Brand in Tilburg schade zeven ton hamoï weer Missie en Zending inschakelen bij ontwikkelingshulp C.D.U.-gedachte nog prematuur Brutale ontvoering Goldwater wil A-bommen gooien in Viëtnam vandaag Nieuwe haring is er Johnson wenst steviger hand met O.-Europa wil Indonesië langdurige overeenkomst Premier W.-Kameroen HOOG BEZOEK IN ROOSENDAAL Britse troepen naar Guyana kotUJecMHf DAGBLAD VOOR ZEELAND Balen kaloen in vlammen Aanhoudend warm Sa/e/i vertrokken Zuid-Afrika verlengt straf voor Loethoeli Dr. Berghuis op A.R.-convent Oostduitsers laten Heinz Brandt vrij In 't net gekleed 104e JAARGANG No. 24594 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANBAO «5 MEI Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden cp aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon CONFERENTIE OVER LAOS KOMT IN ZICHT Ongeveer 1200 balen ruwe katoen met een totale waarde van onge veer f 700.000 zijn zondagnamiddag in de opslagplaats behorende bij de n.v. Tilburgse katoenspinnerij in vlammen opgegaan. De brand weer, die met groot materieel was uitgerukt, kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de fabrieks gebouwen. Deze liepen slecht lich te brand- en waterschade op. Of de produktie in het bedrijf stagna tie zal oplopen is afhankelijk van de grootte der schade binnen de gebouwen, met name in de conerij, waar katoenen garens worden gewonden op conen, be stemd voor de breimachine. Dit bedrijfs- gedeelte lag namelijk het dichtst bij de vlammenzee. Ook in de aanvoer van nieuwe ruwe katoen moet worden voor zien. De bij het fabriekscomplex opge slagen voorraden zijn totaal onbruikbaar geworden. Omtrent de oorzaak van de brand ontbreken alle aanwijzingen. Toen de brandweer op het terrein verscheen sloegen de vlammen naar alle kanten uit de in de open lucht opgestapelde ba len katoen. Ook het fabriekscomplex werd bedreigd. De brandweer concen treerde zich daarom op het behoud van de gebouwen. Met zestig man en 26 stra len en met assistentie van de bedrijfs brandweer en eenheden van de B.B. werd het vuur ingesloten. Men kon fei telijk niet anders doen dan grote hoeveel heden water in de brandende massa's katoen spuiten. Iedere keer schoten nieu we vlammen op, doordat de openingen tussen de gestapelde balen als luchtko kers fungeerden. De verzengende hitte stelt de brandweer voor een schier on mogelijke taak, die pas verlicht zal wor den wanneer het mogelijk is de balen uit elkaar te trekken. Dat zal wel eerst Vanmorgen omstreeks 7 uur is de eer ste op vrijdag gevangen Hollandse nieu we in Scheveningen aan de afslag geko men. Tot dusver zijn ongeveer 10 sche pen vol malse haringen Scheveningen binnengelopen. Hitoflss» TWEE KERKEN in Leopoldstad werden ernstig beschadigd bij aanslagen met kneedbommen. Bij de ene aanslag kwam een Kongolees om het leven, bij de twee de werden vier vrouwen gewond. ZES DODEN eiste een felle brand in een parochiehuis in San Francisco, waar een feest in Polynesische stijl werd ge houden. Er brak paniek uit. Meer dan zestig mensen moesten naar een zieken huis. DE RECLAMESLEEP, die los raakte van een vliegtuigje dat boven Schoor] vloog, viel met kletterend geraas op het dak van het huis van een meneer Kooy. Nie mand werd bij dit merkwaardige voorval gewond. IN SPANJE verongelukte zaterdagavond de 31-jarige Rotterdammer J. Hoekstra, toen hij met zijn auto in botsing kwam met een vrachtwagen. De echtgenote van het slachtoffer werd slechts licht ge wond. VIIJFENTWINTIG jaar vrede onder Franco is een parade waard en onder dit motto trok gisteren het puik van de Spaanse strijdmacht door de straten van Madrid. Troonpretendent Don Juan Car los sloeg vanaf de eretribune de parade gade. (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen droog en zonnig weer, alleen in het uiterste zuiden van ons land meer bewol king en hier of daar een bui. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Aan houdend warm. Vandaag: zon onder 20.41 uur. Maan op 19.43 uur. Morgen: zon op 4.32 uur. Maan on der 4.49 uur. maandag kunnen gebeuren. Het nablus- singswerk zal nog geruime tijd vergen. Vele brandweerlieden kregen het te kwaad als gevolg van de hitte en moes ten hun werk tijdelijk staken. Voor het samengestroomde publiek was er door de grote afstand van de weg tot de vuur haard en de rookontwikkeling betrekke lijk weinig spectaculairs te zien. Bij de opening van een bibliotheek ter nagedachtenis van generaal Marshall in Lexington, heeft president Johnson zaterdag gezegd dat de Verenigde Sta ten zullen blijven trachten de handels- en andere betrekkingen met Oost-Euro pa uit te breiden. De president gaf te kennen dat indien Amerika en West-Europa op „verstandige en bekwame wijze" de betrekkingen met Oost-Europa ontwikkelen, de hereniging van Duitsland zou kunnen worden ver sneld. „Wij zullen voortgaan met het slaan van bruggen over de afgrond die ons van Oost-Europa heeft gescheiden. Het zullen bruggen zijn van verbeterde han delsbetrekkingen, van ideeën, van bezoe kers en van menselievende hulp", aldus Johnson, die zei dat hiermee wordt ge demonstreerd dat gelijkheid van belan gen en de vooruitzichten op vooruitgang voor Oost-Europa zijn gelegen in een uit breiding van de betrekkingen met het Westen. In Indonesië staat men nog wat terug houdend tegenover de al te grote voort varendhéid waarmee de heer Verolme zijn plannen daar heeft uiteengezet. Dit deelde zaterdagmiddag de Indonesische minister van basisindustrie en mijnbouw Cliaerul Saleh mee, na een uitgebreid be zoek aan ons land. Saleh zei dat Indonesië wil komen tot langdurige samenwerking met Nederland, die zich niet tot bepaalde terreinen of aspecten zal dienen te beperken en een basis moqt vinden in een overeenkomst met Nederland, waarbij alle bestaande problemen over en weer in grote lijnen kunnen worden bepaald. De minister zei het niet uitgesloten te achten dat een dergelijke overeenkomst gesloten zal worden als minister Luns Indonesië be zoekt. Tijdens de vier dagen van zijn bezoek sprak Saleh onder meer met premier Marijnen en de ministers Luns, Andries- sen en Witteveen. Met Philips werd, zoals gemeld, een overeenkomst gesloten. Zondag sprak Saleh nog met de president-directeur van de Koninklijke-Shell. Hij is gistermid dag van Schiphol naar Indonesië vertrok ken. De Laotiaanse premier prins Soe- vanna Phoema heeft gisteren ver klaard dat hij bereid is een inter nationale conferentie over Laos „in Genève of welke andere stad ook" bij te wonen. Intussen heeft de prins de V.S. om meer jacht- bommenwerepers van het type T-28 gevraagd. De Verenigde Staten dringen nog altijd aan op een informele bijeen komst in Vientiane van de ambas sadeurs van de veertien landen die aan de conferentie van Genève in 1962 hebben deelgenomen. De Sov jet-Unie heeft voor dit plan maar weinig belangstelling getoond en communistisch China heeft van het Amerikaanse voorstel formeel niet eens kennis genomen. De Fransen daarentegen streven naar een hervatting van de Geneefse confe rentie, een streven dat veel weerstand vindt in Washington, omdat de Amerika nen vrezen dat de communisten zullen trachten van de gelegenheid gebruik te maken om de hele kwestie Indo-China, waarbij zij dan de nadruk zullen leggen op De Gaulles plan het hele gebied dus inclusief Vietnam te neutraliseren. Ook Engeland zou voor dit plan van De Gaulle voelen. Al met al ziet het er naar uit dat de strijd om Laos zich naar de conferentietafel zal verplaatsen. Overigens heeft Soevanna Phoema, van wie reeds werd aangenomen dat hij even tueel aan een vervolg op de Geneefse conferentie zou deelnemen, wel voor waarden gesteld. Eerst moet het tot een staakt het vuren komen in Laos en de communistische Pathet Lao moet zich terugtrekken van haar pas op de neutra listen veroverde stellingen in de Vlakte der Kruiken. Soevanna Phoema zegt te willen voorkomen dat" de communisten tijdens de conferentie bepaalde faits ac- complis gaan gebruiken ten behoeve van een diplomatiek offensief, met het doel het hele land in bezit te nemen. Na alle tegenslag van de afgelopen we ken bereikten de neutralistische troepen enkele belangrijke resultaten. De cava lerie deed een succesvolle aanval in de richting van de belangrijkste aanvoer lijn van Noord-Vietnam naar de commu nistische stellingen op de Vlakte der Kruiken. Deze aanvoerlijn hoofdver keersweg nummer 7 wisten de neu tralisten ondanks hevige aanvallen in handen te houden. In Zuid-Vietnam intussen bereidt men zich voor op de dingen die kunnen ko men, onder meer door de 200.000 man re geringstroepen. de 150.000 man burger wacht. en de 80.000 leden van de militie bijeen te brengen onder een commando: „het leger van de republiek Zuid-Viet nam". De nogal extremistische Amerikaanse kandidaat voor de presidentszetel, sena tor Barry Goldwater, heeft voor de t.v. gepleit voor het gebruik van lichte atoombommen boven de oerwouden van Zuid-Vietnam. om de verbindingslijnen der Viet Kongli bloot te leggen. Volgens Goldwater is de Amerikaanse politiek inzake Vietnam niet besluitvaardig. De senator opperde ook het denkbeeld van het bombarderen der verbindingslinies in China. Roosendaal ontving hoog bezoek gis- teren. De premier van "West-Kame- roen en zyn charmante echtgenote bezochten er het missiehuis St.-Jo- seph. Een onzer verslaggevers had een interview met de premier. Op de foto: burgemeester Godwaldt met de premier en diens echtgenote. Zaterdag zijn de eerste contingenten Britse militairen naar Brits-Guyana ver trokken, waar zij de plaatselijke auto riteiten zullen bijstaan de arbeidsonrust op de plantages in dit Westindische ge bied tot staan te brengen. De militairen, ongeveer 100 in getal en behorend tot het eerste bataljon van het Devon- en Dorset-regiment, komen op verzoek van de gouverneur sir Richard Luyt, die vrijdag de noodtoestand afkon digde wegens ernstige ongeregeldheden die de laatste tijd hebben plaatsgevonden tussen negers en Indiërs. (Van onze verslaggever) De eerste minister van West-Ka meroen, de 44-jarige oud-onderwij zer John Foncha, tevens vice-pre sident van de federale republiek Kameroen, heeft gisteren te Roo sendaal verklaard, dat zijn rege ring bereid is missie en zending in te schakelen bij de uitvoering van ontwikkelingsprogramma's. De heer Foncha sprak zijn waar dering uit voor het werk van de 21 Nederlandse jongeren, die sinds november van het vorig jaar in het kader van het Jongeren Vrij willigers Programma in zijn land werkzaam zijn, maar gaf óók te kennen dat hier te lande de mo gelijkheden van missie en zending op dit terrein niet voldoende on derkend worden. Dat hij zijn vijfdaagse bezoek aan ons land heeft afgesloten met een visite aan het Roosendaalse college van Mill Hill, moet dan ook worden uitgelegd als een nadrukkelijk blijk van waardering voor het ontwikkelingswerk van de 80 missio narissen van deze congregatie, die sinds 1922 in West-Kameroen werkt. De heer Foncha zei dat missie en zending waarvan hij de Easel Mission Verein noemde over de experts beschikken die de regering ontbreken. De missie moet dus ingeschakeld worden uit bitte re noodzaak. Hij zei ook dat missie en zending een-derde tot eerf-kwart goed koper werken dan overheids- en andere instellingen. De Zuidafrikaanse minister van justi tie, John Vorster, heeft de bewegings vrijheid van het Afrikaanse stamhoofd en Nobelprijswinnaar, Albert Loethoeli. nogmaals beperkt voor de duur van vijf jaar. De eerste strafmaatregel van vijf jaar tegen Loethoeli zou 31 mei aflopen, maar gisteren reeds werd de strafperiode ver lengd. „Kijk maar m de avondbladen", zei mevrouw Dassault lachend, toen haar gevraagd werd hoe het allemaal was geweest. De champagne vloeide rij kelijk in huize Dassault toen zij be houden terugkeerde. „Op de vraag ol A.R.P. en C.H.U. sa men zullen gaan ontbreekt tot nu toe nog steeds een antwoord van de C.H., en zolang dat antwoord er niet is varen wij met betrekking tot het uitzicht naar een reformatorisch-christelijke partij de mist", aldus dr. Berghuis, die zaterdag (Van onze Parijse correspondent) Een der brutaalste ontvoeringen van de laatste jaren heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in Parijs plaatsgehad. De 63-jarige vrouw van de 72-jarige multi-mil- jonair Dassault werd door drie gewapende en gemaskerde ban dieten voor de deur van haar wo ning in het deftige 16e arrondis sement ontvoerd. Gelukkig heeft de klopjacht, na de ontvoering ontketend, tot resultaat gehad, dat de verblijfplaats van de ont voerde dame, Madeleine Dassault zondagmorgen werd ontdekt. In de omgeving van Senlis, 50 km van Parijs, in een verlaten boerderij, vond de politie niet alleen de opgeslo ten mevrouw Dassault, maar ook haar gewapende bewaker, die onmiddellijk kon worden gearresteerd. Later werden nog twee medeplichtigen in arrest ge nomen. Mevrouw Dassault is zondag middag om 5 uur in gezelschap van haar man in haar woning bij het Bois de Boulogne teruggekeerd, zonder enig letsel, maar vanzelfsprekend nog diep onder de indruk van haar wederwaar digheden. Het echtpaar was zaterdagavond uit dineren gegaan in de Parijse binnen stad. Tegen twaalven werden de heer en mevrouw door hun privé-chauffeur naar huis gebracht. De chauffeur stap te bij aankomst voor de woning uit en liep achter de Cadillac langs om voor de heer en mevrouw Dassault het ach terportier te openen. De heer Dassault was de wagen al uit op weg naar de voordeur. Op het moment, dat mevrouw Dassault uitstapte, naderden twee man nen, de gezichten onder een doek ver borgen. Zij pakten mevrouw Dassault beet en sleepten haar naar een lang zaam naderende D.S., waarin een derde bandiet achter het stuur zat. Mevrouw Dassault schreeuwde om hulp en ver weerde zich met haar paraplu. De chauffeur schoot te hulp, maar werd tegen de grond geslagen, waar hij en kele ogenblikken buiten westen bleef liggen. De heer Dasault, horende wat er gebeurd was, wilde op zijn beurt zijn vrouw te hulp komen en schreeuwde: Moord, moord". Ook hij werd neerge slagen. De D-S. reed snel het donkere Bois de Boulogne in met de ontvoerde mevrouw Dassault aan boord. Inzittenden van twee passerende au to's, die toevallig zagen wat er gaande was, zetten de achtervolging in, maar de ontvoerders waren hen te snel af. Inmiddels was de hele politie in Frankrijk gealarmeerd en stonden alle grensposten onder extra-bewaking. De gehele zondagmorgen werden alle Pa rijs uitgaande en binnenkomende auto's op hun papieren gecontroleerd. De heer Dassault zelf bracht de uren van angstig wachten naast zijn telefoon door in de veronderstelling, dat de ontvoerders zijn nummer zouden bel len om over het bedrag van de losprijs te onderhandelen. Maar dat gebeurde niet. Wel werden twee kranteredacties en drie persagent schappen opgebeld, met diverse mede delingen. Eerst werd losgeld verlangd van 10 miljoen francs. In andere me dedelingen werd aangekondigd dat de O.A.S. aansprakelijk was voor de ont voering en dat binnen drie dagen twee tot levenslang veroordeelde generaals van de O.A.S. in Spanje moesten worden geparachuteerd in ruil voor mevrouw Dassault. Zondagmorgen werd de politie in Senlis door boeren uit de omgeving ge waarschuwd dat zich vreemde dingen afspeelden in een verlaten boerderij. Gendarmes reden er heen en vonden tot hun grote verbazing in de boerderij mevrouw Dassault. De gewapende be waker. Mathieu Costa, werd gearres teerd terwijl mevrouw Dessault per au to werd overgebracht naar de prefec tuur van politie in Senlis. De agenten trokken zich na de arres tatie van Mathieu Costa in de verlaten boerderij terug. Even later reed een auto het erf van de boerderij op. De twee inzittenden, waarschijnlijk mede plichtigen aan de ontvoering, de ge broeders Gaston en Gabriel Darmon. werden gearresteerd. Voor de tweede maal trok de politie zich in de boerde rij terug. Een uur later naderde een D.S., naar alle waarschijnlijkheid de gestolen D.S., waarin mevrouw Das sault werd ontvoerd, maar de chauf feur vermoedde onraad en reed snel weg. De politie is hem echter op het spoor. in Utrecht het A.R.-congres opende. Hij was bezorgd over deze ontwikke ling omdat „althans in ons land de refor matie nog steeds met een waardevolle eigen gestalte kan blijven optreden naast de katholieke, ook al gaat men ervan uit dat zij in een goede onderlinge sa menwerking moeten zijn verbonden". De heer Berghuis hoopt dat een fundamen tele toenadering zal leiden tot het in vol le overtuiging vormen van een politieke partij van katholieke en reformatorische christenen, maar zover is het naar zijn mening nog niet. Dr. Berghuis besteedde ook nog aan dacht aan de „kwestie-Irene". Hij vond dat men er, politiek gesproken, eigenlijk niet rouwig om hoeft te zijn dat deze kwestie er is geweest, omdat zij onze aan dacht op binnenlands terrein eens op andere dingen heeft gedrukt dan lonen en prijzen. Hij vond trouwens in het al gemeen dat het de betekenis van de na tionale politiek ten goede zou komen, in dien vooral ook de niet-stoffelijke kant van een sociale politiek in de politieke discussie meer naar voren zou komen. Hij zou het betreuren als deze nationale politiek overwegend zou worden „vereco- nomiseerd" en een zaak van stoffelijke welvaartszorg zou worden. Dr. Berghuis zei te menen dat de ge loofsovergang van de prinses tot een zekere confrontatie tussen katholieken en protestanten heeft geleid. Hij vond dat deze confrontatie niet moet worden be treurd en ook niet negatief is uitgeval len, maar integendeel positief kan wor den gewaardeerd in de richting van „een nader tot elkaar komen van katholieke en reformatorisch-katholieke christenen in ons land". De A.R.-fractie uit de Tweede Kamer zal zeker zijn stem geven aan het wets ontwerp tot huurverhoging heeft de heer J. Smallenbroek, waarnemend voorzitter van deze fractie op het partijconvent meegedeeld. Het tijdstip van indiening van dit wetsontwerp noemde de heer Smallenbroek „niet zo fraai", in welk verband hij wees op de huidige ontwik keling in de loon- en prijsspiraal. Sprekend over het wetsontwerp in stallaties continentaal plat, het zogenoem de anti-R.E.M.-ontwerp, merkte de heer Smallenbroek onder meer op, dat dit ont werp van wet dient te worden aanvaard, omdat het naar zijn oordeel in overeen stemming is met de rechtsorde en met het gezag van de overheid. Samenwerking tussen regering en mis sie op het terrein van de ontwikkelings hulp bestaat reeds in verschillende Afri kaanse landen. In Nederland pleit onder meer het Centraal Missie-commissariaat er al geruime tijd voor missie en zen ding bij de ontwikkelingshulp te betrek- Ren. De Kameroense delegatie, die vrijdag ontvangen is op Soestdijk en onder meer sprak met de ministers Luns en An- driessen, heeft geprobeerd verschillende Nederlandse bedrijven voor zijn land te interesseren. John Foncha, die bekend staat om zijn oprechtheid, zei de Ne derlanders ..sympathiek en hulpvaardig" te vinden, maar voegde er aan toe dat handelsbetrekkingen hem even lief wa ren. Hij zette zelf de eerste stap door bij Thomassen en Drijver een machine voor de koffiecultuur te bestellen. Hij zei dat zijn land grote behoefte heeft aan doktoren, onderwijzers en technici, met name op het gebied van tropische cultu res. De economische situatie van Kameroen is, zoals die van de meeste nieuwe Afri kaanse staten, niet gunstig. De handels balans van het land vertoont een irrr- portsaldo van 10 miljoen gulden- Er is weinig geld voor ontwikkelingsprojecten. De democratische federale regering met de mohammedaan Ahmadu Ahidjo aan het hoofd en de katholiek Foncha als vice- president, is westers georiënteerd. Met Rusland heeft men wel een handels akkoord, maar technische hulp heeft men tot nog toe geweigerd. De Kameroense jongeren die een opleiding volgen achter het ijzeren gordijn worden na hun terug keer scherp in de gaten gehouden al dus de heer Foncha. die zei dat het doctrinaire communisme in zijn land momenteel weinig kans maakt. Er is geen communistische partij. Zoals be kend zijn verschillende andere midden- Afrikaanse staten wel sterk op het oost- blok georiënteerd. De heer Foncha heeft in Nederland on der meer Philips en DAF bezocht. Za terdag werd hij ontvangen door kardinaal Alfrink. Op die dag hield hij ook een re ceptie voor de familieleden van de Ne derlandse jonge vrijwilligers, en, op zijn uitdrukkelijke wens, ook voor die van de Nederlandse missionarissen die in zijn land werken. Hij bezocht die dag ook Wolphaartsdijk, en wel het landbouwbe drijf van de heer de Jager- Een van diens zonen werkt thans namelijk in Kame roen. Heinz Brandt, redacteur van het West- duitse vakbondsblad „Metall", die begin mei 1962 in Oost-Duitsland tot 13 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij spionage zou hebben bedreven, heeft „gratie" gekregen en is zaterdag in vrij heid gesteld. De 54-jarige Brandt, die vroeger een functie bekleedde in de Oostduitse com munistische partij, vluchtte in 1958 naar het Westen. In 1961 verdween hij bij een bezoek aan Berlijn. Later werd verno men dat hij door de Oostduitse politie ge arresteerd was. Tegen deze arrestatie brak een storm van protest uit in de hele wereld. Brandt komt binnen enkele da gen naar het Westen terug. Hij verkeert in goede gezondheid. (Advertenties) SELEC TIEKLEDING De moderne man die nu de zon opzoekt, gaat in het nat gekleed: met 'n open weave shirt. Hollen kamp heeft deze net- shirts in een mooie Rhodia kwaliteit. Kies uit uni kleuren en streep- dessins AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEbE HEERLEN ROTTERDAM VOOR MENSEN OIE HET GOED BEKIJKEN

de Stem | 1964 | | pagina 1