De Führers stoten elkaar uitdepartij Verontreiniging van de lucht heeft de alarmgrens bereikt Volgend jaar bruggenbouw bij Eede Getuige beschuldigd van dubbele moord Luchtverontreiniging thans bedenkelijker dan de radio-activiteit ANTI-STALINROMAN IN MOSKOU VERSCHENEN Gerard C met zij] orj Programtr Aanvraag ruilverkaveling in voorbereiding voor tuinbouwgebied Kapelle meubelen, Ruzie onder Britse nazi's Onbenullig Gemeente 's-GravenpoIder KRUISBESSEN KLERK 2e klasse BIOSCOOPGEBOUW HULST aktieve verkopers en leerlingen KNVB-ZEELAND TijdensAuschwitz-proces Congres over minder validen in Den Bosch INVERSIE CONCENTRATIE INDUSTRIE SCHULD WAAR GEVAARLIJKE GRENS? Soldaten worden niet geboren" Veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" g GEMEENTE VLISSINGEN (mnl. of vrl.) DE MACHTSSTRIJD TUSSEN ACHILLES EN HECTOR DE MOLEN VAN DE VERSTEENDE VROUWEN INTERIEUR VERZORGING die uitsluitend verkij baar zijn bij Uw Form Adviseur: n.v. Jan Hendrit Radio DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 MEI 1964 (Van onze correspondent) Met algemene stemmen is tijdens een bijeenkomst in de kantine van het veilinggebouw in Kapelle be sloten bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een aanvraag in te dienen voor een ruilverkaveling in voorbereiding voor het tuin bouwgebied Kapelle-Biezelinge en omgeving. Dit gebied, in totaal ruim 4000 ha groot, omvat de gemeenten Kapelle, Wemeldinge, Kattendijke en Kloetinge. Den grens loopt in het oosten langs het Kanaal door Zuid-Beveland verder via Hans- weert en de Westerschelde naar rijksweg 58 tot Kloetinge, daarna benoorden Kloetinge langs de Wilhelminapolder naar de Ooster- schelde en vervolgens naar We meldinge. De aanvraag tot ruilverkaveling in voor bereiding zal worden ingediend door de drie centrale landbouworganisaties te we ten Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B. Het be sluit hiertoe werd genomen door de be sturen van de plaatselijke afdelingen in het betrokken gebied van deze organisa ties, die samen met de dagelijkse besturen van de vier betrokken gemeenten en de besturen van de vaktechnische tuinbouw organisaties een bijeenkomst hiervoor hielden in de veilingkantine. Het initiatief hiertoe was genomen door het bestuur van de veiling „Kapelle-Bie zelinge en Omgeving" en de leiding op deze bijeenkomst berustte bij de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, voorzitter van deze veilingvereninging. Deze gaf in zijn openingswoord een overzicht van hetgeen het veilingbestuur in Kapelle in het verleden reeds heeft gedaan om te komen tot een verbetering van de be drijfsstructuur in dit tuinbouwgebied. De bedrijfsstructuur in dit tuinbouwgebied vertoont namelijk gebreken en als zoda nig noemde de heer Dekker de minder gunstige verkaveling, de verspreide lig ging van de percelen en de te kleine be drijven. Er tegenover staat een grote vak bekwaamheid van de ondernemers; een grote werkkracht en toewijding en een goede organisatie van de afzet. Glastuinbouw Gedaan wordt wat mogelijk is om de bestaansbasis te verbreden. Een groep ondernemers legt zich toe op de glastuin bouw. De laatste paar jaar zijn er in Ka pelle en omgeving 41 warenhuizen ge bouwd. Om tot een grondige verbetering te ko men is nodig grond, geld en bevoegdhe den. De mogelijkheid om dit te verkrijgen ligt in het aanvragen van een ruilverka veling in voorbereiding. Er komt dan een voorbereidingscommissie die gronden kan aankopen en er toé kan bijdragen dat voor heel wat bedrijven de bestaansbasis wordt verbreed. Ir. D. van der Zaken, de hoofdingenieur directeur van de cultuurtechnische dienst in Zeeland, gaf een inzicht in de proce dure van de verkaveling. Begonnen wordt met een ruilverkaveling in voorbereiding te nemen. Dat lijkt voor 't tuinbouwgebied Kapelle en omgeving een zaak die een lange looptijd moet hebben. Gedurende deze voorbereidingstijd kan getracht wor den de beschikking te krijgen over grond. Ondernemers in een dergelijk gebied die naar 'n bedrijf op domeingronden wil len, krijgen voorrang en moeten hun be staand bedrijf ingeven. Op 1 mei is het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw in werking getreden. Onder nemers die hiervan gebruik wensen te maken moeten in een gebied waarvoor een ruilverkaveling aan de gang is of waarvoor een ruilverkaveling in voorbe reiding is aangevraagd, hun grond afdra gen aan de Stichting Beheer Landbouw gronden. Op die manier kan een zgn. .grondpot" worden gevormd waarmee sanerend kan worden gewerkt. Op het eind van de vrij lange voorbereidingspe riode kan dan een stemming onder de be trokkenen plaatsvinden over het al of niet doorgang doen vinden van de ruil verkaveling. Vele vragen werden gesteld en steeds kwam naar voren dat men overtuigd was van het nut om een aanvraag tot ruil- verkavelng in voorbereiding in te die nen en toen met algemene stemmen het besluit hiertoe werd genomen sprak voor zitter Dekker van een historisch moment voor dit belangrijke tuinbouwcentrum. ZONDAG 24 MEI Promotie ie klas: Hansweertse Boys 1 - Vogelwaarde 1. Ie klas A (35) i Philippine 1 - Dom burg 1 (8 min. bij stand 1—1), Domburg 1 - Philippine 1. Reserve le klas (37): Ciinge 2 - Vlis- smgen 4. 3e klas B '42): Kruiningen 3 - 's-H Arendskerke 1. UITSLAGEN ZOMERAVONDVOETBAL Rayon Goes: SC Interl. Viola-Keu- nngsd. Zld. 2-3, Gemeentewerken-Gebr. van Son 2-3, Comb. N.S.-PTT 1-2, Inter Scaldis-WZB 3-1 Rayon Middelburg: VSV-Broek Boys 1-2, Brandweer-Kraaien 4-2, Comb.- Blauw Wit 2-2 Rayon Sas van Gent: SAS-NSM 1-1, ONA-CSM 5-0, SVG-v. d. Bijl Boys 3-2. Rayon Terneuzen: Icust-Atoom Boys 1-1, De Hoop-PZEM 1-0, Mistrappers- Meterfabriek 2-2, HKC 2-Rijkswater- Staat 4-2. Hoek vet.-SC de Meyer 0-2 Rayon Vlissingen: PZEM-Zeemacht 1-0, GPC-Coal 3-1, Uiterton-SBLV 5-0 PVS-VAW 6-1, VAW II-LW 4-2 BVV- PVS II 1-0, GPC li-Uiterton II 0-1, PZEM II-SSW 0-2. Rayon Zierikzee: v. d. Wekken-CWS 0-5, Zeelandia-Kijkswaterstaat 3-1 v d. Wekken-Smit Bolnes 1-1. Zierikzee vet.-Neptunus 1-0, Velocitas-PZEM 1-S VAB-PTT 1-2. (Van onze verslaggever) Naar we uit zeer betrouwbare bron hebben vernomen, heeft de Belgische minister van Openbare Werken G. Bo- hy, besloten om in zijn begroting van het volgend jaar een post op te nemen voor de bouw van nieuwe bruggen over het Leopold- en Schlpdonkkanaal, tussen Aardenburg en Maldegem, ter hoogte van Stroobrugge. Meer dan een jaar nog zal dus het zware internationale handelsverkeer over de betreffende route ernstig ge stagneerd worden, tenzij de Belgische regering besluit de vervallen houten (nood) bruggen, die nog restanten be waren uit beide wereldoorlogen, tijdelijk te vervangen door Baileybruggen. De Belgische minister van Financiën A. Dequae is voor deze oplossing van het probleem zeer geporteerd. Zoals bekend, is men al bezig, in het kader van baggerwerkzaamheden, de opritten voor de nieuwe bruggen aan te leggen. (Van onze Londense correspondent) De publieke opinie in Engeland weet niet precies, hoe zij zich tegenover het kleine stelletje land genoten moet gedragen dat zich de Britse nationaai-socialistische beweging noemt. Moet men hen als een verzameling dorpsidioten behandelen en dus niet serieus ne men, of ze beschouwen als een stel gevaarlijke gekken? Zijzeli doen zeer ernstig en niettegenstaande hun weinig succesvolle propagan- De 54-jarige Poolse getuige Josef Kral, wiens getuigenis in het proces te Frankfort, in West-Duitsland, tegen voormalig personeel van het Duitse concentratiekamp te Auschwitz, in Po len, ertoe leidde, dat een van de be klaagden, de 42-jarige Hans Stark, staande de rechtbankzitting in verze kerde bewaring werd gesteld, werd er gisteren zelf van beschuldigd de Oekra- iense broers Oleg en Wassiiy Bandera te hebben doodgeslagen. Terwijl Kral gisteren zijn getuigenis te gen Stark voortzette, werd hem door de twee verdedigers van Stark gevraagd of hij, toen hij als „kapo" in Auschwitz werkzaam was, we eens gevangenen had mishandeld. „Neen", antwoordde Kral, „ik ben een Pool en een mens". Daarop vroegen de verdedigers de rech ter vergunning voor het doen horen van vijf buiten de rechtszaal wachten de getuigen, die zouden kunnen verkla ren, dat Kral de twee Oekraieners had doodgeslagen. Kral verklaarde naar aanleiding hiervan: „Ik heb indertijd gehoord, dat de twee broers waren ge dood, maar ik heb het niet gedaan". De rechtbank besloot daarop de getuigen op een later tijdstip te doen horen. Kral had tevoren verklaard, dat een andere beklaagde, een zekere Klaus Dylewski, die werkzaam was bij de af deling voor politieke zaken van het kamp te Auschwitz, eens een aantal ge vangenen, die niet in de houding wa ren gaan staan, toen hij langs kwam, voor straf „sport" had laten doen. Vier van de aldus gestraften waren 's nachts na de „sportoefening" tengevolge van uitputting overleden. Een andere gevangene was na een „sport oefening" op een hoogte van vijf meter uit een raam gesprongen. Daarna was hij opzettelijk in volle vaart tegen de onder elektrische stroom staande kamp omheining gerend, teneinde zich op de ze wijze van het leven te beroven. Op 5 en 6 juni wordt in het Casino in 's-Hertogenbosch een congres gehou den van de Nederlandse vereniging „Sociale zorg voor minder validen". Na de algemene ledenvergadering worden de deelnemers op 't stadhuis ontvangen waarna ze een bezoek brengen aan het instituut voor doven te St. Michiels gestel. Hier zal de directeur van het instituut, mgr. J. van Overbeek, een inleiding houden over de principes van het onderwijs, muziek en dans en de daarbij toegepaste methode op gebied van geluid. Op de tweede dag van het congres be zoeken de congressisten het blindeninsti tuut „De Wijnberg" te Grave. dacampagnes en demonstraties blijven ze voortgaan met hoop op een betere toekomst te koesteren. Voorlopig heerst er herrie in hun hut. De Britse nationaai-socialistische bewe ging maakt zelfs een ernstige crisis door, met als eerste gevolg, dat de twee leiders elkaar uit de partij gezet hebben De 40- jarige leider van de Britse nazi's, Colin Jordan maakte bekend dat hij zijn 29 jarige onder-Führer John Tyndall aan de deur gezet had „wegens ontrouw aan de beweging". Het ontslag werd oer brief meegedeeld aan de betrokkene. Maar John Tyndall zei dat het in feite Hitler" Jordan was, die uit de partij werd gestoten. De bestuursraad van de nationaai-socialistische beweging had de ze beslissing getroffen tijdens een spoed vergadering, beweerde hij. Jordan werd beschuldigd van opzette lijke nalatigheden inzake zijn leiderschap en ongepast gedrag in het openbaar. Tyndall zei: „Onze bevindingen tegen Jordan zijn precies dezelfde als die in januari jl. door zijn vrouw aan de pers toevertrouwd werden. Al wat ze toen ver klaarde was waar. Wij vertrouwen Jordan niet meer en zullen de strijd alleen voort zetten. Er is een nieuw licht geworpen op de afslachting van leiders van het rode le ger, vóór de nazi-veldtocht in 1941. Het Russische officierscorps heeft als gevolg hiervan onnoemelijke schade ondervon den in de eerste dagen van de oorlog. Niet één van de 225 commandanten van regi menten (dit aantal staat gelijk aan 75 divisies in vredestijd) had zijn militaire opleiding op een academie voltooid. Dit wordt onthuld in een nieuw boek van de Russische auteur Konstantin Si- monof, een veelgelezen schrijver die win naar was van de Stalin-prijs. Het boek is getiteld: „Soldaten worden niet gebo ren" en het is een kritiek op het regime van Stalin, in de vorm van een roman. Simonofs conclusies over de oorlogsstaat van het rode leger zijn gebaseerd op per soonlijke ervaringen gedurende de oor log en op de studie van documenten uit de vroeger geheime archieven van het Jordan is een gewezen onderwijzer, die zich in zijn nazihoofdkwartier omringde met foto's van Hitier, Himmler en zijn Amerikaanse collega Lincoln Rockwell, Zeven maanden geleden huwde hij de 31-jarige Frangoise Dior, een nicht van wijlen de Parijse modekoning Christian Dior. Tevoren was zij verloofd geweest met Tyndall. Mevrouw Jordan, die eerst gehuwd was met een Franse graaf, dweepte met het nazisme. Drie maanden na haar tweede huwelijk kwam het tot een ruzie met haar man. Zij verklaarde toen: „Ik dacht dat ik getrouwd was met een leider en een held, maar ik heb ondervonden dat het een onbenullig mannetje is". Het zonderlinge paar verzoende zich echter weer nadat Jordan naar Parijs ge sneld was om Frangoise te tonen hoeveel hij van haar hield. Sedertdien verbleef de Parisienne meestal met haar man in het huis van Jordans moeder te Coventry. Jordan en Tyndall liepen in 1962 res pectievelijk negen en zes maanden gevan genisstraf op, omdat zij tijdens openbare meetings wanordelijkheden veroorzaakt hadden. Volgens Jordan is Tyndall thans sedert enkele tijd lid van een rivale nazi- organisatie. De rivale leiders ontkennen, dat Frangoise Dior de oorzaak is van hun rivaliteit. (Van een medewerker) Een onderzoek naar de omvang van de vervuiling van de lucht heeft plaatsge vonden in Frankfort, Hamburg en Keulen, in Frankfort heeft dr. J. W. Georgii van het weerkundige en geofysische instituut van de universiteit aldaar de verontreini ging van de lucht systematisch gemeten. De razendsnelle motorisering van de Bondsrepubliek leidt onvermijdelijk tot vermeerdering van het uit de uitlaatpijpen afkomstige koolmonoxyde en van 't benz- pyreen, een kankerverwekkende stof, die eveneens in de uitlaatgassen voorkomt. Rekent men daarbij nog de radio-actieve besmetting van de lucht, die niet van plaatselijke oorsprong is, dan wordt dui delijk, dat de mensheid bezig is de lucht die zij nodig heeft om in te kunnen leven, systematisch te bederven. De conclusie van Dr. Georgii is, dat wij ons weliswaar nog niet in de gevaarlijke zone bevinden, maar dat verdere toena me van de verontreiniging in de gehele wereld tot de grootste bezorgdheid aan leiding moet geven, zeker wanneer de ontwikkeling van industrie en vervoer op dezelfde wijze als tot dusver blijft toe nemen. De verontreiniging van de lucht in de grote steden door uitlaatgassen is op het ogenblik veel bedenkelijker dan de radioactiviteit van de lucht, die nog ver beneden de gevarengrens ligt (hoewel men zulks eigenlijk pas na langere tijd definitief zal kunnen beoordelen) Aller lei technische maatregelen zouden moeten worden getroffen tegen de schadelijke gassen: men zou verandering in de brand stoffen kunnen brengen, de schadelijke gassen waar zij ontstaan kunnen opvangen en naar elders geleiden of tot kunstmatige ventilatie op gevaarlijke punten over kun- nen gaan. Al deze maatregelen hebben ge meen, dat zij veel geld kosten Volgens dr. Georgii bepaalt het weer de ventilatie van de vlak by de grond lig gende luchtlaag. Wanneer er veel wind is en de lucht snel stygt naar hogere regionen, dan is er sprake van goede ventilatie. In de zomermaanden zijn de mogelijkheden om de lucht doo-r de lucht zelf te laten reinigen dan ook veel gun stiger dan in de winter. Zo stelde dr. Georgii bijvoorbeeld in de zomer van 1962 in Frankfort vast, dat toen de concentratie van zwaveldioxyde in de lucht slechts 0,025 mm bedroeg; in de daaropvolgende wintermaanden was dit gehalte echter het vier- tot vijfvoudige Tijdens de wintermaanden komt vaak „inversie" voor. Normaal vermindert de temperatuur van de lucht naarmate men hoger komt. Indien dit proces zich omge keerd voltrekt en de luchtlaag vlak bij de grond kouder is dan de daarboven lig gende luchtlagen, dan spreekt men van inversie. De afgelopen winter heeft de Duitse weerkundige dienst regelmatig in Hamburg, Keulen en München door vlieg tuigen de inversie laten opmeten. In Mün chen bleek dat in het tijdvak van oktober tot maart tijdens 55 procent van alle vluchten sprake was van inversie. In Keulen zelfs bij 72 procent en alleen in het winderige, dicht bij zee liggende Hamburg bleek tijdens 36 procent van de vluchten jnversie te bestaan. De inversie-luchtlagen zijn meestal en kele honderden meters dik. In zo'n in- versielaag is slechts geringe luchtomloop zodat de verontreinigde lucht bluft han gen. Ook een hogere inversie-laag functio neert nog altijd als een deksel op de daar onder liggende luchtlagen. De inversies ztfn de oorzaak van de mist boven de grote steden, waarvan de mist in Londen wel het meest berucht is. Het meest ge vaarlijke en onaangename mengel is de „smog" een woord samengetrokken uit „smoke (rook) en „fog" (mist). In Frankfort werd ook vastgesteld, dat het zwaveldioxyde-gehalte van de lucht voor de middag het hoogst is, hetgeen een gevolg is van het begin van het werk in de industrie. Tijdens de namiddaguren komt er enige wijziging in het gehalte, omdat de zonnestralen dan de lucht ver warmen en in beweging brengen. Tijdens de winter met zijn korte dagen komt het dan in de avonduren nog tot een tweede maximum. Ook het koolzuurgehalte van de lucht is aan een dergelijke dagcurve onderhevig, maar wel sterker afhanke lijk van de windkracht in de nabijheid van de aarde. In de nabijheid van grotere begroeide oppervlakten parken, plant soenen e.d. daalt het koolzuurgehalte dusdanig dat de lucht aldaar dan de kwa liteit van zuivere landlucht krijgt, zulks omdat de planten in het licht koolzuur ïn- en zuurstof uitademen, 's Nachts voltrekt zich het omgekeerde proces. Op wind stille dagen neemt het koolzuurgehalte in de omgeving van parken en plant soenen en begroeide oppervlakte aanmer kelijk toe. Dat de luchtverontreiniging tijdens de winter zoveel groter is, houdt uiteraard verband met het feit, dat dan zoveel meer wordt gestookt. In het algemeen wordt gesteld, dat bij windsnelheden van iets meer dan drie meter per seconde vol doende doorstroming in de atmosfeer plaatsvindt, althans wanneer het tot dus ver als normaal beschouwde zwaveldioxy de-gehalte niet toeneemt. In het centrum van Frankfort bleek de concentratie van schadelijke stoffen in de lucht evenwel aanmerkelijk hoger te zijn dan aan de rand van de stad, resp. boven op de heu vels van de Taunus, die de stad omringen Dr. Georgii plaatste op verkeersknoop punten een toestel, dat het ultrarood- spectrum van de lucht en haar bijmeng sels registreert. Het bleek, dat de dag curven van het kolenoxyde-gehale zeer nauw samenhangen met de verkeersdicht heid, alsmede met de windsnelheid. Indien er een krachtige wind waait wordt ook bij dicht verkeer een bepaald gehalte aan koolmonoxyde niet oversche- den. De auto's produceren dit gevaarlijke gas echter meestal veel sneller dan de wind het kan wegblazen. Naar gelijksoor tige opmetingen in Hamburg en Stuttgart hebben aangetoond bedraagt het gehalte In de grote steden neemt de ver ontreiniging van de lucht steeds meer toe. Rook, koolzuur en zwa veldioxyde komen uit de schoor stenen van de grote industriebe- drijven die steenkool en cokes ver branden, koolmonoxyde en andere stoffen uit de uitlaatpijpen van de auto's. Terzelfdertijd komen in steeds grotere delen van de atmo sfeer stoffen terecht, die zich daar jarenlang kunnen ophouden. In de afgelopen tachtig jaren is het kool zuurgehalte van de atmosfeer bo ven het noordelijk halfrond van 290 tot 325 ppm (parts per mil lion - deeltjes per miljoen) geste gen. Dat dit een direct gevolg is van de industrialisering, ligt voor de hand. De schadelijke gassen in de lucht boven de steden nemen in veel sneller tempo toe dan de bevolking. Hoewel gevaarlijke con centraties alleen tijdens bepaalde weersomstandigheden optreden, bestaat toch bij geleerden, artsen, weerkundigen en andere deskundi gen grote ongerustheid, die er dan ook toe heeft geleid, dat de kwestie van de luchtverontreiniging in vele landen wordt onderzocht. in de regel tussen 18 en 22 ppm, een con centratie die nog niet direct gevaarlijk wordt geacht. Soms treden echter tijdens de piekuren (autofiies e.d.), piekwaarden van dit giftige gas van 90 ppm op. Een mens kan het net een uur lang uithouden wanneer het gehalte 120 ppm bedraagt. In Hamburg heeft dr. Hettche het benzpyreen in de lucht opgemeten. Deze stof, die kankerverwekkend wordt ge acht te zijn, komt ook voor in teer, sigaretterook en uitlaatgassen. Meestal hecht de stof zich aan roet en stofdeel tjes. Tijdens de winter bevindt zich 0.35 milligram benzpyreen op iedere 1000 kubieke meter lucht althans in de grote steden In het warmere jaar getijde daalt dit gehalte aanzienlijk. De meningen zijn nog verdeeld over de vraag waar de gevaarlijke grens ligt. Ook de schadelijke uitlaatgassen komen in de winter in sterkere mate in de lucht voor dan tijdens de zomer. De meeste zorgen baart thans de verontrustende produktie van zwaveldioxyde, een giftig gas, dat in de winter in de grote steden, gedurende steeds langere perioden, de maximaal toe. gestane waarde overschrijdt. De enige remedie hiertegen is om zwavelarme brandstof te gebruiken (in dit opzicht moet het overstappen op oliestook worden toegejuicht), dan wel de schoorsteen dus danig te verhogen, dat zij boven de inver- sielaag, althans het onderste gedeelte ervan uitsteken, dan wel verre-af- stands-verwarming, waar men in de be trokken bedrijven het ontsnappen van zwaveldioxyde kan controleren en ver hinderen. In Hamburg heeft men door dergelijke maatregelen reeds een voel bare vermindering van het zwaveldioxy de-gehalte van de lucht weten te ver krijgen. rode leger. Thans staan deze bronnen van onderzoek ter beschikking van Rus sische geleerden. Simonof was gedurende de oorlog poli tiek officier en als correspondent verbon den aan het rode leger. Na de oorlog werd hij lid van het centrale comité van de communistische partij, alsmede redac teur en voorzitter van de vakbond voor schrijvers. „Soldaten worden niet geboren" is de tweede roman van Simonof over de van zijn voetstuk geworpen Stalin Zijn eerste roman „De levenden en de doden" was een boek dat handelt over Russische le gers, die onvoorbereid ten oorlog trok ken. Dit boek werd verfilmd en trekt „Het was een beangstigende film", zei generaal Serpilin, de held van de nieuwe roman van Simonof. Het Russische offi cierencorps werd in de dertiger jaren op last van Stalin op barbaarse wijze behan deld. Zoals zijn mede-officieren in het werkelijke leven, de beroemde maarschal- ken Rokossofsky, Bagramian en Merets- kof, heeft Serpilin geruime tijd in een concentratiekamp doorgebracht om vrij gelaten te worden toen de oorlog uitbrak. Vanuit het verre Siberië werden zij inderhaast in de frontlijn geworpen om hele legers te commanderen, terwijl Hit- Ier op weg was naar Moskou. Zij redden niettemin de hoofdstad. Premier Kroestjev was de eerste die in het openbaar onthullingen deed over de uitroeiing van het Russische officie rencorps. De premier sprak hierover in februari 1956: ,",Vele militaire comman danten en politieke werkers werden in de periode 1937-1941 door Stalin uitgeroeid als gevolg van zijn wantrouwen en sme rige beschuldigingen. Verschikkelijke ge volgen aan het begin van de oorlog waren ons deel". De Russische premier maakte deze opmerking in zijn historische „ge heime" redevoering tot het 20e congres van de communistische partij. Ofschoon het verslag hiervan nooit werd gepubli ceerd in de Sovjet-Unie, werd deze rede toch bekend over het gehele land door le zingen en dergelijke. „Gedurende deze jaren", aldus de pre mier, „werden sommige onderdelen van het leger-kader gestraft, te beginnen met de commandanten van compagnieën en bataljons en later tot de hoogste mili taire kaders". Hij voegde hieraan toe „in die tijd werd het kader dat ervaring had opge daan in Spanje en in het Verre Oosten, bijna geheel uitgeroeid." Op 27 mei a.s. hopen onze geliefde ouders H. RIJK-PRIEM hun Gouden Huwelijksfeest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Receptie van 4 - 5.30 uur in het Café Wed. Verbeek. Ovezande, 22 mei 1963. Hoofdstraat. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de belangstelling en het medeleven bij ons 50-jarig huwe lijksfeest ondervonden. D. Priem-de Punder Ovezande, 22 mei 1964. Groenendijk. jl Heden overleed tot I onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, in de leeftijd van 67 jaar, mijn geliefde echtgenote, zorgzame moeder en lie ve oma ROSALIA A. BOGAERT echtgenote van Johannes Jacobus Maria Uitdewilligen Fam. Uitdewilligen Fam. Bogaert kinderen en kleinkinderen Breda, 21 mei 1964. Fagelstraat 19. De plechtige uitvaart dienst zal geschieden op 23 mei te 10.30 uur in de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand Breda, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de r.k. begraaf» plaats „Zuylen", Haag- weg te Breda. Rozenkransgebed vrij dagavond 19.30 uur in de kerk. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan Auto rijschool A. v. Hooff te Lamswaarde, voor de dege lijke opleiding, zowel prak tisch als theoretisch, waar door ik mijn rijbewijs B.E., C.E. en D.E. telkens op mijn eerste examen behaalde. L. A. v. Leemput Hengstdijk, mei 1964 Waarom zoudt U het beste ontberen? VéGé laat U voordelig profiteren l Jgm Zaterdag 23 mei koopt Corstens- riir Schellekens uit Helmond mannenkanaries ad f 13 p.s. poppen f 4, grijze en bruine zebravinken f 5,50 p.p., wit te f 6 p.p. Vogels brengen vèn 9.30-10.30 uur café Huy- gens, Grote Markt 11, Ber gen op Zoom. Van 11.30-1 uur café „De Kroon", Boule vard 84, Roosendaal. Zon dag 24 mei van 10-11 uur café „Buitenlust" A. v. d. Klundert, Dijklaan 61, Bre da. Van 12-2 uur Fa. v. d. Kruijssen, Catharinastraat 31 Oosterhout. De burgemeester der gemeente 's-Gravenpoldeg maakt bekend le. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskun dige en het hoold van het bestuur der gemeen te, in het gemeentehuis aldaar zitting zal hou den de 9 juni 1964 te 13.30 uur, ten einde de be zwaren van belanghebbenden aan te horen te gen het plan van onteigening ten name van de provincie Zeeland ten behoeve van de verbete ring van de provinciale weg Goes - 's-Graven- polder, weg nr. 10 bis a van het provihciaal we genplan van Zeeland, gedeelte tussen de Nieu we weg en de Lange weg, met bijkomende wer ken, in de gemeenten Kloetinge en 's-Graven- polder en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren ter plaatse en ure vermeld, mondeling ol schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoe ning aan artikel 72a in verband met de bepa lingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente, van 25 mei 1964 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter griffie der provincie Zeeland van 25 mei 1964 totdat de commissie haar werk zaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. 's-Gravenpolder, 21 mei 1964. De burgemeester voornoemd, Jansen Maandag 25 mei wordt een begin gemaakt met het veilen van Opgave van het te leveren kwantum dagelijks voor 10 uur. Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrek king van: op de afdeling onderwijs en personeelszaken der secretarie. Benoeming voorlopig op arbeidsover eenkomst. SALARIS: bij 18-jarige leeftijd 230.— per maand bij 19-jarige leeftijd 249.— per maand bij 20-jarige leeftijd 268.per maand bij 21-jarige leeftijd minimum 287.— per maand tot maximum 479.— p. mnd. De te benoemen functionaris zal in hoofdzaak be hulpzaam moeten zijn bij de administratie van het onderwijzend personeel. Voor verdere vakstudie is een gunstige studietoe lageregeling van toepassing. Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan burgemeester en wethou ders p.a. afdeling onderwijs en personeelszaken, stadhuis. Houtkade 12. Zondag 24 mei om 2.30 en 6.45 uur; maandag 25 mei om 8 uur: GORDON MITCHEL en CHRISTINA BERGERAC in de grootse kleurenfilm Als zijn oorlogskreet weerklonk, vluchtte de vijand in paniek voor zijn onoverwinnelijk zwaard, want dat was sneller en dodelijker dan de bliksem. Een film vol opgezweepte hartstochten en genade loze strijd. 14 jaar. Zondag 24 mei om 9 uur: PIERRE BRICE en SCILLA GABEL in: Argeloze mooie vrouwen in handen van een dokter, die door waanzin gedreven, zijn sadistische lusten op hen botvierde. Was hij een. beeldhou wer of een duivel?dokter of een waanzinnige? 18 jaar OPGELET In verband met feestelijkheden in de zaal ZATERDAG GEEN voorstellingen, en let zon dag op de zomeraanvangsuren. vraagt: Brieven onder no. 11129-00 bureau van dit blad. Met spoed gevraagd elektro- monteurs, hulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning bouw in geheel Limburg en voor Oost-Brabant. Br. onder nr 78312 X Gevraagd nette zelfstandige hulp in de huishouding voor de dag. Hoog loon. Mevr. Olaes- sen, Boschstr. 29, Breda tel. 35363. Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze, actieve medewerkers Ervaring in betonverwerking verdient aanbeveling maar is geen vereiste. Geïnteresseer den kunnen onze personeels chef bellen onder nummer 01620-3941 of naar hem toeko men op kantoor Koningsdijk 69. Zo nodig komen wij u graag thuis bezoeken. X Metselaars gevr, met spoed f 150.- netto p. w. Melden bij C. Ernst, Houtmanstraat 27 of Tasmanstraat 11, Breda. Echtpaar met 2 k. zoekt over name, pacht of beheer van fi liaal, zaak, evt. slijterij (pap. aanw.) Gaarne brieven onder nr. X15. Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen Kees v.d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg. Tel. 04250-26617 X Voorjaar - nieuwe meubelen Goed geld voor uw oude meu belen bij aankoop van nieuwe. Levering rechtstreeks van fa briek onder garantie. Prettige betalingsregeling mogelijk U wordt vrijblijvend thuis afge haald en gebracht naar onze toonzalen. Meubeltoonz. Ruy- ter Inl br, ond. no. 79105 of tel.' 01600 - 45401, Breda. Te kóóp lastransformators 220 volt vanaf f 170,. geheel com pleet met kabels, laskap, aard- klem en lastang. Desgewenst komen wij bij u aan huis. Fa. Loots, v, Malsenhof 7, Tilburg Vul hier... uw naam in. Niet zo moeilijk. Het is voor u las tiger uw naam te zetten op een winkelruit, bedrijfsauto of zeil boot. Dat is nu heel eenvoudig, met Riwi zelfklevende p'attic letters. U behoeft alleen maar een let'ter te nemen, op te uJak- ken en het is al klaar. Vcor- lopig blijft die tekst jaren zit ten. Vraag monsters en prijs aan „Grafitex" n.v., Prinsen gracht 650, Amsterdam Tel. (020) - 233504 - 64928. Huur televisie mtt *le pro gramma's voor een gering be drag per maand. Geen vooruit betaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis! Bel 's avonds nr 01100-5397, of 01155-200, of 01180- 3973 of 01184-4410. X Een vouw-caravan voor 4 per sonen op camp. te Koudeker- ke. Bevr. Gastelseweg 34 Roo sendaal 20057 Kamers voor alleenstaanden. Keuze in versch. stadswijken. Voor echtp. soms kamers, bun galows, woningen, wooncara- vans. „Contact", Regentesse- laan 14, Breda. Tel. 39682 Ruilwonlngen in alle provin cies in alle plaatsen, In Bre da in alle stadswijken. Vraagt folder of bezoek „Contact" Re- gentesselaan 14, Breda. Telef. 39682 Te koop aangeboden: Nieuw bouwwoning te Hoeven (twee onder één kap) grote woonka mer-woonkeuken, 3 slaapka mers, douchecel, voor- en ach- Itertuin, Brieven ond. no. 20066 Te koop in Hoogerheide. Mo derne woning, voor- en achter tuin, aan drukke weg, vrij te aanvaarden 30.000,-. Brieven onder nr. 79414. Krediet tot f 4000,- voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer la ge aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam. 10 rijlessen voor f 47,50, fon kelnieuwe lesauto's. Bondsauto- rijschool „De Centrale" Raad huisstraat 48, Roosendaal, tel. 5073. Pater Beckerstraat 33, Oudenbosch Bredastraat 22, Bergen op Zoom telefoon 5420, Markt 66, Etten, telefoon 2886, Emmastraat 108, St.-Wille- brord Verloren: in omgeving Tholen nylon rood - zwart - wit nylon jack. Tegen beloning terug te bezorgen bij Stultiëns, Voorstr. 49, Roosendaal. Het Eerste Zeeuwse Caravan- bedrijf, 30 wagens in verhuur, heeft van 16 tot 30 augustus 6 pers caravans te huur te Zoutelande bij Valkenisse.. A.P. C. Carol, Molenwater 7, Mid delburg. Telefoon na 7 u. 01180- 3500. Te huur caravans 2 zes- en 1 vierpers. Staanpl. Koudekerks bij Zoutelande. Tel. 3601. X Caravans te huur te Zoute lande en Vrouwenpolder Roose- Adriaanse. B. Ballotstraat 4a, Kloetinge. Tel. 01100-6717. Luxe caravans, gloednieuw, Zandvoort. Op camping „De Zeereep" 6 pers. geheel inge richt f 135,- f 160 p.w. voor 15-7 en na 15-8. Vraagt prosp. C. T. S. Wilhelminapark 25, Haarlem 02500-13076-38822. Te koop van particulier luke caravan in prima staat gewicht 560 kg, Bez Ger. Majellastr, 16, Dongen. 'Tel. 01623-2107. Te Koop aanhangwagen voor luxe wagen of ruilen tegen klei nere, Levolger, Pr. Hendrikstr. 6, Bergen op Zoom. Tel. 4608. T,k. 112 busje bouwj. 1959 pr. st. moet weg* W. Broeren, Bosschenhoofd Tel. 01652-2335 V.W. te koop. Vierschaar 12, Oud Gastel. Na half 6. Te koop van particulier: Opel Kapitan 1955, in goede staat. Desk, onderzoek toegestaan. J. C. Fossen, Vogelzangsweg33, Goes Tel. 01100-6183 13126 Te koop Renault Dauphine ia ën uitwendig zeer mooi. Ban den prima. Motor olievrij Met gereedschap f 1375,-. Huis ten Bosch, Bredaseweg '175, naast Liesbos, Breda. 79663 Duitse herder pups te koop. met stamboom. Kampioenafst. Ouders Hef karakter, maar goed waaks. Mevr. D. de Kun- der, Coudorpsedijk 53, NieuW- dorp Tel. 01196-342 Huur televisie met alle pro gramma's voor een gering be drag per maand. Geen vooruit betaling, Altijd recht van koop Vandaag besteld, morgen bi] u thuis! Bel 's avonds nr. 01100-5397, of 01155-200. of 01180; 3973, of 01184-4410. X Vet haar. Gebruik Ebano Ka millen shampoo. Na 1 - 2 was singen geen last meer Voord, flacon voor ruim 20 wassingen 3,75. Vraag uw drogist. Afgemat? Moe? Schleffers B-loedwijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief Leclxhine, vitami nen en mineralen, werkt bio- vitaal. Exclusief bij apothekers Meestal Is de 25-jarige Rotte Gerard Cox, ook al verblyft hij ste tijd meer in Delft dan in stad, een vredelievend mens,J zelden opwindt over dingen, of over hem gezegd worden- schiet zyn gemoed vol en baj tegen de dingen, die hem tegei^ borst stuiten. Hij maakt zijn tweede televil ding en is helemaal cabaretii den. „En wat denk je?", zegtf (Advertentie) Boschstraat 1 - Brei Vrijdag 22 mei HILVERSUM I 402 n| VARA: 12,20 Regeringsuitz.: bouw 12,30 Land- en tuinb.mef Licht instr. kwartet AVRO: 13,15 Meded., event, act. of gii Foto- en filmtips 13,25 Beurs! Lichte orkestmuz. 14,00 Vrol (stereofonische uitz.) 14,30 He| hem?, vrolijk hoorspel 15,00 7 met zangsol. 15,30 Actuele rep. 16,00 Huisvesting voor bejaaJ sprek 16,15 Lichte orkestmuz. (I De Vreugdecentrale 16,30 V.d. j<T Klank en ruimte, muz. lez. 17,301 blikopener voor jonge mensen li 18,15 Lichte muz. 18,30 Nws. ul reld van de natuurwetenschap! Jazzmuz. 19,00 Bespreking vanf uit zojuist verschenen weekblaT Viool en piano, klass. muz. 19,1] kron. 20,00 Nws. 20,05 Een godsd wereld van morgen (1), lez, 20l muz. uit Hongarije 20,50 Het lit! schrift, praatje VARA: 21,00 1 onbereikbaar, klankbeeld 21,05 1 de-ork. 21,35 AA of praten uit ze klankb. over de organisatie van J Alcoholisten 22,05 Klass. pianorr Nws 22,40 Orgelspel 23,00 A Lichte gram. 23,45 Soc. nws. in I 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 nj KRO: 12,00 Angelus 12,04 Milit uit de NATO-landen: Griekenl; Lichte gram. 12,30 Land- en tuir 12,33 Licht pianospel met riti lztóO Platennws. 12,55 Kath. n Nvfc. 13,15 "Wissewassenlie (he/h.) 13,55 Populaire gram. vrouw 14,15 Kamerork. en sol muz. 15,05 Sopraan en piano, k' 15,30 V.d. zieken 16,30 Klavec oude muz. 16,50 Klass. gram. 17 bespr. 17,20 Lichte muz. door k 17,40 Metropole-ork. en sol II instr trio 18,30 Licht orkest ei (gr.) 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,2 spreking v.d. jeugd 19,30 Weer zenregen van de SUS 20,10 Lie 20,20 Wie het weet mag het zef strijd in muziekliteratuurkei Sterren van vroeger 21,15 Gods tiek in het Spanje van vandaa 21,35 Stereofonische uitz., mo kestmuz. (gr.) 22,15 Vakan* klankb. 22,25 Boekbespr. 22,30 Amico dl Sandro, hoorspel Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 12,00 Nws 12,03 Gevar. m Lichte muz. 12,25 Weerber. e 12,30 Lichte muz. 12,50 Beu progr.-overz. 13,00 Nws. en wee Variété-muz. 14,00 Nws. 14,0 radio (Om 15,00 Nws.) 15.45 Li 16,00 Nws. 16.03 Beursber. 16, muz. 17,00 Nws. en weerber 17 muz. 17,45 Duitse les 18,00 I

de Stem | 1964 | | pagina 4