VS willen meedoen aan VN-macht in Z.O.-Azië „Wij zijn straks een verzorgingsstaat Mijn kind werd uit wagentje ontvoerd Geen punt achter, maar pauze in graanprijsdebat I/ömJ CSWV: Geen lof voor Veldkamp „V.N.-iiiterventic „Snel praten" JONGETJE LEVEND VERBRAND Soekarno biedt aantroepen uit Maleisië Bogaers gaat bouwcapaciteit uitbuiten SUGGESTIES STEVENSON Ambtenaar ontduikt fiscus voor 3 ton MINISTER BIESHEUVEL-, Weer crisis in eierexport BELGISCHE MOEDER ONTKENT MOORD kotUJccwvp FRIO DIEPVRIES DAGBLAD VOOR ZEELAND De Gaulle Stevenson Soevanna Phoema Na vuurtje stoken Bewolkt Tijd voor daden Nobelprijswinnaar b ranch overleden Grote Zweedse zoen-dag 55 Nu acht voor f 1.- Jasje om vrij te zijn ZOMERJURKEN BLASERS Wees mooi in mei met 104e JAARGANG No. 24592 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. AA A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VHHDAG 2 2 MEI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exci. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent» Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) 99 Gistermiddag is op het erf van de heer G. Welling in Doetinchem de negenjari ge Henk Jansen levend verbrand. De jon gen speelde met een vriendje in een schuur, die door een paar kinderen in elkaar was geknutseld. Plotseling kregen ze het idee aardappels te poffen. In een kuil in de grond werd een vuurtje ge stookt. Er ontstond een enorme steek vlam. Het vriendje raakte in paniek, rende weg en smeet de deur dicht. Henk Jansen kon öe deur niet meer open krij gen. Op zijn vreeslijk gegil kwamen en kele buren toegesneld, maar toen zij met een bijl de wand hadden stukgehakt was het reeds te laat. Het lichaam van de jongen werd deerlijk verminkt uit de puinhoop gehaald. President Soekarno heeft zich bereid verklaard alle Indonesische guerrillatroe pen uit Maleisisch Borneo terug te trek ken. Dat zou in twee stadia moeten ge beuren. Een deel van de troepen zou worden teruggetrokken opdat de Maleisische re gering zal instemmen met het houden van een topconferentie. De rest van de guerrillatroepen zou teruggeroepen wor den voordat de conferentie een aanvang neemt. Dit heeft Soekarno meegedeeld aan de Philippijnse afgezant, Salvador Lopez, die probeert Indonesië en Maleisië aan de conferentietafel te krijgen. Thailandse functionarissen zouden de taak hebben na te gaan of de Indone sische troepen inderdaad zijn terugge trokken. Volgens zegslieden uit de om geving van het Indonesische staatshoofd blijkt uit de besprekingen tussen Soe karno, Lopez en Soebandrio, dat alleen nog maar „technische kwesties" moeten worden opgelost voordat de topconferen tie kan worden gehouden. Dit bericht en de bereidverklaring van Soekarno tot terugtrekking der guerril la's hebben de hoop op een in zicht ko mende oplossing van het geschil om Ma leisië plotseling weer verwezenlijkt. Nog eergisteren had Soekarno gezegd dat „vóór de zon op 1 januari 1965 opgaat, Maleisië totaal zal worden verpletterd". De permanente Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, heeft gisteren in de Veiligheidsraad ver klaard, dat zijn land bereid is, een bijdrage te leveren voor een V.N.-troepenmacht ter stabilisering van de toestand aan de grens tussen Zuid-Vietnam en Cambodja, als de vorming van een dergelijke V.N.-eenheid wenselijk zou blijken. trachten te kleineren door ze als „recla me" te betitelen. „Ik raad hem dringend aan mijn verklaring niet te licht op te nemen", zo zei hij. Minister Bogaers heeft vijf maatrege len genomen om de onbenutte bouwcapa citeit produktief te maken en toch wordt vermeden dat de spanning op de bouw markt oploopt. Vijf provincies is een extra toewijzing van 12,5 procent van het initiële contin gent ongesubsidieerde woningen toege- kend. Voor de bouw van ongesubsidieerde voor eigen bewoning bestemde woningen waarvan de bouwkosten niet meer dan 17.000 gulden bedragen, mag de goedkeu ring worden verstrekt onder de voor waarden die ook gelden voor de „Bo- gaers-woningen" (aannemingssom 14.000). De toewijzing van het aantal woning wetwoningen voor kerngemeenten (1200) is enigszins uitgebreid, terwijl voor deze gemeenten nog 450 premiewoningen zijn toegewezen en binnenkort nog 350 onge subsidieerde woningen zullen worden verdeeld. Bovendien is de mogelijkheid geopend om extra contingenten van maximaal l/24e deel van het jaarcontingent be schikbaar te stellen voor premie- en on gesubsidieerde woningen. De vijfde maatregel is in studie. Na gegaan wordt of er aanleiding is de grens voor de „Bogaers-woning" 14.000) te verhogen. De extra toewijzing van 12,5 procent aan de provincies Groningen, Drente, Overijsel, Utrecht en Zeeland, berust op een toezegging. De goedkeuring van aanvragen voor ongesubsidieerde woningen tot 17.000 gulden geldt voor alle aanvragen die vóór eind maart van dit jaar waren in gediend. EEN OFFICIER van de Oostduitse grens wacht is gisteren naar het Westen ge vlucht, waar hij om politiek asiel hëeft gevraagd. AL DRIE DAGEN wordt een 17-jarige jongen uit Amstelveen vermist. Hij ver liet zijn ouderlijk huis in overspannen toestand. DOOR ONVERKLAARBARE oorzaak is in Maasbracht een auto tegen een boom gereden, waarbij een 19-jarige vrouwe lijke inzittende onmiddellijk de dood vond. STENEN die uit een blaasleiding vlo gen, troffen gisteren in de staatsmijn „Maurits" een 36-jarige mijnwerker. Hij overleed later aan de opgelopen verwon dingen. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen zuid en en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.37 uur. Maan op 16.17 uur. Morgen: zon op 4.35 uur. Maan on der 3.51 uur. Stevenson verklaarde dat het feit, dat de toestand in Zuid-Vietnam het crisis stadium had bereikt, op dramatische wijze aantoonde, dat het optreden van de internationale controlecommissie (Ca- nada-India-Polen) volkomen ondoeltref fend was geworden. Stevenson pleitte voor de vorming van een gemengde Cambodjaans-Zuidvietna- mese militaire eenheid, die langs de grens zou moeten patrouilleren en ver slag zou moeten uitbrengen aan Oe Thant. Een andere suggestie, aldus Ste venson, is het toevoegen van V.N.-waar nemers aan een dergelijke bilaterale troe penmacht, die mogelijk ook onder V.N.- bevel zou kunnen komen te staan. „Een derde suggestie is er volledig een V.N.- eenheid van te maken". Welke oplossing overigens ook gekozen wordt, het zou nuttig zijn Oe Thant te verzoeken Cambodja en Zuid-Vietnam hulp aan te bieden om de grens tussen beide landen duidelijk af te bakenen, zo zei Stevenson, die voorts beweerde dat de V.S. nergens in Zuidoost-Azië natio nale militaire doeleinden nastreven. „De Amerikaanse politiek behelst het herstel van de vrede", .zo zei hij. De Amerikaan se regering was momenteel bij de ge beurtenissen in Zuid-Vietnam betrokken „omdat Vietnam de hulp van de V.S. en andere landen inriep om zich te verdedi gen tegen een gewapende aanval, die van buitenaf was beraamd, voorbereid en ge leid". „De Verenigde Staten kunnen niet wer keloos toezien terwijl Zuidoost-Azië door gewapende agressie onder de voet wordt gelopen", aldus Stevenson. „Als iemand de illusie heeft dat mijn regering het volk van Vietnam in de steek zal laten kan dat alleen maar te wijten zijn aan miskenning van de vast beslotenheid en het uithoudingsvermo gen van het Amerikaanse volk". De Ver enigde Staten zijn trouw aan de akkoor den van Genève, die al meteen geschon den werden door Noord-Vietnam, met kameraadschappelijke steun van het re gime in Peking. Wat dat betreft zei Ste venson: „Het is volkomen duidelijk dat de communisten Laos zowel als Zuid- Vietnam in hun macht willen krijgen. De langdurige crisis in Zuidoost-Azië heeft nu een wending ten kwade genomen. Mijn regering vat deze gebeurtenissen zeer ernstig op. Degenen, die ervoor verant woordelijk zijn. hebben een buitengewoon gevaarlijk pad betreden". Stevenson zei niets te voelen voor een nieuwe Geneefse conferentie, zoals door Frankrijk voorgesteld. „Wij kunnen be slist wel iets beters doen. Een nieuwe Geneefse conferentie zou, als die al tot enige overeenkomst zou leiden, geen bruikbaarder akkoorden opleveren dan die we al hebben", zo zei hij. „Waar be hoefte aan bestaat is niet een conferen tie, maar eerbiediging van de al bereik te overeenkomsten door alle partijen in Zuidoost-Azië". Amerikaanse diplomatieke kringen deelden later mee, dat de Verenigde Sta ten groot belang hechten aan een moge lijke V.N.-bemoeienis met Zuid-Vietnam, zoals door Stevenson was geopperd. Dr. Nikolai Fedorenko, de Russische afgevaardigde bij de V.N., reageerde fel op Stevensons rede. De Amerikaan had een „luidruchtig en nogal sensationeel staaltje van Amerikaanse reclametech niek" weggegeven, waaruit men wellicht de indruk had gekregen dat hij een „wer kelijk belangrijke en betekenisvolle ver klaring" had afgelegd. „Hij verkeert ken nelijk nog steeds onder de invloed van zijn recente besprekingen en ontmoetin gen met de leiders van de NAVO, waar het „normaal" is „geregeld toespraken af te steken onder de oude, gerafelde vlag van het anti-communisme", zo zei de Rus. De Amerikaanse afgevaardigde stelt de zaken zo voor alsof Amerikaanse wapens en geld gebruikt worden ter bescherming van het recht van het Zuidvietnamese volk. te leven zoals het wil. De Verenig de Staten hebben echter een marionet tenbewind gehandhaafd, dat in strijd was met de wil van het volk. De Verenigde Staten hadden zich genoodzaakt gezien driemaal een regering in Zuid-Vietnam te wijzigen. De ene handlanger werd ver vangen door een andere, maar een aap met een kroon op zijn kop blijft een aap'. Toen Stevenson voor de tweede maal het woord kreeg zei deze, dat de Russi sche afgevaardigde zijn woorden had De crisis in Laos is intussen nog ver ergerd, doordat de neutralistische troe pen door de Pathet Lao nog dieper de heuvels in gedreven zijn. Een hals over kop opgetrommelde hulpbrigade werd onderweg door de communisten bescho ten, waardoor veel materieel verloren ging. Zes neutralistische vooraanstaande of ficieren werden door „rode" kogels do delijk getroffen. Rechtse troepen hebben gisteren communistische stellingen op de Vlakte der Kruiken gebombardeerd. Of hierbij aan Pathet-Laozijde zware verlie zen zijn geleden is echter niet bekend. De communistische troepen zijn de Lao tiaanse hoofdstad Vientiane intussen al op 18 km genaderd. De Gaulle heeft de crisis in Laos (en ook die in Zuid-Vietnam) met beide han den aangegrepen om andermaal te plei ten voor een neutralisering van geheel Zuidoost-Azië. Engeland en de Verenigde Staten willen zich zo spoedig mogelijk in Vientiane rond de conferentietafel scharen. Zij toonden zich hiertoe bereid na een desbetreffend verzoek van pre mier Soevanna Phoema. Deze conferentie zou moeten worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de veertien lan den die destijds ook hebben deelgeno men aan de Geneefse conferentie. Ook andere westerse landen hebben zich voor stander van een dergelijk gesprek ge toond. zonder daarbij echter de moge lijkheid van een tweede Geneefse confe rentie uit te sluiten. Noch Rusland, noch communistisch China, hebben tot dus verre gereageerd op de oproep tot pra ten. In Zuid-Vietnam heeft een jonge ter rorist een handgranaat in een Amerikaan se legerauto geworpen. De man werd la ter gegrepen en met een hoofdwonde naar een ziekenhuis gebracht. Dr. James Franck, een Amerikaanse Nobelprijswinnaar en pionier op het ge bied der atoomwetenschap, is gisteren in Göttingen overleden. De 81-jarige fysicus was verleden maand aangekomen voor een van zijn jaarlijkse bezoeken aan de stad waar hij had gestudeerd. Het was op de universi teit van Göttingen dat hij de wetten der botsingen van atomen en elektronen ont dekte een prestatie waarvoor hij 1925 samen met dr. Gustav Hertz de No belprijs voor de natuurkunde kreeg. Vijfenveertig jonge paartjes zijn uit Malmö in Zweden vertrokken voor de meest massale huwelijks reis, die Zweden ooit heeft be leefd. De jonge paren vlogen naar Cabicce Mare aan de Italiaanse Adriatische kust, waar men met dit romantische bezoek bijzonder ingenomen bleek. Foto: Voor het vertrek beleefde Zweden ook de meest massale zoenpartij in de geschiedenis... RUIM ZESTIG mensen zijn verdronken iil een Pakistaanse rivier als gevolg van een hevige storm. TWAALFDUIZEND dollar heeft de H. Stoel beschikbaar gesteld voor de hulp aan vluchtelingen. Wegens het doen van onjuiste aangif ten van inkomsten voor de inkomstenbe lasting in de jaren 1958, 1959, 1960 en 1961, waardoor ruim 33.000 te weinig belasting werd betaald, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem gistermiddag tegen de 60-jarige geschors te hoofdambtenaar (van de rijksgebou wendienst) J. M. uit Overveen een ge vangenisstraf van een jaar en een boete van 26.000 subsidiair zes maanden hech tenis geëist. De fiscus was er verder achter geko men dat verdachte een vermogen van 282.000 bezat. De man had echter nog nooit vermogensbelasting betaald. Een onderzoek werd ingesteld, omdat vermoed werd dat de ambtenaar steekpenningen heeft aangenomen. Dit onderzoek is nog niet afgesloten. (Van onze Haagse redactie) Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond (C.S.W.V.) is, blijkens het gisteren ver schenen jaarverslag, van oordeel dat minister Veldkamp (Sociale Zaken) be zig is op het terrein van de sociale verzekeringen niet slechts werkelijke verbeteringen en vernieuwingen tot stand te brengen, maar dat de bewinds man een politiek programma verwer kelijkt, dat niet bijdraagt tot een even wichtige ontwikkeling van de sociale verzekeringen. Met alle respect voor de grote ijver, die deze bewindsman ontwikkelt, aldus het C.S.W.V., zien wij ons meer dan tevo ren genoodzaakt voor de toekomst een tegenkoers te varen, opdat een even wichtiger en een aan de eisen van de maatschappelijke ontwikkeling aange paste wijziging van de sociale verzeke ring wordt gewaarborgd. Het C.S.W.V. staat als een wenselijke koers voor ogen het verschaffen van sociale zeker heid aan wie deze nodig heeft en in een omvang, die aan de gemiddelde in dividuele burger voldoende mogelijk heid laat tot vrije beschikking over een deel van zijn inkomen. Het C.S.W.V. is tegen de plannen van mi nister Veldkamp tot optrekking van de A.O.W. per 1 januari 1965 tot een hoog (Van onze parlementaire redactie) De besprekingen in Brussel tussen de E.E.G.-landbouwministers over een ge meenschappelijke graanprijs zijn onder broken, niet afgebroken. De weg ligt nog open voor een politieke beslissing over de graanprijs wanneer de E.E.G.-minister- raad (met de ministers van buitenlandse zaken) op 2 en 3 juni a.s. opnieuw in Brussel bijeenkomt. West-Duitsland zal dan echter moeten beseffen, dat voor het sociaal minimum wegens de daaraan verbonden financieel-economische con sequenties. Geheel afwijzend staat het verbond tegen het voornemen van de minister van Sociale Zaken de A.O.W.- operatie tot een sociaal minimum slechts een eerste stap te doen zijn op de weg naar een volledig pensioen. Deze bevoogding van staatswege, aldus het C.S.W.V., maakt het ons bijzonder moeilijk de verdere ontwikkelingen op het terrein van de sociale verzekerin gen met vertrouwen tegemoet te tre den. Wij dreigen terecht te komen in een verzorgingsstaat, aldus het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Het C.S.W.V. verwacht, dat dit jaar in het bedrijfsleven op vrij grote schaal tot een gemeenteclassificatie in drie klassen zal worden overgegaan. De hui dige verschillen in basisionen tussen de le en 3e klasse variëren van 4 tot 6 cent, overeenkomende met 2 a 3 pro cent uit de statistieken van de ver diende lonen, aldus het C.S.W.V. De procentuele inkomensverschillen blij ken in de regel echter groter fe zijn. Een natuurlijk verschijnsel, waarvoor economische motieven bestaan. Zou men de gemeenteclassificatie afschaf fen, dan zouden naar de mening van het C..W.V. weer verschillen worden overeengekomen volgens een patroon, dat vermoedelijk weinig zou afwijken van de huidige indeling. (Van onze redacteur) Een nieuwe eiercrisis, ernstiger dan die van enkele maanden geleden, be dreigt de Nederlandse pluimveehouderij. Op de Duitse markt is de prijs de laat ste dagen gedaald tot ver beneden de helft van de prijs, die de Nederlandse producenten moeten halen om de kosten te dekken, laat staan winst te maken. De crisis wordt veroorzaakt door de dumping, die Polen en Israël op de Duit se markt toepassen. De Nederlandse eiergroothandel wil proberen een groter deel van de eierproduktie af te zetten op de Nederlandse markt. Om deze cam pagne te ondersteunen begint vandaag een reclame-aanbieding waarbij in de winkels 8 eieren voor 1 gulden te koop zullen zijn. Als gevolg van deze nieuwe eier crisis dreigt 1964 voor de Nederlandse pluimveehouderij een rampzalig jaar te worden. Dit jaar wordt voor de export vermoedelijk een diepterecord bereikt. Verwacht wordt dat de kleinere pluim veehouders het eerst het kind van de re kening zullen worden. Marie-José Longpré, de Belgische vrouw die ervan wordt beschuldigd dat zij haar 17 maanden oude onder voede zoontje heeft verdronken, is gisteren tijdens haar proces in tra nen uitgebarsten bij het bepleiten van haar onschuld. De 35-jarige moeder van zeven kin deren zei. dat Pierre, haar achterlijke zesde kindje, verleden jaar op 12 april werd ontvoerd uit de kinder wagen, die zij achterliet voor een winkel in haar woonplaats Auvelais. „U gelooft mij niet. ik voel het. U gelooft mij niet", gilde zij, toen de president van de rechtbank, H. Cap- rasse, haar nauwgezet ondervroeg over een wandeling, die zij om zeven uur in de ochtend van de twaalfde april maakte. Snikkend zei zij: „Maar ik heb u de waarheid verteld". Het stoffelijk overschot van het jongetje werd een week na zijn verdwijning uit de ri vier de Sambre opgedregd. Mevrouw Longpré verklaarde, dat zij op de ochtend van de twaalfde april een stuk speelgoed op de vuil nisstortplaats ging weggooien en daarna naar Tamines gin om in de kerk te bidden voor de terugkeer van haar kind. Zij begon te schreeuwen, toen de president zei, dat een getuige haar SELECTIEKLEDING Lekker licht en luchtig jasje dat zelfs na uren dragen volmaakt in vorm blijft. Sturka vervaardigde dit Comfort Style jasje i kamp"" 32/ Bijpassende lichtgewicht Trevira pantalon 26.75 AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM om 07.15 uur thuis had zien komen, hetgeen betekent, dat zij onmogelijk in een kwartier heen en terug naar Tamines kon lopen. Mevrouw Long pré beweerde, dat zij rond 8 uur thuis kwam. Zij barstte opnieuw in tranen uit, toen de president haar vroeg, waar om zij weigerde om in het lijkenhuis de identiteit van het lichaam van haar kind te bepalen. „Zij hadden zelfs niet de voorzorg genomen om het lichaam iets te be dekken", zei ze met een door tranen verstikte stem. „Ik vond zijn kleine lichaampje zo mager. Men nioet moe der zijn om dit te begrijpen". EEN MOOIE SORTERING in Korte suède jasjes vanaf f 68,50 Breda Tilburg Den Bosch ook door Bonn gewenste slagen van de Kennedy-ronde een akkoord over de graanprijs nodig is. Dit zei minister Biesheuvel (Land bouw) gisteren na zijn terugkeer uit Brussel bij de voortzetting van het Euro pese debat in de commissie van buiten landse zaken van de Tweede Kamer. De bewindsman zei, dat men niet van de veronderstelling mag uitgaan dat er in 1966 geen gemeenschappelijke graan prijs is. Voor Nederland is dit een be langrijke zaak, want ons land heeft 30 procent van de landbouwexport van de E.E.G. in handen Minister Biesheuvel deelde voorts mede dat er een voorstel Komt tot in stel van de inwerkingtreding van de drie E .E.G.-verordeningen voor zuivel, rund vlees en rijst? Aanvankelijk had men deze verordeningen 1 juli a.s. in willen laten gaan. Minister Biesheuvel gaf op verzoek van dr. Vondeling (P.v.d.A.) een indica tie wat het batig saldo voor de Neder landse schatkist zal zijn van de financiële voordelen van de zuivelverordening. Dit voordeel bedraagt 10 miljoen per jaar. Bovendien komt er een bedrag van 50 miljoen per jaar bij aan inkmsten uit heffingen op export van Nederlandse zui- velprodukten naar E.E.G.-landen met ho gere zuivelprijzen. Er zullen ook minder verliezen zijn op de uitvoer naar zgn. derde landen en ook minder zgn. inter ventiekosten voor boter. De consument hoeft niet op lagere zuivelprijzen te re kenen, zo liet de minister duidelijk door schemeren. Hogere prijzen liggen meer voor de hand. (Advertenties) SMAKELIJK ETEN ELEGANT EN STERK f 1,95

de Stem | 1964 | | pagina 1