Geallieerde eenheid was in 1943 in groot gevaar Dan Gurney breekt Zandvoortse tijden s Breek in eei STATE DEPARTMENT DOET ONTHULLINGEN Plannen voor verdeling van Iran Problemen voor Ferrari-rijder Raad van Hoedekenskerke akkoord met herindeling, Leedvermaak t J. W. ter Burg HEBT U PINKSTERPRIJSVRAAG INGEZONDEN EUROVISIE Kraaien veroorzaak wegens huwelijk gesloten GARAGE C. BOS - SAS VAN GENT Francies Arends ter aarde besteld Nieuwe voorzitter liturgie commissie Kwestie Z.-Tirol weer ter sprake afwezig Mr W.E.M. Seydlitz Van Dissel AANBESTEDING de aanleg van een gedeelte van de Zuidsloeweg, no. 17 bis b van het provinciaal wegenplan, lang 3400 m, met zijtak naar 's-Heerenhoek, lang 580 m en de aanleg van de aardebaan voor enkelspoor, lang 2175 m, volgens bestek no. 8, dienst 1964. Van Dissel VAKANTIE IN HET BUITENLAND DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 MEI 1964 4 (Eigen buitenlandse dienst) Er heeft grote bezorgdheid geheerst in de kring van Amerikaanse diplomaten dat Rusland en Engeland Iran zouden splitsen In 1943 en de blaam op de Ver enigde Staten zouden werpen. Dit werd onthuld in een publikatie van tot dusver geheim gehouden documenten van het State-Department, welke een inzicht ge ven in de Amerikaanse politiek in het midden-oosten en Afrika in het oorlogs jaar 1943. De Amerikaanse diplomaten in deze gebieden en hoge ambtenaren van het ministerie vai^ Buitenlandse Zaken wa ren destijds bezorgd voor: Rusland dat een Sovjet-staat wil de stichten in Noord-Iran, waar Russi sche troepen waren gelegerd. Engeland dat wilde voortgaan met de controle van Zuid-Iran, waar Britse troepen waren gestationeerd. De Verenigde Staten, welke alle schuld zouden krijgen voor de moeilijk heden ter plaatse en door iedere betrok ken partij zouden worden gehaat. In die periode had Amedika slechts geringe verplichtingen in Iran. Troepen van de Amerikaanse technische dienst zorgden voor het vervoer van de z.g. (Van onze verslaggever) Op het r.-k. kerkhof te Groenendijk heeft gistermorgen onder grote belang stelling de begrafenis plaatsgehad van de enkele dagen geleden overleden Francies Arends, oud-wethouder en -raadlid van de gemeente Hontenisse uit Groenendijk. Voor de uitvaart werd in de parochiekerk van de H. Martinus te Groenendijk door pastoor Van den Eijn- den een plechtige H. Mis van requiem opgedragen, die door velen werd bijge woond o.m. het voltallige college van burgemeester en wethouders van de ge meente Hontenisse en vertegenwoordi gers van het N.K.V.. de vroegere K.A.B., bewezen de overledene de laatste eer. De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, heeft mgr. H. C. A. Ernst, vicaris- generaal, benoemd tot voorzitter van de „commissie voor Liturgie" in het bis dom. Hij volgt in deze functie mgr. J. Plasschaert op, aan wie reeds eervol ont slag is verleend. Als leden van de com missie werden benoemd drs. C. H. A. Janssens te Parijs en pater drs. Levinus Vriens o.f.m. cap., legeraalmoezenier. ,,Lend-Lease"-goederen naar Rusland, hetgeen in dit gebied geschiedde via een spoorweg door Iran. Amerikaanse advi seurs en speciale missies trachtten het gevaar van een verschrikkelijke hon gersnood tegen te gaan. De documenten onthullen dat de Ame rikaanse officieren zich bevonden in een dilemma van enorme verantwoordelijk heid en een gemis aan gezag. Amerikaanse autoriteiten vonden hun Russische collega's ..vriendelijk en be leefd" maar het gebeurde vaker dat ze onvriendelijk, onbehoorlijk en niet be reid tot samenwerking waren". De Amerikaanse ambassadeur in Iran, Louis G. Dreyfus, schreef aan Washing ton dat het tussen de Amerikanen en En gelsen ook niet zo best ging. Op 14 april 1943 bracht de ambassadeur verslag uit aan de minister van Buitenlandse Za ken: ,,Het risico lopend te worden uitge maakt voor iemand die hulp roept als hij gelooft dat er een dief achter iedere boom staat, waag ik het toch te geloven dat de Engelsen twee zaken op het oog hebben gehad, toen zij ons programma wilden ondersteunen: ten eerste dat we onze eigen kuil zouden graven als ons programma van advies en hulpverlening een mislukking zou opleveren. En ten tweede om ons te gebruiken als een stootkussen tegen de sterker wordende bedreiging van Rusland om het land in te palmen De mensen in dit land baseren hun ideeën over de Amerikanen op de enkele landgenoten die hier werken als missio naris en regeringsambtenaar. Maar nu de Amerikaanse strijdkrachten hier vloed wijden aan de Russische zaak in plaats aan die van Engeland. Die indruk wekt het althans, in het licht van de ernst van de situatie en de ingewikkeld heid van de internationale verhoudin gen", zei de generaal tegen de presi dent. De situatie werd verder bemoeilijkt door een ernstig voedseltekort, een zwak ke munteenheid en de infiltratie van Duitse agenten. Dit laatste had de arres tatie van vele Iranen in Teheran, ver dacht van sympathieën voor de as-mo- gendheden tot gevolg. De waarnemend minister van Buiten landse Zaken vertelde aan minister Stet- tinius van Buitenlandse Zaken op 1 ok tober 1943: „Ik ben er van overtuigd dat de situatie in Iran een grote warboel is en dat alleen een sterke man in staat zal zijn om hieraan een einde te ma ken." „We moeten ons niet laten ontmoedi gen", vond ambassadeur Dreyfus. De ontwikkeling in Iran verbeterde inderdaad zienderogen, nog voor het jaar 1943 voorbij was. De Amerikaanse docu menten onthullen daarover nog: Roosevelt, Churchill en Stalin stel den zich tijdens de conferentie van Te heran achter Iran, waarvan de staatslie den zeiden dat het land zich zozeer in spande. Ook gaven de grote drie te ken nen dat zij de onafhankelijkheid, soeve reiniteit en het grondgebied van Iran wilden handhaven. De Amerikaanse zaakgelastigde Richard Ford rapporteerde op 29 decem ber 1943 dat „alle agenten van de as- mogendheden uit het land verwijderd zijn en dat de dreiging van een vijande- lijke invasie in Iran niet langer aanwe- werkzaam zijn, baseren ztf hun gedach- z[g is ten over de Amerikanen op het treurige Zelfs de „die-hards" hadden er op Zant- voort ontzag voor. Tientallen van secon den slechts scheidden de cracks na de eerste trainingsdag voor de Nederlandse Grand Prix. Het wat vreemdsoortige le gertje volgers, onverbrekelijk verbonden met de internationale autosport, bezag de trainingsresultaten met ogen, waarin de verbazing duidelijk zichtbaar was. Drie rijders, drie verschillende merken vertegenwoordigend, binnen 0,2 secon de. Het was nauwelijks te geloven. Dan Gurney was met zijn Brabham formule I renwagen de snelste. In 1.31.2 had de Amerikaan zijn snelste ronde van 4193 meter met het respectabele gemiddelde van 165,512 km per uur ge draaid, een nieuw record dat zelfs scher per ligt dan de officieuze 1.31,4, waar voor Graham Hill op, 2 mei 1962, toen Nederland in de ban van de Europa cup-finale in Amsterdam was, tijdens proefronden met zijn nieuwe BRM zorgde. Maar toch zal zelfs de supersnelle Amerikaan het niet gemakkelijk krijgen. Jim Clark, de schier onverslaanbare we reldkampioen van 1963, benaderde hem vrijdag tot op een tiende van een se conde met zijn Lotus en oud-wereld kampioen Graham Hill was met zijn BRM slechts tweetiende seconde minder snel. Hoewel ook zaterdag nog wordt ge traind voor de Nederlandse Grand Prix van zondag, ziet 't er naar uit, dat-Gurney Clark en Graham Hill de voornaamste gegadigden zijn voor een plaats op de eerste rij van de startopstelling. Goede vierde was op deze eerste trainingsdag, waarin een lichte zeewind de coureurs iets hinderde, Ferrari-rijder John Surtees. Helaas, de oud-motorkam pioen heeft de nieuwe V-8 Ferrari nauwelijks kunnen beproeven. Bijna de gehele dag heeft de vuurrode bolide achter de pits gestaan, waar kundige monteurs het onmogelijke in recordtijd poogden te verwezenlijken. Het is zeer de vraag, of al hun kunde en ijver vol doende zullen zijn om de wagen op tijd gereed te krijgen. Surtees zelf, goedmoe dig als altijd, maakte zich op het oog nauwelijks zorgen toch zal hij onge twijfeld de V-8 wagen ter beschikking moeten hebben om de snellere Brabham, Lotus en BRM achter zich te kunnen laten. Snelheid kwam ook Carol Godin de Beaufort, de enige Nederlandse deelne mer te kort. Zijn verouderde 4-cilinder Porsche was slechts goed voor 1.39.9, wat hem een 17de plaats op de „rang lijst" van vrijdag opleverde. (Van onze correspondent) De raad van Hoedekenskerke heeft zich beziggehouden met het plan van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot herindeling van de gemeenten op Zuid- Beveland. Behoudens met een kleine grenscorectie verklaarde men zich ak koord met het plan. Men kwam tot dit besluit, nadat burgemeester Somers eerst de visie van b. en w. op het plan had gegeven. Wy moeten, adus de raadsvoorzitter, de algemene tendens tot het vormen van grotere eenheden tot uitgangspunt nemen, maar dat neemt niet weg, dat wy toch niet gelukkig zyn met de opheffing van onze gemeente. Het bevolkingsaantal van Hoedekens kerke blijft tamelijk stabiel en finan cieel krijgen wij de zaak in onze ge meente goed rond, waardoor een goed voorzieningspeil is bereikt. Het zou ech ter, aldus de burgemeester, dwaas zijn om onze ogen te sluiten voor de reali teit. Burgemeester Somers zag overigens goede toekomstmogelijkheden voor de nieuwe gemeente vooral omdat hij ver wachtte, dat een eventuele noord-zuid- verbinding met een vaste oeververbin ding over de Westerschelde door deze gemeente zou lopen. Hij meende, dat het nog weinig zin heeft om nu al te spre ken over de vraag waar het'centrum van de nieuwe gemeente moet komen te liggen. Belangrijker achtte hij de vraag wat iedere gemeente zou kunnen inbrengen, waarbij hij voor Hoedekens kerke dacht aan een streekhaven en voor Kwadendamme aan een parochiële functie Wethouder M. Steyn vond de nieuwe gemeente Goes te klein en was bang, dat deze in de toekomst, door steeds ver der gaande uitbreiding, aan de nieuwe gemeente zal gaan knabbelen in het ge bied van de tegenwoordige gemeente 's-Gravenpolder. De heer Boone vond |i dat in de nieuwe gemeente een redelij- s ke verhouding zal ontstaan in de politiek, godsdienstige verhouding der bevolking I en dat het dan niet meer zal kunnen 'gebeuren, dat een meerderheid zal kun nen regeren over een minderheid. De heer W. F. Maartense was het evenals de overige raadsleden in grote lijnen eens met de visie van b. en w. maar was bang, dat er in de nieuw te vor men raad nogal eens „gevechten" zou den kunnen uitbreken van dorp tegen dorp. Over het plan in zijn totaliteit werd nog opgemerkt, dat het onlogisch aan doet, dat het industriegebied in het Zuid- Sloe niet bij de nieuwe Sloe-gemeente wordt gevoegd, maar bij een Walche- rense gemeente. Er ontstaat hierdoor een industrie-gemeente zonder een eigen industrie-gebied. De overige agendapunten van deze raadsvergadering werden vrij snel afge handeld. Tegen het advies van b. en w. in besloot de raad niet alleen het slag- en luidwerk van het torenuurwerk te vernieuwen, maar ook de verlichting van de wijzerplaat. B. en w. adviseer den dit laatste niet te doen, omdat de ze verlichting door inwerking van de zeelucht steeds gebrekkig zal blijven. De aankoop van een motorgrasmaaima- chine werd aangehouden teneinde voor af een demonstratie aan te vragen. In betrouwbare kringen in Genève verwacht men dat de ministers van bui tenlandse zaken van Italië en Oostenrijk volgende week daar een ontmoeting zul len hebben om te spreken over de kwes- tie-Zuid-Tirol. De twee ministers ko men naar Genève voor de wereldhandels conferentie. In 1946 kwamen Italië en Oostenrijk overeen dat Zuid-Tirol dat deel uit maakt van Italië een zekere mate van autonomie zou krijgen, doch de Duits sprekende minderheid wenst nu een her ziening van dit akkoord. gedrag van sommige leden van onze strijdkrachten. Misschien hebben ze ons tot voor kort gezien als idealisten, maar zijn ze geschokt nu ze zien dat we ge wone menselijke wezens zijn." In een ander rapport merkte Dreyfus op „dat de Engelsen uit ervaring weten hoe moeilijk het is om tot zaken te ko men met de Iranen en nu misschien met verholen leedvermaak kijken hoe de Amerikanen het ervan afbrengen." Dreyfus gaf in dit rapport een lange lijst op van allerlei incidenten, waarbij Amerikaanse troepen waren betrokken, variërend van kleine verkeersongeluk ken tot het neerschieten van Iranen door Amerikaanse schildwachten. De ambassadeur rapporteerde dat de Iranen „onder de indruk waren van het voortreffelijke gedrag van de Russische troepen, vergeleken bij dat van de Ame rikaanse soldaten, maar ook de Engelsen en de Polen- ,,Er gaat hier het verhaal", aldus de ambassadeur, „dat een Russische officier wegens het verschijnen in het Palace- hotel in staat van dronkenschap werd gedegradeerd en later op de dag werd geëxecuteerd." Ernstiger vonden de Amerikaanse au toriteiten ter plaatse echter het gedrag van Engeland „in de stijl van het Britse bestuur in India", dat de westelijke positie in gevaar bracht in dit land. dat zo strategisch was gelegen. Generaal Patrick J. Hurley, persoon lijk Vertegenwoordiger van president Roosevelt, maakte een inspectietocht door het land en had op 13 mei 1943 een gesprek met de president. „Er heerst grote bitterheid jegens Groot-Brittannië" zei hij. „In geval de Iranen moesten kiezen tussen de Engelsen en de Russen" aldus de generaal, „zouden ze zeker voor de Russen kiezen. U moet weten dat in Iran zowel de diplomatieke autoriteiten als de Amerikaanse officieren hun in- Op 27 mei a.s. hopen onze geliefde ouders p. rijk-priem hun Gouden Huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Receptie van 4 - 5.30 uur in het Café Wed. Verbeek. Ovezande, 22 mei 1963. Hoofdstraat 88. Met droefheid geven wij kennis van het plotse ling overlijden, voorzien van het H. Oliesel, van onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwdvader, grootvader, broer en oom, de heer CAMILLUS MARIA DE GRONCKEL echtgenoot van mevrouw Maria Anglina Schalkeus In de leeftijd van 76 jaar. Uit aller naam: Fam. de Gronckel Fam. Schalkens De uitvaartdienst, waarbij Ued. beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op maandag 25 mei a.s. te 10 uur, in de parochiekerk van de H. Gregorius de Grote te Axel, waarna begra fenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Samenkomst aan het woonhuis, Joost de Moor straat 53, Axel, om 9.45 uur. Zondagavond om 7 uur rozenkransgebed in de kerk. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven dit als zodanig te beschou wen. dankbetuiging Hartelijk dank aan allen voor de hulp en medeleven bij het ongeval van ons doch tertje. A. Perdaen-Vereecken Ossenisse, mei 1964 dankbetuiging Langs deze weg zeg ik har telijk dank aan allen voor de vele blijken van belang stelling bij mijn 90e ver jaardag. P. Willems Sluiskil, n. Kerkstraat De burgemeester van Oost en West-Souburg maakt be kend, dat hij met ingang van 5 juni a.s. geen spreekuur meer houdt op zaterdagm'or- gen maar op iedere vrijdag avond van 7.30-8.30 uur. dankbetuiging Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij ons 40-jarig huwelijksfeest, betuigen wij aan allen onze hartelijke dank. Aug. de Maat-Mahu Lamswaarde, Dreef 28 ARTS Kloosterzande maandag 25 mei a.s. Voor spoedgevallen: R. G. BUWALDA arts, Kloosterzande Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Breda, d.d. 24 april 1964 is ver klaard in staat van faillis sement Gerardus Josephus Maria Kemmers, glazenwas ser, wonende te Putte (N. Br.) aan de Postbaan 22 met benoeming van de edelachtbare heer mr. E. H. Thijssen, lid van ge melde rechtbank, tot rech- ter-commissaris en van on dergetekende tot curator. Mr. W. H. J. Ravens Bergen op Zoom, 27 april 1964 Williamstraat 10 WOONHUIS TE GRAAUW NOTARIS te HULST zal op donderdag 4 juni a.s. in het café van de heer B. Plasschaert te Graauw Dorpsstraat 45 ten verzoeke van de erven Alph. Taalman publiek verkopen: HET WOONHUIS met kippenhokken, berg ruimte en erf te Graauw aan de Achtereindstraat 55, kadaster Graauw Sectie D nummer 1445 groot 11,75 are. Te aanvaarden bij de beta ling van de koopsom uiter lijk op 3 juli a.s. Betaling onkosten binnen 6 dagen. Bezichtiging op woensdag 27 mei en zaterdag 30 mei a.s. telkens van 2 tot 5 uur, aan te vragen Achtereindstr. 47. Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris voorn. HUIZEN GOES NOTARIS te GOES zal ten verzoeke van de heer J. van Belzen te Kloetinge B(J Inschrijving verkopen: Perceel 1: HET WOONHUIS met erf aan de Piccardtstr. 15, groot L80 are. Ontruimd te aanvaarden be houdens toestemming van b. en w. Perceel 2: HET WOONHUIS met schuurtje, pakhuis en erf aan de Piccardtstraat 32 te Goes, groot 2.16 are. Het woonhuis is verhuurd aan mevr. M.E. Dekker te Goes voor 10 per week; het pakhuis is verhuurd aan de Fa. Drukkerij De Phoe nix te Goes voor 17,05 per maand. Bezichtiging wat betreft het perceel Piccardtstraat 32 op maandag 25 mei en vrijdag 29 mei 1964 van 9.30 tot 11 uur en wat betreft perceel 1 op aanvraag bij de heer J. van Belzen. Parallelweg 8, Kloetinge. Biljetten in te leveren ten kantore van de notaris vóór of op 3 juni 1964, alwaar na dere inlichtingen verkrijg baar zijn. donderdag 28 mei a.s. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op dinsdag 9 juni 1964 te 11.30 uur, te Middel burg, Rouaansekaai 43, worden aanbesteed: Het bestek ligt van tenminste tien dagen voor de de dag der aanbesteding ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg, Abdij 6, bij de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat te Middelburg, Rouaanstraat 43, en op het bureau van die dienst te Goes, Kloeting- seweg 46. Het is van gelijk tijdstip, zolang de voorraad strekt ter Provinciale Griffie verkrijgbaar voor 25,- of door storting of overschrijving van ge noemd bedrag op postrekening no. 296000 van de Provincie Zeeland (diensten en fondsen) te Middelburg. Inlichtingen volgens bestek. De nota van inlichtingen ligt van donderdag 4 juni 1964 af ter inzage op voornoemd bureau te Goes. 31/2 obligatielening Stich ting Moederheil Breda 1943: uitgeloot per 1 aug. 1964: 3 obligaties a f 1000.— de nrs. 4 - 74 - 82. betaalbaar bij de Nederl. Handel-Mij N.V. te Breda. VEILING BOUWLAND NOTARIS te GOES zal op vrijdag 5 juni 1964 te 14.00 uur in „De Prins van Oranje" te Goes, krach tens rechterlijk bevel voor de erven A.A. de Wilde te Middelburg, publiek verkopen: Perceel 1: HET PERCEEL BOUWLAND onder Kloetinge, aan de Noorddijk in de Wilhelmina- polder, groot 03.06.55 ha, tot 30 november 1964 verpacht aan M. Heijboer te Katten dijke voor 200 per ha, of voor de massa 613,10; Perceel 2: HET PERCEEL BOUWLAND naast het vorige perceel, groot 01.58.90 ha, tot 24 no vember 1964 verpacht aan J. Smit Jzn. te Kattendijke voor 200 per ha, of voor de massa 310,40; Perceel 3: HET PERCEEL BOUWLAND naast het vorige perceel, groot 01.58.90 ha, tot 30 no vember 1968 verpacht aan C. Heijboer te Kattendijke voor 230 per ha, of voor de massa 365,47; Perceel 4: HET PERCEEL BOUWLAND naast het vorige perceel, groot 01.48.50 ha, tot 24 no vember 1969 verpacht aan A. van Waarde te Katten dijke, voor 200 per ha, of voor de massa 297; Perceel 5: HET PERCEEL BOUWLAND naast het vorige perceel, groot 03.19.40 ha, waarvan een westelijk deel ter groot te van 01.55.00 ha, voor 200 per ha of voor de massa 310 en een oostelijk deel ter grootte van 01.64.00 ha, voor 210 per ha of voor de massa 345,24 zijn verpacht aan J. van de Velde te Kat tendijke; Perceel 6: HET PERCEEL BOUWLAND onder Kattendijke aan de Dorpsstraat, genaamd „De Bergblok", groot 01.40.65 ha, tot 24 november 1969 ver pacht aan J. Smit Jzn. te Kattendijke, voor 240 per ha, of voor de massa 337,56 behoudens goedkeuring door de Grondkamer; Perceel 7: HET PERCEEL BOOMGAARD onder Kattendijke aan de Dorpsstraat achter het be drijf van J. Smit Jzn., groot 00.31.14 ha, verpacht tot 24 november 1967 aan J. Smit Jzn. te Kattendijke, voor 75 de massa per jaar; Perceel 8: HET PERCEEL BOUWLAND onder Kattendijke aan de Zandweg, groot 00.24.54 ha, tot 24 november 1965 ver pacht aan J. van Dalen te Kattendijke voor 230 per ha, of voor de massa 56,44; Perceel 9: HET PERCEEL WATER onder Wissenkerke in de verdronken Sophiapolder, groot 02.48.90 ha. De percelen 1 t.m. 5 zullen ook in combinatie worden geveild. Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris. Met spoed gevraagd elektro- monteurs, hulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning bouw in geheel Limburg en voor Oost-Brabant Br. onder nr 78312 X Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze, actieve medewerkers Ervaring in betonverwerking verdient aanbeveling maar is geen vereiste. Geïnteresseer den kunnen onze personeels chef bellen onder nummer: 01620-3941 of naar hem toeko men op kantoor Koningsdijk 69. Zo nodig komen wij u graag thuis bezoeken. X Metselaars gevr. met spoed f 150.- netto p. w. Melden bij C. Ernst, Houtmanstraat 27 of Tasmanstraat 11, Breda. Meijes kunnen op onze inpak- afdelingen mede werken aan het gereedmaken van onze kwaliteitsproducten. Dit werk wordt goed beloond. N.V. Bis cuit- en Chocoladefabriek, .Victoria", Lage Bakstraat 1, Dordrecht, tel 01850-7941. 79436 Bent u boven de 21? Hebt u ervaring met "kleine kinderen? Kom dan mij in de huishou ding helpen. 8.30 uur beginnen 5.30 uur klaar. Gemakkelijk schoon te houden Centraal ver warmd huis. Grote was buiten de deur. Van onze 4 kinderen zijn er alt2 naar school. Komt u afspreken na 3 uur? Mevr. Weller, Bavelselaan 150, Breda Hulp in de huish. gezocht voor dag of dag en nacht; ouder dan 16 jaar. Inl.Mevr. Grosfeld, Rijsbergseweg 600, Breda. Tel. 34494. X Voorjaar - nieuwe meubelen Goed geld voor uw oude meu belen bij aankoop van nieuwe. Levering rechtstreeks van fa briek onder garantie. Prettige betalingsregeling mogelijk U wordt vrijblijvend thuis afge haald en gebracht naar onze toonzalen. Meubeltoonz. Ruy- ter Inl br. ond. no. 79105 of tel.' 01600 - 45401. Breda. Kostuumdozen, rokkendozen broekendozen, taartdozen, sou- vernirdozen, 17 versch. forma ten in voorraad bijWeststrae- ten Papierh. Middelburg. Tele foon 2453. 13108 Volautomatische luchtverhit- ters voor werkplaats, garage, of magazijn. Goedgekeurd door arbeidsinspectie en brandvei ligheidsinstituut. Install, bedr. De Weerd N.V.' Markt 33, Et- ten, tel. 01608-2310. 78330 Ik heb mijn doosje Elastocorn- likdoornpleisters verloren. In houd 6 snel en pijnloos werken de likdoornpleisters. Prijs 75 ct. Elastocorn laat pas los als de likdoorn loslaat. Zo werkt er geen tweede. Daarom drin gend verzoek mijn Elastocorn terug te bezorgen. S.G.A. Liliput het ideale ver stelbare plastic slipje voor cel- stof luiers. In Zundert vindt u vijf typen keukens. U slaagt altijd voor iedere beurs een keuken. N.V. Hoppenbrouwers, Showroom, Wildertsedijk 1, Zundert, tel. 01696-2252. Roosendaal, telef, 01650-5951. Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen Kees v d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg. Tel. 04250-26617 X Bromfiets en 2 pits gaskomfoor met lekblad, goed onderhouden te koop. Hoofdstr 55, St.-Jan steen. 12348-X Platenspeler m. platen, divan, 4 clubs en 2 armstoelen te koop. Te bevr. Steensedijk 17, Hulst. X Huur televisie mtt 11e pro gramma's voor een gering be drag per maand. Geen vooruit betaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis! Bel 's avonds nr 01100-5397, of 01155-200, of 01180- 3973, of 01184-4410. X Kamers voor alleenstaanden. Keuze in versch. stadswijken. Voor echtp. soms kamers, bun galows, woningen, wooncara- vans. „Contact", Regentesse- laan* 14, Breda. Tel, Te koop aangeboden: Nieuw bouwwoning te Hoeven (twee onder één kap) grote woonka mer-woonkeuken, 3 slaapka mers, douchecel, voor- en ach tertuin. Brieven ond. no. 20066 Te koop in Hoogerheide. Mo derne woning, voor- en achter tuin, aan drukke weg, vrij te aanvaarden 30.000,- Brieven onder nr. 79414. Te koop groot herenhuis met groot bijgebouw en twee gara-. ges, grote tuin. Totale opper vlakte 2490 m2, ong. 36 m aan de straat, geschikt voor vele doeleinden. Vrij te aanvaarden Gelegen en te bevr. Meerkant- sebaan 105, Kalmhoutsehoek. Gem. Essen. België. 020059 Ruilwoningen in alle provincies in alle plaatsen. In Breda in alle stadswijken. Vraagt folder of bezoek „Contact", Regen- tesselaan 14, Breda, tel. 39682. Gaat u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen tot f 5.000,voor aanschaf meubilair, woningtex tiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt u algehele inlichtingen. Postbus 1371, Rotterdam. X 10 rijlessen voor f 47,50. Fon kelnieuwe lesauto's Bondsauto- rijschool „De Centrale", Raad huisstraat 48, Roosendaal, tel. 5073, Pater Beckerstraat 33, Oudenbosch, Bredastraat 22, Bergen op Zoom telefoon 5420 Markt 66, Etten, telefoon 2886. Emmastraat 108, Sint Wille- brord. Autohanden: we hebben voor radig grote partij nieuwe, ge coverde en gebruikte autoban den. We geven hoge korting op nieuwe banden en nemen uw gave oude banden in. C. P. v.d. Mast, Autobandenbedrijf, B-reda, Terh, weg 316. Telef. 36777. 79703 V.W. '59 te koop wegens om standigheden, moet opgeknapt worden. Prijs f 750,Pastoor v. Breugelstr. 76, Bosschen- hoofd. 020070 Zonder geld toch een prima auto, dank zij onze vlotte fi nanciering. Keuze uit 2 Ford Consuls, Vauxhall '61, Morris Minor, Renault, V.W., Taunus 12M, Opel Caravan. Inruil mo gelijk. Irenestr. 31, Oud Gastel Tel. 01651-623. 020069 Opel Rekord 1962, 4 versnel. 40.000 km. Opel Caravan 1956, Fiat bestel 1955, defect V.W. 1952 defect. Mgr. Mutsaertsstr. 15, Roosendaal, tel. 01650-4929. Te koop van part. V.W. '50-'51 zeer mooi. Gerevis, motor; nieuwe banden. Spotprijs. Te bevr. Marijkestr. 41, Goes. Tel. 01100-6935. Te koop of te ruil 1958 Fiat 500 in staat van nieuw f 1675,- 1957 Renauit Dauphine n. ge spoten, pr. motor f 1350,- 1954 Opel Rekord, pr. staat f 875, 1956 Fiat 600 mooi wagentje f 1175,1959 Citroën Ideal, 100 pet. 'staat f 2750^—. Finn, mogelijk, ook inruil. Tel. 45477 Net voorbij de kunstzijde fa briek. Leerlingstraat IA, Breda Personenwagens en bestel: Cortina 1962, 36000 km. Vaux hall Cresta 1961, Opel Kapitan (Luxe) 1961, Fiat 1961 (2100). Opel bestel 1961 Opel Caravan 1959 Am. Ford I960 Starliner. Am.' Ford 6 cyl. 1958 wit en zwart. Dodge 1959 6 cyl. zwart 4 deuren. V.W. busje 1961 geel kenteken. Volvo 1959. Mercedes benzine 1957. Austin 6 cyl. 1957 Opel Rekord 1957. Taunus bus je 1962 Opel Rekord '60. Auto bedrijf' C P. v.d. Mast, Terh. weg 316, 'Breda, tel. 36777. Vrachtautomobielen Opel Blitz 1961 3.80 bak (brouwerij). Opel Blitz 1958, met bak. Opel Blitz 1957, met bak (lang chassis). Ford Trader diesel 1958, open. Ford Am. 8 cyl. achteroverkip per 5 ton. Chevrolet 56, 4,75 m. bak open, 5 ton. red. cardan. Chevrolet 56, met bak, 4 ton. Bedford 1957, open bak.red. cardan 6 ton. Commer 54, 7 ton, prima bak, 5,5 m. met kap. Borgward 1958 chassis 1,75 ton." Ford 6 cyl., 2 ton 1957. Ford Thames Frechter diesel, 1962. Motordefect. Caravan 4 personen. Autobedrijf C. P. v.d. Mast, Terh. weg 316, Breda, tel. 36777. 79705 Te koop van particulier Citroën 2 CV, 1964. Km. stand 10.000. Prijs f 3.000,—. Strausslaan 10 Bergen op Zoom, tel. 3347. 3613-X Pracht Fiat 600 te lr. b.J. 1957, t.e.a.b. L. v Gastel, Waardakker 20, Breda Zater dag na 1 uur. 79742 Schrijfmachines, nwe. koffer schrijfmachines v. a. f13,7.05 schrijfmachines v.a. f 137,50. Diverse gereviseerde machines o.a. RemingtonUnderwood enz. v.a. f 65,— met volle garantie. Reeds v.a. f 10,per maand. Betaling in 6 maanden zonder rente. „Wilson", Utrechtsestr. 133, Amsterdam-C. Tel. 239395 94057. Vrij blijvend demonstra. tie door geheel Nederland. Ook Te huur V.W.-busjes. A. van op zaterdag de gehele dag ge- Bergen, St.-Jozefstraat 33. Tel. Wie van opschieten houdt leert typen bij Instituut St-Jozef, Piet Avontuurstraat 45, Breda, tel 40328. Begin desgewenst direst. s opend 14785, Bergen op Zoom. UW OPLOSSING VAN DE VAN ONZE ADVERTEERDERS NOG NIET DOE DIT IN IEDER GEVAL VóóR 30 MEI a.s. Losse invulformulieren kunt u bij onze kantoren verkrijgen. Betrouwbare gebruikte auto's, deze zijn geheel nagezien en worden voor 100 pet. in orde gemaakt. Geen geknoei, maar goed werk!! Ford Taunus 17M TS 1963, met schuifdak, schijf remmen e.d. f 5750,Ford Taunus 17M 1959, met roldak, zeer goed f 2400,Ford Tau nus 17M Combi 1958, nieuwe motor f 2250,Ford Taunus 15M 1956, met roldak, zeer goed en mooi f 1250,Fiat Neckar 1200 1961 nieuwe mo tor f 2500,.Ford Taunus 12M 1959. Simca Combi 1956. Opel Caravan 1954, zeer goed f 450,- Opel Rekord 1958 f 2100,—. Met inruil en garantie. Huigen Beu- kenstr. 11, Dongen, bij de REMY. 79759 Renault 4 i. pr, st, te koop of te ruil pr. f 400,- Curagao- str. 20, Breda. 79799 Te koop Renault Dauphine in- en uitwendig zeer mooi. Ban den prima. Motor olievrij Met gereedschap f 1375,-. Huis ten Bosch, Bredaseweg 175, naast Liesbos, Breda. 79*163 De Pree Autohandel heeft voor u gereed staan in haar speci aal ingerichte showroom op de Haagweg 33, Tel. 33915 Breda, tevens gevestigd op de Til- burgseweg 135, tel.39753, Breda onder andere: Opel Rekord coupé 1962, Opel Rekord van af 1955 t.m. 1962, Opel Cara van vanaf 1956 t.m. 1963, Opel Kapit&n vanaf 1959 t.m. '61, Ford Taunus 17M vanaf 1957 Ford Taunus 12 M van af 1956 t.m. 1960, Ford Tau nus 15M vanaf 1956 t.m. 1959, V.W. de Luxe vanaf 1953 tm. 1960, V.W bus vanaf 1957 tm. 1960, Mercedes diesel 190D '60 D.K.W sport 1961, D.K.W, 1000 vanaf 1955 tm. 1958, D.KW Carvan 1959, Fiat 1100 vanaf 1958 tm. 1961, Karmann Ghia 1957, Mercedes diesel vracht auto 1958, Mercedes bestel die sel 1960, Morris diesel vracht auto 1960. Tevens tal van in- ruilwagens 3 mnd. garantie, zo wel op het draaiende als op de carrosseriegedeelten. Als spe cialiteit worden auto's v.a, 1951 tot en met 1964 door eigen bedrijf gefinancierd. Zeer mooie V.W. 1957 te koop met radio Wilhelminapark 60a Breda. 79778 Mercedes 219 bouwjr. »59, lak, chroom en bekleding gaaf. Geen óliegebruik. Met schuif dak, mistlampen, nieuwe ban den en nieuwe accu. Aanrijding vrij. Zonder gebreken. Van le eigenaar. Parklaan 51, Roosen daal. Tel. 01650-4177. Vito Garage te Breda heeft weer een mooie serie eerste klas gebruikte automobielen, welke wij met onze prima ga rantie en tegen lage prijs ver kopen. Opel Rekord 1700 van 1963, als nieuw. Opel Kadett van 1963 als nieuw. Renault R8 van 1963, Volkswagen station car 1963, Fiat 600D 1961, Volks wagen met roldak 1961, Fiat 1300 1962, Opel Rekord 4 deurs 1700 van 1961, Fiat 600 van 1961 Volvo 544 van 1960, Simca Aronde Montlhéry 1959, Opel Rekord 1959. Al deze wagens zijn van voor tot achter nage zien door eerste klas monteurs in eigen werkplaats. Daarom kunnen wij u met een gerust vertrouwen de volle 100 pet. garantie geven. Kom geheel vrijblijvend eens bij ons kijken en ook u zult zeggen Vito heeft de mooiste keus. Let op 't juis te adres Vito Garage Ginneken- weg 340 - 342 Breda. Tel. 36173 recht tegenover de kerk vlak bij de Ginnekenmarkt. Dage lijks geopend tot 's avonds 10 uur. Zaterdags tot 6 uur zon dags van. 11 tot 6 uur. Inruil mogelijk, financiering binnen één uur geregeld. 21656-X Bestel nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen met of zonder kraag, zodat u ze op tijd heeft. Ook leveren wij plastic draineerbuizen of glasvlies franco door geheel Nederland. J. G. Sneep Dzn. Kon. Wilhel- minalaan 2, Willemstad, telef. 01687-380. Te koop zeer mooie zw. poe- deltjes, pinchertjes, pekingees- je, en wit dwergkeesje, 1 jr. L. v. Boxtel, Putseweg 13, Ossendrecht, tel. 488. 3611 Zwarte bonte Cocker-spaniels en rood-bruine langhaar tek kels. Vaders en moeders aan wezig. Marconistraat 77 Roosen daal. 020075 Huur televisie met alle pro gramma's voor een gering be drag per maand. Geen vooruit betaling. Altijd recht van koop Vandaag besteld, morgen bij u thuis! Bel 's avonds nr. 01100-5397, of 01155-200. of 01180- 3973, of 01184-4410. X Schieting zon. 24 mei bij J. Nijs, Hulst. Inl. 3.10. Ter. 2,50. Beg. 3 uur. Grote schieting zon 24 mei bij J Vernimmen, Rapenburg. Beg. 3 uur. Het Bestuur. Grote schieting zon 24 mei bij F. Saman, Heikant. Beg. 3 u. Schieting zon 24 mei bij P. Leeraert, Zandberg. Inl. 3.10, Ter. 2.50. Inl. van 2-3 uur Het Bestuur Zwakte na ziekte? Schieffers bloed wijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief-Lecithine, vitami nen en mineralen, werkt bio- vitaal. Bij apothekers en dro gisten Te koop 2 éénjarige stamboek stieren. Tevens gevraagd bie tenwieders. D.M. Rouw, 's-Heer Hendrikskinderendijk Goes. Tel. 6982 Het Eersie Zeeuwse Caravan- bedrijf, 30 wagens in verhuur, heeft van 16 tot 30 augustus 6 pers caravans te huur te Zoutelande bij Valkenisse., A.P. C. Carol Molenwater 7, Mid delburg. Telefoon na 7 u 01180- 3500. Te huur kampeerhuisje met roeiboot en 2500 m2 vrij terrein aan prima vis. en vaarwater. (De Giessen). Van 15 mei - 1 okt. B. ond. no 78859. Kamperland N. Bev. (Zld.) Camping „De Molenhoek", tel. 01107-202. Een rustige familie camping. Caravanstandplaats per seizoen f 125, —(80 m2). Te huur, vlak a, boulevard en strand ged. van woning, één gr. sl.k. 3 gr. bed. en kinder bedje, zitk., aparte keuken in park. str. w 15 tot 29 aug Mevr. M Kloet, v d. Pomme Koudekerkseweg 23, Vlissingen Te koop van particulier luke caravan in prima staat gewicht 560 kg. Bez Ger. Majellastr 16, Dongen. Tel. 01623-2107. Nog te huur 6 pers. caravan staanplaats West Kapelle. Te bevr .Mgr .Mutsaertsstraat 15 Roosendaal, tel .01650-4929 Te huur: 4 pers caravans, voll. ingericht en verz. F. Zwa gers, Groenstr. 1, Willemstad. (N.Br.) Vakantie in Twente. Te huur in bosrijke omgeving vakantie huis, volledig gemeubileerd, voor 6 pers. kamers, voorzien van stromend water. Dichtbij bushalte voor een of meer we ken. Te bevragen bij G. J. Vreeswijk, Bisschopstraat W 184, Weerselo, tel. 05416-124 Te huur caravans 2 zes- en 1 vierpers. Staanpl. Koudekerke bij Zoutelande. Tel. 01620-3601 x Cadzand. Komt in jüni naar onze 4 pers. caravan. Inl. Wil- helminastr. 100, Axel Te huur ged. boerderij voor zien van water, gas en licht, f 50,— per week. Rustige omg. Voor 18-7 na 29-8. Horstman, Terwoldseweg 24 Twello (Gld.) 05646-9189. 78975 Op div. campings nieuwe voll. inger. caravans, met luifel. Ook voor de tour. Midema Opende 05646-9189. 78985 Simpelveld (Z.L.), pension in luxe bungalow. Prachtig pano rama met zonneterras, k. en w. str. water, bad, Uitst. keu ken, Voll. pens. f 12,- p.p.p.d Nog vrij 6-27 juni, 4 - is juli, na 14 aug. L. Schiffelers Huls 2C, Simpelveld, tel. 04452 539. 79037 Te huur: 10 nw. caravans met vaste standplaats te Ouddorp a. zee. Tel. 01846-2258. 4- en 6-pers. caravans te huur, staanplaats B-iggekerke (kust Walcheren) en de Kamper- landse duinen; vóór 18 juli en na 15 aug. Te bevr caravan- verh. bedr. ,,De Schulp", Breit- nerstr. 22, Goes. Tel 01103-390 Margraten Z.L. Frisse kam. met str. w. logies met prima ontbijt f 4,50 juli, aug f 5, Pension Frijns, Termaar 51, Tel. 04458-358. Te huur aang. zomerhuisje na bij Bergen op Zoom. Pr f 25,— per w. Nog vrij tot 11-7-64 en na 22-8-1964. Br. ond. no. 3614 Aangeb. gem. kamer, slaap kamer en keuken. Dicht aan zee, en by bushalte. A. Kluft, Rijksstraatweg 170A, Heems kerk. 79405 Gun uw hond zijn vakantie tij dens uw vakantie, reserveer reeds nu zyn plaats. Inl. Mar conistraat 77, Roosendaal. Caravans. Nog te huur te Zou- talande. Caravans vanaf heden tot half juli en na 22 augustus. Bevr. Paul v.d. Watering, Pa rallelweg 106, Bergen op Zoom tel. 5041. 79143 Vakantie in Twente. Te huur in bosrijke omgeving" vakantie huis, volledig gemeubileerd, voor 6 pers. kamers, voorzien van stromend water. Dichtbij bushalte voor een of meer we ken. Te bevragen bij G. J. Vreeswuk, Bisschopstraat W 184, Weerselo, tel. 05416-214 Vakantie in Zwitserland, Duits land, Salzkammergut of Italië geheel verzorgd, 10 dagen F 189,50 met dagtochten. Ho telverzorging. Vraagt gratis reisgids. V.B.R.-reizen, Buys Ballotsingel 116, Schiedam. n p| ,/x.' SP iliii 1® -^' Als men kraaien een vaste \i van deze vogelt'amllle gewees televisieprogramma nogal wat de technici, die lioog in de Liev van het ene systeem in dat va veroorzaakten, waarvan men di ding met Flobecq, Lille, Brusse^ vallig ontdekte, dat het op de al die vervormingen in de ontv: Dit is maar één van de vele ringen van de Eurovisiepioniers zij wilden, daarmee een boek kunnen vullen. Zij zouden kum tellen van Lille, waar de apparl een hoogte van tachtig mete worden geïnstalleerd en de tore pot bleek, zodat alle zware onf stuk voor stuk door twee techq boven moesten worden gebracï Ze zouden ook kunnen teri aan Flobecq, waar een onverw duikende hond de uitzending in stuurde. De zender was daar in een geïmproviseerd torentje jachthuis midden in een bos. die daar moest zijn, begon met t een uur te verdwalen voor hij plaats had gevonden. 'Toen op ven moment een van de techrj stalten maakte om zijn appar gaan bedienen, schoot plotseli grote, woeste hond op hem af halve broek van zijn benen be Of aan Brussel, waar de 10 hoog opgestelde zender alleen n een eindeloos lijkende wentelt worden bereikt. De twee techn maakten van de nood een deugc vakkeerden aten en sliepen - de apparatuur. Of aan Antwerpen, waar de b van de linkzender van de toren hij tever reikte om de antenne verdraaien. Hij schoof het natte aflopende, koperen dak af, ma gelukkig in de brede goot hang zyn kostuum was niets meer ov« Eerste fase Het zijn herinneringen van t: geleden. Eén decennium slechts, internationale televisie groeide sprookje, tot werkelijkheid gema enkele honderden technici, die tochtige torens schakelinstallaties, den, tot een dagelijkse ervarii miljoenen toestelbezitters, die hq gewoonste zaak van de wereld ren, dat zij met een druk op een huiskamervenster op de wer nen. Tussen beide momenten de eerste fase van Eurovisie, reeds in gang gezet door de inl nale verspreiding van beelden kroning van koningin Elisabeth c de van Engeland, maar offic ^}et een schakelprogramma op I 1954 nu bijna tien jaar geleder start. Fundament Het fundament voor die eerste Eurovisie-uitzending, tijdens w< netwerk officieel in première g een jaar tevoren gelegd. Toen wa dachte ontstaan om de plechtige van de jeugdige Engelse vorstin het vasteland van Europa door! van televisie te laten zien. In E waar toen al vijf grote televisie waren geïnstalleerd en ongeveer joen toestellen in de huiskamers zou men uiteraard een volledig, reportage van deze gebeurtenis gen. Maar om aan de belangstel de kijkers op het vasteland tegc komen waren er twee moeilijkhe eerste was de beperkte reikwijdti zender in Londen. De oplossing het inzetten van linkzenders voor de hand. Gecompliceerder vraagstuk om de Engelse beelde vormd volgens het 405-lijnensys em te zetten in de voor het groo", wan Europa gebruikelijke beelc 625 lijnen. Philips creëerde daarvoor de o hi de vorm van een lynenverta

de Stem | 1964 | | pagina 4