Fiscale wijzigingen voordeel voor het ezin en oude dag AMERIKA WIL INGRIJPEN IN LAOS-CRISIS GAA T ONS LAND TEN ONDER AAN VIEZE LUCHTA Verstekelingen - echtpaar (weer thuis) moet Lloyd afbetalen... TANKAUTO RAMT HUIS Retourreis uit Australië! in gevangenschap gemaakt Bom bij Noors logeeradres van Kroestjev 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Aderlating voor Ultimatum schatkist van 19 miljoen Drie kinderen en chauffeur omgekomen in brandende auto Onverstoorbaar Later opklaringen VN-man vreest Grieken doodden 74 Turkse gijzelaars Hoe blijft U aantrekkelijk? kfoUanleomp 2e hemd halve prijs lehemd 13.90 2e hemd 6.95 2 hemden 20.95 t04e JAARGANG No. 24590 V-oor God, Koningin en Vaderland a" met plissê O 75 01178412 W. VAN DER STEEN Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 (el. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 W8H4SBA6 ito Mei 19é4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwstraat 41 (Van onze parlementaire redactie) De staatssecretaris van Financiën heeft na overleg met de Tweede Kamer nota's van wijziging gemaakt met betrek king tot de ontwerpen voor nieuwe wetten op de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting. De wijzigingen brengen voornamelijk verbeteringen aan op het terrein van de oudedags- en gezinsvoorzieningen, terwijl ook op het terrein van de kostenaftrek en de zgn. 5-procentrege- ling wijzigingen zijn aangebracht. Daarnaast bevatten de nota's nog een vrij groot aantal andere wijzigingen van ver schillende aard en betekenis en ook enkele technische ver beteringen. Zo groot is de scheur die het kraaneiland Lepelaar" opliep bij een aanvaring met een Franse tan ker. Het eiland zou, zoals bekend, gebruikt worden bij de aanleg van de nieuwe haveningang in IJmui- den. Het herstel zal wel veertien dagen in beslag nemen. Amerika heeft gisteren doen weten dat het bereid is alle maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn „om de neutraliteit en de onafhankelijkheid van Laos tegen communistische agressie" te beschermen. Een zegsman van het State Department verklaarde: „Indien noodzakelijk zullen wij ook militaire maatregelen nemen". Hij voegde er echter aan toe dat de Verenigde Staten er „op het moment" niet over denken troepen naar Laos zelf over te brengen, omdat dit een schen ding van het akkoord van Genève zou betekenen, dat juist voor de neutraliteit van Laos in moet staan. De Amerikaanse regering zal zich „voorlopig" beperken tot acties op het diplomatieke front. Er zal andermaal druk op de regering in Peking worden uitgeoefend om haar invloed op de strijdkrachten van de Pathet Lao aan te wenden. De toestand in Laos is nog steeds „zeer ernstig" en een onmiddellijk op treden, met alle ten dienste staande di plomatieke middelen, is noodzakelijk, omdat de voorbereiding van een interna tionale conferentie te veel tijd vraagt. Bovendien zouden sommige partijen van het Laos-akkoord op het ogenblik niet aan een dergelijke conferentie willen deelnemen. De Britten zijn van mening dat een militaire hulpoperatie van de zijde van de westelijke machten de toestand nu zeker niet zou kunnen redden. De com munistische activiteiten in Laos noemen zij zeer geladen en de gevolgen voor Zuid-Vietnam zelfs alarmerend. Engeland heeft de Russen en de Chi nezen gevraagd om medewerking te ver lenen aan pogingen om een onmiddellijke wapenstilstand in Laos te verkrijgen. Het is van mening dat de vroegere coalitieregering hersteld moet worden, omdat anders een algehele ineenstorting van het koninkrijk onvermijdelijk is. SPANJE heeft besloten weer vergunnin gen voor goederenvervoer te verlenen aan Nederlandse expediteurs. ZEVEN MAANDEN nadat hij door een auto werd aangereden is gisteren een 28-jarige man in Hengelo aan zijn ver wondingen overleden. Al die tijd was hij niet meer bij kennis geweest. EEN AMERIKAANSE vlieger wordt ver dacht van moord op zijn vier kleine kin deren, die verdronken nadat de auto, waarin het gezin zat, in een riviei was gereden. Hij en zijn vrouw hadden uit de auto kunnen kruipen. KONINGIN Frederika van Griekenland j zou van plan zijn zich terug te trekken in een klooster. DE VAJONT-DAM bij Longarone zou dank zij een nieuw kunstwerk, nu geen gevaar meer kunnen opleveren. Vorig jaar kwamen daar ruim 2000 mensen om toen de dam werd overspoeld na een grondverschuiving. TOT EERSTE vrouwelijke waarnemend advocaat-generaal bij de Hoge Raad is be noemd mej mr. A. A. L. Minkenhof in Den Haag. Zij is tevens aangesteld tot advocaat-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof. NOORD-RHODESIE zal op 24 oktober onafhankelijk worden. Het zal vanaf die datum Zambië heten en deel blijven uit maken van het Gemenebest. Generaal Kong Le, de neutralistische opperbevelhebber, heeft intussen een nieuw hoofdkwartier ingericht, nadat hij zijn oude moest prijsgeven, toen zijn troepen op de Vlakte der Kruiken onder de voet werden gelopen. Het nieuwe hoofdkwartier loopt echter ook al on middellijk gevaar door de rode troepen bezet te worden. Er zijn geruchten dat de Pathet Lao generaal Kong Le een ulti matum zou hebben gesteld om zich over te geven en dat dit ultimatum reeds ver streken zou zijn. Een westelijke officier vertelde giste ren dat de neutralistische troepen drie honderd man aan doden en gewonden hadden achtergelaten bij hun terugtocht uit de Vlakte der Kruiken. Op een vlieg veld had hij bovendien nog ongeveer 130 zwaar gewonde militairen gezien, die op evacuatie wachtten. De neutralisten verloren ook al hun artillerie. Een piloot van de luchtmacht van Laos heeft verteld dat een regimentscomman dant der neutralisten poogt in de Vlakte der Kruiken stand te houden. Hij beweerde voorts dat de neutra listische strijdkrachten daar een tegen aanval willen ondernemen. De belangrijkste wijzigingen behelzen voor wat de oudedags- en gezinsvoorzie ningen betreft: 1. Nadere omschrijvingen van zowel het begrip lijfrente als het begrip pen sioenregeling, waardoor alleen reële oudedags- en gezinsvoorzieningen on der de aangebrachte verruimingen vallen. 2. Maatregelen die moeten voorkomen dat met behulp van de zgn. lijfrente clausule onbedoelde tariefvoordelen worden genoten. 3. In verband hiermede een overgangs regeling, die voor lijfrentepolissen, welke zijn gesloten vóór 1 juni 1964, het bestaande regime handhaaft. Voor wat de inkomstenbelasting betreft: 4. Een verhoging van de grens voor de aftrek van lijfrenteprem'ies van 4500 tot 5000 per jaar. 5. Verruiming van de zgn. stamrecht- vrijstelling bij overdracht of overgang van een onderneming. Voor wat de vermogensbelasting betreft: 6. Een verdubbeling van de voorgestelde (reeds verhoogde) vrijstelling voor in gegane lijfrenten. De staatssecretaris kondigt aan, dat bij het binnenkort in te dienen wetsontwerp tot aanpassing van de successiewet 1956 aan de algemene wet inzake rijksbelas tingen de weduwen- en wezenvrijstellin gen eveneens aanzienlijk worden ver hoogd; de verkrijging van particuliere weduwenpensioenen zal dan zelfs ongeli miteerd worden vrijgesteld. Voor wat de kostenaftrek betreft (zowel Dank zij de oplettendheid van een nachtwaker heeft de Noorse politie een aanslag kunnen verijdelen op het gebouw waar de Russische premier Kroestjev zal logeren tijdens zijn bezoek aan Noor wegen van 29 juni tot 4 juli. De nachtwaker ontdekte een man met een hond binnen de ommuurde tuin van Bygdoey Kongsgaard, een zomerresiden tie van koning Olaf, waar men Kroestjev wil onderbrengen. Toen hij zich' ontdekt zag sloeg de man op de vlucht en de nachtwaker slaagde er niet in hem te grijpen. Later vond men een explosieve lading van ongeveer twee kilo, klaar om te wor den ontstoken, naast een steen nabij de buitenmuur van het huis. Het buiten wordt momenteel in ge reedheid gebracht voor het bezoek van Kroestjev. inkomsten- als loonbelasting) wordt voor gesteld: 1. Verhoging van de algemene kosten aftrek voor arbeidsinkomsten van 150 tot 180. 2. Een wettelijke grondslag voor de zo genaamde 5-procentregeling voor be paalde inkomsten uit arbeid. Op andere terreinen zijn nog als de be langrijkste wijzigingen te noemen: a. Enige verruimingen met betrekking tot de zogenaamde doorschuiving van eindafrekeningswinsten bij overlijden van een ondernemer en bij overdracht door ouders aan kinderen. b. Uitbreiding tot inkomsten uit dienst betrekking van de zogenaamde midde ling van inkomsten over een tijdvak van drie jaar. In totaal betekent een en ander voor de schatkist een lastenverzwaring van 6 miljoen. De voorgenomen wijzigingen in het kader van de oudedagsvoorziening in de successiebelasting zullen te zijner tijd nog een vermindering in belasting opbrengst opleveren van ongeveer 13 miljoen. Vermoedelijk ten gevolge van het sprin gen van een band is gisteren een auto met vier inzittenden tussen Stiens en Hallum van de weg geraakt en met volle snelheid over de kop geslagen. De wagen kwam ondersteboven in een bermsloot terecht en vloog meteen in brand. Passerende automobilisten slaag, den er niet in de inzittenden te redden. Pas nadat de brandweer van Stiens het vuur had geblust kon de auto worden opgetakeld. De vier inzittenden, de 57- jarige heer J. v. d. Meulen uit Hallum, en drie kinderen van resp. 3, 4 en 7 jaar, bleken in de vlammen te zijn omgekomen. Op rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) ver ongelukte een 20-jarige korporaal van de luchtmacht uit Heemstede. De scoo ter waarmee hij op weg was naar zijn onderdeel op het vliegveld Deelen. kreeg een klapband. De bestuurder werd op het wegdek geslingerd en overleed op weg naar het militair hos pitaal. In Haarlem is gisteren een negenjarig jongetje door een vrachtauto aangere^ den en gedood. Het verongelukte tij dens het optrekken van cle vrachtauto. De chauffeur kreeg een shock en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Wat eens het langste viaduct van Europa zal zijn is hier in aanbouw gefotografeerd: het viaduct in de ,,M 4", de autosnelweg van Zuid- Wales naar Londen, gezien in de richting van de Engelse hoofdstad. Het kunstwerk zal een lengte krij gen van ruim drie kilometer; de kosten bedragen voorlopig vijftig miljoen gulden. Men hoopt het in december van dit jaar gereed te hebben. Toen gisteren de heer D. Stam in Amersfoort thuis kwam, zag hij nog net een enorme tankauto ongenodigd bij hem de voorkamer binnenschuiven. De 24 ton zware tankauto, die gevuld was met gloeiende bitumen, bestemd voor de vilt- vervaardiging, bleek „toe te behoren" aan chauffeur P. W. Sanders. Deze had de wagen op een fabrieksterrein neergezet om erachter te komen waar hij de tank moest afleveren. Even later gleed de wa gen plotseling de helling af om pas tot stilstand te komen in de woning van de heer Stam, nadat de gevel en het ven sterraam volledig waren vernield. Het is nog de vraag of de gevel zal blijven staan wanneer de wagen wordt teruggereden. Ook het huis ernaast liep flinke schade op; de gevel is van boven tot onder ge scheurd en de deuren binnen en buiten zijn volledig ontzet. Onverstoorbaar zoals een goed Brit betaamt bleef W. Bradley achter het stuur van zijn „Lola Cosworth", toen tijdens een bot sing bij het verrijden van de „Lon don trophy race" zijn wagen plot seling de gehele carrosserie ver loor. Bradley ramde B. Hart met Lotus, doch de gebeurtenis bleef beperkt tot plaatschade. Nederland is over 200 jaar misschien de grootste metropool ter wereld en misschien tevens de eerste metropool die ondergaat aan luchtverontreiniging, als wij niet nu reeds het milieu waarin wij dagelijks verkeren leefbaar houden". Tot deze conclusie kwam dr. L. Burema, di recteur van de G G. en G.D. in Rotter dam, op de gisteren in Delft gehouden provinciale volksgezondheidsdag. Hij wees o.m. op de industriële ontwik keling en noemde als de prijs die hier voor betaald moest en moet worden de luchtverontreiniging, ,,een onaangenaam en ongezond verschijnsel van de indus trialisatie". Dr. Burema stelde, dat wat de mens produceert aan luchtverontrei niging, ook in principe door hem kan worden beteugeld, zonder ,.dat daarbij zover gegaan behoeft te worden dat de activiteiten die tot luchtverontreiniging leiden geheel stilgelegd moeten worden". Dr. Burema vroeg zich o.m. af, of de medici tot nu toe over de luchtveront reiniging niet te optimistisch zijn door gebrek aan bewijsmateriaal over de nog tolereerbare luchtverontreinigingsconcen traties. Hij wees daarbij op het medische aspect van de luchtverontreiniging. ,,Er zijn aanwijzingen dat luchtverontreini gingstoeneming in belangrijke graad bin nen 24 uur leidt tot meer sterfgevallen, meer ziekenhuisopnemingen en meer ziektevei'zuim", zo merkte dr. Burema op. Er zijn ook. zo vervolgde hij, aan wijzingen dat luchtverontreiniging op de lange duur leidt tot aanzienlijk ver vroegd sterven. Ir. J. A. Beukers, voorzitter van de stichting Europoort-Botlekbelangen, zei het opbouwen van een landelijk netwerk van meetstations (kosten worden ge raamd op f 300.000,per station) voor luchtverontreinigings-vaststellingen zeer gewenst te achten. ..Beheersing van dc luchtverontreiniging vereist een goed sa menspel", aldus ir. Beukers die een ge zamenlijk en goed geleid overleg tussen overheid, industrie en publiek op lokaal niveau aanbevelingswaardig achtte en bovendien een landelijke, uniforme aan pak, met inschakeling van alle betrok ken wetenschappen, gewenst noemde. De heer P. C. Joosting. arts in alge mene dienst bij het instituut voor ge zondheidstechniek TNO. stelde dat er in ons land gebieden zijn, waarvoor het bijzonder moeilijk waar gemaakt kan worden dat de aldaar incidenteel heer? sende luchtverontreiniging geen invloed heeft op de gezondheidstoestand van een deel van de bevolking. Het incasserings vermogen van het lichaam blijkt niet onbegrensd, vervolgde de arts Joosting, die waakzaamheid geboden noemde. ,,Een gemeenschap telt waarschijnlijk meer zwakken en potentiële slachtoffers dan verwacht mag worden op grond van ervaringen bij blootstelling van in feite geselecteerde personen aan schadelijke stoffen in bedrijven", zo merkte hij op. Tijdens deze studiedag werd ook het woord gevoerd door ir. G. C. Lange, directeur van de Zuidhollandse PPD, die de toekomstige ontwikkeling van de Randstad schetste- Hij noemde deze ,,een heel kwalijk perspectief" en hij gaf te kennen dat bij de stedebouw moet worden vermeden, dat nieuwe woongebieden onder de rook van be staande industrieën worden gevestigd, dat nieuwe bedrijven gevestigde woon plaatsen of recreatiegebieden onbruik baar zouden maken en dat de afstand tussen wonen en werken zo groot wordt dat de winst van verkorte werktijden meer dan verloren gaat aan de lange reistijd. ,^^1 (Advertenties) Weersverwachting van het K.N.M.I, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later van het westen uit en kele opklaringen. Zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtingen. Over het algemeen wat lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.34 uur. Maan op 13.56 uur. Morgen: zon op 4.38 uur. Maan onder 3.19 uur. Het passagiersschip „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is gisteren weer in de Rotterdamse ha ven binnengelopen na zijn 24e reis rond de wereld. Aan boord bevond zich nog steeds het echtpaar Frits en Tiny Meijer, dat op 16 maart kans zag als verstekeling aan boord te komen met het doel op deze manier gratis in Australië te belanden. De opzet mislukte. Vlak voor het schip Fremantle aandeed deden de bei de schuilvinken een poging walpasjes te veroveren, waardoor zij konden wor den ontdekt. De Australische autoriteiten waren weinig geneigd een landingsvergunning en een verblijfsvergunning af te ge ven. Trouwens, hun eigen, in Australië wonende familie voelde er al evenmin iets voor om de genoten reis te betalen en financieel garant te staan. Het echt- jaar Meijer was al eerder in Australië geweest en in 1956 naar Nederland te ruggekeerd. Kapitein Herman van den Heuvel had dus weinig andere keus: hij moest ze mee terugnemen. Gisteren heeft de rivierpolitie hen geen moeilijkheden in de weg gelegd. Zij konden vrij, zij het dan met een stevige schuld aan de rederij, waarvoor een schuldbekentenis is getekend, de „Willem Ruys" verlaten. Het aan boord komen van de „Willem Ruys" bleek niet zo moeilijk, niet om dat de controle niet deugt, maar omdat een hulpvaardige „wegbrenger", onbe wust van wat hij deed, hen hielp. Toen zij op de kade kwamen hield een wach tende man hen tegen, omdat zij geen passagebiljet noch een wegbrengerspas je konden tonen. Een heer, die passa giers had weggebracht en wat vroeg van boord ging, ving bij het passeren van die wachtsman het gesprek op. Hij wachtte even, gaf toen de heer en me vrouw Meijer zijn pasje en liep door. Nu wel gewapend met een document konden zij ongestoord aan boord ko men. Zij zochten een lege hut waar zij 's nachts sliepen. Heel slim verwijder den zij van de bedden het laken. Door 's morgens vroeg op te staan en met de schoongebleven lakens de bedden weer keurig op te maken, voorkwamen zij ontdekking. Hadden zij op het laat ste moment niet hun mond voorbijge praat dan zouden zij nu waarschijnlijk in Australië zijn. Kapitein Van den Heuvel sloot hen op de terugweg op in een hut bij het hospitaaL Verenigde Naties zijn er tot nu toe „liet in geslaagd om 74 van de 91 Turks- Cypriotische gijzelaars terug te vinden. Dat heeft de persoonlijke vertegen woordiger van secretaris-generaal Oe Thant, Galo Plaza, gisteren op Cyprus gezegd. Hij wees erop dat zich slechts 17 gijzelaars in handen van de Grieks- Cypriotische regering bevinden. Hij liet doorschemeren dat hij vreest voor het lot van de 74 overige gijzelaars, van wie hij vermoedt dat zij gedood zijn. De 17 gijzelaars, waarvan hier sprake is, behoorden tot de 46 personen, gegre pen door de Grieks-Cyprioten sinds het begin van de schietpartijen in de havenstad van Famagusta op 11 mei. toen Griekse officieren werden dood geschoten. De overige 45 gijzelaars wer den gegrepen tussen 27 maart en 11 mei. Plaza heeft een onderhoud ge had met president Makarios. De presi dent had hem gezegd dat hij niet wist wat men met de andere gijzelaars had gedaan. „Deze zaak geeft reden tot grote be zorgdheid", zei Plaza, „en ik heb erop gestaan dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de Veiligheids raad en de publieke wereldopinie moe ten weten wat er is gebeurd met de andere onschuldige slachtoffers, die geen verantwoordelijkheid hadden voor het gebeurde in Famagusta". Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make-up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid - om gezond en aantrekkelijk te blijven - Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk Gezichtslotion verwijdert alle stof-, crème- en poederresten. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloed circulatie. Dus voortaan voor het slapen gaan uw Scherk-schoonheids- behandeling. Die vraagt slechts 1 minuut... en uw huid heeft er recht op! In flacons v.a. f 2,95. SELEC TIEKLEDING Tricot-nylon, Bel-0-Fast, wit en grijs. Uni of met fijne streepjes Ook in de prijsklassen 16.90 en 19.90 AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM i

de Stem | 1964 | | pagina 1