Grootste ramp uit Bwl9SB sportgeschiedenis Pleidooi voor snelle aanpak E-10 projekt V.S.: Gesprek Laos onder voorwaarden Zestien smokkelaars voor het hekje in Breda Na bloedige voetbalrel SPAAK WIJST SPANJE AF Wormenplaag tóch erger dan gedacht Rassenstrijd in Guyana duurt voort 1 Sjoukje llCCÏt jprofcontract getekend!] Min. Van Aartsen Brussel Route Breda- Antwerpen zeer urgent Indonesië stemt toe in topgesprek Meer vliegveiligheid anders in 1.980 elke dag een ongeluk DAGBLAD VOOR ZEELAND OOGGETUIGE... EEG antwoordt Lagere temperaturen j Belgische Week Breda R ood-gecl-swart gestreken door onbevoegden Eindexamen werk verloren en weer terecht 104e JAARGANG No. 24595 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 26 MEI 1 96- Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, pxcl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893^ NATIONALE ROUW IN GESCHOKT PERU Een 21-jarige student in de archi tectuur, Recene Centeno, die zich on der de toeschouwers bij de noodlot tige voetbalwedstrijd in Lima be vond, gaf het volgende ooggetuigen verslag: Ik was op een tribune waar tiental len onder de voet zijn gelopen. Ik ontsnapte doordat ik naar boven vluchtte en hoewel ik veel last had van het traangas, dat door de politie werd geworpen, bleef ik boven in de tribune tot de rust enigszins was hersteld. Honderden mensen, die van de tribunes kwamen, vernielden het net van staal om het speelveld, om aan het traangas te ontsnappen. De politie probeerde hen met stokken terug te slaan. De politiehonden blaf ten en beten. Een der honden werd door de woedende mensen aan stuk ken getrokken. Het was vreselijk. De lijken lagen in rijen op de cementen banken van de tribunes. Honderden stonden er om heen, wezenloos, of huilend of om familie of vrienden klagend. Steeds meer politie golfde het stadion binnen. Ik hoorde de menigte buiten het stadion brullen, boven het geluid van het overal bre kend glas uit. Geen onderhandelingen met Spanje over de mogelijkheid van associatie van dit land met de Europese Economische Gemeenschap, maar wel een onderzoek naar de gevolgen voor de Spaanse han del van de verdere ontwikkeling van de E.E.G. Dit is de basis van het ontwerp, dat de Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, opstelde als ant. woord van de E.E.G.-ministerraad op het verzoek van Spanje om besprekingen met de gemeenschap. Het verzoek van Spanje zal volgende week opnieuw in de E.E.G. ter sprake komen. Het standpunt van Spaak wordt offi cieel gedeeld door Nederland en Italië, terwijl Frankrijk en Duitsland bij het E.E.G.-antwoord aan Spanje niet vooruit willen lopen op het. uiteindelijke resul taat van de eventuele onderhandelin gen. IN ROTTERDAM verdronk gisteren de driejarige Gerard Jansen, toen hij spe lenderwijs in een diepe sloot viel. Een buurvrouw sprong het kind na, maar het was al te laat. DE VROEGERE Britse hoge commissaris in West-Duitsland, sir Ivone A. Kirk- patrick, is gisteren op 67-jarige leeftijd in zijn huis in het Ierse Celbridge over leden. VOLGENS Werner von Braun is het voor meer dan vijftig percent zeker dat de Verenigde Staten in 1970 een man op de maan zullen hebben gebracht. Kritieke tegenslagen voorbehouden natuurlijk. DE GROOTSTE bibliotheek van de Oekraïne, die te Kiev, waarin zich mil joen boeken bevinden, stond gisteren in brand. Volgens reizigers moet de brand al dagen lang hebben gewoed. ISRAËLISCHE en Jordaanse militairen hebben maandag in de heuvels van Sa maria een vuurgevecht van drie uren ge leverd. V.N.-waarnemers maakten er ten slotte een eind aan. Er werd geen mel ding gemaakt van slachtoffers. ZES SPELEOLOGEN worden vermist, Zij daalden donderdag af in de grotten van Gerbault in het Arbas-bergmassief in Frankrijk en zouden na 62 uur weer boven komen. Toen dit niet gebeurde werd groot alarm geslagen. DRIE EUROPESE staatshoofden pre sident De Gaulle, president Lubke en groothertogin Charlotte, verrichten van daag de opening van het gekanaliseerde gedeelte van de Moezel. ISRAELS kabinet heeft zondag het ak koord met de E.E.G. goedgekeurd. Me vrouw Golda Meir de minister van bui tenlandse zaken, zal volgende week in Brussel het verdrag ondertekenen. DE TYFUSEPIDEMIE in de Schotse stad Aberdeem breidt zich uit. Maar de ziekte schijnt een goedaardig karakter te hebben In het gemeentelijke zieken huis bevonden zich maandag 68 zieken en acht patiënten bij wie de ziekte ver moed wordt. Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele lo- 2 kale regen- of onweersbuien. Zwak- ke tot matige veranderlijke wind. In het algemeen lagere temperatu- ren. 2 Vandaag: zon onder 20.43 uur. Maan op 20.50 uur. 2 Morgen: zon op 4.30 uur. Maan on- 2 der 5.16 uur. 2 De Europees, wereld- en olympisch S kampioene kunstrijden op de schaats, Sjoukje Dijkstra, is professional ge- worden. Sjoukje heeft een contract getekend met de ijsrevue „Holiday on 5 ice". Foto: v.l.n.r. Morris Chalfen, president.directeur van de „Holiday 5 on ice"-organisatie, Sjoukje Dijkstra en Arnold Gerschwiler, de trainer. 2 (Zie verder onze sportpagina). De regering van Peru heeft gisteren de gedeeltelijke staat van beleg afgekondigd om de rust te kunnen herstellen na het voetbaldrama van zondag, waarvan wij gisteren in een deel van de oplage nog melding konden maken, en waarin tenminste 268 mensen het leven hebben gelaten en nog ruim 300 gewond zijn geraakt. Er is ook nationale rouw afgekon digd. De rel, die zich zondag in het nationale stadion in de hoofdstad Lima heeft afgespeeld, is, wat omvang betreft, zonder precedent in de geschiedenis van de voetbalsport. De onrust die onder het publiek heerste bij de interland Peru-Argen- tinië, brak ruim baan toen de Uru- guayse scheidsrechter kort voor het einde een doelpunt van Peru afkeur de, bij een stand 1—0 in het voordeel van Argentinië. De meest heethoof- digen onder de 45.000 toeschouwers stormden het veld op om de scheids rechter aan te vallen. De politie pro beerde de aanval op te vangen met traangasbommen. Het kwam tot een wilde vlucht naar de uitgangen. Een aantal uitgangen bleek echter nog geslolen en honderden meest vrou wen en kinderen werden onder de .voet gelopen in de massa-hysterie. Toen de rel ongeveer op zijn hevigst was werd in het stadion een baby ge boren. Het is niet bekend of moeder en kind nog leven. Toen de paniek wat verminderde lie pen geestelijken tussen de onder de voet gelopen mensen rond, de laatste sacra menten toedienend. De meeste slachtoffers vielen toen het publiek probeerde te ontsnappen aan de traangasbommen, welke door de politie de tribunes werden binnengeslingerd. De politie zegt, dat in de eerste plaats een bekende onderwereldfiguur, Matias Rojas genaamd, voor de ramp verant woordelijk was. Hij was de aanvoerder geweest van hen die het op de scheids rechter hadden gemunt. De regering nam het besluit de nood toestand af te kondigen, toen een uit zinnige menigte vanuit het stadion door de straten trok, waarbij huizen en auto's met stenen werden bekogeld en in brand werden gestoken. De burgerrechten zijn voor 30 dagen opgeschort en de politie kan zonder ge rechtelijke machtiging arrestaties ver richten en huiszoeking doen. De president van Peru, Fernando Be- launde. heeft in het openbaar getuigd van zijn „schrik en verdriet". Hij heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van beweringen dat tenminste 10 mensen door de politie zijn doodgeschoten. De politie ontkent dat zij van de vuurwapens heeft gebruik gemaakt anders dan om in de lucht te vuren. De journalisten, die bij het drama waren, zeggen dat is gescho ten door suppoosten van het stadion. De noodtoestand machtigt de regering (Van onze verslaggever) Op de eerste dagen van de Belgische week, die van 23 tot en met 30 mei te Breda wordt georganiseerd, zijn tien Belgische vlaggen, die fier wapperden aan de rotonde van de Rijsbergseweg (een punt waar de wegen Tilburg- Breda-Antwerpen en Rotterdam-Breda- Antwerpen bij elkaar komen) verdwe nen, dan wel vernield. Eerder dan aan vlaggendiscriminatic denkt de recher che in dit verband aan baldadigheid. Ook kan het zijn dat iemand ontstemd is geworden omdat men de vlaggen, conform protocol, des nachts niet bin nenhaalde. Op dit laatste wijst onder meer, dat van de tien vlaggestokken er twee uit de grond zijn getrokken. De lijnen van de overige vlaggestokken zijn doorgesne den. Enkele stokken zijn, met een stuk je zwart nog in de top, blijven staan. De totale schade van deze vernielzucht, die zo volkomen tegengesteld is aan de sfeer van verbroedering die Breda en Belgen tijdens deze manifestatie dei- Belgische week kenmerkt, is ongeveer tweehonderd gulden. De vlaggemasten staken ongeveer zes meter boven de grond. Touwen en vlaggen zijn verdwenen. De wandaad werd ontdekt door een em ployé van een nabijgelegen benzine station, die echter verzuimde onmid dellijk de recherche te waarschuwen. Zodra de Bredase politie gisteren het gebeurde werd gemeld, is met voort varendheid het onderzoek ter hand ge nomen. ook om- de politie onder de militaire wet te stellen. De politie belette menigten op te ruk ken naar het stadhuis en het paleis van de president, waar men tegen het grove optreden der politie wilde protesteren. De FIFA heeft uit Zürich de voetbal bond van Peru telegrafisch gecondoleerd, maar de FIFA vroeg tevens om verslag uit te brengen over de gebeurtenissen. De Osservatore Romano heeft gisteren een scherp hoofdartikel over de trieste gebeurtenissen in Lima gepubliceerd. Ge constateerd werd dat die gebeurtenissen blijk geven van een geestesgesteldheid, die niet uitsluitend Peruviaans is. Maar al te vaak wekt de sport woeste harts tochten op. Als de 40.000 mensen in het stadion van Lima geen voetbalsupporters waren geweest maar soldaten van twee vijandelijke legers op het slagveld, dan zouden de verliezen waarschijnlijk min der ernstig zijn geweest, meent de Osser vatore. De gemoederen zijn in Lima intussen nog niet tot rust gekomen. Hoewel de noodtoestand van kracht is en nationale rouw is afgekondigd, hebben enige dui zenden personen, in hoofdzaak jongelui, zich vandaag in Lima ernstig misdragen. Gezamenlijk drongen zij de bars van het voetbalstadion binnen, plunderden maga zijnen voor alcoholica en probeerden de deur van het gebouw van het sportver- bond te vernielen om trofeeën te kunnen stelen. Deze foto toont hoe politiemensen het lichaam van een gedode toeschouwer uit het stadion van Lima wegdragen. j^ederland heeft maandag op een vergadering van het ministers comité van Benelux in Brussel aangedrongen op een spoedige beslissing over de aanleg van de nieuwe wegverbinding Antwer- pen-Wernhout. De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, sprak daarbij de wens uit, dat het projekt wordt op genomen in het Belgische we genplan voor 1965-1970. De nieuwe weg van Antwerpen naar de Belgisch-Nederlandse grens, die deel moet uitmaken van de Europese weg Speurders vnn het Rotterdamse drink- waterïeidingbedrïjf naar borstelwormen in het leidingwater, hebben het afgelo pen weekeinde in twaalf van de 36 ge nomen monsters van een kubieke me ter vele milimeters lange wormen ge. vonden. De resultaten van dit weekend- onderzoek werden gisteren pas bekend gemaakt. De directie van het drinkwaterleiding- bedrijf bleek nogal geschrokken van die resultaten: „De wormenplaag in ons lei dingwater is nu toch wel erger dan we aanvankelijk hadden gedacht". Het on derzoek dat eind vorige week werd in gesteld, leverde weinig houvast op om dat slechts veertig monsters van een halve liter werden genomen. Toen kon men dan ook opgelucht zeggen: „Het valt allernaar erg mee". De Amerikaanse regering heeft de Franse en Russische voorstellen tot het houden van een internationale conferen tie over Laos afgewezen, tenzij er een staakt-het-vuren tot stand wordt ge bracht en de Pathet Lao haar nieuw ver overd terrein weer prijs geest. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat het „geen nut" zou hebben de Geneefse conferen tie van 14 landen weer bijeen te roepen indien aan deze voorwaarden niet werd voldaan. Met deze verklaring heeft de Italiaanse regering zich gesteld achter het stand punt van de neutralistische premier van Laos. prins Soevanna Phoema. Ook Engeland wil een nieuwe Geneef se conferentie inzake Laos slechts over wegen indien een staking van de vijan. delijkheden en het terugtrekken van de communisten naar hun vroegere posities wordt verzekerd. Inmiddels is de stad Moeong Keoeng. een neutralisch bolwerk 20 km ten n.w. van de Vlakte der Kruiken in Laos, in handen van de Pathet Lao gevallen. Moeong Keoeng was een van de laatste peutralistische bolwerken. De stad heeft een door de Amerikanen aangelegd vlieg veld. dat in alle jaargetijden te gebruiken is. Het garnizoen hield slechts enkele uren stand tegen de artillerie van de Pathet Lao. Het zou zich ordelijk terug trekken in de richting van Loeang Pra- bang. E 10, moet daar aansluiten op de aan te leggen verbinding tussen Breda en de grens. Over het tracé van de nieu we weg Antwerp-Breda werd reeds geruime tijd geleden in het raamwerk van Benelux overeenstemming bereikt. Van Nederlandse zyde kan echter niet met de aanleg op Nederlands grond gebied worden begonnen, zolang niet vaststaat dat ook met het Belgische deel van de nieuwe weg wordt begon nen. Van Nederlandse zijde wordt groot be lang gehecht aan de verbetering van de E 10. De huidige tweebaansweg, die via Wernhout en Wuustwezel loopl. heeft een capaciteit van 5000 voertui gen per dag, terwijl de huidige ver keersdichtheid al 6500 bedraagt. Ver wacht wordt dat dit getal in 1970 zal zijn gestegen tot 12.000. N Op de ministeriële Benelux-vergadering van maandag konden de Belgische mi nisters nog geen definitieve toezeggin gen doen. Van Belgische zijde word' onder meer verwezen naar het anti- inflatoire programma van de Europese Economische Gemeenschap, waarin op beperking van het wegenbouwprogram ma wordt aangedrongen. De kwestie zal eind juli opnieuw in een Benelux-vergadering ter sprake komen Intussen heeft zoals wij al eerder meldden de Belgische minister van verkeerswezen, de heer A. Bertrand, zaterdag in Breda waar hij de ope ning van de Belgische week bijwoonde verklaard dat in België ernstig wordt overwogen het vak Breda-Antwerpen van de E 10-roule. welke Amsterdam met Parijs verbindt, urgent te verkla ren De minister zei dit in antwoord op het pleidooi dat burgemeester dr. Geuljans van Breda hield voor een spoedige aanpak van de wegverbete- ring. Indonesië heeft thans officieel gunstig geantwoord op het voorstel tot hel hou den van een topconferentie, de volgende maand in Tokio, lussen Indonesië, Ma leisië en de Philippijnen, en erin toe gestemd zijn guerrillastrijders uit Ma leisisch Borneo terug te trekken. Dit laatste is echter in Djakarta door een of ficiële woordvoerder al tegengesproken. Volgens bemiddelaar Salvador Lopez zouden er thans wat het houden van deze conferentie betreft, geen belangrijke hin derpalen meer bestaan. Twee nieuwe rassenmoorden hebben i Brits-Guyana het totale aantal doden n. drie maanden van opstand en brand, stichting gebracht op 24. In het dorp Bachelors Adventure, 20 km van George, towne, werd een Hindostaanse vrouw door een troep gepeupel doodgeslagen. Op een suikeronderneming werd een Hindostaanse waker doodgeschoten van uit een door terroristen gelegde hinder laag. De voorhoede van de Britse troepen- versterkingen is zondag per vliegtuig in Brits-Guyana aangekomen. Zii zijn inge deeld bij de eenheden die patrouilleren in het roerige gebied aan de westkust van Demarara. Een opgave van de politie maakt be halve van de doden, gewag van 343 ge wonden, onder wie zes politiemensen. 757 mensen die in staat van beschuldiging werden gesteld. 128 in brand gesloken en uitgebrande woningen en 525 bescha digde huizen. Een tas met eindexamenwerk La tijn en Grieks, die een leraar aan het gymnasium van de werkplaats kindergemeenschap Bilthoven giste ren had verloren, toen hij per brom fiets op weg was van Kortenhoef naar school, is gevonden door een jongen van een jaar of 14. die in een houtfabriek werkt. Hij heeft de tas aan de directeur van het bedrijf over handigd en deze heeft hem aan de leraar teruggebracht. Deze laatste heeft de eerlijke vinder een beloning gegeven. (Van onze rechtbankverslaggever! „De beroepssmokkelaars zien blijkbaar nog steeds kans ar geloze mensen met een blanco strafblad, die goed bekend staan bij de justitie, in hun be drijf te betrekken", zei gister morgen raadsman mr. B. Drion in een van de zestien boter- smokkelzaken, die de economi sche kamer van de Bredase rechtbank onder voorzitter schap van mr. A. F. Stemfoort te verwerken kreeg. Deze opmerking van mr. Drion was geen slag in de lucht- In Zundert was ze in de praktijk gebracht door de tuin der F, de B. ,,Als beroep kan deze man beter smokkelaar opgeven", aldus officier van justitie, mr. A. Kalthoff, doelend op de veertien veroordelingen, die de B. er voor smokkelen had opzit ten en de winkelier H. v. D„ die zich door de B. had laten overhalen om van af juli vorig jaar groothandelaar in bo ter te gaan spelen. Zijn voornaamste afnemer was de B. geweest, die de ton nen boter van de hand deed, o.a. aan A. F. in WoenSdrecht, een vertegen woordiger, die zich tot over de oren in het smokkelmilieu had gewerkt. Hij smaakte het genoegen als eerste de kop te mogen afbijten van de rij van uitkij kers, voorrijders, bijrijders, verkopers en leveranciers, tezamen vormend een stel verdachten, dat eieren voor zijn geld had gekozen door na hun aanhou ding zo vlug mogelijk te gaan bekennen om op vrije voeten te komen. De door douwers een stuk of vijf zitten nog vast. Zij worden beschouwd als de gro te bazen en zij komen, omdat ze niet zo praatgraag blijken, later aan bod. Het zestiental, onder wie de gewezen tweede luitenant R. J. uit Bergen op Zoom, die rookbommen aan de smok kelaars had geleverd, bekende vlot en graag, maar slaagde er daardoor toch niet in de officier van justitie in een mildere bui te brengen. Mr. Kalthoff was fel en onverbidde lijk in 2ijn zestien requisitoirs, vooral tegen degenen, die meer met het bijltje hadden gehakt en die het blijkbaar niet willen leren. Genoemde de B. uit Zundert was er zo een. Tussen juli en november van het vorig jaar, toen de botersmokkel in de buurt van Ossendrecht-Hoogerheide en Zundert welig tierde, had hij er zelfs zijn zoon bijgehaald om het veie „werk" aan te kunnen. „Verdachte vindt het blijkbaar nog steeds attractief", zei de officier. ,,De enige oplossing is hem steeds zwaar der straffen". En dat deed mr. Kalt hoff dan ook. Tien maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk tegen de vader, vier maan den, waarvan twee maanden voorwaar delijk tegende zoon. De tot groothandelaar in boter ge bombardeerde v. D. kwam er nog af met een eis van duizend gulden boete en twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Volgens deze tot nu toe nog blanco gebleven v. D. was hij er ijlings mee opgehouden toen hij begreep, dat de geweldige aankoop van boter dooi de B. wel iets met smokkel te maken zouden hebben. Hoewel v. D. dit verhaal zo serieus mogelijk vertelde, zei de officier hem recht in het gezicht er geen woord van te geloven. Van D. was altijd grensbe woner geweest en hij moest heel goed geweten hebben wat die aankopen van boter te betekenen hadden gehad. Van D. was van alle verdachten ei genlijk de enige, die nog de onnozele hals wilde uithangen. Alle anderen ga ven grif hun aandeel in het groot scheepse smokkelkomplot toe. Eis te gen A. F. zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een zelfde eis kwam op tafel tegen de sportmasseur B. V. uit Ossendrecht. een jongeman die niet zo zeer uit gelddorst dan wel uit sensatiezucht was toegetreiden tot het gilde van de botersmokkelaars. Van stond af aan was deze verdachte opge treden als schakel tussen leveranciers zij die gelegenheid gaven, dat op hun erf boter werd opgeslagen, en de chauffeurs, die de boter 's nachts over de grens brachten; laatstgenoemden waren Belgen. VERVOLG OP PAGINA 3 Eon Zweedse Iuchtvaartdeskundige heeft voorspeld dat tegen 1380 vrij wel dagelijks vliegtuigongelukken zullen voorkomen, tenzij de vlieg veiligheid wordt verbeterd. De directeur-generaal van het Zweedse instituut voor aeronautisch onderzoek,^ K. O. Lundberg, zei op een lunch in Miami Beach, waar hem de „Monsanto'-prijs voor veiligheid in de luchtvaart werd uitgereikt, dat dodelijke ongelukken in de lucht vaart tot eentiende zouden kunnen worden teruggebracht door het in voeren van strengere veiligheidsmaat staven en verdere verbetering van uitrusting en systemen. Hij noemde een radicale verbete ring van de vliegveiligheid een nood zaak om een „rampzalig verlies van het vertrouwen te voorkomen en een gezonde en snelle uitbreiding van d burgerluchtvaart te bevorderen".

de Stem | 1964 | | pagina 1