaanval in op deze stad, die in het afgelopen week einde door troepen van de pro-commu nistische Patliet Lao werd bezet. Thans wordt echter volgens militaire kringen Ban Na, de laatste commando, post van de neutralistische generaal Kong Le en zestien kilometer ten l\lid westen van de Vlakte der Kruiken gele gen, door de Pathet Lao bedreigd. Mo gelijk zal generaal Kong Le zijn hoofd strijdmacht van hier moeten terugtrek ken. Engeland heeft de ambassadeurs in de Laotiaanse hoofdstad, van de 14 mogend heden die de Geneefse overeenkomst van 1962 hebben getekend, uitgenodigd voor besprekingen over de Laotiaanse crisis. (Verleden week heeft de neutralistische premier, prins Soevanna Phoema, aan gedrongen op overleg van genoemde 14 landen. Frankrijk heeft, gesteund door de Sovjet-Unie, een uitgebreide internatio nale conferentie voorgesteld in plaats van overleg over de jongste ontwikke lingen in Laos. In het Franse voorstel werd niet gezegd op welk niveau de be sprekingen gehouden dienen te worden. Wel werd Genève als conferentieplaats geopperd). Het Chinese peisbureau „Nieuw China' heeft dinsdag bekendgemaakt dat China heeft voorgesteld de Laos-conferentie op het vlak van ministers van buitenlandse zaken der landen van de Geneefse over eenkomst in de hoofdstad van Cambodja, Phompenh, te houden. (Zie ook pagina 7). (Van onze Belgische correspondent) Enkele tientallen mensen, me rendeels bejaarden, renden vorige nacht door paniek aangegrepen in nachtgewaad de bossen in, nadat brand was uitgebroken in het his torische kasteel te Wegimont, in de buurt van Luik, dat als vakan tiecentrum is ingericht. Zeventien vakantiegangers waren niet meer in de gelegenheid een veilig heen komen te zoeken. Vijftien hunner vonden een vreselijke dood in de vlammen. Twee anderen kwamen om hij een wanhopige poging zich zelf te redden. In de middenvleugel van het kasteel, daterend uit de 17e eeuw, brachten hon derd dertig gepensioneerden uit het Luikse hun vakantie door. In een zijvleu gel, ingericht als jeugdherberg, verbleef een aantal jongelui, onder wie een groep Finse volksdansers op doortocht. Deze zijvleugel bleef grotendeel gespaard. De brand is ontstaan in de keuken, in de middenvleugel van het kasteel, ver moedelijk door kortsluiting. Het vuur werd omstreeks 0.30 uur ontdekt door een personeelslid, dat vergeefs poogde de vlammen te bestrijden met een schuimblusapparaat, en nadien groot alarm maakte. De brandhaard breidde zich snel uit via de houten gebinten van de zolderingen en langs de trapzaal, die vlak naast de keuken gelegen was. In aller ijl werden de bejaarden vakantie gangers gewekt. Sommigen openden de ramen, waardoor luchtstromingen ont stonden die het vuur nog aanwakkerden. Huilend vluchtte een aantal mensen het park en de aangrenzende bossen in. Twee personen, die zich langs alle kanten door het vuur omsingeld zagen, stort ten zich van de tweede verdieping naar beneden. De ene viel te pletter op het binnenplein van het kasteel en was op slag dood. de andere kwam in het wa ter van de omwalling terecht en ver dronk jammerlijk. De brandweerkorpsen van Luik, Ver- viers en Battice waren spoedig ter plaat se en bestreden samen de vuurpoel. Later kwam nog versterking van een brigade van de Burgerlijke Bescherming, en rond vier uur in de morgen was de brand ge blust. Op dat ogenblik waren vier slacht offers geborgen, onder wie twee in het brandende kasteel. Het kostte grote in spanning zekerheid te krijgen over het aantal kostgangers dat zich in veiligheid bevond. Een aantal was met auto's en bus sen weggevoerd en had voorlopig onder dak gevonden in de omgeving, anderen waren met lichte brandwonden naar een ziekenhuis gebracht en sommigen waren met eigen middelen naar huis terugge keerd. Tenslotte bleven 13 personen ver mist, en hoewel men tot dinsdagmiddag Er is nog geen volledige overeenstem ming over de voorwaarden tot het hou den van een topconferentie tussen Ma leisië en Indonesië. Volgens goed inge lichte kringen betreft de nieuwe hin derpaal de terugtrekking van Indonesi sche troepen van Maleis grondgebied. Thailand heeft er inmiddels in toege stemd het toezicht te houden op het te rugtrekken van de Indonesische strijd krachten uit Maleisisch Borneo. Naar het persbureau Antara heeft ge meld hebben „vrijheidsstrijders" op Noord-Borneo kort geleden nabij Tawaoe een Maleisisch pat2-ouillevaartuig tot zin ken gebracht. Over het lot der 24 opva renden, die zich aan boord zouden heb ben bevonden, werd niets gemeld. Voorts meldde Antara dat eveneens kort geleden bij gevechten op de rivier de Limaoe. in Noord-Borneo, 75 soldaten zijn gedood. Een Britse militaire woordvoerder In Singapore heeft deze berichten echter ten stelligste tegengesproken. De 21-jarige Koka Petaio is door de Westhiner-stam erkend als koning van de zigeuners in west-Europa. De vrede is gister middag oin twee uur getekend. Minister-president Chugurka Ca- roli is daarvoor de Westhiners gaan opzoeken. Zwart op wit kon hij gistermiddag Koka Pe taio het pact tonen. Koka Pctalo zei, dat hij het bijzonder druk heeft gehad. De zigeuner-primas Tata Mirando heeft nimmer de bedoe ling gehad te beweren, dat hij de enige zigeunerkoning zou zijn. Nadat hier over was gepubliceerd, is Koka Pelalo meteen naai- Tata Mirando gegaan. Hem is, naar hij verklaarde, niets van een nieuwe koningskwestie gebleken en de familie Mirando erkent hem se dert hij twee jaar geleden koning werd. De koning van de zigeuners kwam dit met een minister en Loeila, de oudste zoon van Tata Mirando, op het kantoor van het A.N.P. meedelen. Hij was juist terug uit Londen, waar hij had geconfereerd over de kwestie met de Westhiners, die onlangs Antonio Westhiner tot koning uitriepen. Koka Petaio zal evenwel toch 24 augustus in Genève zijn voor het laat ste bedrijf in deze koningskwestie. Dan wordt er rechtgesproken over de Westhiners. Nu de koning genade voor recht laat gelden en liever geen ge weld gebruikt, zal de terechtzitting in Genève er op neerkomen, dat de mi nisters van raden Koka Petaio ervan overtuigen dat er vrede is gesloten, en dat de Westhiners niet worden uit gestoten. De 21-jarige koning Koka zal op 28 augustus in Rome in het huwelijk tre den met de 20-jarige Chaminka Caroli uit Noorwegen. Het huwelijk zal volgens hem in een grote kathedraal, de hoofdkathedraal, worden gesloten. De inzegening zal ge schieden door „minstens een kardi naal". Koka verwacht zeer vele, zo niet alle 2,5 miljoen onderdanen op het feest. Het feest zal op een grote cam- pania buiten de stad worden gehouden en duurt drie weken. Ook zal hij de Babatsjurka van Nederland uitnodigen. Desgevraagd voegde hij eraan toe, dat Babatsjurka de aanspreektitel is van de heilige man, en dat de naam bete kent: de man van de symbolen. In Nederland noemen ze hem aalmoeze nier (en dat is pater A. W. Oremus s.j uit Vught). Wat de bruiloft gaat kosten? „Meer dan een kwart van mijn bezittingen buiten de bruidsschat". Wat het feest betreft: daar komt geen schaal of bordje aan te pas! Dui zend varkens en halve koeien worden boven een vuur gebraden. Wie trek heeft, pakt zijn mes en neemt een stuk. Er is ook al contact met een brou werij. „Voor een constante levering van bier gedurende het feest", aldus de koning, die de uiteenzetting afbrak, omdat anderen daar toch geen begrip van hebben. „U kunt het feest het best vergelijken met een bruiloft in de rid dertijd". nog hoopte dat zij zich spoedig zouden melden, werd het nadien duidelijk dat deze ongelukkigen in de vlammen waren omgekomen. De vermisten logeerden op de twee verdiepingen onmiddellijk bo ven de keuken, en werden door de vlam men verrast. De verkoolde stoffelijke resten van en. kelen hunner werden in de late namid dag geborgen. Het zoeken naar de lijken wordt gehinderd door de overeind ge bleven muurfragmenten, die op instorten staan, en in meerdere gevallen werden omgeduwd om nieuw onheil te voorko men. Uitzonderingen daargelaten zal het on mogelijk zijn de lichamen te identifice ren. De gouverneur van de provincie Luik heeft ten teken van rouw alle fees telijkheden op het grondgebied van zijn provincie verboden. Ook alle amuse mentsgelegenheden werden tot nader or der gesloten. SELECTIEKLEDING In dit Olympische Jaar is de kamgaren Barathea blazer hét sportievere Jasje voor de Europese gentleman. Hollenkamp heeft ze met opgestikte zak in 2 kleuren blauw, wijnrood en donkergroen AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDÉ HEERLEN ROTTERDAM De staatshoofden van West-Duitsland, Frankrijk en Luxemburg hebben dinsdag het nieuwe gekanaliseerde gedeelte van de Moezel, die het industriegebied van Lotharingen via Rotterdam met de Noordzee verbindt, geopend. De Franse plezierboot „Strasbourg", met op de boeg generaal De Gaulle, aan zijn linkerzijde geflankeerd door presi. dent Lübke van West-Duitsland en aan zijn rechterzijde door groothertogin Charlotte van Luxemburg, voer statig door de sluis bij Metz, waar het schip een lint. dat over de sluis was gespan nen, doorsneed, terwijl saluutschoten wer den afgevuurd en kleine parachutes met vlaggen van de drie landen omlaag zweefden. Een uur later vond een der gelijke plechtigheid plaats te Palzen, waar de linkeroever van de Moezel langs Luxemburg loopt. Daar stond de groot hertogin in het midden met links pre sident De Gaulle en rechts president Lübke. De kanalisatie van de Moezel, die acht jaar in beslag nam. is een goed voor beeld van Frans-Duitse samenwerking. Generaal De Gaulle, die zijn gasten in Metz een lunch aanbood, wees op het Europese karakter van deze waterweg. De Franse politie heeft bekendgemaakt dat de ware identiteit van ..Dominique" de leider van de bende die madame Das. sault ontvoerde, haar bekend is en dat hij de naam Jean-Pierre Casanova voert. De politie verkreeg de gegevens uit het verhoor van een van de drie gearres teerde ontvoerders van madame Dassault, Mathieu Costa. ..Dominique' wist zondag aan arrestatie te ontkomen en in het hele land wordt naar hem gezocht. De politie zocht al langer naar Casanova in verband met een aantal overvallen in Parijs en de buitenwijken. Bij één van deze overvallen werd een politieman doodgeschoten. (Advertenties) VAN ONZE ADVERTEERDERS Tot vrijdag a.s. 24 uur kunt U i uw oplossing nog insturen bij J onze kantoren. voor woonkunst op in tost Grote Markt 50 Catharinastraat 4 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1