Talrijke gesprekken over koude oorlog zeker afgeluisterd CASSIS VAN Bonn torpedeert E.E.G.-gr aanprij s Nederland wil per se Europese controle Rusland belooft onderzoek Frans Hals ontdekt HEEL CUBA PARAAT Bij ontwikkeling E.E.G. UITGERUST! DRAKACEL® Nog geen invasie, maar HARINGRACE BEGONNEN Spaanse zwerver ons land uil gesleurd DAGBLAD VOOR ZEELAND Laos-crisis VS-TROEPEN NAAR THAILAND Moskou zal wel ontkennen n Twee bataljons Vietnamezen in rode hinderlaag? Iets zachter Soekarno pocht: Voor nieuwjaar is Maleisië verpletterd OP 2 JUNI WEER DEBAT Standpunten Spanje-E.E.G. Conc cssie Uitgeslapen? néén... 104a JAARGANG No. 24591 Voor God, Koningin en Vaderlani Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D0NPERPA6 2 1 MEI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GEHEIME MICROFOONS IN Y.S.-AMBASSADE De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft zijn am bassadeur bij de V.N., Adlai Stevenson, gisteren uit Londen naar zijn land te ruggeroepen voor spoedoverleg inzake de Laos-crisis. Vandaag zal deze in de Veiligheidsraad een belangrijke rede houden over de steeds slechter wordende situatie in geheel Zuidoost-Azië. Volgens de Thaise ambassadeur in Washington overweegt Amerika troepen te sturen naar Thailand. Volgens de communistische Pathet Lao zouden vier door Amerikaanse officie ren geleide bataljons Thailandse infante rie in de buurt van Laos' hoofdstad Vien tiane zijn gearriveerd. De neutralistische troepen hebben zich intussen nog dieper in het gebergte moeten terugtrekken. Het pas ingerichte nieuwe hoofdkwar tier van de regeringstroepen is ook al weer ontruimd moeten worden. De com munisten omgeven hun recente overwin ningen uiteraard met klaterende propa ganda. „De stem van Laos", een commu nistisch radiostation, laakte Amerika's inspecties door een internationale con trolecommissie. De uitzendingen werden door radio-Peking overgenomen. Volgens de Pathet Lao nemen geen Noordvietna- mese of Chinese troepen aan de strijd deel. Thailand heeft intussen vciligheidshal ve troepen naar zijn grens met Laos ge stuurd. In Bangkok wordt druk diploma tiek overleg gepleegd over de crisis in Laos. VIER JONGE Oostduilsers. ondei wie een 17-jarig meisje, zijn gisteren naar het Westen gevlucht. JACK RUBY, de man die de vermoede lijke moordenaar van president Kennedy doodschoot, ondergaat een psychiatrische behandeling. Men wil hem van zijn „de pressie" bevrijden. PLOTSELING overleden is mr. A. Si moons, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland en plaatsvervangend gevol machtigd minister. Mr. Simoons werd 52 jaar. MET INGANG van 1 oktober wordt in de Antwerpse haven voor de ongeveer 14 000 arbeiders de vijfdaagse werkweek van veertig uren ingevoerd. DELFZIJLSE havenarbeiders, die staak ten omdat zij het vullen van zandzakken als niet tot hun taak behorend afwezen, zijn weer aan het werk gegaan. De zand zakken hebben zij, bij wijze van uitzon dering. gevuld. Het uitblijven van een nieuwe c.a.o. heeft mede een rol gespeeld bij de staking. IN ROTTERDAM is het plafond van een kleuterschool naar beneden gekomen. Er werd niemand gewond. Gebleken is dat in deze school de plafonds verkeerd wa ren aangebracht. TWEEDUIZEND agenten hebben onge veer 15.000 stakende metaalarbeiders in Peru uit 18 fabrieken verdreven, die zij hadden bezet om hun looneisen kracht bij te zetten. WEST-DUITSLAND heeft Israël te ken nen gegeven dat er in de nabije toekomst geen maatregelen genomen zullen wor den tegen Duitse geleerden die in Egypte werken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heelt gis teren onthuld, dat in het ambassadegebouw van de Verenigde Staten in Moskou veertig geheime microfoons, haast onzichtbaar verstopt in de muren, zijn gevonden. De Amerikaanse ambassadeur in de Russische hoofdstad, Foy Kohier, heeft onmiddellijk na deze bekendmaking scherp protest aan getekend bij de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsov. Het is niet bekend of de ambassade nog iets anders zal ondernemen buiten haar protest tegen de microfoons, die, naar experts aannemen, al sinds 1952 in de muren van het gebouw verborgen hebben gezeten. de moijgelkheid niet wordt uitgesloten dat Joeri Nossenko, de Russische veilig heidsagent, die onlangs vanuit Genève naar Amerika uitweek, de Amerikanen van de aanwezigheid van microfoons in scheidene keren microfoons gevonden. Reden waarom alle employés is voorge schreven telefoons uit de stopcontacten te nemen wanneer vertrouwelijke ge sprekken worden gevoerd, omdat zelfs met telefoons op de haak gesprekken kunnen worden afgeluisterd. De ambassade-employés hebben giste ren normaal gewerkt. Of zij nieuwe in structies hebben gekregen is niet bekend. „Wij proberen altijd te doen alsof er overal microfoons verborgen zijn", zo zei een hooggeplaatste functionaris. Het am bassadegebouw, dat uit tien verdiepingen bestaat, is in 1953, na de dood van Stalin in gebruik genomen. Het was toen splin ternieuw. De regering van de Sovjet-Unie heeft toegezegd de zaak „in onderzoek te zul len nemen". Diplomatieke waarnemers verwachten dat deze Russische toezegging weinig po sitiefs zal opleveren. Verwacht wordt dat de Russen de zaak met een „diplomatieke ontkenning" zullen afdoen. Het staat wel vast dat de microfoons in actie zijn geweest gedurende enkele belangrijke fases in de koude oorlog: in 1956 gedurende de Hongaarse opstand; in 1960 toen het incident met de U-2 plaats had en in 1962 gedurende de Cuha-crisis. Zulks ondanks het feit dat de Verenig de Staten en vele andere landen een zeer afdoende techniek hebben ontwik keld om een dergelijke afluister-spionage te kunnen neutraliseren. Bovendien wor den alle westerse diplomaten, die zich naar Moskou begeven, erop gewezen dat het gevaar van afluisteren altijd aan wezig is. Er is een westerse ambassade in Mos kou die voor belangrijke gesprekken een „elektronisch verzegelde kamer" heeft ingericht. Indien er een belangrijk ge sprek wordt gevoerd, wordt er door mid del van een stcringsapparaat een „gor dijn" rond de kamer gelegd, die het on mogelijk maakt dat op welke wijze dan ook het geluid het vertrek verlaat. Uit Washington werd meegedeeld dat hun ambassade op de hoogte heeft ge steld. Volgens ambassadeleden is het gebouw al herhaaldelijk onderzocht op verbor gen luisterapparaten en zijn reeds ver- Amerikaanse en Vietnamese militaire functionarissen hebben gisteren angstval lig het stilzwijzen bewaard over liet lot van een grote Zuidvietnamese troepen macht ter sterkte van twee bataljons, die, naar wordt verondersteld, in de door de Vietcong bezette bergstreek in een hin derlaag is gelopen. Sinds 27 april hebben de regerings strijdkrachten onophoudelijk aanvallen gedaan op het communistische steunpunt Doxa, zonder overigens kans te zien hen van de steile bergrug te verjagen. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft gisteren verklaard dat de Amerikanen, die in Vietnam vechten, „de best mogelijke uitrusting" ter be schikking staat voor de guerrillastrijd in de jungle. „We zijn van plan onze verplichting na te komen en de Vietnamezen zijn van plan het gevecht te winnen", zo zei Mc Namara. Het verzoek van president Johnson om 125 miljoen dollar voor extra militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam, is intussen door het congres goedgekeurd. Weersverwachting van het K.N.M.l geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige zuid westelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Vandaag: zon onder 20.36 uur. Maan op 15.07 uur. Morgen: zon op 4.36 uur. Maan on der 3.35 uur. Dit is de originele Frans Hals die gisteren in Haarlem werd ont dekt en die aanvankelijk werd aangezien voor een werk van een onbekende meester. Elders in dit blad treft men nader nieuws aan over deze unieke vondst. President Soekar no heeft gisteravond op een massabijeen komst in Djakarta gezegd dat Indonesië „voor de zon op 1 januari a.s. zal op gaan, Maleisië zal hebben verpletterd". De president sprak tot een menigte van naar schatting 100.000 mensen, die waren samengeko men voor de offi ciële vorming van de eerste brigade vrijwilligers, die „spoedig" naar Bor- Hg? neo zal worden ge- 8P* - .y 4 zonden om zich ..op elk gewenst tijdstip" te voegen bij de „vrijheidsstrijders", die al metterdaad bezig zijn met de verplet tering van Maleisië. De Cubaanse weermacht is gisteren in staat van algemene paraatheid ge bracht omdat nog steeds een invasie van vijanden van Castro gevreesd wordt. Alle verloven zijn ingetrokken terwijl de troepen opdracht kregen in de kazer nes te blijven. In Havana zelf was het kalm. De autoriteiten hebben de westerse corres pondenten in Havana verzocht de stad „in de komende dagen" niet te verlaten. Volgens een te Miami in de Ameri kaanse staat Florida opgevangen bericht van radio-Havana zijn alle arbeiders in de provincie Oriente gemobiliseerd „voor de verdediging van het land en zijn pro- duktie". Het te Washington zetelende „comité van burgers voor een vrij Cuba", een anti-Castro-organisatie van Amerikaanse ingezetenen, heeft berichten ontvangen volgens welke een klein aantal guerrille- ros op Noord-Cuba is geland. Te Miami, in Florida, is een uitzending van een ondergronds radiostation op Cuba opgevangen, waarin werd gemeld dat commandogroepen van een „tegen de dictatuur van Fidel Castro strijdende studentenorganisatie" brand hebben ge sticht in uitgestrekte suikerrietvelden op Oost-Cuba. DE ETNA heeft in zes dagen ongeveer een miljoen m3 lava en gesmolten steen uitgebraakt. Gisteren was de krater rus tig. (Advertentie) Gisterochtend vroeg zijn de drijf- netloggers uit de Scheveningse haven vertrokken. De haringrace 1964 was begonnen. Uitgeleide gedaan door de belangstellenden op de vaste wal voeren de schepen in kiellinie het haventje uit. De Rotterdamse vreemdelingenpo litie is er eindelijk in geslaagd de 30-jarige Spanjaard S. S. uit Barce lona het land uit te zetten. Gisteren vond men na lang zoeken een schip waarop S. naar zijn ge boorteland kon worden terugge bracht. overbrengen van de Spanjaard naar de kustvaarder verliep weer niet zonder moeilijkheden. Drie poti ge leden van de vreemdelingenpolitie hadden de grootste moeite de hevig tegenspartelende en luid schreeuwen de Spanjaard in de gele auto te krij gen, die hem naar het schip zou brengen. De 20 meter die de Span jaard af moest leggen, waren een martelgang. Decimeter voor decime ter sleurden de begeleiders S. onder grote belangstelling naar de kust vaarder. Vlak voor de loopplank barstte de Spanjaard in een oorver dovende huil- en gilbui uit, maar dat verhinderde de begeleiders niet hem in een geraffineerde judogreep te ne men en hem zo aan boord van dit schip te krijgen. Zodra de Spanjaard de kapitein in het oog kreeg, was het hek helemaal van de dam. Er volgde een hartstochtelijk geacteerde smeek bede. De kapitein voelde er aanvan kelijk ook weinig voor S. in te sche pen. Pas na verloop van tijd stemde hij toe. Gisteravond vertrok het schip naar Londen, om van daaruit rechtstreeks door te varen naar San tander, waar S. aan land zal worden gezet. De ministers van landbouw van de landen der Europese Econo. mische Gemeenschap zijn er gisteren in Brussel na twee dagen niet in geslaagd het eens te worden over een gemeenschappelijke graanprijs. De Westduitse minister Werner Schwarz verklaarde, dat zijn land nog niet gereed is om in te stemmen met gemeenschappelijke prijzen voor 19641965. Hij deelde verder mee, dat de Duitse boeren stevige garanties nodig hebben voordat men het eens kan worden over een gemeenschappelijke graanprijs. Dr. L. Mansholt. ondervoorzitter van de Euromarktcommissie, verklaarde dat de prijsvoorstellen van de commissie po litiek geblokkeerd worden, terwijl vijf landen er politiek vóór en één land er tegen is. Volgens een Franse woordvoerder had West-Duitsland reeds duidelijk gemaakt dat het niet akkoord zou gaan met de voorgestelde limiet van 30 juni voor het vaststellen van een gemeenschappelijke graanprijs. Het probleem zal op 2 juni opnieuw worden aangesneden, als in Brussel de ministers van buitenlandse zaken van de zes bijeen komen. Het valt volgens waar nemers echter te betwijfelen of West- Duitsland dan akkoord zal gaan met een regeling. De meningen van ieder der „zes" over het „plan-Mansholt" zijn als volgt: België: Wij draaien thans in een cirkel rond. Het gaat eiom of alle landen be reid zijn in 1966 tot een gemeenschappe lijke graanprijs te komen. Zijn zij hier toe bereid dan kunnen de technische kwesties ook worden opgelost. (Van onze parlementaire redactie) Het moment kan komen waarop de Ne derlandse regering in Brussel „neen" zal zeggen als bij de verdere ontwikkeling van de E.E.G. op belangrijke punten de nationale parlementaire controle niet wordt vervangen door een Europese con trole. Het ogenblik waarop op dit punt krachtige eisen worden gesteld, dient ech ter zorgvuldig gekozen te worden. Dit heeft minister Luns (Buitenlandse Zaken) gisteren verklaard in de com missievergadering der Tweede Kamer, waar aan de hand van het verslag over 1963 de ontwikkeling der Europese ge meenschappen werd besproken. Minister Luns gaf dit als antwoord op ernstige kritiek van vele zijden over de „gebrekkige ontwikkeling van de Euro pese parlementaire democratie". Men was van oordeel dat bij gebrek aan ruimere bevoegdheden voor het Europese parle ment spoedig het moment zal worden be reikt waarop de regering niet verder mag meewerken aan overdracht van na tionale bevoegdheden. De socialist dr. Vondeling waarschuwde er in dit ver band voor, dat een verdere ondemocra tische ontwikkeling de regeringen „col laborateurs" van de Franse president De Gaulle dreigen te worden. Hij gaf te ver staan dat zonder voldoende tegemoet koming aan de democratische verlan gens zijn fractie niet langer zal mede werken aan de goedkeuring tot aanwen ding van Nederlandse gelden voor Euro pese fondsen. De heer Vondeling doelde hier kennelijk op de instelling van een Europees landbouwfonds. Minister Luns had eerder gezegd dat hij pessimistisch gestemd was ten aanzien van de mogelijkheden om de bevoegd heden van het Europese parlement be langrijk te verbeteren. Hij verzekerde de Kamer ook bezorgd ta zijn over de verklaring van de Franse premier Pompidou, dat meerderheidsbe sluiten in de E.E.G. op vitale punten niet mogelijk zullen zijn tegen de uitdrukke lijke wil van een der zes regeringen in. Deze opvatting is lijnrecht in tegenspraak met het Verdrag van Rome, zo benadruk te minister Luns. Hij hoopte inmiddels, dat premier Pompidous verklaring geen besluit van de Franse regring betekende. Gevraagd naar de kwestie Spanje en de E.E.G. zei minister Luns dat er nooit sprake is geweest van een Spaans lid maatschap, maar wel van een associatie. „Noch het een noch het ander is echter actueel", aldus minister Luns. Minister Luns verklaarde voorts de ge dachte van de Engelse minister Butler over een „politiek dak" op E.E.G. en E.V.A. interessant en een studie waard te vinden. Meer echter niet. Het zou hem verbazen als er iets van kwam. Minister Luns en minister Andriessen (Economische Zaken) verzekerden de Tweede Kamer dat er bij de Europese marathonbesprekingen in decembër in Brussel geen gebrek aan coördinatie is geweest tussen de Nederlandse ministers. Zij ontkenden dat door ruzie in de Ne derlandse delegatie de Nederlandse po sitie geschaad was. „Deze verkeerde in druk is alleen in Nederland ontstaan", aldus minister Luns. Frankrijk: Op de tot dusverre gevolg de wijze komen wij niet tot resultaten. Als er thans geen uitspraak komt over de datum waarop de gemeenschappelijke graanprijs zal ingaan, dan kunnen ook andere vraagstukken niet worden opge lost. Nederland: Het eenmaken van de graanprijs in de E.E.G. brengt niet alleen moeilijkheden mee voor de Duitse Bondsrepubliek, maar ook voor Italië, België en Nederland. Minister Biesheuvel wees daarbij op het gevaar voor de Ne derlandse economie, omdat als gevolg van de hogere graanprijzen de voedings- en veredelingsindustrie voor hogere kosten komen te staan. Hij vroeg zich af of het zinvol was verder over het „plan-Mans holt" te spreken, indien Duitsland aan zijn voorwaarden vasthoudt. Italië: De graanprijstoenadering stelt alle lid-staten voor grote problemen. Mi nister Ferrari-Aggradi verklaarde echter aan het nemen van een beslissing mede te willen werken, gezien zowel het in terne als het externe belang ervan voor de Europese gemeenschap. Duitse Bondsrepubliek: Het algemene beeld is nog niet duidelijk. Het is poli tiek voor de Duitse regering niet aan vaardbaar in te stemmen met een ge meenschappelijke graanprijs voor 1966/67, indien er niet meer duidelijkheid komt, zo zei minister Schwarz. De voorgestelde prijzen die zouden moeten dienen als basisrichtprijs voor 1966/67. zijn (in dollars per 1000 kg) voor zachte tarwe 106,25, voor rogge 93,75, voor gerst 92.50, voor mais 93,75 en voor harde tarwe 125. Nederland en Italië hebben aangedron gen op een wijziging in de onderlinge verhouding tussen deze voorgestelde prij zen. Minister Biesheuvel drong daarbij met name aan op lagere niveaus voor mais en rogge. Dr. Mansholt zei wel in overweging te willen nemen of de verhouding niet enigszins gewijzigd kan worden door een verlaging van de voedergraanprijzen, doch geen verhoging van de prijs voor zachte tarwe te willen, omdat de pro- duktie in de gemeenschap de eigen be hoeften vrijwel dekt en een prijsverho ging tot een grotere produktie zou lei den. (Advertenties) Karrestraet 3, Breda De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

de Stem | 1964 | | pagina 1