Bollmann tekent steden in „vogelperspectief' BOEKENPLANK HOBBY GROEIDE UIT TOT EEN VAK Volgend plan: hele staat! Opnieuwin actie IJzeren gordijn DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MEI 1964 Eerst puin Steeds proter Aantekeningen en brieven De bijbel over God de Vader Petersburgse vertellingen „Op leven en dood" van 2 personen wordt ■gd een nette huishoud- Ig.g.v. intern. Kunnende 1 Goed loon. Met vakan- braken wordt rekening Ren. Aanmelden of schrij- Jan mevrouw Berentzen Ipark 5, Dordrecht. Tel' |379. t>oed gevraagd elektro- hulpmonteurs en ■g-monteurs voor woning lAn geheel Limburg en bost-Brabant Br. onder |12 X onderhouden middenst. te koop gevr. Huurder Jli.iven wonen, aanbiedin- ■nder no 020091. lantels. Keuze uit meer lo stuks. Nu zomerprijzen Iv d. Ven. Nieuwlandstr furg Tel. 04250-26617 X ■speler m. platen, divan, ps en 2 armstoelen te ITe bevr. Steensedijk 17. X fiets en pits gaskomfoor pkblad. goed onderhouden pp. Hoofdstr. 55, St.-Jan 's voor alleenstaanden. in versch. stadswijken. I echtp. soms kamers, bun- |'s. woningen, wooncara- „Contact". Regentesse- L14Breda. Tel. 39682. loop. vrijstaand woonhuis, |chuur en tuin Binnen- vrij. Vaartweg 32, Ouden- (ihuis in Hulst of St.-Jan- te huur gevraagd. Brie- [inder no 12350 bijk. Hulst. loop aangeboden goed he- bis met schuur, erf en ■groot 1520 m2 te Raams- fcveer aan de Rijksstraat- f Geschikt te maken voor bewoning. Te bevragen J. v.d Togt Zn. te loop. Tel 10727-3134 of 2837 ijlessen voor 47,50, Fon- leuwe lesauto's Bondsauto- Jool ,,De Centrale", Raad- Jtraat 48, Roosendaal, tel. Pater Beckerstraat 33. lnbosch, Bredastraat 22 Jn op Zoom. telefoon 5420 ft 66, Etten, telefoon 2886 lastraat 108, Sint Wille- enkele vijfpersoons cara- te huur aan zee (ZJd.). terende omgeving. Inlich- n C. v. Kemenade, Die- roeklaan 12, Bergen op i. tel. 01640-5859. 79810 uur: moot zomerhuisje in resthoek van Schouwen v s. Gelegen in het bos en bij het strand. Nog vrij 7 juni, van 11-18 juli en 2 aug. Tel. 01115-366. uur: prachtig zomerhuisje 4 pers. Gas, licht en wa- aanw. In Westhoek van uwen. Nog vrij tot 27 juni. evr. Boekh Joop Volkeri, kzee. tel. 01110-2439. vans te huur te Zoutelan- Vrouwenpolder. Roose- aanse, B Ballotstr. 4A, tinge. Tel] O11O0-6717. Garage te Breda heeft een mooie serie eerste gebruikte automobielen, ke wij met onze prima ga- ;ie en tegen lage prijs ver en. Opel Rekord 1700 van als nieuw. Opel Kadett 1963 als nieuw. Renault R8 1963, Volkswagen station- 1963. Fiat 600D 1961, Volks- en met roldak 1961, Fiat 1962, Opel Rekord 4 deurs van 1961, Fiat 600 van 1961 544 van 1960. Simca nde Montlhéry 1959, Opel ord 1959. Al deze wagens van voor tot achter nage- i door eerste klas monteurs eigen werkplaats. Daarom nen wij u met een gerust trouwen de volle 100 pet. mtie geven. Kom geheel blijvend eens bij ons kijken 50k u zult zeggen Vito heeft nooiste keus. Let op 't juis- dres Vito Garage Ginneken- 340 342 Breda. Tel. 36173 it tegenover de kerk vlak de Ginnekenmarkt. Dage- geopend tot 's avonds 10 Zaterdags tot 6 uur zon- van 11 tot 6 uur. Inruil telijk, financiering binnen uur geregeld. 21656-X •rum-Garage vraagt steeds rijdingvrije auto's v.a. 1959 Min. Kanstraat 1820. da. tel. 01600-39870. 79760 r een betrouwbare gebruik- vagen is 't adres: Toon Gij- Vestkant 125, Breda, tel. Wij hebben in voorraad: ault Floride 1963 met zo- kap 4000 km gelopen als iw. Taunus 17M stationcar Fiat 1100 1956 spotprijzen, oën 1961, 2 CV combinatie, en. Peugeot 403 1957, Ford 1250 1958 bestel. Opel Kapi- 1957, Opel Rekord 1957. Consul 1956, Taunus 17M als nw. met radio 27.000 gelopen, Opel bestel '6° 1 Zodiac 1962, Peugeot die- 1961. Ford Zephyr 1959. 500 1960. Taunus 17M plus nog verscheidene in- ers, die wij hebben. Deze ens worden onder garantie In- en verkoop en finan- fng Zondags geopend tot 79816-X koop van particulier Citroen V 1964 Km. stand 10.000. is 3.000,—. Strausslaan 10 'gen op Zoom. tel. 3347. Pinksteren is voorbij en nu n we aan vakantie denken. met vakantie te gaan. et men een betrouwbare wa- 1 hebben. Belcrum-Gararage lift die z.a. V.W. de Luxe 3, V.W. de Luxe 1962. V.W. Luxe 1961, V W. de Luxe ■0, Fiat 600 1963, Fiat 600 2 Fiat 600 1961. Fiat 1500 12, Opel Rekord 1.959, Peug- )t 404 1960. Ford Taunus 17 1961, Ford Zephyr 1961, Ford nsul 1961. Ford Consul I960, nca 1000 1962, Simca Aronde 161, Simca Etoile 1961, Re ilt Gordini 1962. Renault L4 Fiat 1100 1959, Renault ■avelle 1963, Daf 600 1961. roën Ideal 1962. Citroën Ide. 1961, Ford Anglia 1959 Voor liefhebber een vouwtent ca- an type Alpen-Kreuzer idea caravan voor verre reizen soepel achter auto. gemak- ijk op te bergen. Voor eei trouwbare wagen naar eel rouwbaar adres, het adre de grootste voorraad, d >otste omzet, en met de jrootste service Belcun rage, Min Kanstraat 16-2 eda Vlak bij groenteveiling station. Alle dagen geopend 8 uur v.m. tot 10 uur Ook zaterdags en zondags. koop V.W, Karman Ghia 3.600.—, Opel station- 1956 f 900.-. Scooter inkel Tourist 1955 250.—. J. straat 13, Bosschenhoofd temat? Moe? Schleffrr- iedwijn helpt bijzonder snel vat aktief Lecithine, vitarn) en mineralen, werkt bic »al. Exclusief bij apothekei drogisten. vonden: een doosje snel j'kende Elastocorn-llkdoon isters. Bevattende 6 snel ci iloos 'werkende likdoornple voor 75 cl. Elastoco t pas los als de likdooi laat. B.B.C.: NOG ALTIJD DE STEM De Duitse Bondsrepubliek is op de dit jaar te houden Wereldtentoonstelling in New York niet vertegenwoordigd. On danks dat zullen de bezoekers van deze grandioze expositie het echter niet zon der een Westduits produkt kunnen stel len: de officiële plattegrond van de ten toonstelling „The Official Map of World's Fair" ontstond in de Noordduitse stad Brunswijk. Vanuit het vogelperspec tief is het 240 hectaren grote tentoonstel lingsterrein met zijn ongeveer 200 pavil joens en het symbool „The Unisphere" tot in alle details nauwkeurig getekend, ontworpen en op papier gebracht door Hermann Bollmann. „De Merian van de 20e eeuw", wordt de 52-jarige Bollmann genoemd, naar cle grote cartograaf, die driehonderd jaar ge leden in 30 lijvige boekdelen het getrou we beeld van de Europese steden aan het nageslacht overleverde. Hij is de enige op de wereld, die nog de oude kunst beoefent, plattegronden van steden in de vorm van beelden uit het vogelperspec tief te vervaardigen. Het is een minutieus werkje om ieder detail vast te leggen: ieder huis, ieder balkon, ieder venster, ja zelfs iedere schoorsteen is aangegeven en alles klopt precies met de werkelijkheid. Vele Duitse steden heeft Bollmann op deze wijze reeds „in kaart gebracht", waarbij Keulen, Düsseldorf en Hamburg, maar ook buitenlandse zoals Amsterdam en zelfs New York. VAN DE VRIJE WERELD (Van onze Londense correspondent) Na tienjarige werkzaamheid begon de B.B.C. in 1932 haar buitenlandse dienst op te bouwen, die voor het begin alleen voor Engelse staatsburgers en Engelsspreken den in het algemeeen gedacht was, om het Empire sterker aan Engeland te binden. Om Mussolini's radiopropaganda in de weg te treden, volgden zes jaren later uit zendingen in het Arabisch en spoedig daarop in het Spaans voor de Zuid-Ameri kaanse Staten. Gedurende de crisis van München verzocht Chamberlain aan de B. B.C. het Engelse standpunt binnen twee uren in het Frans, Italiaans en Duits uit te zenden, wat ook gebeurde. Deze programma's werden gehandhaafd en in de oor log zond de B.B.C. reeds in vijftig talen uit. Het was reeds lang tot principe gewor den, nieuws zo snel en onpartijdig mogelijk en in naakte feiten uit te zenden. Op de dag van heden omvat de buitenlandse dienst per week voor Europa 230, voor de overige landen ongeveer 370 zenduren. Bij het uitbreken van de oorlog deden zich bij de B.B.C. nieuwe problemen voor. De grote vraag of Europa aan de bruine propaganda-machinerie zou worden uit geleverd of ondanks het gevaar voor de afzonderlijke luisteraars de verzets- en vrijheidswil zou hoog houden, werd ten gunste van het laatste beslist. De Gaulle kon na de kapitulatie van Frankrijk zijn beroemde woorden over de B.B.C. tot zijn landgenoten richten. De B.B.C. verzorgde de programma's der regeeringen in ballingschap. Bijzonder nauwe verbindingen werden met de Poolse ondergrondse gelegd en het V-teken, evenals de pauze-toon, werden overal in Europa tot symbool der vrijheid. Hoeveel gecodeerde mededelingen gingen niet dag na dag naar de bezette gebieden met opdrachten voor de verzetsgroepen? Zij schiepen voor een groot deel de voorwaarden voor de invasie en bijzonder in die dagen groeide de betekenis van de B.B.C. met oproepen van generaal Eisenhower en met zeer vele uitgezonden geheime boodschappen, waarlijk in het onmeetbare. Goebbels had de B.B.C. eerst als kinderlijk beschreven. Later veranderde hij van inzicht en noemde haar het groot ste vergif. Het beluisteren van deze zender werd gevaarlijk in het bezet Europa en met nog zwaardere straffen gestraft, toen de BBC in de mogelijkheid ver keerde binnen enige uren na het verschijnen van het SS-propagaardablad „Das Reich" tegencommentaar naar Duitsland uit te zenden. Het aantal Duitsers, dat destijds de waarheid van de BBC hoorden en van hun geloof aan Hitier afvielen, of in hun afkeer van het bruine regime gesterkt werden, bedroeg volgens schatting van de Gestapo één miljoen. Bekend is ook, dat maar schalk Rommel zijn eerste officier dikwijls beval, het ontvangapparaat op Londen in te stellen, om de feitelijke situatie te leren kennen. Zoals zo dikwijls was ook Bollmann's specialistenwerk een hobby. Toen de graficus in 1949 uit krijgsgevangen schap naar Brunswijk terugkeerde, vond by een verwoeste geboortestad. Om dit beeld van de verwoesting vast te houden, trok hij van de ene straat naar de andere, van het ene huis naar het andere, van de ene ruïne naar de andere en legde wat behouden bleef en wat vernietigd werd op zyn schetsblok vast. Een uitgever liet deze alleen als tijddocument gedachte plattegrond van de stad drukken, die zeer enthousiast ontvangen werd en onlangs voor de vierde maal herdrukt werd. Toen Bollmann aan zijn 23e beeldkaart bezig was, zag hij in, dat hij zijn werk, alleen gewapend met potlood en schets blok, niet zou kunnen doen zonder in tijdnood te komen. Hij nam dus het be sluit zich met de techniek in te laten. Het menselijk oog werd door de lens, de hand door de filmstrook vervangen. Op het dak van een auto is op een meter hoogte een volautomatische camera ge monteerd. die, gestuurd door de aan- drijfaf van de snelheidsmeter, elke halve seconde aan elkaar aansluitende opnamen maakt. De auto heeft daarbij een snelheid van 30 tot 40 kilometer per uur. Bij het vliegtuig geldt hetzelfde principe: op 800 meter hoogte en bij een snelheid van 130 kilometer per uur worden door acht naar verschillende kanten gerichte ca mera's eveneens elke halve seconde op namen gemaakt. Een staf van medewer kers brengt de filmbeelden op papier over, „echter in een ander perspectief, dat niet een echt geconstrueerd, maar een zuiver optisch perspectief is, dat er alleen goed uitziet". Kon Bollmann vroeger slechts een gro te en een kleine stad uitwerken, na de invoering van de techniek is het hem mogelijk, zes tot zeven plattegronden van grote steden per jaar te vervaardigen. Bij een kleine stad duren de grondopna- men ongeveer een uur, de luchtopnamen slechts enkele minuten. In München wer den van de auto uit in vier dagen 25.000 opnamen gemaakt. Met behulp van het vliegtuig vervaardigde men in een uur de benodigde overige 10.000. Nu gebleken is, dat het in kaart brengen van een stad als New York ook geen moeilijkheden geeft, heeft Bollmann het plan opgevat, binnenkort een hele Duitse deelstaat in vogelperspectief uit te tekenen. Alleen de plattegrond van de New- Yorkse wereldtentoonstelling heeft wel enige hoofdbrekens gekost: Toen eraan begonnen werd, stond er op het terrein nog geen enkel gebouw, men moest teke nen wat nog niet aanwezig vas. Ook tekeningen of schetsen waren er nog niet, alleen getallen en nog eens getallen. Dat Hermann Bollmann echter ook dit pro bleem oploste, dat ook op deze kaart ieder detail klopt, daarvan zullen de mil joenen bezoekers van de tentoonstelling zichzelf kunnen overtuigen-. De oorlog liep ten einde. Spoedig bleek, dat de waarheid opnieuw onder drukt werd, dat wederom de gedach ten der mensen zouden worden ge üniformeerd. Precies als tijdens de Hitlertijd werkten stoorzenders. Voor de tweede maal nam de BBC de strijd voor de waarheid en de vrijheid van informatie op. Het voor de mensheid aan gene zij de van het ijzeren gordijn bestemde programma omvat naast zuiver zake lijke berichten ook commentaren en persoverzichten in welke het westelijke standpunt inzake het gebeuren in de wereld verklaard wordt. Andere uit zendingen verklaren de levenswijze in Engeland en trekken vergelijkingen met het dagelijkse leven in het oostblok. Naast sport, muziek en in het bijzon der wetenschap en wetenschappelijk on derzoek verheugt zich het Engelse taal onderwijs in grote belangstelling. Met alle middelen probeert het oostblok het afluisteren te verhinderen De kosten alleen al van één communistische stoorzende zouden jaarlyks rond 25 miljoen Engelse ponden bedragen. De totale buiten landse dienst van de BBC ook die voor Azië en Afrika kost daarentegen slechts c.a. 6 miljoen pond. Veel van deze hedendaagse radio-oorlog van de BBC zal het grote publiek slechts gedeeltelijk bekend worden. Bovendien is het verstandig ook niet te veel ervan te verraden. Gezien de anti-communistische stem ming in de Duitse Sovjet-zone is het niet zo verwonderlijk, dat naar schat ting elke vierde radio-ontvanger op de BBC wordt afgestemd. Sinds de bouw van de Berlijnse muur wordt de BBC veel gestoord Desondanks zijn de reac ties van de bevolking in de Sovjet-zone sterk toegenomen. In Polen kon de BBC door haar uitzendingen juist jongere mensen win-1 nen en het is symptomatisch dat on der de drie eisen die de oproerige studenten van Breslau in 1956 stelden was het vrije luisteren naar de BBC. Op de industrietentoonstelling in Po len 1958 stelden vertegenwoordigers van de BBC vast dat zeer vele bezoe kers de foto's van de verschillende com mentatoren herkenden. Gedurende deze tentoonstelling werden 100.000 brochures uitgedeeld Een jaar. later werd deze literatuur in beslag ge nomen. In 1963 was er geen tentoonstel ling meer en in woede ontbrand schreeuwde 'n hoge Poolse regeringsver tegenwoordiger een BBC-functionaris toe: „Hier luistert iedereen naar U!" In al zijn uitzendingen naar de satellietlanden vermijdt de BBC intussen valse hoop op westelijk ingrijpen met betrekking tot nieuwe volksopstanden te wekken. Onder de Tsjechen heeft de Lon dense zender eveneens vele vrienden. Oude en nieuwe westelijke reizigers die gedurende de laatste jaren Bulga rije bezochten brachten van daar de zelfde indrukken mee. Een sterk re laisstation by Singapore zendt voor Rood-China uit. Zelfs daar heeft men goede grond voor de overtuiging dat men daar, vooral in geestelijk-cultu rele kringen, over een grote luister kring beschikt. Naar de Sovjet-Unie wordt thans ge durende 22 uren per week uitgezon den. Weliswaar beloofde Moskou naar cultuurverdrag de stoorzenders stil te leggen, maar daar kwam niets van. Op dit ogenblik heet het, dat alleen maar politieke uitzendingen gestoord worden zoals besprekingen van de geschillen met Rood-China, de toestand aan de Berlijnse muur of de situatie op Cuba Maar in werkelijkheid wordt. 80 tot 90 procent der uitzendingen gestoord. In Een opname uit 1942. Churchill in zijn oorlogskostuumgekiekt voor de microjoon hij een van zijn ra diotoespraken tot de hele wereld. vele Russische grote steden en in enige delen van Moskou is het afluisteren met grote moeilijkheden verbonden, doch niet onmogelijk. Van politieke gevange nen uit Oost-Duitsland, die in het con centratiekamp Workuta aan de IJszee waren, weet men dat zij door middel van zelf vervaardigde kleine ontvanger- tjes in de kolenmijn de B.B.C. afluis terden. Berichten van de B.B.C. ston den ook op de illegale vlugschriften, die gedurende de opstand in Hongarije in de Universiteit van Moskou werden rondgedeeld. Het probleem-Basternak werd in de Sovjet-Unie doodgezwegen. zelfs berichten over zijn hoorden de Russen slechts B.B.C. Duizenden bezochten de begrafenis. dgëzwegen begrafenis door de daardoor In de herfst van 1961 had men in Londen duidelijke bewüzen, dat de zender in minstens zestig Russische steden beluisterd werd. De bewy- zen daarvan werden de B.B.C. be zorgd door reizigers, door oostelyke en westelijke delegaties, zelfs in de vorm van ingezonden stukken en bovendien door de reacties van het regiem-zelf. Zo zond de B.B.C. gedu rende het voorlaatste jaar een voor drachtserie over het probleem der co-existentie uit en Radio Moskou zag zich gedwongen in tegen-uitzen dingen op de verschillende argumen ten in te gaan wat allemaal onno dig was, als niemand de B.B.C. zou beluisteren. Intussen heeft men. zoals een der leiders van de B.B.C. zei overweldi gende bewijzen" omtrent een niet ge ring luisteraarsgetal in de Sovjet-Unie. Bijzonder geïnteresseerd zijn de intelli gentsia en de academische jeugd. Het is zelfs aan te nemen, dat meer dan de helft van alle Russische luiste raars tussen twintig en dertig jaar oud is en een zesde deel nog jonger. Ook in de Sowvjet-Unie is het als elders: de luisteraars geloven niet meer aan de totalitaire propaganda, ze willen minstens het leven van de westelijke democratieën en de waarheid leren kennen! De redactie van de uitzendingen naar de landen achter het ijzeren gordijn. De omroepster van de African Servicevan de BBC, mej. June Mwinyipembe. Zij is geboren in Tanganyika. Zij is in Oost- en Centraal-Afrika een begrip ge worden om haar regelmatigc uit zendingen in de programma's Calling East Africa", Listeners Links", African Family Maga zine" en Postmark Africa Men is geneigd van Charles de Fou- cauld te zeggen: meer te bewonderen dan na te volgen. Men kan daarin ge lijk hebben, tot een dergelijke onthech ting en volkomen ai'moede zijn veruit de meesten niet in staat, noch geroe pen. Maar het feit van zo'n zeer bij zondere uitverkiezing is voor ons mid- deimatigen een door de hemel bedoeld appèl en uitnodiging naar hoger. Als zo'n „teken" is Charles de Foucauld zeker ook voor onze moderne tijd van grote waarde. Wanneer het waar is, dat er in de mensheid ondanks de schijn van het tegendeel een hunkering leeft naar de diepere waarden van het mens zijn, naar een authentieke beleving van het evangelie, dat een boodschap van liefde en onthechting is, dan is het leven van Broeder Charles van Jezus een doorslaggevend bewijs van de mo gelijkheid ervan. De brieven en aante keningen, hier gebundeld en vertaald, zijn de ontroerende neerslag van de on baatzuchtige,- volledige overgave van een ziel aan zijn Heer en Vriend wiens woorden hij zo letterlijk in zich opnam, dat de gelijkenis met Christus, óok in het uiterlijke bestaan, bewonderenswaar dige vormen aannam. Moge dit boek door vélen gelezen worden, dan zal zich misschien bij énkelen het spreek woord bewaarheiden: woorden wekken, voorbeelden trekken. (Charles de Fou cauld: „Aantekeningen en brieven", Uitgave: Patmos. Antwerpen.) J. H. Voor zijn vroomheid is de moderne mens op zoek naar nieuwe, geschikte leidende gedachten. De taal van de ou de gebedenboeken en geestelijke lectuur ervaart hij als verouderd, ook de H. Schrift klinkt vaak als een boodschap uit lang vervlogen tijden. Dit ligt niet aan het woord van God, dat zijn leven gevende kracht behoudt voor alle tijden, maar aan ons gebrek de tijdgebonden uitdrukkingsvormen te onderscheiden van de blijvende kern. De bijbelse leer over Gods Vaderschap is zo'n thema, dat velen niet meer aanspreekt, omdat het optreedt in het gewaad van patriar chale verhoudingen en - meer nog - omdat wij de Vader van Onze Heer Jezus Christus min of meer karikatu raal aanzien als een zachtzinnige groot vader. Tussen deze opvattingen van „een goede Vader in de hemel, die al onze zonden vergeeft en die ons een maal in Zijn schone hemel zal opne men" en de verkondiging van Jezus in dit opzicht, ligt een afgrond. Inderdaad is God onze Vader, maar het zou ee misverstand zijn de boodschap van Jc zus los te maken van de gedachte, da onze liefderijke Vader elke gerechtvaar digde heilige toorn zou hebben afge legd. Het Nieuwe Testament denkt daar anders en genuanceerder over. Witold Marchel plaatst in zijn boek „De bijbel over God de Vader", uit gave Romen en Zn., Roermond hel goddelijke Vaderschap in het brede bij belse perspeptief van O. en N. Tes tament en het resultaat van zijn studie is een beeld, dat ons niet meer liefde, maai- óók met meer ontzag zal dor., opzien naar de „Vader in de hemel". Dit is het derde boekje dat we in- korte tijd over. hetzelfde thema hebben besproken: Prof v.d. Bussche en Ro mano Guardine gaven ieder op hun wijze een commentaar op het Onze Vader. Het onderhavige boekje is hier na nog geenszins overbodig, integendeel, het zal ons nog dieper binnenvoeren in het schone geheim van Gods Vader schap. J. H. De vier z.g. Petersburgse vertellingen van Nikolay Gogolj zijn in de vertaling van Aleida G. Schot bijeengebracht in deze Meulenhoffuitgave. Het zijn stuk voor stuk juweeltjes van vertelkunst voi droefgeestigheid, die in de humor en het mededogen een bevrijding vindt. De ver taalster schreef de inleiding, waarin ze ook Gogoljs levensbaan schetst. In de Fontein-boekerij verschenen reeds tal van romans met me dische inslag. Nieuw is Edmund Fuller's indringend verhaal „Op leven en dood", prettig leesbaar vertaald door F. J. Bruning. De schij- ver boeit vooral door de positief gelovige opbouw van het behandelde onderwerp: een man beseft wat zijn vrouw voor hem betekent op het ogenblik dat de artsen strijd leveren om hun patiënt. voor het leven te bewaren. Hij door staat martelende uren waarin de film van gans het huwelijk terugdraait. Gc lukkig treedt tenslotte een geestelijk ver. jongd echtpaar in de maatschappij tc rug. Deze roman bevat duidelijke bla zijden over passiviteit en aanpassing b de seksuele huwelijksbeleving, in liefd en overgave. De feitelijke geschieden is verteld, afwisselend in tegenwoordig en verleden tijd, overeenkomstig h- play-backsysteem. Voor deze behand' ling van 't onderwerp was wel iets 1 zeggen, omdat door deze rangschikkin van feiten de nieuwsgierigheid naar afloop bij de lezer gespannen bleef A. v*"b.

de Stem | 1964 | | pagina 7