SPOELING WERD TE DUN wat is wijsheid? fiets! UILTJE Goese fractievoorzitters dienen Sloe-motie in Kip in blik in Yerseke Nazi's lieten zich omkopen, om jodenlevens te redden/ Nieuw gebouw voor opleiding van r.-k. gezinsverzorgsters Piet de Weerd vis a vis met Omer Grawet Chemisch gezuiverd water voor industrieën in Zceuwsch-VIaanderen f HENKES1 JONGE! I JENEVER J Dolfijn voor de steiger van Stavenisse? 'n Uitf/ft o|>ifefce»t Trekpaarden uit Zeeland op t.v. blijf jong, blijf fit... In Goes Raad akkoord met rectificatie van onjuiste boekingen SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER Beroep tegen ontslag JOURNALIST BRAND GETUIGT: Daarna toch de gaskamers in Cyprus' „tweede man Gijzelaars door Grieks-Cyprioten vermoord Duizend m3 per uur Moskou scoort Vervuiling Nieuwe ruimte voor bejaarden in gasthuis te Goes BAGBLAB BE STEM VAN DONDERDAG 2i MEI 1964 (Van onze verslaggever) Bij de rondvraag tijdens de gister avond gehouden raadsvergadering in Goes hebben de fractievoorzitters een motie ingediend teneinde in de toekomst een gunstiger relatie tussen de Sloe- haven en Goes te bewerkstelligen. In deze motie staat: ,,De raad der gemeente Goes, die van mening is, dat de aanleg van de Sloe- haven een nationaal en tevens een be lang voor Zeeland is, overwegende, dat aan de Sloehaven in het bijzonder plaats is voor die grote industrie welke aange wezen is op vestigingsplaatsen aan diep vaarwater; dat deze grootindustrie af hankelijk is van goede aan- en afvoer- wegen naar het oosten en het noorden van het land over de weg, per rail en over het water, mede overwegende, dat (Advertentie) E VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN I J toeleveringsbedrijven zich in een ten op zichte van de Sloehaven gunstig gelegen gebied moeten kunnen vestigendat woon- en leefklimaat in de meest uitge breide zin zo aantrekkelijk mogelijk die nen te zijn, welke ondernemers zich met hun staf in midden Zeeland vesti gen; verder overwegende, dat een de finitieve oplossing van verschilpunten m.b.t. de openbare nuts- en vervoers voorzieningen, alsmede t.a.v. de water huishouding en de gemeentelijke her indeling op korte termijn moeten wor den gevonden; nodigt het college van b. en w. uit te bevorderen, dat de ver wezenlijking van een vierbaansweg met spoorwegaansluiting van de Sloehaven oostwaarts zo spoedig mogelijk ge schiede; dat de waterlevering in het Sloehavengebied door één, en wel de meest daarvoor aangewezen maatschap pij, worde verzorgd en dat dit gebied door één gasvoorzieningsmaatschappij van gas worde voorzien; dat het open baar personenvervoer van en naar de Sloehaven in zo breed mogelijk over leg worde geregeld; dat in het bestuur van het te stichten havenschap de ver tegenwoordiging ook van de Zuid- bevelandse gemeenten wordt gewaar borgd; dat de herindeling van Walche ren met het oog op het Sloehavengebied met de herindeling van Z.-Beveland in onderlinge samenhang worde bezien; dat met kracht al datgene worde bepleit en aangevat, hetgeen ter ondersteuning kan dienen van het belang, dat de Sloe haven bij Goes heeft en Goes bij de Sloehaven." Burgemeester mr. F. Huber toonde zich in zijn antwoord zeer gelukkig met deze motie en de toelichting van de fractievoorzitters. Hij zei, dat de motie eveneens zou worden gezonden naar G.S., het bestuur van het havenschap, de fracties in de Kamers en de speciale commissies, die zich met deze proble matiek bezighouden. Voor de steiger van Stavenisse duikt sinds eerste pinksterdag regelmatig een reusachtig dier op. Inwoners van Stave nisse schatten de lengte op ongeveer zes meter. Het dier voedt zich met vis. Er bestaat grote belangstelling voor het on gewone verschijnsel. De assistent-bioloog van Artis in Am sterdam verklaarde desgevraagd, dat het dier vermoedelijk een dolfijn is. Dolfij nen kunnen wel zo groot worden. Bij de rijkspolitie in Tholen is niets be kend van een enorme vis Men denkt daar met een fabel te doen te hebben. (Advertentie) Begin eens met Uiltje d'Or, de lichte senorita in het handige, rode blikje. -01| pc: De jeugd is vindingrijk in het ver dienen van vakantiegeld. Verschil lende Vlissingse jongens vergaren een zakcentje door nabij de veer haven te Vlissingen autoruiten van wachtende automobilisten schoon te maken. Er was één bezwaar de spoeling werd wat du,n. Twee zijn er nu zo handig geweest hun werkterrein naar de veerhaven van Breskens te verplaatsen. Zij waren gisteren nog de eerste en de enige. Links de 12-jarige ulo leerling Fritz Jung, rechts de 13- jarige lts'er Johan Menheere. (Van onze verslaggever) Onlangs heeft de Nederlandse Te levisie Stichting een reportage ge maakt over „Internatioale land bouwbelangen", die op 2 juni op de televisie zal worden uitgezonden Men heeft o.m. enkele opnamen ge maakt van Zeeuwse trekpaarden. De N.T.S. was te gast op het be drijf van de heer A. Serrarens in Ossenisse in de gemeente Vogel waarde, om daar enkele werkende hengsten en merries te filmen. De „filmsterren" zijn alle een keer kampioen van Nederland geweest. Op het bedrijf van de heer Dob- belaer uit IJzendijke maakte men opnamen van het vierspan dat ook reeds veel succes op trekpaarden- tentoonstellingen heeft weten te boeken. De N.T.S. filmde ook en kele Haflingers in Heer Huge- waard. Ook elders (buiten Zeeland) heeft men voor de reportage zijn licht opgestoken: de N.T.S.-ploeg heeft de hengstenhouderij van de heer Wouters uit Gilze in filmische ogenschouw genomen. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Met de stemmen van de drie KVP- leden is de Goese raad gisteravond ak koord gegaan met de door b. en w. voor gestelde rectificatie van de dienstjaren 1956 en 1957 verrichtte onjuiste boekin gen bij de dienst van gemeentewerken. De heer Roose (KVP) zei, dat zijn fractie niet kan instemmen met de wijze, waarop de onjuiste boekingen zijn gere construeerd en gecorrigeerd. Hij vond de werkwijze van b. en w. beneden de maat. Hij zei een gedegen onderzoek op prijs te stellen, met het oog op een directe rehabilitatie van het vorige col lege van b. en w., waarvan, zoals men weet, hij deel heeft uitgemaakt. Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties de damesbladen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen donderdag 2 juli het beroep in behande ling nemen, dat is ingesteld door mej. T. Corporaal uit Koudekerke, tegen het besluit van de gemeenteraad van Arne- muiden, waarbij haar in overleg met de inspecteur van het lager onderwijs eer vol ontslag werd verleend als onder wij r zeres van de openbare lagere school te Arnemuiden. Het ontslag ging 1 decem ber in. De Bredase duivendeskundige Piet de Weerd (onze lezers kennen hem wel!) zal op zondag 24 mei a.s. voor de KRO- televisie een vraaggesprek hebben met Omer Crawet, die onlangs ook Carel Godin de Beaufort heeft geïntervieuwd. De heer de Weerd zei aanvankelijk nogal onwennig tegenover de uitvoering te hebben gestaan. „Ik ben een bedroe vend slecht spreker en wat op ampex is vastgelegd haal je er niet meer af..." Alle waardering had hij overigens voor vakmensen als Crawet, Dirks en Akkermans, die alles hebben gedaan om het hem gemakkelijker te maken. De heer de Weerd merkte teidoops op, bezwaar te hebben tegen de manier waarop het komende interview in de KRO-gids wordt besproken. „In dat stukje", zei hij, „staan aperte onjuist heden. Ik heb weliswaar een uitnodi ging gekregen voor een bezoek aan het Witte Huis, maar ik heb die zeker nog niet aanvaard. Ik weet namelijk nog niet of ik binnenkort naar Amerika kan". De titel „expert colombophile" is vol gens de heer de Weerd géén eretitel. Het is de gewone benaming voor een postduivendeskundige. In België zijn er veel zulke experts. In ben dus lang niet de enige. En dat mijn vermaardheid in 1957 tot paleis Soestdijk zou zijn door gedrongen? Merkwaardige formulering. Ik kom er al een aantal jaren, gewoon, om er mijn werk te doen. Er is een tuinman die duivenliefhebber is, de vo gels uitstekend verzorgt en met de dui ven van de prins elk jaar tot de uitblin kers van de vereniging behoort senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct De leider van de Turkse Cyprioten en vice-president van Cyprus, Fazil Kut- chuk, heeft gisteren, kort nadat het ulti matum van de V.N. om de resterende 84 Turkse gijzelaars vry te laten was ver lopen, zijn Griekse landgenoten er van beschuldigd deze gijzelaars te hebben vermoord. Kutchuk, die beweert dat er 258 Turkse Cyprioten worden vermist, heeft de V.N. scherp veroordeeld „omdat zij hebben ge faald om dergelijke barbaarse daden te voorkomen". Aangenomen wordt dat de Turkse gij zelaars om het leven zijn gekomen. De V.N. overweegt de Grieks-Cypriotische regering hiervoor openlijk te veroorde len. Een joodse journalist, Joel Brand, die in de tweede wereldoorlog als bemidde laar is opgetreden tusen Eichmann en de geallieerden om te trachten de Hon gaarse joden voor de gaskamers te redden, is gisteren als getuige a charge opgetreden in het proces tegen twee voormalige medewerkers van Eich mann, die voor een rechtbank in Frankfurt terechtstaan op beschuldi ging van medeplichtigheid aan de moord op 437.000 joden. Brand verklaarde: „Mijn ervaring was dat praktisch iedere officier in het uit roeiingscommando van Eichmann met steekpenningen kon worden omgekocht. Het geld overhandigden zij aan hun ba- iSfen, maar voor zichzelf namen zij alles wat zij te pakken konden krijgen: auto banden, Franse cognac, juwelen. Brand zei dat een collega van Eichmanns plaatsvervanger, Hermann Krumey, in Tsjecho-Slowakije een bedrag van 250.000 dollar aan steekpenningen heeft aangenomen om tijdelijk enige joden voor de gaskamers te sparen. Eens, al dus Brand, heeft deze functionaris, een zekere Dieter Wisliczeny, mij aangebo den om voor twee miljoen dollar alle joden van Europa voor de ondergang te behoeden. 'olgens Brand wezen de joodse leiders evenals de geallieerden met verachting een aanbod van de nazi's van de hand om de Hongaarse joden voor 10.000 le gerauto's van de geallieerden te ver kwanselen. Krumey wordt ervan beschuldigd dat hij zich met de ruilhandel heeft bezig gehouden, maar ondertussen de joden naar de gaskamers stuurde. Eichmanns rechtskundig adviseur Otto Hunsche heeft toegegeven, dat hij wa gonladingen met geld van Brand heeft aangenomen in een vergeefse po ging om de joden te redden. Krumey getuigde, dat Brand maatrege len trof om de nazi's twee miljoen dol lar te betalen in ruil voor de levens van de Hongaarse joden. „Niettemin", aldus Brand, „begonnen de nazi's de jo den in getto's bijeen te drijven. De jo den staakten toen, tot grote ergernis van Krumey, hun betalingen". „Hij schreeuwde dat hij meer geld wilde" aldus de getuigenis van Brand. (Advertentie) (Van onze correspondent) De katholieke school tot opleiding voor gezinsverzorgster in het bisdom Breda, die sinds 1 september vorig jaar geheel zelfstandig is geworden, krijgt mettertijd de beschikking over een nieuw gebouw, dat op een terrein van Bouvig- ne zal verrijzen. Het nieuwe schoolge bouw, dat een capaciteit krijgt voor der tig leerlingen uit het diocees, gaat vier ton kosten en zal in het voorjaar van 1965 gereed moeten zijn. Architecten zijn ir. A. Siebers en ir. W. van Dael te Breda en aannemer de firma J. A. Blom te Teteringen. Voor een jong beroep, waarvan de op leiding een half jaar duurt en intern is, zal op het oude Bouvigne dus een nieuw gebouw tot stand komen, waar naar verlangend is uitgezien en waar aan grote behoefte bestaat. Behalve door het volgen van lessen, die voor de vorming nodig zijn, zal de toekom stige gezinsverzorgster zich door oefe ning moeten voorbereiden op haar taak in de gezinnen. Vandaar dat de oplei- dingstijd in een theoretisch en prak tisch gedeelte is gesplitst. Het eerste deel van de cursus wordt uitsluitend be steed aan lessen, studie en huishoude lijk werk in het opleidingshuis. In de tweede helft wordt praktijk gedaan in de gezinnen en wordt het les- en studie programma voortgezet. pak 75 cent voor ca. 10 m2 „GECO", Ottostraat 5 - Venlo Het kippenverwerkingsbedryf Spe ciaal Mundi te Yerseke is deze week met zyn produktie gestart. De eerste dag werd anderhalf maal zoveel ge produceerd als was gepland. In dit tempo zal de produktie ongeveer 12 ton per week gaan bedragen. Het bedrijf is thans nog een ne- venbedrijf van Den Haag. Daar ech ter in Yerseke de mogelijkheden tot capaciteitsvergroting ruimschoots aanwezig zijn, wil men in de toe komst dat bedrijf langzamerhand tot hoofdbedrijf laten uitgroeien. Ook wil men in de toekomst meer pro- dukten .gaan leveren dan kip-in-blik. Vooral gaan de gedachten van de eigenaar, de heer W. Kouwenhovec uit Den Haag uit naar combinatie met produkten van andere bedrijven in Yerseke, b.v. kip met cham pignons. De bedoeling is dat er in de toekomst een dagelijkse produk tie van ongeveer 20 ton ontstaat- Bijna alle blikken kippevlees wor den momenteel uitgevoerd naar En geland. De heer Kouwenhoven heeft alle aandelen in zijn bezit van een Engelse handelsfirma, Golden Festi val genaamd, die zorg draagt voor de afzet in Engeland van de produk ten van Speciaal Mundi. In de toe komst wil de heer Kouwenhoven ook proberen met zijn kippen in blik op de Nederlandse markt te komen. De personeelvoorziening van zijn bedrijf is de heer Kouwenhoven ont zettend meegevallen. Hij had nooit gedacht dat hij het benodigde per soneel zo gauw bij elkaar zou weten te krijgen. Thans werken er op het bedrijf 23 meisjes en 10 mannen, allen uit Yerseke. Mettertijd zal het bedrijf aan 100 mensen werk kun nen bieden. Ook bestaat er een plan om naast het huidige bedrijf een inpakkerij te bouwen, van dezelfde omvang als het complex dat er nu staat nl- 1000 vierkante meter. Bij de foto's: Links: een van de kookketels wordt gevuld. Rechts: de kippen worden door meisjes ontbeend. Onder: de blikjes met kip wor den gewogen. (Van onze verslaggever) De Waterleiding Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen N.V. zal nog dit jaar de chemische zuivering van het oppervlaktewater uit de bekkens van het pompstation „Braakman" nabij Philippine uitbreiden tot een produktie van duizend kubieke meter per uur. Reeds worden er sinds 1960 proeven genomen met chemische waterzuivering in Zeeuwsch-Vlaanderen, die veel over eenkomst vertonen met de systemen, die de gemeente Rotterdam en de Prov. Noordhollandse Waterleiding Mij. gaan toepassen. Rotterdam is namelijk op de Beren- plaat in de Oude Maas ook bezig met de bouw van een chemische waterfabriek (kosten f 100 miljoen) en in Andijk in de kop van Noordholland is eveneens een dergelijke fabriek geprojecteerd. Via het proefstation in Philippine wordt thans reeds één miljoen kubieke meter chemisch gereinigd oppervlaktewater per mar in de leidingen gebracht. Dit wegens 'g -brek aan voldoende natuurlijk gezuiverd grondwater. Het gezuiverde oppervlaktewater is voornamelijk bestemd voor de chemische industrie DOW te Terneuzen en andere industrieën in de kanaalzone. Daarente gen wordt ernaar gestreefd om voor de drinkwatervoorziening zoveel mogelijk het te St.-Jansteen gewonnen grondwater te benutten. TN Parijs heeft Moskou weer een punt gescoord in zijn vinnige match tegen Peking. De Franse communisten, in middels geëvolueerd tot een groep rustige burgers, hebben op hun pink stercongres de kant van Moskou ge kozen. De Chinezen werden met de gebruikelijke frasen in de hoek gezet en alle Franse communisten zijn op geroepen zich hecht achter het vaan del van Moskou te scharen. Hoe geza pig de rust ook is, die de Franse com munisten in de periode De Gaulle ken merkt, het resultaat kon eerst worden bereikt nadat de grote Soeslov uit het Sovjetrijk was overgekomen. Niet temin is het voor Moskou een belang rijke steun in de rug. De Franse partij is numeriek nog altijd een niet te ver waarlozen groep. Zij past zich boven dien nogal soepel aan en heeft nu dus meteen het Moskouse loflied op de samenwerking met de socialisten over genomen. Men roept nu om een nieuw volksfront, doch men poogt daarbij de niet zo beste herinneringen aan de oude te doen vervagen. Veteraan Mau rice Thorez, die in 1936 met Leon Blum front maakte, is naar een erepost ver schoven. In zijn plaats komt een jon gere kracht aan het rode roer. Er heeft trouwens een algemene verjon gingskuur in de leiding der partij plaatsgehad en men zal nu moeten af wachten of dat ook nieuwe initiatie ven zal betekenen. TIJDENS een studiedag, gewijd aan de gevaren van de luchtverontrei niging, zijn duidelijke woorden gespro ken: als wij niet oppassen lopen we kans dat de metropool die Nederland langzamerhand in zijn totaliteit aan het worden is, zichzelf vergiftigt. Dui zenden roet en giftige gassen braken de fabrieksschoorstenen bezwangeren de atmosfeer die wij dagelijks inade men. Elke nieuwe industrie brengt meer welvaart, maar tegelijkertijd ver groot ze het gevaar dat de luchtver vuiling een peil bereikt waarbij het niet langer verantwoord zal zijn dat we in lijdzaamheid blijven toekijken en praten. De moeilijkheid is dat niet exact be kend is waar precies de grens ligt. De Delftse studiedag heeft echter de con clusie opgeleverd dat het verstandiger is wat minder optimistisch te zijn over de werkelijke gevaren dan we over het algemeen plegen te zijn. Er zijn weliswaar geen wetenschap pelijk vastgestelde cijfers, maar er is toch gewaagd van „aanwijzingen" dat bij ernstige toeneming van de lucht vervuiling het aantal sterfgevallen stijgt, dat er meer ziekteverzuim is en dat het aantal ziekenhuisopnemingen een stijging vertoont. Er is ook betoogd dat het mogelijk moet zijn iets tegen de luchtverontrei niging te doen, zonder de industrieën die er oorzaak van zijn. in hun bedrij vigheid aan te tasten. Het is goed dat daarop de nadruk gelegd is. Men is zo komt het ons voor. te veel geneigd de luchtverontreiniging te zien als een volkomen onvermijdelijke consequen tie van onze industrialisatie. Het wordt inderdaad tijd dat we inzake dit probleem het stadium van het praten afsluiten en dat we er iets aan gaan doen. De gezondheid van ons volk staat op het spel. En we zouden aan wat er tijdens de Delftse studiedag gezegd is nog dit willen toevoegen: laat men ook het vraagstuk van de vervuiling van het water niet teveel op de lange baan schuiven. De lucht en het water, twee natuurlijke levensbehoeften van de eerste orde, mogen ons in de toekomst niet tot verderf strekken. (Advertentie) xclusief verkrijgbaar bij dé kapper! (Van onze verslaggever) Het bestuur van het gasthuis te Goes wil zijn verpleegsterskamers aan de Kleine Kerkstraat na 1 juli a.s. inrichten voor de huisvesting van bejaarden. Op genoemde datum vervalt de ziekenhuis functie van het gasthuis i.v.m. de inge bruikname van het nieuwe prot. chr. streekziekenhuis te Goes. Het gashtuis herbergt momenteel 15 bejaarden. Na 1 juli zal het gasthuis vijf tig bejaarden kunnen plaatsen. Een en ander zal de nieuwbouwplannen voor een algemeen bejaardenhuis van het gasthuis- bestuur niet in de weg staan. Gister- I avond is de mening van de raad over deze plannen gehoord. De raad kon er zich unaniem mee verenigen. De heer .Roose (KVP) zei alleen met de plannen akkoord te kunnen gaan indien het be* iaardenhuis inderdaad algemeen zal zijn. Naar de statuten van het gasthuis geno men, is volgens de heer Roose een pro testantse signatuur mogelijk. Wethouder Visscher (P.v.d.A.) be- streedt dit. M, Franse kluchtenschrijvers doen het de laatste tijd nogal bij de Nederlandse t.v. Gisteravond was Georges Feydeau weer eens aan bod met een eenakter van be trekkelijk eenvoudige conceptie, doch met een geestige dialoog en een dito ont knoping. Pim Dikkers en Lies Franken speelden het spelletje geroutineerd, zon der tot iets opvallends te komen in dit vrolijk niemandalletje. In niet onbelangrijke mate had ook het variété-programma „Piste" een Franse inslag: artiesten uit land van Marianne J hadden het leeuwendeel van het acroba tisch half uur, dat in de belangstelling van zeer velen staat. W. v.-B.

de Stem | 1964 | | pagina 5