SPORT JOS VAN DE VLEUTEN 1-ste IN EIGEN WOONPLAATS Cor Schuuring: leider BUITENLANDERS zwak in OLYMPIA TOER Profcontract voor Sjoukje Dijkstra MATIGE prestaties van Nederlandse ATLETEN EMM hijst kampioensvlag en is klaar voor de promotie Rolf Mau rer wint étappe in GIRO Wim pleit j Sjoukje naar j Come-back Rik I tevergeefs ijsrevue j (wielerspatten) Sffisrss zijn Jbid?"-en daar rs l°- Walcheren een plaats omhoog Wereldtitel tennis voor Andres Giineno Wim nog niet 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MEI 1964 Deen doet het MATIG best voor, „Het is bout gesproken, maar GOEDMOEDIG Formidabel Uitslagen Nieuwe revue ster Holiday on ice Competitie KNAC Hengel wedstrijd te Bruinisse West-Brabant Buddy Edelen is marathonkampioen Doorbraak WATERSTANDEN 13 (Van onze sportredactie) Diep ontgoocheld, een van de grootste teleurstellingen uit zijn nog prille amateurwie- Iercarrière verwerkend, liet Jos vande Vleuten het hoofd zakken. Hij had het er zo op gehad. Een zegetocht door eigen Oostbrabantse streek. Hij wilde de eer. Alleen, met nie mand delen. Het zou een complete triomfrit moeten worden, had de 19-jarige Jos ge dacht. Daarom stampte hij in de buurt van Someren met nog een dikke 40 km voor de boeg, alle krachten naar zijn gespierde benen. Als een raket zoefde hij uit de hoofd macht, onhoudbaar en zelfverzekerd. Op de grens van Oostbrabant had Van de Vleuten zijn slag ge slagen. Tenminste, dat dacht hij. 30 km lang. Een geweldige triomftocht langs hagen juichende men sen, die in de voortzwoegende coureur hun Joskeher-kenden. Toen, bij Valkenswaard, denderden Ole Ritter en Arie Middel koop over hem heen. Weg grote kans, weg indrukwekkende rush, weg, alles weg. Enkele kilometers lang zat Van de Vleuten deze ramp te verkroppen. Het was te veel voor de dappere Mierlohou- tenaar. Maar die duizenden mensen langs de kant hielpen de tob bende figuur over zijn ellende heen. Ze bleven roepen, ze bleven brullen, ze wisten van geen ophouden. Als een ballon, die je op blaast, rees Joske overeind, helemaal de oude weer. Het gescan deerde Joske bonkte en dreunde over Veldhoven, waar Van de Vleuten op kop kwam binnenstuiven. Toch nog de bloemen, wel die indrukwekkende hulde voor honderden supporters? Ja. Want Ole Ritter en Arie Middelkoop konden niet op tegen de kracht, die de derde man ontwikkelde. Veldhoven juich te, Veldhoven danste. Jos van de Vleuten viel zielsgelukkig in de armen van zijn moeder. Hij had het verdiend. Volkomen. Van het begin af was hij in de aanval geweest, tuk op de overwinning. Op het .iuiste moment sloeg hij toe. Met enkele kornuiten had hij groepjes vluchtelingen teruggepakt en moordend aan het tempo getrokken. Zó hard. dat verschillende broeders verschrikt achterbleven. Toen dan die solorush. met een gemiddelde dat bijna tegen de 50 lag. Ongelooflijk, maar waar. Even verbazingwekkend was de actie van Ritter en Middelkoop, de onbe kende Deen en Rotterdammer. Samen vlogen ze over het suizende asfalt. Van de Vleuten keek woest op. Was me daar die verdomde Deen weer. De man, die eerder op de dag pertinent weigerde ook maar een meter kop te doen. In gebrekkig Duits mompelde Ole vriendelijk goedemid dag en kroop opnieuw in het wiel van een in alle staten zijnde Van de Vleuten Op de meet echter ook. En terwijl Jos de eerste gelukwensen in ontvangst nam, stormde Cor Schuuring binnen. Ook hij lachte twee rijen witte tanden bloot. De oranjetrui, die in deze rit van Heerlen naar Veldhoven lange tijd om de schou ders van Bart Zoet had gehangen, was behouden. De volgerskaravaan stond vol daan aan de meet. Wat was er een strijd g'eweest. Van alle kanten, ook bij de buitenlanders, die verrassend knap voor de dag kwamen. Wlademir Slowinski bij voorbeeld, maakte de eerste sprong, samen met Jean Bastin. In de straten van zijn woonplaats Voerendaal was Bastin gevlucht. 100, 500 meter, bijna 1 kilometer., bedroeg hun voorsprong, toen de indrukwekkende heuvels rond Simpelveïd genomen wer den. Geen oog hebbende voor het won derlijke natuurschoon stortte het duo zich omlaag, kroop fantastisch rap naar boven en nam de vlakke wegen op ge routineerde wijze. Prijzenswaardige ac tiviteiten, maar er kwam een einde aan. Opnieuw sloegen een Nederlander en buitenlander de handen ineen. Harmen Smit trok op pad met Leslie West, die deel uitmaakt van de Engelse ploeg. In tussen hadden de grootheden in het pelo ton de koppen bij elkaar gestoken en ge oordeeld. dat het verstandiger was het hele kliekje terug te halen. Dat gebeur de dan ook. maar Harmen en Leslie waren Het gaat voortref- zien als een dankbare jongen, tfende "editie van Met handen en voeten gebarend oiympia's Toer. vroeg deze Engelsman aan Jan ^d0"deeifsS0dat de Bo°g om drinken. Hij keek scheel organisatie in het van de dorst. Natuurlijk gaf Boog >\«1E*** voor de prettige land zo dankbaar voor dat hij, manier van samen- fietsend met een vaart van veer- werkmff correcte houding en sportief fi§ kilometer^ de Larense coureur gedrag. Bovendien, om de nek vloog en hem dank- hêtmclidekie"kamp, baar door de haren streek. En zijn reeds talrijke toen moest Jan Boog weer met verzoeken gekomen van nieuwe spon- Vianripn pn vopten vprklareo dat sors en gemeenten die volgend jaar als PanC(en en voelen verstaren Odt étappe-plaats willen fungeren. Dat zijn hij dat Op prijs stelde, maar e6tl toch goede geluiden, nietwaar. Leuk reprise liever niet zag, omdat een vooral voor de organisatoren, die de A eerste twee dagen met zoveel pech af- valpartij dan niet tot de onmo- sloten. Men kent de stories van het ver- gelijkheden ZOU behoren, keerd rijden. En ofschoon die feiten niet direct op naam van Bram Koopmans TTl^TrT^ geschreven kunnen worden, het waren LrlSLfUlVlVllj' allerlei ongelukkige samenlopen van Ton Hofland is een gelukkig man. Hij omstandigheden, is het toch vervelend, maakt als mecanicien deel uit van de Maar dat is voorbij, de toer draait Gé Peters-formatie en die heeft twee voortreffelijk. schoonheden in het klassement. Coen Visser en Henk Peters staan er opper- n, t ze§ dat wij winnen", verklaarde Ton Minder goed vergaat het de Bnl- dje enkele jaren geleden van Beverwijk garen. Ze zijn duidelijk de zwaksten naar Roosendaal verhuisde en het daar van het veld en daar zijn verklarin- best naar zijn zin heeft. Maar om op gen voor. Op de eerste plaats kunnen en ?e^frs terug te, komen, zij r/,„ f hebben goede hoop op een der ereplaat- mnnr niet wennen aan de omstan- sen Coen is aan zijn achtste oiympia digheden en bovendien kwamen ze Toer bezig en nog nooit heeft hij er zo al min of meer gehavend aan de goed voorgestaan. De 26-jarige Sant- stort. De lange treinreis van Bulaa- poorter heeft toch nog wel pech. bij die rije naar Nederland had hun conditie goede klassering In Sittard wilde hij een behoorlijke knaurv ge„even. Met. ^JWtncien^ideSeJïeMi uitzondering van enkele coureurs ma- sloeg het noodlot toe en moest hij drie ken de buitenlandse ploegen trouwens keer van fiets verwisselen. Jammer, geen sterke indruk. Ole Ritter (De- maar niets aan te doen. Henk Peters. 22 nemarken) staat er nog het best 3aar< ziet zich elj5e dag beter geklas- voor De anderen zweren in midden- ^eerste O^mpia-avontuur em- moot en staartgi oep. Niet afschuwe- stukadoor uit Heemstede staat nu vier- lilk slecht geklasseerd, maar toch wel de. De toer is echter nog niet uit, dat teleurstellend. België komt bedui- weet hij nu ook bijzonder goed. ,.Je dend zwakker voor de dag als andere k"nt er niets van zeggen"vertelde hij, jaren. Sjors Delvael en Willy Van- neste zijn de sterksten. maar hun prestaties halen het lang niet bij die van Joske Dries en Julien Stevens vorig jaar. Zij zijn dan ook niet de beste Belgen, want die zitten in de selectieploeg voor Tokio Ook Polen komt niet op volle kracht, uit. Ploeg leider Tadeusz Piorkowski moest kie zen uit mannen die niet in Warschau- Berliin-Praag zaten. Het Deense ge zelschap komt eigenlijk nog het best voor de dag. met Ole Bitter vooraan in het klassement. Niels Bounsoe niet ver daarachter. Geen groot buitenlands geweld dus. t, maar toch zullen de Polen in ge- sloten formatie Amsterdam binnen rijden. De organisatie heeft namehjk besloten dat. als een renner van een der twee ploegen ver achter blijft, te laat binnenkomt of wat dan ook. hij de volgende dag toch weer mag starten. Ja. want ze moeten van de politie als groep bij elkaar blijven en samen in de hoofdstad arriveren Aangezien alle volgwagens propvol zitten, de uitvallers niet op eigen houtje mogen reizen, is besloten om ze verder maar mee te laten fietsen... Roland Spencer heeft zich laten JOS VAN DE VLEUTEN ...fraaie zege... het zo eens geworden, dat zij doorgingen. De bonsen lieten deze ongevaarlijke mak kers glippen. Eddie Beugels echter niet. Hij ging in gezelschap van Anne Koster en Demirev Georgiev uit de grote groep weg. Een formidabele prestatie, want de Sit- tardse renner had voor de start een op gezwollen knie en dikke enkel (gevolg van valpartij op vrijdag) laten zien. Het bloed uit zijn lippen bijtend, knalde Eddie achter de kop aan. Hij zag Koster en Georgiev afvallen, toen Evert Dolman en Hesen bijkwamen. Tegen de brute ener gie van Rotterdamse Eef, die voor de start verteld had zijn supporters minstens een etappeoverwinning te geven, kon hij echter niet op. Dolman raasde alleen door en bereikte de twee leiders. En op dat moment greep Jos van de Vleuten in. Hij wist, dat nu zijn kans gekomen was.- Henk Schouten, de wederom attente Eddie Beugels, en Ole Ritter vlogen met de Oostbrabander mee. Na de samen smelting in Echt ontstond er een flinke herrie in de hoofdmacht, want Ole Rit ter wenste niet een keer op kop te fietsen. „Wat wil je, twee Hollanders weigerden het ook, moet ik het dan doen?", vroeg de geblokte Deen op een desbetreffende vraag. Wie die twee dan wel waren wist Ole niet te vertellen. Per slot van reke ning kent hij geen namen. Hoe dan ook, men had het bijzonder druk met Ritter naar voren te dirigeren. Het hielp geen laars. De handen op het stuur, rustig achteromkijkend, voer de Deen in het kielzog van de 6 zwoegers. 2 minuten lag het peloton achter. Dat wist dè massa. Harry Stevens, Henk Cornelisse, Henk Peters. Nico Lute. Ad van Kemmenade (ook winst ruikend in zijn geboorte streek), Jan Magiera en Leen Hartman trokken zich evenwel geen zier aan van die tijd. Alle krachten bundelend, en dat was heel wat, maakten ze de achterstand goed en bij Nederweert kon een grotere kopgroep genoteerd worden." De schermutselingen bleken echter niet achter de rug. De grote mannen begon nen zich ermee te bemoeien. Gerben Karstens, Jan Pieterse, Coen Visser, Jan van der Horst, Bart Zoet, Rinus Paul en Arie Middelkoop stormden naar voren en ook zij overbrugden de afstand. Jos van 'de Vleuten hebben ze niet meer gezien, die was toen al in zijn eentje op weg naar Veldhoven. Degenen, die in de buurt van Heeze tonden te kijken naar de voorbijjakke- •ende meute zagen het mooiste stuk van de etappe. Daar vielen de klappen. Op beulende wijze matten de coureurs elkaar af. Ole Ritter bleek plots, en het kon eigenlijk niet anders, een enorm snelle kerel. Jan Magiera en Arie Middelkoop sprongen met hem weg en dat trio vocht zich een weg naar de ploeterende Van de Vleuten. Magiera moest afhaken en al leen trapte de Pool zijn laatste kilometers. Achter hem knokten de groten een ver schrikkelijke strijd, die uiteindelijk re sulteerde in een samenvoeging van alle groepjes en plukjes met het geloton. Van de Vleuten. Ritter en Middelkoop finishten eerst, daarna volgden een groep van vier met Henk Cornelisse (sprint winnaar), Jan Magiera, Jan Tummers en Ad van Kemmenade. Toen kwam Roman Ch.iej alleen over de streep en tenslotte volgde he thele peloton. De uitslag van de maandag gereden 5e étappe van Heer len naar Veldhoven (166 km) luidt 1 Jos van der Vleu ten 3.57.15 (met bon. 3.56.15), 2 Ole Ritter z.t. (met bon. 3.56.45) 3 Middelkoop z.t. (met bon. 3.57.00) 4 Cornelisse 3.58.59, 5 Tummers, z.t.; 6 Van Kemenade, z.t.; 7 Pieterse z.t.; 8 Hoog land z.t.; 9 Slowins ki z.t.; 10 Chtiej, 3.59.24. Het algemeen klassement; 1. Schuuring 17.27.40. 2. Zoet 17.28.42, 3 Visser 17.28.46, 4 Peters 17.29.30. 5. Paul 17.30.38; Stevens 17.30.45: 7. Ritter 17.30.46, 8. Lu.te 17.30.54, 9^. Middelkoop 17.31.02, 10 Pieterse z.t., 11 v. d. Vleuten 17.31.13, 12 van Ginneken 17.31.23, 13 Deykers z.t., 14 Schouten 17.32.23. 15 Lie- brechts 17.32.26, 16 Van Kemenade 17.32. 50. 17 Hoekstra 17.33.01, 18 v.d. Lans 17. 33.20, 19 Kloosterman 17.33.36, 20 v. Smir- ren 17.34.01, 25 Cooremans 17.34J38, 42. H. de Jong 17.38.44, 56 K. Leyten '17.41.23, 70 J. v.d. Breugel 17.49.20. Dagploegenklassement: 1. Vredestein 11.55.34, 2. Denemarken 11.56.15, 3. Ca- ballero 11.56.15, 4. Polen 11.57.43, 5. Sam- son-Rih-Fongers 11.57.49. Algemeen ploegenklassement: 1. Am- stel bier 50.59.01, 2. Caballero 50.59.14, 3. Breda Bier 51.00.42, 4. Dextro-Energen 51.01.56. 5 Denemarken 51.06.00. RINI BROUWERS uit St.-Wille- brord, die als amateur toch en kele goede uitslagen behaalde, heeft zijn licentie teruggezon den naar de KNWU. Hij zal niet meer in wedstrijden uitkomen. Hetzelfde geldt voor Etienne Dhondt uit Eede, die eveneens niet meer optreedt. JAN SMOLIK, de Tsjechische renner, die als overwinnaar werd gehuldigd na Warschau - Berlijn - Praag zal als kopman van een landelijke ploeg starten in de Tour de I'Avenir, waarover men overigens maar zeer weinig te horen krijgt. JEAN JOURDEN, de voormalige wereldkampioen amateurs is weer volop aan 't fietsen. Zijn naam komt echter nog niet voor op de «kandidatenlijst voor de Franse ploeg, die zal aantreden voor de Tour de I'Avenir. JACQUES ANQUETIL, de leider van de Giro, heeft in een tv- interview met Gino Bartali ver klaard. dat André Zimmermann, de winnaar van de Tour de I'Ave nir 1963, nog niet rijp is voor de grote Tour de France. André is nog maar voor in de twintig en heeft nog alle tijd ofh aan volgende ronden van Frankrijk te denken. RIK VAN LOOY heeft een op merkelijke come-back gemaakt in een groot derny-criterium in het Belgische Meulebeke. Hij won de wedstrijd. De manier waarop hij dat deed was meer dan indrukwekkend. Hij gooide zijn tegenstanders los zoals hij dat zelf wilde. GERRIT VAN DEN BRAND en de mannen van het Rijense wie- Iercomité leggen momenteel de laatste hand aan het uitvoerige wielerprogramma, dat zij op zon dag 7 juni de goegemeente pre senteren. Het zal een daverende „Leren Zool" worden, beweren zij, met een internationale deel neming. Sjoukje Dijkstra, de 22-jarige Vederlandse-, Europese-, wereld en Olympische kampioene kunst rijden, heeft maandag een contract getekend met de ijsrevue „Holiday On Ice". Het nieuws werd maandagmid dag in Amsterdam bekend gemaakt door de president-directeur van de revue, de Amerikaan Morris Chalfen. De revue, waarin Sjoukje als top-ster zal optreden, gaat eind september in Amsterdam in pre mière. Sjoukje Rosalie Dijkstra, die op 28 januari in Innsbruck tijdens de Olym pische winterspelen haar 22e verjaardag vierde, heeft dus de grote stap gewaagd waarover, sinds zij en bij de Olympische Winterspelen, en te Dortmund bij het Wereldkampioenschap de gouden medail le veroverde velerlei gissingen zijn ge daan. Op 25 mei 1964 sloot zij haar amateurcarrière af, waarin zij het aller hoogste bereikte, wat er te bereiken is: Europees-, Wereld- en Olympische kam pioene in een seizoen, waaraan zij ook nog de nationale titel haar zesde, sinds zij in 1959 Joan Haanappel als Nederlands kampioene opvolgde toe voegde. Voor de eerste maal nam Sjoukje Dijkstra, als 14-jarig meisje, in 1956 deel aan de Olympische Winterspelen. Zij be reikte in Cortina d'Ampezzo de twaalfde plaats, na daarvoor bij de Europese tampioenschappen te Parijs zevende te zijn geworden. In Garmisch Partenkir- chen bij de wereldkampioenschappen zou zij echter niet verder reiken dan de 16e plaats. Sjoukje Dijkstra stond aan het begin van een prachtige carrière, ofschoon deze nog geheel in het verborgene lag. toen Zij in 1957 te Colorado Springs als twaalfde eindigde in de rij van kunst rijdsters. Het jaar daarop in Parijs plaatste zij zich vijftiende onder •s-werelds kunstrij-elite na te Bratislava in het Europese kampioenschap zesde te zijn geklasseerd. SJOUKJE DIJKSTRA geen nieuwe titels meer Het competitierad van de KNAU heeft in het afgelopen weekeinde weer op volle toeren gedraaid, In Rotterdam waar de plaatselijke clübkampioenschap- pen werden gehouden, zegevierde DOS met een totaal van 17.909 punten waar door de Rotterdammers nu op de derde plaats in de tweede klasse achter Hel las en Metro staan. SERVEE WIJSEN tweemaal tevergeefs ,maar aan een voorspelling waag ik me niet. Er zijn zo veel mensen die kun nen zegevieren, maar een redelijke kans hebben we. Dat is zo". RIES VAN GINNEKEN ...beste man van Bredu-ploeg. Het was voor de hengelsportvereni ging Het Zijpe te Bruinisse wel enigs zins teleurstellend dat voor de hengel- wedstrijd zich slechts 23 deelnemers had den gemeld, maar deze lichte teleur stelling werd meer dan goed gemaakt door het enthousiasme, waarmee de deel nemers van de wedstrijd terugkeerden. De vangst bestond voornamelijk uit pa ling, bot en schol. De uitslag was als volgt; 1 W. Voorheijen. Kruisland 1595 g. 2 mevr. v.d. Hooft Vlaardingen 1455, 3 J. Quist, Anna Jacobapolder 1370, 4 L Quist. id. 1270, 5. A. v.d. Hooft Vlaardin gen 1215. Hermes deelt nu met Hellas 2 deGuust Kouwenberg de stand op 7—3. onderste plaats, waarbij Hellas 2 is uitgespeeld maar Hermes nog bezoek krijgt van Tonido. Heren le klas. In Middelburg ging de vlag in top. E.M.M. werd kampioen. De Middelburgse ploeg moest in Goes aan treden tegen Hellas. De zenuwen had den een behoorlijke invloed op het spel maar uiteindelijk werd toch gewonnen met 1511. Het was meer dan voldoen de want bij een gelijk spel was E.M.M, reeds kampioen geweest. Om in de overgangsklasse te komen moet E.M.M. promotiewedstrijden spe len op 7 en 14 juni tegen respectieve kampioen uit Zuid A P.S.V. 2 uit Eind hoven en kampioen uit West B, De Schutters uit Rotterdam. Heren 2e klas A. Velocitas heeft in een zeer voortreffelijk gespeelde wedstrijd tegen Juliana zijn kans op het kampioen schap behouden Ad de Kort maakte de openingstreffer, die kort daarna gevolgd werd door een solo van Cor de Roos, die ook in een doelpunt eindigde Kees Ha- gemeijer en Pierre Tennebroèk van Ju liana brachten de balans weeri n even wicht. Tien minuten lang moest Gerrit Hanssen al zijn keeperskwaliteiten aan wenden om Velocitas voor een nederlaag te behoeden en slaagde hierin. Cor de Roos was het die Velocitas weer de lei ding gaf. Het halve dozijn werd hierna volgemaakt door Ad de Kort. Kees Hage- meijer wist voor Juliana nog een maal (Van onze handbalmedewerker) In de overgangsklasse is Wal cheren een plaatsje omhoog geko men door in Sittard een verdiende 47 overwinning te behalen op Sittardia. Zij bezetten nu de derde plaats, met voor hen P.S.V. en Swift, die echter niet meer door hen zijn te benaderen daar zij een te grote voorsprong hebben. DWS staat definitief onderaan. Men ver loor nu van Swift met 121. Bij de heren heeft Swift nu het maximum aantal punten behaald dat zij verkrijgen konden en kan nu alleen nog door WLC/DES worden ingehaald. Swift versloeg Tonido in Goes met 513. EBHV zorgde er voor dat er nog spanning komt om de onderste plaats, door van Hellas 2 te verliezen met 14-3 net te vinden- Voor scheidsrech van xienas z ie verliezen met 11 ter van speelhelft llet wisselen bracht De voorsprong bleek voldoende te zijn om de winst in Breda te houden. De einduitslag werd 96. Hierdoor is Velo citas weer een stap dichter bij de be slissende wedstrijd, Dames le klas. Nadat Terheijden een gevoelige nederlaag had geleden tegen V.C.W. uit Wagenberg wisten zij zich in de wedstrijd tegen E.B.H.V. 2 te herstel len. Reeds voor de rust namen zij een voorsprong van 5—0 met doelpunten van Jaqueline Vermeulen (3x), Jo Buis en Riet van Leent. Na de rust moest eerst de stand op 70 gebracht worden alvo rens Lia Boot scoorde voor E.B.H.V. Jo Buis vergrootte de voorsprong voor Ter heijden tot 81. Voordat de scheidsrech ter voor de laatste maal floot verklein de Tonny de Jong de achterstand tot 8—2. Terheijden staat nu één punt achter op Rapid. Alleen een misstap van Rapid kan Terheijden het kampioenschap be zorgen. Heren 2e klas In een onrustig ge speelde wedstrijd is de winst van de derby Internos - Rapid 3 in Etten geble ven. Voor de rust nam Rapid de leiding met een doelpunt van Kees de Leeuw. Tot de rust wist Rapid deze voorsprong te behouden en we noteerden een stand van 34. Na de thee tapte Internos ge steund door het luidruchtige publiek, uit een ander vaatje en overspeelde Rapid. De Brcdanaars moesten met 9—7 het loodje leggen en verspeelde hiermede hun kans op het kampioenschap. Kimbria, dat in Eindhoven tegen o.a. PSV en HAAC uitkwam, behaalde ook een totaal van ruim 17.000 punten waar door de Limburgers naar de vierde plaats klommen. In de tweede klasse dames bleef de stand aan de kop ongewijzigd. Het Rot terdamse ALO, bereikte in zijn eerste wedstrijd een totaal van 12.167 punten waardoor het nu vijfde staat. In Rotterdam kwamen de beste pres taties op naam van Cees Koch, die bij het discuswerpen tot 54,18 meter kwam, zijn beste seizoenprestatie. De Rotter dammer is daarmee nog slechts 82 cm van de Olympische kwalificatie-eis ver wijderd. Bij het kogelstoten kwam Koch tot 15,11 meter. Het hoogspringen bracht drie atleten boven de 1,80 m. Harry van Kleef (DOS) en Jaap Markesteyn (PP) spron gen beiden 1,84 en Bob van Yperen (Minerva) 1.82 m. Jaap Noordenbos liep zijn eerste 400 meter in 49.8 en de jonge Coen Jansen (Metro) noteerde op de 100 meter 10.9. Bij de dames liep Lenie Boele (Mi' nerva) de 100 meter in 12.1 terwijl haar clubgenote Henny de Bruin bij het speerwerpen tot 44,41 meter kwam. In Eindhoven zag Servee Wijsen voor de tweede maal in twee dagen een po ging om het Nederland record pols- stokhoogspringen te verbeteren, misluk ken. De Maastrichtse onderwijzer ging gemakkelijk over 4,21 m maar trok toen de lat met de hanÜ af. Rob Heemskerk won de 100 meter in 10.8 sec. en de voor PSV startende Duitser Disselhof zegevierde bij het yer* springen met 7.25. De 400 meter in Eind hoven was eveneens van redelijke kwa liteit. Het nummer werd in 49.6 sec. gewonnen door Theo Beelen (PSV) voor Bleijlevens (AVON) 49.8 sec en Verhees (HAC) met 50.-. Buddy Edelen, de Amerikaanse lange- afstand-loper heeft zich door een zege in de Yonkers Marathon in New York een plaats veroverd in de Amerikaanse Olympische ploeg. Edelen, die als onderwijzer in Enge land werkt, liep de 42 km en 195 meter onder een temperatuur van 33 graden in 2 uur 24 minuten en 25,6 seconden. De Oostenrijker Gruber werd tweede en de Amerikaan John Kelly, die de wedstrijd vorig jaar won, derde. In Denver sprong Don Meyers 4,99 meter met de polsstok. De Amerikaan leverde daarmee de beste prestatie van dit seizoen. De grote doorbraak zou komen in 1959 met een tweede plaats te Davos in het Europees kampioenschap en een derdg plaats te Colorado Springs in het wereld kampioenschap. Voor de eerste maal had zij het erepodium bereikt en sinds dien zou zij er een vaste plaats in nemen In het Olympische jaar I960 be haalde' zij te Garmisch Partenkirchen haar eerste Europese titel en zowel bij de Olympische Winterspelen te Squaw Valley, als bij de wereldkampioenschap pen te Vancouver moest zij nog slechts haar meerdere erkennen in de Ameri kaanse Carol Heiss. Tweemaal zilver werd haar deel. Nadat Carol Heiss af scheid van de wedstrijdsport had ge nomen, werd Sjoukje Dijkstra de konin gin van de ijspiste, die waar zij kwam grote lauweren oogstte en overal sympa thie vergaarde door haar sportieve en vriendelijke optreden. Vier Europese titels voegde zij nog aan haar erelijst toe, alsmede drie wereldkampioenschap pen (in 1961 ging het wereldtoernooi te Praag niet door in verband met het ver- ongelukken van de Amerikaanse ploeg) en een Olympisch kampioenschap te Innsbruck, waar koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet haar hartelijk huldigden. Sjoukje Dijkstra werd een nationale figuur en de koningin drukte haar er kentelijkheid uit voor haar grote pres taties door Sjoukje te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het wereldkampioenschap tennis voor beroepsspelers te Maryland op overdek te banen is gewonnen door de Spanjaard Andres Gimeno. Hij versloeg in de fi nale de Australiër Lewis Hoad met 46, 62, 10—8 en won daarmee een bedrag van 3.000 dollar. In een wedstrijd voor de derde en vierde plaats versloeg de Australiër Rod Laver de Peruviaan Alex Olmedo met 6_3. 12—10. Wegens de grote hitte werd het aan tal sets beperkt tot maximaal drie. (Van onze sportredactie) Wim van Est heeft ook maandag te vergeefs bij zijn Belgische bazen gepleit om alsnog opgenomen te worden in de ploeg die naar Bordeaux-Parjjs trekt.Wim zal vandaag via Belgische vrienden trach ten alsnog in de derby-van-de-weg te ko men. v ROLF MAURER ...ritzege in Giro... Hoewel in de tiende etappe van de Giro het gevecht al snel ontbrandde, kwam de beslissende ontsnapping pas in de laatste fase van de wedstrijd. Rolf Maurer, ondanks een val etappewinnaar en de Fransman Jacques Anquetil, die door een tweede plaats zijn leidende po sitie in de algemene rangschikking ver sterkte, waren de triomfators van deze rit naar het kleine San-Marino. Twee kilometer voor de finish de marreerde Maurer. De voorsprong, die hij kon veroveren was weliswaar niet groot maa toch zag hij kans negen seconden op Anquetil, Zilioli, Zancanaro en Mug- nani uit te lopen. Het viertal, bij ver rassing verslagen, poogde het gat in de straten van San Marino nog te dichten doch daarvoor gaf de rappe Zwitser hen geen kans. De uitslag luidt: 1 Maurer (Zwits.) 5.40.14, 2 Anquetil (Fr.) 5.40.23, 3 Zilioli (It.) z.t., 4 Zancanaro (It.) z.t.. 5 Mug- nani (It.) z.t., 6 Taccone (It.) 5 40.28, 7 Adorni (It.) 5.40.30, 8 Gomez del Mora'. (Sp.) z.t.. 9 Dancelli (It.) 5.40.35, 10 Bal- manion (It.)z.t-, 11 Suarez (Sp.) z.t., 12 Zimmerman (Fr.) 5.40.55, 13 Ronchini (It.) 5 41.28, 14 Battistini (It.) 5.41.31. Konstanz 394 3); Rheinfelden 310 (—11); Ottenheim 397 3); Straatsburg 354 8): Maxau 543 15); Plochingen 126 12); Mannheim 412 —25); Stein- bach 123 (+2); Mainz 362 (—16); Bingen 266 -11); Kaub 302 15); Kochum 212 (—441; Koblenz 280 (—11); Keulen 284 (+25): Ruhrort 454 (+36); Lobith 1045 (+23); Nijmegen 818 19); Arn hem 840 I 18); Eefde IJsel 350 (+8)- Deventer 244 9); Monsin 5472 12) Borgharen 3904 (+34); Belfeld 1088 2); Grave beneden de sluis 497 (+2).

de Stem | 1964 | | pagina 3