i BEATRIX HOEVE GEOPEND Zevende vloot" op naar Laos? Moeder Longpré is een leugenaarster Klimaat voor het oecumenisch esprek (toch) niet bedorven" HoogeHuys voor u r>r> Kongolese opstandelingen' rukken ongehinderd op HEERLIJK UITRUSTEN Nieuw hoofd Week van de f lets drama in drie bedrijven Hogere a.o.w. per 1 juli V.N.-vliegtuig M0l weer vandaag! PROTESTANTS HOOGLERAAR IN OPMERKELIJK BETOOG: DAGBLAD VOOR ZEELAND ïec t u u p menu Rechter-commissaris Wellicht troepen naar Thailand ,.Rodc' winst In Eindhoven Bus drukt jongen door cafégevel Overleg neergestort Drs. J. v. d. Pluym hoofdredacteur van Volkskrant Zonnig en warm in weekeinde Man vermomd als spook schoonmoeder schrok zich dood LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 134e JAARGANG Ne. 24593 Voor God, K-omuyi-ii en vaderland Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur j Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen).' Postgiro 1114111 9A T EKVM i* ant IS6 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuw.straat 41 telefoon 289 ..:}l Onze luchtvaartredacteur beschrijft vandaag in de laatste aflevering van „Mannen in Spit fires" de lotgevallen van het 322 squadron bij de bevrijding van noord-Nederland en de minder dramatische, maar toch enerve rende strijd in Indonesië en Nieuw- Guinea. (Pag. 15). Wij zijn niet zo eigenwijs om te beweren, dat wij precies weten wie en wat William Shakespeare precies was. 's Werelds grootste dichter is nog altild een myste rieuze figuur. Toch geloven wij vandaag een tip van de sluier te kunnen oplichten. Dr. D. A. de Graaf bespreekt op onze culturele pagina het boek van Cavin Hoff man, dat allerlei veronderstellin gen bevat, die het overwegen waard zijn. (Pag. 13). Onze lezers werpen vandaag weer lustig met handschoenen in de rubriek „Papier voor uw pen". Worden de handschoenen opgenomen of niet? Dat weten wij de volgende week. Nu alvast veel plezier op ons eigen strijd perk. (Pag. 6). „Al spreekt ter wereld nie- meer, dan nóg spreekt A. L. I.oc- kefeer", zo zegt men in Hulst. De actieve burgemeester van deze Zeeuwsch - Vlaamse gemeente wordt weldra 65 jaar en gaat van zijn pensioen genieten. Maar hij is niet van plan om de politiek vaarwel te zeggen. (Pag. 19). Tenslotte bieden wij de lezer, zo als gewoonlijk, een rijke variatie aan lichte en wat ernstiger lec tuur. Een prettig weekend! In verband met de komende huurver hoging en de gestegen loonindex zullen, naar minister Veldkamp verwacht, de A.O.W.-uitkeringen per 1 juli worden verhoogd. De minister deelde dit gisteren mee in antwoorden op vragen van het socialis tische kamerlid de heer Suurhoff. De bewindsman merkte op, dat het systeem van de automatische aanpas sing van de A.O.W.-uitkeringen bij de wet zodanig is geregeld, dat deze uitke ringen gekoppeld zijn niet aan de index van de kosten van levensonderhoud, maar aan die van de regelingslonen, aangezien op deze wijze de uitkerings gerechtigden beter zouden kunnen pro fiteren van de wijzigingen in de alge mene welvaart dan bij volging van de prijsindex mogelijk zou zijn. Voor 1964 is, in verband met de ge wenst geachte anticipatie op de in liet begin van dat jaar te verwachten loons verhogingen, de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen incidenteel bij ae wet geregeld. Bij deze wet werd voort gebouwd op de in de A.O.W. neergeleg de binding tussen uitkeringen en loon ontwikkeling. Minister Veldkamp ziet geen aanlei ding op zijn afwijzend standpunt inzake een verdere verhoging van de A.O.W.- uitkeringen terug te komen. „INDERDAAD zijn in het Rotterdamse drinkwater wormpjes waargenomen", zo heeft de gemeente toegegeven, „maar ze zijn niet schadelijk voor de mens Vele kiachten waren bovendien loos alarm", aldus een officieel communiqué. RUIM VIJFTIG personen worden nog vermist nadat in een Pakistaanse rivier dertig vaartuigen tijdens een zware storm omsloegen en zonken. EVEN JAS en schoenen uittrekken, een aanloopje, een sprong over de muur en gevlucht was gisteren een 23-jarige gevangene uit het Scheveningse huis van bewaring. Later op de dag werd hij in de Scheveningse bosjes weer gegrepen ZONDAG zal in een Amerikaans blad een foto worden gepubliceerd, die één seconde na de moord op president Ken nedy genomen werd Vlak bij diens auto staat een man. die sprekend op Oswald lijkt. ..Wie heeft dan de schoten afge vuurd?", zo vraagt het blad zich af. dat belooft morgen net raadsel te onthullen. DE AMSTERDAMSE katholieke studen tenvereniging schaft met ingang van sep tember a.s. de groentijd af. In plaats daar van zal een verblijf in een kamp van drie tot vier dagen worden ingevoerd. PROF. MUNTENDAM, directeur-gene raal van de volksgezondheid, zal binnen kort benoemd worden lot gewoon hoog leraar in de sociale geneeskunde in Lei den. Tot dusverre was hij tevens buiten gewoon hoogleraar. Amerika overweegt momenteel on middellijke militaire interventie in het door 'n crisis verscheurde Laos indien diplomatieke pogingen de zer dagen niet tot een oplossing leiden. Naar verluidt wil men eenheden van de machtige „zeven de vloot" naar wateren dicht bij de onrustige gebieden overbren gen en wil men troepen naar het naburige Thailand sturen. De vloot bestaat uit 125 schepen met aan boord 60.000 matrozen en mari niers, alsmede 650 vliegtuigen. Verwacht wordt, dat president Johnson binnen enkele dagen bevelen dienaangaande zal doen uitgaan. De toestand in Laos wordt intussen steeds nijpender. Communistische Pathet- Laotroepen hebben nu ook de toegangs wegen tot de belangrijke stad Parksane bezet en drongen de neutralistische troe pen van generaal Kong Le nog dieper de bergen in. Of de communisten het echter zullen wagen Parksane binnen te vallen wordt echter betwijfeld. Men vreest nl. een reactie van Thailand, dat aan een naburige rivier grenst. In de reeds bezette gebieden hebben de Pathet-Laotroepen alle verzetshaar- den uitgeroeid. Generaal Kong Le is er intussen in geslaagd weer vijfduizend neutralistische manschappen om zich heen te verzamelen en is vastbesloten nu geen stap meer voor de communisten te wijken. Intussen deed het regeringsdagblad Izvestia een scherpe aanval op de Ver enigde Staten voor hun „gewapende in terventie" in Zuidoost-Azië en beschul digde de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, ervan „hypocritisch" te zijn geweest in gedeelten van zijn toespraak eergisteren tot de Verenigde Naties. Engeland heeft tot dusverre nog niet openlijk gereageerd op de Russische en Franse voorstellen. De conferentie zal vermoedelijk in de tweede helft van juni plaatsvinden, waar schijnlijk in Genève. De Verenigde Staten en Engeland ne men tot dusverre het standpunt in dat vertegenwoordigers van de conferentie ter plaatse in Laos bijeen moeten komen om te trachten ren onmiddellijke staking der vijandelijkheden te verkrijgen. De Laotiaanse premier prins Soevanna Phoema schijnt een voorstander te zijn van het Franse voorstel tot het houden van een' formele 14-landenconferentie over Laos, wat de Verenigde Staten trachten te voorkomen. Soevanna zelf heeft reeds eerder voor gesteld besprekingen te doen houden tus sen vertegenwoordigers van de landen die de akkoorden van Genève hebben on dertekend en de Laotiaanse regering. Prinses Beatrix heeft gisteren de kinderboerderij Prinses Beatrix Hoeve" op het terrein van de Johanna-stichting te Arnhem of ficieel geopendOp de bijgaande foto een moment tijdens deze plechtigheid: vier kinderen, ge zeten in een ponywagen, boden de prinses een geschenk aan; midden links de geneesheer-directeur van de Johanna-stichting, dr. A. Klap wijk. Een tot op heden niét geïdentificeer de jongen van ongeveer zeventien jaar is gistermiddag in Eindhoven bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De knaap werd op zijn fiets door een auto bus door de voorgevel van een café ge drukt. Hij kwam met zijn fiets in het puin terecht en moet onmiddellijk zijn overleden. De chauffeur van de bus heeft volgens de politie de draai te ruim genomen, de jongeman geschept en is daarna met kracht tegen de voorgevel van het café gebotst. De pui stortte in en het dak van het pand kwam op de bus terecht. Er werd verder niemand ernstig ge wond. Het was ailemaal zo mooi op gezet: schout-bij-nacht Cassel zou de „Week van de fiets" in Zwe den op eclatante wijze openen, door op een velocipède uit de vo rige eeuw en gekleed in het staatsie-uniform uit diezelfde fijd, het feestterrein op te rijden. Zie hem trots daar op het hoge zadel zitten. Maar fietsen van tachtig jaar oud hebben soms rare nukken, schout-bij-nacht Wisselend bewolkt Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en weinig of geen buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.39 uur. Maan op 17.26 uur. Morgen: zon op 4.34 uur, zon on der 20.40 uur. Maan op 18.35 uur, maan onder 4.08 uur. Maandag: zon op 4.33 uur. Maan on der 4.17 uur. Het diplomatiek overleg over de kwes tie-Laos duurt onverminderd voort. De Sovjet-Unie heeft een beroep op Enge land gedaan gezamenlijk een nieuwe gro te conferentie over Laos bijeen te roepen ter bespreking van de crisistoestand in dat land. Deze Russische actie volgt op een „po sitieve" reactie op een Frans voorstel om op zulk een conferentie het gehele ge bied van Zuidoost-Azië te neutraliseren. Volgens berichten uit Oesocmboera, de hoofdstad van Boeroendi, hebben Kon golese rebellen nu liet grootste deel van de provincie in handen en ondervinden zij geen tegenstand van de troepen van de centrale regering. Volgens dezelfde berichten zouden re- belleneenheden zich vanuit Oevira in noordelijke richting bewegen en zich ten zuiden van Kamanila bevinden. Naar verluidt zouden regeringstroe pen hun buitenposten reeds verlaten hebben. Een verkenningsvliegtuig van de Verenigde Naties, met drie Zweedse bemanningsleden aan boord, heeft gis teren een noodlanding moeten maken in de buurt van het rebellenhoofdkwartier in de provincie Kivoe. De Zweden zijn per auto naar de plaats Boekavoe, ongeveer 90 kilometer ten noorden van de plagts van de nood landing, vervoerd. Vermoedelijk zijn zij ongedeerd. Naar verluidt zou motorsto ring de oozaak van de noodlanding zijn geweest. Het vliegtuig zou zijn vernield. Het toestel was het enige, dat de V.N. tot haar beschikking had in Kongo. Het werd gebruikt om de bewegingen van de rebellen in het noordelijk deel van Kivoe gade te slaan. Inmiddels hebben functionarissen van de V.N. met behulp van het Kongolese leger de Noorse missie in I.emera geëva cueerd. De missionarissen hadden hierom gevraagd. Daar heb je het al: de massieve band van de bejaarde velo had niet zo'n beste las en knapte in tweeën. De trotse zeeman stortte met het reuzenvehikel omlaag. Gewond moest men hem in een ambulance dragen. Daar gaat de fietsheld, met een pijnlijk gelaat de ziekenauto in, naar het ziekenhuis. Zijn kaak was gebroken en zijn elleboog ge wond. U kunt voortaan echt beter een gewone fiets nemen, schout-bij nacht Marie-José Longpré, de 35-jarige moeder van zeven kinderen, die in Namen te rechtstaat op beschuldiging van moord op haar baby van 17 maanden, heeft voortdurend gelogen tijdens het maan denlange onderzoek, aldus rechter-com missaris A. Comeliau gisteren tijdens de derde procesdag tegen de Belgi sche. Hij verklaarde tegenover het Namense assizenhof dat mevrouw Longpré had gelogen toen zij had gezegd dat zij haar baby in de kinderwagen had gelaten toen zij in de middag van 12 april aan het winkelen was. Zij loog ook toen zij beweerde dat zij tweemaal naar Auvelais was geweest, eenmaal met een lege kinderwagen en eenmaal met de baby erin, zei hij. Haar bewe ring dat zij in de vroege ochtend van dezelfde dag naar een kerk in het na burige Tamines was geweest, is vol gens de rechter-commissaris eveneens een leugen. Mevrouw Longpré, die tegenover de po litie had verklaard dat het kind uit de kinderwagen v/erd ontvoerd terwijl zij inkopen deed. werd op 6 juni gearres teerd en beschuldigd van moord op de baby. van wie het lijkje werd gevon den in de rivier de Sambre, een week na de beweerde verdwijning. Comeliau vestigde verder de aandacht op bij de reconstructie van de beweerde misdaad naar voren getreden details, die niet overeenstemden met punten in de verklaring van mevrouw Longpré. De dienst voor sociale zaken heeft haar in een rapport „een goede moeder, echt genote en huisvrouw" genoemd, „die niet in staat is haar kinderen kwaad te berokkenen". De voorzitter van het assizenhof besliste gisteren, dat de echtgenoot van de verdachte niet als getuige zal worden gehoord. De president-commissaris van de N.V. De Volkskrant, de heer J. A. Middelhuis, heeft vrijdagmiddag in een bijzondere re dactievergadering medegedeeld dat tot hoofdredacteur van De Volkskrant is be noemd drs. J. M. M. van der Pluym. Sinds 1 maart, de dag waarop de vorige hoofdredacteur, de heer J. M. Lücker, de krant verliet, trad de heer Van der Pluym reeds op als waarnemend hoofd redacteur. Voordien was hij, sedert 1953, als sociaal-economisch redacteur aan deze krant verbonden. De heer Van der Pluym, die op 1 maart 1920 te Breda werd geboren, deed in 1948 doctoraal examen economie aan de Ka tholieke Economische Hogeschool te Til burg. Van 1945 tot 1950 was hij verbon den aan de redactie van ons blad, waar van een jaar als Romeins correspondent. Van 1950 tot 19553 was de heer Van der Pluym als econoom werkzaam op het se cretariaat van het Internationaal Chris telijk Vakverbond (I.C.V.) te Utrecht. Hij is voorzitter van de Katholieke Neder landse Journalistenkring en sedert kort tevens voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten (het overkoe pelend orgaan waarin de drie journalis tenkringen samenwerken). (Advertentie) Verstelbare fauteuil ideaal om fe zitten, ideaal om te rusten 270.- voor woonkunst op z'n bes! Grote Markt 50 Catharinastraat 4 Breda (Advertentie) uescherm uw huid met hamol ultra De depressie boven Ierland vult op en het frontensysteem kwam gisteren boven ons land tot stilstand. In het westen kwam gisteren nog regen voor. in het oosten was het al vrij zonnig, hetgeen ook in de temperatuur tot uiting kwam: 21 graden in het oosten, 17 a 18 graden in het westen. Ondertussen is de luchtdruk boven Duitsland en Scandinavië gestegen en dit doet ons dan ook gunstig weekend- weer verwachten. Vooral morgen zal het zonnig zijn, met een zwakke tot matïge zuidoostenwind. De Leidse hoogleraar prof. dr. H. Berkhof heeft gisteren op een door de Evangelische Maatschappij in Utrecht belegde persconferentie een hartstoch telijk pleidooi gehouden voor voortzet ting van het oecumenisch gesprek, dat naar zijn mening na een vruchtbare ontwikkeling tussen 1957 en 1964 thans een nieuwe terugslag ondervindt. Dit dieptepunt is naar zijn oordeel voorbereid door het geringe resultaat van de tweede zitting van het Vati caans Concilie en „vooral gevoed dooi de kwestie Irene, te weten de herdoop, de pijnlijke rol van het Vaticaan, de houding van de kardinaal en „de ver schijning van het fascistische rooms- katholicisme", waarmee het Nederland se rooms-katholicisme zich veel meer identificeert dan wij voor mogelijk hielden", aldus de professor. Het oude beeld van Rome rijst weer in volle kracht op, zo meende prof. dr. Berkhof, die het evenwel nodig vindt ondanks de verwarring en teleur stelling het gesprek tussen protestanten en katholieken niet op te schorten. Samenwerking en gesprek, zo open- hai'tig mogelijk, moeten volgens spre ker hand in hand gaan. Het een zonder het ander is onecht. De moeilijkheid is volgens hem het gesprek te voeren zonder liefdoen en zonder alleen maar de kloof te willen constateren. Prof. Berkhof zegt te be seffen, dat aan de katholieke kant meer behoefte bestaat aan samenwerking, terwijl de protestantse partners meer voelen voor het gesprek, maar hij meent dat beide goeperingen van de communisten eigenlijk zouden moeten leren een vijfjarenplan te maken. Om drie redenen moet het gesprek volgens prof. Berkhof niet worden op geschort. Om een gesprek te voeren moet men het deels eens en deels on eens zijn. Aan deze situatie voldoet naar zijn mening juist de verwarde situatie van nu in hoge mate. Voorts heeft het gesprek zin omdat de refor matie aanvankelijk de hervorming der gehele Kerk heeft beoogd en gehoopt. Nu de kansen naar de katholieke zijde zoveel groter zijn, moet zij daarin vol gens spreker een positieve rol spelen. Als derde reden noemde prof. Berkhof de omstandigheid, dat beide groepen van de vernieuwingsbeweging, zowel ten aanzien van de kerkopvatting als van de verhouding kerk-wereld veel kunnen leren. De verschillende fasen leren volgens prof. Berkhof, dat voorwaarde van pro testantse zijde voor een gesprek is: een duidelijk inzicht in de „dualiteit dei- huidige rooms-katholieke kerk." „Thans heeft de roomse kerk weel een janusgezicht", meent prof. Berkhof. De kwestie Irene heeft volgens hem aangetoond dat door een gebrekkige communicatie de verwarring en onze kerheid toenemen. Dat prinses Irene katholiek is geworden, is volgens prof. Berkhof een kwestie die buiten dis cussie staat, maar „ik had gedacht, dat onze roomse broeders zich meer zouden distantiëren van haar overgang naar de dictatuur van het carlisme". De image van de roomse kerk in deze kwestie is fout geweest, aldus prof. Berkhof. „Ik had gehoopt dat de voorzitter van de Hervormde synode en kardinaal Al- frink tezamen de prinses van haar heil loze weg zouden hebben terugge bracht", aldus prof. Berkhof, daarbij doelend op haar overgang naar het carlisme. De politie van het plaatsje Montafia Dasti in Italië heeft gisteren de 36- jarige Ennio Cocco aangehouden. De man wordt ervan verdacht zijn schoon moeder in letterlijke zin de doodschrik op het lyf te hebben gejaagd. De politie zei dat Cocco vijf maanden geleden zijn schoonmoeder verschrik kelijke angst had bezorgd door zich uit te dossen als een spook. De Italiaan had zich in een beddelaken gehuld en slaagde erin zijn schoonmoeder, de 57- jarige mevrouw Maria Perillo, zo bang te maken dat zij ter plaatse het be wustzijn verloor. Op dat moment nam Cocco haar spaargeld weg. Toen me vrouw Perillo weer was bijgekomen gaf ze zich rekenschap van het feit dat de zg. „geest" niemand minder dan haar schoonzoon was geweest. Ze rap porteerde het geval bij de plaatselijke politie. Als gevolg van de enorme op winding stierf ze een week later. Cocco werd beschuldigd van roof en doodslag. Hij hield zich voor de politie schuil maar werd gisteren gegrepen toen hij een fout maakte door een ver gunning te vragen om als kruier te mogen werken. Enige tijd geleden is het hoofd verdwenen van de zeemeermin, het bekende herkenningsbeeld van de haven in Kopenhagen. Er is nu een nieuwe kop op het beeld gezet. De lasring om de nek moet nog worden weggewerkt en het hoofd bijgespoten, alvorens het beeld weer op zijn oude plaats kan worden gebracht. (Advertentie) ALKMAAR

de Stem | 1964 | | pagina 1