Marie Longpré voor Namens Assissenhof WITTE WAS MOET KOKEN ronstruita ISOPAN li J* Waar staan kerken in politiek leven? Verhoging AOW en verlaging belasting Geen discrepantie tussen het' Nederland westen en overig KINDERMOORD OF KIDNAPPING? alles kan met PLAN TOT KOPPELING: ASPIRIN'® fatale le klas Drie weken durende zaak met minstens getuigen Examen doen? A-bom-rapport is profetisch doch somber 70 van dc 90 communistische partijen staan achter Moskou WEGENAANLEG IN EERSTE KAMER VLISSINGER GENERAAL DER CAPUCIINEN Kardinaal Alfrink zag dodelijk verkeersongeval ilvoetbal impioenen Koewacht Imet open- tzwembad missaris reikt 'i de wagen uit (H.WATKR XAMENS Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 MEI 1964 DAG 4 WASDAG!ft PROTESTANTSE DISCUSSIE Herziening van het wegenverkeersreglement Huiseigenaren willen grotere huurverhoging Nieuwe arlsenstaking in België voorlopig van de baan Loonzakje met f 1000.- op vuilnisbelt vrij van pijn, koorts en verkoud heid door Huwelijkszwendelaar kreeg zware straf Aanleg Sleeuwi jk- Giessen wellicht via provincie Nieuw opleidingsinstituut hogere politieambtenaren lerslagen. Burgh 2 kwam l.iiefc verder dan 22. De Innemaire 1825, Renes- |urgh 2 18—23, SVOWK Ishaven 1818, Zierikzee ■hor 2 184. Hoofdplaat 2 met 5o In 2 en deelden Walcne- Ie 2 de buit (2—2). Van Heze uitslagen niet meer. }Yerseke 2 met moeite betekende dat de Yer- kampioenstitel voor de f 4 wegkaapten. Kwaden- t 2—0 baas over Krui- stand luidt: Yerseke 2 1624, Zeeland Sport 5 lerke 1517, Lewed. Boys 1 2 16—14 Luctor 3 16—11, 15—9, kwadendamm» 2 |?en hebben op het sport te Goes gestreden om bhap van Zeeland school- afdelingen A (voor la- j B (lagere klassen van Irwys) en C (oudere scho- vertegenwoordigden de |euwsch-Vlaanderen, west- nderen, de Bevelanden, fchouwen-Duiveland. pen halve competitie ge- >lke ploeg vier wedstrij- lalf uur speelde. B de A-afdeling werd de Ischool uit Vlissingen na lop de r.-k. jongensschool Villibrordusschool te Ter- I gelijkspel tegen de open- Bool te Zierikzee. Ifdeling werd de openbare Ie Zierikzee en 3e de St.- lool te Terneuzen. Ji de B-afdeling werd de |che school uit Hulst na I op de lagere technische ■tburg, h.b.s. 4 uit Vlissin- "i 4 uit Goes. 2e werd Ly- en 3e h.b.s. 4 uit Vlis- de C-afdeling werd het lim uit Hulst na overwin- I dc ambachtsschool 3 te loare ulo uit Middelburg en Imanlyceum uit Zierikzee; Prof. Zeemanlyceum uit le de openbare ulo uit Mid- onze verslaggever) ieraad van Koewacht heeft |»nd unaniem akkoord ver- aanleg van een modern nbad nabij het voetbalveld n, waarvan de totale kosten Idaankopen f 99.675 gulden Ipn. Ie opbrengst is voorlopig 1 6800, hetgeen overigens zal een eveneens jaarlijks ex- - van ongeveer f 5000 gul- Item in hoopt het gemeente- yeiste overheidsgoedkeurin- Ke zwembasis, dat in diepte Jan 4 Ocm tot 2.50 m en een |ebben van 15 x 12 meter, van plastic. De totale i deze zomerse recreatie- pl 6116 vierkante meter be- raadsleden hebben zich in Gelderland) vergewist van eid van dit soort zwemge- ie worden gerealiseerd vol- betrekkelijk nieuwe vin- [van deze kennismaking vol ruggekeerd. et algemene stemmen ver- el zijn fiat aan de verbete wegvlak Klapstraat - Van meter breed wordt en een ing krijgt, aanleg van de weg Kerk- aad akkoord. Er heeft zich gemeld, die bereid is dit de oorspronkelijke raming namelijk voor f 243.000. en te de bijkomende kosten voor haar rekening neemt. M hem onderhands worden s nu Gedeputeerde Staten ing willen geven zal men ien en ander beginnen, 5 mei is een mijlpaal voor Stichting Technische Hulp- ïhandicapten. Commissaris gin in Zeeland, dhr. mr. A. ot reikt het honderdste via bemiddelde hulpmiddel uit. jen Elka-electric invalide- een inwoner van de ge- ngen. De commissaris van ,:al het vervoermiddel over- t gebouw van de Stichting /liddelburg. ndag 22 mei, gelden voor de dand de volgende hoogwa- lansweert 0.11 en 12.49 uur; 21 en 0 00 uur; Vlissingen uur; Wemeldinge 0.45 en rVERSITEIT UTRECHT oor tandarts P. A. van oosterzande. 1KERKE dsvergadering ENT .30 uur Cleopatra, 14 J. fJ r In 't Witte Paard ENT .30 uur Cleopatra, 14 J. Schieting mr De overwinnaars, 14 (Advertentie) (Eigen buitenlandse dienst) Goede Vrijdag 1963, eind van de middag te Auvelais, een gemeen te in de Waalse provincie Namen. Een vrouw gilt: „Men heeft mijn kind geroofd". Weinig uren later spreekt de hele gemeente over de kidnapping van Pierre Longpré, die door een onbekende uit zijn kin derwagentje zou zijn genomen op de stoep van een winkel aan de Rue Felix Protin, l'Ange Bleu. Maar van meet af aan koesterde de speurders argwaan. Op 19 april ccn week na de verdwij ning, wordt het lijkje opgehaald uit de Sambre te Mousticr. Verrassing; dc kleine Pierre, 17 maanden, woog slechts 4,5 kilo. Een week later wordt de moe der, Marie-José Longpré, ter beschik king gesteld van het parket te Namen. Z(j ging vrij-uit, na een ondervraging van 13 uren. (Advertentie) E én van die oude wijze huishoud- lessen, die u nooit mag vergeten. Die u nooit hóeft te vergeten, want de Constructa-100 is de eerste vol- automaat, die kookwasook werkelijk kan koken. Maar er is meer nodig cm elke soort was op de juiste manier te behandelen: het wassen volgens het doorstroomprincipe of het twee-soppen-systeem, het tien minuten handhaven van de hoogst ingestelde temperatuur (dus bij kookwas: 100 graden C.), het vijf maal spoelen en het verbluffend- droog centrifugeren, het zijn alle maal eigenschappen van de nieuwe Constructa-100, die met één druk op de knop al het werk voor u doet. Volautomatisch. Als u een volauto- maat kiest, kies er dan één, die kookwas kan koken! Vraag eens een demonstratie, nadere inlich tingen of volledige documentatie over de Constructa-100 aan: Con- structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Amster dam-O, Telefoon 020-947484* Begin juni 1963 werd echter een aan houdingsbevel tegen haar uitgevaar digd en na een grondig onderzoen werd zij verwezen naar het Hof van Assissen te Namen. In de gevangenis schonk zij het leven aan haar zevende kind, een jongetje. Heden, woensdag 20 mei, ver schijnt de vrouw voor de Namense ju ry. Zij wordt beschuldigt van moord met voorbedachte rade op haar zoon tje Pierre. Mevrouw Longpré zegt on schuldig te zijn. Enorme belangstelling In België heeft het geval Longpre een buitengewone belangstelling gewekt en het proces te Namen belooft het meest sensationele te worden 11a net Softenon- proces te Luik. De juryleden leken zonder enige juridische scholing wacht een zware en delicate taak. De vermoedens, die op mevrouw Longpré wezen, zijn verpletterend, men heeft overtuigende bewijzen, dat zij de waar heid niet heeft gesproken. Maar het ma teriële bewijs, dat zij haar kindje ver moordde. kon tot dusver niet worden geleverd. Tussen alle ondervragingen is de jonge vrouw met het harde gelaat en de donkere ogen blijven herhalen: „Pierre lag in het wagentje toen ik de winkel binnenstapte en hij was verdwe nen toen ik buiten kwam. Mijn kindje werd ontvoerd." Heel wat mensen hebben Marie-José Longpré die goede vrijdag 's namid dags op stap gezien met het kinaer wagentje en aan haar hand het 4-ja- rig zoontje Dominique. Deze getuigen hebben echter geen kindje in het wa gentje bemerkt en de dames Forest, die een praatje maakten met me vrouw Longpré, hebben haai zelfs ho ren zeggen dat er inderdaad slechts een roze dekentje in het wagentje lag. De stelling van mevrouw Longpré luidt, dat zij, na die ontmoeting, naar huis is teruggekeerd, omdat Dominique gestruikeld was en zich had bezeerd. Terwijl zij thuis het jongetje Waste, ont waakte de baby in zijn wiegje. De moeder heeft het kindje toen in het wa gentje gelegd en heeft zich, nu met twee kinderen, opnieuw naar l'Ange Bleu be geven. Zij is de winkel binnengestapt te 16.20 uur. Bij het naar buiten komen omstreeks 16.45 uur ontdekte zij. dat de baby was verdwenen. Meerdere getuigen zagen het wagentje voor de winkel, maar niemand heeft er een kindje in opgemerkt, op één uitzondering na: mevrouw Losart - Boucher uit een dorp je in de buurt. Zij kwam voorbij de winkel omstreeks 16.35 uur, op het ogen blik dat mevrouw Longpré binnen de tijd nam om een hemdje te kopen voor Do minique. Lugubere vondst Al deze getuigenissen konden slechts na een langdurig en zéér geduldig on derzoek worden opgetekend en vergele ken. Intussen was het stoffelijk over schot van de kleine Pierre ontdekt door een schipper uit Maastricht, in de Sam bre tussen Moustier en Auvelais. Het lijkje werd herkend door de vader en door een tante. Tot vier maal toe aar zelde mevrouw Longpré om het stoffe lijk overschot als dat van haar kindje te herkennen. Tenslotte gaf zij toe. De lijkschouwing wees uit dat 't kind je leefde, toen het in het water werd geworpen. Ze bracht ook het verrassende feit aan het licht, dat de baby niet eens 4.5 kilo woog. In 17 maanden had het kindje slechts ruim 1 kg aan gewicht gewonnen. De moeder betoogde, dat het lichaampje een gevoelig gewichtsverlies moest hebben ondergaan door het ver blijf in het water, maar een nauwkeurig laboratoriumonderzoek bewees, dal het kindje nooit zwaarder had gewogen. Op merkelijk was ook, dat zelfs de naaste buren de kleine Pierre nauwelijks te zien hadden gekregen tijdens het jaar, dat aan zijn dood voorafging. Toen kwam er een getuige verklaren, dat zij mevrouw Longpré de ochtend van Goede Vrijdag gezien had met een bood schappentas op braakliggende grond na bij de Sambre. Marie-José Luigpré gaf zulks toe, maar beweerde dat zij op de gemeentelijke vuilnisbelt fless ;n en oud speelgoed was gaan wegwerpen. De vuilnisbelt werd ondersteboven gehaald zonder dat één van de voorwerpen werd teruggevonden, die er volgens de vrouw waren gedeponeerd. Keihard Zij werd naar Namen overgebracht en 13 uren lang keihard ondervraagd. Zij bleef onwrikbaar en de "echter van instructie Comeliau zei na afloop tot de perslieden: ,,Zij is volkomen vrijuit ge gaan". Mevrouw Longpré schuwde de mensen niet en evenmin de pers. In tegendeel. zij hield in haar woning etn persconferentie en liet zich geen ogen blik van de wijs brengen door soms zeer rechtstreekse vragen. Doch zo be zwarend werden de verzamelende getui genissen, dat het gerecht begin juni 1963 een aanhoudingsbevel afleverde. Rech ter van instructie Comeliau had lang geaarzeld. Zelf voorzitter van het ver bond van grote gezinnen, besefte hij ter dege, welk een slag zulk een arrestatie van een moeder van een kinderrijk ge zin voor de betrokkenen zou zijn. Het ri sico van een vergissing mocht hij niet nemen. Mevrouw Longpré verscheen her haaldelijk voor de Kamer van in be schuldigingstelling en hoe overrompe lend de verklaringen van sommige ge tuigen ook waren, zij bleef ontkennen, dat zij haar kindje om het leven heef* gebracht. Gewetensvraag Voor het Hof van Assissen te Namen zullen 125 getuigen worden gehoord. Het proces zal tenminste 3 weken duren. Het Hof en de juryleden zullen naar Auve lais gaan om zich ter plaatse te verge wissen van de materiële onmogelijkheid dat Marie-José Longpré twee maal de weg aflegde tussen haar woning en de winkel aan de Rue Protin, in de tijdspan ne, die aan de hand van de vele getui genissen nauwkeurig kon worden afgeme ten. Die timing wordt een belangrijke inzet van het proces. Daarom worden zoveel getuigen opgeroepen. Van ver- scheidenen kon tot op de minuut wor den nagegaan, waar mevrouw Long pré zich bevond, toen zij haar zagen of ontmoetten. Mevrouw Guerin, een winkelierster aan de hoek van de Rue du Tresor, zag mevrouw Longpré een kindei wagen tje voortduwen. Aan haar hand had zij het zoontje Dominique. De klok in haar winkel wees toen 15.30 uur. De dames Forest, met wie mevrouw Longpré even praatte, hadden hun ontmoeting in de Rue Hicquet, halfweg tussen de Rue du Tresor en de Rue Protin. Het was toen 15.55 uur of 16.00 uur. Marie-José Longpré arriveerde in de winkel Angel Bleu tussen 16.15 uur en 16.20 uur. En hie1* rijst dan de kapitale vraag: is het materieel mogelijk, dat zij twee maal de weg aflegde, eendeeis tussen haar woning aan de Rue du Tre sor en de Rue Hicquet, anderdeels tus sen haar woning en de Rue Protin in een periode van ten hoogste 25 minuten? Vooral, waar het vaststaat dat een nor maal stappend persoon 20 minuten no dig heeft om van de Rue du Tresor naar de Rue Protin te gaan. Bovendien had de verdachte nog telkens haar 4-ja- rig zoontje bij zich. dat zij zou gewas sen en verzorgd hebben en het beweerde uit het wiegje halen van de kleine Pier re vergde toch ook nog wel even tijd. Maar het feit. dat mevrouw Longpré onhoudbare verklaringen aflegde, be wijst nog niet noodzakelijk dat zij per soonlijk haar kindje doodde en deed verdwijnen. Precies daarom slaan de juryleden te Namen voor zo'n zware gewetensvraag. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtableiten Agfa voor camera's - films - Magnetoon geluidsband Het convent voor een nieuw politiek ethos heeft dezer dagen in Utrecht onder voorzitterschap van prof. dr. A. J. Ras- ker een conferentie gehouden over de politieke verantwoordelijkheid der Kerk. Dit onderwerp wordt ook behandeld in een rapport van de Synode der Neder lands Hervormde Kerk dat binnenkort zal verschijnen. Prof. Rasker heeft aan dit rapport meegewerkt en het concept ervan is ook voorgelegd aan de twee inleiders op de conferentie. Ds. ,J. van der Wiel, her vormd predikant in Haarlem, en dr. G. Th. Rothuizen uit Leiden die binnenkort prof. Brillenburg zal opvolgen als hoog leraar aan de theologische hogeschool in Kampen. Ds. Van der Wiel betrok in zijn be schouwing de indrukken die hij onlangs heeft opgedaan tijdens een veertien daags bezoek aan Oost-DuiU.and. Hij gelooft, dat de Kerk in de DDR hele maal niet opgewassen is tegen de pro blemen en uitdagingen die vanuit de samenleving naar haar toe komen. De Kerk in de DDR neemt er eigen1 yk ge noegen mee als ze een beetje niet rust gelaten wordt, aldus ds. Van der Wiel. Ze denkt meer aan het conserveren van de Kerk dan aan het bouwen van een gemeente. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Het definitieve ontwerp voor een her schreven wegenverkeersreglement is ge reed, aldus heeft minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat)) in de Eerste Kamer meegedeeld. De nieuwste interna tionale afspraken ten aanzien van ver keerstekens zijn erin opgenomen. Het ontwerp gaat thans naar de colleges van Gedeputeerde Staten voor advies. In het nieuwe reglement zijn ook voorschriften opgenomen tegen het gevaar van de zo genaamde kruitauto's. De Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren vindt het percentage van de voorgestelde huurverhoging te laag. De bond heeft dit laten weten in een adres aan de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid. Hij is van me ning dat de huren zeker met 20 pet. zouden moeten worden verhoogd. De bond verlangt verder dat de minis ter bevordert dat van het jaar 1965 af jaarlijkse, bij de wet vastgestelde, huur verhogingen kunnen worden toegepast, waarbij rekening wordt gehouden met de ontwikkeling van de stie'ntingskosten van de nieuwe woningen. Het adres vraagt de minister voorts ondermeer liberalisatiemaatregelen te treffen voor woningen en bedrijfsruimten boven bepaalde huurgrenzen en „ingrij pende verbeteringen" aan te brengen in de premieregeling tot verbetering en splitsing van woningen. Advertentie) (Advertenties) Voor gezonde witte tanden.. De doeltreffende tandpasta voor het hele gezin! Over het rapport van de hervormde synode zei hij, dat dit geen werkelijk verlossend woord heeft gesproken: ,,Het functioneert niet in concrete omstandig heden". In het herderlijk senrijven ko men vooral principiële kwesties aan de orde. Het rapport stelt, dat Kerk en staat in het rijk Gods ieder een eigen plaats hebben met een eigen, zelfstan dige en van elkaar onderscheiden ver antwoordelijkheid. De Kerk aanvaardt de staat en de politieke partyen cn oefent, eenvoudig door er te zyn. invloed uit en heeft een directe verantwoordelijkheid in politiek pastoraat, voorbede en profetisch ge tuigenis. Ds. Van der Wiel meent, dat het hier gaat om een belangrijke theologische aangelegenheid. Volgens hem moet men de Kerk niet institutionaliseren. De ge meente moet geroepen worden, zo zei hij, het is nodig dat er werkelijk ge sproken wordt. Hij voegde hieraan toe, dat het voor de Kerk nodig is een nieu we ecclesiologie te zoeken, omdat dat po litieke relevantie heeft. Tenslotte merk te hij op dat hij het de opstellers van het rapport kwalijk neemt, dat er toch weer een pleidooi in wordt gevoerd voor de christelijke politieke partij. Naar zijn mening kan men zich, als men praten wil, zoiets niet veroorloven, De gereformeerde collega van ds. Van der Wiel had meer waardering voor het hervormde rapport. Hij had met instem ming geconstateerd, dat de Kers zich re aliseert dat het koninkrijk Gods niet bui ten geschiedenis en politiek valt. maar er zich middenin realiseert. Verder ves tigde hij er de aandacht op, dat het stuk niet ingaat op concrete zakea, maar slechts op principiële achtergronden. Bezwaar had dr. Rothuizen tegen de manier waarop de christelijke politieke partijvorming in het stuk is bespre ken. Deze komt, volgens hem, niet vol doende uit de verf. terwijl m het chris telijke ervan te weinig zakelijke inten ties zijn verdisconteerd. Hij meent ook, dat de mondigheid van de gelovigen in het rapport teveel wordt beperkt door dat de christelijke meningsvor ming wordt gezien als een taak voor de Kerk. Het rapport van de Nederlands Her vormde Kerk over de kernbewapening noemde dr. Rothuizen een stuk met pro fetische allure. Helaas, zo voegde hij hieraan toe. is deze profetie toevallig een slechte 'profetie, waarmee de her vormde kerk haar leden, de andere ker ken en de staat een slechte dienst heeft bewezen. Waardering had hij voor het maximum aan verontrusting dat uit dit rapport spreekt, maar volgens hem gaal de Kerk te ver als ze de strijdkrachten een welomschreven „nee" wil aanbieden in geval van een kernoorlog. Dr. Rothuizen staat op het standpunt dat een Kerk, die dat doet, zich onder de huidige om standigheden feitelijk heeft onttrokken aan haar politieke verantwoordelijkheid. Alleen die Kerk is pastoraal, zo zei hij, die het meest doet om een oorlog, die wij niet voeren kunnen, te voorkomen en die oorlog moet worden voorkomen ten koste van alles, zelfs ten koste van ons geweten omdat de naaste belang rijker is dan het geweten. De dreiging van een nieuwe artsen staking in België schijnt voorlopig van de baan te zijn, ook al vond dc laatste ontmoeting tussen vertegenwoordigers van de Belgische regering en van het artsencorps, in een koele sfeer plaats, De regering overhandigde de artsen 'n memorandum met de voorwaarden, waaronder een akkoord zou kunnen wor den gesloten. Van socialistische zijde is veel kritiek op dit memorandum geleverd, omdat hierin te veel concessies aan de art sen zouden worden gedaan. De voornaamste moeilijkheid is de te ruggave van medische kosten. De rege ring wil dat de terugbetaling aan patiën ten wordt verhoogd indien het aan aan gesloten artsen betaalde honoraria betreft. De artsen stellen dat de vrije" artsen hierdoor onrechtvaardig worden gestraft en dat de vrije artsenkeuze door de patiënt tevens wordt beperkt. Een bedrijfsniachinist uit Amster dam heeft op de vuilnisbelt in Half weg vergeefs gezocht naar zyn loon zakje met 1025. Hij vermoedt ne- melyk dat het daar is terecht geko men. Zaterdag vermiste de man het zak je uit zyn woning aan het 1 aramari- boplein. Aangenomen wordt dat zyn tweejarig zoontje ermee heeft gespeeld en in de prullebak gegooid, zdie dag is de prullemand in de vuil nisbak geleegd, de inhoud hiervan kwam in de vuilnisauto en tenslotte op de belt terecht. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) Naar verluidt is er in het kabi net overeenstemming bereikt over de omstreden A.O.W.-verhoging en de belastingverlaging. De overeen stemming zou hierin bestaan dat op 1 januari 1965 zowel de A.O.W.- uitkeringen worden verhoogd als ook dat de inkomsten- en loonbe lasting wordt verlaagd. Men is thans doende deze technisch nogal ingewikkelde plannen uit te wer ken, mede teneinde spoed te kunnen be trachten bij de adviesaanvraag van het kabinet aan de Sociaal-Economische Raad over het in 1965 te voeren sociaal- economisch beleid. Het kabinet zal in zijn adviesaanvrage zijn eigen ziens wijze daaromtrent verwerken, zodat er sprake is van een „gerichte" advies aanvrage aan de SER. De adviesaan vrage zal. naar wij vernemen, over 2a 3 weken bij de §ER op tafel liggen. De adviesaanvrage noopt het kabinet thans zelf principe-beslissingen te nemen over de AOW en de belastingverlaging De kabinetsplannen schijnen te gaan in de richting van een koppeling van deze beide zaken op een wijze, waar mee alle betrokkenen bewindslieden vrede kunnen hebben, terwijl de be slissingen ook conjunctureel verant woord moeten zijn. Een compromis dus dat zowel politiek als conjunctureel aanvaardbaar is. De plannen gaan uit van een optrek king van de AOW in de richting van eon sociaal minimum. Het zou daarbij niet de bedoeling zijn om per 1 januri 1965 de A.O.W. reeds volledig op het niveau var, het sociaal minimum te brengen. Men wil het premie-percentage zodanig omhoog brengen, dat de bijdrage uit de schatkist binnen de grenzen van een conjunctu reel aanvaardbaar bedrag kan blijven. Het principe-besluit ten aanzien van de belastingverlaging zou inhouden, dat niet terstond op 1 januari a.s. de pro gressie in zijn geheel uit de loon- en inkomstenbelasting zal worden wegge werkt. Wel is het de bedoeling een flinke stap te zetten in de richting van de door de regering voorgenomen neu tralisering van het progressie-effect. Politieke waarnemers hebben uit de briefwisseling tussen de Russische en de Chinese leiders, die op 8 mei door Pe king werd gepubliceerd, opgemaakt dat 70 van de 90 communistische partijen zich achter Moskou hebben geschaard, dat een tiental de zijde van Peking heeft gekozen en dat tien partijen geen stand punt hebben bepaald. Reumatiek Griep Migrain. Menstruatie Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL oTOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren de 28-jarige ongehuwde bankwer ker M. C. K. wegens oplichting, diefstal en verduistering veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en 6 maanden met aftrek van voorlopige hechtenis. De officier van justitie had een aanzienlijk lagere straf geëist, nl. twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk (proeftijd drie jaar) en ondertoezichtstelling. Do bankwerker had onder valse voor wendsels van enkele meisjes verschillen de geldbedragen losgekregen. Met een vrouw, gescheiden en moeder van twee kinderen, ondertrouwde hij. Hij liet haar in dr steek met medeneming van haar invaliditeitsrente en een bedrag van 75 gulden, dat hij uit haar linnenkast had gestolen. De andere meisjes leenden hem haar spaargeld op grond van zijn ver halen, die op louter fantasie bleken te berusten. Een van haar gaf hem tenslotte bij de politie aan. De man. die volko men verantwoordelijk voor zijn daden werd geacht, had jarenlang in een op voedingsgesticht gezeten. (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) heeft woensdag in de Berste Kamer met klem tegengesproken dat hij niet met voldoende gewicht in het kabinet zou pleiten voor meer gelden ten behoeve van waterstaatswerken. „Een kabinet kan niet al zijn wensen vervuld krijgen", aldus de bewindsman. „Het is een onrecht jegens mij en mijn naaste medewerkers te veronderstellen dat er geen redelijke plaats in de rijksbegroting zou zijn ingeruimd voo water staatswerken". In de toekomst zal er meer geld beschikbaar moeten komen, aldus gaf mr. Van Aartsen de Kamer toe, voor 1964 is dit helaas niet mogelyk. De bewindsman ontkende dat de aan leg van wegen een sluitpost op de be groting is. „Ik verwacht dat, indien ik de kosten voor havens, tunnels, de Delta- en Zuiderzeewerken zou verminderen ten behoeve van de wegen, er oppositie van andere zijde zou komen", aldus minister Van Aartsen. Voor de Deltawerken en de Zuiderzeewerken is de begrotingspost on geveer 300 miljoen, voor wegen niet min der dan 590 miljoen, of 45 procent van de begroting. De minister deelde de Kamer mee, dat hij overleg pleegt met de mi nister van Financiën om tot uitbreiding van de financiering van de wegen te ko men. Minister Van Aartsen ontkende even eens dat er een discrepantie is tussen de uitgaven van werken i* het westen en ten behoeve van andere delen van Ne derland. Die indruk wordt gewekt, aldus verklaarde de bewindsman, omdat de werken in het westen duurder zyn door de slechtere grondslag, de brede rivier overgangen en het hoge aantal kruisin gen met secundaire en tertiaire wegen. Zyn conclusie was dat het westen niet ten koste van andere gebieden wordt be voordeeld. De minister veronderstelde dat een gesprek met de vaste kamercom missie uit de Eerste en Tweede Kamer verhelderend zal kunnen werken. Minister van Aartsen zijn in zijn ant woord aan de Kamer, dat de E-8 (Twen- teroute) de hoogste prioriteit zal krij gen. Hij deelde de mening dat het tra ject Hoevelaken-Enschede permanent overbelast is. De mogelijkheid van een versnelde aanleg zal in ernstige beschou wing worden genomen. Eveneens zal de minister in overwe ging nemen de geopperde mogelijkheid de weg Sleeuwijk-Giessen door de pro vincie aan te laten leggen en deze weg over enige jaren door het rijk over te laten nemen. Voor de weg Kesteren-Zevenaar (40 km, kosten 125 miljoen) is op korte ter mijn geen geld beschikbaar. „Er is voorlopig geen geld beschik baar voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde", aldus de minister. „Met een studie over de plaats van deze verbinding is begonnen. De Rijkswater staat werkt daarbij samen met de pro vinciale organen". In zes landen, aldus deze waarnemers bestaan al twee communistische partij en, waarvan de ene Moskou s.cunt en de andere de kant van Peking kiest. Dit zijn Australië, België, Zwitserland, Cey lon, Brazilië en Chili. In een twintigtal westelijke landen hebben zich min of meer belangrijke Chinees gezinde groeperingen gevormd. Uit de toespraken tijdens het congres van de Franse communistische partij wordt volgens deze waarnemers de in druk gevestigd, dat de splijting, die in de afgelopen herfst een aanvang nam. niet meer ongedaan kan worden ge maakt. De landen, waar Chinees gezinde groe peringen de kop hebben opgestoken, die over dag. of weekbladen beschikken zijn Oostenrijk, Italië. Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Spanje, Denemarken, Nederland. Luxemburg, Griekenland. Verenigde Staten, Argentinië, Bolivia. Ecuador en Guyana. Het Chinese kamp telt een groot aan tal volgelingen: China met 18 miljoen aanhangers. Indonesië met men dan 2 miljoen, Korea met 1.1 miljoen. Noord- Vietnam met 500.000, waarbij wordt aan getekend dat de communistische bewe ging op de hele wereld als geheel onge veer 42 miljoen volgelingen telt. daar staat BAYER achter. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) In Apeldoorn komt een nieuw gebouw met oefenterreinen voor het instituut ter opleiding van hogere politieambtenaren. Naar verwachting zal begin volgend jaar met de uitvoering van het project kunnen worden begonnen. Er wordt naar gestreefd, dat het gebouw in september 1966 bij de aanvang van het nieuwe cur susjaar in gebruik kan worden genomen. Het instituut ter opleiding van hogere politieambtenaren is momenteel nog ge vestigd in een villa te Hilversum. Het generaal-kapittel der minderbroe ders Capucijnen heeft te Rome de Ne derlandse Capucijnerpater Clementinus van Vlissingen gekozen tot generaal dei- orde Pater Clementinus is 55 jaar oud en sedert 1935 priester. Hij studeerde aan de Gregoriana te Rome. waar hij promoveer de in het kerkelijk recht. Van 1939-1945 was hij lector in Helmond en Udenhout. In zijn orde heeft hij verscheidene be langrijke functies bekleed, o.a. die van provinciaal. Sedert 1958 was hij definitor j generalis. Zijn eigenlijke naam luidt Clementinus Schutijser. Bij zijn terugkeer van de „Springpro cessie'' van Eenlcrnach in Luxemburg, is kardinaal Alfrink getuige geweest van een dodelijk ongeval. Op de weg van Luxemburg naar Steinfort kwamen een Luxemburgse en een Engelse auto met toeristen met elkaar in botsing. De Luxemburgse automobilist verloor het le ven. De inzittenden van de Engelse auto werden gewond. Kardinaal Alfrink stelde zich op de hoogte van de toestand van de gewon den en ging met hen mee in de zieken wagen naar het ziekenhuis.

de Stem | 1964 | | pagina 3