Prof. dr. R. Post neemt afscheid van de Katholieke Universiteit Kinderen met astma bevrijd in centrum Mario-haute coiffure GELEERDE EN ORGANISATOR: Maquillage Aurore ZOCHT HET IN BADSTOF Kenner van de N.-Nederlandse middeleeuwen NIEUWE AFDELING IN OUDSTE CENTRUM Huisvrouw had meevaller bij haar slager L DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 MEI 1964 9 (Advertentie) /F En geen wonder:niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelahonder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. GEKONTROLEERD PUBLIKATIE VAN A.K.U.ARNHEM In de Nijmeegse stadsschouw burg zal de Katholieke Universi teit vrijdag afscheid nemen van haar president-curator, tevens een van haar prominentste hooglera ren, mgr. prof. dr. R. R. Post. Zijn zeventigste verjaardag- die hij op tweede pinksterdag in intieme kring vierde, betekende voor hem het einde van een docerende taak als hoogleraar die hij in Nijmegen gedurende 27 jaar op onvergetelij ke wijze heeft vervuld. Aanvankelijk als voorzitter van de St.-Radboudstichting en later als pre sident-curator van de Stichting Katho lieke Universiteit heeft hij daarnaast 16 jaar lang de zorg over de Nijmeegse Alma Mater op zijn schouders gedragen. Met Nijmegen zal geheel katholiek Ne derland vrijdag dubbel afscheid nemen van de man, die door zijn grote stuw kracht het levend symbool van de Kotho. lieke Universiteit is geworden. Wanneer professor Post vrijdagmid dag in de Nijmeegse schouwburgzaal de laatste woorden van zijn afs iheidsrede heeft gesproken, kan hij tevreden te rugzien op een werkzaam leven waar in hij zijn gaven als geleerde en or ganisator ten volle heeft ontplooid. Het was onder zijn leiding en door zijn ener gie dat de Nijmeegse Universiteit werd uitgebouwd en voltooid met een medi sche faculteit en een faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen. Als voorzitter van het curatoren-college heeft hij Nijmegen gebracht naar een dynamisch groeiende universiteit met op het ogenblik reeds 4500 studenten en 2500 werknemers en een wildkloppende bouwactiviteit op het prachtige land goed Heyendael. Tot nu toe is eerst een klein gedeelte van de bouw van de nieuwe Nijmeegse universiteit gereali seerd, maar de nalatenschap van het werk van professor Post zal zich nog m een reeks van jaren openoaren. We gens zijn verdiensten als voorzitter van het Centraal Comité Hoger Onderwijs Fonds, dat jaarlijks de nodige gelden moet bijeenbrengen voor de instandhou ding en bevordering van net katholiek hoger onderwijs in Nederland, werd hij door de paus benoemd tot huisprelaat. liever prof flan mgr. (Advertentie) LEEUWARDEN Een huisvrouw die bij haar slager 3 pakjes Slagers goud-margarine haalde, ontving daar bij gratis een muntstuk van 71/2 cent. Voor twee van deze munten gaf haar slager 15 cent korting op een ons 1100 gram) vleeswaren. Desgevraagd deelden Duyvis-Benninga, de fabri kanten van Slagersgoud ons mee, dat deze korting wordt verleend door alle Nederlandse slagers, die Slagersgoud- margarine verkopen. Mgr. prof. dr. Post wil echter in de eerste plaats professor" zijn en niet ..monseigneur". Zijn onvermoeibare ijver en werklust als historicus mag reeds blijken uit de indrukwekkende lijst van ruim honderd wetenschappelijke ge schriften, die van zijn hand verschenen. In vrijwel al zijn in zakelijke stijl geschreven werken gaat zij" weten schappelijke belangstelling uit naar de geschiedenis van de Noordnederlandse Middeleeuwen, waarbij hij zich doet gel den als een nauwgezet bronnenonde; zoe ker. Tot zijn belangrijkste wensen be horen zeker: Kerkelijke verhoudingen in Nederland vóór de" Reformatie van ca 1500 tot plm. 1580" (1954) en „Kerk-1 geschiedenis van Nederland in de Mid-1 W' deleeuwen" (1957). In zijn vele geschrif ten wijdt hij voorts aandacht aan o.a. de Moderne Devotie met Geert Grote, de auteur van de Navolging van Chris tus, de apostolisch vicaris Johannes Neercassel het Sint Bernardsklooster te Aduard, het onderwijs in de Middel eeuwse Nederlanden, Wessel Gansfort en Erasmus. Grote bekendheid kreeg ook zijn bewerking van de vierde en vijfde druk van het Handboek der Kerk geschiedenis van zijn leermeester en vriend kardinaal de Jong. Als promotor heeft professor Post een groot aantal proefschriften van jonge geleerden on der zijn hoede gehad. Voor zijn weten schappelijke arbeid werd hij benoemd tot lid van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen. wordt aan het Nederlands Histoiisch In stituut, waarvan hij later, in 1948, cu rator zou worden. De inmiddeis alom ge achte historicus was echter mei voorbe stemd voor Rome, maar voor Nijmegen. In 1937 benoemt de katholieke universi teit hem tot hoogleraar im onderricht te geven in de kerkelijke geschiedenis der middeleeuwen en de nieuwe tijd. in de diplomatiek en in de paleografie Te vens krijgt hij een leeropdracht voor de algemene en vaderlandse geschiedenis der middeleeuwen. In het studiejaar 1947 1948 bekleedde hij in Nijmegen het ambt van rector magnificus. Bij zijn rectoraatsoverdracht benoemt H.M. de Koningin hem tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In januari 1962 mocht professor Post in de Nij meegse stadsschouwburg een grootse huldiging in ontvangst nemen bij gele genheid van de vijfentwintigste verjaar dag van zijn ambtsaanvaarding. ontelbare vrienden Morgen, 22 mei, zal professor Port opnieuw, maar dan /oor de laatste maal in de stadsschouwburg van Nij megen staan om talloze handeit te druk ken. Het zullen zeker niet alleen men sen uit de wereld van de wetenschap zijn die hem morgen een welverdiende rust toewensen, want naast zijn drukke taken als priester, hoogleraar, president curator en vele andere functies wist hij voortdurend oog en oor te hebben voor de gewone dingen van het alledaagse le ven, waardoor hij zich nog eens ontel bare vrienden maakte. Het is te hopen, dat de rijzige gestalte van de stugge, maar altijd vriendelijke Groninger die professor Post is, nog lang een ver trouwd beeld zal blijven in de Nijmeegse straten. (Advertentie) Groninger Regnerus Richardus Post werd 18 mei 1894 te Kloosterburen in Groningen ge boren in een eenvoudig kinderrijk am bachtsgezin. Na zijn opleiding aan de seminaria van Culemborg en Driebergen werd hij in 1919 in Utrecht tot priester gewijd. De toenmalige aartsbisschop mgr. Van de Wetering benoemde hem tot leraar aan het klein-seminarie van Culemborg. met de opdracht zijn ge schiedkundige studies voort te zetten aan de Rijksuniversiteit van Utrecht bij prof. Opperman. In 1928 promoveerde hij op een dissertatie over ..Eigen ker ken en bisschoppelijk gezag in het dio cees Utrecht tot de dertiende eeuw". Kort daarop vertrekt hij naai Rome w waar hij geschiedkundig medewerker Dit seizoen lanceert Payot Voor Uw teint: Crème satineen zeer luchtige, gekleurde basiscrème. Nutricia teintée: een onberispelijk maquillerende en voedende crème, rayane: een volmaakt matterende en dekkende fond de teint in 5 tinten en de laatste nuance: Platine. Nieuw: Tayane in plastic tube (voor uw tasje). Voor Uw lippen de nieuwe kleuren: Brise Rose, een zonnig pastelroze en Aube Dorée, een rijp abrikoos-rood voor de jeugd. Frisheid-Schoonheid-Jeug'd de la faculté de Lausanne Dr. N". G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. Enige malen per week krijgt het kind in het astma-cen trum adem-lessen; de inter naatsleider of -zuster helpt bij de oefeningen die het kind le ren de ademhaling zo goed mo gelijk te beheersen en benauwd heden onder controle te krij gen. Het hoe en waarom wordt uitgelegd en de patiëntjes wer ken met overtuiging mee. Van alle kinderen onder 18 jaar hebben er 10 tot 30 procent te eniger tijd last van astma of astmatische bronchitis of bronchitis. Te eniger tijd; inci denteel. Dat wil dus zeker niet zeggen dat zij allen astma-lij ders zijn. Maar een half procent van het totaal is dat wel. In 1950 werd te Hilversum het eer ste astma-centrum voor kinderen in ons land opgericht: Heideheuvel waar plaats is voor 90 kinderen van 10 tot 18 jaar. Enkele jaren later werd hiernaast door dezelfde stich ting, Bosch en Heide te Blaricum op gericht met plaats voor 60 kinderen van 6 tot 10 jaar. Dezer dagen werd op Heideheuvel een nieuwe medi sche afdeling geopend: een mijl paal in de ontwikkeling van het cen trum een plechtige gebeurtenis aie werd verricht door drs. A. J H. Bar- tels staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid een feest voor de kinderen. Patiëntjes Het woord „patiëntjes" wil ons eigenlijk niet uit de pen. Bij de ooe- ning op een koude lentedag voerden de kinderen s'tukjes op in do open lucht. zij maakten sporttoerer.. dans ten volksdansen hiermee telkens de bezigheden en belevenissen uit hun dagelijks leven in het centrum uit beeldend Ze waren voor de leek niet van gezonde kinderen te onderschei den. Dit is dan ook het doel waar op name" in een astma-centrum naar moet leiden: naar het gewoon mee doen aan het leven van alledag. Groei Veertien jaar geleden werd nier in Hilversum begonnen met een proef: Wat kunnen we met deze patiëntjes bereiken en hoe. De proef is uitgegroeid tot deze twee centra waar intussen reeds 1500 astmalij- dertjes telkens voor ruim 'n jaar zijn opgenomen en aan de m atschappij teruggegeven, zoal niet geheel gene zen, dan toch gewapend met een in stelling ten opzichte van de ziekte, die hen levenslang valide kan houden. Na hun terugkeer naar huis blijven de jongens en meisjes tot aan h?t 21e jaar opgenomen in de nazorg, die zich op het ogenblik uitstrekt over ruim 600 kinderen. Intussen zijn er in ons land nog twee r.-k. astma-centra verrezen: Eykeloord in Nijmegen en Willemtin tje in Huis ter Heide die tezamen ook een capaciteit van 150 kinderen hebben. Familieleven Een kind met astma is een. bron van zorgen. Wanhopige ouders heb ben dikwijls gedacht dat er geen op lossing voor te vinden zou zijn; ('at de kinderen nooit normaal mee zou den kunnen doen. nooit volwaardig m de maatschappij zouden kunnen Recept voor 16 haver- moutpannekoek jes staan. De behandeling in 'n astma centrum kan hieraan veel verande ren. Zulk een centrum is geen zie kenhuis. maar een tehuis waar de kinderen een gewoon leven leiden in groepsverband. Ziek-zijn staat er beslist niet op de eerste plaats. Dit is de reden waarom de leiding van Heideheuvel zo bijzonder blij is met de nieuwe medische afdeling die in een geheel apart gebouw is onderge bracht. In het internaat horen geen „zieken" thuis. Maar mocht er een patiëntje ziek worden dan kan het nu verpleegd worden in de nieuwe afdeling. Een groepje van 10 tot 12 kinde ren, met twee of drie leiders of leid sters, lijkt op een familie die leeft in een eigen huiskamer waar ge speeld wordt en het huiswerk op ta fel komt, waar plezier gemaakt wordt (en natuurlijk ook wel eens ruzie). Omdat een normaal leven voorop staat, gaan de kinderen van uit de astmacentra naar de scholen (en kerken) in de omgeving waar alle soorten onderwijs van verschil lende geloofsrichting mogelijk is. 's Morgens zwermen ze uit per fiets. Dat kunnen ze en nog veel meer. Ze krijgen zwemlessen, ma ken wandelingen, doen mee aan mo derne en volksdansen. Intussen hou den de artsen deze kinderen voortdu rend in het oo- Bij aankomst zijn ze natuurlijk van top tot teen onderzocht en daarna blijven ze steeds onder controle. Enige malen per week krijgen ze adem-lessen waarbij hun wordt ge leerd het ademen zo goed mogelijk te beheersen en benauwdheden on der controle te krijgen. Medische afdeling Het nieuwe gebouw is bijzonder smaakvol ingericht; vrolijke gordij nen en kleurige, suggestieve, mo derne schilderijen nemen het zakelij ke weg van artsenkamers en behan delruimten, röntgenkamer, laborato ria en de ruimte voor het longonder zoek, waar het bij de kinderen po pulaire „blaastoestel" staat (hierop kunnen ze zelf aflezen of ze op dit punt vordering maken). Binnenkort opent Heideheu vel in de nieuwe medische afde ling een polikliniek voor kinde ren tot 18 jaar waar ongetwij feld veel leed zal worden voor komen. De twaalf ziekenkamers met 18 bedden maken het ook mogelijk dat observatiepatiënten gedurende enkele weken onder de hoede van een team specia-t jf t ;''A Affl?S 1 yl J Ïr l m a m m listen verblijven om daarna met instructies naar huis terug te keren. Proefverlof Van tijd tot tijd mogen de kinde ren een paar dagen naar huis. op proefverlof, waaruit moet blijken of de vooruitgang die in he; centrum is geboekt, ook thuis stand houdt. Maatschappelijk werksters die aan deze centra verbonden zijn, houden geregeld contact met de ouders en geven raad in verband met maatrege len die thuis genomen moeten wor den. Het komt voor dat een kind het goed genoeg maakt om ontslagen te wor den, maar dat thuis de genezing geen stand houdt. Dan kan de dokter op name in een pleeggezin nodig oorde len. Met toestemming van de ouders wordt het patiëntje dan gebracht in een zorgvuldig gekozen gezin in de buurt van het centrum, zodat een intensief contact kan onderhouden worden. Het wonen bij een pleegge zin vormt een overgangsfase voor de terugkeer naar huis. Geheel genezen is een ideaal dat niet altijd verwezenlijkt kan worden; maar opgewassen zijn tegen een han dicap en er een leven mee leiden dat niet onderdoet voor dat van een niet-gehandicapte is een groot, en be reikbaar doel. De maatschappij kan hieraan meewerken door bij sollici taties niet af te keuren als dat niet nodig is. Hulp en goede voorlichting bij beroepskeuze zijn belangrijk voor een gelukkige toekomst. Het astma-centrum neemt met het kind tevens een zware zorg van de ouders over. Met verbazing zien zij in korte tijd hun kind be vrijd opbloeien en met dankbaor- heid zien zij de toekomst beter in. Aan de gevel van het nieuwe ge bouw Heideheuvel is een plastiek aangebrachtivaarop die bevrij ding kunstzinnig is weergegeven. Het is een geschenk van de ouder vereniging en geeit dus ook de be vrijding van de ouders weer 150 g havermout, 3 dl water, 65 g tarwebloem, 1 ei, mespunt zout, 50 g fijngesneden of gemalen gepelde amandelen of 25 g klaargekochte amandelpers"of amandel-essence 'boter of margarine, basterdsuiker. Week de havermout een kwartier tje in het water. Roer er dan de tarwebloem door. meng het losge klopte ei, het zout en de amande len erdoor tot een stijf mengsel. Bak er ronde koekjes van in de hete boter of margarine. Doe dit langzaam, omdat de havermout gaar moet worden (plm. 10 minu ten). Bak ze aan beide kanten licht bruin. Garneer de pannekoekjes met basterdsuiker. Op top van motlegolf Op een balkon van het Zandvoortse Badhotel zit een klant van kapper Mario onder de droogkap uit te zien over zee. Als hij klaar is zal de ver maarde figaro een draperie van bad stof om haar hoofd léggen en vast steken met breipennen waarop met badstof overtrokken kurken boller, zijn gestoken. Als Mario zijn gang kan gaan zal hij haar in bonte bad lakens wikkelen om het strandleven op te vrolijken. Een zachtmoedige blonde Bcatle met monniks-ogen en de glimlach van een lieve vrouw, zo ziet kapper Mario er uit. Hij heeft een van binnen en van buiten witgeschilderde kapsalon, snoeperig als een bonbonnière, in een grachtenhuis bij de Leidsestraat en noemt dit een „salon de haute coif fure". Waarom ook niet? Je hoeft niet alles te weten van permanent en coupe, maar je moet wel creatieve vingers hebben, feeling voor mode be zitten en meer dan normaal de kunst verstaan je publiek te bespelen om dit zelf toegekende predikaat te kun nen voeren met grandeur. „Hoe oud is uw Mario?" vragen wij zijn kleine secretaresse. Zij zet een gezicht van: dat raad je nooit. „Drie. entwintig?" Haar mond valt open van verbazing. Precies geraden. Een paar jaar geleden was deze Amsterdamse jongen nog maar aan komend bediende bij een kapper in de Kalverstraat. Vandaag zweert een modieuze „gang" met die typisch dweepzieke trouw bij Mario. Manne quins en fotomodellen, T.V.-gast- vrouwen en actrices bepalen de aleer in zijn salon en hij bepaalt hun ge zicht. Op top van modegolf Zij zijn het dwarrelend schuim dat kruift op de golf die Mario omhoog heft en neerzet op het Zandvoortse strand. In dc hall van liet Badhot;! heeft hij een boutique geopend; een etage hoger een tweede kapsalon in gericht. Boutique Elk seizoen neemt deze kapper één modeartikel bij de kop en maakt daar bizarre fantasieën op. Dit keer wierp hij zich op badstof en met alles wat hij daarvan heeft gewroent is de boutique gestoffeerd tot lering van iedereen die meent zoiets zelf wel te kunnen namaken, tot vermaak van vele welgestelde en behaagziek^ bad gasten. Show De opening van deze nieuwe salons werd gevierd met een show waarvoor het idee zo plotseling opkwam als de Zij verkopen geen vis, maar tonen de nieuw ste mode op het gebied van badlakens, strand- hoofdbedekking, oorbellen en frivolité's. (Ont werpen MARIO, haute coiffure). vloed. Alleen vier van de meest ge liefde topmannequins kunnen Mano's ideeën in de juiste toon over het voet. licht brengen, maar ze waren oo de aangewezen dag voor een Twentse textielshow geëngageerd. Door en thousiasme voortgestuwd vlogen zij, nog gekleed in de „beeldschone" roze avondjaponnen van de Twentse slot apotheose, met een speciaal charter vliegtuig naar Schiphol, bereikten hij gend de Zandvoortse Boulevard om er precies op tijd de nieuwste strand- kapsels te presenteren: Het eigen haar wordt geheel ver borgen onder bandeaux, brede bad stoffen doeken, aan de achterkant met veters gesloten, onder torenhoge chignons en vele vlechten. Meters badstof met strepen, ruiten en noppen in de wonderlijkste kleu rencombinaties, slingerde Mario met smaak en lef om de leden var. de mannequins. Hij stak de breipennen in hun tulbanden en hing met badstof omwoelde kurken bollen, zo groot als kindervuisten aan hun oren. Dick Holthaus meegesleurd in de stroom van badstof, had voor deze gelegenheid korte strandjurken ge maakt. te dragen over het badpak en te completeren door badstof bolhoe den Jan Jansen, ook al zo'n modewonder uit Amsterdam (hij maakt schoenen geheel met de hand) had daarbij bad stof sandalen vervaardigd, gesierd met een reuzenstrik. of gesloten met balerina-kruisbanden. Rood-zwart ge blokte badstof laarzen maakten van de rood-zwart geblokte mannequin een gelaarsde strand-kat. Niemand minder dan Jack San- dall Subsaro, stylist Lord Taylor, New York nooit van hem gehoord? Nou ja, wij ook niet.) maakte moula- ges. Moulage is een uitdrukking uit de coupeurswereld en wil zeggen: stof draperen op waspop. Dit deed Jack op de mannequins met een vaardig heid die herinnerde aan de snelteke naars op het strand. In twee minuten drapeerde knipte en spelde hij zijn opvattingen over mode in elkaar. Het laatste woord was weer voor Mario: après-plage (na-het-strand) is de nieuwe kreet voor het avondkapsel. De haren komen onaangetast door wind en zon onder mutsen en chig nons te voorschijn om opnieuw te worden ingekapseld, ditmaal order eenvoudig gehouden avondpruiken, die de vrouw zelf kan onderhouden. Zó eenvoudig zijn we nu. Balanceren op de top Een zakenman met flair, deze jon geman. Overdag legt hij de meester hand aan Amsterdamse lokken; in de namiddag rukt hij zich daarvan los en spoedt zich per snelle wagen naar de Zandvoortse (lees: Duitse) dames in het Badhotel om er tot tien uur s'avonds woelige haren te ordenen en saaie kapsels op te zwepen, ter wijl de klanten zich tijdens de behan deling een vruchtencocktail of com pleet diner kunnen laten serveren. Maar hij kan ook dagenlang zwoe gen op pruiken en kapsels voor een uitvoering van studenten-zonder-een cent, alleen maar om het plezier van het vak, l'art pour Part zogezegd. Mario zit op de top van de golf. Het ziet er naar uit dat de golf zich krult naar een zonnig en exclusief strandje.

de Stem | 1964 | | pagina 9