PORT HENK CORNELISSE STEEKT ZICH IN ORANjETRUI Vijftien coureurs Bordeaux-Parijs JACQUES ANQUETIL LEIDT GIRO n ÜJ HONDERD coureurs in motorcross Den Hout het belangrijkste SIGARETTEN-NIEUWS jMeneer Bordeaux-Parijs j Sprintzege inj niet geselecteerd jjOlympiaToerj Agenten sturen kopgroep verkeerde weg op! een Standard wil Benny Muller Spaanse zege in Midi Libre Be Quick naar amateurs W.B.P.-koers PETER POST GEVALLEN! Brabant-Zeeland DE COMPENSATE CHARCOAL FILTER ii Pech voor ploeg Rini Roks Misverstand Wout Wagtmans als motorrenner Wielerronde van W aterlandkerkje Dies Kosten naar eiland MAN Jan van Gorp in Jong Oranje WATERSTANDEN sinds de introductie van de filtersigaret waarom nieuw? Omdat de Bsntley compensate charcoal filter uit twee delen bestaat, n.l. een charcoal binnenfilter en een selectief eindfilter. De Bentley com pensate charcoal filter biedt duidelijke voordelen boven gewone filters. for i de perfecte combinatie van de beste sigaret en de beste filter DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 MEI 1964 II (Van onze sportredactie) Henk Hesen, Eddie Beugels, Bart Zoet Henny Peters konden wel huilen. Zij heb ben het trouwens gedaan ook. Bittere tranen, Triest spatten zij uiteen op de ingevette, be zwete benen en druppelden langzaam om laag naar beneden, naar de plaatsen, die hun eigenaars bereikt hadden in de eerste etappe van de Olympiatoer op dat moment. Geen oranjetrui voor een van de vier. Geen trom petgeschal en tromgeroffel, niet het verruk kelijke applaus van de toeschouwers, niets, niets, helemaal niets. Alleen ellende. Met de haven in zicht waren ze gestrand. Bijna zeker van een eindzege stuurden de agenten ze een verkeerde straat in. En toen, o afschuwe lijk noodlot, streek de hijgende, jagende meute op hen neer. Zevanbcrgen Oosterhout Ad van Breugel, 15 ex aequo: Martin van Ginneken, Henk de Jongh, Karei Ley- ten, Piet Cooremans, zelfde tijd als Ste vens, 70 Gaby Minneboo, 71 Gerard Dey- kers, 84 Nico Lute ook zelfde tijd. Het ploegenklassement luidt: 1 Samson-rih-fongers 10.57.51, 2 België, 3 Caballero, 4 Vredestein, 5 Amstel. allen dezefde tijd, zoals ook de overige elf ploe gen. Het puntenklassement wordt na de eerste rit aangevoerd door de Belg Devael met 3 punten, voor Zoet (3), de Belg Vanneste (3), Van Ginneken (2), en Beu gels (2). Bij het uitkomen van de Haagse Tor tellaan botsten de twee groepen bijna op elkaar en knipoogden de jagers. Cru en zonder medelijden. Als een bonte trein denderde het gezelschap Vlaardingen binnen. Drie ronden van twee kilometer moesten de beslissing brengen. En niet Rudy Liebrechts, die voor eigen volk fietste, ging er met de oranjetrui van door, maar Henk Cornelisse. Eddie, Bart en Henny waren moe gestreden. Zo gaat dat in het spektakelstuk van ome Bram Koopmans er was meer ellende in deze eerste rit, die vanwege het parcours geen grote ontsnappingen toeliet. De grootste pech vogels waren wel de mannen van Rini Roks. Nog voor de officiële start een feit was. sneuvelde Karei Leijten. Tij dens het geneutrali seerde gedeelte kwam hij in een Amsterdamse tram rail terecht. De ra vage was aanzien lijk. Links en rechts schaafwonden, een bloeduitstorting aan het rechteroog en een verwrongen achterwiel. „Steken" gilde hij tegen mecanicien Jos van der Kloot, zich niet bekommerend om het bloed dat langs zijn wang sijpelde. En met het wiel werd Karei zelf opgelapt. Jodium, pleisters en andere tekenen van een valpartij sierden zijn gezicht tijdens de rest van dit rit. Amper bekomen van deze schrik zag Rini Roks Nico Lute te gen het wegdek platrijden. Even later zou Nico betrokken raken bij een valpartij. Dat waren de eerste feiten. Veel zouden er niet meer volgen, want de koers draaide eerder uit op een toeristentocht voor mensen, die hard willen fietsen, dan een heuse wedstrijd. De wegen die men uitgekozen had, bleken te snel. „Wel mooi", vertelden de buitenlanders lako- niek na afloop. Och ze hadden best genoten van die tochtjes langs de Hoogovens, over de sluizen, boulevards en groen omzoomde asfaltwegen. Het enige wat hun te doen stond was de benen in hetzelfde tempo rondmalen. Geen mens immers zou weg kunnen. Daarom gaven de grote mannen geen gehoor toen Bart Zoet en Henny Peters demarreerden. Ze kwamen im mers langs hun geboorteplaatsen en wie wil daar niet op kop gaan. Alleen Henk Hesen en Eddie Beugels, 2 Limburgers van 2 verschillende ploegen, hadden het spelletje door. En voor iemand er erg m had, zaten zij achter het duo aan te jagen. Hard en moedig. Die activiteiten werden beloond. Want even voorbij Aerdenhout kreeg men Zoet en Peters te pakken. Een grote voorsprong heeft het viertal eigenlijk nooit gehad. Hooguit 30 secon den, meer niet. En toch lukte het de grote groep niet om bij te komen. De vier vochten samen uit wie sprintpre- mies kreeg en zaten te filosoferen hoe Het peloton over de Schelling- wouderbrug op weg naar de offi ciële start op de Leeuwarderweg. de kansen lagen. Zover zou het niet ko men. Er ontstond een misverstand met de begeleidende agenten, die de kop mannen een verkeerde kant uit stuurden En met de vreugdekreten in de bol wer den de leiders bij het ingaan van de Tortellaan onaangenaam verrast. Treur muziek kwam de plaats innemen van die aangename klanken. De glimlach maak te plaats voor heuse waterlanders. De compacte groep stortte Den Haag door, nam Scheveningen en Kijkduin en masse. Och, enkele waaghalzen waren er wel, maar zij kregen geen kans. Harry Ste vens, Gerard Deykers en Jan Pieterse, om er maar een paar te noemen, pro beerden wat er mogelijk was, doch dat bleek bitter weinig. Nee, dan hadden zij hun slag eerder moeten slaan. Bij de brug over de Zaan of de overweg bij Driehuis. Een ontsnap ping vóór die plaatsen zou zeker winst hebben betekend- Daar gingen namelijk brug omhoog en overwegbomen omlaag. Zonder gevolgen, want er was niemand weg. Daarom gebeurde er, wat in Olympia's toer eigenlijk nog nooit voor gekomen is. Allereerst een massale aan komst en daarnaast geen enkele uitval ler op de eerste dag. Het sluitstuk, 6 km op een parkoers, zou de beslissing moe ten brengen. En lang zag het er naar uit dat een Belg ging triomferen. Twee ronden trapte Sjors Delvael alleen voor de rest uit. In de laatste ronde streek de groep op hem neer en Henk Cornelis se won in een nek-aan-nekrace met Bart Zoet de eerste rit. Twee Denen kwamen ver na het gezelschap binnen en dat was de enige opmerkelijke noot wat de achterblijvers betrof. De le etappe van de wielerwedstrijd ..Olympia's tour door Nederland" is gewonnen door de Amsterdammer Henk Cornelisse. Hij legde de 164 kilometer van Am sterdam naar Vlaardingen af in 3 uur 39 minuten en 17 seconden. 1. Henk Cornelisse 3.39.17, met boni ficatie 3.38.17; 2. Coen Visser 3-39.17 met bonificatie 3.38.47, 3. Henk van Rooy 3.39.17 met bonificatie 3.39.02. 4. Henk Steevens 3.39.17; 5. Willy Vanneste (België); 6. Roland Strand (Zweden). 7. Rinus Paul, 8. Gerben Karstens, 9. Noel van Cloos- ter (België), 10. Jaap Oudkerk, 11. Henk Stakenburg, 12. Ad van Kemenade, 13. Jan Tumrners, 14. Henk Koopmans (al len in dezelfde tijd als Steevens: 3.39.17) De prestatieprijs werd toegekend aan Henk Peters. Wout Wagtmans zal op zondag 14 juni in Etten debuteren als motor renner. Hij neemt deel aan de 50 cc-wedstrijd op een Italiaanse machine, een Tachini. Wagtmans heeft een licentie aangevraagd bij de KNMV en deze inmiddels ver kregen. Het zal de eerste race zijn, die hij rijdt. (Van onze sportcorrespondent) Voor de tweede maal organiseert de vorig jaar opgerichte wielersportvereni ging „Waterlandkerkje" een wielerwed strijd voor nieuwelingen. Deze 2e „Zee meerminronde" zal worden verreden on der auspiciën van de K.N.W.U. op zater dag 23 mei. Het volgende parkoers zal over 20 ron den worden verreden: Dijkstraat (ver trek en aankomst)-Marijkestraat-weg naar IJzendijke tot de Driesprong-Goudenpol- der-prov. weg-Dijkstraat, een afstand van 70 km. Voor deze wedstrijd hebben reeds 37 renners ingeschreven onder wie de winnaar van vorig jaar E. Voerman uit Westdorpe. Verder nog de veelbelovende nieuwelingen W. de Feber uit Sluiskil en R. Wagtmans uit Zundert. Deze ronde, die tevens geldt voor het Zeeuwse kam pioenschap, belooft een aantrekkelijke en spannende strijd te worden. IN EEN wedstrijd voor het Olympisch kwalificatie-toernooi (voetbal) voor Zuidamerikaanse landen heeft Colum bia in Lima met 4-1 van Equador ge wonnen. Jo de Roo en Bas Maliepaard zullen Nederland vertegenwoordigen in de wegwedstrijd BordeauxParijs, die 31 mei wordt gereden. De Neder landers maken deel uit van een groep van vijftien renners, die donderdag definitief door de organisators tot de bijna 600 kilometer lange wedstrijd zijn toegelaten. Het rënnersveld ziet er als volgt uit: Stablinski (Fr.), Groussard (Fr.), Delberghe (Fr.), Daems (België), Le Menn (Fr.), Nedellec (Fr.), Van Schil (België), Hoban (G.B.), Velly (Fr.), Craczyck (Fr.), Galatti (Zw.), Kerck- hove (België), Haeseldonckx (België), Jo de Roo en Bas Maliepaard (bei den Nederland). Uitgezonderd de Roo, winnaar in 1962 (6e in 1961 en 7e in 1963), Del- Berghe (5e in 1963), Le Menn (3e in 1961, 5e in 1962, 4e in 1963) en Malie paard (3e in 1963) starten de elf overige rijders voor het eerst in de wed strijd. De Belgische onafhankelijke Haeseldonckx maakt zijn profdebuut in BordeauxParijs. Mogelijk zal Wim van Est nog in de wedstrijd komen. Door zijn Belgische sportgroep wordt hij niet uitgezonden. Hij onderhandelt echter met een Frans merk. In het afgelopen weekeinde hebben 468.829 personen deelgenomen aan de sporttoto. Voor pryzen was beschik baar 178.663. Voor de eerste prys van .f 98.264,65 kwam één melding binnen, die wordt gehonoreerd met de maximumuitkering van netto 50.000. Voor de tweede prijs, die vermeerderd met het restant van de eerste, 93.040,02 bedraagt, kwamen 15 meldingen met 12 punten binnen, waarvoor bruto 6.202 zal worden uitgekeerd. Voor de extra prys van de vijf gelij ke spelen is 26.799,45 beschikbaar. Hiervoor waren 216 gegadigden waar van één met twee kolommen. De uit kering bedraagt hier netto 123,50. De zesde etappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Italiaan Mino Bariviera. Hij legde de 100 km van Parma naar Verona af in 2 uur 13 minuten en 2 seconden. De Fransman Jacques Anquetil be hield de leiding in het algemeen klas sement. De uitslag luidt: 1. Bariviera (It.) 2.13-02; 2. Marcoli (It.), 3. Ongenae (Belg), 4. Zilioli (It.), 5. Jongen (Belg), 6. Ciampi (It.), 7. Ferretti (It-), 8. Grain (Fr.) en 9- Tac- cone (It.), allen in dezelfde tijd als de winnaar, 2.13.02. De Nederlander Nico Lute kwam in het grote peloton binnen in dezelfde tijd als de winnaar. Ab Geldermans bezette met 13 seconden achterstand de 80ste plaats. Het algemeen klassement ziet er na de zesde rit als volgt uit: 1. Anquetil (Fr.) 21.07.59, 2. De Rosso (It-) op 30 sec., 3. Moser (It.) op 1.13. 4. Carlesi (It.) op 1.19, 5. Everaert (Fr.) op 2.11, 6. Poggiali (It.) op 2.20, 7. Bal- De oudste zoon van Kees Pellenaars, Pierre, maakt deel uit van de Neder landse ploeg, die op 23 mei start in de „Grote Priis van Hanover". Zijn ploeggenoten zijn de jonge Hagenaar Willem Riksma en Ko Zomer (Halfweg). Naar de amateurwedstrijd op het ei land Man (19 juni) worden afgevaar digd Wim de Jager (Den Haag), Dies Kosten (Kapelle) en Wim van Smirren (Amsterdam). Wat de vierde plaats betreft zal een keuze worden gemaakt uit Gaby Minneboo (Heenvliet) en Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout). I v "'xamf - makers, Dorst; Nic v. d. Zanden, Ter- heyden; W. Verwijmeren uit Geertrui- denberg (op een gloednieuwe Maico); Heeren. Terheyden en P. Daniëls van Wagenberg. Zij zullen vast en zeker voor eigen publiek vechten om een goede plaats. In de 500 cc klasse starten voorts Ad Scherders en A. van Wanrooy uit Oos terhout, Cor Dickens uit Wagenberg; Jan Caron uit Den Hout zelf en M. de Bruyn uit Breda. In iedere klasse worden drie manches verreden plus de grote finales uiteraard. Vermoedelijk gaan in iedere manche ge middeld zesentwintig rijders hun rondjes op het 1800 meter lange parcours scheu ren. De wedstrijden, die om twee uur be ginnen, worden verreden onder auspi ciën van de R.K.N.M.B. en tellen mee voor het nationale kampioenschap van de bond. John Wagemakers uit Dorst „neemt" een springschans op de sintelbaan in Baarlo. (Van'onze redacteur) De nog jonge maar sterk in opkomst zijnde Motor Cross Club Oosterhout komt zondagmiddag te staan voor een eerste grote optreden: het organiseren van een nationale cross te Den Hout. De leden zelf hebben vooral dit jaar herhaaldelijk la ten zien echt crossbloed te bezitten. Over al in het land worden prachtige resultaten geboekt. Nu zal op een ander punt getoetst kun nen worden wat M.C.C.O. waard is want er is uiteraard nog een groot verschil tussen crossen en een cross organiseren. Wat de inschrijvingen betreft is het nu reeds een doorslaand succes. Een kleine honderd coureurs komen aan de start op het prachtig gelegen parcours aan het Markkanaal naast café Verwijmeren. Zij komen uit het gehele land. zowel van Den Helder, Amsterdam of Geleen. Er wordt gereden in de 250 cc en 500 cc en motoren met zijspan, het meest spectaculaire van een motorcross. Enkele namen zijn voldoende om het sterke veld aan te tonen. Bij de zijspannen o.a. Albers uit Zuidland, v. d. Poel uit Rotterdam en De Bruyn uit Tilburg In de 250 cc klasse verschijnen ae plaatse lijke favorieten (M.C.C.O.-leden) Wage- De Belg Josef Spruyt heeft donderdag de 11e etappe van de „Vredeskoers" Warschau-Berlyn-Praag voor amateurs gewonnen. Hij legde de 218 kilometer van Karlsbad naar Liberec af in een tijd van 5.47.10. Tweede werd Rajmund Zie- linski uit Polen met 5.50.13 en derde Jan Smolik van Tsjechoslowakije in dezelfde tijd. De twaalfde etappe loopt van Liberec naar Pardubice over een afstand van 189 kilometer. Jacques Anquetil in gesprek met Gino Ba-rtali. dini (It.) op 228, 8. Zilioli (It.) op 2.40. 9. Dancelli (It.) op 2.54. 10. Nencini (It.) op 2.59, 46. Cees Lute (Ned. op 11.32, 52. Geldermans (Ned-) op 14.05. De opstelling van het elftal van Jong Oranje (De Zwaluwen), dat 28 mei in Enschede tegen W. Duitsland in het veld komt, is: doel: Stuy (Telstar), achter: Van Gorp (NAC), De Kort (Telstar); mid den: De Vries (Spel. Enschede), l'er Horst (Sparta), Burgers (DWS)Voor: Vriens (Willem II), Greving (Heracles), Ch. Jansen (Spel. Enschede), Ter Mors (Go Ahead), Reekers (Heracles); reser ves: Thie (Hermes DVS), De Groot (Sparta), Van de Vall (Feyenoord), Heij- nen (ADO). De heer Roger Petit, secretaris van de Belgische voetbalclub Standard, is op zoek naar „vreemd" voetbaltalent. Nadat hij als afgevaardigde van de Belgische voetbalbond in Kopenhagen de wedstrijd Skandinavië-Europa had bijgewoond, had de heer Petit een onderhoud met de Zweedse speler Bild. Op de terugreis zal Standard's secre taris in Amsterdam halt houden voor een gesprek met de Ajaxied Benny Muller. Standard doet ook pogingen de Portugees Umberto in de ploeg te krijgen, maar diens vereniging vraagt 500.000 gulden en dat vindt zelfs het kapitaalkrachtige Standard te veel. De tweede etappe van de wielerweg- wedstrijd „Omloop van de Midi Libre" is gewonnen door de Spanjaard Esteb.an Martin. De Spanjaard legde de 199-5 kilometer van Nimes naar Sete af in 5 uur 31 minuten en 33 seconden. De uitslag luidt: 1. Martin (Spanje) 5 uur 31 minuten en 33 seconden; 2. Manzaneque (Spanje) 5.31.36, 3. Foucher (Fr.) 5.31.39; 4. Le- baube z-t.5. Van Schil (België) 5.31.42; 6. Karmany (Sp.) 5.31.56; 7- Mastrotto (Fr.) 5.31.5; 8. Bahamontes (Sp.) 5.31-59, 9. Le Dissez (Fr.) 5.32.02; 10. Bracke (B.) z.t. De beste Nederlander in de tweede rit was de jonge Zuidlander Arie den Har- tog. Hij kwam als veertiende binnen met een tijd van 5 uur 32 min. 14 sec. De plaatsen van de overige Nederlanders luiden: 33. Jo de Roo 5.32.35, 34. Mar tin van de Borgh 5.32.50, 48. Bas Malie paard 5.33-47. Het algemeen klassement na twee etappes ziet er als volgt uit: 1. Martin (Sp.) 10.53.03, 2. Foucher (Fr.) 10.53.09, 3. Lebaube (Fr.) 10-53.10, 4. Van Schil (Belg.) 10.53.12, 5. Mastrotto (F.) 10.53-28, 6. Cazala (Fr.) 10.53.51; 7. Mas (Sp.) 10.53.55, 8. Van den Borg (Ned.) 1054.20, 9. Pierre (Fr.) 10.55.17, 12. Den Hartog (Ned.) 10.56.59, 14. Ba hamontes (Sp.) 10.57-44. JAAP DE WAARD blijft links en rechts als onafhankelijke goe de uitslagen behalen. In het Bel gische Laarne veroverde Jaap een mooie vierde plaats. De wedstrijd werd gewonnen door Leopold Vergauwen uit Sint Lau- reins. JAQUES ANQUETIL had reeds vóór de start van de Giro aangekondigd, dat hij in de vijf de étappe de 'leiding in het klas sement zou nemen. Hij deed het ook. De 50 kilometer lange tijd rit reed Jacques met een ver snelling van 53 x 13, dat is 8.70 meter en met 53 x 14, dat is 8.08 meter. Een zeer grote molen dus. NOëL FORé, die in de ronde van Sardinië ingewandstoornis opdeed en nadien geen uitslagen meer maakte, zal van 12 tot 15 juni deelnemen aan de ronde van Luxemburg en als hij daar weer in vorm blijkt zal hij zijn candidatuur voor de Tour de France stellen. RIK VAN LOOY. die na zijn val in de Ronde van Spanje niet meer op het toneel ver scheen, zal zich vanaf het a.s. weekeinde weer volop aan de sport kunnen wijden. Willy Vannitsen, die met een handbles sure had te maken, zal even eens acte de présence geven. De ledenvergadering van het Gro ningse Be Quick heeft zich na lang durig overleg uitgesproken voor terug keer naar het amateurvoetbal. Het be stuur had de vergadering vijf keuzo mogelijkheden voorgelegd waarvan de verschillende vormen van amateurisme door 66 van de 97 leden werd gesteund. Een meerderheid sprak zich tevens uit voor de plannen van een topfusie met GVAV, die in de komende weken nader zullen worden uitgewerkt. De verkoop van het Be Quick-stadion aan de gemeente Groningen voor 385.000 werd met algemene stemmen goedge keurd. Konstanz 396 14); Rheinfelden 402 (4- 80); Ottenheim 473 (4- 87); Straats burg 410 75); Maxau 526 (-f 27); Plochingen 195 54); Mannheim 361 +- 13); Steinbach 143 (-f 27); Mainz 320 (onv.); Bingen 227 4); Kaub 251 (4- 4); Kochem 232 4); Koblenz 246 10); Keulen 214 2); Ruhrort 394 (onv.); Lobith 1010 1); Nijmegen 789 5); Arnhem 811 (onv.); Eefde IJssel 340 (-f 6); Deventer 233 (4- 6); Monsin 5450 8); Borgharen 3825 58); Belfeld 1108 (4- 15); Grave beneden de sluis 505 (onv.). (Advertentie) Peter Post is donderdag in het Belgi sche Hechterle gevallen en nogal ernstig gewond. Hü zou een zware hersen schudding hebben en minstens twee we ken niet kunnen rijden. FILTER Het wielerkampioenschap voor ama teurs van Brabant en Zeeland wordt op zaterdag 30 mei in Kapelle verre den. De afstand is 160 km en de start vindt plaats om 1 uur voor de veiling gebouwen. waar ook de aankomst is. Het parkoers is 4 km lang waarin de volgende straten zijn opgenomen: Sta tionsstraat. Vroonlandsestraat, Vroon land, Maelstede, Ooststraat, Kerkplein, Weststraat. Dijkwelsestraat. De verzor- gingspost is in Maelstede bij de con- servenfabriek Lika. Tot nu toe hebben 82 renners ingeschreven. Tot de Bra bantse deelnemers behoren Ries van Ginniken, Ad van Kemenade, Jacques van der Kloot, Gerrit Deijkers. Henk De Jongh, Pierre Pellenaars en Rien Malipaard. De inschrijving van Karei Leijten is nog niet binnen. Voor Zeeland komen in het strijd perk: Kosten, Tolhoek. Hoogerland, De gens, Moerdijk en De Wilde. Charcoal filters werden in Amerika voor het eerst op grote schaal gebruikt en hebben daar een grote om wenteling teweeggebracht. De Bentley compensate char coal filter is opgebouwd uit werkzame deeltjes geacti veerde houtskool. De wetenschap maakt van deze ver edelde houtskool veelvuldig gebruik, o.a. voor zuivering van lucht. Daardoor nu wordt Bentley zo mild en aange naam zacht. De zuiver witte eindfilter van Bentley vervult een bijzonder selectieve functie en laat het volle Bentley aroma ongehinderd door. KING SIZE Bentley biedt U de zekerheid van een waarlijk zuiver rookgenot en niet alleen door de verfijnde melange van de beste tabakken die voor geld te koop zijn, maar ook en vooral door de werking van deze beide filters in één N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY V/H A. I. BLOK. SCHEVENINGEN

de Stem | 1964 | | pagina 15