Walcheren mARvas CITROENBRANDEWIJN PQ TWEE JUBILARISSEN BIJ HULSTERSE HARMONIE Concerten in Middelburg Max Tailleur ontving jacht van „De Schelde INSTRUCTIE-ZWEMBAD IN SCHOONDIJKE GEOPEND FRANSE GESNEUVELDEN HERDACHT TE KAPELLE hoe vindt U de H. A. Holland Europees Spar "-president Zeer geslaagde verbroederings avond Hulst LENTE-WANDELTOCHT OOSTBURG SUCCESVOL Journalisten bezorgd over concentratie Examen doen? VLISSINGEN ZUID-BEVELAND GOES HOOFDPRIJS IOOQgld Z.-Viaanaeren TERNEUZEN after shave lotion (uit Roosendaal) Ontvangst op gemeentehuis Dagblad De Stem Holland Festival Kampioen 4e klasse DRUKKE RECEPTIE VAN V.V. SLUISKIL Nerveuze Nerviërs Muziekconcours in Kruiningen Doop door Heintje Davids Mijnhardt's Zenuwtableiten Monument van gemeenschapszin Beschamend EXAMENS MARKTEN HOOCWVTER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 25 MEI 1964 VIJFTIGJARIG BESTAAN VERENIGING VOLKSONDERWIJS De afdeling Vlissingen van de vereni ging voor Volksonderwijs organiseerde zaterdag bij gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan een provinciale dag. Voor afgegaan door de drumband VTV mar cheerden de kinderen van de le en 2e klassen van de lagere scholen naaj- het Scheldekwartier, waar leerlingen van de rijkskweekschool te Middelburg een kaboutersprookje opvoerden. Ook het gezamenlijk optreden van een hele grote en hele kleine Pipo viel erg in de smaak. Van 11.30-12 uur kwamen de kinderen van de 3e tot en met de 6e klas aan de beurt. Ook voor hen werd een toneel stukje opgevoerd door leerlingen van bovengenoemde kweekschool. Van 14-17 ?Ur jWer<* *n Concertgebouw een toogdag gehouden met cabaret, waaraan o.a. de conferencier W. de Graaf mee werkte. AANVOER VISMIJN In de week van 18 tot en met 23 mei werden aangevoerd: 260 kg bot, 2251 kg schar, 3017 kg schol, 124 kg wijting, 2747 kg tong, 53 kg tarbot, 197 kg griep, 190 kg rog en 208 kg wulken. VERDIEPINGSDAGEN R.K. U.L.O. De ulo te Goes heeft verdiepmgsdagen gehad voor de examenklassen die volgens een voor de uloschool geheel nieuw sy steem werden uitgevoerd. Het experi ment is zo goed geslaagd, dat het vol gend jaar weer hetzelfde systeem zal worden toegepast. O.m. werd de film Ballade van een soldaat vertoond, waar na een discussie volgde. Voorts kregen de scholieren, die onderverdeeld waren in zes groepen de opdracht bepaalde per sonen uit verschillende bedrijtstakken te interviewen. Deze personen werden dan uitgenodigd om 's middags in discussie te treden, waarbij de verslagen van de verschillende interviews werden uitge bracht. De ondervraagde personen die tevens een lorum vormden, waren dc he ren J. Mallee, sociaal werker, E. Siebels inspecteur van politie, van Laar, direc teur van het postkantoor, drs. Dusar- duyn van de katholieke sociale raad in Zeeland, J. Scherpenzeel, directeur van de fa. Arnbergs en mej. Grunnikmeier verpleegster. Als gast was kapelaan Meyeren uit Kwadendamme aanwezig. ATIE „EUROPA 1, 2, 3" Het comité Goes van de actie „Europa 1, 2, 3" heeft zaterdagavond haar actie periode afgesloten met een groots siotbal m het Schuttershof. Meer dan 300 jonge lui waren naar het zogenaamde „truien- bal gekomen, en hebben zich heerlijk vermaakt in de balzaal, de kelder, en dank zij het schitterende weer ook in de tuin van het Schuttershof. De muzikale verzorging van deze avond was in goede handen bij „The Swinging Electras" o.l.v. Henk van der Graaf, terwijl Jan van Stee weer als balleider optrad. Voor de financiële afronding van deze actie is de ze balavond een groot succes geworden. Heinkenssand BUS SCHEPT AUTO Op het kruispunt Clarispad-Dorpstraat heeft een aanrijding plaats gehad tussen een liindienstbus van de A.M.Z. en de auto van aannemer C. R. Ter plaatse kunnen de bussen niet de buitenbocht aanhouden zonder daarbij met het voor- front over het trottoir te komen. Door dat er ditmaal kinderen op het trottoir speelden en de bus als gevolg daarvan meer de bermbocht moest aanhouden kreeg de naar richting Goes rijdende per sonenwagen een zijwaartse duw van het achterste gedeelte der bus. Vrij ernstige materiële schade was hiervan het ge volg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Kapelle KAMIAC HENGELWEDSTRIJD Er waren 128 deelnemers bij de hen- gelwedstrijd, die zaterdagavond werd georganiseerd door de winkeliersgroep ..De Kamiac". Ofschoon zij visten van zeven uur tot half negen in het Kanaal door Zuid-Beveland haalden zij bijzonder weinig vis op de kant. De eerste-prijs- winnaar had slechts drie visjes. Verder bleef het beperkt tot enkele hengelaars met twee visjes, een aantal met één en de meeste deelnemers hadden helemaal niets op te halen. De belangstelling voor deze wedstrijd was groot. In hotel „De Zwaan" maak te voorzitter A. J. van Willegen van de Kamiac-winkeliers 's avonds de uitslag bekend en reikte de prijzen uit. Winnaar werd de heer J. Lepoeter sr. Kapelle met 400 punten. De verdere uitslag was: 2 G. Burger Kapelle 280, 3 A. Hoogesteger, Ridderkerk 220. 4 M. Zuidweg, Biezelin- ge 210. 5 J. Traas, Hemkenszand 180 6 W. v. d. Vrede, Kapelle 170 p., 7 Mevr. Benou. Krabbendijke 160, 8 P. Ganse man, Kapelle 115 p., 9 W. Dijksman, Ka pelle 80 en 10 L. C. Oele, Kapelle 70. Elke deelnemer kreeg een herinnerings- (Advertentie) Schrijf ons opeen briefkaart in hoogstens 15 woor den Uw mening over deze Amerikaanse sigaret MARVEtS Prijsvraagcomité, Postbus 598, ROTTERDAM O Volledige inlichtingen bij Uw winkelier O Sluiskil NIEUWE NED. HERV. KERIC TE SLUISKIL OVERGEDRAGEN De nieuwe Ned. Hervormde Kerk aan de Spoorstraat, een schepping van archi tect prof. ir. N. Luning Prak te Rotter dam, en het vergrootte en gemoderni seerde jeugdgebouw „De Ark", zijn za terdag door de aannemers, de firma gebr. Simons aan de kerkeraad overgedragen. De intieme bijeenkomst in „De Ark" werd voorgezeten door de consulent voor Sluiskil, dominee E. E. Stern te Sas van Gent. Een woord van dank kreeg de heer F. v. d. Hooft uit Sluiskil, die geheel belangeloos het opzicht over de bouw op zich had genomen. Op 31 mei heeft de officiële inge bruikneming plaats. Deze zal verricht worden door dominee J. G. N. Cupéd<*, die onlangs uit Sluiskil vertrok en zich bijzonder voor de totstandkoming ver dienstelijk heeft gemaakt. De Ned. Her vormde gemeente wacht nog een fefcst op 7 juni, wanneer dominee H. J. Ruis, thans te Utrecht, zijn intrede zal doen. BRAND IN AUTOBUS TIJDIG BEDWONGEN Het personeel van de Z.V.T.M. zag rookwolken opstijgen uit een autobus die in de garage aan de Schoolstraat te Ter- neuzen stond en waarvan de tank even tevoren geheel met benzine was gevuld. De chauffeur reed de bus onmiddellijk naar buiten. Inmiddels werden de brandweerlieden, in de aan het eind van de straat gelegen brandweerkazerne ge waarschuwd. Deze rukten met een brand weerwagen uit en zagen door zeer snel in te grijpen kans het begin van de brand te blussen. EXA (Advertenties) Veroverend fris*. De Nederlands-Vlaamse kunst- en ontspanningsavond, die, georganiseerd door de Open Kring Vlaanderen en het aanbevelingscomité Hulst onder ausp. van de Beweging voor de Verenigde Staten van Europa, is gehouden in de Koning van Engeland te Hulst, heeft naar de mening van de organisators een uitstekend verloop gehad. De belang stelling was overigens maar matig. Al lereerst verzorgdehet Hulster Gemengd Koor een kort concert dat uitstekend in de smaak is gevallen. De voordracht kunstenaar Nand de Vlaemynck gaf uit stekende declamaties ten beste. Na de pauze speelde het ontspanningsorkest de Gezellen van de Vreugde amuse mentsmuziek. De internationaal voorzitter van de Europese beweging, de Belg W. A. Kun nen, getuigde tussen de bedrijven door van zijn waardering voor deze verbroe deringsavond. Hij belichtte nog het doel van de Europese Beweging: iedereen ertoe aanzetten in zijn eigen land voor de eenheid te werken, de verscheiden heid tussen de gemeenschappen van lan den en streken niet overdreven zien, maar toch ook zeker niet veronachtza men. Hij nodigde overigens het Gemengd Koor uit opluistering te komen geven aan een bijeenkomst van de beweging in het stadhuis te Brugge op 11 juni a.s., een invitatie die voorlopig in dank is aanvaard. (Advertentie) Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, Breedestraat 3A, Oostburg, tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren: S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2li mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze verslaggever) Op de jaarvergadering van de Internationale vereniging van zelfstandige groothandelaren en detaillisten „de Spar", welke te Wenen is gehouden, werd de heer H. A. Holland uit Roosendaal met algemene stemmen gekozen tot president van de Internationale Centrale, welke te Amsterdam ge vestigd is. De lieer Holland volgt hier de Neder lander A. van Well op, die vanaf de op richting der Internationale Centrale het presidentschap heeft bekleed en nu de functie neerlegde. Evenals de heer Van Well is ook de heer Holland een der me dé oprichters van „De Spar" Nederland. De jaarvergadering werd dit jaar te Wenen gehouden in verband met het 10- jarig bestaan van de Oostenrijkse vereni ging. In totaal zijn 13 landen bij deze in ternationale vereniging aangesloten. Vol gend jaar zal de jaarvergadering in Parijs worden gehouden. Dan bestaat de Franse vereniging 10 jaar. Ieder land heeft zijn eigen vereniging met een president aan het hoofd. De idee van „de Spar" is na de tweede wereld oorlog in tal van landen overgenomen van de in ons land gevestigde „Spar". Een der voorwaarden is, dat zowel de presi dent als de directeur van de te Amster dam gevestigde Internationale Centrale een Nederlander is. In totaal omvat deze centrale 250 groothandelaren en 35.000 detaillisten. De totaalomzet in de detail handel noteerde een cijfer boven de 5 miljard per jaar. (Van onze verslaggever) Onder zeer grote belangstelling en deelname is zaterdag in Oostburg de der de Rode Kruis Lente Wandeltocht, ge organiseerd door de plaatselijke Christe lijke Wandelsportvereniging, gehouden. De feestelijke toclit werd opgeluisterd door de drumbands van IJzendijke, Hosanna Axel en Harmonie Oostburg, Aan de wandeltocht namen ongeveer 625 wandelaars uit geheel Nederland en België deel. Dit aantal is iets kleiner dan dat van vorig jaar, omdat ditmaal mili taire detachementen niet beschikbaar wa ren. Na de tocht defileerden de groepen en individuelen voor het gemeentebestuur van Oostburg. Burgemeester J. van Leeu wen reikte de bekers, medailles en Een hoorn-tegels uit. De uitslag was als volgt: 25 km: 1 J.S.W. Rotterdam, 2 Volharding Rotter dam, 3 Vriendenkring Rotterdam. 18 km: 1 Openbare Lagere School Oostburg, 2 Vriendenkring Rotterdam, 3 Emma Axel. 12 km: 1 Openbare Lagere School Oost burg, 2 W.S.V. Oranje Nassau Zaamslag, 3 J.S.W. Rotterdam. 6 km: 1 Jeugdbe- lang IJzendijke, 2 Emma Axel, 3 C.W.V. Oostburg. De „Marathon-afstand" van veertig ki lometer werd door achttien deelnemers gelopen. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Het feest, dat de Koninklijke Stede lijke Harmonie van Hulst zaterdag had opgezet rond de twee jubilarissen van de vereniging, Frans de Bruijn, die 70 jaar lid is en Theo Vlassenrood, die 60 jaar in het gezelschap lieeft meegemar- cheerd, is uitstekend geslaagd. Er was gedurende de gehele dag feestvreugde, vooral bij de leden van de harmonie, De belangstelling voor de opgezette eve nementen was echter niet zo groot als eigenlijk verwacht was, al sprak voor zitter mr. H. C. van Son 's avonds van „een groot aantal aanwezigen". De jubilarissen werden 's middags van huis gehaald door leden van de harmo nie. Zij maakten, voorafgegaan door de drumband en gevolgd door de harmonie, in een auto een eretochtje door de stad, dat eindigde bij het gemeentehuis, waar de jubilarissen, hun echtgenoten en be stuursleden van de harmonie werden ont vangen door burgemeester A. L. S. Loc- kefeer. Daarna maakte men nog een muzikale rondwandeling door de stad, die eindigde bij het clublokaal, waai de overige feestelijkheden plaatsvonden. In het gemeentehuis werden de jubi larissen ontvangen in de trouwzaal. „Eigenlijk symbolisch voor de harmonie," aldus de burgemeester, „de beide jubi larissen zijn altijd met de muziek ge trouwd geweest." De burgemeester me moreerde de verdiensten voor de har monie van de heren de Bruijn en Vlas senrood. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat er in Hulst mensen zijn, die tot dergelijke jubilea komen. Dat de har monie momenteel weer een bloeiperiode doormaakt schreef hij niet in het minst toe aan het „doorzettingsvermogen van de oude rotten." De voorzitter, mr. H. C. van Son, dankte de burgemeester voor de ont vangst en de sympathie die hij de har monie toedraagt. Theo Vlassenrood sprak, „mede namens mijn mede-jubilaris" ook een dankwoord Over het hoofd van de burgemeester heen riep hij de Hulsterse gemeenschap op de harmonie op alle mogelijke ma nieren te blijven steunen. De eigenlijke huldiging van de jubi larissen vond 's avonds plaats in het Het Nederlands Kamerorkest zal, i.. het kader van het Holland Festival, op 19 juni in de Burgerzaal van het stad huis te Middelburg concerteren. Uitge voerd worsen Concerto grosso Op. 6 nr 12 van G. Handel, het Vioolconcert in E. gr. t. van J. Bach, Fünf Stücke fur Strei- cher. Op. 5 van A. Webern en Serenade van A. Dvorak- Ruim eén week latei-, op zaterdag 21 juni, zal het Amadeus Quartet in de Burgerzaal van het Middelburgse stad huis een concert geven. Op het program ma voor dit laatste concert staan het Kwartet Op. 77 nr. 2 in F. gr. t. van J. Haydn. het kwartet nr. 4 van B. Bartók en het Kwartet in a. kl. t. Op. 29 van F Schubert. Groot Patronaat. Daar sprak mr. Van Son over de verdiensten van twee mannen, die op voorbeeldige wijze zijn vastge roest aan onze harmonie". Hij noemde hen de goede geesten van de harmonie, die het gezelschap altijd in de goede richting hebben gestuurd. Hij herdacht in zijn toespraak voorts de enkele jaren geleden overleden directeur Van de Broek Ook de voorzitter van de afdeling oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de r.-k. Bond van Fanfare- en Harmoniegezelschappen in het bisdom Breda roemde de ver diensten van de beide jubilarissen. Ook de voorzitter van HVV Hulst sprak zijn waardering uit. Hierna voerde de heerl Vlassenrood het woord. De feestavond werd gevuld met een kort concert en een bal. Het concert be wees dat de harmonie weer op de goede weg is. Tijdens het bal werd de muziek ver zorgd door The Evergreens, die voor het grootste gedeelte bestaat uit leden van de harmonie. (Van onze verslaggever) In restaurant De Krijger heeft het be stuur van de v.v. Sluiskil zaterdagmid dag gerecipieerd ter gelegenheid van het kampioenschap van het eerste elftal in de vierde klasse en de promotie naar de derde klasse van de amateurs- De re ceptie werd druk bezocht. De meeste af gevaardigden van de feliciterende voet balverenigingen hadden geschenken mee gebracht. Zo is de v.v. Sluiskil in ieder geval weer verrijkt met enkele wedstrijd ballen. Ook de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, die vergezeld werd van wethouder De Vos, was aanwezig. Jullie streven de v.v. Terneuzen nog eens voorbij", zei hij tegen voorzitter Tacq. De voorzitter was echer een beetje voorzichtiger in zijn uitlatingen. ,,Dat zal wel niet, maar wanneer we op 13 juni tegen Terneuzen moeten aantreden in het kader van het vuurtorentoérnooi hopen we een niet al te gek figuur te slaan". Op de receptie waren o.m. vertegen woordigers aanwezig van H V.V. Hulst, v.v. Terneuzen, Steen, Axel, Corn. Boys, Graauw, Terneuzense Boys. A.Z.V.V., r.-k. Fanfare Sluiskil, R.C.S. Souburg en de scheidsrechtersvereniging Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. .Het onverwachte optreden ütm een der bosgeesten heeft de tekenaar geschokt. Erger nog.' Samen met Santérix is de goede man tegen de grond geslagen. Wij hebben onze sneldienst met vlugzout weg gestuurd om eerste hulp te laten verlenen. Hopelijk is de tekenaar spoedig bij zijn positieven gebracht. Tot zolang moeten de vrienden van Suske, Wiske en de Nerviërs geduld hebben. Te (Van onze correspondent) Kruiningen werd het nationaal federatief muziekconcours van de bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland, georganiseerd door E.M.M. te Kruiningen, gehouden. Van de 16 ver enigingen, die zich hadden laten in schrijven voor de tweede concoursdag, lieten er 6 verstek gaan, n.j. Ons Ge noegen uit Nisse. Concordia uit Krab bendijke, Mozart uit Yerseke, Ons Ge noegen uit Kapelle, Excelsior uit 's-Heer Arendskerke en de harmonie Ons Ge noegen uit Vlissingen. De belangstelling van de zijde van het publiek was matig. Tje jury maakte de volgende uitslagen bekend Tamboerkorps Koninklijke har- monie Ons Genoegen uit Vlissingen pnt eerste prijs. Tweede afdeling fan fare Veerse Genoegen uit Veere, 77 pnt. derde prijs Concordia uit St. Philipsland 92 pnt. tweede prijs. Eerste afdeling harmonie Wilhelmina uit Co- lijnsplaat 101 pnt. Eerste prijs afdeling uitmuntendheid fanfare Oefening en Uitspanning uit Krabbendijke, 89 pnt. 2e prijs: Rillandia uit Rilland-Bath, 80 pnt., 2e prijs. Apollo uit Domburg 101 pnt. 1ste prijs O.K.K. uit Wemeldinge, 81 pnt., 2e prijs Ons Genoegen uit Kamperland, 95 pnt. 2e prijs. Vaandel- afdeling Euterpe uit Heinkenszand. -102 pnt. 1ste prijs. Vaandelafdeling harmo nie De Utrechtse politiemuziekvereni ging uit Utrecht, 104 pnt. 1ste prijs met wimpel. Voor het avondconcert, dat ge geven werd door Oefening en Uitspan ning bestond goede belangstelling, het geen ook het geval was voor de dans avond die werd gehouden in Ons Dorps huis. v "f - .-*• "I De voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, mr. A. Stempels, heeft in zijn jaarrede aandacht besteed aan het verschijnsel van concentratie in de perswereld. Hij merkte onder meer op dat het weg vallen van bladen door opheffing of fusie zorgwekkend is. Het verschijnsel van concentratie is internationaal. De concen tratieneiging in de V.S. is daar bezig er toe te leiden dat in sommige steden het aantal dagbladen is teruggelopen tot één, Dat is een gevaarlijke toestand. Monopo lieposities zijn over het algemeen weinig verkieslijk, omdat zij kunnen leiden tot een wanverhouding tussen prijs en pres tatie, bovendien, omdat zij de concur rentie als prikkel tot verhoging van het peil der geboden voorzieningen uitsluiten. Extra gevaarlijk wordt z.i. het monopolie op het gebied van voorlichting en nieuws voorziening. De problematiek aan concentratie en fusie verbonden raakt de journalisten en de journalistiek in hun bestaansgrond. De heer Stempels herinnerde aan het feit dat het genootschap van hoofdredac teuren en het bestuur van de Nederland se dagbladpers gezamenlijk aan de over heid faciliteiten hebben gevraagd ter verlichting van het economisch bestaan van de bladen. Het belang dat hier op het spel staat is de bestaansmogelijkheid van een vrije, onafhankelijke, gedifferentieerde pers. Gevraagd is aan de overheid een beleid te voeren dat een klimaat bevorderd, waarin de pel's overeenkomstig haar roe ping kan bestaan. De persoonlijkheid van elk blad moet in stand kunnen blijden, zo merkte de voorzitter van de N.J.K. voorts op, niet als een kostbaar speelgoed voor de jour nalisten, maar als component van een sa menleving op niveau. De aanwezigheid van president-direc teur ir. J. W. Hupkes heeft een energiek met een fles champagne zwaaiende Hein tje Davids zaterdagmiddag op de werf van de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen de doopplechtigheid verricht van een klein fonkelnieuw mo torjacht, dat deze scheepsbouwmaat schappij als verjaardagscadeau aan Max Tailleur schenkt, uit erkentelijkheid voor diens werk ten bate van reuma-patiën ten. Het jacht heeft de toepasselijke wa- tersportnaam: „Ko-che're". Niemand was van dit evenement zo onder de indruk als Max zelf. Hij wordt volgende maand 55 jaar en één der di recteuren van De Schelde had hem en kele maanden geleden gevraagd wat hij voor zijn verjaardag wilde hebben. „Een bootje om te vissen", had Max gezegd. En dit was dan het bootje: 6.35 meter lang, 2.45 meter breed, met een 30 pk benzinemotor en een waarde van f 25.000,Op het overdrachtscertificaat staat voor het draagvermogen vermeld: 4 vissers, de buit en proviand. Hedenochtend wordt de „Ko-che're" op een grote oplegger tentoongesteld en van Vlissingen naar het Rembrandtsplein reden, waar de stoet onder voorafgaan de begeleiding van twee motoragenten omstreeks het middaguur wordt ver wacht. Daar zal het schip dan officieel aan de Amsterdamse moppentapper wor den overgedragen. Na de overdracht gaat het óp dezelfde oplegger regelrecht naar zijn element: de Vinkeveense Plassen, want Max gaat varen onder Vinkeveense vlag, zo zegt hij. „Ik heb nog nooit eerder een schip bezeten, wel gehuurd", aldus de heer Tailleur, „n.l. de Nieuw-Amsterdam, naar Amerika, maar die mocht ik zelf niet besturen". Zijn verdere ervaring op het gereden, waar de stoet onder voorafgaan- ponten (Advertentie) Fijnproevers vragen altijd Bootz Citroenbrandewijn. Vol van smaak, het beste wat u kopen kunt. (Van onze verslaggever) In het Zeeuwsch-Vlaamse landbouw- onderwijs-centrum Schoondijke heeft de heer M. J. van Poelje, gedeputeerde en voorzitter van de Sportraad Zeeland, zaterdagmorgen het fraaie instructie zwembad officieel geopend. Het bad, dat, zoals wij al uitvoerig hebben bericht, door zelfwerkzaamheid van de plaatse lijke bevolking tot stand is gekomen, voorziet in een zeer grote behoefte en is dan ook door de plaatselijke scholen reeds geheel volgeboekt. De afmetingen van het zwembassin zijn 8 bij 20 meter. De wanden zijn blauw-betegeld. Door een kostbare zui veringsinstallatie wordt het water ge reinigd. „Door de unieke wijze van tot standkoming zijn de totaalkosten beperkt kunnen blijven tot een bedrag van on geveer zeventien mille. Normaal zou zo'n bad vijftig tot zestig mille vergen." zei ons burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke. Zoals wij al hebben bericht gaat de Schoondijkse bevolking nu zelf een bos van ongeveer 1 sa aanleggen. De openingsplechtigheid werd bijge woond door o.m. de burgemeester van Sluis. Oostburg, Biervliet, Cadzand Breskens en Aardenburg, door vertegen woordigers van onderwijsinstellingen en van de Stichting Zeeland en door dokter mevrouw W. E. van de Ende-Huygens uit Terneuzen, namens de schoolartsen- dienst. De heer Van Poelje zei in zijn openingswoord o.a. ,,Het schenkt grote voldoening dat in Zeeland een instructiezwembad wordt geopend waardoor het ernstige tekort aan dit soort instellingen in onze waterrijke provincie weer wordt beperkt. Het is eigenlijk beschamend dat dit land kinderen verliest door verdrinking, omdat er geen gelegenheid is om zwemonderricht te krijgen". Tot slot noemde de voorzitter van de Sportraad Zeeeland het zwembad een monument van de gemeenschaps- en burgerzin in Schoondijke en een inspirerend voor- beejd voor andere gemeenten. Voorafgaande aan het hijsen van de gemeentevlag door de heer Van Poelje, De heer Van Poelje hijstgeassis teerd door de burgemeester van Schoondijke, de vlag bij de in gebruikname van het zwembad had burgemeester Hoftijzer op hartelijke wijze zijn gemeentenaren, die in groten getale hun belangstelling toonden, be dankt voor hun spontane medewerking. Speciaal noemde hij daarbij de coördi natie-personen gemeente-opzichter A. van Overbeeke en gemeentebode Mar- teijn. In zijn toespraak bestreed hij de gedachtengang „van hogerhand" als zou één instructiebad voor west-Zeeuwseh- Vlaanderen voldoende zijn. „Oostburg, Aardenburg en IJzendijke met hun scholen zijn ook hard aan een instructie zwembad toe", vertelde de heer Hoft ijzer, die techt niet weinig trots is op zijn gemeentenaren. (Van onze correspondent) Op de Centrale Franse Militaire be graafplaats te Kapelle aan de voet van liet grote monument met de namen van alle in ons land gesneuvelde Fransen, vond zaterdagmorgen een dodenherden king plaats, die werd bijgewoond door 'n groot aantal Nederlandse en Franse mi litairen en burgerlijke autoriteiten, ter wijl ook de bevolking van Kapelle en omgeving in groten getale tegenwoordig was. Tot de aanwezigen behoorden de ver tegenwoordiger van de koningin, luite nant-kolonel W. R. A. baron Van Tuyll yan Serooskerken en de Franse ambas sadeur in ons land, S. E. le Comte de Crouy-Chanel, de commissaris van de koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en generaal-majoor Nass van het korps Mariniers. Nadat de genodigden bij de ingang van de begfciafplaats waren verwelkomd door burgemeester Van Suylekom van Kapelle, vond eerst een inspectie plaats van de erewacht, die op de graven was betrokken door een detachement van de Koninklijke Marine en van de Franse Marine. Burgmeester van Suylekom ver welkomde daarna de Franse en Neder landse gasten. Vervolgens werd het woord gevoerd door ds. M. Jospin, voor zitter van het Comité le Souvenir Fran cais in ons land. Deze wees er in zijn toespraak op dat deze begraafplaats een verbinding vormt tussen Nederland en Frankrijk, tussen de levenden en de doden. Nadat een Franse priester en dominee gebeden hadden gezegd en de geloofs belijdenis was gezegd, speelde de Ma rinierskapel het lied „O God die droeg ons voorgeslacht"Daarna vonden de kransleggingen plaats door baron Van Tuyll van Serooskerken namens de ko ningin, door de Franse ambassadeur in ons land en door de commissaris der koningin in Zeeland, waarna nog 23 an dere organisaties en instellingen zowel uit ons land als uit Frankrijk en België, volgden met als besluit het spelen van het Franse en Nederlandse volkslied. Na afloop van de plechtigheid be gaven de aanwezigen zich naar het raad huis in Kapelle waar eerst de mariniers kapel o.l.v. kapitein van Lijnschoten, de fileerde en vervolgens een aubade bracht Daarna was er een ontvangst van de genodigden in het raadhuis waar het woord werd gevoerd door burgemeester van Suylekom en de Franse ambassa deur. AANTEKENING KRAAMVERPLEGING Voor het diploma aanteking kraamver- pleging slaagden de zusters D. M. de Keyzer, zr. Ludovica, zrs. Maria Mater Dei Breda; M. A. de Meurichy, M. J. de Schepper. P. M. Toebat, en M. de Wilde, allen werkzaam in het St.-Liduina-zieken- huis in Hulst. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM Geslaagd voor kandidaatsexamen ge neeskunde de heer P. W. Linkenaar te Wolphaartsdijk, cum laude. MIDDELBURG 22 mei D. evern I 70-87, II 62-79, III 52-56, regina I 78-90, II 65-77, III 56-57, Cambridge vigour 1 77 -88, asperges 163-128, tomaten AI 212, All 200. BI 216, Bil 171, CII 174, CCI 153-157. CCII 161. kriel 82: bloemkool 4 st. p.kist 84-98 6 58-102 8 34-68, 10 24-38, 12 18-28, 16 14-21, sla 4-5, spinazie I 17-32, II 8-23. andijvie 66, II 39-59, postelein I 23-34, II 17-27. vroege aardappelen 124-146, kom- kommtrs groen 50-60 47-53, 40-50 37, 30-40 29, grom p kg 45, rabarber 4-12, prei 12- 35. radijs 7-17, spiaskool 16-36, bospeen 67-87, boskroten 46-72, uien 15-19, ra- menas 6-11. Morgen, dinsdag 26 mei, gelden de hoogwaterstanden voor de provincie Zee land: Iiansweert 2.59 - 15.21 uur; Ter neuzen 2.24 - 14.43 uur; Vlissingen 1.52 - 14.11 uur: Wemeldinge 3.43 - 16.09 uur. IJZENDIJKE Parochiehuis 14.30 uur Jaarvergaderm. Boerenleenbank BRESKENS Uitkomst 19.30 uur Raadsvergadering WATERLANpKERKJE In den Koning Kermis, dansen I 18.30 uur Oriëntatierit voor fietsers alle leeftijden SAS VAN GENT Olympia 19.30 uur Cleopatra, 14 j DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Het idool van Acapulco TERNEUZEN Luxor 20 uur De overwinnaars* 14 3 HULST Bioscoopgebouw 20 uur De machtstrijd tussen Achilles en Hector, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 19.30 uur Cleopatra TERNEUZEN Luxor 20 uur De overwinnaars OOSTBURG Ledel 9.30 uur Jaarverg. CBTB

de Stem | 1964 | | pagina 2